בית » השקעות » איך לבחור קרן השתלמות

איך לבחור קרן השתלמות

קרן השתלמות היא אפיק החיסכון השני בחשיבותו אחרי החיסכון השוטף. אם אתם חוסכים אגרסיביים שחותרים להגיע לעצמאות כלכלית עשרות שנים לפני גיל הפרישה הקבוע בחוק, יתכן שהוא אפילו החשוב ביותר. 

האטרקטיביות של קרנות ההשתלמות נובעות מ-3 מאפיינים ייחודיים:

1. נזילות: ראשית, כספים שהופקדו בקרן השתלמות הופכים לנזילים כעבור שש שנים בלבד מיום פתיחת הקרן. זאת אומרת שבניגוד למוצרים פנסיוניים אחרים, אין צורך להמתין עד גיל 60 כדי למשוך את הכספים ללא קנס. המשמעות היא שגם אם אתם צעירים מאד, ניתן להתייחס לקרן ההשתלמות במסגרת חישוב השווי הנקי הנזיל שלכם לצורך פרישה בטווח השנים הקרובות.

2. פטור ממס הכנסה במעמד ההפקדה: על חלק ניכר מהכספים שאתם מפקידים לקרן, בין אם כשכירים או כעצמאיים, אינכם נדרשים לשלם מס הכנסה במעמד ההפקדה. כלומר, ההפקדה לקרן ההשתלמות היא בחלקה הגדול מהברוטו.

3. פטור ממס רווח הון במעמד המשיכה: המאפיין השלישי, והחשוב ביותר לענייננו, הוא שרווחים שמקורם בהפקדות לקרן השתלמות (עד לתקרה הקבועה בחוק) פטורים לחלוטין ממס רווח הון. זאת אומרת שאם תפקידו מדי שנה את הסכום המרבי המוכר לפטור (18,480 ש”ח לעצמאיים, 18,854 ש”ח לשכירים), הרי שכל שקל שתרוויחו מההפקדה הזו, וכל שקל שתרוויחו מאותו שקל בעתיד (ריבית דריבית), יהיו מוגנים לחלוטין מטלפיו של איש המס.

כל אלה הופכים את קרן השתלמות לאפיק ההשקעה היחיד שמאפשר לכם להשקיע באופן שוטף בשוק ההון ולמשוך את הכסף בפטור ממס לפני גיל 60. עבור הפורש הצעיר, זוהי לא פחות ממתנה.

היצע קרנות ההשתלמות בישראל ענקי. פועלות כאן קצת יותר מ-200 קרנות שונות, וכולן, בלי יוצא מן הכלל, עומדות בשלוש התנאים לעיל. איך מתמודדים עם טרור הבחירה הזה? איך בכל ניתן לבחור את הקרן המתאימה ביותר?

כדי להשיב על השאלה הזו, תחילה יש להבין שקרן השתלמות, לכשעצמה, איננה נכס פיננסי כמו קרן נאמנות, למשל.

מדובר באפיק חיסכון — ממש כמו חשבון הבנק שלכם. אין לו ערך פיננסי לכשעצמו ואי אפשר לסחור בו. אם נשתמש באנלוגיית פסיכומטרי שחוקה, ההבדל בין קרן השתלמות לקרן נאמנות משול להבדל שבין ארגז הצעצועים לצעצוע עצמו.

יתרונותיה הגדולים של קרן ההשתלמות נובעים ממעמדה המיוחד בחוק כ”מעטפה” שפוטרת ממס כל מה שתכניסו לתוכה (עד לתקרה): מניות, אג”ח, תעודות סל, קרנות נאמנות וכל נייר ערך אחר. יתרונותיה אינם נובעים מניירות הערך הספציפיים שאותם בחר מנהל הקרן לתחוב למעטפה.

בתי ההשקעות השונים מציעים לכם למעשה “ארגז” זהה, אך כל אחד מהם ממלא אותו בצעצועים שונים לפי מדיניות שונה.

כל מנהל השקעות ינסה לשכנע אתכם שהצעצועים שלו הם הטובים ביותר, או ליתר דיוק, שהוא עולה על מתחריו במידת היכולת שלו לבחור את הצעצועים הטובים ביותר. בדרך כלל, המשוואה היא שככל שמנהל הקרן “איכותי” יותר, כך ראוי לשלם לו דמי ניהול גבוהים יותר.

הפתרון האופטימלי: קחו רק את הארגז

עכשיו כשההבדל ברור, תוכלו בוודאי לתאר לעצמכם מהו הפיתרון האופטימלי מבחינתו של המשקיע הפסיבי העצמאי — זה שלא מעוניין שמישהו אחר, מוכשר ונבואי ככל שהוא מתיימר להיות, ישחק לו בכסף ועוד יגבה על כך צ’ק שמן.

קרן ההשתלמות הטובה ביותר שתוכלו לבחור היא זו שמאפשרת לכם לנהל את הכסף בעצמכם בעלות הנמוכה ביותר, לפי מודל ניהול אישי (IRA).

כאן אתם מקבלים אך ורק את הארגז — כשהוא ריק מצעצועים.

לאחר שתצטרפו לקרן ותעבירו כספים, יוקם עבורכם חשבון השקעות עם גישה ישירה לבורסות בארץ ובחו”ל. במסגרת החשבון תוכלו לרכוש באופן עצמאי כל קרן נאמנות, תעודת סל או ETF העולה על רוחכם, בהתאם להרכבו האסטרטגי של תיק ההשקעות שלכם, וזאת מבלי להיות כפופים לגחמותיו של מנהל השקעות זה או אחר או למדיניות ההשקעה שלו.

ההבדל המשמעותי כאן הוא שבשונה מחשבונכם בבנק או בבית ההשקעות, כל פעילות שתבצעו במסגרת ה-IRA תהנה ממכלול הפטורים והטבות המס הנלוות לקרן השתלמות.

דמי הניהול בקרנות השתלמות בניהול אישי (IRA) יהיו נמוכים מאוד (בין 0.3% ל-0.4% בשנה), מפני שלהוציא פלטפורמת המסחר ומנגנון בקרה ודיווח, בית ההשקעות לא מספק כל שירות ניהול השקעות אקטיבי.

אם זה כל כך מושלם, למה לא כולם עושים את זה? למה לא כולם פותחים קרן IRA, ממלאים אותה בשניים-שלושה ETFים של Vanguard או iShares או קרנות אינדקס מקומיות, והולכים לעשות דברים מעניינים יותר?

סיבה אחת היא שכמו הרבה דברים אחרים הנוגעים לתחום הפיננסי, יש אנשים שמעדיפים שלא להעדיף, לומדים שלא ללמוד ובוחרים שלא לבחור. הם “זורמים” עם קרן ההשתלמות שבחר עבורם המעסיק שלהם, או עם מה שהמליץ להם החבר ה”מבין” מהעבודה, או עם מה שהמשווק הפנסיוני שעובד עם המעסיק ממליץ, או עם מה שהניב תשואה “פנומנלית” בשנה וחצי האחרונות ומכאן ברור שכך יהיה גם בעשור הקרוב.

אבל לא כולם כאלה. יש אנשים שמאוד היו מעוניינים להעביר את קרן ההשתלמות שלהם למסלול IRA, אך אינם יכולים לעשות זאת פשוט מפני שבתי ההשקעות המציעים את השירות הגדירו ספי מינימום גבוהים יחסית לפתיחת חשבון.

נכון לבדיקה אחרונה, הסכום הנמוך ביותר  לפתיחת / העברת קרן השתלמות IRA הוא 150,000 ש”ח  50,000 ש”ח אצל מיטב-דש (ותודה לקוראים שעדכנו!). IBI, אינפיניטי, מנורה-מבטחים, הלמן-אלדובי, IRA ישראל, הפניקס, אקסלנס ופסגות — כולם דורשים מינימום גבוה יותר, שנע סביב 200,000 ש”ח ומעלה.

מה זה אומר לגביכם?

אם כבר צברתם 50,000 ש”ח או יותר בקרן ההשתלמות שלכם — בהחלט יש טעם לשקול להעבירה לניהול אישי. ההעברה אינה מהווה אירוע מס ולא פוגעת בוותק שצברתם.

אם אין לכם קרן השתלמות, או שיש לכם אחת אך עדיין לא צברתם בה 50,000 ש”ח, ואתם עומדים בתנאים הבאים:

1) אתם עצמאיים ועסקכם רשום כדין במע”מ

2) יש לכם לפחות 50,000 ש”ח בחשבון הבנק

במקרה כזה, תוכלו להעביר את כל הכסף בבת אחת לניהול IRA (על פי חוק, עצמאיים רשאים להפקיד עד 264,000 ש”ח בשנה לקרן השתלמות, אפילו אם העסק שלהם מניב בפני עצמו גרושים). שימו לב שהפטור ממס יחול רק על 18,480 השקלים הראשונים, אך בשנה שלאחר מכן תוכלו להפקיד ישירות ל-IRA.

אם אתם לא נכללים בשתי הקבוצות הללו, נראה שאופציית ה-IRA איננה רלוונטית עבורכם בשלב זה. במקרה זה, יהיה עליכם לבחור בפתרון פחות אופטימלי, ולברור את המוץ מן התבן.

לסנן קרנות השתלמות עם מאצ’טה

כאמור, יש יותר מ-200 קרנות השתלמות שונות, ואנחנו אמורים לבחור את המתאימות ביותר מנקודת מבטו של הפורש הצעיר.

להלן תתואר הדרך בה בחרתי אני את קרן ההשתלמות שלי. מה שמתאים עבורי ומשרת את מטרותי עלול שלא להתאים עבורכם. לעולם אל תחקו בלוגרים רנדומליים מבלי להתייעץ עם בעל מקצוע.

אני מציעה לסנן את קרנות הנאמנות באופן אגרסיבי בהתאם לשלושה כללים נוקשים.

כלל 1: מה שלא מנייתי – עף

בדרך כלל מלמדים אותנו לבחור קרן השתלמות בהתאם לפרופיל הסיכון שלנו.

אם אנחנו צעירים ותאבי סיכון — נלך על קרן השתלמות עם חשיפה גבוהה למניות. אם אנחנו מבוגרים יותר ואופק ההשקעה שלנו קצר יחסית, הרי שנעדיף קרן השתלמות סולידית יותר.

זוהי עצה הגיונית לכל דבר, אך כזו שבעיני מחמיצה נקודה מהותית.

מכיוון שקרן השתלמות נהנית כאמור מהטבת מס אדירה, יש הגיון לשלב בתוכה כמה שיותר נכסים עם תוחלת תשואה גבוהה, כדי להשאיר בכיסנו כמה שיותר מהרווח – אם יתממש.

(תזכורת: תוחלת התשואה של נכסי ההשקעה שונים נראית כך: מזומן < אג”ח ממשלתי < אג”ח קונצרני < סחורות <  נדל”ן < אג”ח זבל < מניות. )

במילים אחרות, בבואכם לבחור קרן השתלמות חשבו עליה כעל חלק בלתי-נפרד מהפלח המנייתי בהקצאת הנכסים הכוללת בתיק ההשקעות שלכם.

נכון, זה לא אינטואיטיבי. הרי הקרן מנוהלת בחשבון נפרד, על-ידי חברה אחרת, ונהנית מתנאי מיסוי שונים לחלוטין. ועדיין, במונחים של תכנון מס זוהי הדרך היעילה ביותר להשקיע במניות ולשמור על כמה שיותר מהרווחים בכיסכם (במקום להעשיר את כיסי הממשלה).

על אותו משקל, משקיע שדוחף נכסים סופר-סולידיים כמו אג”ח ומזומן בקרן ההשתלמות שלו “מבזבז” מקום יקר של מרחב מוגן במס, שבו יכול היה לרכז נכסים מסוכנים יותר.

כמובן שככל שתקחו סיכון רב יותר בקרן ההשתלמות, תוכלו להקטין באופן פרופורציונאלי את הסיכון שאתם לוקחים בחשבון החייב במס (החשבון ה”רגיל” המתנהל בבנק או בבית ההשקעות).

יש שכירים שעשויים להרגיש נוח יותר לסכן את הסכומים ה”בלתי נראים” שהבוס מפריש מדי חודש לקרן ההשתלמות, ולא את הנטו שנוחת בעו”ש כל חודש. זה כמובן פסיכולוגי לחלוטין, אבל אין לזלזל בעניין.

הנה דוגמה. בתיה היא משקיעה עצמאית שהחליטה על הקצאת נכסים אסטרטגית לפי מודל 50-50: 50% לאג”ח, 50% למניות. היא חילקה את חשבון הבנק שלה, על סך 100,000 ש”ח, שווה בשווה בין שני הנכסים. אך לבתיה בנוסף קרן השתלמות על סך 50,000 ש”ח, המושקעת כולה במסלול סולידי (100% אג”ח).

בתיה טועה ומחשיבה את קרן ההשתלמות שלה כתיק השקעות נפרד. התוצאה היא שהקצאת הנכסים האסטרטגית שלה היא 33% (50,000 ש”ח) במניות ו-66% (100,000 ש”ח) באג”ח. זאת אומרת שלא רק שהיא מחזיקה בתיק שמרן בהרבה מכפי שנדמה לה, אלא היא עושה זאת באופן מאוד לא יעיל במונחי מס, מפני שכל הרווחים הפוטנציאלים שיניבו לה המניות ימוסו בשיעור של 25% ברגע שתמכור אותן.

גישה יעילה בהרבה הייתה לשמור על מודל 50-50 על פני כל החשבונות, ולהתייחס אל כולם כאל מקשה אחת. כך, היא הייתה יכולה להקטין את החשיפה למניות בחשבון החייב במס, ולהעביר את קרן ההשתלמות למסלול 100% מנייתי כדי לזכות במלוא הטבת המס. התוצאה הייתה נראית כך:

יעילות דרך קרן השתלמות

ריכוז חלקו הארי של הפלח המנייתי בחשבון הפטור במס מהווה דרך מצוינת להקטין את חבות המס הכוללת.

אם נסנן את כל קרנות ההשתלמות, נעיף את המסלולים ה”כלליים” וה”אג”חיים”, ונזקק מתוכן את הקרנות המנייתיות בלבד, נישאר עם 34 קרנות בסך הכל. את הרשימה המלאה תוכלו למצוא כאן. אבל עוד לא סיימנו.

כלל 2: מה שלא מחקה מדד – עף

למרות שהם ינסו בכל כוחם להוכיח אחרת, גופים פיננסיים מוסדיים מתקשים מאוד להכות, לתזמן, לנצח או להשיג תשואה עודפת על זו של מדד הייחוס אופן עקבי.

למרות סוללות האנליסטים, החוקרים והסוחרים החדים שהם מעסיקים, או ליתר דיוק — בגלל עלותה הגבוהה של האופרציה כולה — הם מתקשים לעמוד ביעד השאפתני שלהם לאורך זמן.

אין לי שמץ של ספק שיהיו כאלה שיצליחו לעשות זאת — הבעיה היא שאין דרך לנחש מראש מי מהם. בדרך כלל ימליצו לנו לבחון את התשואות משנים עברו, להסתכל על מדדים מורכבים כמו שארפ ואלפא, ולאמץ תודעת “מה שהיה הוא שיהיה”.

קוראים ותיקים מכירים את עמדתי בעניין היטב, ולכן לא ארחיב הרבה מעבר למה שכתבתי בעבר.

פילוסופיית ההשקעה האקטיבית פשטה את הרגל, אולם תעשיית המוצרים הפנסיוניים בישראל מתבצרת בעמדתה הפרדוקסלית שלא לעבור למסלולים מחקי מדד. זה מתבטא בין היתר בהיצע העלוב של קרנות ההשתלמות הפסיביות, שאת מספרן ניתן למנות על 2 ידיים:

 1. הפניקס – השתלמות שיטת הפניקס סל עוקב מדד S&P500 (דמי ניהול < 1%)
 2. הפניקס – השתלמות שיטת הפניקס סל עוקב מדד MSCIשווקים מתעוררים (דמי ניהול < 1%)
 3. הפניקס – השתלמות שיטת הפניקס סל עוקב מדד ת”א 100  (דמי ניהול < 1%)
 4. הפניקס – השתלמות שיטת הפניקס סל עוקב מדד דאו ג’ונס יורו סטוקס 50 (דמי ניהול < 1%)
 5. אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500(דמי ניהול = 0.5%)
 6. אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד ת”א 25 (דמי ניהול = 0.5%)
 7. אקסלנס קסם השתלמות מחקה מדדי מניות (דמי ניהול = 0.8%)  (*)
 8. אינפיניטי השתלמות סל מניות חו”ל (דמי ניהול = 0.7%)
 9. אינפיניטי השתלמות סל מניות (דמי ניהול = 1%)

(*) הערה: הקרן של אקסלנס היא מה שמכונה “חצי-פסיבית”. זה נושא לפוסט בפני עצמו, אבל לעת עתה די לציין שמדובר בקרן אקטיבית שמגבילה את עצמה למסחר שוטף ב-ETFים וקרנות מחקות. הרעיון הזה נעשה פופולארי יותר ויותר בעולם קרנות הנאמנות, ולצערי זהו הביטוי הראשון שלו בעולם הפנסיוני.

כלל 3: מה שלא זול – עף

ירדנו מ-200 ל-9, שזה די מרשים, אבל מלאכתנו עדיין לא תמה.

דמי הניהול הם מאפיין התשואה היחיד שניתן לדעת מראש. במסלול שמחקה מדד מניות, ככל שדמי הניהול גבוהים יותר, התשואה תהיה נמוכה יותר. זו מתמטיקה פשוטה.

אחת התופעות המדאיגות ביותר, שהחלה בשוק תעודות הסל ולאחרונה נותנת את אותותיה גם בשוק הקרנות המחקות, היא מוצרים פסיביים שגובים דמי ניהול גבוהים מאוד.

מה זה גבוה מאוד?   ובכן,  לא אגזים אם אומר שלשלם יותר מ-0.5% על תעודת סל, קרן מחקה או כל מוצר עוקב מדד אחר זו עסקה לא טובה.

אני יכולה להבין ש-0.2% הראשונים משמשים רק כדי לכסות את העלויות התפעוליות הבסיסיות: מנגנוני גיוס הכספים, רישום העמיתים, דיווח, פדיונות וכדומה. אבל אין שום סיבה הגיונית לשלם יותר מ-1% בשנה בשנה כדי שמישהו ינסה לחקות מדד טיפש.

לא רק שאין שום ערך בעסקה הזו — מחיר כזה חוטא לעצם הקונספט של מוצרי ההשקעה הפסיבית א לה ג’ון בוגל — להשיג את תשואת השוק בעלות הנמוכה ביותר. לתשומת לבם של החברים ב”הפניקס”.

זה מצמצם אותנו, מעשית, לשתי קרנות – שתיהן מבית IBI, האחת מחקה ת”א 25 (דרך החזקה פיזית במניות) והשניה מחקה מדד S&P 500 האמריקני (דרך מסחר בחוזים עתידים על המדד).  את הקרן הראשונה הייתי פוסלת משיקולים של היעדר פיזור — 20% ממנה (!) מושקעים רק בשתי מניות (טבע ופריגו).

זה אומר שנשארנו עם הסנופי. לא מספיק מגוון, לא מספיק זול, רחוק מאידיאלי, אבל עד שהתעשייה הפיננסית בארץ תתעשת ותרווה את השוק במוצרים נוספים — זה מה יש. ביום שזה יקרה, אעדכן את הפוסט הזה.

גילוי נאות: אני מחזיקה חלק זניח מהוני (לרבות ההכנסה השוטפת מהבלוג הזה) בקרן ההשתלמות מחקה S&P 500 של IBI. אין לי יחסים עסקיים עם בית השקעות זה. הדיון לעיל מתאר את הסיבות והתהליך המחשבתי שהובילו אותי להפנות לשם חלק מכספי. מה שמתאים עבורי – עלול שלא להתאים לכם!

רגע, מה עם הקרן המקצועית שלי?

אלה מכם שכספם מושקע בקרן השתלמות של איגודים מקצועיים (למשל, קרן החיסכון לצבא הקבע, קרן ההשתלמות למשפטנים, מורים, תעשייה אווירית וכן הלאה) עשויים למצוא עצמם בדילמה.

מצד אחד, קרנות ההשתלמות הללו מנוהלות (אקטיבית). מצד שני, דמי הניהול נמוכים במיוחד. האם עליהם לעבור?

באופן כללי, אם דמי הניהול נמוכים עד אפסיים (לדוגמה, כמו בקרן הצה”לית שדי “טוחנת” את הראל עם דמי ניהול של כ-0.2%), יש טעם להנות מההטבה ולא לעבור למסלול יקר יותר בבית השקעות חיצוני. יחד עם זאת, הייתי בודקת אפשרות להעביר את הקרן למסלול מנייתי, במידה שמנהל הקרן המקצועית מאפשר זאת. 

אין לראות באמור ייעוץ פיננסי או פנסיוני כהגדרתם בחוק. כאמור, יש לי עניין אישי בקרן ההשתלמות הנדונה. לעולם אל תקבלו החלטה על סמך דברים שנכתבים באתר הזה מבלי להיוועץ עם איש מקצוע בעל רישיון. לצערי, עקב תקנות הייעוץ הכללי של הרשות לניירות ערך נאסר עלי להתייחס לתגובותיכם בפוסט זה. אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

201 תגובות

 1. אם הבנתי נכון, את ממליצה על קרן השתלמות בניהול אישי, אבל עבור עצמך בחרת בקרן השתלמות שאינה כזאת?
  למה?
  האם את לא עומדת בדרישות ל IRA, כפי שפירטת בפוסט? או שמא יש סיבה אחרת? אולי פספסתי משהו?

  בכל מקרה, תודה על פוסט אינפורמטיבי! 🙂

  • גם אני אשמח להסבר

   • גם אני לא הבנתי בהתחלה, אבל היא כותבת:
    “אם אתם לא נכללים בשתי הקבוצות הללו, נראה שאופציית ה-IRA איננה רלוונטית עבורכם בשלב זה. במקרה זה, יהיה עליכם לבחור בפתרון פחות אופטימלי, ולברור את המוץ מן התבן.”
    ואז היא בוררת את המוץ 🙂

 2. אדיר, כ”כ הרבה תובנות במאמר אחד. כבר חודש אני מתלבט מה לעשות עם קרנות ההשתלמות שלי. ועכשיו נפלו לי 20 אסימונים ביחד.

 3. בימים אלה, לאחר סקר מעמיק חתמתי על העברה ל IRA. משתף איתכם את רשמי:
  – מיטב דש יצאו הכי זולים. קיבלתי 0.25% (הם מאוד זולים עכשיו בגלל איבוד צבירות בתקופה האחרונה)
  – מומלץ להתאגד כמה אנשים יחד כדי להגדיל את כח המיקוח
  – לדעתי השוואת עמלות פעולות ונוחות מערכת המסחר פחות רלוונטית (למי שדוגל בהשקעה פסיבית במדדים)

  בהצלחה

  • אלון, אני ואישתי מנהלים קרנות השתלמות IRA במיטב דש. אנחנו משלמים 0.3%.
   כמה כסף העברת לשם שקיבלת 0.25%? אני רוצה להתמקח איתם עכשיו לכן זה מעניין אותי.

   • התאגדנו בסכום של כמה מאות אלפים. גם IBI מסוגלים לתת IRA ב0.25. הדרך היחידה להשיג את זה היא התמקחות כמו בשוק.
    בכל מקרה מקווה שאם בית השקעות יתן לך 0.25% אכן תשתמש בקרן עד לגיל פרישה.

 4. יופי של מאמר. גם אני די חושב על שינוי…
  איך אני בדיוק מבצע השקעות ב IRA? והאם זה לא מסובך?
  כמו כן, S&P עלה המון השנה, וזה נראה מפתה. אבל לא לעולם חוסן….

  כמו כן S&P של IBI ‘קיימת רק שנה…. לא שזה משנה אם היא עוקבת…

  • שלום. תשומת ליבך שברב או כל קרנות ההשתלמות בתי ההשקעות וחברות הביטוח גובים בנוסף עמלה נוספת בשם “הוצאות ישירות”. עמלה זו מגיעה עד 0.4% ומנוכה מסך נכסי הקרן כך שאם ההסכם שלך על 0.5% סביר שאת משלמת יותר וייתכן שעד פעמיים.

  • ההשקעות דרך ה-IRA מתבצעות ממש כמו בכל מערכת מסחר (אחרת בנקאית, אורדרנט). יש לך ממשק שמאפשר לך לשלוח פקודות קניה ומכירה ישירות למסלקת הבורסה. ההבדל היחיד הוא שמבחינה חוקית לחשבון הזה יש מעמד אחר המזכה אותך בפטור ממס.

 5. סולידית, אולי תתחילי לתת שירותי ייעוץ בתשלום לחסרי הבנה בשוק ההון, כמוני לדוגמה?
  כל ההמלצות שלך נראות מצויינות, אך עבורי הן סינית מדוברת.

  • אבל אז היא תעבוד ולא תהיה בפרישה מוקדמת והכי מכאן התחיל כל הסיפור 🙂

 6. שמח לספר שמיטב-ד”ש מקבלים גם שכירים עם מעל 50 אש”ח ל-IRA. דמי ניהול 0.3 אם מתעקשים מספיק (= לבקש ולהגיד שזה חשוב – לא צריך יותר מזה).

  ושאלה לגבי IRA – עשיתי תהליך צמצום דומה לשלך, ונעזרתי בפוסט שלך על ניירות זולים. חסרים לי ניירות לקנות, תחת המגבלה שנייר יחיד לא יעבור 10% מהתיק.
  רעיונות?

  • צודק. גם אני בדקתי לפני כשנה במיטב-ד”ש / הדס ארזים וסף הכניסה היה 50K עם %0.3 דמי ניהול

  • אתה מודע לזה שמגבלת ה-10% אינה חלה על קרנות נאמנות (מקומיות או זרות) ו/או תעודות סל, נכון?

 7. האם כחברת קיבוץ שיתופי, מקבלת
  תקציב, לא משלמת מיסים ממנו
  האם זו גם אופציה לחיסכון עבורי?

  • מדובר על מס מרווחי הון כלומר אם ההשקעה שלך הרוויחה כשאת מוכרת את הנייר את משלמת מס בין 15 ל- 25 אחוז.
   אם תשקיעי דרך קרן השתלמות לא תשלמי מס זה.
   (החוק חל על קיבוצניק כמו על כל אזרח)

 8. מה עם ‘אקסלנס קסם גמל מחקה מדדי מניות’, שללא דמי ניהול?

 9. מסכימה עם הנאמר וגם לי יש IRA, חסרון אחד שיש לציין – בכדי לא ליפול בעמלת המינימום לפעולה עם קבלת כל הפקדה חודשית בקרן, כדאי לחכות מספר חודשים בכל פעם לרכישת נייר ערך.

 10. Yevgeny DoctorYevgeny

  לגמרי סכום המינימום שפירטת לפתיחת קרן השתלמות IRA של 150 אש”ח – במהלך 2014 העברתי את קרן ההשתלמות למיטב דש עם סכום של כ-100 אלף שח (ודמי ניהול של 0.3%). ותקופה קודמת לכך, עם סכום קטן יותר, ניהלתי את קרן ה-IRA דרך IBI.

 11. שאלה בנושא במיסוי:
  אני ב-IRA כבר 3 שנים.
  ההפקדות השנתיות שלי הן מעל התקרה. (בתלוש החודשי מתבצע גילום מס בגין ההפקדה מעל התקרה).
  האם עדיין כשאמשוך כספים אצטרך לשלם מס בגין החלק הלא פטור של ההפקדה השנתית?
  איך בכלל מבצעים חישוב כזה? זה נראה לי סלט לא קטן……
  אם יש לך אפשרות להבהיר בצרוף דוגמא מספרית אודה לך מאוד.

  • הי עדי,
   במשיכת הכספים תצטרך (או תצטרכי, אכתוב בלשון זכר מטעמי עצלנות) לשלם מס רווח הון על החלק שמעל התקרה. אכן החישוב הוא מורכב אך כדי לפשטו:
   אתה מפקיד 2000 ש”ח בחודש, 1500 מתחת לתקרה.
   במועד המשיכה מתברר שהרווחת (ריאלית, כן?) 10,000 ש”ח – מתוכם 2500 ש”ח (10000*1500/2000 ) ימוסו במס רווח הון של 25%.
   כמובן שההפקדה לא קבועה ולכן יש הבדלים חודשיים אבל כעקרון בבית ההשקעות יש “סדין” עם מידע על כל הכספים החייבים והפטורים ברמה החודשית. הצעתי היא לשמור בכל מקרה את הדו”חות מהקרן להתחשבנות עתידית.

   • היי יוסי,
    נראה לי שזה מה שהתכוונת להגיד?
    אם אני מפקיד 2000 ש”ח בחודש זה כבר מעל התקרה שהיא -1500.
    ואז ה-500 שמעל הם 25% מסך ההפקדה שלא פטורים, ולכן 25% מהרווחים לכאורה ימוסו.
    אבל זה מאוד מאוד פשטני לדעתי.
    לא ברור לי איך עוקבים אחרי תיק נושא רווחים שרץ הרבה שנים, מגלגל ריבית דריבית ואיך אפשר בשלב כזה לדעת לפלח את הרווח ביחס להפקדות.
    ה”סדין” החודשי שהזכרת – האם אני יכול לראות אותו?

    עדי

    • עדי,

     הנושא הזה היה רלוונטי ודיי חפרתי בו.
     התקרה נכון להיום זה 1571 ש”ח בחודש. לגבי מה שמעל התקרה:
     – החלק היחסי ימוסה כפי שהסביר לך יוסי
     – איך יודעים מהו החלק היחסי – מסתבר שיש הסטוריית הפקדות שעוברת יחד עם קרן השתלמות (אני עברתי מהדס ארזים למיטב דש והיסטוריית הפקות נשמרה). גם בדוח שתקבל פעם בשנה יופיע מהו הסכום מעל התיקרה.

     דורין,

     שכחת לציין עוד משהו מאוד חשבו לגבי IRA: השליטה במעבר\פדיון כספים.
     מה הכוונה:
     – כאשר עוברים בין קרן השתלמות לקרן השתלמות (לא IRA): אתה לא יודע מתי הם מנזילים כספים ומתי הכסף חוזר לעבוד.
     – במקרה של IRA: מעבר בין קרנות ההשתלמות לא משנה כלום, ניירות ערך שלך מועברים כאילו עברת מבנק לבנק אחר. התיק עובר בשלמותו. אין פגיעה בתמהיל, אין קנייה\מכירה מיותרת.
     – אם רוצים להנזיל (עוד לא יצא לי אך מתישהו זה יקרה) – אתם השולטים: אתם מוכרים ואז מנזילים. אין הפתעות.

     • לגבי הפקדות מעל התקרה –
      אז למה למעשה להפקיד לקרן השתלמות את ההפקדות מעל התקרה ?
      ממילא משלמים מס על הסכום המופקד, וגם מס רווחי הון..
      לא כדאי לבקש מהמעביד פשוט לקבל לברוטו את ההפרש ולעשות עם זה מה שרוצים ?

 12. הא! בדיוק בזמן. תודה!

 13. פוסט מעולה – תודה רבה! מניסיוני, קרנות ה-IRA תהיינה מוכנות לקבל הפקדות הנמוכות מ-150 אלף שקלים.

 14. עובדי דיסקונט יכולים לבחור במסלולי פנסיה עם דמי הניהול הבאים (מה עדיף?):

  0% מצבירה, 3% מהפרשות
  0.2% מצבירה, 1% מהפרשות

  • לא אציין מה עדיף, אתה צריך לבצע את החישוב (או להכנס לאתר FEEX).
   מה שכן, כל עובד לא משנה אם הוא בדיסקונט או תחת מעסיק אחר רשאי לבחור קרן פנסיה בעצמו/לבחור אם בכלל להשקיע בקרן פנסיה או במסלול אחר (קופת גמל). זה לא אומר שתקבל תנאים טובים יותר אבל שווה להתקשר ולבדוק. מידע נוסף תמצא באתר של משרד האוצר.

  • תלוי בסכום שצברת עד היום וכמה שנים לפנסיה יש לך. רצוי להריץ אקסל על 2 החלופות

 15. אני כמובן משקיע באפשרות 7 לעיל.
  ברור ברור שמה שאני לא אעשה יקטלו אותי פה בבלוג ואין לי בכלל אשליות בנושא.
  בזמנו יכולתי לבחור בין IRA בניהול אישי ב0.4 או באפשרות 7 לעיל גם בניהול של 0.4.
  אם הייתי בוחר IRA הייתי גם צריך לשלם ניהול נוסף(לא ראיתי התיחסות בפוסט לכך) על סלים או קרנות אינדקס מקומיות שהיה עולה לי כמה עשיריות אחוז נוספות ולכן בחרתי באפשרות 7 לעיל. עכשיו אני מקווה שיהיה טוב ושקט.

  אין לראות בדברי המלצה וכו וכו….

  • גיא,

   הפתעת אותי…
   בחרת ב0.8% דמי ניהול מול 0.4%+0.05%= 0.45% מהקרן ועוד גג 0.1% מההפקדות.
   איך זה יכול להיות ש0.8% משתלם לך? תעזוב את תעודות סל היקרות שהיו בעבר אלטרנטיבה יחידה. קרנות מחקות היום זולות. אני מניח שפעם עשית השוואה מול תעודות סל עם דמי ניהול של 0.8% ואז הקרן הזאת נראתה אטרקטיבית…

   • איליה , אני משלם 0.4% על חצי פאסיביות ולא 0.8% … יש לי שם סכום גדול .
    אם הייתי ב IRA ( גם דרשו 0.4%) משתמש בואנגרד אז נכון שהייתי משלם דמי ניהול נוספים של 0.05 (וגם זה רק על VTI – שוף על המומחיות ,VT זה כבר 0.19 ) אבל הדיוודנדים היו ממוסים לפני השקעה בחזרה מה שמעלה את העלות.

    בכל מקרה , היום קניתי בוכטה גדולה של VTI לתיק האישי , שלא תחשוב שאתה מגיב לשווא.
    יש מי שמקשיב.

    לג’ונסון למטה , אנחנו פה בבלוג הזאת לא זלזלת בכלל גם ב130K שקל גם אחרי 30 שנה.
    זה תשלום שכר לימוד לשלושה ילדים בחסות המדינה , מה רע? כמו באירופה רק עם להישאר פה.

    • גיא,

     דיוידנטים ממוסים בכל אופן (קרנות סל שעוקבות אחרי SP500 ומשקיעות בחזרה במדד תכלס עוקבות אחרי SP500NTR שעוקב אחרי SP500 NET TOTAL RETURN שמשמו אתה יכול להבין שדוד סאם מקבל את החלק שלו. מה שכן יש לך עמלת קנייה בהשקעה מחדש של הדיוידנטים.
     http://en.wikipedia.org/wiki/S%26P_500#Versions

    • גיא,

     שכחתי עוד משהו – קצת מלחיץ לשמוע שיש אנשים שמקשיבים לשטויות שלי.
     אני מקווה שאתה זוכר שאין לי מושג על מה אני מדבר 🙂

 16. השאלה מה הסיכון בחשבון IRA – לפי הבנתי הסיכון דומה לחשבון השקעות בברוקרז׳ – החשבון הוא ע״ש בית ההשקעות .(בניגוד לקרן השתלמות רגילה) , מה קורה אם יש פשיטת רגל של בית ההשקעות ?

  בחשבון בבית השקעות תמיד אמרו לי שנירות הערך נרשות על שמך ולא יכולים לגעת בזה.. בבדיקה מול רשות נירות הערך הובהר לי שהדבר לא נכון וכל ניירות הערך שרוכשים דרך חשבון בבית ההשקעות נרשמים ע״ש בית ההשקעות.

 17. סתם מישהו

  במיטב דש אכן מספיק 50 אלף בשביל IRA. לבדי עם סכום שכזה לא הצלחתי לסחוט מהם 0.3 אחוז. התאגדנו כמה אנשים עם סכומים דומים כקבוצה, ואז הם הסכימו לתת לכולנו דמי ניהול של 0.3.

 18. אחלה מאמר תודה! שאלה לגבי שכיר שהוא גם בעל שליטה – האם גם הוא יכול להפקיד עד 264,000 בקרן כמו שאמרת על מנת לעבור למסלול IRA? אני כיום שכיר בחברה שאני שולט בה אבל עדיין לא צברתי מעל 150,000 בקרן ההשתלמות שלי.

  תודה רבה 🙂

 19. שאלה:

  יש לי קרן השתלמות (שנזילה כבר עכשיו) במסלול IRA. יש סיבה מיוחדת שלא להפקיד בה גם סכומים החורגים (בהרבה) מהתקרה המוכרת לצרכי מס וכך למעשה לנהל את תיק ההשקעות שלי בתוך הקרן ולהינות מכך שמכירת ני”ע בתוכה פטורה למעשה ממיסוי (לפחות עד שאפדה את הקרן)?

  אגב, במיטב דש המינימום לפתיחת קרן השתלמות במסלול IRA הוא 50,000 ש”ח, נכון ללפני שלושה שבועות.

  • דווקא כן מומלץ בתנאים מסויימים ! אשמח לחדד את הסוגיה בנושא. הפקדה לקרן השתלמות שהיא נזילה, מנזילה כל סכום שמפקידים לקרן גם היא עוברת את התקרה. נהנהים מעלויות נמוכות, דחיית מס למועד הפדיון ותשואות מצויינות

  • ג'ונסון

   הוא רשם שכבר עכשיו הקרן נזילה כך שסעיף 2 בתשובתך לא רלוונטי במקרה דנן.

   לגבי דמי הניהול כאחוז מסך התיק-זה אכן יפגע באפקט הריבית דריבית אך בגלל מבנה המיסוי של קרן ההשתלמות הסכומים שמעבר לתקרה יגרעו רק במשיכה ולא ישירות במכירה כמו בחשבון ברוקרז’ רגיל כך שלטווח ארוך אפקט דחיית המס יוצר יתרון לא מבוטל.

   קל לבנות קובץ אקסל שמבצע השוואה בין 2 המודלים

   • ג'ונסון

    עדכון: בהמשך להערה של המגיב עומר מסתמן שהיתרון של חסכון בקרן השתלמות לעומת חשבון פטור ממס הוא לא עד כדי כך משמעותי כל עוד העמלה של קרן ההשתלמות נקובה באחוזים מהתיק.

    ניתן לומר אף שהיתרון מתגמד עוד יותר עם חלוף השנים, או יותר נכון לומר שקצב “גדילת היתרון” קטן עם השנים.

    אלה הנתונים שעליהם התבססתי: תשואה ריאלית 5%, מס רווח הון 25%, דמי ניהול קה”ש 0.3%, דמי ניהול חשבון מסחר 360 ש”ח שנתי.
    בהנחת הפקדה שנתית של 18480 ש”ח ל-2 האפיקים (תקרת הסכום הפטור ממס רווחי הון בהפקדה לקה”ש)
    היתרון של קה”ש IRA עם משיכת הכספים לאחר 10 שנים הינו 6% לטובת קה”ש, לאחר 20 שנה 10%, לאחר 30 שנה “רק” 12% יתרון לטובת קה”ש.

    עכשיו, זה מאוד נחמד ה-12% האלה אך אם נדבר במספרים אבסולוטיים מדובר “רק” בכ 130K ש”ח לאחר 30 שנה (שוב, בהנחת הפקדה של סכום התקרה).

    מוזמנים לבדוק את החישובים שלי בעצמכם.

    • ג’ונסון,

     גם מעל התיקרה זה אפקטיבי מאוד כי אתה מקבל דחיית מס עד לרגע משיכת הכסף.
     בתור שכיר,ביררתי ומסתבר שאני לא יכול להפקיד מעבר לתיקרה איך שאני רוצה וחייבת להישמר פרופרוציה (כלומר המעסיק גם חייב להפקיד)…. באסה…

  • שתי סיבות למה לא לעשות זאת:
   1. דמי ניהול (בכל זאת, 0.3% בשנה יוצא לא מעט. בחשבון ברוקראז’ טיפוסי אתה משלם אולי 20 שקל בחודש).
   2. נזילות (מקפיא את הכסף ל-6 שנים, בעוד שבחשבון ברוקראז’ טיפוסי הנזילות מיידית). כמובן שאם אתה משקיע פסיבי לטווח ארוך זה פחות משנה, אבל זו עדיין נקודה מהותית

 20. סולידית,

  פוסט מעולה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  מסכעם עם כל מילה!

 21. איך מבצעים איזון של התיק כאשר חלק ממנו נמצא בקרן השתלמות?

  • סולידית, תודה על הפוסט!
   תוכלי לפרט יותר בנושא האיזון? נראה שיש פה כמה סיבוכים שנובעים מתכונות של קרנות ההשתלמות:
   – אי אפשר למשוך מקרן השתלמות לא נזילה
   – מרגע שמושכים, אי אפשר יותר להפקיד
   – תקרת הפקדה למטרת פטור ממס רווחי הון
   נניח שניקח את הדוגמא שהבאת בה חילקנו 50:50 והחלק המנייתי בקרן השתלמות.
   אם החלק המנייתי גדל, בעת האיזון נמשוך מהקרן (ואז היא ננעלת להפקדות).
   אם בהמשך החלק המנייתי קטן, נרצה להפקיד לקרן – אבל אי אפשר כי כבר משכנו. אפשר להפקיד לקרן אחרת שעוד לא משכנו ממנה, אבל בסכומים גדולים חלק גדול מההפקדה יהיה מעל תקרת הפטור ממס – ואז אין יתרון להפקדה בקרן.
   אז נראה שבשוק מניות תנודתי החלק שבקרן בהכרח יתדלדל עם הזמן, כי כדאי למשוך אבל לא כדאי להפקיד מעבר לתקרה.
   מה דעתך?

 22. במקרה ערכתי סקר שוק קטן בנושא IRA בשבועות האחרונים, להלן הממצאים:
  – מיטב: מינימום 50,000 ש״ח, דמי ניהול 0.4% (לפני התמקחות).
  בשאר לא שאלתי על דמי ניהול, המינימום גבוה מדי…
  – הלמן-אלדובי, IBI: מינימום 300,000 שׁ״ח.
  – אקסלנס: מינימום 500,000 ש״ח.

 23. שאלה לסולידית: נגיד אני הולך על IRA. אילו ETF את ממליצה?

 24. האם קרן השתלמות היא כלי טוב לחסכון לטווח ארוך לילדים?

 25. אפשר לבקש פוסט על יעוץ פנסיוני,בחירת קרן פנסיה והורדת דמי ניהול?
  תודה רבה!

  • הבעיה עם חיסכון בקרנות הפנסיה החדשות היא שאת הפנסיות החזויות/הצפויות שלהם אף חוסך לא יקבל !
   כי פשוט אין להם מספיק כסף כדי לשלם לכולם … נושא מורכב, אך מי שלא רוצה לשים את כספו על קרן הצבי/או על קרן הפנסיה, שלא יחסוך בקרנות הפנסיה החדשות ! הקרנות הנ”ל יקצצו ויקטינו את הפנסיות באופן קבוע ולאורך זמן …

   • אין “לא רוצה לחסוך” – אתה חוסך לפי חוק, המעסיק שלך לא שואל אותך.
    מה שכן, אם יהיו לך 2 מליון שח בפנסיה כשתצא לפנסיה בגיל 67 ( או קודם) – הם יקחו את כל מה שהגיע איתך ויגידו – עכשיו פורסים ל-X תשלומים.
    מידי פעם האוצר יתקן אותם ויגיד יש לעדכן ל-X+20 תשלומים.
    מהסיבה הפשוטה שאם תחייה מעבר לכך – נגמר הכסף.
    עכשיו, אם הגענו לחישוב של כמה יהיה לי בפנסיה, אז קח את הסכום שיש שם, חלק ל-40 שנה.
    תוסיף קצבת זקנה.
    בדוק כמה יש לך בקופות גמל/קרנות השתלמות – שוב חלק ל-40 שנה.
    (אפשר להגיד ל-25 שנה, כי הכסף אמור להמשיך לצבור ריבית כלשהי)

    מצד שני, פשוט להתחיל להוריד בהוצאות.

   • שי,

    תנסה להבין את התמונה: אם המצב היה ממשיך כמו שהוא היה בקרנות הישנות אז פשוט לא היה כסף לשלם בשלב כלשהו או יותר גרוע היו מדפיסים כסף.
    אז מה אתה מעדיף – לקבל הבטחה על הנייר שלא תקוים או שלקבל את מה שהשקעת בצורה אחראית יותר.

    • קרנות הפנסיה החדשות משנת 1995 הם השערורייה הגדולה ביותר ב- 20 שנים האחרונות של משרד האוצר – להלן לינק למאמר מקצועי של אלן פפרמן, שהיה האקטואר הראשי באוצר : “מודל קרנות הפנסיה בישראל הוא בעייתי – והחוסכים ישלמו את המחיר”
     http://www.themarker.com/markets/1.634830
     תקראו ותפנימו – ראו הוזהרתם ……. !!!!!!!!!

  • לבן זוגי יש ערב רב של קרנות פנסיה שונות וביטוחי מנהלים בתנאים שונים שלחלקם הוא מפקיד עצמאית ללא הטבת מס..
   אני מנסה לעשות סדר ולהבין לאן הכי כדאי לנייד את הכספים.
   הוא חושש לשנות כי מפחד שזה יפגע לו בביטוח אבדן כושר.
   חיפשתי יועץ פנסיוני אוביקטיבי שלא מפנה למי שנותן לו עמלה,ולא מצאתי.
   בקיצור חסר לי פוסט שדומה לפוסט הנכחי על איך לבחור קרן פנסיה,למה יש לשים לב כשמניידים כספים ואיך לקבל דמי ניהול טובים יותר.
   גם כל סיוע אחר יתקבל בברכה.

   • שלי,

    במקרה שלך הייתי:
    1. מרכז את כל המידע (אפשר להשתמש באפשרות איתור הכספים דרך משרד העוצר: https://itur.mof.gov.il/Mobile/LocateForm/Create/Live).
    2. פותח גישה לנתונים דרך אינטרנט ולא מחקה לדוחות שנתיים.
    3. קורה בעיון רב את תנאיי הפוליסות ומברר בדיוק איזה כיסוי ביטוחי קיים
    4. מכין טבלה מרוכזת הכוללת עמודות הבאות:
    סוג חסכון (פנסיה/ביטוח/קופ”ג) | סכום | עמלות | פעיל\לא פעיל | אפיק חסכון (כללי\אגח\מניות..) | כיסוי ביטוחי באפיק
    5. מסיק מסקנות ופועל בהתאם.

    * אין לראות בזה שום סוג של ייעוץ
    * לחננות כמוני: כאשר כתבתי ‘|’ התכוונתי להפרדה בין עמודות ולא לOR

  • קרנות פנסיה הן מוצר נחות, אבל כמי שעוד לא יצאו לחופשי אנחנו מחויבים ומחויבות להפריש אליהן כספים לפי חוק, אז אולי בכל זאת?…

 26. יפה מאוד + קרן השתלמות היא אפיק החיסכון ההוני היחידי בישראל, שאינו תלוי בצבירת קצבת מינימום בכדי לקבלו במזומן, נזיל לאחר 6 שנים ( או 3 שנים החל מגיל פרישה ) ופטור ממס רווחי הון עד תקרה ( לא כך המצב בקופ”ג למשל ). בנוסף, ניתן לקבל מקרן השתלמות הלוואות בתנאים מצויינים, כיום אפילו ב- P-0.5% .

  • ג'ונסון

   לא בטוח שניתן לקבל הלוואה מקרן השתלמות IRA.
   לא בדקתי, אך מישהו בפורום לונג כתב שהוא ניסה ולא קיבל.

   • לא ניתן לקבל הלוואה ב Ira
    הלוואה מקרן השתלמות נרשמת כנכס לא סחיר בקרן אשר הריבית עליו חוזרת לעמיתים בקרן כתשואה.

 27. פוסט נהדר. תמציתי. מדוייק. פתחת לי כיוון מחשבה חדש לחלוטין בקשר לקרנות השתלמות ואני מתכוון לטפל בכך בהקדם!

 28. האם שכיר יכול לבצע הפקדות חד פעמיות לקרן ההשתלמות שלו?

 29. אבל איך מאזנים את התיק אם חלק ממנו נמצא בקרן ההשלתמות? הרי אנחנו מוגבלים ביכולת שלנו למשוך/להפקיד כספים לקרן השתלמות, זה לא מגביל אותנו יבכולת למכור לקנות ניירות ערך בחשבון ה-IRA כאשר אנחנו צריכים לעות זאת על מנת לאזן את התיק? אני אודה מאוד אם תוכלי להרחיב על הנקודה הזאת, כי זה לא כל כך ברור

  • בהנחת חסכון אגרסיבי, האיזון מבוצע ע”י השקעה לחלקים החלשים בלבד, ולרוב לא ע”י מכירה של ניירות קיימים.

   • ואם כרגע אני לא משקיעה כסף חדש בתיק, אלא רק מאזנת תיק קיים?

 30. חישוב קצר יראה שהיתרון של קרן השתלמות גם בניהול עצמי קיים אך קטן עד זניח.

  נניח תשואה שנתית ממוצעת: 5%, מדד מחירים לצרכן: 2%, זמן עד לבחינה: 10 שנים
  קרן השתלמות: (עמלה 0.3% שנתית)
  a 100*(1.05*(1-.003))^n
  השקעה בחשבון לא פטור (אין עמלה שנתית):
  a 100*1.02^n + (100*1.05^n-100*1.02^n)*.75

  היתרון של הקרן השתלמות היא רק 4% אחרי 10 שנים. הסיבה שהעמלה של קרן ההשתלמות גומרת את רוב היתרון המיסויי.
  אני לא מזלזל ב-4% על 10 שנים, אבל אם על זה אתם בונים המצב קשה…

  • היי עומר,
   החשבון שעשית כלל לא ברור.
   לא ברור בין מה למה השוות – (לפחות לי…..)

   • הפורמט של הבלוג הזה הורס נוסחאות באנגלית, אז הוספתי a בתחילת כל נוסחה.
    בסה”כ השוותי בין קרן השתלמות פטורה ממס, אך עם עמלה 0.3% לבין: השקעה בחשבון בנק רגיל, שהוא לא פטור ממס, אך ללא עמלה שנתית (מה שקורה ברוב חשבונות הברוקר או הבנק).
    החישוב של קרן השתלמות הוא 5% (הנחתי 5% תשואה) בשנה פחות העמלה. מ-100 שקל אחרי 10 שנים יהיה לך 158. על זה אין מס.
    בבנק, 5% נותנים 162.9 אבל על זה יש מס. המס הוא 25% על ההפרש מעל המדד, שצמח בנתיים ל-121.9.(הנחתי 2% בשנה) לכן, נשאר עם 152.64.
    158 גבוה מ-152 בבערך 3.5%.

    אז החישוב מראה שכפי שהסולידית אומרת, כדאי להשקיע בקרן השתלמות, אבל עם כל הכבוד 4% ב-10 שנים לא ישנו לאף אחד את החיים. וגם זה כמובן על סכומים מוגבלים.
    אינטואיטיבית, הסיבה להפרש הכ”כ קטן, זה שבקרן השתלמות יש עמלות שנתיות מאד גבוהות (גם ב IRA) יחסית לאלטרנטיבה בבנקים או בבתי ההשקעות.

    • מעניין…
     אינטואיטיבית זה מרגיש שלא לשלם רווחי הון זו הטבה חזקה מאוד.
     למי שמשקיע באינדקסים ולמעשה משיג בזה גם דחיית מס ה-IRA פחות אפקטיבי.
     אם אתה משקיע אקטיבי, וככל שאתה מבצע יותר פעולות של קניה ומכירה – אז הפטור מרווחי הון מתחיל להיות משמעותי יותר.
     בנוסף – אם אתה משקיע אקטיבי ומכוון ליותר מ-5% (כמוני – מודה באשמה) ה-IRA הופך להיות משמעותי מאוד.

  • ג'ונסון

   בשורה התחתונה מסכים איתך
   ומה שמעניין זה שזה נהיה עוד פחות טוב עם הזמן
   בחישוב שלי יצא שההבדל הוא כ-6% לאחר 10 שנים וכ10% אחרי 30 שנה והסיבה היא, כמו שציינת, שהעמלה בIRA שנקובה באחוזים גדלה באופן מעריכי ו”משטחת” את היתרון על פני השנים.

  • עומר,

   אתה קצת מפספס:
   – מניות עושות (לפחות עשו) בתוחלת 7% מעל המדד 🙂
   – מעבר מקרן מחקה שהעלתה עמלות לקרן זולה יותר לא עולה לך במס רווחי הון – ופה טמון המון כסף (תשאל את אלה שקנו בתיק שלהם תעודות סל על SP500 ב2010 בעמלות של 0.8% (כי לא היה קרנות מחקות אז) ועכשיו לא יעברו לקרן מחקה זולה שגובה 0.05% כי ישלמו המו מס רווחי הון. עשיתי את המעבר הזה בIRA וזה עלה לי בזמנו רק עמלות קניינ\מכירה (ביחד 0.14% שלני הכיוונים)

   תיקח בחשבון את הגורמים הללו ותקבל תוצא שונה מאוד…

   • איליה , לפי דעתי עומר דווקא די קרוב לתשואות אשר יתקבלו בעתיד , במיוחד אם מדובר בתיק של 50% מניות , 50% אחוז אג”ח. בכל מקרה תשואה ריאלית ממניות של קצת יותר מ 4% לפני מיסים צופים החברה הבאים :

    הנה הערכה של באפט לגבי תשואות עתידיות
    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=a1.neDMy8DEU
    הנה בוגל
    http://www.marketwatch.com/story/bogles-scary-math-shows-up-in-retirement-balances-2014-10-09
    הנה ריי דיילו (חבר של פרוג’קטו ומנהל קרן גידור סטייל הרי בראון)
    http://fortune.com/2013/11/12/dalio-stocks-will-disappoint-over-the-next-decade/
    כאן מאמר ארוך של הבנק הפדרלי של סן – פראנסיסקו שמדבר על תיאורית הצמיחה המודרנית
    וכנראה שהצמיחה במאה ה21 תהיה נמוכה מזאת של המאה ה20.
    http://www.frbsf.org/economic-research/files/wp2014-02.pdf

    הנה גם הCAPE של שילר נמצא ב 26.6
    כשהממוצע הרב שנתי הוא בערך 16.
    http://www.multpl.com/shiller-pe/
    נתון שתומך תמיכה נוספת ב 4%-5% ריאלי (מעל מדד) ולא 6-7% ריאלי היסטורי מהשווקים.

    זאת כמובן רק הערכה גסה שלי , כידוע לכל בר דעת – אני לא יודע על מה אני מדבר.

    • גיא,

     קודם תודה על הלינקים. אני מאוד מקווה שמניות יתנו את 6-7% שלהם.
     למה להחזיק אגח בקרן השתלמות?
     אין לך מסים בקרן ההשתלמות (מה שמעל התקרה ממוסה רק בעת הפדיון).

     • אני כמובן גם מאוד מקווה שמניות יתנו את 6-7% שלהם. זה יסדר אותי אש.
      למה להחזיק אג”ח בקרן השתלמות?
      שאלה טובה ,אולי זה מתאים למי שאינם חוסכים אגרסיביים שחותרים להגיע לעצמאות כלכלית עשרות שנים לפני גיל הפרישה הקבוע בחוק ואולי רוצים לגייס עם פחות סיכון סכום לתשלום ראשוני לג’יפ לנדרובר דיפנדר דיסקברי 3.

 31. לגבי ההשקעה ב-S&P500 באמצעות קרן ההשתלמות של IBI, האם היא מגודרת? כלומר האם ההפקדה היא בשקלים? אם לא (כלומר – בדולרים), הרי שיש סיבוך נוסף וסיכון נוסף כתוצאה מההמרה העתידית מדולרים בחזרה לשקלים…

  • שחף, המטבע שאתה משתמש בו כדי להשקיע הוא ש”ח אבל פרופיל החשיפה הוא 4D.
   4 – כל הקרן חשופה למניות.
   D – כל הקרן חשופה למט”ח.
   מכיוון שאתה מתנהל בשקלים, אתה לא צריך לקנות דולרים כדי להשקיע וגם לא למכור דולרים לאחר שתפדה את הקרן.
   מה שכן, אתה חשוף לסיכון מט”ח. הדולר עלה? הרווחת איתו. הדולר ירד? הפסדת איתו. את הרווח וההפסד תראה בשקלים, לא תצטרך לבצע המרה.

 32. תודה על המאמר! מאוד מובן ונותן רעיונות חדשים.

  דבר אחד שלא ממש ברור לי:
  אם אני שכיר עם נניח 50K ומעלה בחסכונות וממקום העבודה שלי אין לי קרן השתלמות, עדיין יש אפשרוץ לפתוח עצמאית קרן השתלמות בניהול אישי (ופשוט שהמעסיק לא יפקיד מהכיס שלו לקרן)?

  תודה

 33. בסך הכל זו עצה טובה אבל מאד מקשה על הניהול השוטף.
  נניח וניקח הרכבת תיק של הארי בראון, ב IRA יש 50K ובחשבון הפרטי יש 50K.
  לפי הארי בראון וההמלצה שלך צריך לחלק את התיק כך:
  25000 מניות IRA
  25000 אגח ארוך IRA
  25000 זהב פרטי
  25000 מקמ פרטי

  נניח ומהנטו אני חוסך כ 5K כל חודש ולקרן נכנס כ 1500שח כל חודש.
  בתוך 3 חודשים יהיו לי כ 15K להפקיד לחשבון הפרטי ורק כ 4.5K להפקיד ל IRA. במידה והמניות ירדו והזהב והאגח עלה (כמו שקרה בפועל בחודש האחרון) אז איך אני אוכל לאזן את התיק?

  אני העדפתי ללכת על גישה פשוטה יותר ואכן לשים תיק אגרסיבי ב IRA שבו התנודתיות פחות מפריעה לי ואת התיק של הארי בראון בחשבון השקעות פרטי כדי להנות מתנודתיות נמוכה יותר (לכל משקיעי הערך מתחילת השנה, 3.8% תשואה בחודש האחרון ותודה לשוויצרים). אני לא מסתכל על התיקים האלה כקשורים אחד לשני והם מאוזנים בנפרד.

 34. היי דורין,
  אם אני לא שכירה ולא עצמאית אז איך אוכל לפתוח קרן השתלמות?
  האם את פתחת עסק במיוחד בשביל זה? האם זה משתלם או בכלל אפשרי?

 35. תודה! פוסט מעניין כמו תמיד!
  שאלה:אפשר להרחיב קצת בנוגע למה קורה אם אני עוזב את העבודה שלי באמצע השש שנים האלו? אחרי 6 שנים הכל יפתח כרגיל? המקסימום שאפשר להפריש זה 18,000 האלה שכתבת? זאת תקרת הזכוכית? או שזה אחוז מהמשכורת ואז השמיים הם הגבול? אם אני לא פותח את הקרן השתלמות אחרי 6 שנים, אני יכול להמשיך לצבור בה ב6 שנים הבאות עוד?
  תודה!

  • – אחרי 6 שנים הכספים נעשים נזילים, בין אם המעביד ממשיך להפקיד כספים ובין אם לאו. אין קשר בין השניים. אם תמצא מקום עבודה חדש, תוכל להגדיר לו להמשיך להפקיד לקרן המקורית מבלי שתאבד את הוותק שלך. הסייג היחיד הוא אם אתה עוזב נגיד מקום כמו צה”ל והייתה לך קרן השתלמות צה”לית. במקרה זה לא תוכל להפקיד מחדש לקרן הישנה כי היא פתוחה רק לאגודה המקצועית אליה השתייכת.
   – לא, אפשר להפקיד סכומים גבוהים יותר הן כשכיר והן כעצמאי, אולם רק כספים שמקורם בהפקדות עד גובה התקרה יהנו מפטור מלא ממס רווח הון.
   – קונקרטית לשכירים, השכר המקסימלי שמעבר לו לא ניתן ליהנות מהטבות מס הוא 15,712 ש”ח בחודש. אם המעביד מפקיד 7.5% משכר זה והעובד 2.5%, מגיעים להפקדה מקסימלית של 1571.2 ש”ח בחודש, או 18,854 ש”ח בשנה. הבוס שלך עשוי להפקיד יותר, אבל כל שקל מעבר לא יהנה מפטור ממס.
   – אם אתה לא מושך את הכסף אחרי 6 שנים, הוא ממשיך לצבור ריבית דריבית (רווחים על רווחים) וצומח באופן אקספוננציאלי, והקטע החשוב ביותר — בפטור ממס.

 36. תודה רבה לך הסולידית על שהעשרת את ידיעותיי בתחום הפיננסי, את כותבת נפלא ואני נהנה לקרוא כל מאמר שלך.

 37. תודה, בדיוק רשום לי ביומן לעבור למסלול מנייתי בקרן ההשתלמות שלי ולראות מה עם דמי הניהול

 38. תודה על אחלה פוסט! אם אני לא מנצל את התקרה, האם אני יכול להוסיף לקרן IRA שברשותי כספים מהעו”ש בנוסף לכספי הפקדת המעסיק?

 39. במידה רוחשים etf כמו VTI האם הדוידנדים שיתקבלו ימוסו?

  • מנסיוני, הדיבידנדים לא ימוסו בארץ, אך ינוכה מהם מס במקור על ידי ממשלת ארה”ב בשיעור של 25% בהתאם לאמנת המס בין ישראל לארה”ב. את ממשלת ארה”ב ממש לא מעניין איפה אתה מחזיק ניירות ערך אמריקנים, בין אם בחשבון חייב במס או פטור ממס.

 40. הכוונה היתה במידה ורוכשים etf במסגרת ira של קה”ש?

 41. תודה על המאמר המפורט. שאלה, ה 0.3 אחוז של ה IRA כולל גם עמלות קניה ומכירה? מה לגבי מי שהוא “משקיע דיבידנדים” בחברות בארצות הברית, הוא יוכל לקנות חברות בארצות הברית ולקבל את הדיבידנדים לקרן השתלמות שלו?

  תודה לעונים.

 42. שלום לכולם
  מישהו עובד פה עם ibi במסלולי מחקי מדד. זה לא ממש ira אמיתי. יש להם כ 7 מדדים שאפשר להשקיע בהם. תא 25, סנופי, אגח 2-5 אגח 5 פלוס, תל בונד ועוד כמה. אין עמלות קניה ומכירה. 0.5 עמלה שנתית על התיק. אשמח לקבל פידבק ממישהו
  תודה

  • לIBI יש גם IRA וגם מחקי מדד. מחקה מדד זה לא IRA , אלא אלטרנטיבה אחרת. בIRA אתה מחליט מה לקנות ובמחקה מדד זה מסלול שעוקב אחרי מדד. לאור העלות במחקי מדד מוריד את האחריות לניהול הכסף במוצר זול!

  • אני העברתי ל IBI קרן השתלמות. אפשר לבחור במסלול מעורב קבוע מראש והם מאזנים כל הזמן. נאמר לי (ללא מספרים מדוייקים) שהעלויות של האיזון זניחות אבל החלטתי כדי להתחיל להרגיש איך זה עובד לרכוש 4 קרנות מחקות בתוך הקרן ושלא יאזנו לי, שזה אופציה שניה (עדיין לא IRA). כיום יש מספר מוגבל של קקנות מחקות שמותר לרכוש במסגרת הקרן אבל אמורות להתווסף (הבנתי שיוסיפו מדד אירופאי בקרוב ואז אחליף את ממד 25 שלנו).

 43. קודם כל, תודה על הפוסט. למרות שיש לי רשיון מנהל תיקים, יש נקודה שפתאום ראיתי שהיה לי “עיוורון נקודתי” לגביה- שקרן השתלמות (במיוחד נזילה או קרובה לנזילות) הנה למעשה חלק מכלל הסל שלך ולא צריך להתייחס אליה בנפרד. המון תודה

  שנית, שתי הערות בקשר לחיתוכים האכזריים:

  מה שלא זול עף, זה כמובן נכון. אבל! זה לא צריך להיות בפילטר. דמי הניהול נתונים למשא ומתן כך שכאשר תמצא את הקרן המתאימה (בהתעלם מדמי הניהול) ניתן להתמקח עם מנהל הקרן על מנת להשיג את השוואת התנאים.

  שנית, בקשר למה שלא מחקה מדד עף. אז זה נכון שעדיף קרן מחקה. אבל אם תבדקי (ובדקתי!) לא פעם ההפרש בין הקרן המחקה לבין המדד הרלוונטי לא מספיק דרמטי כדי להעיף וייתכן וההפרש מתקזז מול דמי ניהול או דברים אחרים

 44. תודה רבה, בלוג מצויין.

 45. חיסרון אחד שלא ציינת,
  אם ההשקעה בקרן השתלמות מציגה תשואות שליליות,
  לא ניתן להתקזז עליהן עם החלק הסולידי יותר שנשאר בחשבון הרגיל.

 46. יש לי קרן השתלמות נזילה לאיזה מסלול כדאי לשנות אותה לאפיק מניות או IRA, כי בנוסף לה יש לי תיק השקעות פסיבי 50/50 וקרן השתלמות פעילה 40/60.

 47. דורין,

  כל הכבוד על הפוסט הסופר חשוב הזה!!!

  את השנקל שלי הוספתי בטוקבוקים 🙂

 48. ראשית פוסט מצויין, כיף לקרוא.
  אם הקרנות של אקסלנס מחזיקות הכל דרך התעודות של קסם האם אין לי כפל דמי ניהול?
  בנוסף, ההרכב של התיק שלהם קשיח… לא פסיבי אמיתי כמו שאמרת..
  פסגות מחזיקים בקרן כזאת כבר כמה שנים… היא לא להיט…
  חבל שאת הפנסיה שלי לא ניתן לנהל בזול ובאפיקים מחקי מדד.

 49. היי לסולידית ולחברים.
  שאלה חשובה לי, מקווה שתענו:
  אני שכיר עצמאי, וכרגע לא “מייצר” הכנסה גדולה כעצמאי. ברשותי 2 קרנות השתלמות: אחת כשכיר בה מופקדים סכומים עד התקרה לפטור ממס רווח הון, וקרן כעצמאי שכרגע אני לא מפקיד אליה, אבל יש בה כסף מהימים בהם הייתי עצמאי.
  השאלה: האם על מנת להפקיד כעת גם לקרן העצמאית עליי להוכיח שהכסף הוא (כלומר ה-7% שאני אמור להפקיד מתוך ההפרש בין הסכום הקבוע 260 ומשהו אלף פחות השכר השכיר שלי עליו הייתה הפרשה) ממקור עצמאי? או שאין לזה חשיבות? אני שואל כי על מנת שכל הכסף שאני יכול להפקיד באמת יופקד תחת התנאי שמקורו בעבודה עצמאית אני צריך לייצר סכום גדול יותר כעצמאי מהסכום אותו אני מייצר.
  מקווה שהייתי ברור….
  תודה לעונים.

  • בית ההשקעות בדרך כלל ידרוש תעודת עוסק ממע”מ כדי לפתוח קרן השתלמות לעצמאים. מרגע שיש לך קרן כזו, אתה יכול להפקיד כמה שבא לך, אפילו אם המחזור שלך קטן משמעותית מגובה ההפקדה. הבלוג הזה ייצר לי הרבה פחות מ-18,480 שקל בשנה החולפת.

 50. שלום. אני מובטל, יש לי בבנק 100000 ו יש לי בקרן השתלמות 20,000 האם אני יכול לפתוח חשבון IRA באופן פרטי או בקרן השתלמות שלי או במקום אחר?

  • לפי הידוע לי, רק אם תפתח עסק תוכל להפקיד באופן עצמאי. לחלופין תוכל למצוא מקום עבודה אחר ולהפקיד לקרן ההשתלמות הקיימת, וכשהסכום יגיע ל-50,000 תעביר אותה למיטב IRA.

 51. מה לגבי עמלות קניה ומכירה ב- IRA? קיימים?

 52. רעיון מצויין. תודה רבה! 🙂
  איך אני פותחת גישה באינטרנט ואיך אני מגיעה לנתוני הכסוי הביטוחי בפוליסות?

  • היי שלי,

   תשתדלי בפעם הבא להגיב בקונטקסט של אותו נושא אחרת קשה למצוא תגובות 🙂

   טוב.
   ברגע שאיתרת את הפנסיות, ביטוחים, קופות גמל וכו’: תכנסי לאתר של הגוף הפנסיוני הרלוונטי.
   למשל אם יש לך משהו של מגדל (סתם לצורך הדוגמה, לא מפרסם פה אף אחד כי הם כולם גנבים לא קטנים), תכנסי לאתר של מגדל, שם כבר תראי שיש אופציית התחברות לאינטרנט והרשמה להתחברות לאינטרנט. ברגע שהתחברת תוכלי לבדוק מה הם הביטוחים ולהוריד פוליסות או לבקש שישלחו אליך.

   מקווה שעזרתי

 53. יש ברשותי כבר קרן השתלמות IRA עם כ300000 שח
  כרגע אני מחזיק בה רק קרן מחקה תל אביב 100 והיא מהווה למעשה את כל החלק המנייתי הישראלי שלי בתיק ההשקעות
  יש לי התלבטות לגבי שימוש בקרן לקניית etf (לדוגמא vti vtus שאני מחזיק בתיק הכללי)
  הרעיון הוא שבניירות זרים יש סיכוי סביר שתשלם פחות מס בגלל תזוזה בשער החליפין
  לדוגמא בשנה האחרונה הרווחתי 0 דולר בתיק על מניות
  אבל הרווחתי 12% לא ממוסים בגלל עליית הדולר
  ברור שזה לא חייב לחזור על עצמו אבל בממוצע אתה משלם פחות מס על ניירות ערך זרים
  ולכן חבל לשים אותם בקרן השתלמות

  אשמח לקבל התייחסות לנושא (ובכלל לנושא המיסוי הזר כמו האם ברור שכדאי להחזיק זהב בנייר ערך זר ולא דרך קרן בארץ, בהנחה שאין יותר מקום בכספת לבוליונים :))

 54. תודה לך סולודית על תשובתך, אני מחפש רק אלטרנטיבה לפיצוים שאני רוצה לקחת את
  יכול לייעץ משהו?

 55. פוסט יפה, תודה.

 56. שאלה כללית: נניח שמחר אני מתחיל לעבוד כשכיר במקום חדש ופותח קרן השתלמות חדשה של בית ההשקעות X. לאחר מספר חודשים (או שנים) מצטברים לי 50000 שח בקרן ההשתלמות, ואני מעוניין לעבור ל-IRA. עכשיו אני עושה סקר שוק ומגלה שדווקא בית ההשקעות Y יתן לי את דמי הניהול הנמוכים ביותר ויש לו מוצר שמתאים לי. האם אני יכול להעביר את קרן ההשתלמות כולה מ-X ל-Y, או שניתן לעשות זאת רק אחרי 6 שנים כאשר הקרן משתחררת? אם אפשר – האם העלות של מעבר כזה היא גבוהה? ואם אי אפשר – אז זה אומר שאני צריך לדעת כבר מראש באיזה בית השקעות ארצה לפתוח IRA, ולהתעקש מראש לפתוח את קרן ההשתלמות החדשה שלי אצלו.

  • מאז הרפורמה בתקנות ניוד פנסיה המעבר הוא קל ביותר ומצריך רק מילוי טופס אחד ושליחתו לבית ההשקעות שאליו אתה רוצה לעבור. בית ההשקעות החדש מטפל בהעברה עצמה מול בית ההשקעות שממנו אתה עובר (שבאופן טיפוסי ייצור איתך קשר מיוזמתו ויתחנן שתישאר אצלו). אפשר לעבור בכל זמן והוותק והנזילות נשמרים. עלות המעבר לכשעצמה אפסית.

 57. היי,
  אני קצת מבולבל מהמושגים –
  הבנתי שלמשל הקרנות של אי.בי.אי ואקסלנס הן קופות גמל.
  פה מדובר על קרן השתלמות, אך האם ניתן לשים שם גם את הכסף כפנסיה?
  כרגע אני צעיר מאוד ולכן אין לי בעיה “לסכן” את הכסף הפנסיוני שלי בשלב זה.
  השאלה היא האם זה אפשרי? זה נשמע כמו דיל טוב לפנסיה מנייתית עם דמי ניהול נמוכים.

  • חסכנית

   לסולידית – הפוסט שלך מעולה. תודה רבה.
   אבל השימוש שלך במינוח “קופת גמל” לתאור מכשירים שונים הוא מאוד מטעה.
   קופת גמל היא מונח חוקי, משפטי, למיסוי וכו וקרן השתלמות זה לא זה.

   יש הרבה אנשים שכל זה סינית בשבילם וחייבים לשמור על מונחים מדוייקים כדי לאפשר להם לחפש בגוגל.

   אולי נמציא מונח כולל לכל החסכונות הללו שהן בחסות המדינה – למשל בל-מס, קופת דיור מוגן, קופת ישרא-בלוף, קרנות להעשרת חברות הביטוח וכו

   ותודה על המונח סנופי – פעם ראשונה שניתקלתי בו. איך חמק זה מחיי עד עכשיו ?

   • חסכנית

    אז קודם כל גרמת לי לקרוא את חוק הפיקוח (לפחות חלק) מה שגרם להרס של מספר תאי מוח. יש שם משהו כמו 10 מכשירים פיננסיים שונים לגמרי שהם מכנים קופות גמל.

    אח”כ ראיתי את ההפנייה של ויקי לקופות גמל באתר משרד האוצר וגם הם מדברים על ההבדלים בין קופות גמל לקרנות השתלמות.

    אבל החשוב בעיני הוא שאנשים נכנסים לחברות מנהלות קרנות כמו אקסלנס ולא מבינים מה קורה. ואפילו יש כאן בפוסט, תגובה של “אחד” ששואל על קופת גמל כי הוא לא הבין שזה לא קרן השתלמות.

    אז אולי בכל זאת דרושה הפרדת מונחים. או לפחות הבהרה.

    תודה

  • קופת גמל היא שם כללי למכשירי חיסכון פנסיוניים שנהנים מהטבת מס.
   יש 4 סוגים של קופות גמל:
   1. קרן השתלמות – קופת הגמל הקצרה ביותר (ניתן לפדות אחרי 6 שנים מיום הפתיחה).
   2. קרן פנסיה (ברוב המקרים אי אפשר לפדות לפני גיל 60 מבלי לשלם קנס בשווי 35%)
   3. ביטוח מנהלים (ראה 2)
   4. קופת גמל לתגמולים (ראה 2 ו-3).
   בפוסט תוארו קרנות ההשתלמות של מגוון חברות, ביניהן איביאי ואקסלנס. אלו הם סוגים של קרנות השתלמות, שהן בתורן סוג של קופת גמל.
   עכשיו, איביאי ואקסלנס ובתי השקעות רבים אחרים מציעים מוצרים שונים עבור כל אחת מהקופות לעיל, וכן קרנות נאמנות שניתן לרכוש במסגרת חשבון רגיל (שאיננו קופת גמל).

 58. הי סולידית,

  היות וזאת תגובה ראשונה שלי בבלוג, הרשי לי להחמיא על בלוג מדהים ופוסטים מעוררי מחשבה. פשוט תענוג צרוף.
  ועכשיו לשאלות. אני מבין שאת מוגדרת מול רשויות המס כעסק בגלל הבלוג וכל מה שמסביב. האם לאדם שהגיע לעצמאות כלכלית והפסיק לעבוד כדאי ל”הפוך” לעסק באופן פיקטיבי. במידה וכן אשמח אם תסבירי איזה יתרונות ניתן להשיג בצורה זו.
  שאלה נוספת קשורה להתמודדות מול מס הכנסה באופן כללי. אם כל ההכנסות באות משוק ההון האם מס הכנסה לא יכול לשנות את הגדרת ה”לא עובד” ל”סוחר בשוק ההון” ולהטיל מיסוי גבוה יותר על הרווחים?

 59. תודה רבה על הפוסט, הוא חידש והעלה בי תהיות.

  דורין, תוכלי לכתוב פוסט על איך הופכים משכיר לעצמאי?

  זה דיי מפחיד (לפחות אותי)

  תודה מראש

 60. ואם כרגע כמעט כל החסכון שלי הוא בקרן ההשתלמות – אז איזו קרן עדיף לי לבחור?
  ,IRA גם לא יתאים מבחינת תמהיל וגם גדול עלי כרגע.
  לגבי עמלות פחות מוטרדת, כי עובדת אצל מעביד גדול שהתמקח היטב, ויש הצעות עם עמלות נמוכות מאוד.

  • תודה על המידע, ובכלל על הבלוג הוא מעורר השראה עד מאוד. אני שכירה במשרה חלקית, סכום ההפרשה היחסי יוצא נמוך ביותר. מעבר לכך אני משקיעה פאסיבית בנדלן ובשוק ההון. השאלה עם הקמתה של קרן השתלמות מצדיקה פתיחת תיק כעצמאית??

   • חסכנית

    טל, אם את שכירה והמעביד מפריש לך לקרן השתלמות, כדאי לך לדבר איתו ולסדר הפרשות גדולות יותר. כל זמן שהן על חשבונך – למעביד לא יהיה אכפת והקרן לא תדע.
    אני לא יודעת אם תהני מזיכוי מס מהמשכורת (תלוי בגודל שלה) אבל כן תהני מפטור מס בקרן ההשתלמות על רווחים.

 61. צונאמי

  היי, אני משרת בצבא קבע. יש לי קרן השתלמות (לא ira) אני פמריש 2.5% והמעסיק 7.5%. סהכ מופרש 10% מהשכר. בתנאים אלו בשלב זה אני לא מגיע לתקרת המס (בערך 18500). האם אני יכול להפריש יותר לקרן השתלמות עד תקרת המס , בלי שהמעסיק (צבא) יוסיף כסף?
  האם זה אפשרי???
  תודה

  • זה לא אפשרי. רק למורים מותר להפריש מעל ל 2.5% (4.2% אם אני לא טועה).

 62. חגי אדמון

  חגי
  שלום
  אמי יוצא לפנסיה בגיל 67 עוד כמה חודשים.
  האם כדי לי לאחד את קרן ההשתלמות עם קרנות הפנסיה שיש לי תחת קורת גג אחת?
  באופן עקרוני בלי להכנס לפרטים של קרנות הפנסיה השונות שברשותי.
  אודה על התיחסותכם

  • חסכנית

   למה אתה חושב שזה אפשרי בכלל ?
   ואם זה אפשרי – למה שתרצה בזה ?
   קרנות פנסיה הן לא בשליטתך ולוקחות עמלות גבוהות. עדיף קרן השתלמות מנוהלת IRA או מחקה מדדים, שם יש לך שליטה.

 63. האם ניתן להירשם במע”מ כ”עוסק זעיר”, לצורך פתיחת קרן השתלמות לעצמאים, בנוסף לעבודה וקרן כשכיר?
  האם זה חוקי גם אם הרישום כעוסק זעיר הוא על הנייר בלבד והאם רישום כעצמאי יכול לסבך תיאום מס כשכיר?

 64. חסכנית

  יש כאן הרבה תגובות ששואלות על הגדרה כעצמאי.
  גם אני רוצה לדעת – מה התהליך, כמה זה קשה, לכמה אנשים צריך לשלם (רואה חשבון וכו), מה היתרונות ומה החסרונות (האם מס הכנסה ירדוף אותי במשך שנים אח”כ)

 65. אהלן סולידית, את ממליצה להתייחס לכסף שבקרן השתלמות ולכסף שמנוהל בחשבון ההשקעות האישי כסל אחד, בעת שבאים לחשב את הפיזור של הסל. אולם, את לא מתייחסת לזה שלרוב האנשים יש טווח זמן שונה למימוש ההשקעה בקרן השתלמות ובחשבון השקעות. בדרך כלל, קרן השתלמות מתעדים להשאיר לטווח זמן ארוך, עשרות שנים, בעוד שלחשבון השקעות האישי יש טווח זמן קצר יותר, 3-5 שנים עד שנוגעים בו.

  מה דעתך על נקודה זו?

  • לא עדיף להשתמש בקרן השתליות ואז בחשבון החייב, בכדי לדחות ככל הניתן את תשלום המס?

 66. נקווה שלא מאוחר מדי לשאול:
  עכשיו אחרי שקראתי בעיון אני רוצה לעצמי 2 קרנות השתלמות – זו של אקסלנס (בין היתר כי אני כבר שם במסלול שבושה לנקוב בו…:) ולדעתי יש לי דמי ניהול של 0.65 אז זה נראה לי סביר. וגם הסנופי – שוכנעתי.
  שאלות:
  אפשרי לפתוח קרן נוספת ואליה להפקיד את התקרה המותרת לעצמאי בנוסף להפקדה של היתרה הזו לקרן הקיימת כבר?
  אקסלנס יש להם 2-3 קרנות מחכות מדד – את יכולה לציין לאיזה בדיוק התכוונת?
  ולבסוף כשאת אומרת סכום זניח בסנופי – בלי שיורדים לחייך הפרטיים – את יכולה לנקוב בגבולות של סכום מה נחשב זניח? ולמה בעצם את שמה שם רק זניח אם הוא מסלול טוב באופן ספציפי וכאשר את חושבת שעצם הרעיון של קרן השתלמות הוא טוב.
  מקווה שלא הגזמתי:)
  ובאופן כללי אני מוצאת את עצמי חושבת עליך ועל הבחירה שלך. ומאד מפנימה את העובדה שבחרת בחירות. ושאת מוכנה לשלם עבור מימושה מחירים שאחרים רואים גבוהים אבל שלך בהינתן החשיבות של הערך הזה ניראים זניחים.
  תודה בעל מקרה. מאד נהנית לקרוא אותך ואת המבנה – קהילה שהקמת לנו.

 67. שלום רב, אני עצמאי וגם שכיר יחד. ומורש לי קרן השתלמות (די ביזיונית אני חייב לציין ) מהעבודה, וע כה מעולם לא הפרשתי כספים בתור עצמאי, האם אני רשאי להפריש עצמאית לקרן השתלמות בנוסף לקופה שהמעסיק מפריש אליה? והאם אני יכול להפריש רטרואקטיבית 3 שנים אחורה על אותם שנים שלא הפרשתי?

 68. איך אומרים- שתיבדלי לחיים ארוכים 🙂
  בול בזמן- רגע לפני פתיחת קה”ש ע”י המעסיק- חסכת לי הרבה זמן מחקר ובדיקות ושוב ויכוחים עם ה”רועצת הפנסיונית” (משווקת בתכלס) שהחברה מעסיקה (למרות שהיא בטח שוב תמליץ לי על ניהול אקטיבי מכה מדדים)..
  תודה!

 69. שלום קארין!

  אני קורא הדוק של בלוג .
  מאוד נהנתי לקרוא את הפוסט הזה ספציפית, הוא מעורר מחשבה ועשייה.

  בעבודה שלי אין הפרשות לקרן השתלמות. (סטארטאפ קטן בתחילת דרכו)
  אחת המחשבות הראשנות שעלו לאחר קריאת הבלוג היא ללכת למנכ”ל ולבקש ממנו שיפריש לי לקרן השתלמות שכירים על חשבון המשכורת שלי. כלומר, אני אפריש גם את חלק המעביד וגם את חלק העובד. מכיון שאני חוסך כל חודש יותר מההפרשה המקסימלית לקרן ההתשלמות, אני אהנה מפטור מס הכנסה על ההפרשה הזו.

  לאחר כמה ימים הוא חזר אלי עם תשובה:
  א. עקרונית הוא מסכים לעשות זו במידה וארצה.
  ב. סוכן הביטוח של החברה אמר לו ש”זה טוב לחברה, ורע לעובד”.

  זה נכון שההפרשה לפיצויים ולחסכון הפנסיוני תקטן בעקבות המהלך (המשכורת קטנה) אבל מהצד השני יש לי מגן מס על כ1500 ש”ח.

  ולשאלותי לפורום:
  1. האם אתם יכולים לחשוב כל עוד סיבות שבגללם ל”חברה זה טוב ולעובד זה רע”?
  2. האם כדאי לי לבקש מהמעסיק להפריש לי “על חשבוני” לקרן ההשתלמות?

 70. אין מה לומר. הבלוג הכי חשוב בארץ. יותר מכל עיתון!
  תודה לך על כל העשייה החשובה!

 71. תודה רבה על הפוסט החשוב.
  מספר שאלות:

  1) כשפניתי למיטב-ד”ש בנוגע ל-IRA נאמר לי שהקה”ש חייב להיות נזיל בשביל לעבור למסלול זה. לא ראיתי התייחסות לכך בפוסט או בתגובות. האם זה נכון? דיברתי עם מספר אנשים שם על הנושא אבל קיבלתי את הרושם שאף אחד ממי שדיברתי איתו לא באמת מתמצא יותר מדי.

  2) יש לי 3 קה”שים בד”ש עם סכומים שונים, אף אחת לא נזילה, ודווקא ה”אחרונה” היא היחידה מעל 50K, (בזמנו חשבתי שיהיה לי טוב יותר לפתוח כמה קרנות). הבעיה היא שבגלל דרישת המינימום למעבר ל-IRA, וגם לנוחות כללית בהנחה שאהיה במסלול IRA, הייתי מעדיף לאחד למעשה את הקרנות – אבל כאן נתקלתי בבעייה משונה – למרות שאפשר לפתוח את הקרנות המאוחרות יותר בעזרת הקרן הראשונה שתשתחרר (דבר שיקרה השנה), לא ניתן לאחד את הקרנות, אפילו לא אם מוכנים לקחת את התאריך של האחרונה מביניהן (לא משנה לי תאריך הנזילות שלהן, אלא אם כן מה שכתבתי ב(1) רלוונטי). האם מישהו אחר נתקל/התגבר על העניין הזה?
  בהנחה שאכן אי אפשר לאחד קרנות, האם לדעתכם עדיף להביא את שלוש הקרנות ל-50K כל אחת או לוותר על השתיים הראשונות (כ-30K סה”כ) ולהמשיך להכניס רק לשלישית ולהיות ב-IRA רק בה?

  3) דורין, האם יהיה ניתן לעשות פוסט דומה עבור קופות גמל (“קופות גמל לתגמולים” בשפתך, אם אני לא טועה) במסלול IRA? הכוונה כאן היא לא לקופות ה”חדשות” אלא לקופות הישנות שהפכו לנזילות כעבור 15 שנים ועדיין פעילות. אני מבין שזה פחות רלוונטי לימינו לרוב החוסכים אבל זה נושא קרוב ולרוב לאנשים שמחזיקים קרן כזו הסכומים שם עולים מספר מונים על אלו בקה”ש.
  ספיציפית אני שואל מאחר ובקופה בה אני נמצא בפסגות נאמר לי שבשביל לעבור למסלול IRA צריך מינימום של 800K (!) ש”ח, מה שהיה נראה לי קיצוני במידה מה. אשמח גם לשמוע מאנשים אחרים בנושא.

  תודה רבה.

  • העברתי את קרנות ההשתלמות שלי ל-IRA של מיטב-דש.

   1. חלק מהקרנות שהעברתי עדיין לא נזילות (לא עברו 6 שנים מאז פתיחתן) ולא הייתה שום בעיה.
   2. על פי מיטב הבנתי, כל קרן השתלמות שנפתחת שומרת תמיד על זהות נפרדת – עם תאריך פתיחה משלה ובפועל מספר חשבון/קרן נפרד אצל הגוף המנהל. לוגית אפשר להסתכל עליהן כסכום אחד (לצרכי ניהול השקעות וגם לצרכי סכום מינימום שהגוף המנהל דורש לפתיחת IRA), אבל טכנית להבנתי לא ניתן לאחד אותן. מבחינת ניהול השקעות – מערכת המסחר מציגה את הסכום הכולל ביחד, אבל בקבלת הדוחות התקופתיים מהגוף המנהל, יש דוח נפרד לכל קרן.

 72. שירות אמ:לק?
  האם למי שרוצה כמה שיותר סיכון עדיף לקחת כרגע את : אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500?

 73. שאלה לגבי IRA וניירות ערך זרים: למיטב הבנתי, ניירות ערך אמריקאים לא פטורים ממס על הדיוידנדים, גם אם הם בתוך קרן השתלמות, וניירות ערך ישראלים עדיין פטורים. האם לאור זאת יש להעדיף לקנות בקרן ההשתלמות תיק ניירות מקומי ואת הניירות הזרים לרכוש בחשבון בנק/השקעות רגיל?

  • אני בגיל 67 עדיין עובד ומחזיק כ 250,000 שח בנירית של אטשולר. הנייר עשה כ 6.5% נטו לשנה.
   אני מנהל כספים רבים צמודי נאסד”ק $ שעשו +130% במשך 5 שנים, 1$ גדל ל 2.3$ (גם בניכוי מס של 25% הרווח עצום בהשוואה לקה”ש – ללא מס.
   בימים אלו הוריתי לשחרר את הכסף בפטור ע”מ לנהל בעצמי.
   האם יש אפשרות לנהל בעצמי ע”י ניוד, לשלם פחות עמלות, ולהיות פטור ממס גם אם הקרן מושקעת כאמור?

   תודה

   • היו לי כמה קרנות השתלמות (שנפתחו על ידי מעסיקים שונים) . בשנה שעברה העברתי הכל ל- IBI בניהול אישי IRA . עמלה שנתית 0.35% .

 74. שלום
  האם יש לי אפשרות, כשכירה, לפתוח קרן השתלמות לבדי? המעסיק שלי לא מעוניין לפתוח קרן השתלמות עבורי.

 75. עמוס מהמרכז

  מה ההבדל בין קרן מחכה מדד לקניית המדד עצמו? למה לרוב ממליצים לקנות קרן מחכה מדד ולא את המדד עצמו?

 76. יש לי שתי קרנות השתלמות הנוהלות על ידי אותו בית השקעות ובאותו מסלול (שתיהן כבר ברות פדיון אך אין זה רלוונטי לענין). האם ניתן להעביר את אחת הקרנות לניהול בית השקעות אחר ולשמור על האחרת בבית ההשקעות הנוכחי? כלומר, נניח שהקרנות הן קרנות של מיטב-דש. האם ניתן להעביר רק אחת מהן ל-IBI במסלול השתלמות מחקה מדד S&P500, למשל? ובאותו הקשר, אם יש מספר קרמות השתלמות, האם ניתן לפזר אותן בין בתי השקעות שונים ומסלולים שונים וע ידי כך ליצור פיזור סיכונים?

  • איציק ניתן להעביר קרן השתלמות אחת ואת השניה להשאיר. ניתן לבחור בכל גוף איזה מסלול שתרצה וגם לשלב בין המסלולים

 77. אנשים, תתרחקו מאקסלנס
  החתימו אותי על חוזה עם דמי ניהול של 0.5%, ובפועל נגבו 2% דמי ניהול.
  כמו כן לא שלחו דוחות כפי שביקשתי ולא חזרו אליי על מנת לקבל גישה לאתר. – כנראה על מנת להסתיר את הגבייה המקסימלית.
  בדרך עקיפה התברר לי שהם גובים ממני מקסימום (הבנקאי שלי בדק עבורי ורק אז זה התגלה לי).

  לא לעשות איתם עסקים..

  בפועל מזל שהעברתי אליהם קרן קטנה ולא פעילה.

 78. קודם כל תודה לסולידית על העבודה המבורכת.

  שנית כל , נכנסתי לfunder ל”דירוג קרנות השתלמות וקופות גמל” וראיתי שנוספו קופות חדשות *עוקבות* בדמי ניהול 0 (!! )

  מצב חלק מהן :
  אקסלנס קסם גמל מחקה מדדי מניות , אקסלנס קסם גמל מחקה מדדים , קסלנס קסם גמל מחקה מדדים 25/75 , אקסלנס קסם גמל מחקה מדדי אג”ח

  (ויש גם אי.בי.אי תגמולים מסלול מורכב 25% מניות כללי פסיבי ב 0.5% דמי ניהול ..)

  ברור לי שזה לא tailor made כפי שהייתי יכול להרכיב בעצמי ב IRA , אבל האם דמי הניהול המופחתים , והאיזון שמבוצע על ידם לא עדיף על פני התשלומים וההתעסקות הנלווית ל ןIRA ?

  תודה על תשובתכם ,

  יניב

 79. אהלן תודה רבה על הפוסט המצויין !
  יש לי אבל שאלה :
  בהנחה שאני לא בוחר ב- IRA כי אין לי את האנרגיות לנהל את זה בעצמי, למה כדאי דווקא לבחור משהו שמחקה מדד ? אני יודע שכתבת שבינתיים אף אחד לא מכה את המדד לאורך זמן אבל אם מסתכלים באתר גמל נט, רואים שם ביצועי קרנות בשנה, שלוש, וחמש האחרונות. ויש שם כמה קרנות (אלטשולר מנייתי, פסגות מנייתי) שלאורך שנה, שלוש, וחמש נותנות ביצועים יותר טובים מהקרנות שמחקות מדד. למה לדעתך הם לא בחירה טובה ?

  תודה
  מתן

 80. אני ממש חדש פה אבל לא הבנתי, אם זה רק הארגז, אז לא אני מחליט באיזה מניות להשקיע? כתבת שאת לא ממליצה על מחקה ת”א 25 של IBI כי הרוב מושקע בשתי מניות, אז נראה שה”ארגז” כבר מלא במשהו, או לפחות מחכה משהו

 81. לי אינפינטי אישרו דמי ניהול של 0.5 על שתי הקרנות שלהם.
  הן נראות לי אופציה טובה יותר מבחינת פיזור לעומת אלה של IBI, לא?

 82. הי, בתקופה כזו של יותר אי ודאות יש מחשבה לאנשים שרוצים להוציא את הכסף מקרנות ההשתלמות בזמן הקרוב להעביר אותן למשהו סולידי יותר, לפי ההסברים בפורום שאני מאוד נהנה ולומד מהם, קרנות שמורכבות רק מאג”ח ממשלתי, קשורות כמעט לגמרי רק לריבית המשק. אני מנסה להבין איך קרן מסוג זה כמו לדוגמא מגדל השתלמות אג”ח ממשלתי ישראלי, שמורכבת רק מאג”ח ממשלתי, בשנת 2010, כשהריבית עלתה 3 פעמים במהלכה סה”כ מ 2.75 ל 3.5, איך התשואה שלה הייתה חיובית של 7.56 (נתונים נלקחו מגמל נט).

 83. רציתי לדעת האם לדעתך מסלול הבא מומלץ:

  מנורה מבטחים השתלמות מסלול מניות חו”ל 1409
  לפחות 90% מנכסי הקרן מושקעים בניירות ערך הנסחרים בבורסות חו”ל או בניירות ערך ישראליים העוקבים אחר מדדי מניות חו”ל(דמי ניהול 0.57%)

 84. היי,
  קודם כל תודה רבה על הפוסט. פוסט נהדר.

  בקשר לקרן השתלמות מחקה S&P של איי.בי.איי.
  הסתכלתי קצת על הקרן שלהם. הם לוקחים 0.5%, אבל זה לא כולל גם עמלות שהן עוד 0.3%.
  כמו כן, מבחינת נכסים, הם משקיעים את הכל דרך חוזים עתידיים על הסנופי, וכן אג”ח דולרי.
  נשאלת השאלה, מה קורה לדיבידנדים שמגיעים מהסנופי (מדובר על 2% בשנה) במצב כזה?

  אני לא ראיתי שהחוזים משלמים את הדיבידנדים. האם זה נכון?
  במקרה כזה, העלות של אותה קרן השתלמות היא פשוט עצומה (סביבות 2.8% בשנה).

  אשמח לתגובה,
  עידן

  • אחרי מחקר קטן בגמל נט, וכן באתר שלהם, עושה רושם שהתשואה שהקרן משיגה, היא גבוהה יותר מה-S&P 500, ולכן אני יכול לשער רק שהדיבידנדים אכן כלולים בתשואה.

   הקרן השיגה בשנת 2015, תשואה של 1.17%, לעומת ה-S&P 500 שהשיג תשואה של מינוס 0.14% ללא דיבידנדים, או 2% עם דיבידנדים.

   בשאיפה שהפרסומים נכונים, ותשואה לשנת 2015 מחושבת לפי תשואה לפני דמי ניהול מ-1.1.2015 ועד 31.12.1015.

   • מעניין.
    2% דיוידנד, מנוכה מס אמריקאי במקור של 25%. כלומר נשארנו עם 1.5%.

    שמתי את זה בwallfarmalfa

    (( S&p500 open price 1 Jan 2015) – (S&p500 close price 31 dec 2015)) /( S&p500 open price at Jan 1 2015)

    נתן 0.018 ירידה! זה ללא דיוידנד. כלומר מינוס 1.8% ולא כפי שכתבת מינוס 0.14%.

    דיוידנד 2.11‰. הנחה של 25 מס במקור. קיבלתי צפי לתשואה של 0.25 אחוז שלילית
    . גמל נט מציג 1.07 אחוז תשואה. לא מסתדר. הממ… אולי הדולר עלה?

 85. דן חסכן

  דורין שלום ותודה על הפוסט!
  נושא הטבות המס בקרן השתלמות בהשקעה בחו”ל אינו ברור לי עד הסוף.

  אני מתלבט בין מסלולי השקעה שונים בקרן ההשתלמות:
  – S&P500 של IBI
  – השקעה ישירה ב-VT דרך קרן IRA
  – השקעה בקרנות מחקות ישראליות על שווקי העולם דרך קרן IRA
  – השקעה בתעודת סל ישראלית המחזיקה בנכסים באופן ישיר דרך קרן IRA
  – השקעה בקרן השתלמות זולה ככל האפשר במסלול הכללי

  הנעלם הגדול ביותר שלי הוא עד כמה ההשקעה בחו”ל אטרקטיבית דרך קרן השתלמות אם רוצים לנצל את הטבות מס במלואן?
  האם ארה”ב ומדינות אחרות מוותרות על מס רווח הון כאשר ההשקעה היא ע”י קרן זרה? מה לגבי דיבידנדים שאותם נהוג למסות במקור? היש יתרון מיסויי בהשקעת קרן ההשתלמות בנכסים ישראלים על מנת להנות ממלוא הטבת המס? האם יש יתרון בבחירה במסלול כללי על פני מסלול מנייתי בהינתן שמוסדיים משקיעים בנכסים שאינם נגישים דרך IRA? מה לדעתכם הפרמטר הקריטי – פיזור השקעה? ניצול הטבות המס? הורדת דמי הניהול?

  אשמח לכל מידע והתייחסות

 86. היי דורין, אמרת שתעדכני את הפוסט אם דברים השתנו. דיברתי עם IBI ויש להם עכשיו מסלולים שמערבים את הS&P יחד עם המדד האירופאי והניקיי. את מודעת לזה?

 87. היי,
  רק עכשיו התחלתי לקרוא באדיקות ולקחת את העתיד הפיננסי שלי בידיי.
  יש לי סכום שחסכתי של 200K (מלגות מחייה) בבנק ורציתי לפתוח תיק השקעות. כרגע אני בקרן השתלמות מגדל, במסלול המנייתי. (יש בו רק ~6500 שקלים, לבחורה צעירה שכמותי…)
  מדוע ישתלם לי לעבור לקרן IRA, למרות שאצטרך להשלים ל-50K ולא יהיה לי על כך פטור ממס?.. דמי הניהול הנמוכים באמת שווים את זה?

 88. בפוסט ״למה הקרן המחקה שלי מחזיקה מקמ״ כתבת: ״הקרנות המחקות בישראל מחזיקות רובן ככולן חוזים עתידיים על מדדי חו”ל בגרסאות NTR. זאת אומרת שכמשקיעים, אתם מקבלים את הדיבידנדים, שמגולם כבר במחיר החוזה, אבל משלמים עליו מס במקור. המשמעות היא שכדאי לחשוב פעמיים לפני שמחזיקים קרנות מחקות ישראליות על מדדי חו”ל במסגרת חשבונות שנהנים מפטור ממס רווח הון (כמו קרן השתלמות).״

  איך זה מתיישב עם הבחירה שלך בקרן השתלמות מחקה מדד S&P 500?

 89. למעט הסעיף הראשון בכתבה (ללכת על קרנות מניתיות) כל שאר הכתבה טועה ומטעה . מוזר מבחינתי הביטול הזה בכזו קלות בידע ובנסיון של מנהלי ההשקעות ולהטעות ככה את הקוראים . לא נכון בעליל לבחור קרן השתלמות לפי דמי הניהול הנמוכים ביותר – לא נכון בעליל להעדיף קרן התשלמות מחכה מדדים על פני קרנות בניהול אקטיבי לראיה השנתיים האחרונות והפערים האדירים בתשואות – נכון יהיה להיוועץ עם בעל מקצוע לפני שבכלל חושבים על כיוון שכזה ויפה שרשום את זה פה באתר כי ללכת על קרן השתלמות במסלול IRA ללא ידע מקצועי וללא ידע מינמלי בשוק הינו על גבול זריקת כסף לפח בטח ובטח במכשיר כל כך חכם כמו קרן השתלמות

 90. היי,

  האם ניתן לפתוח מספר קרנות השתלמות במקביל ולהפקיד 18,854 שח בכל אחת על מנת להנות מהטבת המס מספר פעמים?

  • ניתן טכנית לנהל יותר מקרן השתלמות אחת, אך לא ניתן “לצבור תקרות” לעניין הטבת המס. מס הכנסה יגלה את זה בעת השוואת הצהרות ההון ויבקש הסברים, ומשלא תצליח לספקם – ימסה אותך באופן מלא על כל רווח שצמח מהפקדה שמעבר לתקרה.

 91. מישהו בבקשה יוכל להגיד לי אם אוכל כשכיר להפקיד עד התקרה המקסימלית הבנתי שמדובר ב 18500 בערך) במידה וההפקדות שלי נמוכות יותר במשך השנה?

 92. המעסיק אינו מוכן לפתוח עבורי קרן השתלמות, האם אוכל לבקש שיקח 10 אחוז מהברוטו שלי לצורף פתיחת קרן השתלמות עבורי ? ללא כל צורך נוסף בהפרשה שלו.

 93. גילוי נאות: אני מחזיקה חלק זניח מהוני (לרבות ההכנסה השוטפת מהבלוג הזה) בקרן ההשתלמות מחקה S&P 500 של IBI. אין לי יחסים עסקיים עם בית השקעות זה. הדיון לעיל מתאר את הסיבות והתהליך המחשבתי שהובילו אותי להפנות לשם חלק מכספי. מה שמתאים עבורי – עלול שלא להתאים לכם!”

  S&P 500 של IBI ::
  שיעור ממוצע של דמי ניהול מצבירה 0.52%
  שיעור ממוצע של דמי ניהול מהפקדות 0%
  שיעור ממוצע של עמלות שנגבו 0.27%

  =======> האם ה 0.27% (עמלות) זה בנוסף ל 0.5% (ניהול) ?! <========

  http://www.multpl.com/s-p-500-dividend-yield/table
  ניראה שהדיוידנד השנתי הוא סביב ה 2% s&p500.

  SPY הקרן האמריקאית ETF s&p500. :
  Annual Report Expense Ratio (net)0.09% לא צוברים את הדיוידנד …

  CSPX – Irish s&p500. – צובר דיוידנד – Expense Ratio 0.07% מוזר כמה שזה זול …
  אירי צובר יותר זול מאמרקאי אדיר (מחלק) …

  אז לסיכום .. פעם בשנתיים להעביר הסכום הגדול לקרן השתלמות IRA+אירי, ובשוטף לקרן אחרת S&P 500 של IBI.

  ( עד היום משלם יותר מ 1% בפסגות 50% אג"ח – מאכיל את הלוביסט שדואג לי …. )

  …לא מאמין שעוד שנתיים אזכור את הטריק ….

  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l46uki-1ygpXLv2wRmQB6eyAPzRrwyrcJW43V8dXb9Q/edit#gid=0

 94. שלום לכולם, אני מאוד מקווה שמישהו כאן יוכל לעזור לי.
  אני עצמאי, נגמרת לה השנה ואני רוצה להפריש כסף לקרן השתלמות. יש לי IRA במיטב דש.
  אני קצת מבולבל מדברים שאמרו לי,
  מצד אחד יש את התקרה המפורסמת של פטור ממס רווח הון – 18,240 שח.
  מצד שני, רואה חשבון אמר לי שהסכום המקסימלי שיזוכה בהטבת מס הוא 7% מה”הכנסה החייבת” שלי.

  האם מישהו יכול לומר לי (לפני סוף השנה) איזה מהשניים הוא הנכון?

  תודה רבה !

  • ה-7% זו תקרה לצורך זיכוי/ניכוי ממס *הכנסה*.
   ה-18,240 זו התקרה השנתית שרווחים ממנה פטורים ממס *רווח הון*.
   אלו מיסים שונים.
   מקווה שזה ברור.

   • וואו. בכבודה ובעצמה. קצת מתרגש.

    אני חושב שהבנתי אבל אם תוכלי בבקשה לענות לי על הדוגמה הבאה זה יהיה בול.
    נאמר שאני משתכר כ 120,000 בשנה. 7% מתוכם הם 8400 שח, תקרת הזיכוי/ניכוי *שלי* ממס הכנסה.
    אך באותו זמן אני משקיע (בתיק הארי בראון כמובן) דרך הIRA שלי, ומעוניין להנות מפטור מקסמילי ממסי רווח ההון.
    במקרה זה כמובן שאעדיף להפריש 18,240 ש”ח ולא רק 8,400, האם אני צודק?

    דורין, אני לא מצליח להתאפק, אז רק אגלה לך, ששינית לי החיים. מאז שהכרתיך לפני כשלוש שנים, עשיתי שינוי אדיר בחיי. התחלתי לקרוא בעקביות בבלוג שלך,הורדתי ומיליתי את האקסל שלך, הצריכה שלי ירדה משמעותית והחסכון החודשי מהמשכורת עלה פלאים. על השולחן לידי ישנה הרימה גבוהה מאוד של כל הפוסטים שלך. אני קורא אותם אחד אחד בלילות ומפיץ את תורתך ברבים ביום. לפחות 50 איש יודעים עליך ממני….”אתה והסולידית שלך”… בעקבות המלצותיך אני שומע פודקסטים בנושא, קורא את אדון שפם-הכסף האמריקאי, הקשבתי ל”המיליונר מהדלת הסמוכה” ו”הכסף שלך או חייך”…..שינוי תודעה טוטאלי. טוב, באמת חפרתי. אבל תודה. ואפילו רבה. שינית לי את החיים. אז את לא תכעסי שקניתי קצת ביטקוין, נכון?

    • אם אתה רוצה ליהנות מהפטור מרווחי הון המקסימלי אז אתה באמת יכול להפריש 18 אלף.

     אתה תקבל ניכוי/זיכוי מס רק על ה-8 אלף הראשונים והשאר מופרש מהנטו שלך.

 95. היי dividaat, גם ממך צברתי ידע רב במהלך השנים, אז תודה!.

  הראתי לרו”ח שלי את מה שאתה ודורין כתבתם וזוהי תגובתו:
  “בעת המימוש ההפקדות מעל ה8400 יהיו חייבות במס רווחי הון.”

  אם הבנתי מה שהוא אומר, אז הוא טוען שאין טעם להפריש יותר מ8400 שח כי השאר יהיה ממוסה.
  אתה אמרת שאני יכול להנות מהפרשה של 18 אלף.
  אז מה אני לא מבין פה?

  מתנצל על הפינגפונג הזה, אבל אותה דילמה היתה לי בשנה שעברה, וגם אז לא הצלחתי לקבל תשובה ברורה.
  אנא, אם אוכל לקבל מכם הסבר ברור יותר זה יעזור לי מאוד.

  תודה

  • אני באופן אישי לא עצמאי אז אולי החוקים על עצמאיים שונים (או ששווה לשאול רו”ח אחר?).
   האם הרו”ח שלך יכול לתת לך קישור לתקנה שהוא מסתמך עליה בקביעה הזו?

   אם נגלה שישנה תקנה שאנחנו לא מכירים זה בהחלט יכול לקדם את הידע של כולנו.

 96. האם אפשר להפקיד כעצמאי למרות שאני לא עצמאי?
  העניין שלי הוא שאני גר בחו”ל, אך עדיין מנהל כספים בארץ. מבחינת מס הכנסה אני לא תושב ישראל יותר.
  בית ההשקעות מוכן לפתוח לי קופת במעמד עצמאי בלי בעיה – האם אני עלול להתקל בבעיה בעת המשיכה, או בנקודת זמן אחרת?

  בגלל שמבחינת מס הכנסה אני לא תושב ישראל יותר, אני לא שולח להם דוחות שנתיים.

 97. oren grishman

  היי.
  חשוב לשים לב שקרן ההשתלמות מחקה S&P 500 של IBI היא לא מגודרת מטבע, מה שאומר שיש השפעה מאד חזקה לשער הדולר.
  לרוב, ישנה קורולציה הפוכה בין הסנופי לדולר (אחד עולה השני יורד) מה שיכול לפגוע קשות בביצועי הקרן.
  כך בשנת 2017 – המדד עלה בכ 17% ואותה קרן התשלמות עלתה רק בכ 7% וזאת עקב היחלשות הדולר (כך לפחות לפי שיחה עם נציגה מטעמם).
  אשמח מאד לשמוע את דעתכם ואת דעתה של הסולידית בנושא.

  תודה.

  • תחפש מאמר של אסף נתן תחת הכותרת:
   “למה לא גידרתי, אני לא מגדר ולא אגדר”

   בלי שום קשר לנציגה תחשוב אם אתה רוצה שהתיק שלך יהיה מגודר או לא ותחליט לפי זה אם זו קרן שמתאימה לך או לא.

 98. היי סולידית,
  יש לאינטרגמל קרן השתלמות מחכה מדד סנופי 500, בדמי ניהול 0.35%.
  כך שהיא יותר זולה מקרן ההשתלמות של IBI שבחרת, ובעלת אותה תשואה
  נכון? אני מפספס משהו?

  • הכל הבל

   אני בדיוק עם אותה שאלה.
   נראה מוצלח, אינטרגמל. אני מפספס משהו?

 99. היי
  אני חדשה כאן, אז קודם כל תודה רבה על שיתוף המידע וההשקפה שלך. זה בהחלט מעורר מחשבה (ועשייה!).

  אנחנו משפחה צעירה שמנסה לעשות תכנון כלכלי לטווח ארוך. כחלק מהתוכנית הכלכלית שלנו, היינו רוצים לנצל באופן מיטבי את האפשרות ליהנות מהטבות מס מקרנות השתלמות.

  אני כעת סטודנטית ומרוויחה כשכירה כ-1000 ש”ח לחודש, כלומר רחוק מאוד מתקרת ההפקדה לקרן השתלמות שמזכה בפטור ממס רווחי הון. אני שוקלת לפתוח תיק “עוסק פטור” עבור עבודה נוספת כעצמאית, שתתן לי הכנסה של כ-300 ש”ח בחודש. מה שחשבתי לעשות זה לפתוח קרן השתלמות כעצמאית ולהפקיד אליה סכום שיגיע לתקרת ההפקדה השנתית המזכה בהטבה ממס רווחי הון, כהשקעה לטווח ארוך. כלומר – להרוויח כ-1000 ש”ח בחודש כשכירה, ועוד 300 ש”ח בחודש כעצמאית, אבל להפקיד כ-1500 ש”ח בקרן השתלמות מדי חודש (או כ-18,000 בשנה). למיטב הבנתי ההטבה עבור ניכוי מס הכנסה תהיה עבור סכום זעום, אולם כן אוכל ליהנות מפטור ממס רווחי הון עד התקרה השנתית.

  האם זה אפשרי להפקיד לקרן השתלמות סכום שהוא למעשה גבוה יותר מסך ההכנסות שלי? פיספסתי משהו? תנאים מסוימים (של שעות/הכנסה חודשית) שצריך לעמוד בהם בשביל לפתוח קרן השתלמות כעצמאית או סכום מקסימלי שמותר להפקיד בה? האם הבנתי נכון שדבר כזה אפשר לעשות רק בתור עצמאית ולא בתור שכירה?

  תודה רבה!

 100. נראה שצריך עדכון – מ-2016 ישנה אפשרות לIRA גם לשכירים.

  מצ”ב כתבה:

  https://www.themarker.com/markets/1.2825466

 101. שלום, אני שכירה וגם “עצמאים שאינה עונה להגדרה” – האם אוכל לפתוח קרן השתלמות?

 102. רובינזון קרוזו

  יש עדכונים לגבי קרנות חדשות משתלמות יותר? הפוסט מלפני 3 שנים…

 103. אשמח גם לעדכון של חברים שעשו סקר שוק לאחרונה (בתנאים לסכומי הפקדה ראשוניים נמוכים \ גבוהים)

 104. הלומדת

  האם כדאי להוציא כסף נזיל מקרן השתלמות אחת ולהפקידו בקרן השתלמות אחרת?
  בשנת 2011 הייתי שכירה ונפתחה עבורי קרן השתלמות. לאחר כשנה עזבתי את מקום העבודה, כך שבקרן היה סכום זעום של כ-6000 ש״ח. הכסף הזה נזיל כעת. כיום, אני עצמאית ומפקידה לקרן השתלמות. האם יהיה זה מהלך הגיוני למשוך את הכסף מהקרן הנזילה ולהפקידו מחדש בקרן החדשה?

 105. עדכון לגבי סכומי מינימום לפתיחת קה”ש IRA:

  לא מזמן “נפל” עליי (אאוץ’!) סכום כסף מכובד, וכיאה לקורא אדוק בבלוג הנ”ל היה לי ברור ש90% ממנו לפחות ילכו לטובת השקעות. שמח וטוב לבב חשבתי לנצל את העובדה שאני עצמאי ולפתוח קה”ש IRA, משוכנע שזה אכן הדבר הנכון לעשות (הטבות המס וכו’).

  כשהפסקה הבאה לנגד עיניי – פניתי לבתי ההשקעות וחברות הביטוח לשמוע הצעות –

  “נכון לבדיקה אחרונה, הסכום הנמוך ביותר לפתיחת / העברת קרן השתלמות IRA (…) הוא 50,000 ש”ח אצל מיטב-דש (…). IBI, אינפיניטי, מנורה-מבטחים, הלמן-אלדובי, IRA ישראל, הפניקס, אקסלנס ופסגות — כולם דורשים מינימום גבוה יותר, שנע סביב 200,000 ש”ח ומעלה.”

  ממצאים עד כה:

  1. IBI (שאוחדו מאז הפוסט עם הלמן-אלדובי) – סכום המינימום נשאר כהוא זה, 200K.
  2. אקסלנס (שמנהלים את הקרן עבור הפניקס, כך שזה אותו הדבר בעצם) – מינ’ של 400K.
  3. פסגות – מינ’ 500K. בנוסף, אין אצלם אפשרות לנהל באופן עצמאי לחלוטין אלא רק דרך מנהל השקעות מטעמם, מה שכמובן גורר דמי ניהול נוספים. די מעקר את הרעיון…
  4. הראל – מינ’ 300K, אותו כנ”ל כמו פסגות באשר לניהול באמצעות מנהל מטעמם ולא באופן אישי.
  5. אינפיניטי – מינ’ 300K.
  6. מנורה מבטחים – לא קיים יותר גמל והשתלמות בניהול אישי. באתר שלהם נראה כאילו זה נסגר במהלך 2016.

  לגבי מגדל, מיטב דש וIRA ישראל (“קל גמל”) – אעדכן בהמשך.

  כמו שזה נראה כרגע, במצבי – כשאין לי קה”ש פתוחה בסכומים האלה על מנת להעביר אותה למסלול IRA – זה לא משתלם לפתוח לצערי. אם כן אמצא אפשרות לפתוח ב-50K מינ’ אז אעשה זאת, אבל להפקיד במכה אחת 200K+ זה לא הגיוני בעליל עקב תקרת ההפקדה הפטורה ממס. באסה…

  • אז ככה –

   מיטב דש – אכן, סכום המינ’ עומד על 50K, וזה הכי נמוך בשוק בפער גדול.

   מגדל – מבחינת סכום מינ’ הם הבאים בתור עם 150K.

   קל גמל טרם בדקתי…

   בכול אופן, איך שזה נראה כרגע וכשאנחנו מתקרבים לסוף השנה, התוכנית שלי היא להפריש את המקסימום בחוק המאפשר לקבל את הטבות המס (עצמאי) ולהפקיד אותם לקה”ש פאסיבית איכותית (כנראה אחת מאלה של IBI). כך, בתחילת השנה הבאה אוכל להפקיד עוד 30K~ כדי להשלים ל50K טוטאל, והופ – להעביר לIRA.

 106. שלום לכולם , יש לי שאלה.
  קרן ההשתלמות מחקה S&P 500 של IBI הפכה להיות של הלמן אדובי , כתוב היא שהיא לא קונה את הנכס אלא משתמשת בחוזים כדי לחקות את המדד , מה אם הדיוודינד שמחולק כל שנה ?

 107. שלום!
  חשיפה ראשונה לסולידית, והנה עפו להן 3 שעות שינה והומרו בקריאת בלוג (יש על זה עמלת המרה?!?)
  תודה תודה תודה על המאמץ לכתוב!
  ועכשיו לשאלה – במידה ולא נשברת מנווה עמל וטסת לקוסטה ריקה;כבר שאלו:
  (9451) אינטרגמל השתלמות -מניות S&P500, עם דמי ניהול של 0.35%, וביצועים דומים ל-IBI,
  יתרון או שפספסנו משהו?

 108. תודה רבה על כל המידע המנוסח בצורה כה מובנת ועל בלוג כה מרתק ומלמד.
  שאלה לי אליך אם חברת אינטרגמל מציעים עוקב אחר מדד s&p 500 בדמי ניהול של 0.35
  וibi מציעים את אותו מדד מחקה ב0.5 יש איזושהי סיבה שאני צריך בכלל לשקול את האופציה של ibi אשמח עם תאירו את עיני.

 109. Dina Neishtadt

  נראה שהמאמר הוא מ2015, האם יש משהו עדכני שמשווה בין קרנות ההשתלמות? אם לא, מהי הדרך הכי קלה לעשות השוואה כזאת בעצמי?

 110. היי דורין,
  יש משהו לא נהיר בפוסט (המעולה, באמת באמת) הזה.
  כתבת שמיטב ד”ש היא היחידה שאפשר להשקיע בה מ50,000 ולא מ200,000 כמו בבתי ההשקעות האחרים.

 111. היי דורין,
  יש משהו לא נהיר בפוסט (המעולה, באמת באמת) הזה.
  כתבת שמיטב ד”ש היא היחידה שאפשר להשקיע בה מ50,000 ולא מ200,000 כמו בבתי ההשקעות האחרים.
  אבל בהיצע 9 הקרנות הפאסיביות לא מנית אף קרן של מיטב ד”ש.
  האם זה אומר שעל מי שאין לו 50K לפתוח קרן השתלמות בIBI לדוגמה, ורק כשיש שם 50,000 בתיק להעביר אותם ל IRA מיטב דש?
  האם אין למעבר מבית השקעות לבית השקעות השלכות?

 112. היי,
  יש לי היום קרן השתלמות בכלל בדמי ניהול של 0.35. התיק מושקע במסלול המנייתי.
  האם יש טעם לעבור לIBI מחקה מדד S&P500 למרות שדמי הניהול גבוהים יותר (0.5)?
  תודה!

 113. הפוסט הזה משווע לעדכון, במיוחד ששהלמן אלדובי קנו את הקרנות של IBI והעלו את דמי הניהול ל0.6%,
  כשבפוסט מצויין (בצדק) שלשלם מעל 0.5% זאת לא עסקה טובה.
  רק שלצערי היום העדכון כנראה יהיה “אין במה להשקיע קרנות השתלמות כשהן אינן IRA- תתגברו”.

  לאדם הרוצה להשקיע בקרן פאסיבית, גם אם סינטטית, בקרן ההשתלמות שלו עד תקרת המס (לא IRA מכורח הסכום של תקרת המס בשנים הראשונות)- אין היום אופציה של מתחת ל0.6%! אין אופציה לעסקה טובה!

 114. הי כולם.
  (אני עצמאי)
  יש לי סביב ה100אלף שח בעובר ושב שאשמח לשים בקרן השתלמות. איך הייתם ממליצים לעשות זאת? בהעברה אחת \ הוראת קבע?

השאר תגובה