• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרוייקט הצמיחה - השלב הבא

מה אני מפספס?

אתה מפספס - שזה לא יביא אותך למטרה שלך שהיא תקציב חודשי של 15000₪ לפני הפנסיה ו-30000₪ בפנסיה...
לכסף שאתה מחלץ מהקירות יש ״עלות חילוץ״ (שתהיה גבוה יותר מעלות של משכנתא רגילה). אתה מניח שהעלות הזו תהיה נמוכה משמעותית מהתשואה הצפויה על הדירה. אני כותבת ״משמעותית״ כי אתה מייצר סיכון גדול בשביל להשיג את התשואה הזו. לדעתי ההנחה הזו לא נכונה וגם אם תהיה לך תשואה עודפת, להערכתי היא לא מפצה על הסיכונים.
* זה יקטין את יכולת החיסכון החודשי שלכם (תזרים שלילי)
* זה יעשה אתכם עוד יותר שבירים (מה קורה כאשר אין דייר, אחד מכם מפוטר, הריבית על המשכנתא מתחילה להשתולל או סתם ההכנסות עולות ואין לכם איך לתחזק את הדירה+המשכנתא).
* והבעיה העיקרית היא דווקא בסוף - תוספת תקציב חודשי (שווה ערך ריאלי) של 2000₪ ברוטו בעוד 20-25 שנה.

אני מבינה את הרצון להגדיל את הפנסיות שלכם. במיוחד כאשר ההוצאה החודשית שלכם גבוהה והפנסיה הצפויה כנראה רחוקה מלאפשר לכם את אותה רמת חיים שאתם רגילים (ומתרגלים) אליה ברמת ההוצאות שלכם. זה מצב שביר.

אני מסכימה עם האנשים שאמרו כאן שהחיים שלכם תותים - כרגע. אבל אני מתקשה לראות איך אתם גם שומרים על אורך החיים שלכם, גם שומרים על הבית הפרטי היקר וגם מגיעים לתוספת תקציב של 15000 חודשי לפני הפנסיה. לדעתי תצטרכו לוותר על משהו וכמו ש- @בת העמק כתבה - לדעתי עדיף שזה יהיה בצמצום ההוצאות והגדלת החיסכון שלכם. זה גם יוריד את יעד המטרה הדרוש/הכרחי למשהו יותר ריאלי וגם יאפשר לכם לחסוך יותר כך שעל הדרך אולי בסוף כן תגיעו ליעד המטרה המקורי.

שבוע טוב ושוב המון תודה למגיבים - מעריכים את זמנכם!
אני אנסה להתייחס במרוכז ולנסות להבין תוך כדי מה האפשרויות שלנו.
בנוסף, אם תיקח בחשבון את המס שתצטרכו לשלם על אחזקת דירה שנייה ואת עלויות המימון, אני לא יודע עד כמה זה יהיה שווה כלכלית.
מה גם ששוכרים של דירות בסכום שאתה מדבר עליו נחשבים דיירים מסוכנים/בעייתיים.
אין ספק שאם נלך על המהלך נצטרך להבין את המשמעויות לעומק. כמו שכתבתי למעלה, אני לא חושב שתזרים שלילי של 1,000-1,500 לחודש יהיה משהו שלא נוכל להתמודד איתו. כבר התמודדנו עם תקופות של הוצאות עמוקות יותר.
לגבי אופי השוכרים של דירות קטנות - נשמע כמו אגדה אורבנית / תחושה שמבוססת על מקרים חריגים שמגיעים לכותרות. אני בטוח שיש בפורום כמה כרישי נדל"ן ותיקים שיוכלו לאמת או להזים את הנקודה.
דרך אגב, אם הולך לכם טוב עם הדירה באנגליה, למה לא לרכוש נכס נוסף בחו"ל?
נכון, אבל נצטרך לטובת העניין את אחד משני אלה:
1. סכום נזיל יותר משמעותי ממה שיש לנו עכשיו.
2. מינוף כלשהו על הדירה באנגליה לרכישת דירה חדשה - לא בטוחים שרוצים/יכולים בשלב זה. בבדיקה...
אם תשקיעו 2000-2500 ש"ח מדי חודש (אולי תוכלו להגדיל כשתיגמר המשכנתה), סביר להניח שתיק ההשקעות שלכם יצמח מ50K למעל 2M בעוד 25 שנים.
אם תמשכו לפי חוק ה4% ותוסיפו לזה את ההשקעות הנוכחיות שלכם, לדעתי תוכלו להגיע ליעד שהצבתם לעצמכם, אבל עם מינימום דאגות וכאבי ראש.
גם כיוון חשיבה, למרות שהאסטרטגיה שמתגבשת אצלנו היא לתת לכלים האלה לעבוד לטווח הרחוק (בלי הנזלה) ובמקביל לייצר נכסים מניבים בשוטף.
משהו קטן שחשבתי עליו ואינו מהווה המלצה (אני גם לא בקיא בחוק), ישנם לא מעט אנשים שגרים בבית פרטי ובונים בו יחידת דיור שמכניסה הכנסה
לא רלוונטי למצבנו, לפחות לא ב20 שנים הקרובות.
אתם גרים בבית שערכו מעל 3M ש"ח (תוכל לפרט את ההחזרים החודשיים הצפויים עד לסיום המשכנתא?), אתם משתכרים (יחד עם שכ"ד באנגליה) כ-25K נטו ואתם מוציאים 90% מההכנסות. החיים שלכם בהווה הם תותים בהחלט :)
מצד שני אתם לא רגועים לגבי העתיד. אתם לא בטוחים במקום העבודה (אולי גם לא אוהבים את העבודה?), אתם לא מבסוטים מקצב גדילת קרנות הפנסיה ואתם רוצים לחיות בפנסיה מתקציב של 30K ש"ח.
אם לא צפויה לכם ירושה מדהימה, אני לא מבינה למה זוג בפנסיה צריך הכנסה כל-כך גבוהה. אבל אם זאת המטרה שלכם, תצטרכו לוותר על התותים בהווה וללכת על בננות. כלומר, לרדת מסדר גודל של 22K הוצאות בחודש לכיוון של 15K או להעלות בהרבה את ההכנסות (בלי מינופים).
נכון לגבי ערך הבית. ההחזרים קבועים - 2,500 בחודש. לא יודע אם החיים נחשבים תותים, יש לנו לא מעט ויתורים שקשורים לאיכות החיים ונובעים מהחלטות כלכליות ואנחנו לא קופצים מעל הפופיק בהוצאות על "מותרות". מבחינתנו היעד הזה הוא לא רק עבורנו. הוא נועד גם לאפשר תמיכה בילדים ופוטנציאל השקעה בהמשך. נניח שנצא לפנסיה בגיל 65. יש לנו עוד 20-25 שנים לעשות משהו עם עצמנו :) ננסה לפרוש מעולם השכירים עוד לפני, לפחות חלקית.
לוקחים ברצינות את נושא הגדלת החיסכון החודשי!
אין כאן פתרון קסם, לדעתי האפשרויות הן:
1. בכל זאת לחשוב כיצד להעלות את החיסכון החודשית.
2. למכור את בית המגורים ולעבור למגורים בדירה צנועה עם משכנתא ולפנות הון להשקעה.
3. למכור את בית המגורים לסלק את המשכנתא, לעבור למגורים בשכירות, אני לא ממליץ על צעד דרסטי זה,
צריכים להיות בשלים למהלך כזה עם גב כלכלי ונכונות מצד שני בני הזוג, אני עשיתי זאת לאחר 16 שנים
כמשקיע נדל"ן עם תיק נכסים.
בשורה התחתונה, במידה ואין חסכון חודשי משמעותי ורוצים להשקיע כאשר הכסף כלוא בקירות, צריך לוותר על משהו.
החיים שלנו במקום שבו אנחנו גרים טובים מידי מכדי שנחשוב אפילו למכור את הבית ולעזוב (לא לדירה קטנה יותר ולא בשכירות). יותר סביר שנזדקן עם הבית... ממה שהצעת רק נקודה 1 רלוונטית. אתגר :)
אני חושבת שהשקעה בדירה בפריפריה באופן כללי בעייתית בכלל ובתקופה הנוכחית בפרט,
בגלל אי היציבות במדינה והתכנות של אבטלה שנים קדימה באיזורים החלשים.
כשמדובר בנדל"ן למגורים המחירים בפריפריה הם הראשונים להפגע, קצת כמו מניות היתר בתחום שוק ההון.
מכיוון שאתם לא גרים בפריפריה, הרפתקאה כזו עלולה לגרום לכם להשקעה לא פרופורציונית של זמן נסיעות, טיפול בשוכרים שמתחלפים בתדירות גבוהה וכן הלאה (בנועזת בתחילת השרשור סיפרתי על ההרפתקאה שלי ברכישת דירה בקריות).
אישית אני מעדיפה כשמדובר בהשקעות בארץ, את אזורי "הפריפריה של המרכז" כגון, פ"ת, בת ים, דרום תל אביב, אור יהודה. אולי עולה מעט יותר אבל אין סכנה אמיתית של דירה ריקה והגאוגרפיה מאפשרת שליטה גבוהה יותר.
בעצם את מביעה הנחה כללית על הפריפריה, ויכול להיות שהיא נכונה.
השאלה היא אם בעזרת מחקר שוק רציני לא נוכל לאתר 1. מקום שצפוי להתפתח (על בסיס תוכניות מתאר ארציות, עירוניות וכיו"ב) 2. כזה שצפויה בו דרישה גבוהה לשכירות. אני לא חושב שגם היום עם כל אי-הוודאות בישראל לא קיימים מקומות כאלה, רק שהם דורשים כנראה יותר השקעה ולמידה עד שמוצאים אותם. אני לא מדבר על "דירת הבוננזה" ב35% מתחת למחיר השוק אלא פשוט על דירה בשכונה שלטווח הבינוני-אורך תתפתח ותשתדרג.
מה דעתך?
היות ואנחנו גרים בשפלה וממש על צירי האורך/רוחב המרכזיים נוכל להגיע בקלות גם לאזור צפון הנגב. אם אנחנו כבר ממנפים ב100% אני מעדיף התחלה סולידית - כמו שכתבתי, דירה באזור ה600,000 נשמע לי סביר. הסיפור העיקרי יהיה למצוא את האזור הנכון. עם השוכרים והנזילות בניאגרה כבר נתמודד.
במקרה של פיטורין ובהנחה שיש איזו רשת ביטחון של דמי אבטלה מרגיש לי שזו עדיין לא התחייבות "שוברת שוויון". וכמו שכתבתי, במקרה הכי גרוע אנחנו מוכרים את הדירה. לא סיימתי קורס נביאים בהצטיינות אבל קשה לי לראות שמחירי הדירות צונחים, בעיקר אם נבחר אזור בתהליכי פיתוח.

אתה מפספס - שזה לא יביא אותך למטרה שלך שהיא תקציב חודשי של 15000₪ לפני הפנסיה ו-30000₪ בפנסיה...
לכסף שאתה מחלץ מהקירות יש ״עלות חילוץ״ (שתהיה גבוה יותר מעלות של משכנתא רגילה). אתה מניח שהעלות הזו תהיה נמוכה משמעותית מהתשואה הצפויה על הדירה. אני כותבת ״משמעותית״ כי אתה מייצר סיכון גדול בשביל להשיג את התשואה הזו. לדעתי ההנחה הזו לא נכונה וגם אם תהיה לך תשואה עודפת, להערכתי היא לא מפצה על הסיכונים.
* זה יעשה אתכם עוד יותר שבירים (מה קורה כאשר אין דייר, אחד מכם מפוטר, הריבית על המשכנתא מתחילה להשתולל או סתם ההכנסות עולות ואין לכם איך לתחזק את הדירה+המשכנתא).
* והבעיה העיקרית היא דווקא בסוף - תוספת תקציב חודשי (שווה ערך ריאלי) של 2000₪ ברוטו בעוד 20-25 שנה.

אני מבינה את הרצון להגדיל את הפנסיות שלכם. במיוחד כאשר ההוצאה החודשית שלכם גבוהה והפנסיה הצפויה כנראה רחוקה מלאפשר לכם את אותה רמת חיים שאתם רגילים (ומתרגלים) אליה ברמת ההוצאות שלכם. זה מצב שביר.

אני מסכימה עם האנשים שאמרו כאן שהחיים שלכם תותים - כרגע. אבל אני מתקשה לראות איך אתם גם שומרים על אורך החיים שלכם, גם שומרים על הבית הפרטי היקר וגם מגיעים לתוספת תקציב של 15000 חודשי לפני הפנסיה. לדעתי תצטרכו לוותר על משהו וכמו ש- @בת העמק כתבה - לדעתי עדיף שזה יהיה בצמצום ההוצאות והגדלת החיסכון שלכם. זה גם יוריד את יעד המטרה הדרוש/הכרחי למשהו יותר ריאלי וגם יאפשר לכם לחסוך יותר כך שעל הדרך אולי בסוף כן תגיעו ליעד המטרה המקורי.
מסכים שזה מצב שיש בו סיכון מסויים, ואני מנסה להבין אם התחייבות על משכנתא של נניח 3,000 במקביל להחזר של 2,000 (נכון, ויהיו חודשים "ריקים") זה סיטואציה עם פוטנציאל מספיק נפיץ בשביל לוותר על היכולת לעשות עם הכסף בקירות משהו.
נניח שאנחנו מגדילים חיסכון ובמקביל פורסים את החזר המשכנתא כך שיהיה יותר קרוב להכנסה משכירות - זה משהו שהיית רואה את עצמך נכנסת אליו?
בטוח שנבחן את יכולת הגדלת החיסכון שלנו. וזה אחרי שויתרנו על חו"ל השנה :)
אתה מפספס שזה רחוק מאוד מהיעד שהצבתם (הכנסה של 15k), ותצטרכו תיאורטית לקנות 7 דירות כאלו.
מסכים איתך. הרעיון הוא להעיף את המשכנתא הנוכחית עוד כמה שנים (כאמור מסתיימת באזור 2028) ולבצע עוד מינוף דומה.
במקביל לשאוף לעוד דירה זולה בחו"ל, אולי ע"י משכון הדירה הקיימת באנגליה. כמו שכתבתי - בבדיקה להמשך...

נערך לאחרונה ב:
בעצם את מביעה הנחה כללית על הפריפריה, ויכול להיות שהיא נכונה.
השאלה היא אם בעזרת מחקר שוק רציני לא נוכל לאתר 1. מקום שצפוי להתפתח (על בסיס תוכניות מתאר ארציות, עירוניות וכיו"ב) 2. כזה שצפויה בו דרישה גבוהה לשכירות. אני לא חושב שגם היום עם כל אי-הוודאות בישראל לא קיימים מקומות כאלה, רק שהם דורשים כנראה יותר השקעה ולמידה עד שמוצאים אותם. אני לא מדבר על "דירת הבוננזה" ב35% מתחת למחיר השוק אלא פשוט על דירה בשכונה שלטווח הבינוני-אורך תתפתח ותשתדרג.
מה דעתך?
היות ואנחנו גרים בשפלה וממש על צירי האורך/רוחב המרכזיים נוכל להגיע בקלות גם לאזור צפון הנגב. אם אנחנו כבר ממנפים ב100% אני מעדיף התחלה סולידית - כמו שכתבתי, דירה באזור ה600,000 נשמע לי סביר. הסיפור העיקרי יהיה למצוא את האזור הנכון. עם השוכרים והנזילות בניאגרה כבר נתמודד.
במקרה של פיטורין ובהנחה שיש איזו רשת ביטחון של דמי אבטלה מרגיש לי שזו עדיין לא התחייבות "שוברת שוויון". וכמו שכתבתי, במקרה הכי גרוע אנחנו מוכרים את הדירה. לא סיימתי קורס נביאים בהצטיינות אבל קשה לי לראות שמחירי הדירות צונחים, בעיקר אם נבחר אזור בתהליכי פיתוח.
לגביי ההנחה הכללית בנוגע לחולשת הפריפריה בכלל ובמשברים בפרט, מזמינה אותך לחקור קצת יש לזה אינסוף תימוכין.
מכיר את השיר ילדים "גשר מזהב"?
"בנו גשר, בנו גשר,
בנו גשר מזהב
כולם עוברים, כולם עוברים
ואחרון נשאר"
אצלנו היו מסיימים ב-"ואחרון נתפס".
דירה שתקנה עכשיו במחיר שוק בפריפריה קיימת סבירות לא נמוכה שתאבד מערכה. המקסימום נמכור, עלול להסתבר כמלכודת.
כרגע לדעתי קניה מתחת למחיר השוק לא קשורה לבוננזה, מדובר על טווח ביטחון הכרחי (10-15 אחוז לפחות). אנחנו נכנסים למצב של מיתון ואי יציבות בה צניחת מחירים היא על הפרק (מאמינה שנראה את זה מהמחצית של 2021).
אמרת שאתם גרים בשפלה, אם תעבור על יד שתיים תוכל לראות דירות ברמת מחירים של 600K וקצת בלוד, ברמלה ואפילו בפ"ת. בכל מקרה המחירים עוד ירדו להערכתי וכמובן יש מקום למו"מ, שווה לחכות קצת.

נערך לאחרונה ב:
דירה שתקנה עכשיו במחיר שוק בפריפריה קיימת סבירות לא נמוכה שתאבד מערכה. המקסימום נמכור, עלול להסתבר כמלכודת.
מכירה את המשפט בתוך השיר "הוא מכיר כל סמטה, כל רחוב ושכונה"?
אז ככה זה בנדל"ן. בכל עיירה נידחת אפשר למצוא מציאות.

בכל אזור, גם בפריפריה וגם במרכז, יש שכונות ואזורים עם ביקוש ושוכרים איכותיים ושכונות הרבה פחות טובות להשקעה.
אני ככלל, בשנים האחרונות, לא קונה נכסים שאין להם פוטנציאל השבחה, תשואת שכר הדירה נמוכה מדי.
דירות עם פוטנציאל השבחה אמיתי בטווח הנראה לעין, לא עולות 600 אלף בשום מקום.

אני דווקא חושב הפוך מרוב המגיבים פה בהקשר של לקיחת סיכון. אני חושב שיש מצב שאתם ביישורת האחרונה לקחת סיכון משמעותי בגיל שלכם.
הילדים עוד קטנים, ויהיה אפשר לעבור איתם בית, אולי להוריד חדר ולשים את שני הקטנים באותו חדר לכמה שנים וכל מיני התאמות במקרה של חס וחלילה דברים לא יסתדרו כמו שתרצו.
אתם מבינים שאנחנו במשבר כלכלי וזה זמן לא רע בכלל להשקיע (אולי כדאי לחכות איזה חצי שנה שנה כי יהיו עוד ירידות לדעתי בנדל"ן).
בכל מקרה, אני חושב שכדאי להגדיל את החסכון החודשי, בין אם לבקש העלאה, לחפש עוד הכנסה צדדית (שיערים פרטיים, חנות באי ביי, הדרכות כאלה ואחרות, משהו שאתם טובים בו), ובין אם ללמוד איך לחסוך כמו שבבלוג כתוב רבות. אני חושב שכל צעד שתעשו, זה הצעד הראשון שכדאי להתחיל בו.
תנסו לעלות לחסכון חודשי של 4-5 בחודש, ואז תנסו לחשוב על מינוף.
לגבי דירות בפריפריה, האנשים בשרשור מכירים יותר ממני בהקשר הזה.

בהצלחה

ולא ממליץ או מייעץ בכלל. רק מעט משתף מדעותיי.

אם תעבור על יד שתיים תוכל לראות דירות ברמת מחירים של 600K וקצת בלוד, ברמלה ואפילו בפ"ת. בכל מקרה המחירים עוד ירדו להערכתי וכמובן יש מקום למו"מ, שווה לחכות קצת.
תודה
שווה בדיקה
לא ממהרים...

נערך לאחרונה ב:
בכל אזור, גם בפריפריה וגם במרכז, יש שכונות ואזורים עם ביקוש ושוכרים איכותיים ושכונות הרבה פחות טובות להשקעה.
אני ככלל, בשנים האחרונות, לא קונה נכסים שאין להם פוטנציאל השבחה, תשואת שכר הדירה נמוכה מדי.
דירות עם פוטנציאל השבחה אמיתי בטווח הנראה לעין, לא עולות 600 אלף בשום מקום.
תודה יעקב,
נשמע שאתה עם נסיון. הייתי שמח לשמוע מה דעתך:
נניח וחקרת ומצאת שקרוב לשכונה מסויימת (אי שם בפריפריה-לנד) הולכים להקים תוך כמה שנים אזור הייטק/תעסוקה מתקדמת. בדקת בעירייה והבנת שיש כבר אישורים וכיו"ב ואוטוטו מתחילים עבודות תשתית.
אם בשכונה הנ"ל מצאת נכס במחיר השוק/אפילו קצת מתחת לו, במצב תשתיתי טוב ועם שאר התנאים שמצביעים על רכישה נכונה, רק שהתשואה *כרגע* נמוכה/סבירה.
מה הסיבה לא לקנות את הנכס בהנחה שאכן האיזור יתפתח וערך הדירות בשכונה יעלה?
שוב, אני לא מדבר על בוננזה אלא על עסקה סבירה באחוזי תשואה רגילים.

תודה יעקב,
נשמע שאתה עם נסיון. הייתי שמח לשמוע מה דעתך:
נניח וחקרת ומצאת שקרוב לשכונה מסויימת (אי שם בפריפריה-לנד) הולכים להקים תוך כמה שנים אזור הייטק/תעסוקה מתקדמת. בדקת בעירייה והבנת שיש כבר אישורים וכיו"ב ואוטוטו מתחילים עבודות תשתית.
אם בשכונה הנ"ל מצאת נכס במחיר השוק/אפילו קצת מתחת לו, במצב תשתיתי טוב ועם שאר התנאים שמצביעים על רכישה נכונה, רק שהתשואה *כרגע* נמוכה/סבירה.
מה הסיבה לא לקנות את הנכס בהנחה שאכן האיזור יתפתח וערך הדירות בשכונה יעלה?
שוב, אני לא מדבר על בוננזה אלא על עסקה סבירה באחוזי תשואה רגילים.

טוב שאתה חוקר ומחפש תוכניות בינוי עתידיות, זה אחד הדברים החשובים אבל שים לב שדירות שקרובות לאזור תעשיה/מתחם היי טק לא בהכרח בעלות ערך גבוה או שיעלו את ערכן באופן משמעותי יותר מדירות אחרות לאחר בנייה של אזור כזה.
למשל בחיפה, דירות בשכונות שקרובות מאוד למת"מ היו בין השכונות הזולות בעיר (וערכן רק עכשיו עולה באופן משמעותי בעקבות פרויקטים של פינוי בינוי שחלקם יצאו לדרך וחלקם בכיוון).
באזורי תעשיה אחרים בעיר גם המחירים נמוכים ובשכונות אחרות.

בעפולה כבר 20 שנה אוטוטו :)

טוב שאתה חוקר ומחפש תוכניות בינוי עתידיות, זה אחד הדברים החשובים אבל שים לב שדירות שקרובות לאזור תעשיה/מתחם היי טק לא בהכרח בעלות ערך גבוה או שיעלו את ערכן באופן משמעותי יותר מדירות אחרות לאחר בנייה של אזור כזה.
למשל בחיפה, דירות בשכונות שקרובות מאוד למת"מ היו בין השכונות הזולות בעיר (וערכן רק עכשיו עולה באופן משמעותי בעקבות פרויקטים של פינוי בינוי שחלקם יצאו לדרך וחלקם בכיוון).
באזורי תעשיה אחרים בעיר גם המחירים נמוכים ובשכונות אחרות.
אני מבין
יש לי שתיים וחצי שאלות:
כשהתייחסת לפוטנציאל ההשבחה - התכוונת לרכישה-שיפוץ-מכירה ברווח תוך זמן קצר או למהלך אחר?
למה לדעתך קשה למצוא דירות ברות השבחה בעלות של כ600? מה הסף לדעתך?

ההנחה שלנו היא שאין לנו בשלב זה זמן להשקיע בליווי של שיפוץ רציני ואם נלך על רכישה מדובר על מקסימום שיפוץ קוסמטי. אנחנו לא לחוצים בזמן ונוכל בינתיים לשפר עמדות, לעקוב אחרי השוק, להתמקד באזור מסויים ולהמתין למיועדת עם הפוטנציאל הכי טוב.

אני מבין
יש לי שתיים וחצי שאלות:
כשהתייחסת לפוטנציאל ההשבחה - התכוונת לרכישה-שיפוץ-מכירה ברווח תוך זמן קצר או למהלך אחר?
למה לדעתך קשה למצוא דירות ברות השבחה בעלות של כ600? מה הסף לדעתך?

ההנחה שלנו היא שאין לנו בשלב זה זמן להשקיע בליווי של שיפוץ רציני ואם נלך על רכישה מדובר על מקסימום שיפוץ קוסמטי. אנחנו לא לחוצים בזמן ונוכל בינתיים לשפר עמדות, לעקוב אחרי השוק, להתמקד באזור מסויים ולהמתין למיועדת עם הפוטנציאל הכי טוב.
התכוונתי להתחדשות עירונית.
קשה למצוא דירות עם פוטנציאל התחדשות עירונית בטווח זמן סביר, במחיר של 600 אלף מהסיבה שברגע שהפוטנציאל קיים המחיר עולה ואז הוא כבר לא באזור ה600 אלף.

אל תשכחי לעדכן כשמצאת דירה בסכומים האלה בפ"ת, אני מוכן לקנות 2 :)
זו אמירה קלאסית שאני שומעת בלי סוף והיא נובעת לצערי מ"סינדרום הכורסה". יש אנשים שמדברים על נדל"ן ויש אנשים שעושים נדל"ן דרך הרגליים. הסוג הראשון סביר שישאר בדיבורים, אבל אם יקנה יקציב לעצמו שבועיים שלושה יראה חמש דירות לכל היותר ויקנה במחיר שוק אולי מעל, כי הוא רוצה להשאר "פאסיבי". ויש אנשים שמבינים שמחקר שוק זה תהליך שלוקח זמן ואיפוק, הסוג הזה יראה עשרות דירות וישמור על קשר עם בעליי הבתים...עד שמגיע הנכס באיזור ובמחיר הנכונים. לתזמון הנוכחי בטווח הנראה לעין יש ניחוח של 2008-9. כן אפילו פ"ת בתקציב של 600k.

זו אמירה קלאסית שאני שומעת בלי סוף והיא נובעת לצערי מ"סינדרום הכורסה". יש אנשים שמדברים על נדל"ן ויש אנשים שעושים נדל"ן דרך הרגליים. הסוג הראשון סביר שישאר בדיבורים, אבל אם יקנה יקציב לעצמו שבועיים שלושה יראה חמש דירות לכל היותר ויקנה במחיר שוק אולי מעל, כי הוא רוצה להשאר "פאסיבי". ויש אנשים שמבינים שמחקר שוק זה תהליך שלוקח זמן ואיפוק, הסוג הזה יראה עשרות דירות וישמור על קשר עם בעליי הבתים...עד שמגיע הנכס באיזור ובמחיר הנכונים. לתזמון הנוכחי בטווח הנראה לעין יש ניחוח של 2008-9. כן אפילו פ"ת בתקציב של 600k.
אני במקור מעיר מאוד קרובה לפתח תקווה, ומכיר כמה מתווכחים די חזקים באיזור. ראיתי שם לא 5, אולי 50 דירות (כשהתענייתי, מודה שבחודשים האחרונים כבר לא..). גם ביוספטל השכונה עם המחירים הכי נמוכים בפ"ת לא ראיתי דירות שמתקרבות למחיר הזה. אבל אולי לא חיפשתי מספיק או שאת פשוט יודעת לעשות את זה יותר טוב ממני (אני לא ציני).

אני אצא מאזור הנוחות שלי ואגיד שזה יכול לעבוד לכם כי יש לכם כמה מאות אלפים בנכסים נזילים ולכן זה סיכון סביר. אני מסכימה שזה עושה אתכם הרבה יותר שבירים מעכשיו, ולא הייתי עושה את זה רק בשביל "שהקירות יעבדו" - אבל אם זה מה שאתם צריכים כדי להגיע ליעד שלכם אז למה לא בעצם?

זה מהלך מסוכן בגלל ששעור החיסכון שלכם נמוך ולכן אם דברים לא קורים כמו שאתם רוצים (לדוגמא אין שכירות, או המחיר יורד) אתם עלולים להיכנס להתנהלות גרעונית. (ואז תצטרכו לאזן את עצמכם איכשהו). אבל - אם המהלך הזה נחוץ כדי להשיג את המטרות הכלכליות שלכם, למה לא.

סתם שאלה, מדוע שלא תקנו עוד דירה או שתיים באנגליה? אני מניחה שלנהל 2-3 נכסים באותה שכונה יותר זול (פר נכס) מאשר נכס בודד והמינוף שתזדקקו לו הרבה יותר קטן מאשר דירה בארץ.

אני אצא מאזור הנוחות שלי ואגיד שזה יכול לעבוד לכם כי יש לכם כמה מאות אלפים בנכסים נזילים ולכן זה סיכון סביר. אני מסכימה שזה עושה אתכם הרבה יותר שבירים מעכשיו, ולא הייתי עושה את זה רק בשביל "שהקירות יעבדו" - אבל אם זה מה שאתם צריכים כדי להגיע ליעד שלכם אז למה לא בעצם?

זה מהלך מסוכן בגלל ששעור החיסכון שלכם נמוך ולכן אם דברים לא קורים כמו שאתם רוצים (לדוגמא אין שכירות, או המחיר יורד) אתם עלולים להיכנס להתנהלות גרעונית. (ואז תצטרכו לאזן את עצמכם איכשהו). אבל - אם המהלך הזה נחוץ כדי להשיג את המטרות הכלכליות שלכם, למה לא.

סתם שאלה, מדוע שלא תקנו עוד דירה או שתיים באנגליה? אני מניחה שלנהל 2-3 נכסים באותה שכונה יותר זול (פר נכס) מאשר נכס בודד והמינוף שתזדקקו לו הרבה יותר קטן מאשר דירה בארץ.
תודה גילגה
בהחלט נבחן את עצמנו טוב טוב תזרימית לפני רכישה. נוכל גם לשחק עם אורך מסלול המשכנתא לאזן את ההחזר מול השכירות שנקבל.
לגבי אנגליה - כמו שהבנתי אין לנו בידיים סכום מספיק גדול ונראה שלא שווה לבצע מינוף בארץ לטובת השגת הכסף, למרות שאנחנו בוחנים גם את זה. יכול להיות שנתפוס איזה בנק שיאפשר ריביות נמוכות יחסית גם להשקעת נדל''ן בחו"ל ואז אין ספק שהמאזן הכולל משתלם יותר.
יש לך רעיונות אחרים?

תודה גילגה
בהחלט נבחן את עצמנו טוב טוב תזרימית לפני רכישה. נוכל גם לשחק עם אורך מסלול המשכנתא לאזן את ההחזר מול השכירות שנקבל.
לגבי אנגליה - כמו שהבנתי אין לנו בידיים סכום מספיק גדול ונראה שלא שווה לבצע מינוף בארץ לטובת השגת הכסף, למרות שאנחנו בוחנים גם את זה. יכול להיות שנתפוס איזה בנק שיאפשר ריביות נמוכות יחסית גם להשקעת נדל''ן בחו"ל ואז אין ספק שהמאזן הכולל משתלם יותר.
יש לך רעיונות אחרים?

אם יש לכם בית פרטי אולי כדאי לכם להשקיע במערכת סולארית. המערכת שלי צפויה להניב בערך 15K בשנה ועלתה 80 (90 + מערכת שטיפה אוטומטית). זה לא יפתור לכם את הבעיות אבל אתם יכולים לממן אותה 100% הלוואה ואצלי לפחות זה עוד כ1200-1300 שקלים לחודש בלי תלות בכמעט שם דבר.
חישבתי את הנתונים של הגג שלי כולל העובדה שתוך 25 שנה המערכת לא שווה כלום (היא צפויה להמשיך לעבוד אבל) ועדיין יצאה לי תשואה נחמדה יותר משל דירה. החסרון הוא שמדובר בהשקעה קטנה ולכן תצטרכו להמשיך לחפש. בכל מקרה, זה מאוד תלוי בשטח הגג ובכיוונים שלו ובאם יש לכם עליו הצללות מעצים וכו'. אל תקראו את הדיונים שהיו כאן באתר בנושא כי הם לא מעמיקים מספיק וכי המחירים של המערכות האלה ירדו מאוד בשנים האחרונות.

לגבי מישכון הבית והשקעת הכסף: בגדול, הדבר העיקרי שאתם צריכים להבין זה האם באמת יש לכם כאן הזדמנות כלכלית. כלומר ללכת לבנק ולנסות להבין באיזה ריבית אתם יכולים למשכן את הבית. כי כל הכדאיות של מהלך כזה נובעת מהפער בין המשכנתא שתקחו לבין התשואה המצופה מהנכס שתרכשו.

אם יש לכם גישה להלוואה זולה, אז אתם לא חייבים נדל"ן ויכולים גם לקנות מניות בתל אביב. יש לי נסיון טוב עם רכישת מניות בתל אביב בצורה ממונפת. עשיתי את זה במינופים נמוכים בתקופות שהייתה לנו גישה לאשראי בריביות מגוכחות (אם אני זוכרת נכון 1.9%). זה נתן רווחים נחמדים ולא סיכן את היציבות שלנו בגלל ההיקף הקטן. (10% מהתיק).

זה גם השקעה מסוכנת - אבל אני יותר מאמינה שמניות של קרנות הריט יעלו מאשר אני מאמינה שמחירי הנדל"ן ימשיכו לעלות. לקחת הלוואה ולקנות ריט זה סביר תזרימית (דיבידנד רבעוני). ספקולציה שלי זה שתהיה לכם עליית ערך נאה עוד שנתיים שלוש כשהקורונה תהיה מאחורינו והכלכלה תחזור לתל"ם. אני קצת מתקשה לראות את מחירי הנדל"ן עולים (למרות שאני אשמח מאוד אם זה יקרה - מהפוזיציה האישית שלי).

גילוי נאות: מכרתי לפני כשנה את כל המניות וקניתי בית פרטי. למרות שאנחנו all in על נדל"ן כרגע אני בכל זאת מרגישה שהכיוון למטה.

נערך לאחרונה ב:
הי,
תודה על התגובה.
הנחת היסוד שלנו היא שלא נוכל לסמוך על כספי הפנסיה והחסכונות הלא-גדולים שצברנו.
בוא נתאר סנריו שנראה לי סביר:
רכישת דירה קטנה, כ600,000 שח בפריפריה, במקום שצפוי להתפתח בשנים הקרובות (נעשה מחקר שוק רציני). השכרה בממוצע ב2,000 ש"ח, המשכנתא הממונפת תעלה באזור 2,500-3,000 ש"ח. לא חריגה שלא נוכל לעמוד בה (רוב המשכנתא הנוכחית מסתיימת עוד 7 שנים והיא ההתחייבות היחידה המשמעותית - 2,500 שח לחודש).
תוך 20-25 שנים פלוס מינוס עם הפרידה משוק העבודה יש לנו נכס שבמקרה *הרע* שומר על ערכו גם ביחס לעליית המדד.
במקרה של קטסטרופה ניתן למכור אותו. אם לא - ממשיך לספק תנובת מזומנים.
עוד כמה שנים, אחרי סיום המשכנתא הנוכחית, אולי אפילו לפני, כנראה שנוכל לעשות שוב את הסיפור הנ"ל.
הכל בהנחה כמובן שנמצא את הכלה המתאימה לשים עליה את הכסף. באזור שצפויה להיות לו דרישה גבוהה להשכרה.
לא בטוח שהייתי קורא לזה הרפתקנות.
מה אני מפספס?
אתה מפספס בזה שאתה קובע מראש שאתה הולך לקנות נכס שבמקרה הרע שומר על ערכו. אז לא הנכס שלך במקרה הרע יורד בערכו הרבה מתחת לשווי המשכנתא שלקחת. נדלן לא עולה לנצח זה סתם איזושהי אמונה שרווחת בציבור. דבר שני גם ערכו הנומינלי של הנכס שלך ישאר אותו דבר ריאלית אתה כנראה תפסיד הרבה. מה קורה לתשלומי המשכנתא אם הריבית במשק קופצת (פתאום זה לא חריגה של 500 שקל מהשכירות אלא של 1000). מה קורה אם אין לך דייר (לא חריגה של 500 אלא של 2500). אתה בונה על מכירה במקרה של קטסטרופה אבל מה שקורה בדרך כלל בקטסטרופה זה שכולם רוצים למכור ופתאום גם אחרי המכירה אתה נשאר עם חוב מאוד גדול לבנק.
חסרים לי קצת פרטים בני כמה אתם כמה אתם קרובים לפנסיה וכו'.
ואני חייב לחזור לנקודה העיקרית שלי אתם חיים בבית ששווה 3.5 מיליון. אנשים עובדים כל החיים כדי לגור בבית כזה. תשלומי המשכנתא שלכם ממש נמוכים כלומר לא נשאר לכם עוד הרבה. אני הייתי חוסך מאיפה שאפשר ומחסל את המשכנתא קודם כל. אחרי זה החיים אמורים להיות הרבה יותר פשוטים תחסכו ותשקיעו גם בחוזים ממונפים פי 1000 (בצחוק כן לא להתקרב) אבל תשקיעו מה שאתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד ובלי מינוף.
לוורן באפט יש משפט שאימצתי לחיי שלי, לנסות להשיג משהו שאין לכם ואתם לא באמת צריכים במחיר של סיכון מה שיש לכם ואתם כן צריכים זו טיפשות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
S מס שבח על פרוייקט בנה ביתך נדל"ן 5
Wonko פרוייקט פינוי בינוי בבת ים נדל"ן 13
ptom פרוייקט צד לאנשים עם עבודה אינטנסיבית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
I הנחות קבלן בפרי-סייל של פרוייקט תמ"א נדל"ן 0
נ פרוייקט בניה להשקעה- מימון מכספי פרישה ושיקולים נוספים שוק ההון 6
DavidA פרוייקט שלי לחיזוי שינויים ברכיבים של מדד המחירים לצרכן באמצעות קוד שכתבתי אוף טופיק 22
M רכישה פרוייקט BE מתחם מגורים לסטודנטים - תל חי נדל"ן 5
משה פרוייקט העניים החדשים של YNET | הגדרת העוני אוף טופיק 92
טלטלי אשמח לחוות דעת לגבי פרוייקט חדש בבת ים צרכנות פיננסית 4
L NPV של פרוייקט שוק ההון 11
ת למה חברות הצמיחה שבתיק שלי צונחות? שוק ההון 6
ש תכנית בנק ישראל להאצת הצמיחה במשק - המלצה למעבר למס רווח הון / ריבית נומינלי ועוד מיסים 5
ד שינוי בתפיסת הצרכנות כמנוע הצמיחה התפתחות אישית 9
N אזרח אמריקאי שגילה שצריך לשלם מס על כל ההשקעות - מה השלב הבא? מיסים 70
M לגבי השלב הבא התפתחות אישית 9
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
4 מתחיל להשקיע וצריך ללמוד את השלב הבא שוק ההון 25
Odnight תיק השקעות - השלב הבא שוק ההון 2
Odnight תיק השקעות- השלב הבא שוק ההון 29

נושאים דומים

Back
למעלה