• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניקוד אשראי

זה שאדם עשיר לא הופך אותו לאמין יותר.
ההגיון שלי אומר שזה שאדם עשיר אומר שיש מה לגבות אם הוא לא יעמוד בחובות שלו, ולא יאלצו לספוג הסדר חוב
לכן הגיוני שיעדיפו לתת תנאים טובים יותר למישהו עשיר

היית מעדיף לתת הלוואה להייטקיסט עם תיק מנייתי של מליונים, או לאדם ממוצע? בהנחה שלשניהם היסטוריית אשראי זהה

ההגיון שלי אומר שזה שאדם עשיר אומר שיש מה לגבות אם הוא לא יעמוד בחובות שלו, ולא יאלצו לספוג הסדר חוב
לכן הגיוני שיעדיפו לתת תנאים טובים יותר למישהו עשיר
תתפלא. זה שאדם עשיר לא אומר שבהכרח אפשר לעקל את הנכסים שלו. יכול להיות שהוא בחובות ענק וכל הנכסים כבר משועבדים ללווים אחרים למשל.
בגלל זה מבדילים בין בטחונות (כלומר שיעבוד נכס לצורך הלוואה) לבין ציון אשראי.
היית מעדיף לתת הלוואה להייטקיסט עם תיק מנייתי של מליונים, או לאדם ממוצע? בהנחה שלשניהם היסטוריית אשראי זהה
אם לשניהם ציון אשראי זהה אז הסיכון זהה.
אם מישהו מהם מוכן להביא בטחונות זה סיפור אחר, אבל זה לא קשור לציון.

לזה שהחזר ההלוואה (סך ההלוואות) מהווה אחוז קטן יותר מסך ההכנסות שלו. גם הבנק חושב כמוני.

הבנק חושב כך בין השאר כי אינו חשוף לכלל הנכסים וההתחייבויות של אדם.
אתה טועה, תנסה לקחת הלוואה בסכום גבוה ואתה תקבל מסמך באורך הגלות בשם "דוח עושר אישי".

אתה טועה, תנסה לקחת הלוואה בסכום גבוה ואתה תקבל מסמך באורך הגלות בשם "דוח עושר אישי".
מאיפה לבנק מידע על נכסים שלי שאינם מחזקים בבנק ולא דיווחתי לו על קיומם?

לא ממש ברור איך זה עובד בארץ.
בדקתי דירוג השנה בפעם השנייה באחת האפליקציות. הניקוד שלי ירד בכ-120 נקודות מאז שנה שעברה.
כאשר בנקודות לשיפור כתוב לי דברים כמו 'אותרו הלוואות שטרם נפרעו' 'קיימות מספר הלוואות פתוחות' 'אותרו מספר מסגרות עו"ש' וכו'
לפי ההגיון הבריא, כמו שעובד בארה"ב וגם כפי ש @roneng ציין, דברים מהסוג הזה אמורים להעלות את הציון ולא להוריד אותו.

הורדתי גם את דוח הנתונים מהאתר נתוני אשראי של בנק ישראל, שזה דוח מפורט יותר אך לא כולל ציון.
לא מצאתי שם שום דבר שאמור היה להוריד לי ציון.
אגב, בדוח הזה מפורט פניות שחברות ביצעו על מנת לקבל חיווי אשראי. כך שאני רואה שהכלי הזה אכן בשימוש, לא יודע כמה משקל הוא מקבל.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
זה, למשל, משהו שמוריד דירוג בארה"ב (לתקופה קצרה).
כלומר אם לאדם יש דירוג גבוה והוא רוצה לעשות סקר שוק כדי לקחת הלוואה, עצם העובדה שהוא מנסה להוזיל את ההלוואה תגרום להתייקרות שלה.

כלומר אם לאדם יש דירוג גבוה והוא רוצה לעשות סקר שוק כדי לקחת הלוואה, עצם העובדה שהוא מנסה להוזיל את ההלוואה תגרום להתייקרות שלה.
הם מבדילים בין Soft pull ל-Hard pull. אם אני לא טועה HP עושים רק שנייה לפני נטילת האשראי, וזה מה שמוריד את הדירוג.
אם מישהו רק עושה סקר שוק, אכן זה לא יוריד לו את הדירוג.

הם מבדילים בין Soft pull ל-Hard pull. אם אני לא טועה HP עושים רק שנייה לפני נטילת האשראי, וזה מה שמוריד את הדירוג.
אם מישהו רק עושה סקר שוק, אכן זה לא יוריד לו את הדירוג.
אתה בטוח?
אני לא ידעתי שיש בכלל הבדל בין HP ל SP בארץ.

אגב, בארה"ב סקר שוק לרוב זה HP ולא SP, אבל בנקים יודעים שאתה עושה סקר שוק ולכן מתעלמים מHP בתקופה האחרונה אם יודעים שאתה מחפש משכנתא למשל.

אני דיברתי על ארה"ב
עד כמה שאני יודע, זה לא המצב בארה"ב.
יכול להיות שבשלבים הראשונים של סקר השוק, בשביל לתת לך אומדן לתנאים, הם עושים SP.
אבל עד כמה שאני יודע, כדי לקבל הצעה אמיתית ומלאה (ולא אומדן) הם עושים HP.

:roll: מתסכל שהנושא הזה לא ברור בארץ.
הדרך היחידה כרגע לדעת איך צריך להתנהל כדי להעלות את הניקוד היא בעזרת השירות של אחת מלשכות האשראי (בתשלום כמובן ולא ברור כמה זה יעיל).
כן מצאתי באתר בנק ישראל את זה, בהקשר לשימוש באשראי (מנוגד למה שכתוב בהמלצות שקיבלתי מלשכת האשראי):
תשלום סדיר של הוראות קבע, צ'קים או אשראי אחר, אפילו בסכומים נמוכים, מעיד שאתם עומדים בהתחייבויות ויכול לשפר את דירוג האשראי שלכם.

ניתן לקבל את דוח ריכוז נתונים הגולמי מבנק ישראל אחת לשנה בחינם. (מה ההגיון לתת PDF או אקסל בלבד ולא אופציה לשניהם)
זה המידע הגולמי שעל בסיסו נותנים את הניקוד (אולי לא המקור היחידי?). בהנחה שהניקוד מבוסס רק על המידע הזה אז כל הגורמים המשפיעים אמורים להיות רשומים בו אך הנוסחא לניקוד היא טריידמארק של לשכות האשראי.
בדוח אני רואה שגורמים שונים פנו דרך לשכות אשראי שונות (יש שלוש). לכל אחת מודל ניקוד proprietary משלה. להבנתי ככה זה גם בארה"ב.
מעניין אם בנק ישראל דורש הלימה מסוימת בין המודלים של הלשכות או שיכול לצאת ניקוד שונה באופן משמעותי.
כדי לנסות להשוות בינהן צריך כל שנה למשוך דוח מלשכה אחרת, או לחלופין לשלם ואז ניתן יהיה לראות איך הלשכות השונות מסתכלות על אותו הדאטה.

לגבי המחיר, דוח גולמי מבנק ישראל עולה 30 (אחרי הראשון בשנה חינם).
לחלופין אם מזמינים דרך אחת הלשכות תהיה אגרה של בנק ישראל - 3 ש"ח בנוסף למחיר הפקת הניקוד.
דוח מדירוג ישיר עולה 9.9 כולל האגרה (ראשון בשנה חינם). ככה שזה יוצא יותר זול מאשר להזמין את הריכוז נתונים בלבד מבנק ישראל, ובנוסף מקבלים ניקוד. מוזר.
שתי הלשכות האחרות לוקחות 39/40 (כולל האגרה) על דוח, ויש להן גם איזה שירות פרימיום בעלות נוספת.
קפטן קרדיט נותנים דוח ראשון בשנה בחינם אבל בי.די.איי גובים אותו מחיר גם לדוח הראשון (מינוס האגרה שבנק ישראל לא גובה על דוח ראשון).
מה כבר יכול להיות הבדל משמעותי כזה שמצריך מחיר גבוה פי 4?
בכל אופן, בהתעלם מטיב הדוח / ניקוד שמתקבל (מישהו יכול לשפוך אור?), פעם ראשונה בשנה הכי משתלם להוציא דרך קפטן קרדיט או דירוג ישיר כיוון שמקבלים בנוסף לדוח ריכוז נתונים מבנק ישראל גם את דוח האשראי של הלשכה - בחינם.
דוח שני והלאה, דרך דירוג ישיר. שליש מהמחיר שבנק ישראל לוקח בהזמנה ישירה.

גם לא ברור מה החשיבות שהגופים השונים נותנים לניקוד בהחלטות שלהם, ומכאן שקשה לגזור כמה באמת חשוב להשקיע מאמץ כדי להעלות את הניקוד.
נגיד כשפתחתי חשבון פפר בלאומי הם משכו חיווי אשראי לפני שביצעתי כל פעולה, אבל כשלקחתי הלוואה (פעמיים מאז החלת הניקוד אשראי) מהבנק העיקרי שאני עובד מולו אז הנושא הזה לא עלה בכלל. מניח שהבנק מוצא את מודל הסיכון הפנימי שלו כיותר רלוונטי.
בהלוואה אחרת מול נותן אשראי שהוא לא בנק כן בדקו את הניקוד.

לגבי הבקשות חיווי, אני כן רואה שיש סוגי בקשות שונות שהוגשו. מעניין אם הן זהות מבחינת השפעה על הניקוד.
לדוג' - בקשות שהוגשו בעת פתיחת חשבון בנק חדש, הגדלת מסגרת אשראי, הפקת הדוח עצמו. הן מסווגות שונה.
מה גם שהאפשרות היחידה להמנע מבקשות כאלה היא לצאת מהמאגר לגמרי. ככה שנראה לי לא סביר להוריד ניקוד על כל בקשה.
מתוך הדוח:
לצורך בקשת החיווי לא נדרשת הסכמת הלקוח אלא יידוע בלבד
ועוד לפי בנק ישראל החיווי הוא תשובה ביניארית בלבד (נראה קצת תמוה):
חיווי אשראי זו הבעת דעה על ידי לשכת אשראי האם יש לתת ללקוח אשראי (כן/לא)......
ומעבר לכך, גם לגבי הדוח אשר כן דורש הסכמה של הלקוח:
....... קיימים נתונים שמעידים באופן ברור על כך שלא עמדת בפירעון התחייבויות כספיות, נתוני האשראי שלך יועברו ללשכת אשראי גם ללא הסכמתך.....
אף שבמקרה כזה כנראה שיש צרות יותר משמעותיות, ככה שהשפעה על ניקוד, אם קיימת, תהיה זניחה.
כמו כן, לא הצלחתי להבין מתי מבקשים דוח ומתי חיווי.

לגבי אופציות לקבלת הדוח בחינם (מתנהל בדיון מקביל, @מתכנת ).
מתוך בנק ישראל:
נותן אשראי חייב למסור לכם את דוח האשראי שקיבל לגביכם במקרים הבאים:
1. הדוח התבקש לצורך בחינת בקשתכם לקבל אשראי, בין אם העסקה בוצעה ובין אם לא ...... אם דוח האשראי שקיבל נותן האשראי כולל גם דירוג אשראי תוכלו לקבל גם את הדירוג.
מפורטים באתר התנאים אך בסך הכל נראה שזאת דרך לגיטימית לקבל דוח עדכני (מקסימום 60 יום אחורה ממועד הבקשה) בחינם.

מבאס שהמערכת רצה כבר שלוש וחצי שנים, אחרי חוק עוד מ-2016 ועדיין לא ברורים הרבה דברים.
end rant :roll:

הדרך היחידה כרגע לדעת איך צריך להתנהל כדי להעלות את הניקוד היא בעזרת השירות של אחת מלשכות האשראי (בתשלום כמובן ולא ברור כמה זה יעיל).
ויותר מזה, לא ברור בכלל אם הן מגיעות בסוף לאותו ציון.
ממה שהבנתי לכל אחת מהחברות יש אלגוריתם שונה לחישוב הציון, כלומר יכול להיות שדברים שונים משפיעים בצורה שונה על ציונים בחברות השונות.

מבאס שהמערכת רצה כבר שלוש וחצי שנים, אחרי חוק עוד מ-2016 ועדיין לא ברורים הרבה דברים.
היא רצה *רק* 3 שנים.
ציון אשראי בארה"ב קיים הרבה יותר זמן (כ70 שנה), ועדיין לא ברור שם לגמרי עד הסוף איך הכל עובד (בנוסף לזה שהחברות כל הזמן משנות ומתאימות את האלגוריתמים).
לוקח הרבה זמן לקבל DP כדי לעשות reverse לאלגוריתמים ולהבין איך הם בנויים. במיוחד כשהאלגוריתמים בכוונה בנויים להסתיר את איך שהם עובדים.
הרי כל הרעיון הוא שלא תדע בדיוק איך האלגוריתם עובד, כדי שלא תוכל "לעבוד עליו". הוא אמור להציג "מצג אמת" פשוט, ולא להיות מוטה לטובת בעלי ידע.

מפורטים באתר התנאים אך בסך הכל נראה שזאת דרך לגיטימית לקבל דוח עדכני (מקסימום 60 יום אחורה ממועד הבקשה) בחינם
פעם אחרונה שעשיתי את זה קיבלתי את הדוח שהפיקה אחת הלשכות עם הדירוג שלהם. אז זה גם דרך לקבל את זה חינם...

פעם אחרונה שעשיתי את זה קיבלתי את הדוח שהפיקה אחת הלשכות עם הדירוג שלהם. אז זה גם דרך לקבל את זה חינם...
טוב לדעת שזה באמת עובד. *תזכורת לעצמי - כל פעם שמבצעים פעולה שמביאה לבקשה על ידי העסק ניתן לקבל דוח חינם*

מה גם שלפי הכתוב ניתן לבקש את הדוח אפילו אם העסקה לא בוצעה בפועל.
כך שלצורך העניין, ניתן להגיש בקשה להלוואה שמראש לא מתכננים לקחת רק כדי לקבל את הדוח ואז לבטל.
חסרונות:
1) לפי ההשערות שעלו פה בשרשור, יתכן שעצם הבקשה פוגעת בניקוד.
2) שנוי מבחינה אתית.

מתוך סקרנות ובשביל הספורט, משכתי דוח מדירוג ישיר (עוד 9.90 ש"ח לסעיף הוצאות תחביבים ופנאי:>)
מסתבר שהם פשוט שולחים דוח ריכוז נתונים זהה לחלוטין למה שניתן לקבל מבנק ישראל ישירות תמורת 30 ש"ח.
אין להם שום שירות נוסף, ניקוד/דירוג וכו'. לפחות לא ללקוח. מניח שלנותני האשראי הם כן מספקים משהו.
מצד אחד, זה מסביר את הפער במחיר מול שתי הלשכות האחרות.
מצד שני, מקבלים את אותו הדוח שבנק ישראל שולח בדיוק. רק בחיסכון של 20 ש"ח.

המטרה של דירוג אשראי לדעתי היא להבין מה הסבירות שאדם יחזיר הלוואה בצורה תקינה. להתעלם מצד הנכסים ולהסתכל רק על היסטוריית ההלוואות נותן תמונה חלקית בעיני.

מה באמת קורה אם בנק לא מקבל את הכסף שלו ממך? אני מניח שיש לו מספיק תקציב, סוללת עו״ד מהשורה הראשונה ונסיון איך לפעול נכון איתך בנושא כדי לדאוג שיקבלו ממך את הכסף .

מה באמת קורה אם בנק לא מקבל את הכסף שלו ממך? אני מניח שיש לו מספיק תקציב, סוללת עו״ד מהשורה הראשונה ונסיון איך לפעול נכון איתך בנושא כדי לדאוג שיקבלו ממך את הכסף .
בנק יתחיל מולך הליך גבייה. בהתחלה זה יהיה מכתבי התראה, שיחות טלפון מעורכי דין ולבסוף פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T דירוג אשראי צנח דרסטית - חזרת צ'ק מסיבה טכנית צרכנות פיננסית 67
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ה כרטיס אשראי - עלות מט׳׳ח קרובה ל 0 פוסטים מאיכות נמוכה 9
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
ש כרטיס אשראי חוץ בנקאי עם הטבות צרכנות פיננסית 4
H שיעור ריבית שנתית על יתרת חוב בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
A סדר בכרטיסי אשראי צרכנות פיננסית 12
ד אשראי לחיובים בחו״ל צרכנות פיננסית 1
H סרטון בטיקטוק על גביית חוב ודיון אודות אשראי ונזילות פוסטים מאיכות נמוכה 2
מ תסכול מכרטיס אשראי אמריקאי ראשון צרכנות פיננסית 1
T כרטיס אשראי בינלאומי - לא דרך חברות הסליקה הישראליות? צרכנות פיננסית 4
ע נווד דיגיטלי - אשראי ללא עמלות מטח צרכנות פיננסית 3
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
N כרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
A השפעות של חריגה מהמסגרת אשראי פוסטים מאיכות נמוכה 20
לאץ' תרומה ללא כרטיס אשראי אוף טופיק 1
א האם ניתן להוציא כרטיס אשראי חוץ בנקאי כשאין ברשותי כרטיס בנקאי? צרכנות פיננסית 3
B בנק + כרטיס אשראי עם פורטל ופירוט באנגלית צרכנות פיננסית 1
S חשבון בנק + שני כרטיסי אשראי ללא עמלות? צרכנות פיננסית 1
F תשלום מקדמות מס הכנסה עם כרטיס אשראי אמריקאי מיסים 13
WRLD כרטיס אשראי ראשון צרכנות פיננסית 22
A שימוש ב-3 כרטיסי אשראי בשביל להשיג הלוואה בריבית 0% שוק ההון 168
A כרטיס אשראי flycard מסוים צרכנות פיננסית 1
TheOneTech כרטיס אשראי לא יקר לעסקאות מתמשכות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
כ כרטיס אשראי cashback הכי משתלם 2023? צרכנות פיננסית 92
H סליקת אשראי בחינם | איפה הקאץ' צרכנות פיננסית 4
Y חיובים אונליין ביורו או דולר, חשבון מטח, אשראי של הבנק, רק מטבע אחד כל פעם צרכנות פיננסית 17
C הגדלת מסגרת אשראי צרכנות פיננסית 27
R בעיה בדירוג אשראי - איך פותרים את זה ? שוק ההון 25
R תיקון דירוג אשראי נמוך אוף טופיק 0
D הפקדה לבית השקעות באמצעות כ.אשראי שוק ההון 4
פיטר גריפין ביטוח נסיעות דרך כרטיס אשראי צרכנות פיננסית 26
A דירוג אשראי לצעיר בן 24 אוף טופיק 4
פיטר גריפין כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - מה מהם שווה לכם? צרכנות פיננסית 123
TheOneTech שאלה על כרטיס אשראי של חבר מחו"ל צרכנות פיננסית 6
D חשבון מסחר IBI- ריבית עבור מסגרת אשראי? שוק ההון 3
C דוח מסלקה פנסיונית ללא כרטיס אשראי אוף טופיק 8
V תשלום בטוח באינטרנט דרך אשראי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
Flex אשראי הייטקזון פוסטים מאיכות נמוכה 1