• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כתבה חדשה על העוני בארץ

הסיפור עצמו לא מסודר ולא יכול להיות,
בנוסף, לפני שלושים שנה הרכב שלהם לא היה יכול להיות סובארו ג'סטי 2004:
ציטוט:
"אחיו הלוחם ביקש סיוע ת"ש מצה"ל, אבל המש"קית אמרה שבגלל שיש למשפחה מכונית – סובארו ג'סטי 2004, עם 248 אלף ק"מ מאחוריה – אז הסיוע נשלל."

אבל אני מסכים עם @מרק עוגיות שלא זו הנקודה.

לדעתי אם לנמרוד מהסיפור, היה חינוך פיננסי נכון, החיים שלו היו נראים אחרת, מה שאין כן אם היו לו עזרים מידיים אחרים (כמו כספי ביטוח, חסכונות וכו') אני לא בטוח שהם היו עוזרים לו כל כך.

מסקנה:
עדיף להקנות לילדינו כלים להתנהלות נכונה בחיים, מאשר להשאיר להם עוד כמה שקלים בחיסכון.

את\ה נופל במלכודת הכסף. כסף זה לא העניין.
ההורים שלו חסרי אחריות בגלל החינוך הפיננסי הגרוע שנתנו לו, ולא בגלל שלא השאירו כסף. אפילו אם היו משאירים כסף, הוא היה מבזבז אותו.
בסיפור ישנם מאפיינים רבים של קניות אימפולסיביות ואי תכנון תקציבי (בטוח סיעודי אימפולסיבי, קניית מצבה יקרה, מתנה לחתונה, טפול שיניים במחיר מופרך, אי עבודה של בת הזוג במשך 10 שנים, סיגריות, גניבה ממעביד).
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4746038,00.html
מה לדעתכם הבעיה הכי גדולה שהייתה לו?
אני לא באמת יכול לדעת, כי כל אחד מתמודד עם קשיים שונים. הרבה פעמים שומעים סיפור בעיתון עד שיורדים לפרטים ואז מתגלה סיפור אחר.
, אני הייתי שואל משהו אחר- מה אנחנו בעשירונים העליונים יותר יכולים לעשות במקרים כאלו עבור אותם חסרי מזל שנקלעו באשמתם או שלא למצב של עוני . אני חושב שהתשובה תהיה : עזרה ישירה, בצורה של צדקה או אחרת, במקום שירותי הרווחה שקיימים היום, והכי חשוב- ליצור מערכת שונה שבה לאנשים תהיה יותר אחריות על החיים שלהם.

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שהתשובה תהיה : עזרה ישירה, בצורה של צדקה או אחרת,
צדקה??? אתה באמת מאמין שהבעיה אצל האנשים האלה זה שאין להם כסף?
פעם תרמו כסף לאפרקאים חסרי עבודה, אוכל ורכוש. אתה חושב שהם הלכו לרכוש מקצוע עם הכסף הזה? לא. הם קנו טלוויזיה חדשה. אני חושב שלאנשים האלה יש רק בעיה אחת : בורות.

הוא לא כזה חכם. והוא לא לומד מטעויות. זו הבעיה הכי גדולה שלו, הוא לא לומד מטעויות.
בן אדם יכול להיות חכם מאד, ועם זאת במידה ולא קיבל חינוך פיננסי נכון, הוא לא יידע לנתב את זה להתנהלות פיננסית נכונה - זה לא שולל כמובן את העובדה שישנם אנשים שמגיעים לבד לתובנות פיננסיות אפילו שהסביבה שלהם לא חינכה אותם לזה.
אגב פעם קראתי כתבה (אני חושב שאת הכתבה הזו ) על זה שאנשים עניים עושים החלטות שגויות בגלל הלחץ שבו הם נמצאים, ואז כנראה זה מעגל שמזין את עצמו.

בן אדם יכול להיות חכם מאד, ועם זאת במידה ולא קיבל חינוך פיננסי נכון, הוא לא יידע לנתב את זה להתנהלות פיננסית נכונה
אני דוגמא טובה לזה. בקיבוץ לימדו אותנו שכסף זה פיכסה והכי חשוב זה להיות חרוץ. כשעזבתי את הקיבוץ, ידעתי שלא תהיה לי בעיה להתפרנס כי אני מוכנה לעבוד בכל דבר ויכולה להסתפק במועט. באמת עבדתי בחיי בלא מעט מקצועות שונים לגמרי אחד מהשני (אולי לאנשים שגדלו בעיר יש דירוג לעבודה טובה ועבודה "בזויה") ובאמת התפרנסנו והסתפקנו במועט וגם היינו באוברדראפט בשנות גידול הילדים. שוק ההון היה מבחינתי מועדון הימורים של אנשים תאבי בצע ולא העליתי בדעתי שאי פעם אחשוב אחרת. התקווה שלי היתה לחסוך בקרן פנסיה ובתכנית חיסכון בבנק.

מה שינה את הגישה שלך?
לא משהו אחד, זה תהליך.
התחיל בעבודתי בתחום כספים, המשיך בהבנה שהבית שלי שווה פוטנציאלית הרבה כסף אבל לא נזיל באופן מזעזע כך שאנחנו עלולים להתרסק מכל זעזוע אפשרי, ואז ההבנה שעדיף למכור ולפזר את הביצים בהרבה סלים (שחלקם נזילים) ולפיכך הייתי צריכה ללמוד על אפשרויות הפיזור. פתיחת הבלוג של דורין איפשר לי בפעם הראשונה להסתכל על שוק ההון כמשהו פשוט שלא חייבים להיות נוירוטים כדי להשקיע בו (ע"ע סוחרי יום) ולזה הצטרפה העובדה שעד שמכרנו את הבית- הריבית במשק ירדה לאפס ולכן השקעה במק"מ/פק"מ הפסיקה להיות רלוונטית.

בן אדם יכול להיות חכם מאד, ועם זאת במידה ולא קיבל חינוך פיננסי נכון, הוא לא יידע לנתב את זה להתנהלות פיננסית נכונה - זה לא שולל כמובן את העובדה שישנם אנשים שמגיעים לבד לתובנות פיננסיות אפילו שהסביבה שלהם לא חינכה אותם לזה.
דווקא בתחילת הכתבה, למרות האפס חינוך שלו בעניין הפיננסי הוא מראה סימנים ממש טובים. הוא חוסך כסף לאוסטרליה ! הוא עובד ממש קשה וחוסך לא קונה בירה לא קונה בגדים חוסך את הכל למטרה אחת קדושה שעבורה הוא ממש מתכלב ומסכן. זה מאוד מרשים שבלי שום חינוך פיננסי או הסברים הוא עושה את זה. ואפילו יש פירות לעמלו הוא חסך סכום מאוד יפה בעבודה קשה תוך זמן מוגדר. הוא לחלוטין היה יכול לזכור את הלקח הזה ולהמשיך איתו הלאה לחיים הבוגרים בתור אב ואיש משפחה. והכי יכל לוותר לחלוטין על הסיגריות. לא רק שזה רעל מסרטן זה גם ממש יקר.

והכי יכל לוותר לחלוטין על הסיגריות.
זה יכול להגיד רק מי שלא מכור לסיגריות.
יש כאלה שיכולים בקלות, יש כאלה בקושי ויש כאלה שלא מסוגלים גם כשכבר סובלים מנפחת הריאות.
אני מאלה שעדיין לא הצליחו גם אחרי כמה וכמה נסיונות גמילה (חלקן יקרות) :(

זה יכול להגיד רק מי שלא מכור לסיגריות.
יש כאלה שיכולים בקלות, יש כאלה בקושי ויש כאלה שלא מסוגלים גם כשכבר סובלים מנפחת הריאות.
ספרי לי...
אני מנסה לשכנע אנשים להגמל מ-פחמימות. גם אחרי שכבר סובלים מסכרת ומבינים שאפשר להתאושש - לא מוכנים לוותר.
לעומת זאת, מסיגריות פשוט הפסיקו.

אני יכולה להמשיך אבל אתם מבינים את העקרון. השאלה שלי היא: האם אתם חושבים שכל אחד בכל מצב יכול לעמוד על הרגליים שלו בעצמו, לא להכנס לחובות לעולם ולהיות במצב כלכלי סביר, אם הוא רק לא יהיה טיפש וחסר אחריות?
לדעתי כדאי לך לקרוא את זה.

אני מתעניינת לדעת אם זה באמת מה שהם מאמינים, או שגם הם מסכימים שיש מצבים קשים שגם אדם חכם ואחראי היה מאד מתקשה לצאת מהם.
אני חושב שכמות המצבים שבהם אנשים לא יכולים לצאת מהברוך עם הבנה בסיסית והתגברות על רצונות היא מועטת ביותר.
דעתי האישית היא שברוב המוחלט של המצבים ניתן להתבונן אחורה בזמן ולהצביע על כשלים שיכלו לשנות את התוצאה.

כמובן שיש מקרים שלא משנה מה יעשו המצב לא ישתפר אבל לדעתי הכמות שלהם אפילו לא קרובה למה שמנסים לגרום לנו לחשוב בתקשורת הכלכלית.

למה המדינה לא מסבסדת טיפולי שיניים?
הרי אם היה צריך לעבור כל ניתוח כירורגי אחר הוא לא היה צריך לשלם על זה באופן פרטי, מדוע זה שונה בטיפולי שיניים?
ראיתי על זה פעם תוכנית מפי מומחה בביטוחים - למה ביטוח הבריאות הממלכתי לא מכסה משהו שיש ל-100% מהאנשים במהלך חייהם.

התשובה פשוטה למדי - זה פשוט יקר יותר מדי ואי אפשר להטיל נטל מסים כזה על שום משק. שום כלכלה לא יכולה לספק את זה בחינם לגמרי.
אני יודע שזה אולי מפתיע לשמוע אבל זה פשוט ככה. הטכנולוגיה פשוט לא מספיק התקדמה לשם. בגלל זה בכל העולם המפותח עיקר הפעילות בתחום בריאות השיניים הוא במגזר הרפואי הפרטי.

לא הבנתי ולא השתכנעתי, המון שירותי בריאות אחרים ש - 100% מהאוכלוסיה תצרוך במהלך החיים מסובסדים, וחלקם יקרים לא פחות.

ספרי לי...
אני מנסה לשכנע אנשים להגמל מ-פחמימות. גם אחרי שכבר סובלים מסכרת ומבינים שאפשר להתאושש - לא מוכנים לוותר.
לעומת זאת, מסיגריות פשוט הפסיקו.
אני חושד שאתה קטוגני :) ,
ההתמכרות לסוכר קשה הרבה יותר מהתמכרות לקוקאין http://www.forbes.com/sites/jacobsu...ine-and-heroin-are-less-addictive-than-oreos/

לא הבנתי ולא השתכנעתי, המון שירותי בריאות אחרים ש - 100% מהאוכלוסיה תצרוך במהלך החיים מסובסדים, וחלקם יקרים לא פחות.
סוכן ביטוח פעם אמר לי שביטוח שיניים הוא יקר לא רק בגלל התדירות הגבוהה של הסיכון אלא גם בגלל ההסתברות הגבוהה לרמאות.
מאוד קל (יחסית) למצוא רופא שיניים שישתף פעולה ויתחלק בכסף, בגלל זה התעריפים גבוהים וקבלת החזר כספי היא קשה עד מתישה
כנראה שגם האוצר מודע לזה ...

לדעתי כדאי לך לקרוא את זה.
סיפור מעורר השראה, תודה. אבל למרות שתחילת חייו היתה מאד קשה, הוא לא ממש דוגמא למה ששאלנו פה. הוא לא מצא את עצמו בגיל צעיר מטופל במשפחה שהוא צריך לפרנס. אני באמת מאמינה שרווק בריא עם IQ סביר שאין לו מחויבות למשפחה יכול לעמוד על הרגליים מבחינה כלכלית גם אם התחיל עם 0 הון עצמי, על ידי כך שהוא עובד, מתנהל סביר פיננסית, ומשקיע באופן אחראי. יותר קל בארה"ב מאשר פה, אבל אפשרי כנראה גם פה. הבעיה מתחילה כשמתחילים את החיים עם מחויבויות קודמות או עם שק על הגב כמו נכות או התמכרות או משפחה שצריך לפרנס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G כתבה חדשה בYNET+ על מינימליזם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
R כתבה בכלכליסט - חשש לכספי חוסכים בעשרות מיליונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M כתבה בגלובס בזמן לא נוח (מבחינתי) נדל"ן 49
Homer כתבה מלפני 10 שנים, עדיין רלבנטית? אוף טופיק 3
c881 כרגע כתבה בערוץ 12 נדל"ן 31
c881 כתבה שקראתי, דוגמה לאנשים שלא נשארים ב-מיינדסט של "מקופח" התפתחות אישית 258
M כתבה שמעצבנת אותי על סל מוצרים ויוקר המחייה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 99
c881 כתבה כרגע על מחיר למשתכן בראש העין נדל"ן 45
F כתבה שהתפרסמה בגלובס - "האינפלציה חורגת מהיעד, ובנק ישראל במלכוד: האם להעלות ריבית ולטלטל את שוק המשכנתאות?" פוסטים מאיכות נמוכה 1
א כתבה בכלכליסט - מודל הפנסיה ישתנה, דמי הניהול יזנקו פוסטים מאיכות נמוכה 22
K כתבה מהיום המתייחסת באופן שלילי לדמי ניהול נמוכים מהפנסיה שוק ההון 5
S מחפש כתבה מ 2011 שנעלמה אוף טופיק 2
נ כתבה מלפני שנה על אגרות חוב אוף טופיק 9
unrealx כתבה מעניינת על משקיעי הנדל"ן בארץ נדל"ן 3
ה כתבה בנושא ריבית אפסית וקצבאות הפנסיה שוק ההון 53
נ כתבה שמסבירה על הלוואות ולא מעודדת לקיחה שלהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
S כתבה : מלך האג"ח: "אני לחלוטין מאמין שמדד ה-S&P500 יקבע שפל חדש" שוק ההון 60
Brightside פקטורים, כתבה מעניינת בכלכליסט אוף טופיק 0
Roi כתבה מפתיעה ב YNET על חסכון לעתיד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
esho המחקר הגדול על מניות או נדל"ן מכריע: קנו דירה. בחו"ל (כתבה ב TheMarker) שוק ההון 10
M כתבה על מדד Indxx USA E-Commerce Index שוק ההון 0
K כתבה על מניות דיבידנדים שוק ההון 6
R מתנות - אני יודעת שהסולידית כתבה פוסט על זה אבל - תמיכה נפשית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
wa11a הורדת מס על הבורסה - כתבה מכלכליסט אוף טופיק 18
Jane Doe כתבה מעניינת על הכלכלה הסודית של החרדים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 263
O כתבה מעניינת על הכלכלה העולמית אוף טופיק 7
itay bar81 כתבה דוקומנטרית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Sinister כתבה מעולה על קרנות מנוהלות שוק ההון 2
עמוס האם לבחור פנסיה לפי דמי ניהול כתבה בדה מרקר שוק ההון 13
גרהם כתבה בזכות הצרכניזם (עם ניואנסים) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
משה כתבה נחמדה לפתיחת "העולם הסולידי" עם אנשים אחרים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
ע קרן חרום כתבה בכלכליסט מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
עדוכברתפוס מבקש המלצה על סרט/סרטון/כתבה על מינימליזם/פשטות מרצון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
גרהם עוד כתבה על "למה המדינה לא משלמת לי כסף" צרכנות פיננסית 4
mudale222 כתבה משעשעת שמראה דוג' טובה עד כמה מיתוג זה בולשיט מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
V מפתיע - כתבה רגועה ושקולה בין ים הכותרות המפחידות שוק ההון 11
D כתבה ממומנת עם הרבה רעיונות "טובים" אוף טופיק 2
c881 כתבה ב - YNET אוף טופיק 6
זאב כתבה על מינימליזם בכלכליסט סופ"ש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
M אי בי אי חסמו גישה למערת "ספארק" בחו"ל "עד להודעה חדשה" שוק ההון 46
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א ביטוח דירה לדירה חדשה מקבלן נדל"ן 6
S פתיחת קרן השתלמות חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
F מתלבט אם לקנות דירה חדשה 20/80 ולקוות לטוב נדל"ן 51
כ מתעניין בדירה חדשה להשקעה עד 2 מ' (10\90) שאלות נדל"ן 12
ס פגישה עם סוכן בעבודה חדשה איך להתכונן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ט יציאה לדרך חדשה בחיים לאחר מכירת דירה יומני מסע אישיים 53

נושאים דומים

Back
למעלה