• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חצי מיליון ש"ח- s&p 500 100%

ibm? בוא תגיד לי אתה - ממה שאני רואה המניה שלה התחילה לרדת ב87 וגם כאן ירידה הדרגתית ואיטית על פני 6(!) שנים. לא רעם בהיר ביום אחד.
משנת 93 -2012 היא בכלל הייתה בעלייה.
2012 - הווה - ירידה איטית והדרגתית. מספיק זמן לצאת החוצה מבלי לספוג הפסדים גדולים.

אגב, היו מספיק סימנים מוקדמים גם כאן. ibm נכשלה בראייה לעתיד ולעמוד במירוץ של כניסת השוק למחשבים פרטיים, אם בחומרה ואם בתוכנה,
האם אתה רואה סימנים דומים מאפל נכון לעכשיו שהיא לא מאמצת טכנולוגיות וטרנדים חדשים?
אתה יודע בדיעבד מה ״הטכנולוגיות והטרנדים החדשים״ משנות ה-80 שהצליחו. היו גם הרבה שלא.
וגם אם נלך איתך וקיים ניתוח פשוט כזה לגבי אסטרטגיה ואימוץ טכנולוגיות וגם לגבי ירידה הדרגתית שב״ודאות גמורה״ מבשרת שתהיה המשך ירידה - כל אלה זה ידע ציבורי. אז לא הבנתי מה הטיעון שלך.

אתה יודע בדיעבד מה ״הטכנולוגיות והטרנדים החדשים״ משנות ה-80 שהצליחו. היו גם הרבה שלא.

כמובן שבהסתכלות אחורה, או מה שנקרא, ״חכמת הבדיעבד״ היא קלה יותר מלהיות שם ברגע האמת בזמן הנוכחי , למשל עם צאת האייפון ולהמר אם אכן יחליף את הטלפונים של אז היא קשה הרבה יותר בעולם בו הפלאפונים של נוקיה, סוני אריקסון ובלאק ברי עם המקלדת שלטו ללא עוררין.

לכן אני אומר, צריך קודם כל להאמין בחברה בה אתה משקיע, כי אמונה זו תעזור לך להישאר איתה גם בירידות, כמו שאמונה באלוהים מחזיקה אותך גם שהכל בקרשים כי אתה לא תפסיק להאמין בו רק כי אתה עובר תקופה קשה. מעבר לזה, להיות עם היד על הדופק בכל מה שקורה עם החברה.

למשל ב2007, אני מאמין שמי שראה את כל הבאז סביב האייפון החדש יכל לבסס הנחה די טובה שסיכוי טוב שזה יתפוס ולקנות כמה מניות של אפל או לכל הפחות לא למכור את אלו שכבר ברשותו.
או נטפליקס, בהחלט ב2011 שהיא נפלה היה הרבה יותר קשה לראות עתיד של סטרימינג מאשר היום. אבל עם יוטיוב ואתרי שיתופי וידאו שיצאו כבר כמה שנים לפני, ושידורי הטלויזיה והכבלים שהלכו והתפתחו כל העת, גם כאן אפשר היה לקחת הימור מושכל ולהישאר עם נטפליקס גם בנפילות.

שוב, ברור שבראייה לאחור זה יותר קל לראות את הדברים והתהליכים שקרו. לא מבין למה אתה בכלל מציין את המובן מאליו?
כמו שאמרתי, אם זה היה קל , כולנו היינו עשירים.
צריך להאמין בחברה, להכיר אותה כמה שיותר בפן הכלכלי, הביצועי, העתידי, דעת הקהל והתקשורת עליה וכו וכו׳
ואז יש יותר סיכוי מושכל שתדע מתי ירידה היא ירידה ללא עליה לאחר מכן (כמו טבע או נוקיה), ומתי ירידה היא זמנית וקצרה יחסית (נטפליקס).

וגם אם נלך איתך וקיים ניתוח פשוט כזה לגבי אסטרטגיה ואימוץ טכנולוגיות וגם לגבי ירידה הדרגתית שב״ודאות גמורה״ מבשרת שתהיה המשך ירידה - כל אלה זה ידע ציבורי. אז לא הבנתי מה הטיעון שלך.

לעיתים בדיונים אינטרנטיים ואחרים, אחד הצדדים לוקח את הטיעון הנגדי, ומשנה אותו קצת ומקצין אותו, במודע או לא במודע, כך שזה יתאים כמו כפפה לטיעון שהוא רוצה לומר ויחזק אותו מול טיעון הנגד. איפה , תגיד לי איפה בכל ההודעות שלי אמרתי שזה פשוט? איפה רשמתי את המילה ״ודאות״? איפה אמרתי שזה קל? איפה? תביא בבקשה ציטוט מדבריי הקודמים.

האם העובדה שתחקור ותדע על החברה בה אתה משקיע מא׳ עד ת׳ זה אומר בהכרח שתבחר נכון? זה אומר שבהכרח תדע אם החברה תיכשל או לא? זה אומר שתדע מתי ירידה היא זמנית ומתי היא קבועה? ממש אבל ממש לא, ולא טענתי לרגע אחרת, אבל זה בהחלט מעלה את הסיכוי שלך לבחור נכון באיזה מניה להשקיע. ושכבר השקעת, אז זה ייתן לך יותר ידע ויותר כלים לדעת מתי לדבוק בחברה גם שיש סערה מסביב, ומתי לקחת הימור מושכל שמהסערה הזאת היא כבר לא תצא, ולנטוש את הספינה הטובעת. ברור אבל שאין וודאות כאן והרבה פעמים תטעה בבחירות שלך.

אז לא הבנתי גם מה הטיעון שלך, מה אתה מציע? שאנשים לא יתקרבו למניות בודדות? שילכו רק על מדדים וקרנות סל? הסיבה היחידה שהמדדים שלך זזים למעלה זה כי אנשים רבים בוחרים במניות בודדות. וחלקם גם נמצאים כאן בפורום.

אין קל בבורסה. אם זה היה קל אף אחד ממכם לא היה טורח לכתוב פה, או ללכת לעבוד. לא טענתי לרגע שזה קל. זה הימור לכל דבר ועניין ושאף אחד לא יגיד שזה לא הימור בסופו של יום. אבל, כמו שהסולידית רשמה במאמר שלה זה גם לא קזינו ולא לוטו, או אם נדייק ונביא ציטוט שלה מהמאמר המצויין :
״אלא שבניגוד לקזינו, המתבסס כל כולו על ספקולציה שאין מאחוריה דבר, הרובד הספקולטיבי בשוק המניות מסתיר רובד ריאלי של פעילות כלכלית ענפה, ממשית ויצרנית.״
לכן יש דרכים מושכלות לבחור את הצעדים שלך בבורסה, לפעמים זה יעבוד ולפעמים לא. לכן כמו שתמיד מציינים - אל תשקיע מה שאתה לא מוכן להפסיד.

נערך לאחרונה ב:
צריך להאמין בחברה, להכיר אותה כמה שיותר בפן הכלכלי, הביצועי, העתידי, דעת הקהל והתקשורת עליה וכו וכו׳
ואז יש יותר סיכוי מושכל שתדע מתי ירידה היא ירידה ללא עליה לאחר מכן (כמו טבע או נוקיה), ומתי ירידה היא זמנית וקצרה יחסית (נטפליקס).
אם זה היה נכון אז קרנות מנוהלות היו מכות את השוק בעקביות.

אני מקווה שאתה מכיר את הסטטיסטיקה.

למשל ב2007 1984, אני מאמין שמי שראה את כל הבאז סביב האייפון מקינטוש החדש יכל לבסס הנחה די טובה שסיכוי טוב שזה יתפוס ולקנות כמה מניות של אפל או לכל הפחות לא למכור את אלו שכבר ברשותו.
כן אה
או נטפליקס, בהחלט ב2011 שהיא נפלה היה הרבה יותר קשה לראות עתיד של סטרימינג מאשר היום.
מאז שסטרימינג הוצג ב2007 ועד 2011 נטפליקס זינקה ב1200%. 4 שנים ראו עתיד לסטרימינג, ופתאום ״ בהחלט היה הרבה יותר קשה״?

טוב אני כבר איבדתי אתכם לגמריי. אין טעם להמשיך, תמשיכו לסלף את דבריי.
שבוע טוב לנו.

לא משקיע, לצערי אין לי אפשרות כרגע. אבל אם היה לי כסף בצד להשקעה, אישית הייתי שם חלק ממנו גם על חברות יציבות ובטוחות יחסית המנוהלות היטב כמו
אפל ולא רק על sp500.

אפל, לאורך השנים ממה שהבנתי היא הניבה יחסית יותר תשואה והייתה עוגן בטוח לא פחות מsp500.
חברה יציבה שמנוהלת מעולה כבר שנים, אין שום צפי בעשור הקרוב שזה ישתנה (אבל כמובן שאין לדעת כן?)
אם כבר ההפך עם השמועות על הכניסה שלה בשנים הקרובות לשוק הרכב החשמלי ולmetaverse.

הרבה אנשים ממה שהבנתי שמים את הכסף שלהם שמה כי הם רואים באפל מקום יחסית בטוח לחסכונות שלהם.
לא סתם הרבה פעמים שיש אי וודאות בשוק אפל בין הבודדות שממשיכות לעלות, וגם אם יורדת, הירידה יחסית מתונה לחברות אחרות ( מישהו אמר טסלה?).
כמה חוסר הבנה ניתן להכניס להודעה אחת?
משקיע חכם צריך להיות עם היד על הדופק בחברות בהם הוא שם כספו
משקיע חכם מבין כיצד עובדת הכלכלה הגלובלית בטווח הארוך. הוא לא שם את כספו בחברות מסויימות אלא בכלל השוק הסחיר, והוא לא יושב עם היד על הדופק אלא מתעלם לחלוטין מעדכונים שוטפים ועושה משהו משמעותי אחר עם חייו.
מה אתה מציע? שאנשים לא יתקרבו למניות בודדות? שילכו רק על מדדים וקרנות סל?
כן, בהחלט.
הסיבה היחידה שהמדדים שלך זזים למעלה זה כי אנשים רבים בוחרים במניות בודדות.
זכותם. הדבר הנכון היחיד שכתבת בעצמך זה שהמדדים זזים למעלה, וזה מה שחשוב למשקיע לטווח ארוך.
צריך קודם כל להאמין בחברה בה אתה משקיע, כי אמונה זו תעזור לך להישאר איתה גם בירידות,
כמה חוסר הבנה באופן בו העולם עובד.

איזה אחוז מהמשקיעים יודעים לקרוא דוחות כספיים לעומק ? יודעים מה זה GAAP ?

זה תנאי בסיסי להשקעה במניות אינדיבידואליות לאורך זמן.

0.001% מהמשקיעים. בגדול רק אתה ומי שעשית אצלו קורס של חמישה מפגשים. אין ספק שיש לכם יתרון משמעותי על שחקנים אחרים בשוק.

זה הימור לכל דבר ועניין ושאף אחד לא יגיד שזה לא הימור
בהשקעה בחברות בודדות - אתה צודק. בהשקעה במדד רחב דיו - לא ממש.

גם זה לא יעזור לך במיוחד. כנראה שמנהלי קרנות יודעים לקרוא ועדיין הם לא מצליחים יותר מאחרים (שלא לומר שלכל אחד מהם יש בחירות שונות) לאורך זמן.
רק מי שיכול להיחשף למידע בחברה כלשהי, שאיננו פתוח לציבור, יוכל לדעת מתי לקנות ומתי למכור מניות של חברה כלשהי.
להבדיל ממדדים רחבים, השקעה במניה מסויימת לא נועדה לזמן רב - עליך להתעדכן שוב ושוב בשינויים בחברה בפרט, ובמצב השוק שלה בכלל, כדי להחליט על נקודת מכירה ומעבר למניה אחרת. לכן קרנות מנוהלות קונות ומוכרות כל הזמן, ולכן אולי הן יכולות להציג לפעמים תשואות נהדרות ברוטו, אבל לא כולל דמי ניהול ומס רווח הון.
כמובן שישנם סיפורים על אנשים פשוטים שנצמדו לקניית אותה מניה לאורך עשרות שנים והפכו למיליונרים (מייקרוסופט לדוגמא) אבל איפה הסיפורים על מי שנצמדו למניה אחרת ואכלו אותה?

כמה חוסר הבנה ניתן להכניס להודעה אחת?

ייתכן ואני לא מבין, כמו שציינתי, אני עדיין לא השקעתי ואין לי נסיון בעולם הזה. תמיד שמח ללמוד ולשמוע ממכם ולקבל כל ביקורת באהבה. אני כאן קדום כל כדי ללמוד מהסולידית וממכם.
אין לי נסיון, אבל קראתי כאן בפורום לא מעט בשנה האחרונה על העולם הזה ואני מרגיש שצברתי ידע, לפחות בתאוריה. וכן מתכוון להיכנס ברגע שאסיים בהצלחה את יומן המסע שששיתפתי כאן בפורום פה, ויהייה לי כסף למטרת חיסכון בצד, כסף שאני יוכל להרשות לעצמי לחשוף ולסכן את חלקו.

משקיע חכם מבין כיצד עובדת הכלכלה הגלובלית בטווח הארוך. הוא לא שם את כספו בחברות מסויימות אלא בכלל השוק הסחיר, והוא לא יושב עם היד על הדופק אלא מתעלם לחלוטין מעדכונים שוטפים ועושה משהו משמעותי אחר עם חייו.

אין ספק שזה יותר בטוח לפזר כמה שיותר עם עדיפות למדדים שידועים בפיזור הטוב שלהם כמו הsp500 או זה של באפט. ואם תשים לב בהודעה הראשונה שהגבתי כאן באשכול, אמרתי שאני במקומו, הייתי שם חלק , ואני מדגיש - חלק, מסויים, גם על מניות בודדות כמו אפל , לא טענתי לרגע שצריך לחשוף את כל התיק למניות בודדות.

ממה שאני הבנתי, אי אפשר לשים את כל המניות הבודדות כמקשה אחת של אותו סיכון כמו שאולי נשמע מדברייך. כי לשים חלק מתיק ההשקעות שלך במניות כמו אפל, גוגל, קוקה קולה, לא חושב שאפשר כלל וכלל להשוות אותם למניות כמו פני סטוקס, חברות שהרגע קמו כמו mttr ולך תדע מה העתיד צופן להם, או מניות ש היו כמו רכבת הרים מאז שקמו כמו מניות של אורניום. אני אישית חושב שכל מניה בודדת, זה עולם בפני עצמו עם רמת סיכון שונה. אבל אולי אני טועה ולא מבין כלום.

וכמובן אין ויכוח, שמדדים זה הרבה יותר בטוח, אבל כך גם התשואה יותר נמוכה בהתאם. כי למדדים אתה צריך סכומים הרבה אבל הרבה יותר גדולים ומשמעותיים להשקיע כדי לראות תשואה גבוהה.
אדם צעיר, שאין לו יותר מדי חסכונות, אני אישית חושב, ושוב, יכול מאוד להיות שאני טועה, שעדיף לו גם לשים קצת על מניות כי פוטנציאל התשואה לסכומים הקטנים של התיק שלו, יהיו גדולים יותר. וכן יש גם יותר סיכון כמובן , לכן אני מדגיש רק חלק מהתיק. כמה אחוזים מהתיק זה כבר שיקול פרטני לכל אדם. אני אישית? במקסימום לא יותר מ25% אחוז מהתיק הייתי חושף למניות. ראיתי כאלה שכתבו גם לא יותר מ10% . אבל שוב לדעתי תלוי איפה, מניות כמו אפל ומיקרוסופט וגוגל, לדעתי אפשר גם ללכת על 25%. אשמח לשמוע דעות מגוונות בנושא.

כן, בהחלט.

זכותם. הדבר הנכון היחיד שכתבת בעצמך זה שהמדדים זזים למעלה, וזה מה שחשוב למשקיע לטווח ארוך.
גם זה לא תמיד נכון, תלוי איזה מדד ֿ :)

כמה חוסר הבנה באופן בו העולם עובד.

אני אשמח לדעת מה לא נכון במה שכתבתי במקום לתת משפט כללי כזה. כי הדברים שאני כתבתי הם לא דברים חדשים, הם דברים שחלקכם כתבתם כאן בפורום הזה , בשרשורים שונים כמו השרשור הגדול פה בעמוד של הטסלה, אין צורך שאני יביא ציטוטים נכון? מוזמן לקפוץ לשם ולראות בעצמך.
הפסקתי לספור כמה חברים כאן אמרו שהם משקיעים במניות בודדות על חברות מסוימות שהם מאמינים בהם, כמו טסלה, אז כול אותם אנשים שהם הרבה יותר ידע מנסיון ממני טועים? זה סוג של טאבו פה לדבר על מניות בודדות? כי אני בטח לא הראשון ולא האחרון כאן שכותב על זה.

אין לי נסיון, אבל קראתי כאן בפורום לא מעט בשנה האחרונה
זו הטעות המרכזית שלך. אל תקרא את הפורום בכלל, ואל תקרא עיתונים, ואל תקרא ניתוחים ו"תחזיות". תקרא רק את הבלוג, מההתחלה, בצורה מסודרת.
ממה שאני הבנתי, אי אפשר לשים את כל המניות הבודדות כמקשה אחת של אותו סיכון כמו שאולי נשמע מדברייך. כי לשים חלק מתיק ההשקעות שלך במניות כמו אפל, גוגל, קוקה קולה, לא חושב שאפשר כלל וכלל להשוות אותם למניות כמו פני סטוקס, חברות שהרגע קמו כמו mttr ולך תדע מה העתיד צופן להם, או מניות ש היו כמו רכבת הרים מאז שקמו כמו מניות של אורניום. אני אישית חושב שכל מניה בודדת, זה עולם בפני עצמו עם רמת סיכון שונה. אבל אולי אני טועה ולא מבין כלום.
הדיון הזה לא מעניין.
וכמובן אין ויכוח, שמדדים זה הרבה יותר בטוח, אבל כך גם התשואה יותר נמוכה בהתאם.
בוודאי שיש ויכוח, מפני שאתה טועה לחלוטין. תחזור למעלה ותקרא לגבי הטעות המרכזית שלך.
אדם צעיר, שאין לו יותר מדי חסכונות, אני אישית חושב, ושוב, יכול מאוד להיות שאני טועה, שעדיף לו גם לשים קצת על מניות
ושוב אתה טועה, ובגדול. לאדם צעיר כדאי להתרכז בהגדלת ההכנסה ויכולות החסכון שלו. כל שאר הדיון כאן לא רלוונטי ומזיק.
אני אשמח לדעת מה לא נכון במה שכתבתי במקום לתת משפט כללי כזה. כי הדברים שאני כתבתי הם לא דברים חדשים, הם דברים שחלקכם כתבתם כאן בפורום הזה , בשרשורים שונים כמו השרשור הגדול פה בעמוד של הטסלה, אין צורך שאני יביא ציטוטים נכון? מוזמן לקפוץ לשם ולראות בעצמך.
הפסקתי לספור כמה חברים כאן אמרו שהם משקיעים במניות בודדות על חברות מסוימות שהם מאמינים בהם, כמו טסלה, אז כול אותם אנשים שהם הרבה יותר ידע מנסיון ממני טועים? זה סוג של טאבו פה לדבר על מניות בודדות? כי אני בטח לא הראשון ולא האחרון כאן שכותב על זה.
ושוב אתה מפספס את הנקודה שאתה לא היחיד שכותב שטויות בפורום. ובטח שלא כל אחד שכותב כאן נמצא באותו מצב ידע או בנסיבות חיים כמו שלך.
תקרא את הבלוג.

עדיפות למדדים שידועים בפיזור הטוב שלהם כמו הsp500 או זה של באפט.
איזה מדד יש לבאפט? לא מכירה.
אמרתי שאני במקומו, הייתי שם חלק , ואני מדגיש - חלק, מסויים, גם על מניות בודדות כמו אפל
אבל באפט כן משקיע בחברות בפינצטה, הוא רק לא ממליץ את זה להדיוטות כמונו. וגם הוא עושה טעויות כמובן, עם כל היכולת לצלול היטב לכל המידע שרובנו יכולים רק לחלום עליו. מעבר לכך, ברור לך שאני גם משקיעה באפל, נכון? פשוט היא נמצאת במדד סנופי :) וגם טסלה ר"ל.
לא חושב שאפשר כלל וכלל להשוות אותם למניות כמו פני סטוקס
הן לא נמצאות במדד הזה, אז מה הקשר? רק חברות מעל סף גודל מסויים נמצאות בו.
אני חושבת כמו כימאי, התבלבלת כהוגן מהפורום ומאותם חברים שאוהבים להמר על חברות מסוימות, עדיף לקרוא את הפוסטים המאד נהירים בבלוג עצמו.

יש הבדל מאוד גדול בין התיאוריה ״ כשיהיה משבר אכנס עם הרבה כסף מזומן״
לבין לבצע את זה בזמן משבר,
אני יכול להעיד על עצמי שלא הצלחתי לבצע את זה במשבר האחרון ( אבל גם לא מכרתי שום דבר )
וכך למדתי על עצמי , מה אני מסוגל לבצע ומה מפחיד מידי ( בשבילי )

אדם צעיר, שאין לו יותר מדי חסכונות, אני אישית חושב, ושוב, יכול מאוד להיות שאני טועה, שעדיף לו גם לשים קצת על מניות כי פוטנציאל התשואה לסכומים הקטנים של התיק שלו, יהיו גדולים יותר.
לדעתי אפשר גם ללכת על 25%. אשמח לשמוע דעות מגוונות בנושא.
זה שיש לאדם צעיר תיק בסכומים נמוכים זה לא אומר שכדאי להמר עליהם,
בטח שלא אם מתחשבים גם בעלות האלטרנטיבית.
כל הימור קטן שאתה לוקח על מניה בודדת כשאתה צעיר, עלול להפוך להימור גדול בדיעבד.

לצורך הדוגמא, כל דולר שהושקע בספ500 (TR) בינואר 1981, היה שווה 92.65 דולר בינואר 2021.
כלומר מי שהפסיד 10K לפני 40 שנה בגלל שהימר על מניה בודדת במקום על המדד,
בעצם גרם לעצמו להפסד של מיליון עכשיו (לפני מיסים ועמלות).

מעולה שאתה מדבר על זה כאן בפורום לפני שאתה מתחיל להשקיע - חשוב מאוד לבחון את הדרך לפני שצועדים בה.
אתה יכול לבחור בדרך הקצרה אל העושר (לנסות לתפוס ג'וקרים מצליחים),
אבל זו דרך מלאה התלבטויות (מה לקנות ומתי, מה למכור ומתי), מלאה עבודה (קריאה שוטפת של מצב השוק), והרבה גם נופלים בדרך.
לעומת זאת אפשר לבחור בדרך הארוכה אל העושר, להשקיע במדד רחב ולהמתין בסבלנות.

"מי שיש לו סבלנות יכול להשיג כל מה שירצה" (בנג'מין פרנקלין).

נערך לאחרונה ב:
0.001% מהמשקיעים. בגדול רק אתה ומי שעשית אצלו קורס של חמישה מפגשים. אין ספק שיש לכם יתרון משמעותי על שחקנים אחרים0.001% מהמשקיעים. בגדול רק אתה ומי שעשית אצלו קורס של חמישה מפגשים. אין ספק שיש לכם יתרון משמעותי על שחקנים אחרים בשוק

הקשר בין מה שכתבתי לתגובה שלך מיקרי בהחלט...

הקשר בין מה שכתבתי לתגובה שלך מיקרי בהחלט...
אז בוא ננסה לסגור קצת את הפער בין התגובות שלנו.

איזה אחוז מהכסף בבורסה של ניו יורק משמש אנשים פרטיים חובבנים בהשקעה במניות בודדות?
לעומת זאת איזה אחוז מהכסף בבורסה מנוהל לדעתך על ידי מקצוענים - מוסדיים (בנקים וחברות ביטוח), פמילי אופיסס, חברות אלגוטריידינג ודומיהם. אני חושב שמיותר לדון בשאלה האם הגופים הנ״ל יודעים לקרוא דוחות כספים ולנתח אותם בצורה איכותית. זה רק הבסיס של מה שהשחקנים המקצוענים יודעים לעשות. היכרות מעמיקה עם סקטורים ותתי תחומים בהם, עם רגולציה במדינות שונות, עם מודלים כלכליים ומתמטיים סבוכים ועוד ועוד. להגיד שכדי להשקיע במניות בודדות צריך לדעת לקרוא דוחות כספיים לעמוק ומה זה GAAP שקול לאמירה שכדי להצליח בלימודים באוניברסיטה צריך לדעת קרוא וכתוב.

אז בוא ננסה לסגור קצת את הפער בין התגובות שלנו.

איזה אחוז מהכסף בבורסה של ניו יורק משמש אנשים פרטיים חובבנים בהשקעה במניות בודדות?
לעומת זאת איזה אחוז מהכסף בבורסה מנוהל לדעתך על ידי מקצוענים - מוסדיים (בנקים וחברות ביטוח), פמילי אופיסס, חברות אלגוטריידינג ודומיהם. אני חושב שמיותר לדון בשאלה האם הגופים הנ״ל יודעים לקרוא דוחות כספים ולנתח אותם בצורה איכותית. זה רק הבסיס של מה שהשחקנים המקצוענים יודעים לעשות. היכרות מעמיקה עם סקטורים ותתי תחומים בהם, עם רגולציה במדינות שונות, עם מודלים כלכליים ומתמטיים סבוכים ועוד ועוד. להגיד שכדי להשקיע במניות בודדות צריך לדעת לקרוא דוחות כספיים לעמוק ומה זה GAAP שקול לאמירה שכדי להצליח בלימודים באוניברסיטה צריך לדעת קרוא וכתוב.

הדיון בשרשור פה הוא האם משקיעים קטנים יכולים וצריכים להשקיע במניות בודדות. במציאות,
רובם המכריע של משקיעים כאלה אינם יודעים לקרוא דוחות כספיים, וקונים טסלה כי איילון הוא המשיח, או גיימסטופ כי diamond hands או שקר כלשהו.

אגב, להערכתי, לא מדובר במעטים. למשל, הבחור הזה זוכה לבין 100K למיליון צפיות על כל סרטון שלו: https://www.youtube.com/channel/UCUvvj5lwue7PspotMDjk5UA

כמובן אין ויכוח, שמדדים זה הרבה יותר בטוח, אבל כך גם התשואה יותר נמוכה בהתאם. כי למדדים אתה צריך סכומים הרבה אבל הרבה יותר גדולים ומשמעותיים להשקיע כדי לראות תשואה גבוהה.
אני חושב שבעיקר במשפט הזה , יש לך פער ידע שכדאי לך להשלים מהבלוג

כן מדדים יותר בטוח
לא התשואה לא יותר נמוכה, היא אמורה להיות זהה בתוחלת
(תחשוב שהמדד מורכב מ3 חברות בסיכון-סיכוי שונה כל אחת מדורג בין א' לג' (א' הכי סולידי, ג' הכי מסוכן), יש לך 3 שקלים
אם תשקיע את כולם בחברה ב' בסיכון ממוצע - הסיכוי שלך לקבל תשואה עודפת זהה לזה שאם תשקיע בכל ה3 חברות ביחד
הסיכון אבל הוא פי 3 לתשואה שלילית

אתה לא צריך סכום כסף גדול להשקיע במדד , מינימום כניסה הוא מחיר מניה בודדת (1500 שקל למנית SP500 בלאקרוק ישראלי מחכה אירי היום בערך)
כנראה מניית טסלה / אפל בודדת תעלה יותר

תשואה היא באחוזים!!!

השקעת 1 מיליון שקל בממד - הרווחת 10 אחוז אז הרווח הוא 10 אחוז
אותו תשואה תקבל גם על השקעה של 1500 שקל במדד

הנה ניפוץ מיתוס 'פיזור הרחב' של הסנופי על סמך תוצאות הביצועים לשנת 2021:
7 חברות בלבד במדד (גמפ"א ועוד 3 חברות טכנולוגיה,כמובן) מחזיקות 31% מסך שווי המדד ואחראיות לכ50% מהתשואה של המדד.
לולא התשואות של 7 החברות הנ"ל, סנופי היה מסיים השנה בתשואה שלילית של 23%-,
לשיקולך אם אתה רוצה לשים את כל הביצים במדד הזה בלבד.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R איך כדאי להשקיע חצי מיליון שקל שוק ההון 1
ת חצי מיליון מובטלים בקרוב [600, 700, 800, 900K...] אוף טופיק 562
U חיסכון של חצי מיליון בשנה לזוג היטקיסטים-אפשרי ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 44
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
U ירשתי חצי דירה נדל"ן 2
S דיווח מס הכנסה חצי שנתי מרווחי הון שוק ההון 4
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
קרמיט מאפס למיליון תוך חצי שנה יומני מסע אישיים 30
I הסברתי לבן שלי שזה יעלה לו חצי אם הוא ייערך לזה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
Y מחשבה חצי פילוסופית שוק ההון 12
A לקיחת הלוואה מ"כלל" בריבית פריים מינוס חצי צרכנות פיננסית 2
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
c881 "הבנק איבד את האמון בך - את לא זזה מפה חצי שנה אוף טופיק 17
ו פרישה, חצי פרישה יומני מסע אישיים 8
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
M חצי פריים חצי קלצ נדל"ן 24
A ביטוח רכב חצי מקיף צרכנות פיננסית 42
A דיווח חצי שנתי שוק ההון 4
W דיווח חצי שנתי למס הכנסה שוק ההון 7
O החלטה על דמי הניהול הסמויים בארץ תינתן עוד חצי שנה צרכנות פיננסית 0
Jenia29 משיכת פיצויים מקרן פנסיה עבור חצי שנת עבודה צרכנות פיננסית 2
Mamaof מכונת קפה חצי אוטומטית - בדיקה ליד שניה אוף טופיק 12
D דוח חצי שנתי למס הכנסה שוק ההון 36
גרהם דיווח חצי שנתי ותשלום מקדמות בגין רווחים בשוק ההון מיסים 46
Body Solid חצי יחידה בקרן סל שוק ההון 23
R חצי שנה הקרובה שוק ההון 2
Brightside תיק השקעות שלי לקראת חצי-פרישה שוק ההון 13
מ 100,000 ש"ח לתקופת זמן של חצי שנה שוק ההון 5
ס חצי נקודת זיכוי אחרי תואר שני מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
N אותו מוצר שם אחר חצי מחיר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
L דיווח חצי שנתי על רווחי הון מני"ע בחו"ל- מישהו יכול לעשות סדר בבלאגן? צרכנות פיננסית 9
מתכנת עדכון אישי: סיכום שנה סולידית ראשונה, חצי הכוס המלאה יומני מסע אישיים 6
amidar מחפשים הצעות לחופשה חצי סולידית. אוף טופיק 46
ק חצי חבית למדורה אוף טופיק 3
ל איזון תיק יותר מפעם בשנה/חצי שנה/רבעון שוק ההון 5
amidar מחפש את תיק החצי חצי הזול ביותר שוק ההון 10
תמיר האם ניתן לבטח דירה על חצי מגודלה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 12
C האם החלפה בין קרן פיזית לסינטתית שווה באמת מיליון שקל? שוק ההון 10
R מה לעשות עם 2 מיליון שקל? נדל"ן 14
R שיפור תנאים פיקוד של מיליון שח שוק ההון 1
S מהם דמי הניהול הכי הנמוכים שאפשר להשיג היום בפנסיה מקיפה מחקה מדד s&p500 לצבירה של מעל מיליון? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
A מיליון שקל לעשר שנים בשוק ההון שוק ההון 3
ש 1 מיליון בפקדון שוק ההון 10
ס מה לעשות עם מיליון שקלים שמיועדים לקניית ובנייה בית במושב חקלאי כבן ממשיך נדל"ן 11
A פרויקטים חדשים במרכז עד 2 מיליון שח, יזמים המאפשרים הקדמת תשלומים\גידור תשומות נדל"ן 19
ת מנפיקי קרנות הסל הישראליות "גונבות" מהציבור סכום של מעל 150 מיליון ש"ח בשנה שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה