חצי מיליון מובטלים בקרוב [600, 700, 800, 900K...]

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י תשובה, ‏17/3/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. תשובה

תשובה משתמש ותיק

לפי הערכת ביטוח לאומי נכון להיום, הצפי הוא חצי מיליון מובטלים בעקבות המשבר, בזמן הקרוב.

אני לא יודע מה איתכם, אבל בעקבות המשבר אני דואג הרבה פחות למצב ההשקעות שלי (אני 100% מניות וזה לא מפריע לי, ממילא ההשקעות יעלו עד הפרישה), אבל בהחלט מדאיגה אותי האפשרות שאשאר ללא פרנסה.

אני עובד בחברת הייטק גלובלית יציבה מאוד, ובכל זאת המשבר מראה לנו כמה אף אחד לא חסין.

המזל הגדול שלי הוא שכרגע אף אחד לא נתמך על ידי, אני יחסית צעיר, עם השכלה ונסיון, ולמזלי יש לי משפחה יציבה שתעזור לי במקרה הגרוע מכל (כמובן שאני מעדיף לא להסתמך עליהם, בכל זאת אני כבר אדם בוגר).

יש לי קרן חירום של 6 חודשי מחיה (מעט צנועים יותר מאשר השגרה), ובעקבות המשבר החלטתי להדק מעט את החגורה ולהגדיל את הקרן ל8 חודשים ואולי מעבר (לא על חשבון ההשקעות, שנמשכות כרגיל, אלא רק ע״י צמצום הוצאות מיותרות ו״שבירת״ חסכונות לדברים שכבר לא נראים ריאליים, כמו חופשה גדולה בחו״ל בעתיד הקרוב).

מצד אחד אני דואג, מצד שני אני רציונלית חושב שאולי הכנסתי את עצמי לסרטים מיותרים.

אשמח לשמוע מה חברי הפורום המכובדים חושבים על המצב, וכיצד אתם פועלים בהתחשב בצפי הזה.

שלי, נטול גלוטן ו-wa11a אוהבים את זה.
  2. Shaz

Shaz משתמש בכיר

אני מתכנת בחברה ישראלית מאוד ותיקה ובאמת פחות מדאיג אותי להיות ללא פרנסה
    מאוד לא נראה לי סביר שיפטרו אותי
    אולי יכולים קצת לפגוע לי בשכר הכי גרוע אולי יוציאו אותי לחופשה כפויה של שבוע שבועיים אבל פחות מודאג מפיטורים

למרות שהכל יכול להיות.. נקווה לעבור את זה בשלום

3. wa11a

wa11a משתמש ותיק

אני יותר דואג מה יהיה עם בני משפחה בענפים שנפגעו יותר. כי בשלב מסויים אצטרך לסייע.

4. איש(3718)

איש(3718) משתמש בכיר

אם אתה עובד בחברת הייטק גלובלית יציבה, ואם אתה עובד בסדר (לא אחד כזה שהיו רוצים לפטר בכל מקרה ורק מחפשים הזדמנות), אז להערכתי אין לך מה לדאוג

hommie אוהב/ת את זה.
  5. homeless

homeless משתמש רשום

גם אצלי זה המצב., וזו הסיבה שאני לא מכניסה כסף פנוי לשוק (מלבד מה שיש בקרן החירום).
    אחרי שהסערה תעבור אולי יפנימו במשפחתי כמה חשוב לשמור על רמה מסויימת של עודפים.

wa11a אוהב/ת את זה.
  6. איש ירח

איש ירח משתמש ותיק

נשמע שאתה מוכן היטב למצב וזה מצויין. הבעייה במצבי משבר, כמו עם ביטוח, שאי אפשר להתכונן אליהם כשמצב החירום מגיע.
    גם אצלי, חלק מבני המשפחה לא מבינים וגם לא יבינו:
    הם ימשיכו להתלונן על המצב וכמה הכל קשה.
    בחלק הסולידי של המשפחה יותר מוכנים עם עתודות כספיות.

שלי אוהב/ת את זה.
  7. בת העמק

בת העמק מודרטור

אתה רציונאלי לגמרי. בחודשים הקרובים הרבה אנשים יוצאים לחל"ת ויקבלו דמי אבטלה מהמדינה.
    בתקופה הזאת, וגם לאחריה, המשק העולמי כנראה ישיל הרבה שומן מעצמו וחברות יתייעלו ויקצצו וחלקן יקרסו וייסגרו. חברות אחרות יפרצו בגדול.
    זה אולי נשמע מלחיץ אבל לדעתי זאת קרן של תקווה לחזרה לשפיות אחרי שנים של התקף בולמיה גלובלי שבו אנשים וחברות פשוט טרפו וזללו מכל הבא ליד.
    בעיניי זאת הזדמנות אישית להביט פנימה לחיים האישיים ולהבין מה הכרחי ומה מיותר ולעבור ל"מוד" של הישרדות לשנתיים-שלוש הקרובות.
    לאנשים שרגילים לבלוע את העולם, תהיה תקופת גמילה לא קלה ואז יגלו כמה חשובים קשרים אנושיים, מזווה מלא, קורת גג, בריאות לכל המשפחה, חיבה ואהבה.

שלי, Myrath, efrat ו-12 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  8. monkey22

monkey22 משתמש ותיק

בגדול אי אפשר לדעת מה יהיה. הסיבה העיקרית לכל הכאוס שקורה, זה חוסר הוודאות.
    נראה שסה"כ מצבך טוב. בנתיים רוב ההיי טק לא נפגע, ורוב החברות עדיין מגייסות.
    אני מאמין שהתמונה תתבהר בחודש הקרוב, ואם תראה שצריך לעשות הסתגלויות אז תעשה. למזלך אין לך אנשים שתלויים בך ולכן אם יש לך 8 חודשים ספייר פלוס 4 חודשי אבטלה במקרה הכי גרוע, אתה לגמרי מכוסה.
    אתה רואה שמזרח הם כבר לאט לאט משתלטים על העניין, ולכן סביר להניח שתוך חודשיים שלושה גם אנחנו נהיה במצב שלהם.

נעם בלה בלה ו-wa11a אוהבים את זה.
  9. nomad

nomad משתמש ותיק

חתול לילה ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  10. בת העמק

בת העמק מודרטור

לא בטוח
    תמיד כדאי לקחת שולי בטחון. במקרה הזה, אולי שוליים של פי 10 מההנחה הסבירה. מקסימום תהיה הפתעה לטובה.

11. monkey22

monkey22 משתמש ותיק

גרהם אוהב/ת את זה.
  12. שלמה 123

שלמה 123 משתמש ותיק

יעשה רק טוב למשק שיכריח את התעשיות המסורתיות והמגזר הציבורי להתייעל, לעבוד מרחוק באינטרנט ולתת שירותים טובים אינטרנטיים וכל המובטלים יעברו לענפים שיעבדו מרחוק ובאינטרנט וצריך גם מלא שליחים... זה תקופת ביניים והעיקר הבריאות ואחר כך המצב יחזור לקדמותו בצורה משופרת...

נערך לאחרונה ב: ‏18/3/20
    hommie ו-wa11a אוהבים את זה.
  13. למה-לא-אוכל-חינם

למה-לא-אוכל-חינם משתמש ותיק

עוד מלפני שהתחיל המשבר סיפרתי כמה השוק הפרטי עומד על כוסות רוח למת והוא כאין וכאפס לעומת המגזר הציבורי
    וגם עכשיו אומרים לי שאני טועה, כמה שהגאווה של אנשים לא מוכנה לרדת זה מדהים.

14. wa11a

wa11a משתמש ותיק

אני רק אוסיף לגבי מה שכתבו פה.
    לדעתי אם המצב ימשך לאורך זמן השוק גם יתאזן. אנשים ימצאו עבודות אחרות כדי להתפרנס. תהיה אבטלה אבל לא משוגעת כמו שחושבים. זזה יהיה בספייק ויתחיל לרדת. פשוט יהיו צרכים אחרים שאנשים ימלאו אותם. הדוגמא הכי טובה זה שליחים שהדרישה קפצה דרסטית.
    אמאזון אמרה לדוגמא שהיא הולכת להעסיק עוד 100 אלף עובדים בארה״ב בגלל הזינוק בביקושים.
    בנוסף הרבה חברות אינטרנט מתמודדות על עליה בביקושים פשוט כי כולם בבית עכשיו. מה שבשרשור משפיע על חברות שמספקות לחברות האלה שירותים (כמו שירותי ענן למיניהם, תמיכה ב- db, מוצרים של עבודה מרחוק וכו')

15. yossik

yossik מודרטור

זה לא מה שאתה אומר, זה איך שאתה אומר ולכן, אל תתפלא שלא מקשיבים לך...

16. למה-לא-אוכל-חינם

למה-לא-אוכל-חינם משתמש ותיק

אקח זאת לתשומת ליבי להבא, בדרך כלל אני מתנסח ישר ולא באופן מקצועי מידי כמו שחברי הפורום כותבים כאילו חושבים על כל הודעה כמה דקות....

yossik אוהב/ת את זה.
  17. שלמה 123

שלמה 123 משתמש ותיק

השוק העסקי מייצר את כל הצמיחה במשק והממשלה רק מפריעה ליצור עוד... המגזר העסקי גם יסתגל למשבר הקורונה בלי עזרה ממשלתית... זה סך הכל רק פופוליזם ממשלתי לא נחוץ כל העזרה שלהם...

18. minimizer

minimizer משתמש ותיק

אני לא רוצה להיות רואה שחורות, אבל מכיוון שהעדת על עצמך שאתה עובד בחברת הייטק גלובלית ויציבה, תנסה לדמיין את מצב המשק בתרחיש שבו אתה באמת מאבד את מקום העבודה שלך. אם חרב הפיטורים תגיע אליך, זה יהיה כנראה אחרי שהיא תבקר בהרבה מאוד חברות אחרות. אתה בטוח שתוכל למצוא עבודה תוך חצי שנה, כשהשוק יוצף בעשרות אלפי מפוטרים?
    כרגע זה לא התרחיש הסביר, אבל עדיין ההסתברות לכך זינקה בשבועות האחרונים.

19. גרהם

גרהם משתמש בכיר

בדיוק ליהפך. הטיפול במשבר נעשה כמעט בבלעדיות על ידי הממשלה. אין אף מדינה בעולם בה הטיפול נעשה על ידי המגזר הפרטי.

YPV, דרורה, sogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  20. תשובה

תשובה משתמש ותיק

זה בדיוק החשש שלי, והסיבה שאני מגדיל את קרן החירום

sogi אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.