• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הגיוני לתת צ'ק בטחון פתוח למשכיר?

• פותח הנושא Deleted member 4940
  • פורסם בתאריך
כנראה שהתברכת בכושר שכנוע :)
מניסיוני, בעלי דירה מזמן לא מסתפקים בשטר חוב עם ערבים ולא מתפשרים על פחות מצ'ק בנקאי/ערבות בנקאית לדירה סבירה, באזורי הביקוש לפחות.
הרבה דברים השתנו מאז שהשרשור הזה נפתח ב-2019 ולא לטובת השוכרים.
צ'ק בנקאי/ערבות בנקאית זה משהו אחר (שווה מזומן). זה לא צ'ק פתוח ללא מגבלת סכום.
כל שאמרתי הוא ששטר חוב יגן על המשכיר (וגם על השוכר) יותר טוב מצ'ק אישי.

שטר חוב יגן על המשכיר (וגם על השוכר) יותר טוב מצ'ק אישי.
גם אני נוקט בגישה זו - כמשכיר אני מחתים על שטר חוב ולא על צ'ק אישי פתוח.

צ'ק בנקאי/ערבות בנקאית זה משהו אחר (שווה מזומן). זה לא צ'ק פתוח ללא מגבלת סכום.
כל שאמרתי הוא ששטר חוב יגן על המשכיר (וגם על השוכר) יותר טוב מצ'ק אישי.
לא בטוח ששטר חוב יותר טוב. בפועל ההליך לגביית צ׳ק שבוטל, זהה להליך של גביית שטר חוב, בעוד שהמחאה יש אפשרות לגבות כל עוד לא בוטלה על ידי השוכר, בין אם כי שכח ובין אם כי יש לכך משמעות שלילית אם מתברר שהביטול איננו כדין (אם דייר היה ״מסביר״ לי באופן שאתה מדבר, זה היה מעלה לי דגל אדום - האם הוא מתכוון לבטל את ההמחאה?)

לערבות בנקאית וכו׳ יש מגבלות, בחוק השכירות והשאילה לגבי הסכום הכולל שמותר לדרוש.

בתור משכיר שלא דורש המחאה פתוחה לטובת בעל הבית, הדיון לטעמי קצת יצא מפרופורציה. בפועל לרוב האנשים אין סכומי עתק בעו״ש דרך קבע וסביר שהמחאה מופרזת תחזור ובפועל זה יהיה כמו שטר חוב שניתן להתנגד לו.

יתרה מכך, כל הצועקים שיש חשש שבעל הבית ישתמש בצ׳ק פתוח לפקודת חברת החשמל לתשלום חשבון החשמל של החברה שלו, או ירשום סכום מופרז בצ׳ק בטחון, תמונת הראי היא הנזק הנכבד שדייר שלא משלם חשבונות או שכר דירה וגורם לה נזק ושצריך לנהל הליך לפינויו, יכול להסב למשכיר.

עם יד על הלב, אני סבור שהאפשרות הטכנית והריאלית שפתוחה לדייר לגרום נזק כלכלי בפועל למשכיר, עולה בדרכ עשרת מונים על היכולת של בעל הבית להסב נזק לשוכר באמצעות מילוי המחאה ריקה וגם למיטב ידיעתי, המציאות מוכיחה זאת גם בשיעורי הנזק וגם בשכיחות המקרים.

לא בטוח ששטר חוב יותר טוב. בפועל ההליך לגביית צ׳ק שבוטל, זהה להליך של גביית שטר חוב,
לא מדויק. לשטר החוב יש ערבים, והצ'ק הוא רק מול בעל החשבון. מספיק שבעל החשבון יכנס להליך חדלות פירעון, ותוכל למסגר את ההמחאה למזכרת.
בעוד שהמחאה יש אפשרות לגבות כל עוד לא בוטלה על ידי השוכר, בין אם כי שכח ובין אם כי יש לכך משמעות שלילית אם מתברר שהביטול איננו כדין (אם דייר היה ״מסביר״ לי באופן שאתה מדבר, זה היה מעלה לי דגל אדום - האם הוא מתכוון לבטל את ההמחאה?)
השוכר שלך גרם נזק ומתנגד לשלם. אתה באמת חושב שהוא לא יבטל את ההמחאה?
לערבות בנקאית וכו׳ יש מגבלות, בחוק השכירות והשאילה לגבי הסכום הכולל שמותר לדרוש.

בתור משכיר שלא דורש המחאה פתוחה לטובת בעל הבית, הדיון לטעמי קצת יצא מפרופורציה. בפועל לרוב האנשים אין סכומי עתק בעו״ש דרך קבע וסביר שהמחאה מופרזת תחזור ובפועל זה יהיה כמו שטר חוב שניתן להתנגד לו.
בדיוק בגלל זה עדיף למשכיר שטר חוב עם ערבים - סיכוי גבוה יותר לגבות את הכסף.
יתרה מכך, כל הצועקים שיש חשש שבעל הבית ישתמש בצ׳ק פתוח לפקודת חברת החשמל לתשלום חשבון החשמל של החברה שלו, או ירשום סכום מופרז בצ׳ק בטחון, תמונת הראי היא הנזק הנכבד שדייר שלא משלם חשבונות או שכר דירה וגורם לה נזק ושצריך לנהל הליך לפינויו, יכול להסב למשכיר.

עם יד על הלב, אני סבור שהאפשרות הטכנית והריאלית שפתוחה לדייר לגרום נזק כלכלי בפועל למשכיר, עולה בדרכ עשרת מונים על היכולת של בעל הבית להסב נזק לשוכר באמצעות מילוי המחאה ריקה וגם למיטב ידיעתי, המציאות מוכיחה זאת גם בשיעורי הנזק וגם בשכיחות המקרים.
החשש הוא פחות מבעל בית שימלא סכומים מופרכים לחלוטין, אלא יותר מכך שזה יהווה מנוף לחץ לתיקון נזקי בלאי טבעי ושטויות בסגנון.

אני הסברתי כבר לשני בעלי בתים (אחד מהם עו"ד) שביקשו תחילה שטר חוב + צ'ק אישי, ששטר חוב מגן עליהם (וגם עלי) טוב יותר - שניהם קיבלו את עמדתי והסכימו לשטר חוב בסכום מתאים.

לא מדויק. לשטר החוב יש ערבים, והצ'ק הוא רק מול בעל החשבון. מספיק שבעל החשבון יכנס להליך חדלות פירעון, ותוכל למסגר את ההמחאה למזכרת.
זו נקודה נכונה ולכן בדרכ בעלי דירות מבקשים גם המחאה על סכום מסוים סביר ולא גבוה שיהיה אפשר לגבות בעו״ש וגם שטר חוב על סכום גדול. אפשר גם לעשות כתב ערבות שנוגע לצ׳ק, שהרי צ׳ק הוא סוג של שטר חוב לפי החוק….
השוכר שלך גרם נזק ומתנגד לשלם. אתה באמת חושב שהוא לא יבטל את ההמחאה?
לא תמיד. לפעמים גם יש שלב של חילוקי דעות והשוכר לא חושב שינקטו נגדו בצעד כזה והכי חשוב שיש לזה משמעות שלילית אם מבטלים במיוחד אם מתקבלת הטענה שהביטול לא כדין.

הוא פחות מבעל בית שימלא סכומים מופרכים לחלוטין, אלא יותר מכך שזה יהווה מנוף לחץ לתיקון נזקי בלאי טבעי ושטויות בסגנון.
החששות הם הדדיים והנזק שדייר יכול לגרום ולא לצאת מהדירה אדיר. אני לא בעד המחאה פתוחה לבעל הבית, כן בעד המחאות פתוחות לחברת חשמל, מים, עירייה וועד בית, המחאה עם סכום סביר לטובת בעל הבית עם סימון שהוא לביטחון ושטר חוב עם ערבים.

זו נקודה נכונה ולכן בדרכ בעלי דירות מבקשים גם המחאה על סכום מסוים סביר ולא גבוה שיהיה אפשר לגבות בעו״ש וגם שטר חוב על סכום גדול. אפשר גם לעשות כתב ערבות שנוגע לצ׳ק, שהרי צ׳ק הוא סוג של שטר חוב לפי החוק….
הרבה יותר טוב והגיוני - להוסיף את סכום ההמחאה לשטר החוב.
לא תמיד. לפעמים גם יש שלב של חילוקי דעות והשוכר לא חושב שינקטו נגדו בצעד כזה והכי חשוב שיש לזה משמעות שלילית אם מבטלים במיוחד אם מתקבלת הטענה שהביטול לא כדין.
מה זה לא תמיד? המשכיר מחויב להתריע לפני שהוא משתמש בצ'ק הביטחון (ואז השוכר כנראה יבטל אותו...)
לתת צ'ק ללא סכום שהמשכיר יכול להפקיד ללא התראה מוקדמת? בחיים לא.

אין שום משמעות שלילית אם מבטלים צ'ק - רק במקרה ואין לו כיסוי (גם אם בוטל למיטב ידיעתי).
החששות הם הדדיים והנזק שדייר יכול לגרום ולא לצאת מהדירה אדיר. אני לא בעד המחאה פתוחה לבעל הבית, כן בעד המחאות פתוחות לחברת חשמל, מים, עירייה וועד בית, המחאה עם סכום סביר לטובת בעל הבית עם סימון שהוא לביטחון ושטר חוב עם ערבים.
עם המחאות פתוחות לרשויות איני רואה בעיה. סימון צ'ק לביטחון הוא חסר כל משמעות. החוזה הוא זה שמגדיר מתי ניתן לפדות את הצ'ק.

בנקים וחברות אשראי נותנות הלוואות בקליק שכנראה יותר גדולות מכל נזק ששוכר יכול לעשות לדירה כי הן מעריכות שיש להן יכולת גבייה טובה. יתרה מכך, הרבה חנויות מרשות לאנשים להיכנס אליהם למרות שהם יכולים טכנית להצית את החנות או מי יודע מה לא (בפיגועי הטרור של תחילת שנות ה-2000 היו המון מחבלים מתאבדים שהתפוצצו בחנויות/אוטובוסים ועוד ועדיין לא ביקשו עירבון מכל אדם שנכנס). אני ממש לא חושב שנגד "הנוכלים המקצועיים" יועילו כלים של גביית חוב (שטר חוב/שיקים).

יש גם חברות שיכולות לעזור בגבייה ולקחת את הסיכון על עצמם תמורת אחוזים (שכנראה פחותים מהאחוזים שמשלמים על ערבות בנקאית). אני חושב שיש המון פתרונות למשכירים להורדת הסיכון, אבל בקשה של שיק בנקאי/ערבות בנקאית בסכומים גדולים (במיוחד אם על הדירה של המשכיר יש משכנתא) מעמידה את השוכר בסיכון כי דווקא לו יהיה הרבה יותר קשה לגבות מהמשכיר (כי למשכיר כבר יש הרבה חובות ולא ברור כמה יהיה אפשר לעקל לו במידה של גניבה של עשרות אלפי ש"ח או שלחילופין ההכנסה משכירות היא די הכנסה יחידה שלו והדירה ממשוכנת או מי יודע מה לא. ואז בבית המשפט לך תדע האם אפשר לעקל למישהו בן 80 את הנכס היחיד ברשותו).

בנקים וחברות אשראי נותנות הלוואות בקליק שכנראה יותר גדולות מכל נזק ששוכר יכול לעשות לדירה כי הן מעריכות שיש להן יכולת גבייה טובה. יתרה מכך, הרבה חנויות מרשות לאנשים להיכנס אליהם למרות שהם יכולים טכנית להצית את החנות או מי יודע מה לא (בפיגועי הטרור של תחילת שנות ה-2000 היו המון מחבלים מתאבדים שהתפוצצו בחנויות/אוטובוסים ועוד ועדיין לא ביקשו עירבון מכל אדם שנכנס). אני ממש לא חושב שנגד "הנוכלים המקצועיים" יועילו כלים של גביית חוב (שטר חוב/שיקים).
חברות עובדות מול המון אנשים. גם אם חלק לא יחזירו את החוב, הריבית שהאחרים ישלמו תפצה על כך. בעלי דירה לרוב משכירים דירה יחידה.
יש גם חברות שיכולות לעזור בגבייה ולקחת את הסיכון על עצמם תמורת אחוזים (שכנראה פחותים מהאחוזים שמשלמים על ערבות בנקאית). אני חושב שיש המון פתרונות למשכירים להורדת הסיכון, אבל בקשה של שיק בנקאי/ערבות בנקאית בסכומים גדולים (במיוחד אם על הדירה של המשכיר יש משכנתא) מעמידה את השוכר בסיכון כי דווקא לו יהיה הרבה יותר קשה לגבות מהמשכיר (כי למשכיר כבר יש הרבה חובות ולא ברור כמה יהיה אפשר לעקל לו במידה של גניבה של עשרות אלפי ש"ח).
הדירה שווה כמעט תמיד יותר מהמשכנתא. הסיכון הוא לא בהיעדר יכולת גבייה, אלא בכאב הראש במקרה ובעל הדירה טוען לנזקים מומצאים (שלדעתו הם אמיתיים).

הדירה שווה כמעט תמיד יותר מהמשכנתא. הסיכון הוא לא בהיעדר יכולת גבייה, אלא בכאב הראש במקרה ובעל הדירה טוען לנזקים מומצאים (שלדעתו הם אמיתיים).
ממה שהבנתי בתי המשפט לא ממהרים להורות על עיקול נכס יחיד, לא ממהרים לעקל פנסיה (אם ניתן), ולא ממהרים לעקל לאנשים מבוגרים נכסים (למשל, מישהו מבוגר שלקח הלוואות מחברת אשראי, קראתי שהרבה פעמים בית המשפט יגיד לה לחכות ויגיע לאיזה הסכם). בנוסף יש כל מיני "קומבינות" שחותמים חוזה מול אדם אחד, אבל הוא נשוי ולאשתו יש חלקים בדירה, ואז היא טוענת שחצי שלה בכל מקרה ואז הבנק נכנס ועושה בעיות בעיקול כי הוא רוצה שישלמו לו את המשכנתא. אני בספק אם הכסף יתקבל בכלל תוך פחות מכמה שנים והמון דיונים ובודאי שעל כל בזבוז הזמן ועוגמת הנפש כנראה לא יתקבל השווי הריאלי של הסכום (ובעלי הדירות שכותבים על השיק מה שבא להם ומממשים עלולים להיות נוכלים בהרבה אפיקים). יש גם סיפורים שלבעל הדירה חוב, אז באים ומעקלים את תכולת הדירה של השוכר בטענה שחלקה של המשכיר.

ממה שהבנתי בתי המשפט לא ממהרים להורות על עיקול נכס יחיד, לא ממהרים לעקל פנסיה (אם ניתן), ולא ממהרים לעקל לאנשים מבוגרים נכסים (למשל, מישהו מבוגר שלקח הלוואות מחברת אשראי, קראתי שהרבה פעמים בית המשפט יגיד לה לחכות ויגיע לאיזה הסכם). בנוסף יש כל מיני "קומבינות" שחותמים חוזה מול אדם אחד, אבל הוא נשוי ולאשתו יש חלקים בדירה, ואז היא טוענת שחצי שלה בכל מקרה ואז הבנק נכנס ועושה בעיות בעיקול כי הוא רוצה שישלמו לו את המשכנתא. אני בספק אם הכסף יתקבל בכלל תוך פחות מכמה שנים והמון דיונים ובודאי שעל כל בזבוז הזמן ועוגמת הנפש כנראה לא יתקבל השווי הריאלי של הסכום (ובעלי הדירות שכותבים על השיק מה שבא להם ומממשים עלולים להיות נוכלים בהרבה אפיקים). יש גם סיפורים שלבעל הדירה חוב, אז באים ומעקלים את תכולת הדירה של השוכר בטענה שחלקה של המשכיר.
בד"כ יש קורלציה חיובית בין הבטחונות לאיכות הדירה, ובין איכות הדירה למצבו הכלכלי של המשכיר.
לרוב כשהדירה במצב שמצדיק ערבות שוות מזומן, סביר מאוד להניח שהמשכיר לא יגנוב את הכסף.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
A ביטוח סיעודי - מוצר הגיוני? צרכנות פיננסית 9
K פער בין עלות אופציות למחירי מימוש שונים לא הגיוני שוק ההון 0
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ב שמן זית טוב במחיר הגיוני ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 54
3 הגיוני לא להתמקח על דמי שכירות? נדל"ן 10
א האם הגיוני להחזיק חשבון בib וגם חשבון בברוקר מקומי? שוק ההון 25
V ברוקר ישראלי מבקש המון פרטים בהרשמה, הגיוני? צרכנות פיננסית 10
N איך זה הגיוני, שהאגחים של המניות בתל בונד 40 נותנות תשואות עלובות כל כך? אני מפספס משהו.. שוק ההון 22
T האם הגיוני לטעון שמניות ערך יהיו גידור טוב מפני אינפלציה? שוק ההון 20
ק תשואה שונה בין האישית למפורסמת - הגיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
I מעסיק משך כספים מקרן הפנסיה שלי. הגיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
C פיזור בין בחברות שונות - הגיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R אמרו לי במס הכנסה שעליי לפתוח תיק על הכנסה ממניות, למרות שנוכה ממנה 25% מס - הגיוני? מיסים 22
ת שאלה מעולם הביטוח (רכב) הגיוני שאם קיבלתי הצעת מחיר מסוכנות צרכנות פיננסית 5
א איך זה הגיוני שמחירי מניות עולים? שוק ההון 23
E איך זה הגיוני שהמקבוק אייר הזה כזה זול? :\ אוף טופיק 36
D משהו פה ממש ממש לא הגיוני פה לגבי ארצות הברית והקורונה! אוף טופיק 1
א הגיוני שהקרן השתלמות והקופת גמל כשכיר יהיו זהות? שוק ההון 2
S רעיון שחשבתי עליו להשקעת הכסף ישר אחרי המרת המטח לקראת השקעה ואבקש את דעתכם כמה הרעיון הגיוני ונכון? שוק ההון 47
ט קיבלתי הודעה על החזר מס - 16 שח וזה לא הגיוני צרכנות פיננסית 6
ס האם הגיוני קרן ללא עלות קניה מכירה וללא דמי ניהול ?? שוק ההון 12
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
T התחלתי לתת ל ChatGPT לעשות את העבודה שלי אוף טופיק 170
ה הגיע הזמן לתת לכסף לעבוד ! יומני מסע אישיים 6
I האם הבנקים עושים שורט על אגחי"ם בשוק ההון בשביל לתת משכנתאות? שוק ההון 10
A בתי השקעות שמוכנים לתת הלוואה כיום כנגד קה"ש נזילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I מה מומלץ למי שמעוניין להחזיק קרן לשעת חירום שתוכל לתת מענה לשלל מצבי קיצון? שוק ההון 12
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
ל לתת הלוואה להורים - מה המחיר של זה? שוק ההון 19
ד האם מישהו יכול לתת רקע על מניית יאללה גרופ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
Tsachi01 בסדר לתת ציק דחוי בחתונה? פוסטים מאיכות נמוכה 33
P איזה מסמך קבלה לתת לפקדון זמני? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ת איך מפסיקים לתת טיפ אחרי שכבר הרגלת את השליח לקבל? אוף טופיק 56
T למה בנקים לא רוצים לתת הלוואות לדיור? נדל"ן 29
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
נ שאלה טכנית - אפשר לתת שתי פקודות לימיט בכיוונים שונים? שוק ההון 2
כ רשות ני"ע מציעה: כל אחד יוכל לתת המלצות השקעה לציבור שוק ההון 8
A מה האינטרס של הבנק לתת לנו עמלות נמוכות? אוף טופיק 42
wa11a רשות ניירות ערך אוסרת על אינטראקטיב לתת שירותי מטבע שוק ההון 49
Level חושש על כך שאין 2 authentication במיטב, האם יש דרך לשפר בטחון בחשבון? שוק ההון 42
M מכירים סדנא שמשפרת בטחון עצמי/מיומנויות תקשורת או דיבור לפני קהל? התפתחות אישית 8
Liron2035 סכנה/בטחון בהשקעה בIB שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה