• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בנקאות פרטית? פמילי אופיס? הכל לבד? צרות של עשירים?

אפנר

משתמש רשום
דירוג
9
פוסט ראשון שלי כאן - תהיו נחמדים!

למשפחתי יש הון של כ-15 מיליון ש״ח - והניהול עבר אלי. מה עושים?

תקציר:​

אנחנו משפחה קטנה: אמא שלי, בת 80+, אני ואחי בשנות החמישים, הוא נשוי עם שני ילדים וחי בארה״ב כבר 20 שנה והוא שותף פסיבי לכל העניין, ואני גרוש עם שני ילדים וחי בארץ.

ההון הוא של אמי, והיא ניהלה אותו. בשנים האחרונות בריאותה התרופפה ועברה כמה משברים רפאויים, ובמקביל ניהול ההון הפך פחות ופחות יעיל, עד שהפך פסיבי לחלוטין (אחרת היו לנו היום יותר מ-15 מיליון).

תמהיל והרכב ההשקעות נשאר כמו שהיה לפני שנים, ולמעשה לא השתנה מהותית מאז שנפטר בעלה לפני קרוב לעשר שנים: התאים יותר לפנסיה עבור זוג פנסיונרים עם 3-4 מיליון ש״ח, ולא למשהו הרבה, הרבה, הרבה יותר גדול, שיכול גם לסדר אמא, שני אחים, 4 ילדים וכל הדורות העתידיים, ולהוציא את כולם ממרוץ העכברים.

לכשהתאוששה, ישבתי איתה, הסברתי לה את המצב והחלטנו שהמטרות ישונו: לא עוד קופת ביטחון לפנסיונרית, אלא יצירת הון בין דורי.

הוחלט כי אני אטפל בכל העניין - כי אני פנוי (כי כבר עזבתי הכל על מנת לטפל באמי) וחי בארץ. והנה אני כאן.

כ-60 אחוז מההון הון בקרנות השתלמות ברווחיות בינונית וסיכון נמוך, אבל נזיל לגמרי ופטור ממס, וכ-40 בבפק״מים, שהיו לטווח של 5-8 שנים ובריבית אפסית, שלא יכסתה אפילו את האינפלציה - אם כי כאן לפחות הצלחתי לפתוח חלק ניכר מההפקדות ולסגור אותן לטווח קצר ונזיל יותר - ובריבית גבוהה של קרוב ל-5 אחוז, שלפחות מגנה מהאינפלציה.

כפי שאני רואה את זה, יש לנו 4 אפשרויות עיקריות:

1. בנקאות פרטית (בארץ, ואולי גם בחו״ל);
2. פמילי אופיס (ושוב, אולי בארץ ואולי בחו״ל);
3. לשבת וללמוד כל מה שאפשר (מה שכבר התחלתי - היה הרבה זמן פנוי במהלך האשפוזים), ולעשות הכל בעצמי ו/או בשילוב או ייעוץ עם גורמים 1 ו-2;
4. ואולי אפילו להקים חברה פרטית, ולשכור את שרותיהם של אנשי מקצוע רלוונטיים לפחות במשרה חלקית - עורך דין, רואה חשבון, יועץ מס והשקעות - יענו פמילי אופיס בזעיר אנפין: לא יודע אם אנחנו כבר בשלים לזה, או שאולי רק עוד כמה שנים;

סעיפים 1 ו-2 - כבר נפגשתי עם כמה גורמים בתחומים, ואמשיך להפגש לפחות עוד חודשיים, בין תיאומים ובירוקרטיה.
סעיף 3: יושב, קורא ספרים ומאמרים, ולומד בכל זמן פנוי שיש לי - ורק דברים רציניים, לא קורסי שופוני וסרטוני תיק-תוק.
סעיף 4: זה רק רעיון - אולי שווה לבדוק, אולי עדיין לא.

וחייבים לזכור:

לא בוער שום דבר, אין חובות, אין בזבוזים, וכולנו צנועים וחסכוניים:

אפילו עם מצבה הנוכחי של אמי, ואפילו אם נצרף את כל ההוצאות שלי - הכל ביחד עדיין נמוך בהרבה מהרווחים הנוכחיים שלנו, ובטח נמוך מאלו שאני מקווה שנוכל להגיע אליהם בניהול נכון יותר.

את המיליון הראשון - כבר עשינו, גם את ה-10 מיליון הראשונים. אין צורך בסיכונים פראיים ודברים אקזוטיים, אני לא הזאב מוולסטירט, לא הולך להתעסק במסחר יומי עם 6 מסכי 4K על השולחן, לא צריך פרארי וגג פתוח, ולא הולך להקשיב לזאטטוטים שעושים סרטונים עם דברים כאלו (מחברות השכרה), מדברים על אלגוריתמים ש-״פיתחו״ ובעצם מתפרנסים מקורסי דימיקולו ב-279 ש״ח.

כן יש צורך בניהול רציני, שקול ואחראי, לטווח ארוך, עבור הדורות הנוכחיים ועבור הדורות העתידיים.

אנחנו לא חייבים להחליט מייד ובטח שלא החלטות חפוזות: לא היתה לי בעיה לעזוב הכל ולטפל רק בעניין , ואי לי בעיה להמשיך בכך במשך שנה, שנתיים, כמה שצריך (ולמזלי אני גם אוטו-דידקט וגם בלי בעיות קוגנטיביות).

ולכן אני פה:

האם פיספסתי משהו? האם יש עוד רעיונות או הצעות?

אשמח לשמוע ולהחכים - ושמתי לב שיש כאן ממי!

אני זורק רעיון:
1. חלק אחד שמיועד לאמא בלי שום סיכון - נניח 2M ש"ח - באג"ח ממשלתי
2. כל השאר שמיועד עשרות שנים קדימה - השקעה בסגנון מייק

פשוט ובלי סיבוכים.

(*) למעט זה שאני כבר לא בטוח שאג"ח ישראלי הוא חסר סיכון... אולי לפצל חצי לאג"ח דולרי.

חתול לילה מתכוון למייק הזה

מה שהוא הציע זה בגדול מה שעשו בדור מעלי. אג"ח מדינה אמריקאי (תושבי ארה"ב) בסכום שהספיק לכל החיים+כרית ביטחון והשאר נכנס לvt. (למעשה לקרן מחקה אחרת, vt לא הייתה קיימת אז, אבל הבנתם)

אין צורך לשלם להרבה אנשים ואין יותר פשוט מזה.

פמילי אופיס

בנקאות פרטית

העצות העיקריות שלי(מנהל היום את ההון שלי שהגיע שכתוצאה ממספר עסקים ):

1. קח את זה הזמן, שום החלטה לא בוערת.
2. בנקאות פרטית היא נכונה עבור עמלות נמוכות ונוחות.
3. מהרגע שיש הון משמעותי, רבים האנשים ש״מנסים להכנס״ ולהפוך לסוג של מס על ההון שלך…אנשי מכירות,ביטוח, בנקים, פמילי אופיס, משווקי קרנות, עסקאות נדל״ן, השקעות אלטרנטיביות, קרנות גידור וכו … ישנם מתי מעט שבאמת מסוגלים להוסיף לך ערך ולייצר תשואה עודפת בסיכון/סיכוי ואשר מצדיקים את העלות … צריך יכולת מאד גבוהה לזהות אותם …אם אין לך את הניסיון … התרחק. רוב תעשיית הפיננסים היא מכירות וניסיון להעביר חלק מההון שלך אליהם. אל את התשואה הם לא יביאו … למכור הם יודעים .

אם הייתי אתה, ללא המלצה, הייתי לוקח את הזמן , סוגר תנאים טובים עם אחד מהנציגים של הבנקאות הפרטית(לאומי/דיסקונט/פועלים …מי שמציע את התנאים הכי טובים…), מתעלם מרוב המוצרים שהם ינסו למכור לך וניהול תיקים…
שם אחוז לפי רצונכם באגח מדינה צמוד/לא צמוד/ דולרי…את השאר בתעודות סל על ארה״ב/עולם לפי העדפתכם(לאט ולא בבת אחת, אלא לאורך תקופה… למרות חלק מקשקושי הסטטיסטיקה ״המשקרת״).
ומידי פעם בודק לראות שהבנק עדיין קיים …

בהצלחה!

לדעתי הלא מייעצת,

2 ו 4 זה גדול על 15 מיליון.

1 ו 3 הם בעצם זהים. בבנקאות פרטית השירות יותר טוב, העמלות יותר נמוכות והם יתנו לך רעיונות, אם תרצה, אבל אתה המנהל של הכסף.

בנוסף זה שאחיך פסיבי זה לא בריא. נניח שאתה מפסיד את כל הכסף, גם אז הוא ישאר פסיבי ? עדיף שהוא יסכים לאסטרטגיה שתציע, ההחלטה על האסטרטגיה תהיה משותפת והביצוע עלייך.

לגבי האגח הממשלתי, לא מאמין בשוק יעיל?
שוק יעיל זו לא מילת קסם. השוק היה יעיל גם לפני המפולת של 2008 וגם לפני המפולת של 2020 (הקורונה).
השוק פגיע לברבורים שחורים ואם אפשר לפזר את הסיכון - אז עדיף.

אגב, גם אג"ח ממשלתי חטף יפה ב- 2022. האם השוק היה יעיל אז? כולם ידעו שתהיה העלאת ריבית, רק לא ידעו מתי. המלחמה באוקראינה שאיש לא צפה הייתה הטריגר.

וורן באפט: "אנשים מתוחכמים לכאורה, בדרך כלל אנשים עשירים, שוכרים יועצים. אך שום יועץ בעולם לא יגיד לך 'רק קנה קרן אינדקס של S&P ושב עליה 50 שנה'. אתה לא נהפך ליועץ ככה ואתה בוודאי לא מקבל עמלה שנתית ככה."

אני מחזק את ההמלצה שנתנו כאן על מייק, מבלי להמליץ או לייעץ על השקעה ספציפית.

לא פמילי אופיס ולא אלטרנטיבי ולא כל מיני שטויות שינסו לדחוף לך על מנת לסחוט ממך דמי ניהול.
בחלק שמיועד לטווח הקצר,אכן צריך להיות סולידי - אג"ח ממשלתי. אפשר ישראלי וגם עולמי עם גידור לשקל.
בחלק שמיועד לירושה - קרנות מניות על מדדים פסיבים(קרנות איריות המוגנות ממס עזבון אמריקאי). כידוע אני פחות מאמין בפיזור של "מייק" מכיוון שהוא מוטה למניות צמיחה גדולות טכנולוגיות בארה"ב. ניתן להרכיב פיזור יותר יעיל שמפזר גם לסוגי מדדי מניות אחרים ולדעתי יכול להפחית את הסיכון והתנודתיות בתיק.
לא ייעוץ ולא המלצה!

ג.נ: מתכנן פיננסי שהתמודד עם סכומים כנ"ל.

נערך לאחרונה ב:
האח שלך צריך להיות מעורב יותר. אם הוא גר בארה"ב ועובד שם, יש לו הטבות ואילוצי מס אחרים מאשר לך. וכיוון שחלק שייך לו - צריך לתכנן בהתאם. מה קורה כשיגיע הזמן וחלקו בכסף יעבור אליו מבחינת מיסוי ארה"ב וכו'

וורן באפט: "אנשים מתוחכמים לכאורה, בדרך כלל אנשים עשירים, שוכרים יועצים. אך שום יועץ בעולם לא יגיד לך 'רק קנה קרן אינדקס של S&P ושב עליה 50 שנה'. אתה לא נהפך ליועץ ככה ואתה בוודאי לא מקבל עמלה שנתית ככה."
הבן אדם שמנהל חברת אחזקה עצומה? נשמע קצת צבוע

בראש ובראשונה - הייתי דואגת לסכום מכובד שישמש את אמא שלך לכל מרכיה לרבות דיור מוגן / דיור סיעודי להרבה שנים קדימה.

ואז הייתי מגיעה להבנות למול האח מהם גבולות הגזרה - מהי רמת הסיכון, מי עושה מה ומי עם גישה למה.

ואז הייתי הולכת כנראה לפמילי אופיס ויודעת על כמה בעצם מדובר.

אגב, מכרה שלי הגיעה למצב דומה והחליטה כך (לאחר תיאומים עם שאר בני המשפחה והקצאת סכום מכובד לאמא): שליש לפמילי אופיס אחד, שליש לפמילי אופיס שני, שליש בניהול עצמי והיא מנכה מזה שכר חודשי עבורה. בסכום שלך, זה כנראה ייסתכם לפמילי אופיס אחד.

וגם עולמי עם גידור לשקל.
יש כזה, קוראים לו אגח ממשלתי שקלי. אין שום סיבה לעשות דבר כזה.

האח שלך צריך להיות מעורב יותר. אם הוא גר בארה"ב ועובד שם, יש לו הטבות ואילוצי מס אחרים מאשר לך. וכיוון שחלק שייך לו - צריך לתכנן בהתאם. מה קורה כשיגיע הזמן וחלקו בכסף יעבור אליו מבחינת מיסוי ארה"ב וכו'
אז פודים ומעבירים לו מזומן.
עדיף מס רווח הון, מאשר סיכון מס ירושה.

יש כזה, קוראים לו אגח ממשלתי שקלי. אין שום סיבה לעשות דבר כזה.
למה לו לשים את כל החלק של האגח הממשלתי במדינת ישראל. אם מדינת ישראל תפשוט רגל ולא תשלם?
הצעתי אגח ממשלתי עולמי(של מדינות מפותחות חזקות-ארה"ב,גרמניה וכו') רק לגדר לשקל בשל סיכוני מטבע שיכולים לאכול את כל התשואה וגם כי זה מיועד לצריכה בטווח הקצר ולהבנתי הצריכה היא של האמא בארץ בשקלים.

לא ייעוץ ולא המלצה!

כמו שאהוד כתב ושלדעתי אני מצטרף, יש לא מעט כסף ולא מעט אנשים שינסו לנגוס לך ממנו.
אני חושב שהכי כלכלי לך BY FAR לקחת יעוץ חד פעמי ובלתי תלוי, כלומר אתה משלם רק על זמן. לא תצטרף לעשות דוקטורט בתחום ויהיה לך את כל הכלים לנהל הכל לבד.

קח בחשבון שהמקרה שלך מורכב יותר כי חלק מהאנשים אמריקאים, אני בדיוק נותן יעוץ למשפחה עם סיפור מאד דומה במספרים קצת אחרים.
אני גם מציע שאם תיקח יעוץ אז תוודא שקיימת הבנה והתמחות גם במיסוי ותכנון מס בצד האמריקאי, אם תיקח יעוץ כזה בארה"ב הסיכוי שמישהו יבין בתכנון בדגש למיסוי ישראלי הוא שואף ל0.

קח בחשבון שהמקרה שלך מורכב יותר כי חלק מהאנשים אמריקאים
אבל ההון כרגע הוא על שם האימא שלהבנתי היא לא אמריקאית.
האם שהבן האמרקאי יירש כסף מאימו הישראלית יש בעיה עם זה? או שאתה מתכוון שמכיוון שהבן האמרקאי לא יוכל להחזיק נכסים שמאוגדים מחוץ לארה"ב אז עדיף שכבר עכשיו חלק מהכסף יהיה במוצרים כאלה על מנת למנוע אירוע מס?

כמו שאהוד כתב ושלדעתי אני מצטרף, יש לא מעט כסף ולא מעט אנשים שינסו לנגוס לך ממנו.
אני חושב שהכי כלכלי לך BY FAR לקחת יעוץ חד פעמי ובלתי תלוי, כלומר אתה משלם רק על זמן. לא תצטרף לעשות דוקטורט בתחום ויהיה לך את כל הכלים לנהל הכל לבד.

קח בחשבון שהמקרה שלך מורכב יותר כי חלק מהאנשים אמריקאים, אני בדיוק נותן יעוץ למשפחה עם סיפור מאד דומה במספרים קצת אחרים.
אני גם מציע שאם תיקח יעוץ אז תוודא שקיימת הבנה והתמחות גם במיסוי ותכנון מס בצד האמריקאי, אם תיקח יעוץ כזה בארה"ב הסיכוי שמישהו יבין בתכנון בדגש למיסוי ישראלי הוא שואף ל0.
אתה יכול לשתף בבקשה איך ואיפה אפשר לחפש יועצים כאלו? איזה סוג של ייעוץ (השקעות, פנסיה, ביטוח וכו'?)

למה לו לשים את כל החלק של האגח הממשלתי במדינת ישראל. אם מדינת ישראל תפשוט רגל ולא תשלם?
ומה בדיוק אתה חושב שיקרה לגידור שלך במקרה כזה?
מקווה מאוד שאתה לא ממליץ על השטות הזו ללקוחות שלך.

ומה בדיוק אתה חושב שיקרה לגידור שלך במקרה כזה?
מקווה מאוד שאתה לא ממליץ על השטות הזו ללקוחות שלך.
שים לב שציינתי סיבה נוספת שזה מיועד לצריכה של האמא בשקלים.בנוסף מתרכזים בטווח הקצר אז ניתן להעריך שלא תהיה פשיטת רגל.
לדעתי אגח ממשלתי עולמי מגודר מוסיף פיזור. אם כי אתה צודק שתרחיש של פשיטת רגל הוא בעייתי לאגח מגודר

נערך לאחרונה ב:
לדעתי אגח ממשלתי עולמי מגודר מוסיף פיזור
אתה מתעקש לא להבין בכלכלה.
שוב מפציר בך לא להוליך את לקוחותיך לכיוון חסר התועלת הזו.

רוצה לפזר עולמית? מעולה. גידור לשקל מבטל את כל הפיזור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L לאומי - בנקאות פרטית כמשל שוק ההון 26
הי-לה לה לה בנקאות קואפרטיבית צרכנות פיננסית 16
L בנקאות פתוחה - מכרה זהב או נפנופי ידיים? התפתחות אישית 2
O יש כבר מערכות מעקב תקציב מבוססות בנקאות פתוחה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ג בנקאות אינטרנטית צרכנות פיננסית 6
A אתר חדש בנושא בנקאות צרכנות פיננסית 5
A מוזמנים לשאול- בנקאות צרכנות פיננסית 96
ר מס שבח - בנייה עצמית פרטית על כמה מגרשים נדל"ן 0
מכירת אופציות בחברה פרטית בחלקים מיסים 4
M שליחת הודעה פרטית בפורום פוסטים מאיכות נמוכה 2
M שליחת הודעה פרטית בפורום פוסטים מאיכות נמוכה 7
N מיסוי קרן השקעות פרטית מיסים 1
Y האם כדאי לעבור לבנקאות פרטית? שוק ההון 50
Y השקעה בפרוייקט נדלן מניב - קרן פרטית נדל"ן 5
deussex התקנת צל לחניה, בחניה פרטית צמודה לטאבו, בחניה פנימית בבניין משותף צרכנות פיננסית 4
A האם יש דרך לכתוב למשתמש ספציפי הודעה פרטית? אוף טופיק 2
Y איך שולחים הודעה פרטית? פוסטים מאיכות נמוכה 6
C ביטוח בריאות פרטית מ 2009 והרפורמה ב 2022 צרכנות פיננסית 1
A איך בודקים קרן השקעות פרטית? Private Equity שוק ההון 42
N מיסוי של פעילות פרטית לעומת פעילות עסקית מיסים 20
4 איך שולחים הודעה פרטית בפורום? אוף טופיק 2
J השקעה במגרשים לבניה פרטית של רמ״י - איך מתמקצעים בנושא? נדל"ן 32
ס הליך רפואי - ברפואה פרטית או ציבורית? אוף טופיק 2
הנודדת משכנתא פרטית - הלוואה לרכישת נכס לאדם אחר שוק ההון 6
נ ניתוח דרך פוליסת ביטוח בריאות פרטית צרכנות פיננסית 3
S מה ההבדל בין קרן נאמנות לקרן השקעות פרטית? שוק ההון 1
ה השקעה בחברה פרטית (סטארט אפ) שוק ההון 16