• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בחברה פרטית (סטארט אפ)

הראל.

משתמש רשום
דירוג
3
שלום רב

לאחרונה כמו שאנשים פה בוודאי שמו לב יש פריחה של סטארטאפים שמגייסים כסף ישירות מהציבור הפרטי.

עכשיו נתקלתי לא פעם בחברה כזו שרושמת שבעוד לדוגמא חצי שנה-שנה היא עתידה להנפיק עצמה בבורסה בארה"ב (רק לשם הדוגמא).
מה זה אומר לגבי אם אני משקיע בסבב היוס הנוכחי עוד לפני הנפקה של החברה?
ברגע בהחברה תונפק איך למעשה העניין עובד ? האם אצטרך חשבון מסחר במט"ח וכו?
מה שעוד לא ברור לי זה שאם רכשתי מניה של החברה ב-1 $ האם לא יכול להיות מצב שכשהיא תונפק היא תונפק לפי שווי מניה של 0.5 $ לשם הדוגמא.

מעניין אותי מה ההשלכות של המשקיע שהשקיע בחברה לפני ההנפקה שלה.
תודה.

אני לא יודע מה אני חושב על זה, אבל שאלה שתמיד מטרידה אותי בהשקעות כאלה (לא בהכרח סטארטאפים, אולי פרויקט נדל״ן, P2P, וכו) היא - למה דווקא אתה? אם יש פה דרך בטוחה להרוויח תשואה יפה, למה הם צריכים אותך? למה הם לא מגייסים כסף בדרכים יותר קונבנציונליות (אנג׳לז, VC, בנקים, קרנות כאלה ואחרות)?

הסיבה שבדרך כלל נותנים היא ״ההשקעה קטנה מדי בשביל לעניין אותם״. אבל הרבה השקעות קטנות = השקעה גדולה. אז לא נשמע לי סביר.

תשובה אפשרית היא שהגופים האלה פשוט לא מעוניינים להשקיע כי הם מודעים יותר טוב לסיכון. ויכול להיות שהסיכון גדול יותר ממה שמנסים למכור לאנשים פרטיים. לגופים האלה יש אנליסטים שעובדים במשרה מלאה לנתח השקעות. לך כאדם פרטי אין את היכולות האלה, לא משנה כמה אתה תותח. אולי בונים על זה שאתה לא יודע להעריך סיכון כמו שצריך? ספציפית במקרה של סטארטאפ, אולי בונים על זה שאתה לא מכיר מספיק טוב את השוק, את הטכנולוגיה, את האנשים וכו׳?

שוב, אני לא יודע. יכול להיות שיש סיבות אחרות. אבל בעיניי זה תמיד חשוד כשפונים לאנשים פרטיים עם הבטחות גדולות.

אל תתקרב.

אלא אם אתה משקיע מקצועי, וגם מבין את עיסקי החברה ברמה שאתה יכול לעשות due diligence, תתרחק מעסקאות כאלה ככל שאתה יכול.

יוצא הדופן היחיד, הוא אם אתה מכיר אישית אדם כמו שפירטתי למעלה, ששם מכספו הפרטי.

שלום רב

לאחרונה כמו שאנשים פה בוודאי שמו לב יש פריחה של סטארטאפים שמגייסים כסף ישירות מהציבור הפרטי.

עכשיו נתקלתי לא פעם בחברה כזו שרושמת שבעוד לדוגמא חצי שנה-שנה היא עתידה להנפיק עצמה בבורסה בארה"ב (רק לשם הדוגמא).
מה שעוד לא ברור לי זה שאם רכשתי מניה של החברה ב-1 $ האם לא יכול להיות מצב שכשהיא תונפק היא תונפק לפי שווי מניה של 0.5 $ לשם הדוגמא.

תודה.
בן דודי שהוא כמו אח גדול, היה בעלים ומנכ"ל של חברה ש
סטארטאפים שמגייסים כסף ישירות מהציבור הפרטי.
במו עיניי ראיתי מה החברה מייצרת ואיך המוצר עובד,רק לאחר שהייתי בטוח, שמתי כמה ששמתי.
בסוף, זה נגמר רע מאד.
בקיצור למדתי על בשרי את מה שחופרים פה שנים...

העסקאות שיגיעו אליך יהיו ב99.99% מהמקרים המיץ של הזבל של העסקאות, עסקאות שכל קרנות הסיכון והאנג'לים לא הסכימו לגעת בהם.
בהחלט יכול להיות.

מי שראה (ישב עם הייזמים) 200+ סטארטאפים ובחר מתוכם 2-3 שראוי להשקיע בהם את הכסף אז אולי יראה מזה תשואה חיובית (ועדיין הסטטיסטיקה היא אכזרית מאד).
מי שמשקיע בסטארטאפ כי בן-דוד שלו המנכל או כי יש אתר שמאפשר להשקיע בסטארטאפ בלחיצת כפתור, עדיף שיתרום את הכסף לנזקקים.

רק קח בחשבון דבר אחד
הסטטיסטיקה תמיד צודקת
ולכן אתה יכול באותה מידה למלא לוטו
חברה שהיא לפני הנפקה בארץ או בחו״ל הינה
חברה עם מודל עיסקי והוכחת התכנות
הם לא צריכים ממך כסף
יש גופים שזה העבודה שלהם לאתר הזדמנויות
כאלה והם חוקרים את זה לעומק
תוותר
פחות כאבי לב

שלום רב

תודה.
בתור אחד שמכיר את התעשייה בארץ היטב (עובד בעצמי בסטארטאפים כבר כמה שנים, קרוב משפחה שלי הקים סטארטאפ וממנכל בו ואח שעובד בתור בכיר מאוד בVC), אני יכול רק לחזק את מה שהחבר'ה פה למעלה רשמו.
אני מניח שאתה לא אנג'ל מהשאלות ששאלת, ולכן חשוב להבין שאתה אחרון בשרשרת המזון מבחינת גיוס הכספים. יש סיבה למה בתקופה שבה קל לגייס כספים, החברות הללו פונות להמונים.
מעל 90 אחוז מהסטארטפים נסגרים, אחוזים בודדים מצליחים רק להחזיר את ההשקעה ועל קצת פחות מאחוז אתה קורא בכלכליסט.

ולשאלותיך,
אני לא מכיר את הפרטים ולא מייעץ, צריך לבדוק היטב מה כתוב, אבל אם זה הדיל הסטנדרטי, אז אתה מקבל אופציה לקנות כמות מסוימת של מניות במחיר שנקבע. לא צריך חשבון מסחר בשביל זה, אתה עובד ישירות מול החברה במידה ובאמת יונפקו ותרצה למכור.
כן, יכול להיות שהמחיר יהיה נמוך ממה שחתמת עליו. ובכמעט וודאות המניות שלך ידוללו ויהיה שוות הרבה פחות ממה שנראה לך. רק אם החברה תהיה מצליחה אחרי ההנפקה אז מחיר המנייה *יכול* לעלות.
קח בחשבון ענייני מס בסיטואציה של מכירה.

בהצלחה

אם נתקלת לא פעם בסטארט אפ שכותב שהוא עתיד להיות מונפק בעוד חצי שנה בארה"ב, למה לא ללכת לבדוק כמה מהן הונפקו באמת? מאלו שהונפקו- מה קרה למחיר המניה עד התקופה של שחרור הגבלת המכירה? כל מי שמגייס כסף היום ואומר שעוד חצי שנה יגייס עוד כסף מהציבור בבורסה, לי זה נשמע כמו הודאה בפונזי, אבל אני לא מומחה.

בנוסף, אני לא נוהג לצפות בטלויזיה, אבל לפעמים כשאני כן צופה באחד מהערוצים ויש פרסומות, אני רואה שבערך 20-25% מהפרסומות האלה זה אפליקציות כאלה ואחרות שמנסות להשיג משתמשים, אלו שאני זוכר שם זה אחת עם מתכונים, אחת עם בדיקת מחירי מלון ועוד אחת( ואני לא ממציא) שבה יש כל מיני שאלות מוזרות שלדברי הפרסומת- אף אחד לא רוצה לדעת את התשובה עליהן ( אז למה אתם עושים אפליקציה עם שאלות שאף אחד לא רוצה לדעת?). בישראל יש בועת "היי טק" ( המרכאות זה כי אני שונא את המונח הזה) שכולם בטוחים שכל אפליקציה או משהו שקשור בטכנולוגיה = אקזיט שאינטל קונה אותך.

עסקאות שכל קרנות הסיכון והאנג'לים לא הסכימו לגעת בהם.
האם לא יכול להיות פשוט שגיוס המונים היא הדרך שלהם לקבל תנאים יותר טובים, או לא לוותר על שליטה בחברה- ולא בגלל שאנג'לים או VC לא רצו לגעת?

האם לא יכול להיות פשוט שגיוס המונים היא הדרך שלהם לקבל תנאים יותר טובים, או לא לוותר על שליטה בחברה- ולא בגלל שאנג'לים או VC לא רצו לגעת?
הכל יכול להיות אבל זה בספק רב מאד, הולכים לאנג'לים וקרנות הון סיכון אל רק בגלל הכסף שלהם אלא גם בגלל העזרה שלהם בניהול ובקשרים שלהם.
ועוד משהו: זה לא שהקרנות מז**ינות את הסטרטפים, הולכים לפי מה שמקובל וגם אחרי זה התשואות שלהם סבירות במקרה הטוב ועלובות במקרה הפחות טוב, אתה חושב שאם אתה בתור משקיע קטן תיקח פחות אחוזים מהסטרט-אפ אז התשואות שלך יהיו טובות יותר?

לא.
כמו שאורי כתב, מחפשים משקיע שיכול להיות שותף. הערך שמשקיע טוב יכול להביא, והדלתות שהוא יכול לפתוח, בדכ שווים הרבה יותר מהכסף. הולכים לגיוס המונים, והשקות מטבע וכל החרא הזה רק כשאין ברירה. יש כמובן יוצאי דופן, חברות עם מוצר נהדר, ומודל עסקי תפור שפשוט לא רוצות לוותר על בעלות, או לקחת הלוואות אישיות. אבל, זה בערך כמו ללכת ברחוב ולהיתקל ביהלום. כחול. מלוטש. בתוך כתר.

אלו שאני זוכר שם זה אחת עם מתכונים, אחת עם בדיקת מחירי מלון ועוד אחת( ואני לא ממציא) שבה יש כל מיני שאלות מוזרות שלדברי הפרסומת- אף אחד לא רוצה לדעת את התשובה עליהן
אלו לא סטארטאפים אלא אתרים/אפליקציות/וכו של הערוץ. גם לי היה מוזר לראות פתאום מלא כאלה. עברתי אחת אחת וכולן היו קשורות לקשת/12/מאקו.

אני זוכר את ההיא עם השאלות, אחת של לשאול רופאים, מתכונים, משהו שבכלל היה קבוצת פייסבוק, ועוד איזה 2-3. נראה שהם מנסים מלא שיט בתקווה שמשהו יתפוס

הסתכלתי על התיאורים של כמה סטארטאפים שמגייסים כסף דרך אתרים לגיוס המונים. בכל המקרים שראיתי התקיים לפחות אחד ולרוב יותר מאחד מהבאים:
1) ה-"מוצר" שבשביל פיתוחו הם מגייסים כסף זה משהו שאפשר לקנות היום בכל אתר סיני בפחות מ-5$.
2) ההסבר שלהם מכיל שגיאות עובדתיות על הבעיה אותה המוצר שלהם אמור לפתור ולפעמים הבעיה אותה הם מנסים לפתור כלל לא קיימת.
3) ההסבר שלהם מכיל שגיאות כתיב.
מעבר לזה גם אין באמת שום מידע אמיתי, שעליו אפשר לבסס החלטה כלשהי.
אין לי שום דבר נגד גיוס המונים. אולי יש גם סטארטאפים טובים, אבל זה מה שראיתי.

בגדול אני מסכים עם כל מה שרשמו כל המגיבים לעיל.

ישנו חריג אחד (שאף הוא הוזכר ברמיזה), אם החברה המגייסת כבר ותיקה בתחום רווחית פועלת שנים, הייתי בודק אותה יותר ברצינות, כמובן עם כל הסייגים והבירורים עד כמה שידי תגיע (מדוע החליטו להנפיק, מה מטרת הגיוס, נתונים פונדמנטליים וכו')

וגם אז רק סכום קטן ובשביל הריגוש שאולי עליתי על המוביליי הבאה.

זה מה שאני עשיתי.

בעקרון, חברות שהשיגו אישורי מו"פ על פי חוק עידוד השקעות הון יכולות להיות מאד אטרקטיביות מבחינת מיסוי.
1. במקרים מסוימים דיבידנד שיחולק יכול לשאת במס שמגיע רק עד 15% במקום 25%
2. ישנן חברות שהשיגו אישורים מיוחדים (קיימת רשימה סגורה שהרשות לחדשנות כמדומני מפרסמת) והשקעה בהן תוכר כהוצאה שוטפת- זה יכול להיות מאד אטרקטיבי למי שהכנסתו גבוהה ומשלם שיעורים גבוהים של מס הכנסה וביטוח לאומי.
לשם הדוגמא, נניח שמישהו מרוויח כ800א בשנה, הרי שהמס עליו יגיע ל50% (פלוס מסף יסף) וביטוח לאומי הוא עוד כ15%, אם הוא משקיע במחקר ופיתוח, אזי לפי סעיף 20א ניכויים לחקירות מדעיות
הוא יוכל לנכות מהכנסתו את הסכומים שהשקיע במו"פ ואזי לחסוך כ65% מיסים (ע"פ 3 שנים)
בהנחה וקיזז את כל סכום ההשקעה כהוצאה, אזי בחישוב רווח ההון העלות הנרשמת היא אפס וכל הרווח ממוסה רק ב25% ז"א הוא חסך 40% מיסים.

לדוגמא:
השקעה רגילה : הכנסות משכר/עסק 100 מס שולם 65. השקעה עלות 100 מכירה 200 רווח הון 100 מס שולם 25 סך מס 90
השקעה במו"פ: הכנסה 100 קיזוז מול השקעה במופ 100. מס שולם 0. חישוב רווח ההון עלות 0 (הכל קוזז) מכירה 200 רווח 200- מס 50.
סך המס שחסכנו 40א

המצב הזה רלוונטי לבעלי הכנסות גבוהות. אין שום יתרון מיסויי להשקעה במו"פ מאושר אם המס השולי/ב.לאומי נמוכים יחדיו מ25%

ניתן למצוא את רשימת החברות המעודכנות באינטרנט ברשות החדשנות תחת חוק האנג'לים -רשימת חברות. להלן לינק
https://innovationisrael.org.il/file/1853

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
Y השקעה בחברה דואלית שוק ההון 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 2
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 22
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 9
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
U השקעה חוזרת של דיבידנדים שוק ההון 9
L השקעה ב-S&P 500 דרך פפר אינווסט שוק ההון 30
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
P השקעה בקרנות שנסחרות בארץ בIB שוק ההון 17
M השקעה בסנופי דרך פפר. שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה