• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אבטלה בהייטק - סוגיות

מרגיש לי שחסר חלק מהסיפור,
מה היתה הטעות שנעשתה?
נרשמתי ללשכה ביום שבו פוטרתי. בביטוח לאומי טענו שזה לא בסדר, ושהייתי צריך להרשם יום אחרי מועד סיום החלף הודעה מוקדמת, אפילו שהתעקשתי איתם בטלפון שרשום בפירוש במכתב הפיטורים שהיה מול שנינו שניתוק יחסי עובד מעביד היה בתאריך בו נרשמתי. מבחינתם בגלל שקיבלתי תשלום בעבור ה45 יום האלו, תאריך ההרשמה ללשכה חייב להיות בסיום החלף אחרת לא יסכימו לשלם לי. Go figure...זו הייתה פגישה טלפונית עם הסניף עצמו, כך שאני רוצה להאמין שזו לא איזו פקידה שלא מבינה מהחיים שגרמה לי עכשיו לעשות טעות בשינוי מועד ההרשמה. מה שבטוח, הגיעו מים עד נפש עם כל המידע הסותר בנושא.. מקווה שזה סוף הסיפור כבר.

עברתי על השרשור ועדיין לא הצלחתי להבין מה לעשות עם הrsu שהם vested אם אני מפוטר.
אם אני חותם אבטלה שווה למכור? לא כזה מבין את הרציונל שעומד בהמלצה למכור כאשר אני מובטל.

עברתי על השרשור ועדיין לא הצלחתי להבין מה לעשות עם הrsu שהם vested אם אני מפוטר.
אם אני חותם אבטלה שווה למכור? לא כזה מבין את הרציונל שעומד בהמלצה למכור כאשר אני מובטל.

הרציונאל הוא למכור כמות מניות בשנה קלנדרית בה אתה לא עובד, כך שלא תעבור את מדרגת המס הבאה.
מה הכוונה - אם אני מרוויחה בשנה מעל 651 אלף שקל בשנה, שזה מעל 54,301 בחודש, אז על כל שקל שאני מרוויחה מעל אני אשלם 50%. לכן אם אני אמכור מניות vested, אני אשלם 50% על ערכן המקורי, ועוד 25% על הרווח.
לעומת זאת, אם אני לדוגמא לא עובדת, אני יכולה למכור מניות בסכום של עד 75,960 ש"ח, ולשלם 10% על ערכן המקורי, ועוד 25% על הרווח.
לכן בהנחה ואתה נגיד בן 30, וצפוי להמשיך לעבוד עד גיל 60, אבל בא לך למכור את המניות בזמן יותר קרוב מרחוק (כי לדוגמא, אתה לא רוצה שחלק ניכר מכספך יהיה מושקע בחברה יחידה), אז ככל הנראה תקופה של אבטלה תהיה כנראה התקופה היחידה שלך בה תוכל לנצל את מדרגות המס הנמוכות.

הרציונאל הוא למכור כמות מניות בשנה קלנדרית בה אתה לא עובד, כך שלא תעבור את מדרגת המס הבאה.
מה הכוונה - אם אני מרוויחה בשנה מעל 651 אלף שקל בשנה, שזה מעל 54,301 בחודש, אז על כל שקל שאני מרוויחה מעל אני אשלם 50%. לכן אם אני אמכור מניות vested, אני אשלם 50% על ערכן המקורי, ועוד 25% על הרווח.
לעומת זאת, אם אני לדוגמא לא עובדת, אני יכולה למכור מניות בסכום של עד 75,960 ש"ח, ולשלם 10% על ערכן המקורי, ועוד 25% על הרווח.
לכן בהנחה ואתה נגיד בן 30, וצפוי להמשיך לעבוד עד גיל 60, אבל בא לך למכור את המניות בזמן יותר קרוב מרחוק (כי לדוגמא, אתה לא רוצה שחלק ניכר מכספך יהיה מושקע בחברה יחידה), אז ככל הנראה תקופה של אבטלה תהיה כנראה התקופה היחידה שלך בה תוכל לנצל את מדרגות המס הנמוכות.
תודה, יותר מובן. כל ענייני המס זה כמו סינית בשבילי.
סורי על השאלה הניובית, אבל ידוע לך אם דמי אבטלה נחשבים ל״כסף שאני מרוויח בשנה״? ההגיון כמובן אומר שכן(וזו גם כנראה התשובה) אבל שוב אני כל כך לא מבין בזה שאני חיב לשאול :)

אגב, יש גם עוד עניין שלא הכנסתי לעיל (כדי לא לסבך) - יש עניין שאם אתה עובד בחברה ציבורית, אז לאחר קבלת המניות, אתה אמור לחכות שנתיים, אחרת תשלם מס שולי על הכל (כולל רווחי ההון!!!) o_o:'(

https://www.ibi.co.il/מניות-חסומות-תגמול-עובדים-בהייטק-ibi/
מתוך הקישור לעיל:
״כמה מילים על המס שתשלמו על מימוש RSUs
בהענקה תחת סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, אירוע מס בהענקת RSU חל במועד מכירת המניות הנובעות מהענקת RSU.
בחברה ציבורית, אם המתנתם שנתיים מיום הענקה ועד יום המכירה, חלק ההכנסה עד למחיר המניה הממוצע במהלך 30 ימי המסחר שקדמו למועד ההענקה יסווג כהכנסת עבודה. הכנסה כזו חייבת בשיעור המס השולי של העובד. רק עליית הערך מהמחיר הממוצע של 30 יום תסווג כרווח הון, עליו תשלמו מס רווח הון בשיעור של 25%.
למי שלא המתין שנתיים מיום ההענקה ועד למכירה – כל הרווח ממכירת מניות אלו יסווג כהכנסת עבודה.
בהענקה שאיננה תחת סעיף 102, אירוע מס בהענקת RSU חל במועד ההבשלה והנפקת המניה. במקרה כזה, כל הרווח ממכירת מניות אלו יסווג כהכנסת עבודה.״

מן הסתם ראוי לציין שאני לא יועצת מס, אז כדאי לפני כל תהליך כזה להתייעץ עם יועצי מס/מי שאחראים על הנושא במקום העבודה.
לגבי שאלתך - דמי אבטלה נחשבים ככסף שאתה מרוויח בשנה לכל דבר ועניין. אם לדוגמא תעשה תיאום מס על אותה שנה שבה היית מובטל אז תצטרך להוסיף גם את הנתונים על דמי האבטלה.

אגב, יש גם עוד עניין שלא הכנסתי לעיל (כדי לא לסבך) - יש עניין שאם אתה עובד בחברה ציבורית, אז לאחר קבלת המניות, אתה אמור לחכות שנתיים, אחרת תשלם מס שולי על הכל (כולל רווחי ההון!!!) o_o:'(
יש הסבר לתקנה הזו? מה כל כך מיוחד בחברות ציבוריות?

זה תמיד היה.

שימי לב שזה ממועד ההענקה, לא ממועד ההבשלה.

זה תמיד היה.

שימי לב שזה ממועד ההענקה, לא ממועד ההבשלה.
אם כך אז זה לא כזה נורא כי בעצם נותנים הענקה ל-4 שנים קדימה ואז ניתן להתחיל לממש אחרי שנתיים.
האם אני מבין נכון?

אם החברה פרטית אז בד"כ אין מנגנון למכור את המניות.
מוכרים מחוץ לבורסה. למשל המניות של פייסבוק נסחרו מחוץ לבורסה כמה שנים לפני ההנפקה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E דמי אבטלה - לאחר תקופה ממושכת בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
ב הלוואת margin בתקופת אבטלה? שוק ההון 2
C רטרו דמי אבטלה? מיסים 5
Shnizelia תביעת אבטלה כאשר יש חוזה עבודה חתום אוף טופיק 5
ח האם ניתן לקבל מענק עבודה על ימי אבטלה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
M קרן השתלממות IRA בזמן אבטלה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ע דמי אבטלה בדוח השנתי (טופס 1301) מיסים 2
1337justme התייחסות לקה"ש ופנסיה בדוח השנתי + אבטלה בחלק מהשנה מיסים 38
Y דמי אבטלה ושוק ההון אוף טופיק 3
S שאלה היפותטית לגבי אבטלה אוף טופיק 7
T האם אפשר לקבל דמי אבטלה רטרואקטיבית? מיסים 12
ע דמי אבטלה בנוסף לעבודה כעצמאי פוסטים מאיכות נמוכה 1
S דמי אבטלה תרחיש מורכב אוף טופיק 16
R איפה מוצאים את שיעור הבלתי מועסקים לפי ההגדרה של דמי אבטלה? אוף טופיק 6
A אבטלה וכו' אוף טופיק 22
the_newbie לחתום אבטלה לשבועיים אוף טופיק 5
ח דמי אבטלה, פרישה חלקית והכנסה "שלא מעבודה" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
ג הפקדה לקרן השתלמות בזמן אבטלה צרכנות פיננסית 25
Liron2035 ארה"ב: צפי לשיא אבטלה הסטורי(25%), פוטנציאל למיתון. והבורסה?greatest 50-day rally in the history שוק ההון 37
Yoss חותמי אבטלה חדשים - האם קיבלתם עדכון מביטוח לאומי? אוף טופיק 14
S קורונה מיתון אבטלה ומדד המחירים צרכנות פיננסית 3
cypriano de rore אבטלה לאחר חופשת לידה אוף טופיק 9
S הכנסה כשכיר בתקופת אבטלה צרכנות פיננסית 6
Will Smith דמי אבטלה בזמן היותי סטודנט צרכנות פיננסית 8
A לקבל אבטלה על תקופה מאוד קצרה צרכנות פיננסית 1
W דמי אבטלה בזמן קורס מקצועי? צרכנות פיננסית 5
סטרבו דמי אבטלה - תקופות אכשרה\עצמאים צרכנות פיננסית 5
מ עבודה בזמן קבלת דמי אבטלה צרכנות פיננסית 6
J הפקדה לקרן השתלמות כשכיר בזמן אבטלה שוק ההון 3
adamshalev לשכת תעסוקה ודמי אבטלה - 90 יום ראשונים צרכנות פיננסית 54
H חבר שואל להגיד שיש לו עבודה או להמשיך לחתום אבטלה? אוף טופיק 11