• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אבטלה בהייטק - סוגיות

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
982
שלום חבר'ה,

אני כנראה אצטרף לסטטיסטיקה של המפוטרים בקרוב (למרות שהסיבה היא לא הקורונה, אבל על זה אולי ארחיב בפוסט נפרד).

כעקרון אני עובד בחברת הייטק גדולה מספר לא מועט של שנים, צברתי RSUS, קרן השתלמות, פנסיה, ביטוח מנהלים וביטוח בריאות מסובסד חלקית עליו אני משלם כ70~ ש"ח בחודש.

עולות לי כמה שאלות, בעיקר בתור מישהו שלא חווה מעולם פיטורין, וגם לא החליף מקום עבודה בתחום הרבה שנים.

1) לגביי דמי אבטלה: מבירור, הבנתי שבשביל להיות זכאי, ביטוח לאומי מתנה את הזכאות בראיונות עבודה אליהם אתה חייב ללכת מטעמו, ואם אתה מסרב, אתה לא זכאי לדמי אבטלה. מצד שני, שמעתי ממכרים שמובטלי הייטק לא באמת נשלחים לראיונות, כי ביטוח לאומי לא "מתעסק" עם ראיונות בחברות הייטק.

מה נכון? והאם זה אומר שאוכל לשבת בבית 3 חודשים וללמוד בשקט לראיונות עתידיים למקומות שאני באמת ארצה לעבוד בהם מבלי שביטוח לאומי יטרטר אותי בכוח לראיונות בתנאי לזכאות לדמי אבטלה?.

2) לגביי הRSUS, יש לי סכום נחמד שם, חלקו הבשיל. מה קורה עם החלק שלא הבשיל, האם החברה לוקחת אותו חזרה לעצמה?. ומה כדאי לעשות עם החלק שכן הבשיל? למכור מיידית בפיטורין או שאפשר להשאיר אותו מושקע כמה זמן שארצה?.

3) לגביי קרן השתלמות, אני במסלול מחקה s&p, בעת פיטורין דמי הניהול כנראה יעלו כי לא יופקדו לשם כספים יותר, מה כדאי לעשות אם וכשזה קורה?.
הקרן כבר נזילה למשיכה ללא מס, האם כדאי למשוך ולהשקיע באופן פרטי בעת הפיטורין? או לחכות ולראות אם אני מוצא עבודה חדשה בקרוב שתמשיך את רצף ההפקדות מבלי לעלות את דמי הניהול? (אני מניח שיקח לי זמן, כי אני צריך לרענן המון חלודה לראיונות).

4) לגביי הפנסיה, האם יש דרך לשמור על דמי הניהול הנוכחיים שמיועדים לעובדי החברה? מה קורה עם אובדן כושר עבודה?, איך מומלץ לפעול בנידון?.

5) ביטוח בריאות פרטי: הוא יפסק בעת פיטורין, יש לי שב"ן של כללית מושלם. הייתם ממליצים לעשות באופן פרטי עד שאמצא עבודה חדשה, או שאפשר להסתפק בשב"ן?

מודה מאוד לכל עזרה.

1) לגביי דמי אבטלה: מבירור, הבנתי שבשביל להיות זכאי, ביטוח לאומי מתנה את הזכאות בראיונות עבודה אליהם אתה חייב ללכת מטעמו, ואם אתה מסרב, אתה לא זכאי לדמי אבטלה. מצד שני, שמעתי ממכרים שמובטלי הייטק לא באמת נשלחים לראיונות, כי ביטוח לאומי לא "מתעסק" עם ראיונות בחברות הייטק.
בתקופת הקורונה לא שולחים אף אחד לשום מקום.

בתקופת הקורונה לא שולחים אף אחד לשום מקום.
בטוח? כי בsection של הקורונה עבור דמי אבטלה באתר של ביטוח לאומי רשום:
במהלך תקופת האבטלה עליכם להיות זמינים להצעות עבודה משירות התעסוקה, ולהגיע ללשכת שירות התעסוקה במועדים שייקבעו לכם, בדיוק כמו כל דורש עבודה אחר.

https://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/covid19_avt/Pages/halat.aspx

גם רשום שייתכן ויהיה אפילו צורך להגיע פיזית ללשכת התעסוקה:
https://www.taasuka.gov.il/he/Applicants/Pages/coronaTimeReception.aspx

*מה שאני כותב פה הוא מהזיכרון ואולי אינו נכון - אני לא לוקח אחריות על הכתוב ואתה צריך לבדוק זאת בעצמך
*בנוסף מה שאני כותב פה נכון ללפני הקורונה ואולי השתנה מאז
*אני לא ממליץ ולא מייעץ

למרות שהסיבה היא לא הקורונה, אבל על זה אולי ארחיב בפוסט נפרד
אשמח לשמוע

ביטוח לאומי מתנה
זה לשכת התעסוקה ולא ביטוח לאומי

הבנתי שבשביל להיות זכאי, ביטוח לאומי מתנה את הזכאות בראיונות עבודה אליהם אתה חייב ללכת מטעמו
להבנתי אתה מקבל כמה ימים/שבועות כדי למצוא עבודה לבד לפני שהם מתחילים להציע לך, בכל מקרה בגלל שהעומס שיש עליהם עכשיו אני בספק אם יש להם מספיק עבודות לכולם

ואם אתה מסרב, אתה לא זכאי לדמי אבטלה.
משהים לך את קבלת דמי האבטלה לחודשיים-שלושה ומורידים לך ימים מהזכאות - אבל אתה עדיין זכאי

שמעתי ממכרים שמובטלי הייטק לא באמת נשלחים לראיונות, כי ביטוח לאומי לא "מתעסק" עם ראיונות בחברות הייטק.
הם לא מחוייבים לספק לך הצעת עבודה שקשורה לכישוריך או להשכלה שלך - הם יכולים להציע לך להיות שומר בסופר ואם תסרב אז יופעלו סנקציות כנגדך

מה נכון? והאם זה אומר שאוכל לשבת בבית 3 חודשים וללמוד בשקט לראיונות עתידיים למקומות שאני באמת ארצה לעבוד בהם מבלי שביטוח לאומי יטרטר אותי בכוח לראיונות בתנאי לזכאות לדמי אבטלה?
אני מניח שבגלל המציאות הנוכחית הם לא יפריעו לך

לגביי הפנסיה, האם יש דרך לשמור על דמי הניהול הנוכחיים שמיועדים לעובדי החברה?
קודם כל דבר עם הקופה הם לפעמים נותנים הארכה של כמה חודשים ללא הפקדה, אחרי זה אולי תוכל להפקיד עצמאית כדי לשמור על התנאים.

מה קורה עם אובדן כושר עבודה?
אתה צריך לדבר עם הקרן - הם יכולים לתת לך כמה חודשים ללא תשלום ואחרי זה אולי תוכל להפעיל הסדר ריסק.
אבל זה נורא פרסונלי ואתה צריך לברר את זה.
שים לב שיש מגבלת זמנים פה שאחרי כבר אי-אפשר לנצל את הסדר הריסק(או אפשר בצורה מוגבלת)

איך מומלץ לפעול בנידון?
אסור להמליץ

נערך לאחרונה ב:
@1337justme באתר כל זכות יש תשובות לחלק מהשאלות שלך בנושא אבטלה ופנסיה

לא בטוח מה יהיה אצלך כן?
אבל אישתי חתמה אבטלה לפני חודשיים כמעט,
היא הלכה לשם פעם אחת ברישום, וזהו. ואמרו לה משהו בסגנון של "נדבר עוד חודש"
לא שלחו לריאיונות, לא התקשרו, רק הפקידו את הכסף.
גם אני חשבתי שישלחו אותה לריאיונות כי זה מה שאני זכרתי שחתמתי אבטלה (לפני 15 שנה)
אבל כנראה בתקופת הקורונה זה אחרת.

https://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/covid19_avt/Pages/halat.aspx

גם רשום שייתכן ויהיה אפילו צורך להגיע פיזית ללשכת התעסוקה:
https://www.taasuka.gov.il/he/Applicants/Pages/coronaTimeReception.aspx
ברור שהם יכתבו משהו כזה אבל בפועל אנשים אפילו לא צריכים להתייצב.

לגבי קרן השתלמות, לא ברור לי למה אתה חושב שיעלו דמי ניהול. יש לי קרן השתלמות ישנה שלא הפקדתי בה קרוב לשנתיים ודמי הניהול נשארו אותו דבר.

אני מניח שאין להם את הכוח אדם להתמודד עם כל המובטלים החדשים + כנראה גם אין מספיק עבודות להציע להם
זה בטוח, הם גם לא ירצו התקהלות גדולה בלשכת עבודה.
מה שקורה זה, שאנשים נשארים בבית בגלל הדמי אבטלה.
זאת תקופה שכולם כולל כולם חולבים כסף מהמדינה בתירוץ של קורונה (מי מוצדק יותר ומי מוצדק פחות)
עם כל הכבוד לכולם, אישתי רוצה משרת אם,
הדמי אבטלה הם בדיוק כמו המשכורת שהיתה מקבלת במשרת אם (ילד ראשון, ולפני זה היא עבדה משרה מלאה)
תן לי סיבה אחת לצאת לעבוד? וואלה שילמנו מיסים כל השנים, אז "חייבים לנו"
בדיוק כמו הטענה של 9 מליון אנשים במדינה.
ציונות? תרומה לחברה? כל הדברים האלה כרגע בהפסקה.
עד עכשיו מימנו את כולם, עכשיו תורם לממן אותנו.
תודה ובבקשה o_o
מספיק שאני עובד במשרה מלאה, ותאמין לי, אם העבודה היתה מחכה לי אם היו מוציאים אותי לחל"ת? בכיף הייתי חותם עכשיו לכמה חודשים והיינו יוצאים לטיולים כל התקופה הזאת.
בזמן שכולם חולבים את המדינה מכל כיוון,
אני מרגיש פראייר רציני.
אבל היי... העיקר קיבלתי אישור שאני "חיוני" שיהיה מה להראות לנכדים.
סליחה-פרקתי...
אפשר להמשיך :roll:

בכיף הייתי חותם עכשיו לכמה חודשים והיינו יוצאים לטיולים כל התקופה הזאת.
בזמן שכולם חולבים את המדינה מכל כיוון,
אני מרגיש פראייר רציני.
הדבר היחיד שחסר כדי להפוך את התקופה הזו למושלמת עבור המפוטרים/חלתניקים זה טיסות לחול לכל היעדים ולא רק לקרואטיה או יוון.

הדבר היחיד שחסר כדי להפוך את התקופה הזו למושלמת עבור המפוטרים/חלתניקים זה טיסות לחול לכל היעדים ולא רק לקרואטיה או יוון.
זה בסדר...
אני יכול להסתפק גם בטיולים בגולן ולהשתזף בים, כמו שכל עם ישראל עושה.

נערך לאחרונה ב:
seriously?

אשמח לשמוע
בקצרה - הגיע מנהל חדש שלא באתי לו בטוב, אני כנראה אפתח נושא חדש לגביי זה, זה לא על רגל אחת.

קודם כל דבר עם הקופה הם לפעמים נותנים הארכה של כמה חודשים ללא הפקדה, אחרי זה אולי תוכל להפקיד עצמאית כדי לשמור על התנאים.
הבנתי, ומה קורה אם למשל אחליט לקחת תקופת "רגיעה" בה אעבוד בשכר מינימום, האם ההפקדות מעבודה בשכר כזה יספיקו כדי להשאיר את דמי הניהול כפי שהם?.
אני בכוונה חופר בכיוון הזה, כי אני לא רואה את עצמי מועסק בהייטק בקרוב. עשיתי את הטעות של רקבון בחברה גדולה. למרות שהיו פרוייקטים ואתגרים, יש חלודה להסיר, לא הייתי בדיוק בחוד החנית הטכנולוגית.
אולי גם אשקול הפסקת עבודה זמנית, כי אני מרגיש שאני חייב לנוח (למרות שהתזמון גרוע מאוד). לשם השוואה, מי שלמשל פורש מוקדם, מפקיד עצמאית לפנסיה שלו?, הרי אם למשל הוא פרש בגיל 40, יהיו לו עוד לא מעט שנים עד שיוכל להשתמש בכספים האלו בלי קנס, מה עושים הפורשים המוקדמים?.

לגבי קרן השתלמות, לא ברור לי למה אתה חושב שיעלו דמי ניהול. יש לי קרן השתלמות ישנה שלא הפקדתי בה קרוב לשנתיים ודמי הניהול נשארו אותו דבר.
בגלל שאפילו לאנשים שעובדים כרגיל, מעלים את דמי הניהול אחרי תקופה מוסיימת לפי התנאים שנחתמו בהצטרפות לקרן, או אפילו בסוג של "שיטת מצליח" סתם ככה. בנוסף, גם רשום בתנאים של הקרן עצמה, שלאחר תקופה ללא הפקדות, דמי הניהול יעלו.
לאיזו קרן אתה מתכוון? אשמח לדעת.

קח את הזמן ותנוח קצת (יש טיסות לקרואטיה).
יש לך עד יוני 2021.
אחת האהבות הגדולות שלי בחיים זה לטייל בחו"ל, באמת שזה עוזר להתמודד בחיים עם הרבה דברים. אבל אני דיי שומר על עצמי מהוירוס הזה, אנחנו עובדים מהבית, אז אני בקושי יוצא מהבית, נראה לי קצת מסוכן לטוס לחו"ל עכשיו כשאין עוד חיסון לא?. זה באמת תזמון גרוע להיות מפוטר בו.
מה יקרה ביוני 2021?.

אחת האהבות הגדולות שלי בחיים זה לטייל בחו"ל, באמת שזה עוזר להתמודד בחיים עם הרבה דברים
הבן שלי וזוגתו, חובבי חו"ל מקורקעים, הספיקו לבלות באיזה חמישה צימרים בשלושה חודשים האחרונים. חכה שהקיץ ייגמר ותגלה שיש אחלה מקומות בארץ (מבודדים, זולים יחסית באמצ"ש לא בחופשים, עם נוף מטריף).
אם למשל אחליט לקחת תקופת "רגיעה" בה אעבוד בשכר מינימום
אני לא רואה את עצמי מועסק בהייטק בקרוב
עובר מאוויר פסגות לשמירה בקניון/חינוך? למה ככה? נראה לי שעם קצת שיוף בתקופת האבטלה תוכל לחזור עם כוחות מחודשים. אין צניחה/קריסה בהייטק להבנתי, בטח לא כמו בעולם הפיזי של חנויות ומשרדים ושאר ירקות.

לגבי דמי אבטלה - אם אתה "אקדמאי" (או לפחות עובד במקצוע שבו בד"כ עובדים בוגרי אוניברסטיאות) אין שום סיכוי שישלחו אותך לעבודות לא קשורות להשכלתך. אני בספק אם מישהו ידבר איתך בכלל, אם זה יקרה תוכל תמיד להגיד שאתה שולח קורות חיים ומתראיין. הסר דאגות מיותרות מליבך.
רק כדאי לזכור שמי שיוצא מהארץ לא זכאי לדמי אבטלה על התקופה שהיה בחו"ל (הביטוח הלאומי מסונכרן עם ביקורת הגבולות).
בנוגע לקה"ש - אפשר לנייד אותה ל -ira ולקנות תעודות עוקבות מדד בעצמך (רק לזכור לקנות מספיק תעודות מחלקות דיבידנדים שישלמו את דמי הניהול).
לגבי הפנסיה - להבנתי בחמשת החודשים הראשונים ללא הפקדות אין שינוי בדמי הניהול והביטוח יורד אוטומטית מהצבירה. אחר כך אתה עלול לאבד את הביטוח - רצוי לבדוק את זה ולא לסמוך עליי!
ביטוח בריאות פרטי נראה לי מיותר אם יש לך ביטוח משלים של קופת החולים. מה הסיכוי שבחודשים הקרובים תזדקק לתרופה יקרה מחוץ לסל?

שיהיה בהצלחה!

אחליט לקחת תקופת "רגיעה" בה אעבוד בשכר מינימום, האם ההפקדות מעבודה בשכר כזה יספיקו כדי להשאיר את דמי הניהול כפי שהם?.

פשוט בדיוק ביררתי משהו בנושא (ראה דיון אחר שפתחתי בנושא אבטלה). כל מה שתרוויח בתקופת האבטלה יקוזז מדמי האבטלה.
אז אתה יכול לעבוד בשכר מינימום אם תרצה, אבל כניראה יכול גם לשבת בבית ולקבל שכר מינימום עד סוף משבר הקורונה, או יוני 2021, מה שיבוא קודם.

... נצל את הזמן באבטלה להוריד חלודה, ללמוד משהו, להתחדש וגם להגדיל את הנפש. העיסוק בדמי ניהול נראה לי שולי כרגע.

עד סוף משבר הקורונה, או יוני 2021, מה שיבוא קודם.
רגע...חבר'ה, נראה לי שפיספסתי משהו...עכשיו הסתכלתי בכל זכות, עקב קריאה של התגובות כאן, ואם אני לא מתבלבל, בעצם מובטלים זכאים לקבל דמי אבטלה, ללא הפחתתם ברצף עד סוף המשבר\יוני 2021?!?. אם כן, אז יאללה שיפטרו אותי עכשיו, למי אכפת. לא שמתי לב בכלל לחדשות האלו....אני ממש נרקב בעבודה הזאת, והיא גם משפיעה עליי לרעה נפשית (לא בגלל שאני סובל בעבודה עצמה, אלא בגלל יחסים גרועים עם ההנהלה). אבל כמו בכל דבר בחיים, בטוח יש קאטץ'...מהו?

אחלה מקומות בארץ (מבודדים, זולים יחסית באמצ"ש לא בחופשים, עם נוף מטריף).
זהו שאני רווק, אז אולי פה ושם גיחות לטראקים מובדדים ( אשמח להמלצות כאן או בפרטי אם אפשר :) ), אבל לישון סתם ככה בארץ באיזה מקום לבד, פחות מרגש. בחו"ל כל הכיף (שלי לפחות) זה לטייל לבד, ללכת לאיבוד ולהתערבב עם המקומיים או תיירים אחרים.

עובר מאוויר פסגות לשמירה בקניון/חינוך?
אוויר פסגות? אולי אם זו פסגה של הר געש פעיל....אני דיי בראש של הסולידית, רק שאני לא כ"כ מסכים עם אורח חיים קמצני מדיי, כן צריך להנות, במיוחד כשלא יודעים מה יהיה בעתיד (הקורונה דוגמא נפלאה לכך) אך זה כבר לפוסט נפרד ופילוסופי משהו..:).
מאוד מדכאת אותי המחשבה של עבודה עבור בוסים 9 שעות ביום (לפחות כרגע זה לא תחת פלורוסנטים, תקוע במשרד עם עוד 7 אנשים, אלא בבית). בסופו של דבר, אני כן אוהב אתגרים מחשבתיים, ותמיד אהבתי מחשבים ותכנות, אבל מרגיש ששוק העבודה מוציא את כל היופי שבדבר..הכל מלא בפוליטיקה מלוכלכת ופגישות מעייפות וחסרות משמעות.
מישהו פעם זרק לי אפשרות של לנסות להיות פרילנסר בתחום, אנסה לברר, זה יכול להתאים למי ששונא את שוק העבודה ה"רגיל" עם כל הפוליטיקה המשעממת וההיררכיות המטופשות?.

בנוגע לקה"ש
מעניין, אבל לא עדיף כבר לפדות את הקרן (היא כבר נזילה) ולהשקיע עצמאית בקרנות מחקות זולות? אינטואיטיבית לפחות נראה שהפרש הדמי ניהול ( גם זול כמו של IRA) מבטלים את היתרון של פטור ממס רווחי הון (אולי אני טועה לגמריי, צריך לבדוק את זה).

רגע...חבר'ה, נראה לי שפיספסתי משהו...עכשיו הסתכלתי בכל זכות, עקב קריאה של התגובות כאן, ואם אני לא מתבלבל, בעצם מובטלים זכאים לקבל דמי אבטלה, ללא הפחתתם ברצף עד סוף המשבר\יוני 2021?!?. אם כן, אז יאללה שיפטרו אותי עכשיו, למי אכפת. לא שמתי לב בכלל לחדשות האלו....אני ממש נרקב בעבודה הזאת, והיא גם משפיעה עליי לרעה נפשית (לא בגלל שאני סובל בעבודה עצמה, אלא בגלל יחסים גרועים עם ההנהלה). אבל כמו בכל דבר בחיים, בטוח יש קאטץ'...מהו?

בטח שיש קאטץ, השכר שלך יהיה יותר נמוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E דמי אבטלה - לאחר תקופה ממושכת בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
ב הלוואת margin בתקופת אבטלה? שוק ההון 2
C רטרו דמי אבטלה? מיסים 5
Shnizelia תביעת אבטלה כאשר יש חוזה עבודה חתום אוף טופיק 5
ח האם ניתן לקבל מענק עבודה על ימי אבטלה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
M קרן השתלממות IRA בזמן אבטלה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ע דמי אבטלה בדוח השנתי (טופס 1301) מיסים 2
1337justme התייחסות לקה"ש ופנסיה בדוח השנתי + אבטלה בחלק מהשנה מיסים 38
Y דמי אבטלה ושוק ההון אוף טופיק 3
S שאלה היפותטית לגבי אבטלה אוף טופיק 7
T האם אפשר לקבל דמי אבטלה רטרואקטיבית? מיסים 12
ע דמי אבטלה בנוסף לעבודה כעצמאי פוסטים מאיכות נמוכה 1
S דמי אבטלה תרחיש מורכב אוף טופיק 16
R איפה מוצאים את שיעור הבלתי מועסקים לפי ההגדרה של דמי אבטלה? אוף טופיק 6
A אבטלה וכו' אוף טופיק 22
the_newbie לחתום אבטלה לשבועיים אוף טופיק 5
ח דמי אבטלה, פרישה חלקית והכנסה "שלא מעבודה" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
ג הפקדה לקרן השתלמות בזמן אבטלה צרכנות פיננסית 25
Liron2035 ארה"ב: צפי לשיא אבטלה הסטורי(25%), פוטנציאל למיתון. והבורסה?greatest 50-day rally in the history שוק ההון 37
Yoss חותמי אבטלה חדשים - האם קיבלתם עדכון מביטוח לאומי? אוף טופיק 14
S קורונה מיתון אבטלה ומדד המחירים צרכנות פיננסית 3
cypriano de rore אבטלה לאחר חופשת לידה אוף טופיק 9
S הכנסה כשכיר בתקופת אבטלה צרכנות פיננסית 6
Will Smith דמי אבטלה בזמן היותי סטודנט צרכנות פיננסית 8
A לקבל אבטלה על תקופה מאוד קצרה צרכנות פיננסית 1
W דמי אבטלה בזמן קורס מקצועי? צרכנות פיננסית 5
סטרבו דמי אבטלה - תקופות אכשרה\עצמאים צרכנות פיננסית 5
מ עבודה בזמן קבלת דמי אבטלה צרכנות פיננסית 6
J הפקדה לקרן השתלמות כשכיר בזמן אבטלה שוק ההון 3
adamshalev לשכת תעסוקה ודמי אבטלה - 90 יום ראשונים צרכנות פיננסית 54
H חבר שואל להגיד שיש לו עבודה או להמשיך לחתום אבטלה? אוף טופיק 11