• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משקל השוק של כל מטבע בעולם

השאלה שלך בעצם למה לא להחזיק רק אותו ולא את כל העולם? כן - פיזור סיכון.
פיזור של איזה סיכון? האם אתה מתכוון שאתה מפזר בין אגחי מדינות שונות כדי להקטין סיכוני דיפולט וחדלות פירעון?
כי מבחינת הסיכון שעליו דיברת בפוסט שערך האגח ישחק בתקופת ההשקעה - אני הייתי מעריך שהוא נמוך הרבה יותר באסטרטגיה פשוטה של החזקת אגח ישראלי צמוד.

פיזור של איזה סיכון? האם אתה מתכוון שאתה מפזר בין אגחי מדינות שונות כדי להקטין סיכוני דיפולט וחדלות פירעון?
אני אפרט את הסיכונים שאני מכיר באג״ח:
- סיכון אשראי\דיפולט - הסיכון שמפניק האג״ח יפשוט רגל
- סיכון ריבית - הסיכון שהריבית תעלה באופן בלתי צפוי ושווי האג״ח ירד בתגובה
- סיכון מטבע - הסיכון שהמטבע שהאג״ח נקוב בו יעבור פיחות מול שאר מטבעות העולם
- סיכון אינפלציה - הסיכון שכח הקניה של הכסף ישחק בגלל אינפלציה

כעקרון, כל אחד מהסיכונים הללו הוא לא-סיסטמי, כלומר הוא בר-פיזור על פני מטבעות ומדינות במידה כלשהי שונה בין סיכון לסיכון.
אידאלית, ותחת הנחת שוק יעיל, אין סיבה לא לפזר את כל הסיכונים כל עוד זה מתאפשר בצורה יעילה. שים לב שגם להחזיק קרן סל מחקה פסיבית על מניות זה לא משהו שהיה אפשרי בצורה יעילה בעבר הלא רחוק. הכדאיות של פיזור הסיכון היא גם פונק׳ של העלות לפזר אותו.

נכון שיש תלות בין הסיכונים, ויש קורלציה בין מדינות, אבל עדיין אני לא רואה סיבה להחשף למדינה\מטבע אחת בלבד כשאפשר לפזר על פני מספר מטבעות.
אני לא שואל את עצמי אם אני מאמין שישראל היא מדינה יציבה, מה צפי האינפלציה שלה, מה צפי הריבית, ואם שווי השקל מתמחר את כל זה נכון או לא, בדיוק כמו שאני לא שואל את השאלה הזאת על בריטניה, וארה״ב, ויפן וסין וכל מדינה אחרת. אני כן מניח שהעתיד רווי באי וודאות, שבפלח האג״ח אפשר להקטין את הסיכונים שנובעים מאי-הוודאות ע״י פיזור בין מדינות.

אשמח לשמוע כל דעה
דעתי שממילא רוב הכסף שלך לטווח ארוך אמור ליהיות במניות, ובמניות אין שום חשיבות למטבע.
לגבי אג"ח: שוב, מכיוון שמדובר בחלק קטן, אין משמעות. אבל בכל זאת, אני הייתי בוחר את האג"ח לפי המדינה ולא לפי המטבע. הייתי הולך על ארה"ב כי זה safe heaven. (בפועל, אני מחזיק אג"ח ישראלי בגלל שיקולי מס...)

דעתי שממילא רוב הכסף שלך לטווח ארוך אמור ליהיות במניות
זה לא מאוד רלוונטי לענין.
יש אנשים לא מעטים שהאלוקציה שלהם כוללת מנה הגונה של מזומן/אג"ח, וצריכים לתת את הדעת על הנושא.
לא כולם 100% מניות

CBON - שילוב של ממשלתי וקונצרני סיני
מכיר, אבל זה 5 מ״ד נכסים, לעומת ~100 מ״ד של DSUM. קרנות כאלו קטנות נסגרות על ימין ועל שמאל, והמרווח ביד-אסק גם יהיה רע למדי.

דעתי שממילא רוב הכסף שלך לטווח ארוך אמור ליהיות במניות, ובמניות אין שום חשיבות למטבע.
לגבי אג"ח: שוב, מכיוון שמדובר בחלק קטן, אין משמעות.
האג״ח שלי הוא 30% מהתיק. כל אחד ושיקוליו מבחינת הקצאת נכסים, בהינתן שהקצאה נעשתה, השאלה היא עכשיו איך להקצות את האגח למדינות.
אני מסכים שאם לבחור רק במטבע אחד - זה צריך להיות ארה״ב, וזה גם מה שהיה בתיק שלי עד היום במשך שנים. אבל אני לא אוהב את זה, זה מוסיף תנודתיות לתיק ומרכז את סיכון המטבע, אינפלציה וריבית סביב מדינה אחת - סיכונים שניתן לפזר.

נערך לאחרונה ב:
אשמח לשמוע כל דעה
מחקר מאוד מעניין.
אבל לצורך הפשטות למה לא ללכת על נייר אחד כדוגמת
AGGG של ishares המאוגד באירלנד.
מושקע באגח מהמון מדינות במגוון מטבעות. לא מגודר בגרסא המחלקת.
האמנם זה לא רק השקעה באגח ממשלתי, אבל הפשטות ודמי הניהול של 0.1 לדעתי כן מעניינים.
* לא ממליץ ולא מייעץ

אבל לצורך הפשטות למה לא ללכת על נייר אחד כדוגמת
AGGG של ishares המאוגד באירלנד.
תודה, זאת אופציה מעולה שאכן פספסתי.
800 מ״ד נכסים, 0.1% דמי ניהול וחשיפה לא מגודרת במשקלים הגיוניים (אבל ללא שווקים מתפתחים, שאפשר להשלים עם קרן נפרדת). חסרון זה שהיא עם מח״מ בינוני, מה שלא מאפשר להפריד לפי מח״מ ארוך וקצר בשיטת barbell עם הקרן הזאת.
מעניין שהקרן קיימת מנובמבר 2017 וכבר יש לה נכסים מכובדים.

דעתי:

לא נראה לי שזה ימתן או ישפיע על סיכון האינפלציה, וזה הסיכון הכי משמעותי באגח לא צמוד.

לגבי מניות באופן כללי, לטווח ארוך, הן דיי מוגנות מסיכוני מטבע ממילא...

האם הסיבה לכך שמניות מוגנות מסיכוני מטבע היא שקנית מניה, ולא מטבע מסוים? אם כן, למה הן "די מוגנות" ולא מוגנות לחלוטין?
תודה

האם הסיבה לכך שמניות מוגנות מסיכוני מטבע היא שקנית מניה, ולא מטבע מסוים? אם כן, למה הן "די מוגנות" ולא מוגנות לחלוטין?
תודה
חלקן חשופות למטבעות בפעילות העסקית שלהם, וחלקן מחזיקות מזומנים בקופה (כמו אפל למשל שמחזיקה ~250 מיליארד דולר במזומן).

https://personal.vanguard.com/pdf/icrifi.pdf

קראתי את המאמר הנ"ל.

ושתי נק' חשובות ששמתי לב אליהן:
1. הם טוענים שהתפלגות חוב המדינות בעולם (יחד עם אגח קונצרני) הוא בערך 50-50 ארה"ב-שאר העולם. זה מזכיר את חלוקת שווי השוק של vti+vxus.
2. כשהם השוו את הדולר מול אגח של שאר העולם לא מגודרים הם קיבלו יחס הפוך ביניהם. הדבר מזכיר למשל את היחס ההפוך שבין vti+tlt.

ואם זאת הם הסיקו שגידור עדיף. מעניין היה לדעת איך היה נראה מדד כזה כשהוא לא מגודר כך: 50-50 ארהב-ושאר העולם לאגח כללי עולמי ואותו היחס למדד מניות עולמי.
אלוקציה כל אחד וצרכיו שלו.

למישהו יש גרף כזה? ולהביא שמות של אינדקסים לא יסייעו, הכוונה אם מישהו כבר עשה את העבודה השחורה?

ואם זאת הם הסיקו שגידור עדיף
גם לי צרמה המסקנה. היא נובעת מהנחת ייסוד שאפשר לקבל ואפשר לא (אני לא) - הם מניחים שתנודתיות ביחס לדולר היא סיכון שלא תורם לתשואה ולכן מיותר. הם מתעלמים מזה שחלק מהתנודתיות היחסית לדולר היא משינויים בערכו של הדולר. הם עושים את אותה הנחת המוצא כמו משקיע ישראלי שחושב שתנודתיות ביחס לשקל היא סיכון. בראיה גלובאלית ברור שכולם מסתכלים על אותו הדבר בראיה אגוצנטרית שמעוותת את תפיסת המציאות. המציאות היא שכל המטבעות תנודתיים ביחס לאחרים וביחס לאמת אבסולוטית כלשהי שקשה להגדיר וקשה עוד יותר למדוד.
שילוב של מטבעות שונים מנטרל חלק מהסיכון הזה ולא תורם לו (כפי שאפשר להסיק בשוגג אם מודדים ביחס למטבע בודד כלשהו).

גם לי צרמה המסקנה. היא נובעת מהנחת ייסוד שאפשר לקבל ואפשר לא (אני לא) - הם מניחים שתנודתיות ביחס לדולר היא סיכון שלא תורם לתשואה ולכן מיותר. הם מתעלמים מזה שחלק מהתנודתיות היחסית לדולר היא משינויים בערכו של הדולר. הם עושים את אותה הנחת המוצא כמו משקיע ישראלי שחושב שתנודתיות ביחס לשקל היא סיכון. בראיה גלובאלית ברור שכולם מסתכלים על אותו הדבר בראיה אגוצנטרית שמעוותת את תפיסת המציאות. המציאות היא שכל המטבעות תנודתיים ביחס לאחרים וביחס לאמת אבסולוטית כלשהי שקשה להגדיר וקשה עוד יותר למדוד.
שילוב של מטבעות שונים מנטרל חלק מהסיכון הזה ולא תורם לו (כפי שאפשר להסיק בשוגג אם מודדים ביחס למטבע בודד כלשהו).

ברור שאם המטרה היא למקסם דולרים אז X יהיה תנודתי ואם המטרה היא למקסם שקלים אז Y יהיה תנודתי וכו׳.. אני חושב שהשאלה השקולה היא בעצם מה אנחנו מנסים למקסם בכלל? אולי כוח קנייה? ואם כן אז איפה?

Long story short, אני נוטה לאופציה השלישית, תוך כדי יישום עם קרנות סל זרות באופן הבא:
- 33.34% EDV - אג"ח ממשלת ארה"ב ארוך מאד (24.5 מח"מ)
- 33.33% BWZ - אג"ח ממשלתי בינלאומי קצר (לא כולל ארה"ב) נקוב במטבע מקומי (1.8 מח"מ)
- 22.00% EBND - אג"ח ממשלתי מדינות מתפתחות נקוב במטבע מקומי (5.3 מח"מ)
- 11.33% DSUM - אג"ח קונצרני קצר offshore נקוב ביואן (1.6 מח"מ).
עבודה מעמיקה. אני מחכה בקוצר רוח לתוכנית הסופית...

בינתיים, מפתיע אותי שBWZ עולה באופן עקבי (מעל שנה) בזמן שVGSH רק יורד, וגם המדד שBWZ עוקב אחריו.
יש לזה הסבר? זה מייצג שחיקה עקבית ארוכה של הדולר?

יש לזה הסבר? זה מייצג שחיקה עקבית ארוכה של הדולר?
אכן לדולר יש השפעה ענקית.
אתה צריך לנסות לנטרל אותו. להכפיל באינדקס הדולר זאת אפשרות אחת, אבל הכי מדוייק זה לבדוק את הכרב המטבעות ולנטרל בדיוק לפי ההרכב.
http://retrolyzer.com/?s=Rp4b2j8AmekM

אם אני רוצה להחזיק סל של מטבעות פיאט ממשלתיים (דולר, יורו, שקל, פזו כד') של כל העולם כולו, באופן שנותן לכל מטבע את המשקל ההוגן שלו, בדומה להחזקה של מניות לפי משקל שוק, ככה שאני לא חושף ביתר או בחסר למטבע ספציפי - לפי איזה מדד\משקולות זה אמור להתבצע?
למה אתה צריך את זה ? במה זה עוזר ?

למה אתה צריך את זה ? במה זה עוזר ?
הכוונה לא להחזיק מזומן, אלא להחזיק אג״ח.
הם שקולים אבל מבחינת חשיפה למטבע, לכן אני תוהה איך נכון למשקל את החשיפה למטבע באחזקות האג״ח שלי כדי לפזר את סיכון המטבע באופן ״הגיוני״ בהתאם למשקל השוק.

1. מה זה בכלל אומר משקל השוק של מטבעות? כאילו מה האנדרליינינג?

2. איזה משמעות יש לזה?

3. מה הקשר בין משקל המטבעות, לשווי השוק של האג"ח שהונפק? כי במטבעות פיאט מודרניים הם כבולים אחד בשני?

4. האם זה טוב או רע להחזיק אג"חים לפי שווי השוק של המטבעות? (מבלי להתעמק אני מנחש שרע)

5. כל זה לא באמת עוזר לך נגד הסיכונים הכי משמעותיים, שזה ריבית (אולי בעקיפין אבל לא אם מניחים שיש קורלציה חיובית בין המטבעות), ואינפלציה.

אני אפרט את הסיכונים שאני מכיר באג״ח:
- סיכון אשראי\דיפולט - הסיכון שמפניק האג״ח יפשוט רגל
- סיכון ריבית - הסיכון שהריבית תעלה באופן בלתי צפוי ושווי האג״ח ירד בתגובה
- סיכון מטבע - הסיכון שהמטבע שהאג״ח נקוב בו יעבור פיחות מול שאר מטבעות העולם
- סיכון אינפלציה - הסיכון שכח הקניה של הכסף ישחק בגלל אינפלציה
אני לא מבין איך להחזיק לפי שווי שוק של מטבעות, או שווי שוק של אג"חים יעזור לך נגד איזשהו מהסיכונים האלה, אם כבר אז להפך.

אודה אם תסביר את ההגיון.

@Benjamin Willard

1. זאת שאלה פתוחה. שאלתי אותה פה בשרשור והצגתי כמה תשובות אפשריות.

2. יש לזה משמעות. דין דולר לא כדין דינר אלג׳רי. יש מטבעות ״יציבים״ ו״חשובים״ יותר ויש פחות. באידאל אם הייתי רוצה להחשף למטבע אחד הייתי רוצה שזה יהיה המטבע החשוב והיציב ביותר. ברור שאין מטבע יחיד שמאפיל על כולם, לכן אני רוצה לפזר את החשיפה על פני מספר מטבעות. השאלה שלי ״איזה״ ולפי ״איזה משקל״. זאת שאלה פתוחה והכל תחת ההנחה שאני צריך להיות חשוף למטבע בכל מקרה (זאת הנחה שנכונה לכל מי שבוחר להחזיק אגח כלשהו בתיק).

3. אני לא טוען שיש קשר. אני שואל. כאמור - נתון שאני מחזיק אגח. נתון שאג״ח נושא חשיפה מטבעית. נתון שאני לא רוצה להיות חשוף למטבע בודד - מצא פתרון.

4. לא יודע איך לענות על השאלה. ״שווי שוק מטבעות״ לא מוגדר היטב. אני רוצה חשיפה שמפזרת באופן מיטבי סיכון מטבע.

5. נכון. ולא טענתי שזה מגן נגד סיכון ריבית. טענתי שזה מפזר סיכון פיחות מטבע. ע״ע בריטניה באירוע הברקזיט. או מקרים אחרים של פיחות פתאומי.

כאמור - אני מחפש לפזר סיכון חשיפה למטבע כנגד פיחות חזק / פתאומי. זה לא שווי שוק ספציפי שבא לפזר את הסיכון הזה, אלא העקרון הבסיסי של לא להחשף למטבע בודד יחיד.
השאלה הנשאלת היא איך לבצע את הפיזור באופן שהוא לא סובייקטיבי אלא באופן שמשקף את המשקל שוק שסך משתתפי השוק נותנים לכל מטבע בדיוק כפי שניתן ונהוג לטעון ששווי השוק של כל מניה בעולם משקף את חלקה ההוגן מסך שוק המניות כפי שנקבע על ידי סך משתתפי השוק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S פנסיה/השתלמות - חשש מעודף משקל לשוק האמריקאי. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
Gari משקל ייתר למניות מסוימות במדד MSCI ACWI בברוקר ישראלי שוק ההון 10
T חלוקה ע״פ מחיר ולא משקל בקרן שוק ההון 4
T [מדריך][IB] המרת מטבע משקל לדולר בפקודת LIMIT שוק ההון 5
T המרה משקל לדולר והעברתו לחשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 1
D מתן משקל יתר לVWO על חשבון VEA בתיק VTI+VEA+VWO שוק ההון 0
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
E משקל של כל בשוק העולמי שוק ההון 2
D משקל נושאי מיסוי ורגולציה בתיקים מיסים 2
ד מניות, משקל יתר, פקטורים ומה שבניהם שוק ההון 29
ר איפה הדיבידנד של הלקוחות ? ( על משקל הבדיחה המפורסמת של וול סטריט "איפה היאכטות של הלקוחות" ? ) שוק ההון 26
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
Y המרה מט"ח משקל לדולר - איך ואיפה? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הגדלת סיכון ותשואה ע"י משקל עודף שוק ההון 14
ג משקל שוק בארה"ב שוק ההון 9
breezblock נוסחה לקביעת משקל הנדל"ן שוק ההון 0
yossik איך לחסוך על תשלום משקל בחברות ה Low-cost? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
מנימליסט תזמון השוק ? קווים לדמותה שוק ההון 14
א האקסיומה של לא ניתן להכות את השוק - תופסת גם לאגח? פוסטים מאיכות נמוכה 7
M מה יכול להביא את השוק ל0? שוק ההון 29
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
R הרהורים על תיאוריית השוק היעיל, בעקבות הרפורמה המשפטית. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 45
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
ל קרן אירית המחקה את השוק היפני פוסטים מאיכות נמוכה 2
רבי עקיבא לטווח הארוך השוק תמיד יעלה - האמנם? שוק ההון 6
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
I אם אי אפשר לתזמן את השוק איך מרקט מייקר עושים כסף? שוק ההון 11
C סנופי מעל המחיר השוק שוק ההון 1
משה קניית etf על השוק הרוסי שוק ההון 88
S תזמון השוק שוק ההון 17
Tsachi01 היוטיובר המפורסם קווין, טוען למניפולציה מכוונת של השוק על ידי קרנות גידור: אוף טופיק 50
T בכמה שמאי בנק מעריך מתחת למחיר השוק? נדל"ן 3
L השפעות עליות השילוח ובעיות האספקה והשפעתם על השוק שוק ההון 1
Y האם שוכר טוב שווה השכרה במתחת למחיר השוק? נדל"ן 68
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
Harvey מיסוי משקיעי נדל״ן בתל אביב כדי לצנן את השוק נדל"ן 55
R "להכות את השוק" מחפש מידע פוסטים מאיכות נמוכה 4
ש לתזמן את השוק? נדל"ן 23
שנקל לתזמן את השוק...ללא תלות בזמן? שוק ההון 29
ת Assets Allocation בהתאם לתמחור השוק שוק ההון 0
yossik השוק ב-16 במרץ 2020 ושנה בדיוק לאחר מכן. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 40
benjamin האם הקורונה מהווה את הירידה של השוק שכולם דיברו עליה לפני? שוק ההון 2
unsullied השוק בשיא כל הזמנים! נתונים שוק ההון 8