• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משקל השוק של כל מטבע בעולם

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
אם אני רוצה להחזיק סל של מטבעות פיאט ממשלתיים (דולר, יורו, שקל, פזו כד') של כל העולם כולו, באופן שנותן לכל מטבע את המשקל ההוגן שלו, בדומה להחזקה של מניות לפי משקל שוק, ככה שאני לא חושף ביתר או בחסר למטבע ספציפי - לפי איזה מדד\משקולות זה אמור להתבצע?

הייתי מסתכל על אחוזי אחזקות של רזרבות מט"ח בעולם (שם יש נתונים, לאחזקות מט"ח בתיקי השקעות לא נראה לי שיהיה), ואולי גם נותן ביטוי לתל"ג הכלכלות שעומדות מאחורי המטבעות. תוהה אם זה רלבנטי להתחשב בנפח מסחר.

נערך לאחרונה ב:
סתם שאלה.. מה זה המשקל ההוגן של מטבע? לפי גודל הכלכלה של המדינה שלו?

סתם שאלה.. מה זה המשקל ההוגן של מטבע? לפי גודל הכלכלה של המדינה שלו?
זה בדיוק מה שאני שואל.
התשובה די פשוטה ומבוססת במניות, אבל כשזה נוגע למטבעות, מצאתי הרבה תשובות שונות ברוח הדברים ש @ברננקי אמר, אבל לא תשובה חד משמעית.

הייתי זורק יבוא, יצוא וצריכה ועושה מהם סלט כלשהו
או אולי מי שחייבת יותר?

אגב, כמה מטבעות סחירות קיימות?

מה תעשה עם הסל הזה? תחזיק במזומן ותאזן מדי פעם?

קרוב, אג״ח נקוב במטבע מקומי. אותו סיכון מטבע כמו מזומן, רק נושא ריבית (וסיכון אשראי).
בכוונתך לרכוש ETF-ים של אגח"ים כאלה? ממה משראיתי בואנגארד, הקרנות האלה צמודות לדולר.

בכוונתך לרכוש ETF-ים של אגח"ים כאלה? ממה משראיתי בואנגארד, הקרנות האלה צמודות לדולר.
יש גם כאלו שהן במטבע המקומי (לא דולרי) ולא מגודרות לדולר. למשל IGOV ועוד כל מיני.

מה זה יתן לך?

אינפלציה יכולה להתרחש בלי קשר לשערי ההמרה...

טוב אז עשיתי קצת עבודה ברקע בנושא.
תוצאות כאן.

התחלתי מלקרוא ולחפש דרכים שונות שבהם מקובל למשקל את מטבעות העולם, ומצאתי כמה דרכים:
- לפי GDP
- לפי משקל השוק של אג"ח בעולם
- לפי משקל השוק של מניות העולם
- לפי רזרבות מט"ח אצל מדינות ובנקים מרכזיים בעולם
- לפי נזילות (נפח מסחר) המטבעות במסחר forex
- לפי נפח מסחר בינלאומי בין מדינות

מעבר למידע הגולמי הנ"ל, מצאתי גם כמה יישומים בעולם האמיתי שממשקלים מטבעות לפי חשיבות, ע"פ הגדרה כזאת או אחרת:
- IMF’s special drawing rights - הכספים של ה-IMF נצברים במספר מטבעות, ויחידה אחת של XDR (שהיא יחידת "המטבע" שה-IMF מחלק) משקפים שווי ממושקל של דולר, יורו, פאונד, ין ויואן לפי מסחר בינלאומי ורזרבות מט"ח בבנקים מרכזיים בעולם.
- Global Reserve Currency Index - גוף מסחרי שיצר אינדקס מט"ח שמשוקלל לפי PPP בשילוב עם זהב. מטרתו לאפשר גידור מט"ח בינלאומי (בין-מטבעי) ורוב המידע המעניין נראה מאחורי paywall אז לא נברתי מעבר.
- WOCU® World Currency Unit - סל מטבעות עולמי מבוסס משקולות לפי GDP.
- WCU Global Purchasing Power Unit - מיועד להיות מדד עולמי לכח קניה, מבוסס משקולות לפי GDP ומתואם לאינפלציה של כל מטבע.

מה שעשיתי בפועל זה אספתי את המשקולות השונים הנ"ל, תוך כדי שאני מנסה לתת יחסית משקל הוגן לסוגים השונים של המשקולות, וחישבתי את המשקל של כל מדינה, של כל אזור מטבעי (ארה"ב, יורו, אירופה ללא-יורו, מפותחות אחרות, סין, מתפתחות), וברמה גבוהה (דולר-ארה"ב, מפותחות, מתפתחות).
המטרה היא להבין איך המשקולות ברמה הכי גבוהה נראים לפי המדדים השונים, ואיך הממוצע שלהם נראה.
בהנחה שניתן להוציא מזה תובנה כלשהי לגבי המשקל "שוק" ההוגן למטבעות (ברמה הכי גבוהה), המטרה הבאה היא להרכיב סט של קרנות סל אג"ח שנקבות במטבע מקומי שמשקף את החשיפה המטבעית באופן מייצג מספיק, תוך כדי שמירה על אסטרטגיית האג"ח הכללית.

כלומר - בעיניי יש שתי סוגיות שהן אורתוגונליות, אך הפתרון שלהן קשור זה בזה:
א. איזה סוגי אג"ח להחזיק בתיק
ב. איזה חשיפה מטבעית להחזיק בתיק

אסטרטגיית האג"ח שלי בליבה היא: להחזיק אג"ח ממשלתי בלבד, בשילוב של אג"ח ארוך ואג"ח קצר. (אני משאיר מקום תמרון לאג"ח זבל \ אג"ח מנוהל, אבל זה לא בליבה).
אסטרטגיית החשיפה למטבע שלי היא: לפזר בין מטבעות באופן עולמי, תוך המנעות מחשיפה יתר או חסר מהותית למטבע ספציפי.

הרעיון באסטרטגית המטבע הוא למתן את סיכון המטבע שנובע מהחזקה של אג"ח ע"י פיזורו באופן הוגן בין מטבעות העולם.
חשוב להבהיר כאן את נושא "סיכון המטבע", כי הוא לא זהה בעיני כולם, "סיכון מטבע" עבורי הוא הסיכון שערך המטבע ישחק מאד במשך תקופת ההשקעה שלי (עשורים). ולא כמו שנהוג לפעמים להגדיר סיכון מט"ח כ-"תנודתיות". כל מטבע, גם שקל וגם דולר וגם ין וגם יואן וגם יורו וגם פאונד, יכולים בתקופה של כמה עשורים לעבור שחיקה הרסנית, כתלות בהתפתחויות גיאו-פוליטיות כאלו ואחרות. זה הסיכון שאני מחפש לפזר באסטרטגיית החשיפה למטבע.
איך זה משתלב במימוש עם אסטרטגיית האג"ח?
יש כמה דרכים לגשת לשילוב הזה:
- להחזיק אג"ח ממשלתי ארוך מאד, וקצר מאד בכל המטבעות (או קרוב לזה). מימוש זה שומר על שתי האסטרטגיות מיושמות במלואן ללא פשרות. הבעיה היא שמחוץ לעולם הדולר, המבחר בקרנות אג"ח מצומצם מאד וקשה מאד עד בלתי יישים בפועל.
- להחזיק אג"ח ממשלתי ארוך מאד וקצר מאד בדולר, ואג"ח כללי (רצוי ממשלתי) בשאר המטבעות. זאת האסטרטגיה שיהיה הכי קל לממש כי אג"ח כללי זאת הקטגוריה הכי פופולרית בקרנות אג"ח בינלאומי.
- להחזיק אג"ח ממשלתי ארוך מאד בדולר, ואג"ח קצר (רצוי ממשלתי) בשאר המטבעות. דומה לקודם, עם יתרון של שמירה על החלק שיש לו את האנטי-קולציה הטובה ביותר למניות להיות בגודל מכסימלי, אבל עם חוסר איזון בין המח"מ למטבעות.

Long story short, אני נוטה לאופציה השלישית, תוך כדי יישום עם קרנות סל זרות באופן הבא:
- 33.34% EDV - אג"ח ממשלת ארה"ב ארוך מאד (24.5 מח"מ)
- 33.33% BWZ - אג"ח ממשלתי בינלאומי קצר (לא כולל ארה"ב) נקוב במטבע מקומי (1.8 מח"מ)
- 22.00% EBND - אג"ח ממשלתי מדינות מתפתחות נקוב במטבע מקומי (5.3 מח"מ)
- 11.33% DSUM - אג"ח קונצרני קצר offshore נקוב ביואן (1.6 מח"מ).

ההקצאה הזאת נבחרה כך:
- ההקצאה של דולר לפי מדדי המטבעות בעולם יצאה מאד קרוב לשליש בממוצע.
- ההקצאה בין שאר המדינות המפותחות לבין המדינות המתפתחות לא יצאה שוות משקל, אלא בעלת הטייה למדינות מפותחות, אך בחרתי ללכת עם הקצאה שוות משקל ביניהם מכמה סיבות: א. זה אלגנטי ופשוט. ב. יש בזה הגיון מבחינת גיוון מטבעי. ג. אינדקס הדולר הרחב של ארה"ב נותן להם משקל שווה.
- החלק הצורם הוא שסין חסרה לחלוטין באופן חריג למשקלה בעולם מכל קרנות האג"ח בגלל הגבלות קשות שהיא שמה לגבי השקעות של זרים באג"ח שלה. המגבלה הפוליטית הזאת לא מצדיקה את ההעדרות של היואן בסל מטבעות עולמי (כ-10% בממוצע) בייחוד לאור תפקידה ההולך וגדל של סין בפוליטיקה והכלכלה העולמית, לכן החלטתי כן לנסות ולהשלים את הפער "ידנית" במחיר של להחזיק קרן נוספת. אין הרבה קרנות סל על אג"ח נקוב ביואן, ובטח שלא ממשלתי - אז DSUM זה הדבר הכי קרוב שיש (וגם פה עם סך נכסים שנושק מלמטה ל-100 מ"ד, לא מזהיר). בתקווה שבעתיד סין כן תכנס לאינדקסי קרנות האג"ח.

את כל המדדים ומשקל המדינות של הקרנות והשילוב ביניהם אפשר למצוא בקישור ששמתי בראש ההודעה, יש הם הרבה "דברים" אז לא אפרט אותם, מי שזה מעניין אותו יכול לנבור ולמצוא את דרכו די בקלות.

אשמח לשמוע כל דעה

דעתי:

לא נראה לי שזה ימתן או ישפיע על סיכון האינפלציה, וזה הסיכון הכי משמעותי באגח לא צמוד.

לגבי מניות באופן כללי, לטווח ארוך, הן דיי מוגנות מסיכוני מטבע ממילא...

אגב, מוכן להמר שלשעורי הריבית והאינפלציה בין המטבעות השונים בעולם יש קורלציה חיובית.

לגבי מניות באופן כללי, לטווח ארוך, הן דיי מוגנות מסיכוני מטבע ממילא...
זה נכון, אני מדבר רק על הפלח האג"חי.

שים לב שגם אג"ח צמוד חשוף לסיכון מטבע. תסתכל על וונצואלה למשל, הממשלה "מכחישה" את קיומה של היפר אינפלציה, ומדד האינפלציה שלהם לא משקף את השחיקה האמיתית במטבע, שנמדד לפי שער ההמרה בשוק השחור. כיוון שמדד האינפלציה (והריבית באג"ח צמוד) נקבעים ע"י הממשלה, הם לא מדד אמין לכח הקניה של המטבע, שיכול להשחק בסדרי גודל יותר מהר מהריבית שתקבל עליו.

אני גם משער שיש קורלציה חיובית בריביות והאינפלציה בין המטבעות השונים, לא אמור להיות קשה מדי לבדוק את זה, אך עדיין להיות חשוף למטבע אחד זה משהו שאני רוצה להמנע ממנו, ואז עולות השאלות של לכמה כן להחשף ובאיזה משקולות.

למה בעצם לא להחזיק רק אגח ישראלי צמוד, לפחות בפלח הקצר? האם זה בגלל הסיכון שממשלת ישראל תתחיל (בפתאומיות) להתנהג כמו וונצואלה? או שזה ניסיון לסחוט תשואה עודפת על הפרוטות שמקבלים היום על אגח ישראלי?

למה בעצם לא להחזיק רק אגח ישראלי צמוד, לפחות בפלח הקצר? האם זה בגלל הסיכון שממשלת ישראל תתחיל (בפתאומיות) להתנהג כמו וונצואלה? או שזה ניסיון לסחוט תשואה עודפת על הפרוטות שמקבלים היום על אגח ישראלי?
התכנון שלי מחזיק אגח ישראלי (גם BWZ וגם EBND) פחות או יותר לפי החשיבות שלו בעולם.
השאלה שלך בעצם למה לא להחזיק רק אותו ולא את כל העולם? כן - פיזור סיכון. זה כלל לא לגבי לסחוט פרוטות - זה היופי שבפיזור על פני הרבה מטבעות ומדינות - מטבע חזק (ששומר על ערכו או עולה בערכו) אך עם ריבית נמוכה שקול למטבע חלש עם ריבית גבוהה יותר. השוק ממשקל אותם בהתאם ואתה מקבל פיזור של הסיכון.
החסרונות בגישה כזאת הם מיסוי נומינלי במקום ריאלי (כמו בכל קרן זרה לעומת ישראלית, יתרון שנשחק באינפלציה נמוכה כיום) ודמי ניהול שגבוהים יותר בקרנות הזרות נכון להיום (~0.35%) אך אני מאמין שזה ירד עם הזמן יחד עם מגמת ההוזלה בכל ה ETFים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S פנסיה/השתלמות - חשש מעודף משקל לשוק האמריקאי. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
Gari משקל ייתר למניות מסוימות במדד MSCI ACWI בברוקר ישראלי שוק ההון 10
T חלוקה ע״פ מחיר ולא משקל בקרן שוק ההון 4
T [מדריך][IB] המרת מטבע משקל לדולר בפקודת LIMIT שוק ההון 5
T המרה משקל לדולר והעברתו לחשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 1
D מתן משקל יתר לVWO על חשבון VEA בתיק VTI+VEA+VWO שוק ההון 0
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
E משקל של כל בשוק העולמי שוק ההון 2
D משקל נושאי מיסוי ורגולציה בתיקים מיסים 2
ד מניות, משקל יתר, פקטורים ומה שבניהם שוק ההון 29
ר איפה הדיבידנד של הלקוחות ? ( על משקל הבדיחה המפורסמת של וול סטריט "איפה היאכטות של הלקוחות" ? ) שוק ההון 26
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
JBUZZ מחשבות על משקל הניירות בתעודות סל [מניות או אג"ח] שוק ההון 1
Y המרה מט"ח משקל לדולר - איך ואיפה? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הגדלת סיכון ותשואה ע"י משקל עודף שוק ההון 14
ג משקל שוק בארה"ב שוק ההון 9
breezblock נוסחה לקביעת משקל הנדל"ן שוק ההון 0
yossik איך לחסוך על תשלום משקל בחברות ה Low-cost? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
מנימליסט תזמון השוק ? קווים לדמותה שוק ההון 14
א האקסיומה של לא ניתן להכות את השוק - תופסת גם לאגח? פוסטים מאיכות נמוכה 7
M מה יכול להביא את השוק ל0? שוק ההון 29
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
R הרהורים על תיאוריית השוק היעיל, בעקבות הרפורמה המשפטית. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 45
ר מצב השוק לקראת 2023 שוק ההון 30
ל קרן אירית המחקה את השוק היפני פוסטים מאיכות נמוכה 2
רבי עקיבא לטווח הארוך השוק תמיד יעלה - האמנם? שוק ההון 6
I לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך" שוק ההון 88
ז תזמון השוק + מינוף (בפועל: הפקדה חודשית ורכישה בעזרת פקודת LIMIT, מינוף בIB) שוק ההון 10
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
I אם אי אפשר לתזמן את השוק איך מרקט מייקר עושים כסף? שוק ההון 11
C סנופי מעל המחיר השוק שוק ההון 1
משה קניית etf על השוק הרוסי שוק ההון 88
S תזמון השוק שוק ההון 17
Tsachi01 היוטיובר המפורסם קווין, טוען למניפולציה מכוונת של השוק על ידי קרנות גידור: אוף טופיק 50
T בכמה שמאי בנק מעריך מתחת למחיר השוק? נדל"ן 3
L השפעות עליות השילוח ובעיות האספקה והשפעתם על השוק שוק ההון 1
Y האם שוכר טוב שווה השכרה במתחת למחיר השוק? נדל"ן 68
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
Harvey מיסוי משקיעי נדל״ן בתל אביב כדי לצנן את השוק נדל"ן 55
R "להכות את השוק" מחפש מידע פוסטים מאיכות נמוכה 4
ש לתזמן את השוק? נדל"ן 23
שנקל לתזמן את השוק...ללא תלות בזמן? שוק ההון 29
ת Assets Allocation בהתאם לתמחור השוק שוק ההון 0
yossik השוק ב-16 במרץ 2020 ושנה בדיוק לאחר מכן. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 40
benjamin האם הקורונה מהווה את הירידה של השוק שכולם דיברו עליה לפני? שוק ההון 2
unsullied השוק בשיא כל הזמנים! נתונים שוק ההון 8