• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע לתעודות סל

ג'ון

משתמש סולידי
דירוג
5
אהלן חברים,
נניח שמישהו רכש תעודת סל סטנדרטית על מדד ת"א 25.
פתאום, לצורך הדוגמא, גורם חיצוני רוכש את אחת החברות שנמצאת במדד הנ"ל.
מה המשמעות מבחינת בעל תעודת הסל? (האם זה משפיע על הנכסים שבבעלותו וכן הלאה..)

תודה

מה שקובע לתעודה זה הרכב החברות במדד הרלבנטי והביצועים שלהן.
מדי יום יש בעולם הפיננסי (המקומי והעולמי) שינויים רבים וחלקם הינם שינויי בעלות.
הכל בסופו של דבר בא לידי ביטוי בשערי המניות - ומכאן לשער התעודה ....

השאלה שלי היא הבאה:
נניח שחברה x מתוך מדד ת"א 25 נרכשת ע"י חברה y.
האם זה אומר שמניה x תימחק מהמדד ובמקומה יכניסו את מניה y?

תלוי מה יהיה ההסכם בין שתי החברות. יתכן שבתנאי הרכישה, חברה X תמשיך להיות רשומה למסחר
וזאת כמובן בתנאי שתעמוד בשאר הקריטריונים (מס. המניות הצף, כמה מחזיק הציבור הרחב וכדומה)
שיאפשרו לה להישאר באותו מדד.
אם - על פי תנאי הרכישה - חב' X תימחק מהבורסה (ומהמדד) או לא תעמוד בקריטריונים, הנהלת הבורסה תכניס במקומה
חברה אחרת (תוך פרק זמו נתון), החברה שהכי תתאים למדד ע"פ הקריטריונים של אותו מדד. זו לא תהיה בהכרח חברה Y ...

תודה רבה.
כלומר, רק לוודא שהבנתי, באופן תיאורטי אני יכול לקנות את ת"א 25, כשחברת "טבע" (או כל אחת אחרת) היא הנכס הכי משמעותי בו באחוזים,
ויום אחד לקום בבוקר ולגלות שבבעלותי נכסים אחרים כי מישהו רכש אותה ולכן היא יצאה מהמדד?

זה קורה כל הזמן אם כי הרבה פחות עם חברות ענק כמו טבע.
זה עלול לקרות בחודשים הקרובים (אלה תהליכים שלוקחים חודשים ולא ימים) עם חברת פריגו.
אגב, אם חברה מסוימת "חשובה" לך, למה שלא תקנה מניות שלה באופן ישיר ?
ועצה קטנה: לא רצוי להיקשר באופן רגשי לחברה (מניה) מסוימת - הרי בסופו של דבר
כוונת המשקיע היא להרוויח כסף ....

הרכב המדד (תא25, תא100, סנופי, וכו') הוא דבר דינמי על פי כללים מוגדרים וידועים מראש. הוא כולל את החברות הכי גדולות שנסחרות בבורסה שעוברות כל מיני תנאים (שווקי שוק מינימלי, רמת סחירות מינימלית, אחוז משווי החברה שנסחר בבורסה, ועוד). בהתאם לביצועים של החברות שעולות או יורדות בשווי שלהן, או בעקבות מיזוגים ורכישות - מתבצעים עדכונים תקופתיים של המדדים (ויש גם הודעה מראש על כך) וכל המוצרים עוקבי המדדים צריכים לקנות/למכור מניות בהתאם.

אתה צודק - לא כדאי להיקשר רגשית למניות מסוימות.
אבל העניין שלי בחברות מסוימות הוא בגלל שהן עסקים טובים, ובסוף המטרה היא, כפי שאני רואה אותה, היא לרכוש עסקים טובים, ולא לקנות סתם ניירות, מאחר וזה (לטעמי) פחות מסוכן- גם במחיר של תשואה נמוכה יותר.
העניין הנ"ל של קרנות אינדקס מבחינתי מהווה עוד טיעון מדוע עדיף לרכוש מניות בודדות על פני קרנות אינדקס שלמות.

טוב, על הנושא הזה נכתבו ספרים... אני חושב שכדאי לך לבדוק שוב את תקפות הטענה שלך (שמניה בודדת, גם אם של חברה מבוססת,
היא פחות מסוכנת מאינדקס). אני באופן אישי משלב בין השניים אבל עם נטייה חזקה לאינדקסים (בעיקר בארה"ב).

מסכים איתך לחלוטין.
רק הערה אחת לגבי ספרים ו"מחקרים" - בתור מישהו שעסק הרבה בניתוחים כלכליים - אין דבר קל יותר מאשר לסובב מספרים ככה שיעבירו את המסר הרצוי (גם אם אינו נכון).
לכן לדעתי צריך לקחת הכל, תמיד, בערבון מוגבל. וכמובן שאין תחליף להיגיון בריא, גם אם אינו תמיד תואם "מחקר" כזה או אחר.

אתה צודק - לא כדאי להיקשר רגשית למניות מסוימות.
אבל העניין שלי בחברות מסוימות הוא בגלל שהן עסקים טובים, ובסוף המטרה היא, כפי שאני רואה אותה, היא לרכוש עסקים טובים, ולא לקנות סתם ניירות, מאחר וזה (לטעמי) פחות מסוכן- גם במחיר של תשואה נמוכה יותר.
העניין הנ"ל של קרנות אינדקס מבחינתי מהווה עוד טיעון מדוע עדיף לרכוש מניות בודדות על פני קרנות אינדקס שלמות.
אני גם מעדיף לקנות מניות של חברות ספציפיות (מניות דיבידנד יציבות).
צריך לזכור שחברה ספציפית יכולה לפשוט רגל וקרו מקרים של הפסדים של כ-100% מההשקעה בחברות ספציפיות.
לעומת זאת היצמדות למדד מונעת הפסד מלא של כל ההון אלא רק פגיעה זמנית שכל השוק סופג.
במדדים אתה לא חשוף למנכ"לים שעושים שטויות, פרוייקטים שנכשלים ו/או תביעות מהותיות כנגד חברה ספציפית.

מעניין מאוד. תודה!

ג'ון - ראה כתבה מהיום על השפעה אפשרית של מחיקת פריגו מבורסת ת"א
http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3656562,00.html
שים לב בעיקר לשתי הפיסקאות האחרונות...
אגב, כדאי לדעתי לעקוב אחר הניתוחים של הכתב הזה. הוא מעולה.

מה שמעלה נקודה מעניינת באמת - לצורך העניין אם חברה שמהווה חלק מהותי במדד נמחקת מהמדד, יהיה בבת אחת היצע גדול של מניות החברה. המדד לא יפגע מכך, שכן החברה כבר לא בו, אבל קרן פסיבית שמחקה את המדד תצטרך למכור את הנכסים במחירים ירודים יחסית.
אני מניח שלכאורה מנהל הקרן יכול לנסות להמר על האם המניה תצא או לא ואז למכור במחיר טוב יותר, אבל אז יש סיכון לטעות עקיבה רצינית אם הוא טעה בהימור.

הנקודה היא, איך באמת זה משפיע עלינו כמשקיעים פסיבים? לכאורה בסוף השנה יתכן למשל ואני אראה שמדד ת"א 25 עלה ב-X אחוזים, אבל הקרן עלולה לעלות בפחות מ-X בצורה משמעותית בגלל שינוי שכזה במדד, הלא כך?

קרן מחקה כשמה כן היא: היא מחקה את המדד אליו היא צמודה. לאורך זמן (של יום-יומיים) לא יוכל להיווצר פער.
אם מניית פריגו תימחק מהמסחר בת"א זה יהיה תהליך מסודר שיקח כמה חודשים וכל הנוגעים בדבר יתארגנו בהתאם.
כן, זו תהיה טלטלה משמעותית אבל כפי שהכתב מציין, לא כולה בהכרח שלילית...

Cfy
"מה שמעלה נקודה מעניינת באמת - לצורך העניין אם חברה שמהווה חלק מהותי במדד נמחקת מהמדד, יהיה בבת אחת היצע גדול של מניות החברה".
בשביל ההדיוטים שבינינו - תוכל בבקשה להסביר מה המשמעות של "הצע" גדול על המחיר (או ביקוש)?
האם כוונתך לומר שאם המניה תימחק מהמסחר אז מיידית כולם ירצו למכור אותה - מה שיגרום לקריסה של המחיר שלה בארץ?

בורסה היא מפגש בין מוכרים וקונים. אם יש גופים (כמו קרנות מחקות) שמסיבות מסוימות מחויבים למכור מנייה (בגלל שהיא יוצאת מהמדד שאחריו הקרן עוקבת, למשל) - יועמדו הרבה מאוד מניות למכירה (היצע גדול) בפרק זמן קצר יחסית.
ככל שנפח המניות אצל גופים כאלו גדול וההיצע עולה על הביקוש, המוכר נאלץ להסתפק במחיר נמוך יותר כדי להצליח למכור את כל הסחורה שיש בידו. ובניגוד למשתתפים אחרים בשוק, קרן מחקה מוגבלת ביכולת שלה לפרוס את המכירה לאורך זמן במקרה כזה (כדי שיהיו מספיק קונים במחיר הוגן למנייה).

אם העיסקה תצא לפועל, הקונה (מיילן) תגיש הצעה למחזיקי המניה בארץ לקנות את אחזקותיהם במחיר נקוב וידוע מראש.
מי שלא ירצה למכור להם במחיר הנקוב ימכור בשוק במחיר שיצליח לקבל ....
אם זה לא ילך בדיוק כפי שתיארתי יהיה הליך אחר (דומה) אבל זה יהיה הליך מובנה ומסודר.

תודה
אבל קצת התבלבתי מהתשובות שלכם - אם הקונה מציע לקנות את כל המניות במחיר x.
אז מה זה משנה שיהיה "היצע" משמעותי של מניות בשוק?
הרי בכל מקרה מחיר x נקבע במסגרת ההסכם עם פריגו לא?
אני מניח שכל הקרנות המחקות פשוט ימכרו במחיר זה.

מה שמעלה שאלה נוספת - אם קרן מחקה מכרה את אחזקותיה במניה שיצאה מהמדד - היא תשתמש ברווחיה כדי לקניות מניה חדשה שתיכנס למדד או שהיא מחלקת את הרווחים מהמכירה בתור דיבידנד למשקיעים?

אחד החסרונות העיקריים בעיני של השקעה במדדים בישראל הוא הנושא של שינוי הרכב המדד. ככל שהקרנות המחקות וקרנות נאמנות שאין להן גמישות מבחינת הרכב הנכסים מחזיקות נפח גדול יותר של המסחר, קל יותר לעשות להן מניפולציות במחירים. אם מחר חברה יוצאת מהמדד ואין מי שיקנה את כל הסחורה שנמכרת, המחיר יצלול. כך גם לגבי חברה / אג"ח שעומדים להכנס למדד שהמחיר שלה יעלה באופן מלאכותי לקראת הכניסה, כי כולם יודעים שהיא תירכש בסכומים גדולים בעוד זמן קצר.
כל זה בהנחה שאכן הקרנות מחזיקות נפח משמעותי מהמסחר. אשמח לנתונים אם מישהו בדק את זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
I שאלה בנוגע לקרנות נאמנות ובתי ההשקעות שוק ההון 3
דוג שאלה בנוגע ל ESPP שוק ההון 79

נושאים דומים

Back
למעלה