• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פתאום התחלתי לחשוש

@סולידי אני תוהה איך המשבר האחרון כל כך קרוב לפרישה השפיע על התוכניות שלך. לבטח משפיע רגשית וכלכלית... אני עוד לא בשלב פרישה, אך יש הבדל בין ללמוד את התיאוריה לבין לחוות זאת על בשרך ולכן אשמח לשמוע

תודה על ההתענינות @unsullied :lol:
מה שקרה מאז דצמבר הוא שבסופו של דבר לא מכרתי את התיק הממוסה, אז שם ספגתי ירידה. iwda היה ב 63 בסוף השנה ועכשיו הוא ב 54 אז הפסדתי קצת. גם בביטוח המנהלים.

מצד שני את קופג ira החזרתי חזרה מ ibta שעלו ב 3 אחוז ל iwda בקצת פחות מ 50 אז נהניתי מעליה נוספת של כ 9 אחוז.

בשורה התחתונה ההפסד זניח. עסקת המכירה נסגרה בינתיים, ועוד rsu הופשרו, וגם בונוס נאה, אז בסופו של דבר התיק עלה מאז בכמה מאות אלפי שקלים. החיים בהייטק תותים. קשה להפסיד. אני אפילו שוקל להקדים את הפרישה בעקבות השיפור במצבי הכלכלי :lol:

מה שקרה מאז דצמבר הוא שבסופו של דבר לא מכרתי את התיק הממוסה, אז שם ספגתי ירידה. iwda היה ב 63 בסוף השנה ועכשיו הוא ב 54 אז הפסדתי קצת. גם בביטוח המנהלים.

מצד שני את קופג ira החזרתי חזרה מ ibta שעלו ב 3 אחוז ל iwda בקצת פחות מ 50 אז נהניתי מעליה נוספת של כ 9 אחוז.

בשורה התחתונה ההפסד זניח. עסקת המכירה נסגרה בינתיים, ועוד rsu הופשרו, וגם בונוס נאה, אז בסופו של דבר התיק עלה מאז בכמה מאות אלפי שקלים. החיים בהייטק תותים. קשה להפסיד. אני אפילו שוקל להקדים את הפרישה בעקבות השיפור במצבי הכלכלי :lol:

שמחה מאוד ששיתפת בעדכון ועוד יותר שמחה לשמוע שהיכולת שלך לצאת לפנסיה בזמן שרצית לא נפגעה.
זכרתי את השירשור הזה וחשבתי לעצמי שהוא דוגמא ומופת למה אסור לייעץ בנוגע להשקעות.
מקווה שאתה לא כועס עלי שהעליתי חלופה אפשרית לשמירה על חלק מנייתי גדול יותר על ידי גמישות בשלב המשיכה עד היציאה לפנסיה...

מקווה שאתה לא כועס עלי שהעליתי חלופה אפשרית לשמירה על חלק מנייתי גדול יותר על ידי גמישות בשלב המשיכה עד היציאה לפנסיה...
מה פתאום כועס? אני כתבתי כאן כדי לשתף ולשמוע דעות. החלופה שהצעת מענינת.
בסופו של דבר אני מבוגר ואחראי למעשי. זו החלטה שלי אם לקבל עצה או לדחות אותה, ואני לוקח אחריות על ההחלטות שלי.

האם, לאור כך שהשוק חזר פחות או יותר לעצמו (לעת עתה לפחות) אתה מתכנן לעשות שינויים בתיק (להוריד סיכון/לשנות משהו) לקראת הפרישה הצפויה?

זו החלטה שלי אם לקבל עצה או לדחות אותה, ואני לוקח אחריות על ההחלטות שלי.

בקיצור... אם מותר לשאול...
מה בסוף החלטת?

האם, לאור כך שהשוק חזר פחות או יותר לעצמו (לעת עתה לפחות) אתה מתכנן לעשות שינויים בתיק (להוריד סיכון/לשנות משהו) לקראת הפרישה הצפויה?

בקיצור... אם מותר לשאול...
מה בסוף החלטת?
אני כרגע בסביבות 80% מניות.

עיקר ההשקעה שלי היא iwda, שבשיא עבר את ה 65$ ועכשיו הוא ב 55$. לכן נראה לי שיש עדיין מקום לעליה.

ובמידה מסוימת קיבלתי את הרעיון שלך. התוכנית כרגע היא לפרוש בנובמבר 21. ישארו לי אז 3 שנים לגיל 60 שבמהלכן ממילא אחיה מהתיק הממוסה. קופת הגמל תשאר ב-iwda עד למחיר של 75$, ואז תמכר. בינתיים אמשיך לחיות מהתיק הממוסה, והחל מגיל 60, גם מביטוח המנהלים.

תגידו הייטקיסטים, למה נטפליקס כאן ומייקרוסופט לא?
כיום, ובמיוחד בארץ, אכן את ה- N היה נכון להחליף ב- M של מייקרוסופט...
הנוטריקון העדכני יותר הוא FANGMAN, אכן מייקרוסופט נוספה.
https://seekingalpha.com/article/4179646-fangman-stocks-are-not-bubble-pleads-goldman-sachs

קראתי את השרשור שלך ושל @קפיצת הדרך ונראה שסך הכל אתם די במצב די דומה ומדהים אפשר לומר.
נראה כי השווי שלכם באיזור של ה- 11-13 מיליון בסביבות גיל 50.
רציתי לשאול האם ההון שצברתם כולו מעבודה קשה בהייטק ? האם עשיתם איזשהיא פעולה כלכלית נכונה בגיל צעיר יותר שהביאה אתכם למצב בו אתם נמצאים כיום ?
בעבר הרחוק לא היו נהוגות משכורות גבוהות בהייטק כמו היום. לכן, הייתי רוצה ללמוד מהמצליחנים (שזה אתם) מה למעשה הוביל אתכם לצבור הון כה מרשים ?
אני מכיר לא מעט אנשים בהייטק שלא הגיעו לסכומים האילו ולעניות דעתי יש פה עוד מרכיבים מלבד חסכנות ומשכורת גבוהה.

כבר כמעט בן 56, והערכת השווי שלך די מדויקת. כולל הבית כ-13 מליון.
רציתי לשאול האם ההון שצברתם כולו מעבודה קשה בהייטק ?
כן, למעט המילה קשה. אני נהנה מהעבודה ולא עובד יותר מדי.
לעניות דעתי יש פה עוד מרכיבים מלבד חסכנות ומשכורת גבוהה.
כן, היה מזל. הבית שלי למשל, מגרש 300K ובניה 700K לפני כ-25 שנה, והיום הוא שוה 5.5M.
החברה הנוכחית שאני עובד בה, הגעתי בתקופה טובה כשהחברה בנתה הצלחה שבמשך מספר שנים לא השתקפה במחיר המניה ולכן חולקו מניות רבות לעובדים. מכרתי מעט לאורך השנים, ולכן כשהחברה נמכרה, החזקתי הרבה מניות ששווין עלה משמעותית. חלקן עדיין קפואות והומרו למניות החברה הרוכשת, כך שאני ממשיך להנות מהמזל הזה.
וכמובן השנה האחרונה. משבר הקורונה עשה לי טוב מבחינה כלכלית. סה"כ ב-8 החודשים שעברו מתחילת השנה, ההון שלי צמח ב-1.8M. קשה לעיכול.

קראתי את השרשור שלך ושל @קפיצת הדרך ונראה שסך הכל אתם די במצב די דומה ומדהים אפשר לומר.
רציתי לשאול האם ההון שצברתם כולו מעבודה קשה בהייטק ? האם עשיתם איזשהיא פעולה כלכלית נכונה בגיל צעיר יותר שהביאה אתכם למצב בו אתם נמצאים כיום ?
בעבר הרחוק לא היו נהוגות משכורות גבוהות בהייטק כמו היום. לכן, הייתי רוצה ללמוד מהמצליחנים (שזה אתם) מה למעשה הוביל אתכם לצבור הון כה מרשים ?
אני מכיר לא מעט אנשים בהייטק שלא הגיעו לסכומים האילו ולעניות דעתי יש פה עוד מרכיבים מלבד חסכנות ומשכורת גבוהה.

לפחות אצלי - התשבחות לא ממש מגיעות לי:roll:... אני הגעתי עם לא מעט רכוש לזוגיות שלנו (רכוש שאיפשר לנו לקנות בית מגורים וגם השאיר נכס להשקעה)
לעומת זאת, בן זוגי דווקא הגיע בחוסר כל. אבל היו לו שתי ידיים חרוצות וראש מדהים ומסתבר שזה שווה לא פחות מירושה מכובדת (אולי יותר).

השווי שלנו כיום (ללא בית המגורים שלנו) הוא אכן בתחום שציינת. כ- 75% ממנו נצבר בעבודה ובעיקר בעיקר בזכות ההיטק (הפקדות גבוהות לפנסיה/קה״ש/RSU)
לא חושבת שאני יכולה להצביע על התנהלות כלכלית נבונה במיוחד בגיל צעיר מלבד מזל גדול שהמקצעות שבחרנו מאפשרים את החיסכון הזה...
הדברים שאני כן יכולה לציין שעמדו לזכותנו:
1. השכלה איכותית בתחומים שבהם ניתן להרוויח משכורת גבוהה/גבוהה מאוד
2. הסתפקות במועט בגיל צעיר ובהתאם ליכולת ההשתכרות שלנו (למרות שהיה גב כלכלי מאוד חזק כולל ירושה מכובדת)
3. שימור כספי הירושה. במקרה שלנו - שימור בנכסים לא נזילים שאי שאפשר ״לבזבז״ (נכס למגורים שמשמש אותנו מעל 20 שנה ונכס מושכר מניב)
4. מזל

אני אמנם עוד לא בשווי שציינת, וגם לא בגיל שציינת (אז יש זמן) אבל האקסטרפולציה מביאה אותי בערך לשם. המשכורת שלי גבוהה מספיק, וההוצאות שלי נמוכות מספיק, שהשווי הנקי שלי עולה בערך ב- 300 אלף ש"ח בשנה בממוצע, בתקופה הזו. המספר הזה צפוי לעלות, כי כידוע לך הריבית דריבית עובדת, ולכן עליית הרווח כתוצאה מעלית ערך תהיה יותר משמעותית עם הזמן. מינוף על נכסים מניבים ישולם עד תומו, ותהיה מהם תזרים חיובי קבוע גבוה, שאף הוא ילך לחסכון ולפחות בעבר הצלחנו לקבל גם עלית ערך משמעותית.
מצד שני, ההוצאות שלי צפויות אף לרדת, כיוון שהילדים בדרכם לעזוב את הבית, אבל גם כיום ההוצאות עליהם זניחות בהשוואה לגנים ולמטפלות שהיו כאן פעם מזמן. כבחורה שמסתפקת במועט, כמו שקפיצת הדרך אמרה, אנחנו לא ממהרים להחליף כאן מכונית או ריהוט, חיים בדירת קבלן גדולה ונעימה בשכונה מקסימה אבל לא מהודרת. רמת החיים שלנו נשארה קבועה עם העליה בהכנסות, ולכן אחוז החסכון יכול להיות גבוה. אנחנו עדיין לא סולידים כמו הסולידית - נוסעים כאן לנסיעות ארוכות ויקרות לחו"ל ברמה המשפחתית, כי זה מה שאנחנו אוהבים, וכמובן שאפשר לחסוך אפילו יותר. בכל זאת, הוצאה של אלפי ש"ח בחודש על הילדים שאיננה רלבנטית עוד עושה המון לחסכון המצטבר בחמש שנים, בגלל אפקט הריבית דריבית...
נראה לי שהדבר הכי חשוב לזכור זה בתקופות שנראה שהשווי הנקי כמעט לא זז, שיש צבירה של נכסים וני"ע, והדברים לא משתנים באופן לינארי. ההתחלה תמיד יותר איטית וזה מתחיל לרוץ. גם הסולידית כתבה שהמרחק בין המיליונים הצבורים מתקצר...

וכמובן השנה האחרונה. משבר הקורונה עשה לי טוב מבחינה כלכלית. סה"כ ב-8 החודשים שעברו מתחילת השנה, ההון שלי צמח ב-1.8M. קשה לעיכול.

+1
לגמרי בלתי נתפס...

נראה לי שהדבר הכי חשוב לזכור זה בתקופות שנראה שהשווי הנקי כמעט לא זז, שיש צבירה של נכסים וני"ע, והדברים לא משתנים באופן לינארי. ההתחלה תמיד יותר איטית וזה מתחיל לרוץ. גם הסולידית כתבה שהמרחק בין המיליונים הצבורים מתקצר...

בשיא, לפני הקורונה (אמצע פברואר), השווי הכולל עלה בכמיליון ש״ח תוך 5 חודשים.
בשיא הנפילה (אמצע מרץ) כל המיליון שהתווסף נמחק ועוד הייתה ירידה של כמה מאות אלפי שקלים.
מאז חזר המיליון ואליו התווסף עוד יותר ממיליון...

מי שלא בנוי לתנודות בסכומים כאלו... כנראה צריך להתרחק ממניות:>...

תודה על התשובות הכנות.

לגבי הבית שברשותך. אני מעריך שעלית מחירים כזו קורית רק באיזור המרכז.

ציינת שההון שלך עלה ב-8 חודשים ב- 1.8 , האם מדובר רק בעליית שווי של מניות?

כתבת באחת ההודעות שאתה גרוש. האם אתה יכול לכמת את "הכסף שהפסדת" כתוצאה מהגירושין ?

בערך ב- 300 אלף ש"ח בשנה בממוצע
איך את מחשבת את זה שהשווי שלך עולה ב- 300,000 כל שנה ?
משמש אותנו מעל 20 שנה ונכס מושכר מניב)
4. מזל
האם גם את חוית עליית ערך משמעותית על הנכסים שברשותך לאורך השנים ?

איך את מגדירה "פרקטית" משפחה עם גב כלכלי ?

בכלל, אשמח לדעת כמה אתם חוסכים מהשכר הנקי שלכם לא כולל מניות.

מאז חזר המיליון ואליו התווסף עוד יותר ממיליון...
זה בהחלט מעניין. אולם, כשאני מסתכל על המחיר של ה-spy בשיא הנפילה אני רואה שהוא היה על 220 וכיום על 357 כלומר עליה של 62% בלבד. את מתארת עליה של יותר מ- 100% כיצד ?

בהנחה ותמשיכו @קפיצת הדרך @סולידי @Lali לעבוד עד גיל 67, לאיזה שווי אתם מעריכים שתוכלו להגיע ?

לגבי הבית שברשותך. אני מעריך שעלית מחירים כזו קורית רק באיזור המרכז
דוקא לא. אני גר בישוב כפרי מחוץ לחדרה-גדרה.

ציינת שההון שלך עלה ב-8 חודשים ב- 1.8 , האם מדובר רק בעליית שווי של מניות?
עברו כבר 4 ימים, אז בינתיים התוספו עוד 200k. סהכ מתחילת השנה 2M שח, שהם 33% עלייה. וכן, הרוב מניות, גם rsu שהשתחררו, וקצת שכר.

כתבת באחת ההודעות שאתה גרוש. האם אתה יכול לכמת את "הכסף שהפסדת" כתוצאה מהגירושין ?
אני לא מבין איך זה רלבנטי. לא הפסדתי כלום. גרושתי קיבלה את חלקה: בדיוק חצי מההון. וממילא עברו כבר למעלה מ-10 שנים כך שזו היסטוריה.

בהנחה ותמשיכו @קפיצת הדרך @סולידי @Lali לעבוד עד גיל 67, לאיזה שווי אתם מעריכים שתוכלו להגיע ?
להערכתי בין 30 ל-40 מליון. אבל מה הטעם? אין לי מושג איך מפרקים כאלה סכומים. גם מה שיש לי עכשיו הוא הון שלא אשתמש בו ואת רובו אוריש. הוא משמש רק ככרית בטחון.

זה בהחלט מעניין. אולם, כשאני מסתכל על המחיר של ה-spy בשיא הנפילה אני רואה שהוא היה על 220 וכיום על 357 כלומר עליה של 62% בלבד. את מתארת עליה של יותר מ- 100% כיצד ?
אתה מתבלבל. המליון הנוסף הוא עלית ערך יחסית לכל התיק שלהם. לא יחסית למליון שירד ועלה.

נערך לאחרונה ב:
האם גם את חוית עליית ערך משמעותית על הנכסים שברשותך לאורך השנים ?
איך את מגדירה "פרקטית" משפחה עם גב כלכלי ?

כשאתה יכול לרכוש בית מגורים (שיכול לשמש אותך לכל ימי חייך בלי צורך לקפץ מנכס לנכס) ויש בנוסף עוד נכס מניב זה, בהגדרה שלי, אחושילינג גב כלכלי.
ערך הנכסים ברור שעלה (אנחנו מדברים על נכסים מלפני 20 שנה ויותר).

בכלל, אשמח לדעת כמה אתם חוסכים מהשכר הנקי שלכם לא כולל מניות.

זו שאלה טריקית. כי חלק מהשכר ניתן כמניות (RSU).

RSU...
(דווקא ה- spy רק קצת עלה מעבר לשיא של עצמו. אז הוא לא תרם הרבה מעבר לזה).

איך אפשר לענות על שאלה כזו? במיוחד שרק כמה הודעות למעלה נתתי דוגמא לתנודתיות המשוגעת שעברה עלינו...

מעלה נתתי דוגמא לתנודתיות המשוגעת שעברה
כלומר אחוז גבוה מהשווי מורכב ממניות ?
זו שאלה טריקית. כי חלק מהשכר ניתן כמניות (RSU).
כלומר אין הפרדה מדי חודש בין ה- RSU לשכר נטו מדי חודש ?
כשאתה יכול לרכוש בית מגורים (שיכול לשמש אותך לכל ימי חייך בלי צורך לקפץ מנכס לנכס) ויש בנוסף עוד נכס מניב זה, בהגדרה שלי, אחושילינג גב כלכלי.
את מתכוונת אם זוג בתחילת דרכו מקבל 2 נכסים ללא משכנתא אז להגדרתם אומר שיש לו גב כלכלי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מוריה יותר אנשים משקיעים פתאום בנדלן? נדל"ן 310
י כולם פתאום מדברים על להיכנס לבורסה שוק ההון 35
T למה פתאום ההמלצות לעבור למסלול צמוד מדד? שוק ההון 4
T התחלתי לתת ל ChatGPT לעשות את העבודה שלי אוף טופיק 170
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
E הגיע הזמן לביזנס- תיק התחלתי שוק ההון 17
T התחלתי עבודה חדשה - איך לא לאבד וותק בקרן השתלמות? שוק ההון 8
י פתיחת קרן השתלמות IRA עם סכום התחלתי נמוך שוק ההון 1
Liron2035 כבר התחלתי לכתוב ת'רד על תקרת ביטוח 250K ב-IB שוק ההון 4
S פיזור עם סכום התחלתי נמוך. שוק ההון 8
Wonko פתחתי חשבון בבית השקעות! אבל אז התחלתי לקרוא.. שוק ההון 46
O בן 22 התחלתי ללמוד. יומני מסע אישיים 1
ר התחלתי תיק השקעות (בן 21) שוק ההון 27
ט התנהלות מול השתלמות ira(עצמאי) עם סכום התחלתי. שוק ההון 2
כ מחיר התחלתי לשקעה בקופת גמל IRA שוק ההון 2
B בן 23, ללא הון התחלתי, עם הפקדה חודשית מחפש הכוונה שוק ההון 21
omerdn1 מעוניין להתחיל לסחור בשוק ההון (הון התחלתי נמוך) שוק ההון 5
nicepo1 מיצוע התחלתי וDollar Cost Averaging שוק ההון 36
D שותף ? ממה לחשוש ואיך להתנהל השקעות אלטרנטיביות 2
P צנרת מים מברזל יש ממה לחשוש? נדל"ן 6
א הזמנתי כ"א חדש, ובשליחות מבקשים צילום של הת.ז עם תאריך הנפקה - יש מה לחשוש? צרכנות פיננסית 29

נושאים דומים

Back
למעלה