• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס רווח הון בעקבות ירידת הדולר

שפינוזה

משתמש רגיל
דירוג
81
אני יודע שהנושא של מס רווח הון עלה כבר מספר פעמים. קראתי את כל השרשורים ולא הצלחתי להבין את הנקודה הבאה:
קניתי ETF אמריקאים שמאד עלו בשנה האחרונה, אבל הדולר בשקלים מאד ירד. בעקבות כך, לפי מה שאני מבין אם אמכור את הניירות, אני לא אמור לשלם כמעט מס רווח הון, שכן הרווח בשקלים הוא קרוב לאפס.
השאלה היא: האם לא כדאי למכור ולקנות מחדש? הרי אופן חישוב המס הוא כזה שרק אם יש רווח דולרי יש תשלום מס מעל ה״מדד״ (שהוא שער הדולר בשקלים).

זה נשמע שיש לך הנחה סמויה לגבי מה יקרה בעתיד עם שער הדולר/שקל
זהו שלא. אני מניח שתוחלת של שער השקל - דולר היא אפס.
בגלל המס המוזר: ממסים את המינימום בין הרווח הראלי (שהוא הרווח בדולרים) לרווח הנומינלי (שהוא הרווח בשקלים).
כך, אם למשל שער הדולר (מחיר דולר בשקלים) יורד, אם תמכור תשלם פחות מס אפילו אם הנייר עולה. פה הרווח הנומינלי קטן יותר. בשלב הבא אם מחיר הדולר עולה חזרה אתה לא חייב מס כי הפעם הרווח הראלי קטן יותר.
יוצא שאם מוכרים וקונים (אחרי שהדולר יורד) משלמים בתוחלת פחות מס.
אלא אם אני לא מבין נכון את חוקי המס.

לפי החוק היבש אתה צודק. אבל קרא את השרשור שקישרתי אליו, זה בפועל תלוי באיך רואה החשבון שלך מחשב את הרווח.
מה זאת אומרת איך רואה החשבון מחשב את הרווח? זה לא אמור ליהיות ברור? לפי השרשור @בחירה סיכמה זאת כך:

רווח הון חייב במס מתקיים רק אם יש עלייהבערך הדולרי של הנכס,
ואז הערך החייב במס הוא הנמוך מבין:
1. עליית הערך הדולרי של הנכס מוכפלת בשער הדולר ביום המכירה
2. סך כל עליית השווי השקלי של הנכס מיום הקניה ליום המכירה, (אם יש הפסד שקלי הרווח למס הוא אפס).

הפסד הון מותר בקיזוז מתקיים רק אם יש ירידה בערך הדולרי של הנכס,
ואז הערך המותר בקיזוז הוא הנמוך מבין:
1. הפסד הערך הדולרי מוכפל בשער הדולר ביום המכירה
2. סך כל ההפסד השקלי מיום הקניה ליום המכירה, (אם יש רווח שיקלי אז ההפסד לקיזוז הוא אפס).

זה מאד ברור. אין פה מקום לשיקול דעת.

איך יתכן שחוקי המס הם כאלו שאפשר לשלם פחות מס באמצעות מניפולציה פשוטה? מה השופט לא חשב על זה?

איך יתכן שחוקי המס הם כאלו שאפשר לשלם פחות מס באמצעות מניפולציה פשוטה? מה השופט לא חשב על זה?
פעם אחרונה שבדקתי הכנסת חוקקה את החוקים ולא בתי המשפט.

אבל מסכים שזה לא אמור להיות תלוי באיך:
רואה החשבון שלך מחשב את הרווח.

זה בפועל תלוי באיך רואה החשבון שלך מחשב את הרווח.
למי שסוחר בבית השקעות ישראלי, זה תלוי באיך בית ההשקעות מחשב את הרווח לצורך ניכוי במקור, אני לא בטוחה שבתי ההשקעות יודעים לקחת את הנמוך מבין השניים במקרה של ירידה בשער (לא ניסיתי).

@שפינוזה @FIYaacov התכוונתי לאופן החישוב של הרו״ח הספציפי הזה (קראו גם את שתי התגובות הבאות):
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/חבות-המס-במכירת-ניירות-דולריים.5289/#post-128029
לא סתם כתבתי ״קרא את השרשור״... להבא נא לקרוא את השרשור. :)
וגם אני הייתי מעדיף שהרשויות ינהגו בדיוק לפי החוק. בפועל במקרה הזה זה לא בדיוק כך, לכן ציינתי זאת.

@יובל , קראתי את השרשור מספר פעמים. למדתי אותו בעל פה.
יש שם הרבה דיונים בהאם מה שכתבתי למעלה נכון, ולמה התכוון השופט בפסק דין כזה או אחר. אני חושב שדי ברור שהאופן בו נוהגים רוב רואי החשבון, ולפחות הדרך בה אני רואה בבנק מחשבים "סימולצית מס" היא עפ"י הכללים האלו. אני בכוונה כותב אותם פעם שנייה למען הסר ספק:
רווח הון חייב במס מתקיים רק אם יש עלייה בערך הדולרי של הנכס,
ואז הערך החייב במס הוא הנמוך מבין:
1. עליית הערך הדולרי של הנכס מוכפלת בשער הדולר ביום המכירה
2. סך כל עליית השווי השקלי של הנכס מיום הקניה ליום המכירה, (אם יש הפסד שקלי הרווח למס הוא אפס).

הפסד הון מותר בקיזוז מתקיים רק אם יש ירידה בערך הדולרי של הנכס,
ואז הערך המותר בקיזוז הוא הנמוך מבין:
1. הפסד הערך הדולרי מוכפל בשער הדולר ביום המכירה
2. סך כל ההפסד השקלי מיום הקניה ליום המכירה, (אם יש רווח שיקלי אז ההפסד לקיזוז הוא אפס).

אבל שוב אני שואל: בהנתן שאלו הכללים (אחרת בנק לאומי, בנק הפועלים טועים??): איך זה יתכן שאלו הכללים? הרי זה אומר שברגע ששער הדולר יורד, יש למכור ולקנות מחדש. לא חשבו על זה כשחוקקו את החוק?

הרי זה אומר שברגע ששער הדולר יורד, יש למכור ולקנות מחדש.
מה זה יעזור לך?
אם ערך הנייר עלה בינתיים, אז תשלם מס רווח הון.
אם ערך הנייר לא זז, אין לך הפסד מותר בקיזוז.
אם ערך הנייר ירד, תקבל מגן מס מוקטן.

מה זה יעזור לך?
אתה מקבע מחיר נמוך, מתוך אמונה שבהמשך הדולר יעלה.
תסתכל על הסנריו התאורטי הבא:
קנית נייר ב100$ בתקופה ש 1$ = 4 ש"ח
ערך הנייר בדולרים עלה ל133$, אבל הדולר ירד ל3 ש"ח, כך שערך הנייר בשקלים נשאר זהה.
אם תמכור עכשיו ותקנה מחדש - אין היום תשלום מס (כי הערך השקלי נשאר 400 ש"ח לנייר).
בעוד X שנים כשתרצה למכור, תשלם מס רק על הרווח מעל 133$ ולא על הרווח מעל 100$.
יש פה אומנם הנחה מובנית שערך הדולר יעלה מול השקל, אבל גם אם זה לא יקרה לא באמת הפסדת כלום.

אבל גם אם זה לא יקרה לא באמת הפסדת כלום
אם תבצע מכירה וקנייה מיידית של אותו נייר, רשות המיסים יכולה לראות בכך עסקה מלאכותית ש"אחת ממטרותיה העקריות של עסקה פלונית היא הימנעות ממס או הפחתת מס בלתי נאותות" - סעיף 86 לתקנות מס הכנסה. גם על כך היו לא מעט דיונים בפורום.

אם תבצע מכירה וקנייה מיידית של אותו נייר, רשות המיסים יכולה לראות בכך עסקה מלאכותית ש"אחת ממטרותיה העקריות של עסקה פלונית היא הימנעות ממס או הפחתת מס בלתי נאותות" - סעיף 86 לתקנות מס הכנסה. גם על כך היו לא מעט דיונים בפורום.
לא אמרתי שזה מומלץ או חוקי וכו'. רק הסברתי את הרווח התאורטי שאתה יכול לקבל ממהלך כזה.
מומלץ להתיעץ עם איש מקצוע ולפני שמחליטים לעשות מהלכים כאלה.

אגב, אם אתה מחזיק בעיקר ETFים על מדדים, אתה יכול בקלות למכור ETF אחד ולקנות ETF מקביל של חברה אחרת. אני לא רואה איך מס הכנסה יוכלו לטעון ל"עסקה מלאכותית" במצב כזה. מצד שני, אני לא איש מקצוע ולא באמת יודע כלום.

• אהבתי
Reactions: YPV
מומלץ להתיעץ עם איש מקצוע ולפני שמחליטים לעשות מהלכים כאלה.
זה נכון תמיד. אגב, עסקה מלאכותית היא לא "לא חוקית". כל מה שזה אומר שפקיד מס הכנסה רשאי להתעלם מהעסקה לצורך חישוב המס.
שאלה טובה מה הסיכוי שזה בכלל יקרה והאם בתי השקעות מחויבים לדווח לרשויות המס על wash sale.

זה נכון תמיד. אגב, עסקה מלאכותית היא לא "לא חוקית". כל מה שזה אומר שפקיד מס הכנסה רשאי להתעלם מהעסקה לצורך חישוב המס.
זה לא ממש מעניין. תמיד אפשר לקנות ETF אחר ולהגיד שרצית לבזר, לפזר, להקטין עלויות. לא נראה לי שפקיד שומה ילך ויבדוק את תמהיל הקרן, אלא אם הוא קורא פורום "הסולידית". לכן, ברשותך בוא ננסה לחזור לנושא המרכזי.

עדיין לא ברור לי איך המחוקק / בית המשפט פספסו משהו כ"כ מרכזי בתשלום מיסים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
A מס רווח הון בחשבון משותף מיסים 9
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
F מדינות באירופה ללא מס רווח הון (אוגוסט 2023) מיסים 53
מ מס יסף על רווח הון של ידועים בציבור מיסים 15
F 1322: חשבון IB, יש הפסד רווח הון, אבל על דיבידנדים שולם מס במקור - למלא 2 טפסים? מיסים 7
S מס רווח הון ריאלי ESPP/RSU מיסים 4
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
The Stoic האם עמלת הברוקר מקוזזת מחישוב מס רווח הון? צרכנות פיננסית 24
דו דו מס רווח הון על קרן כספית מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
חתולחתול מס רווח הון [ריאלי] ומכירת rsu/espp מיסים 3
M מס רווח הון לא ריאלי מיסים 13
S מילוי טופס 135 החזר מס מקוצר ודיווח רווח הון מניות אמריקאיות בברוקר ישראלי מיסים 2
Y מס רווח הון על דיבידנד מגרמניה מיסים 11
פסיוני מס רווח הון בנדלן מול הכנסה פירותית מיסים 4
S קרן שיתוף תורמים כאמצעי להפחית מס רווח הון - למה לא? צרכנות פיננסית 10
Y האם אפשר לקזז כנגד מס רווח הון? מיסים 8
S מס יסף על רווח הון מני"ע בחשבון משותף פוסטים מאיכות נמוכה 1
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
Y בעולם ללא מס רווח הון שוק ההון 64
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex חישוב סכום הפרישה עם מס רווח הון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
mudale222 האם יש אפשרות להכיר בהפסד של ריבית הלוואה לצורכי קיזוז מס רווח הון? שוק ההון 1
S קרן השתלמות IRA , דרך לעקוף מס רווח הון? שוק ההון 6
Rahash ניצול פטור מס רווח הון שוק ההון 1
M מס רווח הון במקרה של מכירה של חלק מהמניות שוק ההון 9
G קיזוז מס רווח הון שוק ההון 2
N תשלום מס רווח הון שלא נוכה במקור - ברוקר אמריקאי צרכנות פיננסית 7
לאץ' קיזוז הפסדים בבורסה: כך תשלמו פחות מס רווח הון דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
T האם במצב של הפסד כדאי למכור בסוף שנה שבה שילמנו מס רווח הון? שוק ההון 8
D מס רווח הון שוק ההון 2
ל מס רווח הון שוק ההון 2
A מס רווח הון נומינלי לעומת ריאלי שוק ההון 15
E קיזוז מס רווח הון - קופת גמל להשקעה שוק ההון 2
מ מס רווח הון בקופת גמל IRA? שוק ההון 1
amikal רווח ריאלי (עם התחשבות באינפלציה) בפדיון פוליסת חיסכון לצורך חישוב מס רווחי הון מיסים 14
ס כיצד מחושבת *באמת* ההצמדה למדד לחישוב מס רווח הון שוק ההון 6
סולידי_מתחיל ‫רווח מס הון על קרנות מחקות חברות אמרקאיות‬ שוק ההון 3
rainu תשלום מס רווח הון על מסחר במטבעות וירטואלים שוק ההון 0
מ מס רווח הון שוק ההון 17
T החזר מס הון על רווח שנתי מינימלי שוק ההון 3
S כלל 3 האחוזים - לפני/אחרי ניכוי מס רווח הון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
D קיזוז מס רווח הון שוק ההון 1
R מס רווח הון 25% או 15%: מה עדיף? שוק ההון 35

נושאים דומים

Back
למעלה