• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם?

Tsachi01

משתמש בכיר
דירוג
1,441
נתקלתי בפוסט בעמוד הפייסבוק של ״סטטוסים מצייצים״ שעלה היום, בו בחור רווק, ללא ילדים, בן 33, חי בשכירות, ומרוויח 8 נטו כמורה + הכנסות נוספות (הוא לא ציין סכום) על שיעוריים פרטיים ועבודות מהצד שהוא עושה בנוסף במהלך החודש, ולמרות זאת, הוא לטענתו חי במינוס תמידי כבר 4 שנים כמורה, ולא הצליח לשים אפילו שקל בודד בחיסכון.
לכן הוא נאלץ לדבריו גם להיעזר בהורים בביטוח בריאות, תשלום על אירועים,קנייית בגדים, מימון רכב וכו׳

אבל , הוא מדגיש בפוסט שהוא חסכן מאוד והבעיה היא לא בו אלא נטו בשכר.

משהו לא מסתדר לי פה.

נערך לאחרונה ב:
משהו לא מסתדר לי פה.
למה לא?

שכירות בת"א זה משהו כמו 5K, רכב עוד 1K, נשארנו עם 2K לאוכל ותשלומים שוטפים.

עכשיו כן, אתה יכול לשלוח אותו לגור אצל ההורים ולוותר על רכב... ירידה מסויימת ברמת החיים.

1. מרוויח כמעט 10K ברוטו בחודש על 91% משרה בהוראה, אחרי 4 שנות וותק.
לא רע בכלל לעומת השעות והוותק בתפקיד.

2. הוא טוען שהוא לא בזבזן, אבל לצערי הרבה מאוד אנשים חסרי מודעות בעניין.
מופתעים כל פעם מחדש לאיפה הכסף הולך...

אם הוא גר בשכירות בלי שותפים במרכז הארץ, זה דווקא לגמרי מסתדר.
הוא גר בחיפה.

בכל אופן אני חוזר על הטענה שלי ש8 נטו ועוד הכנסות נוספות זה לא מעט לרווק חסכן.

עצם העובדה שהוא נכנס למינוס *כל חודש* (ועוד אחרי תמיכה מההורים!) מחזקת אצלי את הרושם שמדובר על אדם חסר מודעות כלכלית.

אולי טס הרבה לחו"ל, אולי מוציא יותר מדי על בילויים, אולי קונה קבוע אוכל בחוץ ועוד.
אין דרך לדעת ללא פירוט הוצאות מלא.

יצאתי לפני כמה שנים עם מורה בבית ספר יסודי במשך שנתיים. הרוויחה כ 10k ברוטו.
היא היתה עובדת ארבעה וחצי ימים בשבוע. יום חופשי באמצע שבוע, ויום שישי יום קצר. מגיעה ברבע לשמונה לבית הספר ובדרך כלל בשלוש אחר הצהריים כבר היתה בבית.
במערכת השבועית שלה היו לה פה ושם שעות חופשיות(מעבר להפסקות). ביולי-אוגוסט היא היתה בחופש להוציא את העשרה ימים האחרונים של אוגוסט שבהם היא היתה מגיעה לבית הספר לשעתייים-שלוש. במהלך שנת הלימודים היא נהנתה מכמעט חודש חופש שאין לשכירים אחרים במשק.
יחסית להיקף המשרה שלה אני חושב שהמשכורת שלה היתה סבבה לגמרי. היא גם נהנתה מהטבות שיש למורים דרך המועדון שלהם בדומה לשוטרים או אנשי קבע. רק לדוגמא, בזמנו היא קיבלה טיפולים פסיכולוגים במחיר שהוא כמעט חינם.

זה מרגיש קצת כמו בכיינות. מורה יכול לתת שיעורים פרטיים ולעשות אחלה כסף. אם הוא טוב ויש לו מספיק תלמידים הוא יכול להתחיל ללמד קבוצות ואז ממש לעשות אחלה כסף. לפני עשור התקשרתי למורה לאנגלית כדי לקחת שיעורים פרטיים והיא ענתה לי "מצטערת אין לי מקום לתלמידים חדשים, אבל תודה שהתקשרת". האקסית שלי אגב, עבדה בקייטנות במהלך הקיץ ונהנתה ממשכורת כפולה באותם חודשים. אחרי שהיא זרקה אותי, היא התחילה לתת טיפולים קוסמטיים אחר הצהריים.
הכי הכי קל להתבכיין ולצעוק "מגיע לי" "תתנו לי", בתכלס מורה אם הוא טוב יכול לחיות סבבה. ועזבו את זה שגם אם הוא ממש ממש גרוע, בפועל זה בלתי אפשרי לפטר אותו.

יצאתי לפני כמה שנים עם מורה בבית ספר יסודי במשך שנתיים. הרוויחה כ 10k ברוטו.
היא היתה עובדת ארבעה וחצי ימים בשבוע. יום חופשי באמצע שבוע, ויום שישי יום קצר. מגיעה ברבע לשמונה לבית הספר ובדרך כלל בשלוש אחר הצהריים כבר היתה בבית.
במערכת השבועית שלה היו לה פה ושם שעות חופשיות(מעבר להפסקות). ביולי-אוגוסט היא היתה בחופש להוציא את העשרה ימים האחרונים של אוגוסט שבהם היא היתה מגיעה לבית הספר לשעתייים-שלוש. במהלך שנת הלימודים היא נהנתה מכמעט חודש חופש שאין לשכירים אחרים במשק.
יחסית להיקף המשרה שלה אני חושב שהמשכורת שלה היתה סבבה לגמרי. היא גם נהנתה מהטבות שיש למורים דרך המועדון שלהם בדומה לשוטרים או אנשי קבע. רק לדוגמא, בזמנו היא קיבלה טיפולים פסיכולוגים במחיר שהוא כמעט חינם.

זה מרגיש קצת כמו בכיינות. מורה יכול לתת שיעורים פרטיים ולעשות אחלה כסף. אם הוא טוב ויש לו מספיק תלמידים הוא יכול להתחיל ללמד קבוצות ואז ממש לעשות אחלה כסף. לפני עשור התקשרתי למורה לאנגלית כדי לקחת שיעורים פרטיים והיא ענתה לי "מצטערת אין לי מקום לתלמידים חדשים, אבל תודה שהתקשרת". האקסית שלי אגב, עבדה בקייטנות במהלך הקיץ ונהנתה ממשכורת כפולה באותם חודשים. אחרי שהיא זרקה אותי, היא התחילה לתת טיפולים קוסמטיים אחר הצהריים.
הכי הכי קל להתבכיין ולצעוק "מגיע לי" "תתנו לי", בתכלס מורה אם הוא טוב יכול לחיות סבבה. ועזבו את זה שגם אם הוא ממש ממש גרוע, בפועל זה בלתי אפשרי לפטר אותו.
אני מסכים, טענת המורים על שכר נמוך היא במתאם ברור להיקף השעות שהם משקיעים (כולל מעבר לשכות העבודה) במסגרת העבודה שלהם.
המשפט המוכר ש"הם עובדים נורא קשה" גם אם נכון הוא חלק מעבודתו של כמעט כל שכיר במגזר הפרטי שלא נהנה מימי החופשה כמו במערכת החינוך.
נראה שהמורים נהנים מההטבות (שחלקן מנותקות מהמציאות) כשנוח להן ומסתתרים מאחורי ארגון מורים - בעייתי במקרה הטוב.
אני בעד להעלות להם את השכר אך הוא צריך להיות במתאם ברור להשקעות שלהם במערכת החינוך.

שבתקשורת מפמפמים את השקר שכל גוניור בהייטק עושה 30 אלף שקל אז ברור שיהיו קבוצות שיבכו.
אם נחשב את השכר השעתי(השנתי), כלומר עם החופשות.
לדעתי נגלה שהשכר הוא מעל הממוצע.

וזהו? טיולים, בדיקת מבחנים, השתלמויות, ישיבות, ימי הורים, כנסים?
המורים מתלוננים שבפרט מאז הקורונה יש להם ישיבות אחר הצהריים כל הזמן.

השאלה אם שכר המורים מוצדק או לא היא בעיניי שאלה משנית, בעיקר עבור אלו שאינם בתוך המערכת.
בסופו של דבר, שכל הורה יישאל את עצמו האם הוא מרוצה מרמת המורים בבית הספר של ילדיו. אם התשובה היא לא, שיחשוב עם עצמו מה היה מאפשר להעלות את הרמה. אם אינו מוכן להעלאת שכר המורים וחי בשלום עם הרמה של המורים שמלמדים את ילדיו, אז אין פה בעיה.

בדיון על שכר המורים חשוב לעשות את ההפרדה בין שכר המורים בתיכונים לשכר המורים ביסודי. מורים ביסודי מרוויחים שכר רעב. מורים בתיכון מרוויחים שכר סביר בתחילת דרכם ושכר יפה מאוד כשהוותק גדל.

גילוי נאות: מורה בתיכון שעוזב להייטק :)

השאלה אם שכר המורים מוצדק או לא היא בעיניי שאלה משנית, בעיקר עבור אלו שאינם בתוך המערכת.
בסופו של דבר, שכל הורה יישאל את עצמו האם הוא מרוצה מרמת המורים בבית הספר של בנו. אם התשובה היא לא, שיחשוב עם עצמו מה היה מאפשר להעלות את הרמה. אם אינו מוכן להעלאת שכר המורים וחי בשלום עם הרמה של המורים שמלמדים את ילדיו, אז אין פה בעיה.

אחת הבעיות בישראל היא שמערכת החינוך מנוהלת ביד ברזל בידי משרד החינוך. אני מאמין ששוק חופשי בחינוך שהיה מאפשר להורים לבחור לאן לשלוח את הילדים שלהם והיה מאפשר למנהלים לפטר מורים גרועים ולתגמל מורים טובים היה יוצר כאן שינוי לטובה. האמת שיש מעט צעדים בכיוון. תוכנית גפ"ן מאפשרת למנהלים גמישות בחלק מתקציב בית הספר. זה לא הרבה אבל זה צעד בכיוון הנכון.

בדיון על שכר המורים חשוב לעשות את ההפרדה בין שכר המורים בתיכונים לשכר המורים ביסודי. מורים ביסודי מרוויחים שכר רעב. מורים בתיכון מרוויחים שכר סביר בתחילת דרכם ושכר יפה מאוד כשהוותק גדל.

גילוי נאות: מורה בתיכון שעוזב להייטק :)
מה זה רעב? כמה שעות בשנה בערך?
מורה ביסודי לא אמור לסיים בסביבות 12-1?

טלפונים מהורים של 35 ילדים... לאנשים אין מושג.

מה זה רעב? כמה שעות בשנה בערך?
מורה ביסודי לא אמור לסיים בסביבות 12-1?

אם אני לא טועה משכורות של 5-6. ביחס למספר שעות העבודה זה יפה. אבל קשה לקיים עם זה משפחה. בנוסף להגיד שמורה הולך הביתה בשתיים זה קצת חסר משמעות. מורה לא עובד רק בבית הספר. כתיבת שיעורים לוקחת המון זמן. מניסיון הכנה של שיעור אחד יכולה לדרוש 3-4 שעות הכנה. ברור שעם השנים העומס יורד כי צוברים חומרי לימוד אבל השנים הראשונות קשות.

אני מאמין ששוק חופשי בחינוך שהיה מאפשר להורים לבחור לאן לשלוח את הילדים שלהם והיה מאפשר למנהלים לפטר מורים גרועים ולתגמל מורים טובים היה יוצר כאן שינוי לטובה
גם אני , אבל אני לא משלה את עצמי , זה יעלה לנו כ15,000 לחודש למורה ועלות של כ1000-2000 לחודש לתלמיד (עלות להורים).

יצאתי איתה הרבה לפני הקורונה. היא היתה מחנכת של כיתה ג', כמה זמן לוקח לבדוק מבחן של תלמיד כיתה ג'?! אסיפות הורים זה לא יותר מ3-4 פעמים בשנה. בוא, היא נהנתה משלושה חודשים חופש בשנה, אתה מצליח לעכל את המספר הזה(עם היום חופש באמצע שבוע זה 4 חודשים)?

אגב, כתבתי את התגובה שלי לפני שקראתי את הפוסט של המורה. הפוסט די מביך, מתנצל, אבל אני לא מתחבר לסגנון הזה של "אני מסכן, תעזרו לי". הוא מעיד על עצמו שהוא דובר אנגלית שפת אם. הוא יכול לתת שיעורים פרטיים 100-150 ש"ח לשעה. הוא יכול ללמד קבוצות של 2-3 תלמידים ולהגיע לשכר שעתי של מתכנת בהיי טק.
אגב, אני גם רווק, חי בפתח תקווה לא בחיפה, וסך ההוצאות שלי נמוך מ8000 ש"ח.
והוא מסתבר מחלטר גם אחר הצהריים ובקייטנות בקיץ בדומה לאקסית שלי, אז ההכנסה שלו גבוהה יותר מ8k

טלפונים מהורים של 35 ילדים... לאנשים אין מושג.
זה באמת קטע מדהים. הורים לנערים מנדנדים למורה כמו כשהיה בגיל שנתיים והם היו חייבים לקבל דו"ח מפורט על היום שלו בגן (וגם שם זה היה הזוי)

גם אני , אבל אני לא משלה את עצמי , זה יעלה לנו כ15,000 לחודש למורה ועלות של כ1000-2000 לחודש לתלמיד (עלות להורים).
היום במערכת לא מאפשרת את זה גם למי שמוכן לשלם והאפשרויות מחוץ למערכת מעטות וכוללות בעיקר זרמים ייחודיים שלא מתאימים לכל אחד.

הוא יכול לתת שיעורים פרטיים 100-150 ש"ח לשעה. הוא יכול ללמד קבוצות של 2-3 תלמידים ולהגיע לשכר שעתי של מתכנת בהיי טק.
הוא גם יכול למלצר או להיות שליח של וולט, אבל בסופו של דבר החשבונות האלה לא נכונים.

יצאתי איתה הרבה לפני הקורונה. היא היתה מחנכת של כיתה ג', כמה זמן לוקח לבדוק מבחן של תלמיד כיתה ג'?! אסיפות הורים זה לא יותר מ3-4 פעמים בשנה. בוא, היא נהנתה משלושה חודשים חופש בשנה, אתה מצליח לעכל את המספר הזה(עם היום חופש באמצע שבוע זה 4 חודשים)?

אגב, כתבתי את התגובה שלי לפני שקראתי את הפוסט של המורה. הפוסט די מביך, מתנצל, אבל אני לא מתחבר לסגנון הזה של "אני מסכן, תעזרו לי". הוא מעיד על עצמו שהוא דובר אנגלית שפת אם. הוא יכול לתת שיעורים פרטיים 100-150 ש"ח לשעה. הוא יכול ללמד קבוצות של 2-3 תלמידים ולהגיע לשכר שעתי של מתכנת בהיי טק.
אגב, אני גם רווק, חי בפתח תקווה לא בחיפה, וסך ההוצאות שלי נמוך מ8000 ש"ח.
והוא מסתבר מחלטר גם אחר הצהריים ובקייטנות בקיץ בדומה לאקסית שלי, אז ההכנסה שלו גבוהה יותר מ8k
אני חושב שטענות נגד שכר של 10K למורה במערכת הציבורית מגלות חוסר הכרות עם המציאות בישראל בלי קשר לשאלה אם הן "מוצדקות".
השכר בארץ לעובדים מתחילים הוא נמוך, למעט מספר מצומצם של מקצועות. השכר לעובדי מדינה מתחילים נמוך עוד יותר (שוב, למעט ...).
ישראלים אוהבים ללדת ילדים כמו באפריקה ורוצים מערכת חינוך כמו באמריקה עם עלויות כמו באירופה. זה לא עובד כך.
אז צריך להכיר במציאות - שכר של 10K לעובד מתחיל זה שכר לא רע, שכר כזה לעובד מדינה זה עוד יותר טוב, בישראל כיתות צפופות כי יש המון ילדים וזה מקשה מאד על המורים והילדים ומחיר המחיה בישראל הוא כזה שאדם שמגיע לגיל בו הוא רוצה לגור לבד ולהתפרנס ממשכורת אחת צריך להרוויח המון יחסית לבני גילו, או לחיות מאד בצניעות (כן, לגור עם שותפים בגיל 33 זה פחות מתאים לרוב האנשים).
מה שאני לא מצליח להבין זה למה אין בתי ספר חילוניים פרטיים או חצי פרטיים. אולי החינוך הרבה פחות חשוב לנו ממה שנדמה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I מורה פרטי - כיצד מתחילים התפתחות אישית 17
ס עוסק פטור או מורשה מורה פרטי מיסים 15
T יומנה של מורה יומני מסע אישיים 21
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
ה IRA מורה נבוכים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
L להיות מורה בגילאי ה30 התפתחות אישית 17
S קרח-מכונת קרח/מורה נבוכים צרכנות פיננסית 28
S עצמאי - אבדן כושר עבודה - מורה נבוכים צרכנות פיננסית 14
S דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים אוף טופיק 17
נ בקשה- מורה נבוכים במיסוי בתיק השקעות שוק ההון 26
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
S איך רווק יכול להתגורר בזול בישראל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 128
F מקרר לדירת רווק אוף טופיק 3
1337justme ~1200 ש"ח לחודש על קניות בסופר בתור רווק מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 96
S רווק בשנות הארבעים לחייו ועדיין אובד עצות... יומני מסע אישיים 21
R רווק בן 45 - בוחן אפשרות פרישה יומני מסע אישיים 36
1337justme רווק עם הון עצמי - האם לקנות דירה למגורים או לשכור? נדל"ן 68
M כמה מרוויח בעלים של בית תוכנה או מפתח ובעל מוצר תוכנה ממוצעים אוף טופיק 3
Tsachi01 שליח בכלכלת הפלטפורמה מרוויח כמו קופאי בסופר? הייתכן? אוף טופיק 130
גימפל מי מרוויח כשריבית הפריים עולה? פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מוכר את הבית בסכום נמוך ממחיר הקניה ועדיין מרוויח. איפה אני טועה? נדל"ן 22
aminadav האם במשברים הגדולים. האם מי שהיה נשאר 10 שנים על קרן מחקה את אחד המדדים המובילים. האם היה יוצא מופסד? או מרוויח בגדול? שוק ההון 27
Jenia29 מרוויח משמעותית יותר מהבת זוג. יש מה לעשות? אוף טופיק 6
י תכנון מס כאשר בן זוג אחד מרוויח הרבה והבן זוג השני מעט שוק ההון 2
M "הוא מרוויח טוב" ... אוף טופיק 7
מתכנת תעודות סל, כיצד המנפיק מרוויח? שוק ההון 15

נושאים דומים

Back
למעלה