• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מבולבל מכל החומר התיאורתי, אשמח לדעתכם בנושא.

Andrei

משתמש רשום
דירוג
2
שלום רב לכולם, פוסט ראשון שלי בפורום לאחר קריאה מרובה. השבוע סיימתי לקרוא *כמעט* את כל השרשורים/פוסטים של הסולידית/מדריכים ונעוצים כאן בפורום, למרות זאת יש ברשותי מספר שאלות בנושא תכנון תמהיל תיק ההשקעות שלי.
בקצרה אציג את עצמי. בן 28, רווק מאזור ירושלים, מתגורר בשכירות בדירה ממקום העבודה. עובד באחד מגופי הביטחון, שכר אינו שכר הייטק אך גם לא שכר מינימום. בשנה האחרונה יצאתי מכלל החובות שהיו ברשותי עקב הרגלי צריכה בזבזניים. חסכתי "קרן חירום" למחיה למרות שאני עובד בתחום שגם אם תתחיל מלחמת עולם אני עדין אמשיך להגיע לעבודה. כרגע ברשותי ישנם 40 אלף שקלים שברצוני להשקיע בשוק ההון בצורה פסיבית. לאחר קריאה מרובה בבלוג הסולידית ובאתרים נוספים ברשת הישראלית( לא יודע אם אפשר לציין) שרובם די דומים בקונספט לאתר הנ''ל עלו בראשי מספר שאלות והתלבטויות.
סכום השקעה ראשוני( פתיחת תיק): 40 אלף ש''ח.
הפקדה חודשית למשך 12 חודשים: 5 אלף ש''ח.
תכננתי להגיע לסכום 100 אלף ואז לבצע "הקפאת מצב" וחישוב מסלול מחדש.
טווח השקעה משוער:
מעל 15 שנים. לא אצטרך את הסכום הנקוב למעלה לשום צורך. מתכנן להשקיע אותו "פסיבית" ופשוט "לשכוח" ממנו.
ראיתי כאן באתר ובאתרים נוספים "כללי ברזל" לתיקי השקעות, ראיתי את המודל של הארי מרקוביץ' וראיתי מודלים נוספים, הבנתי שככל שגיל המשקיע צעיר יותר כך אחוז החשיפה המנייתי באפשרותו להיות גדול יותר, אך למרות זאת אני רואה משקיעים רבים "ממליצים" לרכוש אג''חים במטרה לאזן את הפלח המנייתי, בנוסף ראיתי כאלו שמאזנים אותו עם מק''מ או מזומן. השאלות שלי הן בעיקר.
1.האם חשיפה ל-100% תיק מנייתי בהתחשבות לעובדות שפירטטתי קודם לכן היא נכונה עבורי?
2.איך מזומן או מק''מ בתיק ההשקעות רלוונטים עבורי? נגיד תיק שהוא 80% מנייתי ו20% מזומן או מק''מ.
3. מה ההבדל העיקרי בין מזומן למק''מ בתיק ההשקעות?
4.האם אג''ח רלוונטי בכלל עבורי? כל הנושא נראה לי די מסובך עם האג''חים. חייב לציין שלא הבנתי כלום מהכתוב בפורום אודות האג''חים.
5.לגבי תמהיל התיק אני מתלבט בשלב זה בין ההרכבים הבאים:
א.90 אחוז MSCI ALL COUNTRY WORLD INDEX ו10 אחוז MSCI SMALL CAP
ב.100% קרן אחת שמחקה כגון CSPX או ishares msci world.

אשמח לביקורת, תגובות מעניינות ודעות מגוונות. תודה מראש וכמעט שבת שלום לכולם!

נערך לאחרונה ב:
1. כן אבל תלוי מה סיבולת הסיכון שלך (שאותה תדע רק אחרי שתחווה נפילות)
2. זו דרך לא רעה להקטין את החשיפה למניות (על חשבון התשואה) עד שתלמד מה סיבולת הסיכון שלך.
3. לעניות דעתי אין ממש הבדל אבל אני לא בקיא גדול בתחום הזה
4. הדעה הרווחת בפורום היא שבמצב הריבית הנוכחי אג"חים הם כנראה השקעה גרועה
5. 10% לטובת small cap מרגיש כמו הטייה מסויימת לפלח שוק ספציפי. האם זה ישתלם או לא אין לי מושג. אבל אם אתה מהמר נגד השוק (עיין "הליכת אקראי בוול סטריט") כדאי שיהיו לך נימוקים טובים.

אחרי שכל זה נאמר אני ממליץ על הפוסט האחרון של הסולידית "מה עוזר לך לישון טוב בלילה". המטרה היא לא לבנות תיק השקעות לרובוטים אלא משהו שאתה כבן אדם עם רגשות תוכל להתמיד בו לטווח הארוך.

בהצלחה

שלום רב לכולם, פוסט ראשון שלי בפורום לאחר קריאה מרובה
ברוך הבא!
לאחר קריאה מרובה בבלוג הסולידית ובאתרים נוספים ברשת הישראלית( לא יודע אם אפשר לציין) שרובם די דומים בקונספט לאתר הנ''ל
יש אתרים ישראלים שדומים לסולידית? אני טרם פגשתי ואשמח מאד אם תציין מי הם, תמיד אשמח לעוד מקום איכותי.

לגבי השאלות, משה ענה לך יפה ואני רק רוצה להזכיר את הנושא של קרן לשעת חירום שמדובר עליו רבות בפורום. יש מעטים שלא יוצרים קרן כזאת, בטענה שהם מעדיפים שכל הכסף "יעבוד" כל הזמן והם ימכרו חלק מהמניות בשעת צורך. רוב האנשים כאן מחזיקים קרן חירום שמהווה את סכום ההוצאות החודשי שלהם כפול X חודשים (כל אחד ומכפלותיו שלו לפי רמת החרדה האישית). את הקרן אנשים מחזיקים בעו"ש/מק"מ/פק"מ לפי העדפותיהם (אני מחזיקה בעו"ש).

טווח השקעה משוער: מעל 15 שנים. לא אצטרך את הסכום הנקוב למעלה לשום צורך.
התפקיד של האג"ח הוא להיות זמין אם בכל זאת תצטרך את הסכום לפני. קשה מאוד לעשות תחזיות 15 שנה קדימה.

אשמח לביקורת, תגובות מעניינות ודעות מגוונות. תודה מראש וכמעט שבת שלום לכולם!
1.האם חשיפה ל-100% תיק מנייתי בהתחשבות לעובדות שפירטטתי קודם לכן היא נכונה עבורי?
2.איך מזומן או מק''מ בתיק ההשקעות רלוונטים עבורי? נגיד תיק שהוא 80% מנייתי ו20% מזומן או מק''מ.
4.האם אג''ח רלוונטי בכלל עבורי? כל הנושא נראה לי די מסובך עם האג''חים. חייב לציין שלא הבנתי כלום מהכתוב בפורום אודות האג''חים.
ענו לך כבר על השאלות האלו.
אני רק אוסיף עבורך שאלות נוספות לרשימה:

3-. האם אתה יודע איפה קרן הפנסיה שלך מושקעת וכמה דמי ניהול אתה משלם עליה?
2-. האם יש לך קרן השתלמות?
1-. האם יש לך מערכת כלשהי למעקב אחר הוצאות והכנסות?
0. כמה אחוז מהמשכורת שלך אתה חוסך?

וודא שיש לך תשובות לכל השאלות הנ"ל לפני שאתה מעז לקנות אפילו יחידה אחת של ishares.

ענו לך כבר על השאלות האלו.
אני רק אוסיף עבורך שאלות נוספות לרשימה:

3-. האם אתה יודע איפה קרן הפנסיה שלך מושקעת וכמה דמי ניהול אתה משלם עליה?
2-. האם יש לך קרן השתלמות?
1-. האם יש לך מערכת כלשהי למעקב אחר הוצאות והכנסות?
0. כמה אחוז מהמשכורת שלך אתה חוסך?

וודא שיש לך תשובות לכל השאלות הנ"ל לפני שאתה מעז לקנות אפילו יחידה אחת של ishares.
תודה רבה על התגובה, אכן שאלתי את עצמי את השאלות שציינת ובגדול מלבד מעקב קבוע אחר הוצאות התשובה היא כן לכל הסעיפים.
שאלה נוספת ברשותכם, האם ע''פ חוקי הפורום אפשר לקבל חוות דעת על מבנה התיק? במידה וכן רציתי לשמוע את דעת הגולשים אודות תיק
100% מנייתי SP500 או גרסא שנייה 100% מנייתי כלל עולמי.

תודה רבה על התגובה, אכן שאלתי את עצמי את השאלות שציינת ובגדול מלבד מעקב קבוע אחר הוצאות התשובה היא כן לכל הסעיפים.
יפה!
רציתי לשמוע את דעת הגולשים אודות תיק
100% מנייתי SP500 או גרסא שנייה 100% מנייתי כלל עולמי.
יש מלא שרשורים בנושא, תריץ חיפוש.
על מה ההתלבטות שלך בין שני אלה?

יפה!

יש מלא שרשורים בנושא, תריץ חיפוש.
על מה ההתלבטות שלך בין שני אלה?
לקבל את ההחלטה הנכונה יותר. SP500- מדובר על חשיפה לכלכלת ארה''ב בלבד, מנגד יש הטוענים שמדובר בחברות ביןלאומיות ולכן החשיפה בפועל לא ממש לארה''ב בלבד אלא גלובאלית .מצד שני בתור משקיע מתחיל שלא מבין כלום ושום דבר והולך ע''פ כל מה שקראתי/נחשפתי אליו כאן בפורום אז עדיף להחשף למדד עולמי רחב יותר. לא אשקר ואציין שגם נושא התשואה משחק פה, כאשר אני מבצע השוואה בין שני המדדים אז יש יתרון מסוים למדד הSP500 לעומת המדד הכלל עולמי. כל העובדות שציינתי כרגע מפריעות לי בתור משקיע מתחיל שכבר קבע לעצמו סוג של תכנית השקעה לקבל החלטה איפה להשקיע 100% מנייתי "שגר ושכח" נייר ערך אחד עם דמי ניהול מינימלים.

לקבל את ההחלטה הנכונה יותר. SP500- מדובר על חשיפה לכלכלת ארה''ב בלבד, מנגד יש הטוענים שמדובר בחברות ביןלאומיות ולכן החשיפה בפועל לא ממש לארה''ב בלבד אלא גלובאלית .מצד שני בתור משקיע מתחיל שלא מבין כלום ושום דבר והולך ע''פ כל מה שקראתי/נחשפתי אליו כאן בפורום אז עדיף להחשף למדד עולמי רחב יותר. לא אשקר ואציין שגם נושא התשואה משחק פה, כאשר אני מבצע השוואה בין שני המדדים אז יש יתרון מסוים למדד הSP500 לעומת המדד הכלל עולמי. כל העובדות שציינתי כרגע מפריעות לי בתור משקיע מתחיל שכבר קבע לעצמו סוג של תכנית השקעה לקבל החלטה איפה להשקיע 100% מנייתי "שגר ושכח" נייר ערך אחד עם דמי ניהול מינימלים.
בוא נתחיל מזה ששתי האופציות הן מעולות.
שתיהן יתנו לך תשואות יפות ואף אחת מהן לא תגרום לך להפסיד את התחתונים.
ככה שזה לא באמת כזה משנה מה בניהם תבחר.
אנחנו מדברים פה על הבדל של אחוז לפה אחוז לשם.
זה נחמד להרהר בנושא, אבל שים דברים בפרופורציות. זו לא כזו החלטה הרת גורל.

אם אתה שואל לדעתי, אני אישית מחזיק ב ACWI (לא מיעץ או ממליץ)

לא, כי ACWI לא כולל small caps. זה ACWI IMI
ברור

השאלה היא האם מניות small cap מהוות עשר אחוז ממשקל השוק? אני מניח שלא ולכן יש כאן סטייה מסויימת שמצריכה נימוק

השאלה היא האם מניות small cap מהוות עשר אחוז ממשקל השוק? אני מניח שלא ולכן יש כאן סטייה מסויימת שמצריכה נימוק
אם אתה לא יודע את משקל השוק, למה כתבת שאחוז כזה או אחר מהווה הטיה?

בעיקרון אתה צודק, אבל זאת סטייה קטנה בהרבה מאשר לא להחזיק בכלל.
למה אתה לא דורש נימוק ממי שלא מחזיק בכלל מניות קטנות?

(אאל"ט חברות קטנות מהוות כ 15-25% מכלל השוק)

דעה לא פופולארית - לדעתי אין באמת דבר כזה "סיבולת הסיכון שלך".
על אדם להתפכח ולהבין את משמעות המניות ומהות ההשקעה הפאסיבית. לאחר מכן, הוא צריך להתאים את ההשקעה שלו לגילו ואופק ההשקעה שלו בלבד, לא ל"רגשות שלו" בנוגע לסיכון. "סיבולת הסיכון שלך", כמושג אמורפי שמתייחס כנראה לרמות הקורטיזול שאדם מפריש בעת לחץ, אינה ממש רלוונטית לצורת ההשקעה שנכונה לכל אדם. אין דבר כזה יותר מדי קורטיזול, יש דבר כזה פחות מדי חינוך פיננסי.
כולנו שונאים להפסיד. אני מתבאס כשאני מבזבז גם עשרה שקלים על משהו שאני לא באמת צריך (אני עובד על לשחרר הזה בסכומים קטנים), ורוב הוני המוחלט מושקע במניות. וטוב מאד שכך. אני צעיר, אני חסכן, אני אשתמש בכסף הזה מאוחר, ואני מבין את משמעות ה"ההפסד" במדדים עולמיים. אם יום אחד העולם יקרוס ולא אראה את הכסף חזרה, לא ממש יעזור לי שבחנתי את רמות הקורטיזול שלי לפני, כל מי שזה יקרה לו ילחץ. אין מה לעשות.
אז המלצתי האישית היא פחות "לנסות להכיר את עצמנו" ופחות "לנסות להקשיב למה שנכון לי אישית". זה אמנם חשוב בכל תחום אחר, אבל הגישה היא לחנך את עצמנו להבין מה זה מניות ומדוע הסיכון נמצא גם באחזקת מזומן. לכן "בחינת סיבולת הסיכון" היא מושג מטעה - הסיכון נמצא בכל מקום. השאלה האמיתית היא היכולת להתמודד עם תנועתיות, ובעיני כשמחנכים את עצמנו להבין מה זו השקעה לטווח ארוך היכולת הזאת גם ככה נרכשת.

נערך לאחרונה ב:
יש אתרים ישראלים שדומים לסולידית? אני טרם פגשתי ואשמח מאד אם תציין מי הם, תמיד אשמח לעוד מקום איכותי.
האם כשאת אוכלת אצל אייל שני את מבקשת ממנו המלצות למסעדות טובות? אפשר לצפות לאיזה נטיקט בסיסי?

סכום השקעה ראשוני( פתיחת תיק): 40 אלף ש''ח.
בסכומים כאלה פשוט תתחיל.

נשמע לי שאתה על סיפו של שיתוק מעודף ניתוח, קורא המון, מחפש ולידציה מזרים, כשמה שבאמת קריטי כרגע הוא להגדיל את ההון שלך דרך חיסכון, שבהתחשב בגילך ובגודל התיק, הוא חשוב לאין ערוך מהתשואה שתיק השקעות מנייתי פסיבי יכול להניב לך (בתוחלת) בשנים הקרובות. ראה גם.

1. לדעתי בסכום כזה חשיפה ל100% מניות אפשרית ובעיני גם רצויה, אם אתה חוסך לפנסיה שלך.
2. כיוון שאתה לא משלם שכר דירה, מספיק להשאיר כמה אלפים לקרן חירום.
3. אתה מתכוון לפק"מ? אם כן, פיקדון קצר מועד היא תוכנית שגוזרת ריבית כמעט אפסית. אתה יכול לשים בה את הכסף המזומן שלך.
4. אני לא מבין באג"ח. יכול לשתף שאני בחרתי לוותר עליו, אבל זה חלק מתפיסתי ויש הרבה דעות סותרות ושונות בפורום.
מסכים שיש חסך במידע אקטואלי באתר לגבי אג"חים לעומת מניות. הסיבה היא שהסולידית אינה מתפשרת וקונה אגחים ישירות, והמשקיע הממוצע שלא רוצה להתעסק בזה קצת אבוד. יש גם דעות שליליות חריפות לגבי אג"ח והתשואה השלילית שהוא צפוי לקבל. אי אפשר לדעת מה יוליד יום. אני בחרתי להמנע, להשקיע את רוב כספי בנדל"ן ומניות ולקוות לטוב.
5. עדיף ככלל, במיוחד בימינו כשהדבר לא בהכרח מתבטא בדמי ניהול יקרים יותר, קרן אחת פשוטה ולהמנע מאיזונים.

אינני מייעץ לך מה לעשות אלא רק חולק את דעתי.

אם אתה לא יודע את משקל השוק, למה כתבת שאחוז כזה או אחר מהווה הטיה?
זכרתי במעורפל שזה אחוז קטן יותר מהשוק. נשמע שלא דייקתי במיוחד לאור:
(אאל"ט חברות קטנות מהוות כ 15-25% מכלל השוק)

בנוגע ל:
בעיקרון אתה צודק, אבל זאת סטייה קטנה בהרבה מאשר לא להחזיק בכלל.
למה אתה לא דורש נימוק ממי שלא מחזיק בכלל מניות קטנות?
אני חושב שכל סטייה ממשקל השוק לכל כיוון מצדיקה הסבר לאור תאוריית השוק היעיל.

האם כשאת אוכלת אצל אייל שני את מבקשת ממנו המלצות למסעדות טובות? אפשר לצפות לאיזה נטיקט בסיסי?
מבינה לליבך אבל הסירי דאגה ממנו - עד היום עוד לא קם לך מתחרה :)
ואגב, כשהיו לי צימרים הייתי ממליצה לאנשים גם על צימרים ראויים אחרים - אני התייחסתי לבעלי הצימרים האחרים כקולגות ולא כמתחרים.
זה עוזר לעשות שיתופי פעולה למען אותה מטרה (אבל רק במידה ויש קולגות ברמה דומה).

דעה לא פופולארית - לדעתי אין באמת דבר כזה "סיבולת הסיכון שלך".
על אדם להתפכח ולהבין את משמעות המניות ומהות ההשקעה הפאסיבית. לאחר מכן, הוא צריך להתאים את ההשקעה שלו לגילו ואופק ההשקעה שלו בלבד, לא ל"רגשות שלו" בנוגע לסיכון. "סיבולת הסיכון שלך", כמושג אמורפי שמתייחס כנראה לרמות הקורטיזול שאדם מפריש בעת לחץ, אינה ממש רלוונטית לצורת ההשקעה שנכונה לכל אדם. אין דבר כזה יותר מדי קורטיזול, יש דבר כזה פחות מדי חינוך פיננסי.
כולנו שונאים להפסיד. אני מתבאס כשאני מבזבז גם עשרה שקלים על משהו שאני לא באמת צריך (אני עובד על לשחרר הזה בסכומים קטנים), ורוב הוני המוחלט מושקע במניות. וטוב מאד שכך. אני צעיר, אני חסכן, אני אשתמש בכסף הזה מאוחר, ואני מבין את משמעות ה"ההפסד" במדדים עולמיים. אם יום אחד העולם יקרוס ולא אראה את הכסף חזרה, לא ממש יעזור לי שבחנתי את רמות הקורטיזול שלי לפני, כל מי שזה יקרה לו ילחץ. אין מה לעשות.
אז המלצתי האישית היא פחות "לנסות להכיר את עצמנו" ופחות "לנסות להקשיב למה שנכון לי אישית". זה אמנם חשוב בכל תחום אחר, אבל הגישה היא לחנך את עצמנו להבין מה זה מניות ומדוע הסיכון נמצא גם באחזקת מזומן. לכן "בחינת סיבולת הסיכון" היא מושג מטעה - הסיכון נמצא בכל מקום. השאלה האמיתית היא היכולת להתמודד עם תנועתיות, ובעיני כשמחנכים את עצמנו להבין מה זו השקעה לטווח ארוך היכולת הזאת גם ככה נרכשת.
אני מסכים שהידע התיאורטי חשוב מאד כדי לרכוש כלים להתמודד עם ירידות עתידיות, אבל זה לא מספיק. רק כשתפסיד סכומים גדולים וגדולי המומחים יספרו לך שהפעם זה שונה וימים , שבועות וחודשים אדומים ירדפו זה את זה, תדע באמת איך אתה מגיב בזמן אמת ולא רק בתיאוריה.
ולאדם צעיר התרחיש שכתבתי קרוב לוודאי. השאלה היא רק מתי זה יקרה.

• אהבתי
Reactions: YPV
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B סטודנט בן 28 למנהל עסקים ומדעי המחשב ומאוד מבולבל. התפתחות אישית 3
A מבולבל מכמות האפשרויות להשקעה ארוכת טווח.. שוק ההון 8
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
E פעם ראשונה שלי פה- מבולבל ומבקש עיצה שוק ההון 90
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
deussex רכישת רכב חדש - איזה כדאי ? מבולבל מאוד, ועליית מחירים צרכנות פיננסית 62
מ קצת מבולבל מנושא קרנות ההסל שוק ההון 10
האזרח החשדן חיסכון לילדים - מבולבל שוק ההון 34
R מבולבל ואשמח לעזרה פוסטים מאיכות נמוכה 5
F פנסיה מקיפה או ביטוח מנהלים? מבולבל לגמרי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
סול קצת מבולבל - איך אני ברווח והיחידות זולות יותר? שוק ההון 9
N אג"ח או פיקדון? כבר מבולבל שוק ההון 9
C שקלית או דולרית, אירית או אמריקאית, מחלקת או צוברת - אחרי מחקר, יותר מבולבל. שוק ההון 0
sigler05 מבולבל מיתרת הכספים שראיתי בקופת גמל השקעה שוק ההון 5
M אני כבר מבולבל שוק ההון 4
M מרגיש מעט מבולבל שוק ההון 10
הבורח מהמירוץ מבולבל מפרדוקס הבחירה שוק ההון 10
A מבולבל כיצד להתקדם... שוק ההון 47
love עוד אחד מבולבל יומני מסע אישיים 18
tpr הפרשות מעסיק בהייטק (עצמאי מבולבל) צרכנות פיננסית 11
ת כבר מבולבל(הפקדה חודשית ) שוק ההון 32
H אני צריך קצת הכוונה אני מבולבל נדל"ן 15
י חייל מבולבל שוק ההון 37
R אג"ח צמוד מדד, יצאתי מבולבל מהבלוג. מישהו יודע להסביר? שוק ההון 4
C מבולבל- מה היתרונות/חסרונות/הבדלים בין השקעה בקרנות נאמנות לבין תיק השקעות בבנק? שוק ההון 2
C רוצה להתחיל לחסוך וקצת מבולבל שוק ההון 3
E צריך עיצה- עצמאי מבולבל :) שוק ההון 11
S איפה לשים את הכסף שלי? נורא מבולבל... מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
חושב בגדול האיש העשיר ביותר בבבל - 'מכל עשרה מטבעות שאכניס אוציא רק תשעה' התפתחות אישית 8
נ פקדונות מכל הסוגים - בואו נעשה סדר שוק ההון 20
ל פלטפורמה לבעלי מקצוע שמציעים שירותים שונים מכל העולם אוף טופיק 4
F קרנות מחקות מדד מנוטרלות מט"ח - הטוב מכל העולמות? שוק ההון 4
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
S מכירים etf שמחזיק רק תאגידים גדולים מכל העולם או לפחות ארצות הברית שוק ההון 4
amidar למי שמתלבט בנושא לימודי מחשבים (מכל סוג), מומלץ להעיף מבט. אוף טופיק 2
לא חשוב שמות אתרים עם כל החומר ללימוד יחידות בגרות - בחינם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
Y משקיע חדש תוהה: מה לעשות עם הכסף עד שאלמד את החומר שוק ההון 26

נושאים דומים

Back
למעלה