• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לאיפה ממשיכים מכאן?

סוציו

משתמש רשום
דירוג
6
שלום,

אנחנו משפחה צעירה, שני בני הזוג בגילאי ה-30, משתכרים יחד (כרגע) 25K נטו בחודש, כשהרוב הולך לחיסכון.
בנוסף, קיים תיק השקעות סולידי המנוהל ע"י בית השקעות ע"ס ~550K שהניב ב-4 שנות קיומו תשואה שנתית נטו של ~2-3%.
סכום דומה לזה שבתיק ההשקעות (~800K), מפוזר בעו"שים שונים / פק"מ עם ריבית אפסית / חיסכון בנקאי .
כרגע, לא משלמים שכירות ואין לנו דירה בבעלותנו.

בשנה הקרובה, ניאלץ לשכור / לרכוש דירה בשכונה אחרת (מטעמים של העדפה קהילתית) ואנחנו מתלבטים מה יהיה הצעד הנכון.
בשכונה הרצויה, מחיר הדירות הוא 2-2.5 מיליון ש"ח לדירת 4 או 5 חדרים, שכירות 5-6K לחודש.

1. האם לרכוש דירה להשקעה במחיר ההון שצברנו (עם או לי משכנתא קטנה), שתניב שכירות של ~3-4K ולשכור דירה בשווי 5-6 K?
יתרונות: הצעד פיננסי המתבקש, כנראה. חסרונות: ניהול נכס עלול להיות "כאב ראש" ולמען האמת אנחנו די עצלנים.
2. לרכוש דירה במחירים שצוינו למעלה.
יתרונות: דירה בבעלותנו! (ונחת להורינו...) חסרונות: השתעבדות ארוכת טווח במחירי שיא.
3. בזמן שמתלבטים, האם כדאי להכניס לתיק ההשקעות עוד כסף מהעו"ש? אפיק אחר?

נ.ב הפוסט הזה נשמע אולי כמו "צרות של עשירים". מצבם של בני גילנו הרבה פחות טוב. דווקא בגלל זה, חשוב לי להתנהל נכון עכשיו ולעשות את הצעד החכם.

נערך לאחרונה ב:
ברוך הבא לפורום!

למה יש לכם 800 אש״ח בפקמים? הוא נשמר בצד בשביל דירה פוטנציאלית?

למה לרכוש דירה זה הצעד הפיננסי המתבקש?

שכחת את סעיף 2ב
לא לקנות דירה, ורק לשכור, ואת הכסף בפקמ להשקיע בתיק השקעות לפי סיבולת הסיכון שלכם.

בנושא אחר, לא חבל לשלם על התיק המנוהל בשביל התשואה הזו?

ד.א. סחתיין על החיסכון!!!!!!!!!

תשקיע זמן בלימוד שוק ההון (או שוק הנדל''ן, אם זה יותר מעניין אותך). התשואה האלטרנטיבית שאתה מפסיד אדירה.
נניח שאתה משקיע כיום 550 אש''ח בתשואה של 3%. זה 16.5 אש''ח בשנה. אם תשקיע את כל הסכום שיש ברשותך -1.35 מיליון, ותצליח להשיג תשואה נומינלית של 7%, זה כבר 95 אש"ח בשנה.
(זה כמובן דורש למידה והבנה של מה שאתה עושה, ויכולת התמודדות עם הפסדים). הריבית דריבית כבר תיספר במיליונים.

ההחלטה על דירה היא חשובה אבל לא המרכזית בעיני. אפשר להקדיש x אחוזים מהכסף לרכישת דירה אם השקעת כולו בשוק ההון היא מפחידה. רכישת דירה במלוא הסכום - אפשרי, אבל נראה לי שגם אתם מבינים את הבעיות של פתרון כזה.

וכהרגלי, ממליץ על "לקנות או לשכור המדריך המלא" של אסף נתן (בלוג, חפש בגוגל)

*לא ממליץ ולא מבין כלום*

למה יש לכם 800 אש״ח בפקמים? הוא נשמר בצד בשביל דירה פוטנציאלית?

שילוב של עצלנות וישיבה על הגדר מתוך אמונה שאוטוטו עושים עם הכסף הזה משהו.
אני מתבייש לומר שרובו של הסכום סתם שוכב בעו"ש וחלקו הקטן בסוג של חיסכון עם ריבית אפסית.

אתם מעוניינים בדירה היקרה, ויש לכם את האמצעים לכך: גם הון עצמי בשיעור משמותי, וגם משכורת גבוהה שתתמוך בהחזר חודשי משמעותי. שיהיה לכם במזל טוב. לא כל ברור לי למה אתם מתלבטים.

לנצח? מדובר במשכנתא של מעל מיליון
הם חוסכים כרגע לפחות 13K לחודש לא כולל שכירות ולא כולל קרנות השתלמות. מה הבעיה שלהם לעמוד במשכנתא של מיליון אם זה מה שהם באמת רוצים?

ממש לא רוצים משכנתא של מיליון ש"ח.
א. אף אחד לא יכול להבטיח לנו את המשכורת הזו בעתיד. (בניסוח פחות זהיר, אפשר לומר שמובטח לנו שמתישהו בעתיד יהיה שינוי דרמטי במשכורות שייאלץ חשיבה מחדש).
ב. גם אם אפשר לעמוד במשכנתא כזו, שווה לוותר על כל עצמאותינו הכלכלית בשביל זה?

השאלות שלך הם שאלות כבדות שאף אחד לא יכול להחליט בשבילך אני ינסה לפרוט לך את השאלות כדי שתוכל לחפש כל שאלה בפורום לפירוט:
1.מה עדיף לקנות בית או לשכור בית(קיימים לפחות 4 שרשורים שונים בנושא).
2.במקרה שהחלטתי לקנות דירה(למחיה) כיצד לחלק את הקנייה, האם כדי לקנות בית קטן ולהשתדרג עם הזמן או לקנות דירה גדולה
שמתאימה לדרישות העתידיות שלך. האם להשקיע את כל ההון או להשאיר חלק לתיק השקעות?
3.במקרה שהחלטת לשכור דירה, כיצד להשקיע את הכסף נדל"ן או שוק ההון?
4.במקרה שהחלטת להשקיע בנדל"ן כיצד לפזר את הכסף בין נכסים, איפה כדי להשקיע בארץ או בחו"ל?
5. במקרה שהחלטת להשקיע בשוק ההון...טוב על זה יש אין סוף דיונים.

נראה לי שיהיה לך יותר פשוט לחפש כל אחד מהשאלות האלה בנפרד ולהפנות שאלות שם מאשר לשאול פה.

orensp - תודה. בהחלט דרושה פה עוד חקירה אבל בכמה שעות מאז השפוסט הזה נכתב, כבר החכמתי מהתגובות.

לדעתי, לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שרכישת דירה בארץ ברמות המחיר הנוכחיות, הן להשקעה והן לצריכה, היא איוולת וזריקת כסף לפח.

אני אישית רואה שתי אפשרויות עיקריות:
1. להמתין מספר שנים לקריסת מחירי הנדל"ן בארץ כדי לרכוש דירה. המשמעות היא השקעה במסלולים סולידיים יחסית כדי שלא יהיה מצב שתרצה לרכוש את הדירה אבל בדיוק הבורסה קרסה.
2. להחליט ששוכרים דירה ומוותרים על רכישה ואז להשקיע באינדקסים, עם אחוז מניות גבוה יחסית.

לא ממליץ ולא מייעץ כמובן.

הי, אתן את 2 הזוזים שלי:
אנחנו זוג בגילאי אמצע-סוף שלושים במצב דומה. החסכונות המצטברים שלנו עברו עבר את המליון, רובם שוכבים בעו"ש (וקצת זהב) מסיבות של רצון לרכוש דירה בזמן הקרוב. באזור בו אנו מעוניינים לקנות הדירות כ 1.8 מליון. זה ידרוש משכנתא של כ 600 אלף שניתן להחזיר תוך 10 שנים בהחזר חודשי של כ 6,000 ש"ח, שלא יקשה עלינו בכלל לאור שיעור החסכון שלנו (דומה מאוד לשלכם). כרגע אני מאוד חושש לעשות זאת, הן משום ששוק הדיור בשיא היסטורי והן משום שלהיות חייב כזה סכום כסף ולאפס אפקטיבית את כל החסכונות לא נראה לי כדאי במצב של משבר עתידי (שבוודאות יבוא, כנראה מוקדם ממאוחר).
יש לנו עוד 2-3 שנים להתלבט לפני שבתי תגיע לגיל בית ספר (שבו אני מעוניין לעוף כבר מלוד). כרגע הנטייה להשאר על מזומן ולחכות- זכור שלפעמים שימור ההון הוא טוב יותר מתשואה על ההון, במיוחד בטווחי זמן קצרים.

[
כרגע הנטייה להשאר על מזומן ולחכות- זכור שלפעמים שימור ההון הוא טוב יותר מתשואה על ההון, במיוחד בטווחי זמן קצרים.
תוכל להסביר קצת יותר על הטענה הזו?

יתרונות: דירה בבעלותנו! (ונחת להורינו...) חסרונות: השתעבדות ארוכת טווח במחירי שיא.
בלי ציניות, תמיד שווה לגרום נחת להורים. הרבה פעמים ההורים גם מוכנים לעזור כספית לקניה. שווה לבדוק איתם, ויכול להיות שבעזרתם תוכלו לקנות את דירת החלומות שלכם גם בלי להשתעבד למשכנתא ארוכת טווח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א לאיפה מגיעים הכספים ללא נמענים ? צרכנות פיננסית 1
H איסור אחזקת ני"ע לתושב מס בארה"ב בבתי השקעות/בנקים בארץ - לאיפה ואיך מעבירים תיק השקעות עם ני"ע ישראליים? שוק ההון 42
milx אם אני לא מעוניין להשקיע באג"ח - לאיפה אתם מקצים את החלק הסולידי של התיק שוק ההון 121
B עמלות משיכה מכספומט- לאיפה השוק הולך? צרכנות פיננסית 20
ש איך ממשיכים מכאן? שוק ההון 26
כ איך ממשיכים? שוק ההון 33
E סיימנו את השבעה על אבא שלי. איך ממשיכים בחיים? אוף טופיק 17
G ביידן מכריז על תכנית הכוללת העלאת מס חברות והמניות/מדדים ממשיכים לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 13
ד איך הגענו לעידן הריבית האפסית? לאן ממשיכים מכאן? שוק ההון 84
Y איך ממשיכים להתקדם? רכישת דירה, המשך חסכון ועוד ? יומני מסע אישיים 4
BRK מדוע אנשים עשירים )מאוד!(ממשיכים לעבוד אוף טופיק 3
M הם ממשיכים לעבוד כדי שאנחנו נוכל לפרוש מוקדם פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 9
Raven אחרי חובות ולפני השקעות - ממשיכים ללכת יומני מסע אישיים 2
Y שמתי מכתב התפטרות שבוע שעבר - איך ממשיכים עם ההפקדות הפנסיוניות צרכנות פיננסית 12
A לא יודע לאן להמשיך מכאן התפתחות אישית 22
C מכאן לאן יומני מסע אישיים 28
Y איך מתקדמים מכאן? שוק ההון 1
G לא יודע לאן מכאן - אשמח לדעתכם התפתחות אישית 21
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
מ מה עושים מכאן? יומני מסע אישיים 31
L לאן מכאן? התפתחות אישית 32
V לאן להמשיך מכאן-סטודנט למשפטים התפתחות אישית 8
P הרהורים על ההווה ועל העתיד - ומה אני עושה הלאה מכאן. יומני מסע אישיים 144
ג טעינו 30+ שנה, איך מתנהלים מכאן והלאה?! יומני מסע אישיים 18
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
י סכום כסף גדול- לאן מכאן? שוק ההון 56
ס 250K להשקעה מה עושים מכאן ? מה אתם הייתם עושים ? שוק ההון 9
פ מכירת ווילה לא מניבה. הבעיה חדר בדירה אחרת היה רשום על האישה. מה עושים מכאן? אשמח להכוונה שוק ההון 15
G תוהה לאן מכאן יומני מסע אישיים 59

נושאים דומים

Back
למעלה