1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

איך הגענו לעידן הריבית האפסית? לאן ממשיכים מכאן?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י דור ה-Z, ‏18/5/19.

1. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

אז, במהלך הדיון של "האם הקריסה הגדולה הגיעה" הועלתה בין היתר הטענה שבשל הריבית האפסית, אשראי זול מוצא את דרכו לבורסה ולכן אנחנו בשוק השורי השנוא בהיסטוריה מזה כעשור.
    מעולם לא הכרתי את העולם לפני "עידן הריבית האפסית", וזה גרם לי להתעניין בשיעורי הריבית טרום משבר הסאב-פריים ב-2008, ושינויים שונים שנעשו במהלכו.
    הסתבר לי שהריבית הייתה בעבר באזור ה-5.5 אחוז! (טוב, אתם בטח יודעים את זה, לי נותר רק לקנא :) ), שהפד החל בהורדת הריבית לכיוון ה-0 לצורך הצלת המערכת הכלכלית ממשבר אשראי, ובנקים מרחבי העולם הלכו בעקבותיו, לרבות בנק ישראל.
    כיף לדעת את זה והכל, אבל זה לא מספיק לי.
    עברו יותר מעשור מאז תחילת משבר הסאב-פריים ואנחנו עדיין עם ריבית אפסית. כן, היו העלאות ריבית, והריבית בארה"ב כבר כמעט חצי משיאה, אבל המרחק מהריבית טרום המשבר עדיין רב (לרבות בישראל).
    להבנתי, רק לאחרונה החלו צעדים בין לאומיים להעלאת הריבית- https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3746833,00.html .
    מה שמותיר לי כמה שאלות:
    1. איך הורדת הריבית הצילה את הכלכלה הגלובלית? בגלל שכשהריבית נמוכה הלוואות הן זולות ואנשים קונים יותר מוצרים?
    2. בנק ישראל מעלה ריבית בעיקר עקב לחצים אינפלוצניים (שלא ממש קיימים בימינו, ולכן הוא לא ממהר עם העלאת הריבית). איך בכלל נוצרת אינפלציה? הלוואות זולות לא אמורות דווקא להאיץ אותה, כי סכום הכסף בידי הציבור גודל ולכן הערך פר יחידה אמור לקטון?
    3. למה הפד מעלה ריבית? גם מסיבות של אינפלציה?
    4. מה היה המצב טרום המשבר? גם אז מחירי הדיור עלו? גם אז הייתה אינפלציה אפסית ברחבי העולם?
    5. לאן הכלכלה בכלל אמורה להגיע כדי שהפד והבנקים הבין-לאומיים יגידו "אוקיי, המצב בסדר, אפשר להחזיר הכל כמו שהיה טרום 2008"?
    6. איך עבר עליכם המשבר? התפתחות האירועים נשמעת דרמטית, אבל במבט לאחור קל לי לומר "הייתם צריכים לקחת משכנתא ולזרוק הכל על הנאסדק". איך זה הרגיש בזמן אמת?
    7. לפני המשבר התשואות באופן כללי היו גבוהות יותר?

תודה מראש לכל מי שיקדיש מזמנו בשביל לעזור לטירון כמוני להבין קצת יותר על הכלכלה טרם המשבר

עריכה: עוד משהו קטן-טרם הורדת ריבית בנק ישראל לערך המביש של 0.1%, נפתח עבורי פיקדון של 0.9+הצמדה למדד. הפיקדון הזה קיים עד יום זה, ואני עדיין מתלבט מה לעשות איתו. הייתי שמח לשמוח מה דעתכם עליו-האם הוא טוב ביחס לשוק היום (בנק י-ם מציע היום 0.7+מדד), והאם הוא יכול להוות תחלופה לאג"ח בתיק השקעות. כמובן-לא ייעוץ וכו', אני פשוט מנסה להבין איפה עומד טיבו כיום, ואם פיקדון יכול להחליף אג"ח בחלק הסולידי.

נערך לאחרונה ב: ‏18/5/19
    שלי, נולי ו-Nina T אוהבים את זה.
  2. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

הייתה יותר...
    תברר מה הייתה האינפלציה.

חתול לילה, adamshalev ו-Nina T אוהבים את זה.
  3. Nina T

Nina T משתמש ותיק

תחשוב שמהכסף בת מצווה היה לי כ150א ש"ח בשל ריבית של 10% לשאלותיך
    1. נכון מצרפת קישור https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0&t=3s
    2. עליית מחירים=אינפלציה יכולה להיווצר מגורמים שונים יש כאן הסבר https://he.wikipedia.org/wiki/אינפלציה
    3. העלאת ריבית היא בעיקרה כלי למלחמה באינפלציה, אך גם כלי להאצת צמיחה. ריבית נמוכה משמעה אפשרות לייצר כסף זול שמגביר צריכה
    4. על איזה משבר אתה מדבר 2008- כן מחירי הדיור בארהב עלו ואז התנפצו
    5.שאלה מעולה, בכללי מכיוון שאין כלי כיום לייצר צמיחה בהאטה, הרי שרבים צופים שבמקרה של האטה זה יחזור לאפס ואז אולי נתקרב לקפאון כמו ביפן
    6.ישראל התאוששה מאד מהר ב2008 אבל אחרי 2000 נעלמו הצעות עבודה מחברות היי-טק מופרכות שהעובדים חשבו שהמילה "תקציב" היא פסימיות של מחלקת הכספים
    7. יכולה לומר לך שבכללי בתנאי ריבית גבוהה, משקיעים מהשורה היו שמים פקדון בבנק ומרוויחים עליו, האדם הממוצע לא היה צריך לשבור את ראשו בפתרונות להגדיל את כספיו. הרבה פנסיונרים ממש כועסים על מה שקורה

4. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

הייתה ריבית של מעל 10 אחוז בשנת 2000 ו-2003! זה פשוט מטורף.
    מצד שני, בדקתי את האינפלציות לאורך העשור הראשון והשני של המאה ה-21, הנתונים מעידים על השינוי התדיר בשנים האלה.
    יש שנים עם אינפלציה אפסית, אפילו שלילית, ושנים עם אינפלציה גבוהה מאוד ביחס להיום. קשה לי לקבוע אם זה היה רווחי יותר מהיום.
    היו שנים שבהם זה הריבית הייתה רווחית הרבה יותר מהיום, ושנים בהם היא הייתה הפסדית.

1. צופה בו כעת. תודה! הוא מוסבר מעולה
    2. אקרא מאוחר יותר
    3. אוקיי, מובן
    4. פשיטה רגל של חברה אחת הובילה לפשיטת רגל של השנייה והקשתה על גיוס הון בעזרת אג"ח קונצרני של השלישית, כמותאר כאן: https://he.wikipedia.org/wiki/כרונו..._העולמי_ב-2008#השבוע_המתחיל_ב-14_בספטמבר_2008
    5. אז הריבית תעלה ככל שהצמיחה תגדל, ובעקבותיה האינפלציה? אבל הצמיחה לא גודלת מריבית 0? כאלו, יש נקודת שיווי משקל שאחרי שהיא נשברת האינפלציה פורצת, איך זה עובד?
    7. אפשר לנחם אותם בכך שדור ה-Z וככל הנראה דור ה-Y, סובלים לא פחות. צרת רבים חצי נחמה, אני מניח

Nina Tax Adviser אוהב/ת את זה.
  5. סטרבו

סטרבו משתמש ותיק

הורדת ריבית = אשראי זול= עלייה בצריכה= עלייה בביקוש= עלייה במחירים= אינפלציה גבוהה.
    העלאת ריבית - התהליך ההפוך.
    הכל כדי לשמור על היעד של אינפלציה 1-3%.
    כמובן שהכל רק תיאורטי, ושנים של ריבית אפסית יצרו קצת אינפלציה רק בשנה האחרונה.

לעניות דעתי ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  6. or..

or.. משתמש סולידי

הורדת ריבית זה כלי שאמור להאיץ את הצמיחה(ולהוריד אבטלה במידת הצורך), לכן קל להוריד אותו במשבר במכה ולוקח זמן להעלות אותו חזרה.
    בסביבת אבטלה נמוכה אמורים להתפתח לחצים אינפלציונים וזה אמור לאפשר העלאה של הריבית חזרה.

חשוב לזכור שלישראל כשלעצמה אין הרבה עצמאות בטווח הרחוק על גובה הריבית מאחר ותצטרך להתאים את עצמה למה שיקרה בשאר העולם..

7. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

אז בעיקרון, היינו אמורים להיות עכשיו תיאורטית עם אינפלציה גבוהה שאמורה לחדש את עליית הריבית, אבל זה פשוט לא קרה?

קשה להעלות אותו חדשה כי "מתמכרים" לצמיחה?

8. לא חשוב שמות

לא חשוב שמות משתמש ותיק

https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0

אני זוכר שבתקופה הצבאית שלי לפני כמעט עשר שנים כל אחד שדברתי איתו על הנושא התחיל את השיחה ב-"סטנלי פישר הוא פשוט גאון!", בהקשר להצלה לכאורה של המדינה מפני משבר 2008. כיום כשיתכן שחלק ממחיר ההצלה הזה דיי מתבהר (בועת נדל"ן?), תוהה אני אם עדיין אותם אנשים עמם שוחחתי ימשיכו להשתמש בתיאור הזה, גאון.

לא יודע לאילו משקיעים בדיוק אתה פונה בשאלתך, אבל אוכל לומר שאני מקנא במכריי שהיו גדולים ממני בכמה שנים ובדיוק כשהגיעו לגיל 18 ולתקופה הצבאית הם נהנו מתוכניות חיסכון עם ריבית באזור ה-6% (תקופה צבאית + ריבית 6% סוגרות להרבה מהם את הפינה). לעומתם, כשחגגתי את יום הולדתי ה-18 שלי, כאשר ברקע כל המסכים מקושטים באדום לכבודי, "נהניתי" מריביות באזור ה-0.1-0.6 %.

מדהים איך אנשים מקבלים או מפסידים רווחים פוטנציאליים אשר נושאים בהשלכות פיזיות ומעשיות ביותר - לא בגלל שהם מוכשרים או כושלים, לא בגלל שהם נבונים או טיפשים, לא מפני שהם ערניים יותר או פחות או אולי שהם אנשים טובים יותר או פחות, אלא רק בגלל שהם נולדים בעיתוי נכון יותר או נכון פחות בתחומים שונים בחיים. הספר "מצוינים" של מלקולם גלדוול מבטא רעיון זה בצורה הרבה יותר מעניינית.

האמת היא, שהרעיון הזה מרגיע באופן חלקי.

נערך לאחרונה ב: ‏19/5/19
    i3arnon ו-אחד שלא יודע אוהבים את זה.
  9. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

@Nina T יקירה,
    במקום למספר וגם בשביל שיהיה לנו [לי, זיכרון של דג] קל לעקוב אחרי תגובה זו אחרת,
    את יכולה לסמן בכפתור ימני שורה ואז ייפתח לך כזה "צטט הודעה".
    דוג':
    דרכך לפנסיונרים שאני ממש כועס על זה שהם לקחו כספים הפנסיה וקנו בתים להשקעה + החלק הארי מהתקציב שהולך למימון הפנסיה התקציבית שלהם.
    ועוד אחרי זה הם באים להטיף לנו ש"גם להם היה קשה" ודירות תמיד היה יקר.

הלכת קרוב, לך יותר רחוק ותראה מספרים דו-ספרתיים יפים והרי לך למה אין יותר "פקמים לבר מצווה" ...
    זו המחלה של העשור האחרון.
    תציץ פה בגרף, אין להתעלם מעוד גורמים אבל זה בהחלט מרשים.
    [סביר להניח שיש פה רבים שיחלקו עליו]

אחד שלא יודע אוהב/ת את זה.
  10. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

ראיתי את הסרטון, בהחלט מרתק.
    בעצם חלק נכבד מהחוב, נמחק והפך למזומן, והעולם מוצף בכסף שמצא את עצמו חוזר לשוק המניות. מעניין.

[post: 257046, member: 1710"] אני זוכר שבתקופה הצבאית שלי לפני כמעט עשר שנים כל אחד שדברתי איתו על הנושא התחיל את השיחה ב-"סטנלי פישר הוא פשוט גאון!", בהקשר להצלה לכאורה של המדינה מפני משבר 2008. כיום כשיתכן שחלק ממחיר ההצלה הזה דיי מתבהר (בועת נדל"ן?), תוהה אני אם עדיין אותם אנשים עמם שוחחתי ימשיכו להשתמש בתיאור הזה, גאון. [/QUOTE]

ייתכן שפשוט לא הייתה אופציה טובה יותר בזמנו. וייתכן שהוא פשוט דחה את הנזק. נחיה ונראה.

[post: 257046, member: 1710"] לא יודע לאילו משקיעים בדיוק אתה פונה בשאלתך, אבל אוכל לומר שאני מקנא במכריי שהיו גדולים ממני בכמה שנים ובדיוק כשהגיעו לגיל 18 ולתקופה הצבאית הם נהנו מתוכניות חיסכון עם ריבית באזור ה-6% (תקופה צבאית + ריבית 6% סוגרות להרבה מהם את הפינה). לעומתם, כשחגגתי את יום הולדתי ה-18 שלי, כאשר ברקע כל המסכים מקושטים באדום לכבודי, "נהניתי" מריביות באזור ה-0.1-0.6 %.

מדהים איך אנשים מקבלים או מפסידים רווחים פוטנציאליים אשר נושאים בהשלכות פיזיות ומעשיות ביותר - לא בגלל שהם מוכשרים או כושלים, לא בגלל שהם נבונים או טיפשים, לא מפני שהם ערניים יותר או פחות או אולי שהם אנשים טובים יותר או פחות, אלא רק בגלל שהם נולדים בעיתוי נכון יותר או נכון פחות בתחומים שונים בחיים. הספר "מצוינים" של מלקולם גלדוול מבטא רעיון זה בצורה הרבה יותר מעניינית.

האמת היא, שהרעיון הזה מרגיע באופן חלקי.[/QUOTE]

אני מסכים שיש מקריות רבה בחיים, אך אני גם מאמין שבכל תקופה יש את ההזדמניות שלה.
    הסתכלתי על גרף ה-S&P במאה שנה האחרונות, ויודע, יש מצב שלא מעט טועים:
    https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data
    היו תקופות שבהן השוק עלה 20 שנה ברציפות. עבר עשור מאז המשבר הכלכלי. לך תדע, אולי יש לכולנו עוד עשור של חסד וכולם פה בפורום יתעשרו? או לחילופין-יש מצב כאמור שאנחנו בבועה מטורפת ועוד 5 שנים או פחות 70% מכספנו או יותר יילך לפח. מי יודע.

פעם הייתה לי מורה להיסטוריה שאמרה "יש נקודות שבהן דברים משתנים-לטובה או לרעה. תהנו ממה שיש".
    אני כמובן הייתי מאוד מקנא במקומך ב-6 האחוזים מתנה שהם זכו להם, אבל מצד שני-היית בזמן המושלם להשקעה בשוק המניות, לו רק הייתי יודע זאת.
    כאמור, יש מקריות בחיים, אך תמיד ישנה הזדמנות.

אפרופו דירות, אני מכיר פנסיונרים שקנו דירות טרם ההיפר-אינפלציה, לקחו משכנתא עם ריבית קבועה ומצאו את עצמם עם דירה במחיר של 0.03 ש"ח במרכז.
    יש במה לקנא.

פקמ"ים לבר מצווה?? הייתה חיה כזאת?
    בהינתן המצב של העשור האחרון-מה אמורים לעשות בימינו? להשקיע במניות? בהלוואות P2P? מה יכול לגרד את שארית התשואה שיש בעולם?

Nina T ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  11. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

תגיד לי אתה,
    אתה בתחילת שנות ה90 הריבית פריים היא 14~ , תקח את הכסף של הילד ותקנה לו ווקמן+הופעה של אתניקס/עפרה חזה או תשים בפק"ם לאלף שנות אור ?

אני מכיר רק פנסיונרים כאלו :)
    זה נובע לא רק מהריביות אלא גם בגלל שאנחנו יהודים/משבר ויסות הבנקים שהיה כאן בתחילת ה-80Z[מקווה שאתה כבר מכיר את שלום חנוך-משיח לא בא]/מיסוי כושל על שכ"ד/מס רווח הון על רווחי בורסה שעלה.

12. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

1. זה בטח היה פחד מוות לקחת הלוואה
    2. הייתי לוקח כל שקל שיש לי וזורק לתוך הדבר הזה, ולפיקדון דומה צמוד למדד

אבל אם רגע אהיה טיפה יותר רציני, אתה רוצה לומר לי, שבשנות ה-90, הייתי יכול לבוא לבנק ולומר "היי, אני רוצה פיקדון ל-10/20/30/40 שנה של ריבית קבועה של 14 אחוז בערך צמודה למדד. יש לי כאן 300,000 ש"ח." והבנק היה אומר "כן, למה לא?".
    יש מצב שיש בעלי פיקדון כאלה שהבנקים עדיין משלמים להם?

13. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

א. סכום כזה במונחים של אז, כנראה היית קונה בית / בית מלון בטבריה.
    ב. אני אישית עוד הייתי עסוק בלעבור שלב בדיגר/גולדנאקס לכן אין לי מאומת
    אבל אני בטוח שיש כאן נינג'ות ותיקות שיוכלו לשפוך אור
    @בת העמק @yossik

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  14. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

קנאה, קנאה היא אכן אמיתית :)
    נו באמת, זה נשמע כאלו היה כסף על הריצפה בימים ההם. הייתי הופך למיליונר תוך עשור חחחח

אגב-הגרף שהבאת מאוד מעניין: https://www.themarker.com/realestate/1.3881794
    בקיצור, עד שנגיע לריבית של 1 אחוז+ לא נראה ירידות, ואי שם ב-1.5 אחוז נראה הצטלבות. כיף.
    בוא נגיד שרוצים לרכוש בית, תחת התנאים של ימינו. אין שום דרך להצמיד את הכסף למדד מחירי הדיור? מדד ת"א נדלן אולי?

Nina T ו-Shlomi Z אוהבים את זה.
  15. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

אם איני טועה ברוב המשכנתאות הממוצעות אתה צריך לחלק את זה למס' מסלולים. פריים ושאר ירקות
    בלי שום קשר
    שוק הדיור סובל מהרבה עיוותים, גם בגלל כל הנ"ל שציינת, גם בגלל מחיר למשתכן שהכניס פה את השוק לסחרור [בעיקר את הזוגות הצעירים ש"זכו"] הן בגלל עודף היצע [ע"ע חריש/כרמי גת וכו'] והן בגלל פחד מעתיד לא ברור [ממשלה/מלחמות/הנאצים באים וכו']
    אז אני לא יודע אם בכלל הייתי נכנס להשקעה כזאת כרגע אלא אם כן אתה רוצה להשקיע כספך ב-4 קירות ספציפיים ואחריך המבול. מצד שני,
    רק לאחרונה קיבלתי עליי את עול מצוות הסולידית אז קח אותי בעירבון מוגבל.

Nina T ו-דור ה-Z אוהבים את זה.
  16. adams

adams משתמש ותיק

זה גרף מחיר בלבד - המצב בפועל הרבה יותר טוב כי התקבלו דיבידנדים בכל התקופות הללו.

לפי הנתונים האלו בין 1975 ל-2000 לא הייתה אפילו שנה אחת שבה ה-SP500 (כולל השקעה של דיבידנדים) ירד באחוז דו-ספרתי.

17. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

לא להשוות גבינה צהובה לאופניים בבקשה.
    בתקופה שהריבית היתה גבוהה, גם האינפלציה היתה גבוהה. בסוף זה מקזז אחד את השני.
    חוץ מזה, לגבי ישראל- לא היה אז בכלל מידע חשוף לציבור, לא היתה בורסה נגישה, לא היו מכשירי השקעה כמו היום, הבנקים עשו מה שבא להם כי לא היתה תחרות, קופות גמל היו רק בבנקים, אם רצית הלוואה אז הכריחו אותך לעשות הוראת קבע לחיסכון במקביל (מרווחי הריבית בין הלוואה לחיסכון היו פסיכים אפילו יותר מהיום). בשנות השמונים הבנקים הולאמו בגלל ויסות המניות שלהם אבל בישראל זאת תעודת כבוד. במקום לשלוח את הרגולטורית לכלא על שאיפשרה להם, היא קיבלה את מנכ"לות בנק לאומי כפרס.
    מעבר לזה, לעשירים היו דרכים אחרות להשקיע, מחוץ לישראל, ושאר החסכנים נהגו לקנות דירות ולהשכיר. אף אחד לא יכל לדעת אז שיהיה אינטרנט וכל המידע כמעט פרוש לפניך, אף אחד לא ידע שתהיה קפיצת מחירים היסטרית בדירות ובטח שאף אחד לא דמיין לעצמו עולם ללא ריבית וללא אינפלציה (האמת שאין עולם כזה באמת, זה הכל פייק שראשי הבנקאות והמדיניות הציבורית בעולם יוצרים לנו באופן מלאכותי) ועוד למרבית הפלא- גם ללא אבטלה.

18. Shaz

Shaz משתמש בכיר

לא לספור דיבידנדים זה קצת לרמות את עצמך...
    https://www.multpl.com/s-p-500-dividend-yield

בממוצע השוק חילק 4.34% דיבידנדים בשנה ואחרי מס פה בארץ נגיד סביב ה 3.2% דיבידנדים נטו בשנה בממוצע וזה כבר יראה לך אחרת לגמרי

בזה אני מסכים איתך.. מה החלופות?

19. amit

amit משתמש בכיר

זה קרה , פשוט לא רואים את זה במדד.
    הנדלן והבורסה התנפחו ....

20. דור ה-Z

דור ה-Z משתמש ותיק

25 שנה ללא ירידה דו ספרתי? מדהים.

איך כל זה היה חוקי?
    לחייב לחסוך במקביל להלוואה?
    אז בעצם, כל אחד ביסס את ההון של ההלוואה שלו-בגלל יחס ההלימות שלבנק יש.

אין לי מושג מה החלופות.

זה שהנדלן והבורסה התנפחו, קשור לאינפלציה?
    אינפלציה היא אחרי הכל עליית מחירים. הנדל''ן תורם לזה, לא הבורסה למיטב הבנתי

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.