• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זקוק לעזרה לאחר ישיבה עם סוכן פנסיוני

Amirb

משתמש רגיל
דירוג
51
במקום העבודה החדש הפנו אותי לסוכן פנסיוני, מודה שיצאתי מאוד מבולבל וקצת עורערתי.
יחד עם זאת, עם המלצות כאלה קשה לי להתייחס ברצינות לכל השיחה: "קרן השתלמות, המלצתי גם לנייד לאלטשולר שחם או ילין לפידות עקב ביצועים טובים יותר, דמי ניהול 0.8% מצבירה. נכון להיום אתה נמצא בהראל מסלול השקעה מנייתי, דמי ניהול מצבירה 0.26% לפי מסלקה".

אשמח לעזרה לגבי דברים מסוימים [עמכם הסבלנות] שהסוכן אמר לי (אני מביא ציטוטים מדויקים ע"מ לדייק):

1. הסוכן הציע מסלול בפנסיה: "דמי ניהול בהראל פנסיה 1.5% מהפקדה החודשית ו 0.15% מצבירה שנתית, כמו כן, בסוף שנה לאחר הפחתה של דמי סליקה(תשלום שמועבר ע"י מעסיקך), בנטו, דמי ניהול מהפקדה יהיו 1% ו 0.15% מצבירה". אני לא מכיר את הטריק הזה של "הפחתת דמי סליקה", ולא ברור לי מה קרה לתשואות שהכסף העודף שנגבה לא עשה במהלך השנה. השאלה המרכזית היא האם זה משהו מוכר ?
  2. יש כלל אצבע פשוט שיעזור לי לבחור בין דמי ניהול של צבירה נמוכה [0.1] והפקדה גבוהה [1.5] לעומת צבירה גבוהה [0.15] והפקדה נמוכה [0.1] ? אני מניח שזו שאלה יחסית נפוצה [רלוונטית לא רק לקרן פנסיה], אבל באמת שניסיתי לחפש ולא מצאתי :lol:
  3. קרן פנסיה מקיפה או קופת גמל - רציתי קופת גמל (כך זכור לי מהתעמקויות שעשיתי בפורום בעבר ומפוסטים של הסולידית), אבל הסוכן טען שתי טענות שערערו אותי:
    1. "במידה ותחליט להפקיד לקופת גמל, המלצתי שיהיה לך אובדן כושר עבודה גם על שכר לקופת גמל. ע"פ חוק מעסיק חייב להפקיד 6.5% לתגמולים כולל אובדן כושר עבודה, הסכם של המעסיק 0.85% , כלומר לקופת גמל יופקד 5.65%." - השאלה: האם זה הגיוני שירדו 0.85% על אובדן כושר עבודה ? חשבתי שכל הרעיון בקופת גמל הוא הפרדת הביטוח ממוצר החסכון. היועץ גם כתב שיש אפשרות לקבל את כל ה 6.5% לקופת גמל, אבל אז אני מכוסה ביטוחית על 75% מהשכר המופקד לפנסיה בלבד. מה עושים ע"מ להיות מבוטח על שכר גבוה יותר (75% מכלל השכר למשל) - עושים ביטוח אובדן כושר עבודה פרטי ?
    2. הסוכן טען שאם, חס וחלילה, אגיע למצב של אובדן כושר עבודה, אז בקרן פנסיה מקיפה אקבל "שחרור מתשלום פרמיה" שזה אומר שאקבל הפקדה חודשית כאילו שאני עובד, ואילו בקופת גמל - לא.
  4. שאלות קטנות:
    1. גרעון אקטוארי - זה בכלל פרמטר בבחירת קרן פנסיה ? זכורה לי כתבה של נדב שאומר שהעסק דיי נגמר, אבל הסוכן היה דיי עיקש
    2. אג"ח מיועדות - להבנתי במסלול 100% מנייתי אין אג"ח מיועדות, היועץ טען אחרת ושהקצאת הנכסים שאני רואה באתר של קרנות הפנסיה היא 100% מהסכום שאינו באג"ח המיועדות ולא על סך כל הכספים, כך שגם מסלול 100% מנייתי כולל את אותה הקצאת מיועדות

האם זה משהו מוכר ?
כשאני שומע דמי סליקה, אני שומע:
0.5 שקל לכל עובד לכל שורה, משמע הסליקה עולה לי לכל עובד 1.5 ש"ח (תגמולים מעסיק, תגמולים עובד, פיצויים)
אני לא יודע מה הוא משתף אותך בעלויות שלא קשורות אליך אלא במעסיק
יש כלל אצבע פשוט
כן, אם יש לך צבירה כלשהי והיא גבוהה מספיק, אז אתה צריך דמי ניהול נמוכים מהצבירה
אם אין לך צבירה ו\או היא נמוכה מספיק, אז אתה צריך דמי ניהול נמוכים מההפקדה
ביטוח אובדן כושר עבודה פרטי ?
יש בפורום מספר שירשורים שמציגים את ההבדלים בסוגי הביטוחים הקיימים בפנסיה ורכישה עצמאית של ביטוח אובדן כושר עבודה
חפש, "פנסיה או קופת גמל" או משהו בסיגנון
בעיקרון, האובדן כושר עבודה הוא חל על המעסיק, אבל אתה לא חייב לרכוש את זה דרכו
יש מספר פוליסות שיכולות לבצע את הכיסוי שאתה צריך
חוץ מזה שהאובדן כושר עבודה מאוד זול בקרן פנסיה הוא נחות יותר ממקבילו החיצוני
שחרור מתשלום פרמיה" שזה אומר שאקבל הפקדה חודשית כאילו שאני עובד
זה רק אומר שימשיכו להפקיד עבורך לקרן גם שלא תעבוד (=לא תוכל לעבוד לפי התנאים בפוליסה)
אתה יכול לשאול אותו לדוגמא, ממתי מתחילים לשלם לי על אובדן העבודה ובאילו תנאים ביחס לביטוח חיצוני
גרעון אקטוארי
לטובה ולרעה, זה לא משהו שישפיע מהותית על מה שתקבל בסוף
בנוסף אין לך איך לדעת לאיזו קרן פנסיה יצטרפו אנשים שיתקרצצו על חשבונך ובאיזו קופה כולם ימותו לפניך
פשוט אין.
רוצה לנחש? אתה מוזמן
בכל מקרה, זה לא פרמטר שעושה לך רק רע, יכול גם לעשות טוב
אג"ח מיועדות
קיים רק בקרן פנסיה, לפי הגילאים של החוסכים ולא קשור לסוג הנכסים שמוחזקים במקביל
לרוב מבוגרים לא יהיו במסלול מנייתי ובגלל גילם יהיו יותר אג"ח מיועדות
לכן תיאורטית רוב הסיכויים שבגיל 50 מעלה רוב המיועדות יהיו אצל החוסכים הללו

כשאני שומע דמי סליקה, אני שומע:
0.5 שקל לכל עובד לכל שורה, משמע הסליקה עולה לי לכל עובד 1.5 ש"ח (תגמולים מעסיק, תגמולים עובד, פיצויים)
אני לא יודע מה הוא משתף אותך בעלויות שלא קשורות אליך אלא במעסיק

כן, אם יש לך צבירה כלשהי והיא גבוהה מספיק, אז אתה צריך דמי ניהול נמוכים מהצבירה
אם אין לך צבירה ו\או היא נמוכה מספיק, אז אתה צריך דמי ניהול נמוכים מההפקדה

יש בפורום מספר שירשורים שמציגים את ההבדלים בסוגי הביטוחים הקיימים בפנסיה ורכישה עצמאית של ביטוח אובדן כושר עבודה
חפש, "פנסיה או קופת גמל" או משהו בסיגנון
בעיקרון, האובדן כושר עבודה הוא חל על המעסיק, אבל אתה לא חייב לרכוש את זה דרכו
יש מספר פוליסות שיכולות לבצע את הכיסוי שאתה צריך
חוץ מזה שהאובדן כושר עבודה מאוד זול בקרן פנסיה הוא נחות יותר ממקבילו החיצוני

זה רק אומר שימשיכו להפקיד עבורך לקרן גם שלא תעבוד (=לא תוכל לעבוד לפי התנאים בפוליסה)
אתה יכול לשאול אותו לדוגמא, ממתי מתחילים לשלם לי על אובדן העבודה ובאילו תנאים ביחס לביטוח חיצוני

לטובה ולרעה, זה לא משהו שישפיע מהותית על מה שתקבל בסוף
בנוסף אין לך איך לדעת לאיזו קרן פנסיה יצטרפו אנשים שיתקרצצו על חשבונך ובאיזו קופה כולם ימותו לפניך
פשוט אין.
רוצה לנחש? אתה מוזמן
בכל מקרה, זה לא פרמטר שעושה לך רק רע, יכול גם לעשות טוב

קיים רק בקרן פנסיה, לפי הגילאים של החוסכים ולא קשור לסוג הנכסים שמוחזקים במקביל
לרוב מבוגרים לא יהיו במסלול מנייתי ובגלל גילם יהיו יותר אג"ח מיועדות
לכן תיאורטית רוב הסיכויים שבגיל 50 מעלה רוב המיועדות יהיו אצל החוסכים הללו
מה החישוב שאומר עבור איזה סכום צבור הטריידאופ בין צבירה להפקדה כדאי יותר?

לגבי אובדן כושר עבודה - זו הפרשה נפרדת? חשבתי שהיא חלק מהביטוח הפנסיוני.

תודה רבה

אחד החברים כאן בפורום ביסס איזה כלל אצבע
לא זוכר מי למען האמת
בעיקרון צריך לחשב כמה אתה "עלול" לצבור במהלך חייך ולשלם על ההפקדה שלו לעומת הצבירה שלך ומה יהיה גודלה בכל שנה שיקחו ממנה דמי ניהול
אם אתה כבר בשלב מתקדם של חיי העבודה רצוי שיקחו לך מעט מהצבירה - כי לא נותרו הרבה הפקדות
אבל אם אתה ממש מתחיל מאפס, חבל שעל כל הפקדה יקחו לך יותר

בהתחשב בעובדה שאפשר בכל רגע לעבור לקרן פנסיה אחרת - תחשב כמה דמי ניהול תשלם בשנה הקרובה, על בסיס הצבירה הקיימת וההפקדות הצפויות (לצורך נוחות החישובים תניח שאתה מפקיד בבת אחת הפקדות של 12 משכורות - אם הגעת לשלב שבזה אתה תלוי, הפער בין המסלולים לא מצדיק את מאמץ החישוב).

לגבי אג"ח מיועדות - בכל הקרנות שתבחר, בכל המסלולים, כמות האג"ח המיועדות שתקבל תהיה זהה (כיום כ28% למי שעוד לא פרש, 60% למי שפרש, בעוד כמה שנים, 60% לפורשים, 30% לאלו מעל גיל 50 שלא פרשו, והשאר לצעירים) מסלול 100% מנייתי מדבר על החלק שהוא לא באג"ח מיועדות.

קח עצה לחיים:
אם פונה אליך אדם, ומציג את עצמו כסוכן פנסיוני\ משווק פנסיוני\ סוכן ביטוח, קום, ולך. מייד. בלי לדבר איתו יותר. לא משנה מה הוא אומר לך. פשוט קום ולך, ואל תביט לאחור.

אם אתה רוצה יעוץ ממישהו, שלם כסף ליועץ פנסיוני מטעמך, ותדרוש לבצע הכל ישירות מול בית ההשקעות.

בהתחשב בעובדה שאפשר בכל רגע לעבור לקרן פנסיה אחרת - תחשב כמה דמי ניהול תשלם בשנה הקרובה, על בסיס הצבירה הקיימת וההפקדות הצפויות (לצורך נוחות החישובים תניח שאתה מפקיד בבת אחת הפקדות של 12 משכורות - אם הגעת לשלב שבזה אתה תלוי, הפער בין המסלולים לא מצדיק את מאמץ החישוב).

לגבי אג"ח מיועדות - בכל הקרנות שתבחר, בכל המסלולים, כמות האג"ח המיועדות שתקבל תהיה זהה (כיום כ28% למי שעוד לא פרש, 60% למי שפרש, בעוד כמה שנים, 60% לפורשים, 30% לאלו מעל גיל 50 שלא פרשו, והשאר לצעירים) מסלול 100% מנייתי מדבר על החלק שהוא לא באג"ח מיועדות.
תודה רבה. כשהסתכלתי באחד האקסלים( לדעתי הראל) של הקצאת הנכסים לא ראיתי את החלק של המיועדות, אבל ייתכן שמראש המאה אחוז הוא החלק שאינו במיועדות וזה הטעה אותי

קח עצה לחיים:
אם פונה אליך אדם, ומציג את עצמו כסוכן פנסיוני\ משווק פנסיוני\ סוכן ביטוח, קום, ולך. מייד. בלי לדבר איתו יותר. לא משנה מה הוא אומר לך. פשוט קום ולך, ואל תביט לאחור.

אם אתה רוצה יעוץ ממישהו, שלם כסף ליועץ פנסיוני מטעמך, ותדרוש לבצע הכל ישירות מול בית ההשקעות.
עקרונית הוא מקבל כסף מהמעסיק ולכן חשבתי שזה שקול, אבל נראה שלא..

"שחרור מתשלום פרמיה" שזה אומר שאקבל הפקדה חודשית כאילו שאני עובד, ואילו בקופת גמל - לא.
יש חברות ביטוח שמציעות כחלק מרכישת אכ"ע גם שחרור הפקדות.. כמובן שזה לא בחינם - למשל איילון, ולדעתי גם אחת הגדולות (אולי הפניקס?)

כך שגם מסלול 100% מנייתי כולל את אותה הקצאת מיועדות
כרגע זה אכן המצב.. כ30% באגח מיועדות, בעתיד אמור להשתנות בהתאם לגיל כך שלצעירים כמעט לא יהיה

בהראל מסלול השקעה מנייתי, דמי ניהול מצבירה 0.26%
דעתי האישית - הראל הם בסדר גמור והתנאים מעולים.. כל עוד "מנייתי אקטיבי" מתאים לך - הייתי משאיר את זה ככה
הייתי עובר רק לטובת מסלול מנייתי פסיבי במידה וזה מתאים לך

דעתי האישית - הראל הם בסדר גמור והתנאים מעולים.. כל עוד "מנייתי אקטיבי" מתאים לך - הייתי משאיר את זה ככה
הייתי עובר רק לטובת מסלול מנייתי פסיבי במידה וזה מתאים לך
לצערי התנאים הם דרך צה"ל והשתחררתי כך שהם צפויים לזנק, בכל מקרה הנימוק של היועץ של תשואות עדיפות כנימוק למעבר לקרן עם מעל פי 3 דמי ניהול הוא לא סביר

קח עצה לחיים:
אני רואה את זה אחרת (בשתי פסקאות אחרונות)

למטב זכרוני, אובדן כושר בביטוח מנהלים משחרר פרמיות לביטוחי מנהלים בלבד,
אם רוצים שזה יכסה קופג צריך לציין במפורש או לוותר על השיחרור או להשתמש בקרן פנסיה משלימה
כל כלי והבעיות לו.

אג"ח מיועדות - להבנתי במסלול 100% מנייתי אין אג"ח מיועדות, היועץ טען אחרת ושהקצאת הנכסים שאני רואה באתר של קרנות הפנסיה היא 100% מהסכום שאינו באג"ח המיועדות ולא על סך כל הכספים, כך שגם מסלול 100% מנייתי כולל את אותה הקצאת מיועדות
למיטב ידיעתי באלטשולר מגיעים לחשיפה של כ 100%-90% מניות במסלול המנייתי למרות שיש בו אג"ח מיועדות.
זה שונה מהמצב במסלול המניות של הראל בו למיטב זכרוני מגיעים לחשיפה של בערך 70% מניות.

למיטב ידיעתי
רשימת נכסים של פנסיה מקיפה מסלול מניות באלטשולר שחם נכון לרבעון 2 2019
https://www.as-invest.co.il/media/10669/513173393_p12419_p219.xlsx
אני אחסוך לך את הבדיקה...

ערד 8864- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8865- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8866- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8867- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8868- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8869- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8870- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8871- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8872- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8873- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8874- ערד אגח ממשלתי מיועדות
ערד 8875- ערד אגח ממשלתי מיועדות

בסך הכל 22% אג"ח מיועדות

ויש עוד 18% במק"מ + אג"ח סחיר...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
זריקת תבונה בנק אבא - זקוק לעזרה לפתח אפליקציה פשוטה אוף טופיק 16
D אוף... כמה שאני זקוק לעזרה! יומני מסע אישיים 6
A מעבר לנאסדק - זקוק לעזרה והכוונה שוק ההון 2
O.G זקוק לעזרה בבחירת כלי ההשקעה ב-IRA שוק ההון 5
omertal זקוק לעזרה חישובית שוק ההון 4
Y זקוק לעזרה בנושא קרן פנסיה צרכנות פיננסית 6
waskindalost זקוק לעזרה בהחזר מס צרכנות פיננסית 4
ח זקוק לעצה צרכנית אוף טופיק 16
L יזם זקוק לייעוץ שוק ההון 11
T משקיע מתחיל, זקוק ל2 הבהרות שוק ההון 10
A עזרה בהבנת עמלות-משקיע ראשוני ללא רקע זקוק לייעוץ שוק ההון 71
SpidiMan זקוק לעצה מהמומחים - במה להשקיע בארץ? שוק ההון 29
לא חשוב שמות זקוק להסבר ורקע בנושא מסלולי ברירות מחדל לפנסיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 124
לא חשוב שמות זקוק להדרכה מפיקוד העורף כיצד לנהל תיק השקעות בזמן משבר ניחוח 2008 אוף טופיק 3
לא חשוב שמות זקוק לפונקציה כלשהי באקסל לשם חסכנות. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
A זקוק להמלצה ליועץ פנסיוני צרכנות פיננסית 3
פישי התנאים בבנק שאני עובד איתו זקוק להבהרה שוק ההון 6
nimrodko זקוק לדחיפת עידוד צרכנות פיננסית 22
B אני זקוק לעזרתכם בפקודה/פונקציה ב-EXCEL!!! אוף טופיק 6
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
א החלטות חשובות, אשמח לעזרה שוק ההון 20
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
י נמצאים בצומת החלטה ונשמח לעזרה נדל"ן 28
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
S קרנות מחלקות/צוברות אשמח לעזרה בבקשה שוק ההון 28
C אשמח לעזרה התפתחות אישית 8
B אני אזרח אמריקאי והשקעתי בני״ע במיטב טרייד PFIC. אשמח לעזרה שוק ההון 8
T אלוקציה בתיק השקעות פאסיבי --- אשמח לעזרה !! שוק ההון 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
R מבולבל ואשמח לעזרה פוסטים מאיכות נמוכה 5
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
ד שיתוף חוזה השקעות של חייל משוחרר - אשמח לעזרה! שוק ההון 3
M בחירת סוג ההשקעה בפלח הסולידי, אשמח לעזרה שוק ההון 4
ל קרן השתלמות IRA מול קרן השתלמות מחקה- ממש אשמח לעזרה שוק ההון 5
D חדש בפורום אשמח לעזרה ראשונית :) שוק ההון 21
ברזילרו לפני כניסה ראשונה לשוק - אשמח לעזרה עם קרנות עוקבות מדד שוק ההון 9
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
S אשמח לעזרה בבחירת טלוויזיה חדשה צרכנות פיננסית 38
D מחיר למשתכן גליל ים הרצליה - אשמח לעזרה נדל"ן 17
א רגע לפני שאני מרים ידיים והולך לרואה חשבון -- אשמח לעזרה צרכנות פיננסית 5
מ התלבטות לגבי מסלול לימודי מדמח (אשמח לעזרה) התפתחות אישית 13
L נכס שאני לא מכיר, אשמח לעזרה שוק ההון 6
A מישהו מכיר קבוצה\פורום לעזרה בתיקוני בית שונים? התפתחות אישית 1
Jasper לא יודע מה לעשות, אשמח לעזרה, בבקשה. שוק ההון 39
ביולוג ירושלמי בקשה לעזרה - מצגת בנושא קרן פנסיה/קרן השתלמות. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 20
O קרן השתלמות IRA - אשמח לעזרה שוק ההון 2
ל אשמח לעזרה - מנסה לארגן את קרן ההשתלמות שלי שוק ההון 3
מ אשמח לעזרה יומני מסע אישיים 7
Y אשמח לעזרה יומני מסע אישיים 42
נ נקודת מוצא - זוג שישמח לעזרה יומני מסע אישיים 6

נושאים דומים

Back
למעלה