• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נמצאים בצומת החלטה ונשמח לעזרה

יוגב

משתמש סולידי
דירוג
44
זוג + 3, ומתוכננים עוד ילדים.
נמצאים בצומת דרכים בחיים. היינו רוצים להתייעץ עם מתכנן פיננסי, אבל אין רגולציה בארץ בתחום הזה, ולכן מעדיפים את חוכמת ההמונים.

הכנסות:
30K ממשכורות ומשכירות על דירה בבעלותנו.

הוצאות:
- הלוואה על סך 100K בריבית P-0.5. יתרת ההלוואה 62K. תשלום חודשי: 1600 ש"ח.
- משכנתא על סך 695K בריבית ממוצעת של 3.5% (כיום). יתרת ההלוואה 635K. תשלום חודשי: 4300 ש"ח.
- הוצאות שוטפות.
סה"כ כ-15K בחודש.

גרים בדירה של ההורים (אין הוצאות שכירות, מים, חשמל וארנונה).
ברשותינו דירת מחיר למשתכן במרכז הארץ (לא יכולים למכור בשנים הקרובות ולא רוצים לגור בה). כיום שווי הדירה הוא כ-2 מש"ח, והשכירות החודשית שלה היא כ-4800 ש"ח.
ברשותינו הון עצמי של 1.1 מיליון ש"ח (בפיקדונות ובקרנות כספיות).
יש כוונה לקנות רכב (יד2) בשווי 150K בחודשים הקרובים.
אין מטרה מוגדרת מלבד הגדלת הון.

הבעיה:
המקום שבו אנחנו גרים כיום פחות מתאים לנו. אנחנו רוצים לעבור למקום אחר.
באופן כלכלי בלבד (כי יש היבטים נוספים) מנסים להבין מה כדאי לעשות עכשיו:
האם לגור בשכירות ולהשקיע את ההון העצמי לטווח הארוך?
במקרה זה, "להשקיע את ההון העצמי" יהיה משהו כמו 15% הלוואות חברתיות, ו-85% בשוק ההון, בקרנות מחקות (לדוגמה: 70% על S&P500 ו-30% על FTSE Emerging).
האם להשתמש בהון העצמי ובמשכנתא כדי לקנות דירה נוספת לגור בה?
האם להשתמש בהון העצמי ובמשכנתא כדי לקנות דירה נוספת ולהשכיר גם אותה?

גם הצעות יצירתיות אחרות תתקבלנה בברכה.

מה בנוגע לתרחיש כזה:
- לעבור לשכירות ולהשקיע לטווח בינוני (5 שנים לערך), ואז לשקול למכור את הדירה?

מה בנוגע לתרחיש כזה:
- לעבור לשכירות ולהשקיע לטווח בינוני (5 שנים לערך), ואז לשקול למכור את הדירה?
1. נעשה דבר כזה אם נגלה ששכירות לא מתאימה לנו.
מלבד זה, למה זה עדיף משאר התרחישים? אם משאירים את הדירה אפשר להתייחס אליה כאל פיזור נוסף בהשקעות.
2. איך משקיעים לטווח בינוני? מכיר טווח קצר או ארוך, לא מכיר בינוני.

נמצאים בצומת דרכים בחיים. היינו רוצים להתייעץ עם מתכנן פיננסי, אבל אין רגולציה בארץ בתחום הזה, ולכן מעדיפים את חוכמת ההמונים.

הכנסות:

הוצאות:
- משכנתא על סך 695K בריבית ממוצעת של 3.5% (כיום). יתרת ההלוואה 635K. תשלום חודשי: 4300 ש"ח.
- הוצאות שוטפות.
סה"כ כ-15K בחודש.

ברשותינו דירת מחיר למשתכן במרכז הארץ (לא יכולים למכור בשנים הקרובות ולא רוצים לגור בה). כיום שווי הדירה הוא כ-2 מש"ח, והשכירות החודשית שלה היא כ-4800 ש"ח.

הבעיה:
במקרה זה, "להשקיע את ההון העצמי" יהיה משהו כמו 15% הלוואות חברתיות, ו-85% בשוק ההון, בקרנות מחקות (לדוגמה: 70% על S&P500 ו-30% על FTSE Emerging).

כמה תעלה הדירה שתרצו לגור בה, וכמה יעלה לכם לשכור אותה? והאם יש אפשרות שתישארו בדירה הקיימת ,או שבכל מקרה אתם הולכים לעבור.

הכנסות:

הוצאות:
- הוצאות שוטפות.
סה"כ כ-15K בחודש.

הבעיה:

רכישת דירה נוספת למגורים תחוייב במס רכישה מאד גבוה, אם תשכיר אותה ייתכן שתחוייב במס גם על השכירות ממנה.
אבל האלטרנטיבה היא לגור בשכירות לטווח ארוך וזה לא תמיד מתאים למשפחה עם 3-4 ילדים.
מצד שני, אתה כותב שיש לך למעלה ממליון ש"ח בפיקדונות וקרנות כספיות, כך שלקפוץ ל-100% השקעות תנודתיות זה מעבר חד. יש לך ניסיון בשוק ההון? חווית הפסדים משמעותיים? עם הסכום שיש לך, אתה תחווה מדי פעם הפסד של עשרות אלפי שקלים ביום ואין כמו ניסיון כדי לדעת איך ההרגשה כשזה קורה ואיך אתה מגיב.

ובכיוון אחר - ההוצאות שלך למשפחה של 5 נפשות מאד נמוכות. תוודא שגם במקום אליו תעברו תוכל לשמור על כזו רמת הוצאות.

משהו כמו 15% הלוואות חברתיות
אתה מכיר מה קורה בתחום הזה עכשיו? באלגן שלם.
אלטרנטיבי זה Big no no באופן כללי, ובמיוחד היום.

אתה בטוח שקנייה של דירה נוספת היא אפשרית לכם ? הון עצמי של מיליון לדירה שנייה נראה לי גבולי (מאוד תלוי באזור שאתם רוצים לעבור אליו) ולדעתי לא כדאי ללכת ״אול-אין״ עם כל הכסף על דירה בכללי

הכנסות:

הוצאות:
- הוצאות שוטפות.
סה"כ כ-15K בחודש.

הבעיה:

במקרה לא שכחת לכתוב על קרנות השתלמות?
15K על 5 נפשות בלי הוצאות על שכירות זה סכום לא קטן, כנראה גנים פרטיים נכללים בפנים?
שכירות שאתם צריכים זה 5 חדרים, הוצאה כללית לשכירות כולל מיסים, חשמל וכו, במרכז מתחילה מ-7K-8K.
ורוצים עוד ילדים (ברכות) כל אחד בערך 3K ז"א לא ישאר כלום מ-30K .
וכרגע אין לכם רכב? אם אין אז צריך עוד להוסיף הוצאות.
אני הייתי מנסה עוד כמה שנים לחיות עם הורים (אם אפשרי) ואז לקנות דירה. זו דעתי בלבד.

כמה תעלה הדירה שתרצו לגור בה, וכמה יעלה לכם לשכור אותה? והאם יש אפשרות שתישארו בדירה הקיימת ,או שבכל מקרה אתם הולכים לעבור.
דירה שנרצה לגור בה זו דירה ששווה בערך 3.5 מיליון (או יותר) וברור שכרגע זה לא אפשרי.
אם נתפשר ונקנה דירה אחרת, זו תהיה דירה ששווה כ-2 מיליון ש"ח והשכירות עליה תהיה באיזור ה-5500 ש"ח.
יש אפשרות שנישאר בדירה הקיימת, אבל לא לאורך זמן. שנה או שנתיים לכל היותר.

מצד שני, אתה כותב שיש לך למעלה ממליון ש"ח בפיקדונות וקרנות כספיות, כך שלקפוץ ל-100% השקעות תנודתיות זה מעבר חד. יש לך ניסיון בשוק ההון? חווית הפסדים משמעותיים? עם הסכום שיש לך, אתה תחווה מדי פעם הפסד של עשרות אלפי שקלים ביום ואין כמו ניסיון כדי לדעת איך ההרגשה כשזה קורה ואיך אתה מגיב.
אין לי ניסיון בהשקעות בשוק ההון ומעולם לא חוויתי הפסדים משמעותיים. את כל הידע רכשתי מקריאה באינטרנט (בין היתר כאן).
ואתה צודק, אכן חשבתי על הנקודה הזאת, אבל מה המסקנה? אני לא אמנע מלהשקיע רק כי לא ניסיתי את זה מעולם.
אז תיכננתי להיכנס בחלקים (נניח 100K ש"ח בחודש) לשוק ההון, וכך למצע. אז מצד אחד אני מכניס הרבה כסף בזמן קצר יחסית, ומצד שני אני צובר קצת ניסיון עם הפסדים.
נשמע הגיוני או שאני חי בסרט?

ובכיוון אחר - ההוצאות שלך למשפחה של 5 נפשות מאד נמוכות. תוודא שגם במקום אליו תעברו תוכל לשמור על כזו רמת הוצאות.
לא ציינתי את זה, אבל אנחנו גרים בסמיכות להורים, מה שחוסך לנו הרבה הוצאות.
אני מניח שההוצאות אכן יעלו ב-10%-20% כאשר נעבור למקום אחר (חשמל, מים, ארנונה, מזון) וזו נקודה מצויינת- תודה רבה.

אתה מכיר מה קורה בתחום הזה עכשיו? באלגן שלם.
אלטרנטיבי זה Big no no באופן כללי, ובמיוחד היום.
אתחיל בזה שאני משקיע באפיק הזה לא כי זה רווחי יותר משוק ההון, אלא בעיקר בשביל לקבל עוד פיזור בהשקעות- פיזור זה חשוב.
נכנסתי לזה דרך טריא לפני שנתיים בסכום קטן, ואני עדיין שם.
אתה טוען שזה Big no no, אבל לדעתי לא צריך לשלול על הסף.
להבנתי יש 2 אסכולות: אחת טוענת שזה אפיק מסוכן מאוד, יותר משוק ההון, ואחת טוענת שזה אפיק בטוח מאוד.
לי, באופן אישי, אחרי שקראתי את כל המידע באתר של טריא, נראה שמדובר באפיק סולידי יותר משוק ההון, ולו רק מעצם העובדה שאתה מבוטח ומוגן במקרה של הלוואות כושלות. נכון, יש את החלק החשוב מאוד (ואולי הכי חשוב) של היכולת להנזיל את הכספים, ולא תמיד המנגנון עובד כמצופה.
אני מכיר את מה שקורה לאחרונה, במיוחד עם טריא, ולכן אני מתכנן להעביר כסף מטריא ל-BTB.

לגבי מה שהערת על הפיקדון וההלוואה- אתה צודק בהחלט.
את ההלוואה לקחתי לפני כשנתיים כדי להגדיל את ההון העצמי לרכישת דירה נוספת (שהרי יש צורך ב-50%)- כאשר חשבתי שאני אכן ארכוש דירה נוספת.
הלוואה בריבית P-0.5 על 100K ש"ח זה לא משהו שקל למצוא, ובריבית של לפני שנתיים זה היה כמעט לא לשלם על הכסף.
מאז, דברים השתנו, ואם אנחנו נלך על שכירות כרגע- אני בהחלט אסגור את ההלוואה.
תודה על ההערה!

נראה שמדובר באפיק סולידי יותר משוק ההון.
אם זה אפיק כל כך בטוח וטוב למה מניות חברות P2P לא נמצאות בשיא כל הזמנים?
נניח אם מסתכלים על Upstart Holdings ועל LendingClub רואים שהן ירדו מעל 90% מהשיא.
כלומר התמחור של המניות אומר שמישהו חושב שמשהו שם מסוכן במיוחד בסביבה של ריבית גבוהה.
ולו רק מעצם העובדה שאתה מבוטח ומוגן במקרה של הלוואות כושלות.
באיזה ביטוח אתה מבוטח תוך שימוש בפלטפורמות P2P?

נערך לאחרונה ב:
אתה לא חי בסרט. פשוט לדמיין מים קרים ולהכנס לבריכה קפואה אלו דברים שונים.
אפשר להכנס במנות, אבל הנפילה יכולה לבוא גם יום אחרי שהכנסת את המנה האחרונה. זה עדיין מקל פסיכולוגית.

אתה לא חי בסרט. פשוט לדמיין מים קרים ולהכנס לבריכה קפואה אלו דברים שונים.
אפשר להכנס במנות, אבל הנפילה יכולה לבוא גם יום אחרי שהכנסת את המנה האחרונה. זה עדיין מקל פסיכולוגית.
בהנחה שהולכים על שכירות ומשקיעים את רוב רובו של הסכום בשוק ההון, אשמח לשמוע ולהחכים: כיצד היית עושה זאת אם היית במקומי, כדי להפוך את זה ל"חלק" ככל האפשר?

בהנחה שהולכים על שכירות ומשקיעים את רוב רובו של הסכום בשוק ההון, אשמח לשמוע ולהחכים: כיצד היית עושה זאת אם היית במקומי, כדי להפוך את זה ל"חלק" ככל האפשר?
אסור לייעץ ספציפית.
הרעיון של כניסה ה 100 אשח בכל מנה נשמע טוב. לא חייבים גם 100 אחוז מניות. האגחים נותנים תשואות טובות מבעבר. גם אם ריאלית הן לא גבוהות, זה יכול להקל פסיכולוגית כשיש תזרים משמעותי (אם כי חסרון כי משלמים מס).
הסולידית ואחרים כאן המליצו על schd - לדעתי זה מיותר לשלב הצבירה, טבל דוב, מקל פסיכולוגית.

אם זה אפיק כל כך בטוח וטוב למה מניות חברות P2P לא נמצאות בשיא כל הזמנים?
נניח אם מסתכלים על Upstart Holdings ועל LendingClub רואים שהן ירדו מעל 90% מהשיא.
כלומר התמחור של המניות אומר שמישהו חושב שמשהו שם מסוכן במיוחד בסביבה של ריבית גבוהה.

באיזה ביטוח אתה מבוטח תוך שימוש בפלטפורמות P2P?
מובן ומוסכם שהסיכון באפיק הזה גדל כשהריבית גבוהה, כי כל מהות ההשקעה היא הלוואות.
קטונתי מלנתח את התימחור בשוק ההון, אבל סביר שזו הסיבה: עסק שמרוויח מהלוואות הוא עסק מסוכן יותר ככל שהריבית גבוהה יותר.

ה"ביטוח" הוא בעצם קרן ביטחון שנבנית מדמי הניהול שהחברה גובה מהמשקיעים (ואולי מעוד מקורות). הקרן הזו משלימה את הריבית שהמשקיע מקבל כאשר הלווים לא מסוגלים לעמוד בהחזרים.

נשמע שאתה מאוד נגד הרעיון, ואני שותף לכל החששות שאתה מעלה, אבל במבחן המציאות האפיק הזה עובד כבר כמה שנים טובות, וגם אנשים שמדווחים שלא קיבלו את מלוא ההחזרים על הכספים המושקעים שלהם- מדווחים על מעל 90% אחוז של החזרים מוצלחים (גם אם בזכות קרן הביטחון).
זה גרם לי לנסות בעצמי ולהיכנס בסכום קטן, כי זה נשמע לא-רע.

להגיד לך שאם מחר טריא נופלת אני מבוטח? כמובן שלא, ולכן לאורך כל הדרך הדגשתי שמדובר בסכומים קטנים ורק לשם פיזור ההון.
בעיניי זה סביר לחלוטין.

זה יכול להקל פסיכולוגית כשיש תזרים משמעותי (אם כי חסרון כי משלמים מס).
יכול להסביר מה הכוונה, כולל הסוגריים?

הסולידית ואחרים כאן המליצו על schd - לדעתי זה מיותר לשלב הצבירה, טבל דוב, מקל פסיכולוגית.
"טבל דוב"?
מניח שזה typo.

וכן, כל עוד תזרימית אין לי בעיה, לא רואה סיבה להשקיע במניות דיבידנד דווקא.
מבחינה פסיכולוגית, אני מבין מה אתה אומר.

מובן ומוסכם שהסיכון באפיק הזה גדל כשהריבית גבוהה, כי כל מהות ההשקעה היא הלוואות.
קטונתי מלנתח את התימחור בשוק ההון, אבל סביר שזו הסיבה: עסק שמרוויח מהלוואות הוא עסק מסוכן יותר ככל שהריבית גבוהה יותר.
לא בהכרח, אחרת למה יש בנקים שמרוויחים יותר כשהריבית גבוהה? הרי הבנקים בארץ רשמו השנה רווחי שיא.

נשמע שאתה מאוד נגד הרעיון, ואני שותף לכל החששות שאתה מעלה, אבל במבחן המציאות האפיק הזה עובד כבר כמה שנים טובות, וגם אנשים שמדווחים שלא קיבלו את מלוא ההחזרים על הכספים המושקעים שלהם- מדווחים על מעל 90% אחוז של החזרים מוצלחים (גם אם בזכות קרן הביטחון).
אני לא נגד הרעיון של לתת הלוואות.
אני נגד הרעיון שיבוא גוף וירצה להשתתף איתך בהלוואות מוצלחות בלי שתביא משהו לשולחן.
השאלה היא מה אתה מביא לשולחן ויותר חשוב איך אתה מוודא שהדיל הוגן?
האם במתן הלוואות P2P אתה יכול לבדוק את העסק/אדם שמקבל את הכסף? איזה מידע זמין לך עליהם?

להגיד לך שאם מחר טריא נופלת אני מבוטח? כמובן שלא
זאת בדיוק הטענה שלי, אין פה שום ביטוח.

לאורך כל הדרך הדגשתי שמדובר בסכומים קטנים ורק לשם פיזור ההון.
מבחינתי כל אגורה שאני משקיע היא אגורה שצריך קודם כל לשמור עליה.
השקעות אלטרנטיביות בדר"כ מסתכלות קודם על מרכיב התשואה ורק אחרי זה על איך ההון נשמר.

נערך לאחרונה ב:
אחרי שקראתי את כל המידע באתר של טריא, נראה שמדובר באפיק סולידי יותר משוק
כל כך סולידי שהם לא מאפשרים לך למשוך את הכסף.
אם נתפשר ונקנה דירה אחרת, זו תהיה דירה ששווה כ-2 מיליון ש"ח והשכירות עליה תהיה באיזור ה-5500 ש"ח
אוקי ,אז תסדר לך את הנתונים.
מצד אחד לשלם שכר דירה של 66,000 בשנה ,ולקזז משם את הרווחים משוק ההון, אם יהיו.
מצד שני לקנות דירה עם התיק פלוס משכנתא של 900 .שזה אומר להחזיר כ5000 בחודש .

דברים לשקול:
שוק ההון לא מתאים אם אתה מתכנן לפדות ולקנות בית ב5 שנים הקרובות.
מחיר הדירה יכול לרדת או לעלות.
יש ערך כלשהו לבית משלך.

אישית,הייתי קונה את הדירה ,אבל זה אינדיבידואלי.

אם אתה גר בחינם למה לגור בדירה או לשכור ?!
אפילו שזה פחות מתאים לך האזור ,זה חינם ! [אתה יכול להישתמש בכסף כדי להגיע לעצמאות כלכלית ]
בנוסף אפו תה מתכנן להשקיע בהלואות חברתיות בהיתחשב במצבה של טריא

אני הייתי מתחיל בלסגור את ההלוואה של ה68k אם אתה יכול.
אני אישית מאמין בפיזור ולכן הייתי משלב גם את שוק ההון בפרוטפוליו שלי.
אמרת שאתה לא מבין בדיוק איך המנגנון של טריה עובד. אל תשקיע במשהו שאתה לא מבין בו.

אין לי ניסיון בהשקעות בשוק ההון ומעולם לא חוויתי הפסדים משמעותיים. את כל הידע רכשתי מקריאה באינטרנט (בין היתר כאן).
ואתה צודק, אכן חשבתי על הנקודה הזאת, אבל מה המסקנה? אני לא אמנע מלהשקיע רק כי לא ניסיתי את זה מעולם.
אז תיכננתי להיכנס בחלקים (נניח 100K ש"ח בחודש) לשוק ההון, וכך למצע. אז מצד אחד אני מכניס הרבה כסף בזמן קצר יחסית, ומצד שני אני צובר קצת ניסיון עם הפסדים.
אתה לא חי בסרט, יש פה עניין של היכרות עם עצמכם מבחינה נפשית לגבי סיכונים, ואת זה רק אתם יודעים.
אנחנו השקענו בבת אחת סכום מאד גדול בקרנות מחקות מדדי מניות, בלי למצע, ובחצי השנה הבאה השוק נחתך בלא מעט אחוזים. זה לא היה פשוט, אבל זכרנו שההשקעה נועדה להרבה מאד שנים אז זה לא משנה מה קורה עכשיו.
אצלך לא ברור עדיין למתי ולשם מה הכסף בתיק ההשקעות נועד, אז גם לא ברור אם כדאי לך או לא. כדאי להתחיל מהחלטות לגבי מטרות ההשקעה בשוק ההון ואז יהיה יותר קל להבין אם בכלל להיכנס לזה. כרגע זה נשמע שאתה בעד הגדלת נכסי נדל"ן דווקא.
"טבל דוב"?
מניח שזה typo.
אבל שוב...גרהם שוכח ללכת לישון בלילה והעיניים כבר עייפות :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P באילו תחומים אנחנו עדיין נמצאים מאחור? פוסטים מאיכות נמוכה 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
האופטימי בן 24 - בצומת דרכים יומני מסע אישיים 7
W בצומת דרכים התפתחות אישית 7
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
SpidiMan בצומת דרכים, איפה להשקיע? שוק ההון 12