• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תל אביב (ישראל?) מקום 1 ביוקר המחייה

ברכות לזוכה - ת"א דורגה #1; ביוקר המחייה העולמי (OK - ההתחזקות של השקל תרמה אבל גם בלי זה היא זכתה במקום #5 המכובד בעבר).
אתה מודע לזה שמדובר בכתבת קליקבייט פופליסטית.
הנושא הרבה יותר רחב ומסובך ותלוי בהרבה גורמים(כמו שער חליפין בין מטבעות)
בסופו של דבר להערכתי(וגם מתבסס על טבלאות השוואה שראיתי בעבר)עלות המחיה הבסיסית של אזרח ממוצע היא דיי קרובה ברוב מדינות המערב לאורך זמן.
לדוגמא בארה"ב הרכב דלק והבשר יותר זולים מבארץ אבל הירקות ביטוח הבריאות וההשכלה יותר יקרים.
אבל כן כנראה שבישראל יקר במעט ביחס למדינות המערב האחרות, בהתחשב במיקום יעדים ואתגרים זה דווקא מסתדר לא רע.

דרך אגב קצת אירוני אבל במקום "הכי טוב" נמצאת עיר דווקא ממש קרובה אלינו דמשק,ולכולנו דיי ברור שעדיף לחיות בתל אביב מאשר בדמשק.
זול בלי הקשר למה מקבלים(או לא מקבלים)חוץ ממחירים זולים הוא חסר משמעות.

נראה שהגיע הזמן לעלות הילוך למחאה יותר אגרסיבית אחרת שום דבר לא ישתנה.

רעיונות?
מחאה אגרסיבית יכולה להוביל לשינויים קיצוניים,בדרך כלל במצב כזה איכות החיים יורדת ולא עולה.
לדעתי זה מתאים למצבים קיצוניים בהרבה מהמצב בארץ,נגיד למצב של אוכלוסיית אירן.

רעיונות אחרים:
קודם כול להפסיק לפעול מתוך אמוציות ולפי כתבות כאלה.
שלב שני זה ללמוד את הנושא לעומק ולהבין איך ואיפה כדאי לשפר.
לבסוף לתמוך בפוליטקאים ועמותות שפועלות בנושא לשביעות רצונך.

הפורום הזה הפך לפורום של קשישים ברוחם שלדעתם שוב דבר לא ישתנה לעולם כי "ככה זה", מקבלים בהכנעה את המצב הכלכלי כאילו שהוא נגזר מחוקי ניוטון ומבחינתם כל מי שנמאס לו אז "שלא יקנה אננס, ילך לגור בנגב ויסע באופניים"...
האמת? טיפה עצוב.
זה שהיה "מאז ומעולם" לא הופך את זה לנכון או הוגן.
מחיר הביצים (וזה רק דוגמא אחת מרבות) הוא לא בגלל מיסוי אלא בגלל מבנה שוק מעוות.
דעתי (ואני ממש לא זקן - לפחות בגיל (-;)
שהשוק צריך להיות שוק חופשי פתוח כמה שיותר

אם ת"א יקרה מאוד זה בגלל שיש לה ביקוש גבוה
אם ערד / קריית שמונה זולה מאוד זה בגלל שיש לה ביקוש נמוך

דווקא אם ת"א תתייקר עוד קצת יש סיכוי טוב שיגיע הפתרון
באיזה שהוא שלב חלק גדול מהאנשים כבר לא יוכלו לגור במרכז/ לנסוע לעבודה במרכז כל יום
ואז יהיה חוסר בעובדים (כבר יש אותו היום בהייטק)
ואז חברות גדולות יבינו שאם הם רוצים עובדים איכותיים ומאושרים הם דווקא צריכיות לא להיות במרכז
ואז כולם ירוויחו והמחירים גם ירדו

כנל לגבי רוב מוצרי הצריכה שלנו, המחירים גבוהים כי יש מי שמוכן לשלם
אם פחות יקנו אז המחירים ירדו
היום מלבד מזון אתה יכול להזמין כמעט הכל מחול באותם מחירים שהם עולים שם ואפילו זול יותר

מזון יקר וזה כואב, אבל חלק גדול מזה אתה יכול לגדל לבד
דרך אגב ביצים זה ממש פשוט (-; וחוסך גם קומפוסטר

אם תרצה, אתה יכול לעבור לגור היום בקרית שמונה עם בית פרטי עם גינה, לשים תרנגולת בחצר
וגם לקבל הטבות מס משמעותיות
וכנראה גם לקנות את רוב הפירות חצי מחיר ישירות מהחקלאים
+ בונוס שהוא לדעתי המקום היפה ביותר בארץ

מזון יקר וזה כואב, אבל חלק גדול מזה אתה יכול לגדל לבד
דרך אגב ביצים זה ממש פשוט (-; וחוסך גם קומפוסטר

אם תרצה, אתה יכול לעבור לגור היום בקרית שמונה עם בית פרטי עם גינה, לשים תרנגולת בחצר
זו גישה של "אין מה לעשות, תמיד היה יקר ותמיד יהיה יקר. מה שאפשר לעשות זה רק לנסות להסתדר כמה שאפשר". לא מקבל את זה. אם אנשים עובדים במרכז הם לא יעברו לקריית שמונה לגדל תרנגולות.
לגבי לקנות ישירות מחקלאים: בדקתי את זה כבר:
https://www.shookbook.co.il/
25 שקל לקילו תותים וכו, כמו ברשתות אם לא יותר.

הפתרון הוא לשנות את הנורמות העקומות שהשתרשו פה והרגילו אנשים ליוקר מחייה גבוה בלי הצדקה.

אני חוזר עוד פעם למי שפספס: האזכור של ת"א היה רק בגלל האקונומיסט. ת"א היא הרפרנס (והמשל) בכתבה לישראל, ובכל ישראל יוקר המחייה גבוה. הנושא פה זה לא איך להוזיל הוצאות למי שגר בת"א אלא יוקר המחייה בארץ.

הסקר של האקונומיסט זה לא קליקבייט ולא BS, הם עושים השוואה כזו כל שנה ומשווים רק ערים מרכזית בעולם (משיקולים פרקטיים). גם לפני שהשקל התחזק ת"א הגיעה למקום 5 +/- .

מונוופלים מקומיים, יבואנים "בלעדיים" שמחסלים ייבוא מתחרה, מיסוי ורגולציות, קבוצות לחץ ואינטרסנטים ועוד ועוד.

פעם לפני שניתן היה לרכוש באינטרנט זה היה יקר יותר, אתה בהחלט צודק יש מקום לשיפור.

אבל, יוקר המחיה בתל אביב, מחירי הדירות ושכירויות, מחירי ארוחות במסעדות .........
כל אלו בעיקר בזכות השינוי הדמוגרפי שהעיר עוברת, אוכלוסייה חדשה ממעמד סוציואקונומי גבוה יותר,
מחליפה אוכלוסייה חלשה יותר.

הרי כדי לשלם את עליות המחיה בעיר צריך להרוויח בהתאם,
המסעדות והפאבים עמוסים, הדירות מושכרות או נמכרות.....

זו גישה של "אין מה לעשות
ההפך. הרגע הסבירו מה אפשר לעשות. יש בארץ גם מקומות זולים.
אתה יכול לעבור לגור היום בקרית שמונה עם בית פרטי עם גינה, לשים תרנגולת בחצר
לא תמיד היה יקר. היו תקופות שאף אחד לא רצא לגור בארץ הזו והמחירים היו בהתאם. מי שבכל זאת בא היו ברובם באמת חסרי כל.

זו גישה של "אין מה לעשות, תמיד היה יקר ותמיד יהיה יקר. מה שאפשר לעשות זה רק לנסות להסתדר כמה שאפשר". לא מקבל את זה
הבנת הפוך אולי
אני אומר בדיוק ההפך

יש מה לעשות, ואתה אישית צריך לעשות שינוי בהרגלי צריכה שלך בשביל שלך אישית זה לא יהיה יקר
אם אתה וכולם יעשו את זה השוק יתאים את עצמו
אם רק אתה תעשה את זה אז השוק ישאר אותו דבר אבל אתה תשלם פחות

סל המזון החודשי של משפחה בת 4 נפשות הוא 3K בחודש שזה בערך רק 16 אחוז מההוצאה החודשית
ועדין גם בה יש הרבה לחסוך אבל שים את זה בצד

כל שאר הדברים ממש תלוים מה אתה רוצה לעצמך
כן דלק הוא מאוד יקר היום, וגם המס על מכוניות והאגרה והביטוח
עדין הרוב נוסעים במכונית ואפילו מעדיפים גיפון
הכל זה בחירות

לדעתי יעשה טוב גם לעולם שהדברים יתיקרו יותר
ראה ערך דלק, מכוניות, מגבונים וכו
רק הורס לנו את כדור הארץ

הסבים שלנו הרי מחזרו הכל וצרכו הרבה פחות והכל היה הרבה יותר ידידותי לסביבה
וזה דווקא אז לא היה יותר זול

הרי כדי לשלם את עליות המחיה בעיר צריך להרוויח בהתאם,
או לא להיות מודע כלכלית. או לחיות על חוב צרכני. לעת עתה זה לא הרוב, מסכים.
מתקשה להבין מה המשמעות בטענה הזו? התור המשתרך לבית הקפה ו/או המסעדה ו/או הדירה הוא מדד אותנטי או כלכלי?
או שמא שיקוף לתרבות צריכה מעוותת? תרבות שאינה מתבססת על ערכים כלכליים אלא על מניעים רגשיים ופסיכולוגיים.

מה למשל היית מעלה במחאה כזו?
חייבים ליישם שיטות מדעיות. כלכלה מבוססת מדע. חלוקת משאבים שמתבססת על מחקר ולא על ידי קבוצת אינטרסים.

התעוררתי.. כנראה חלמתי לרגע..
ישראל וזה..
עזוב מחאה, מה זה ייתן?

אני לא מבין למה התגובה האוטומטית פה לכל מי שטוען שמאוד יקר היא להתאים את אורח החיים שלו כאילו זו התבכיינות.
ברור שברמה האישית אפשר להתמודד על ידי הפחתת הוצאות אבל זה לגיטימי במקביל לשאול למה יקר כאן ומה ניתן לעשות. אני לא מומחה גדול אבל בהחלט מרגיש כאן מאוד יקר (גר במרכז אבל לא בתל אביב) ונראה לי שניתן להפחית את זה.

לדעתי יעשה טוב גם לעולם שהדברים יתיקרו יותר
לדעתי אנרגיה היא משאב כל כך זמין וזול. אבל אנחנו בוחרים לכרות פחם ולשאוב נפט, מה לעשות..

ברחוב שלי יש בתים פרטיים בשווי של 4.5 מליון וברדיוס של 200 מטר, דירות בשווי 1.7 מליון וברדיוס של קילומטר המחיר יורד גם ל-900,000 שח.
באיזה מהם אתה בוחר?

הדוגמא לא ברורה. הייתי ביוון לפני מספר שנים, קצת אחרי שהיו שם מהומות עקב הצעדים הכלכליים של הממשלה. בחדשות 24/7 כמה המצב קשה ואיך אנשים נזרקים לרחוב ועוד ועוד. כל בתי הקפה והפאבים היו מפוצצים. אז מה?

יש אנשים עם כל מיני סדרי עדיפויות ואצל חלק בילוי חברתי מגיע לפני דברים אחרים, זה כל מה שזה אומר.

אני לא מבין למה התגובה האוטומטית פה לכל מי שטוען שמאוד יקר היא להתאים את אורח החיים שלו כאילו זו התבכיינות.
קודם כל השאלה היא אם מדברים על יוקר המחיה בת"א או בכל ישראל? לפי שם השרשור מדובר על ת"א ולפי ההתבכיינות מדובר על כל המדינה.
יש הבדל בין נקודות הייחוס האלו.
מה שיקר בת"א זה בעיקר הדיור והמזון (מזון במשמעות מסעדות, קיוסקים ומכולות עירוניות) ואולי גם חדרי כושר ושאר החוגים המשונים. הביגוד, הספרים, הדלק, האינטרנט וכל השאר - מחירם דומה לשאר הארץ.
מה יקר בישראל? לא יודעת, תלוי למי משווים ובאיזה נושא. בכל אופן, הלינק בתחילת השרשור מתייחס רק לת"א אז צריך לחשוב למה הדיור יקר שם ולמה המזון יקר.
רוני כבר רשם למעלה שזה נובע משינוי האוכלוסיה לדעתו. אין לי נתונים אבל תמיד רוב העשירים גרו בת"א, לא? אז מה השתנה? ההייטקיסטים?
ולגבי המזון - אם אתה רוצה רק אוכל ממסעדות ואם אין לך חשק להזמין און-ליין משופרסל/רמי לוי (שאין להם מחירון שונה לתלאביבים נדמה לי) ואם אתה רוצה דווקא את הפירות היקרים - אז על מי אתה מלין?

ברור שברמה האישית אפשר להתמודד על ידי הפחתת הוצאות אבל זה לגיטימי במקביל לשאול למה יקר כאן ומה ניתן לעשות. אני לא מומחה גדול אבל בהחלט מרגיש כאן מאוד יקר (גר במרכז אבל לא בתל אביב) ונראה לי שניתן להפחית את זה.
פות"ש לא שואל "למה יקר פה", פות"ש מחפש את מי להאשים.
שים לב להבדל.

ככלל הפורום הזה מלא בשרשורים מעולים ומעניינים שדנים בשאלה "למה יקר פה". רק תריץ חיפוש.

הבנת הפוך אולי
אני אומר בדיוק ההפך

יש מה לעשות, ואתה אישית צריך לעשות שינוי בהרגלי צריכה שלך בשביל שלך אישית זה לא יהיה יקר
הבנתי מצויין. הגישה שלך היא לקבל את יוקר המחייה כעובדה מוגמרת ועכשיו לראות מה ניתן לעשות כדי איכשהו למזער אותה, אם בכלל, בלי לטפל בשורש הבעייה.

זה מקביל לחולה שמגיע לרופא עם כאבים ברגל ימין והרופא אומר לו אז תדרוך רק עם רגל שמאל. מה פתרת בזה?. למה בכל עיר מרכזית באירופה אפשר לקנות מזון בזול יותר מבארץ וזה מובן מאליו אבל פה כדי (אולי) להוריד עלויות צריך לעבור לפריפריה?. מה הגיוני בגישה הזו?.

הגישה שלי היא שיוקר המחייה פה הוא artifact מלאכותי של קומבינות פוליטיות-כלכליות שמיטיבות עם מיעוט קטן ודופק את הרוב והגיע הזמן לשנות את זה.

הפורום הזה הפך לפורום של קשישים ברוחם שלדעתם שוב דבר לא ישתנה לעולם כי "ככה זה"
זו גישה של "אין מה לעשות, תמיד היה יקר ותמיד יהיה יקר. מה שאפשר לעשות זה רק לנסות להסתדר כמה שאפשר".
הגישה שלך היא לקבל את יוקר המחייה כעובדה מוגמרת ועכשיו לראות מה ניתן לעשות כדי איכשהו למזער אותה, אם בכלל, בלי לטפל בשורש הבעייה.
נסו לא להפוך ויכוח טקטי לויכוח עקרוני.
אף אחד כאן לא אומר שלא צריך שינוי, אלא יש כאן ויכוח על הטקטיקה:
מחנה אחד חושב שיוקר המחיה צריך להיפתר בעיקר על ידי המדינה,
ומחנה שני טוען שעיקר הפתרון הוא ברמת הפרט (ופתרונות של המדינה עלולים גם להזיק).

הגישה שלי היא שיוקר המחייה פה הוא artifact מלאכותי של קומבינות פוליטיות-כלכליות שמיטיבות עם מיעוט קטן ודופק את הרוב והגיע הזמן לשנות את זה.
אז בפעמים הקודמות שהמדינה התערבה היו קומבינות שמיטיבות עם מיעוט קטן (ואני אוסיף: גם פתרונות פופוליסטיים).
מה גורם לך לחשוב שבפעמים הבאות שהמדינה תתערב זה לא יקרה?!

בנוסף, אני רוצה לציין שעצם העובדה שחלק גדול מהציבור מחכה לפתרון של המדינה גורמת לו להסיר אחריות אישית.

נערך לאחרונה ב:
שיטת המשטר הפרלמנטרית לא כל כך עובדת פה כמו שראינו בשנים האחרונות.
שינוי שלה אולי יהיה צעד שיוכל להוביל לרפורמות גם בתחומים שאתה מדבר עליהם.
לא בטוח שגם זה יעזור כי אולי השיטה היא ראי של האוכלוסיה הדי משוסעת במדינה.

מה גורם לך לחשוב שבפעמים הבאות שהמדינה תתערב זה לא יקרה?!

בנוסף, אני רוצה לציין שעצם העובדה שחלק גדול מהציבור מחכה לפתרון של המדינה גורמת לו להסיר אחריות אישית.
לגבי החלק הראשון - אם המדינה לא תתערב, בלחץ האזרחים, אז מי ישנה את זה?. הפירות התייקרו פה בכ 100% בשנים האחרונות אז מה הפתרון שאתה מציע? לגדל בחצר תפוחים וענבים וככה "לדפוק את המערכת"?.
מס קנייה 100% על רכב אז ברמת הפרט לייבא רכב פרטי בחלקים במזוודה?.

לגבי החלק השני - על סמך מה זה מבוסס?. התרשמותי שהיום עם המידע שזמין באינטרנט הרבה יותר אנשים הרבה יותר אחראים להתנהלות שלהם כלכלית מאשר בעבר. אבל יש גבול לאפקטיביות של אופטימיזציות שאדם פרטי יכול לבצע (גישת הפרט). לעומת בהשפעה מערכתית אפשר להשיג שינויים הרבה יותר משמעותיים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R תל אביב 35 לאחר הודעת בנק ישראל שוק ההון 3
ספייק לי שימוש בנוסחאות google finance ב- google sheets לבורסת תל אביב אוף טופיק 2
ד תל אביב רובע 5 נדל"ן 4
ג תל אביב 125 שוק ההון 2
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
נ מהו הקסם של תל אביב שמרתק כל כך הרבה ישראלים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 38
ש תל אביב 135 שוק ההון 1
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
I הבדל בין קרנות על תל אביב 125 שוק ההון 10
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
X קרן סל תל אביב 125 שוק ההון 5
D BLACKROCK (ishares) בבורסת תל אביב לעומת אותן קרנות בווסלטריט שוק ההון 5
ע מה עם מדד תל אביב-מעלה? שוק ההון 4
cypriano de rore המלצה על מתקין מזגנים באזור תל אביב אוף טופיק 1
P האם תל-אביב היא העיר היחידה במדינה? פוסטים מאיכות נמוכה 104
ש מדדי תל אביב שוק ההון 3
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
M מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב התפתחות אישית 30
מתכנת ני״ע נקוב דולר בבורסת תל אביב שוק ההון 8
S מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב או בטכניון? התפתחות אישית 27
O תל אביב צמיחה מרקיעה שחקים שוק ההון 8
O אוניברסיטת תל אביב מול המכללה למנהל התפתחות אישית 8
L מדד תל אביב 35/25 חזר לרמה, שהוא היה בה ב-2007 שוק ההון 24
י תל אביב 35 או s&p 500? שוק ההון 16
R השקעה במדד תל אביב 35 שוק ההון 18
ה האם תל אביב שווה את המחיר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 144
ש בורסת תל אביב - מדוע? שוק ההון 2
Kipodi Interactive Brokers תומכים במסחר בבורסת תל אביב? שוק ההון 4
Yoss תשואות תל-אביב מול סנופי - האמנם חוסן מקומי? שוק ההון 6
N הזמנה להיפגש בירושלים \ תל אביב בשביל לעזור ליישם אסטרטגית השקעה שוק ההון 11
B השקעה בפריים ארה"ב מבורסת תל אביב שוק ההון 2
Aranchik דיור בר השגה - תל אביב נדל"ן 6
Yevgeny אינטראקטיב ברוקרס מצטרפת לבורסת תל אביב כ"חבר רחוק" שוק ההון 134
א קרנות מחקות תל אביב 90 שוק ההון 1
ayeletavr מדד תל אביב יתר וראסל 2000 שוק ההון 17
Rio אקדמיה: פתוחה, תל אביב או בינתחומי? אוף טופיק 21
S הבדל בין קרן מחקה תל בונד לקרן אג"ח שוק ההון 4
R מדד תל בונד-דולר והתחזקות הדולר שוק ההון 0
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
א תל בונד 20, לא מבין שוק ההון 18
T תל אביבי שרוצה רילוקיישן בארץ ואין לו מושג אוף טופיק 20
מסעו של צעיר תל אביבי יומני מסע אישיים 12
S תל"ג ותמ"ג אוף טופיק 14
M רכישה פרוייקט BE מתחם מגורים לסטודנטים - תל חי נדל"ן 5
קפה שחור מדד תל-בונד גלובל שוק ההון 14
שניצלוינאי שאלה בסיסית לגבי קרנות על מדדי תל בונד שוק ההון 7
nick מדד תל דיב שוק ההון 60
גיא_87 דרושים תל אביביים סולידים אוף טופיק 10
פשוט תל אופן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13

נושאים דומים

Back