• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שרשור זכויות בסיסיות

אוקיי. אז אני אשלים את הנתונים הללו לפי המחשבון של "חילן" לפי משכורת ברוטו של 24,000 שקל, ונראה איזה שיעור מס מתקבל.

ברוטו לעובד
- שכר ברוטו -- 24,000
- חסכון פנסיוני (מעסיק) (לא כללתי פיצויים 2,000. אפשר להוסיף אם אתה רוצה) -- 1,200
- קרהש (מעסיק) -- 1,800
- נסיעה
- הבראה
סה"כ ברוטו לעובד: 27,000

הפחתות
- מס הכנסה -- 4,865
- מס בריאות -- 1,123
- ביטוח לאומי -- 1,349
סה"כ הפחתות: 7,337

שיעור המס הכולל (הפחתות חלקי סה"כ ברוטו לעובד): 27%
(אם אני כולל פיצויים 2,000 אז הסה"כ ברוטו לעובד גדל ל-29,000 ושיעור המס קטן ל-25%).
ט.ל.ח.

* לדעתי כן צריך לכלול את הפרשת המעסיק לביטוח לאומי, אבל הלכתי פה לשיטתך.
א. קרהש שאני הוספתי היא ללא קשר לתקרה, וחבות המס נוספה
ב. הפיצויים הם חלק אינטגרלי החסכון

אז לי יצא 23℅ ב 2 מחשבנים ולך יצא בחישוב קרוב לשלי 25℅ כולל פיצויים.

אז נניח שהמחשבון שלי דפוק, ואתה צודק 25℅ אחוז מס זה לא34℅ ולא 50℅ .

וזה שלמעסיקים יש מגוון הוצאות שמשפיעות על תימחור המוצרים שלהם וכמה כסף הם יכולים או לא לשלם לעובדים שלהם זה לא חדש ולא משנה נורמות וחוקים בארץ, וכשזה ישתנה נדבר, בינתיים חא ממליץ לאף אחד להגיד לעוזרת שהיא מקבלת 50 שח לשעה אבל 5℅ זה חוב שלך למדינה. אלא אם כן עובדים איתה בשחור....

אתה תראה שה7.5% האלו יתחלקו בין המעביד לעובד כתלות ביחסי הכוחות שלהם.

עריכה:
במספר מקומות התיחסית לעלות ביטוח לאומי של המעסיק ב-12%.
זוהי טעות. 12% משלם העובד, המעביד משלם 7.5%.
כשזה יקרה נדבר עד אז כנראה כדאי לחשב חישובים מציאותיים

אז בעצם מה אומר שיש פה משחק כוחות שבו כל צד מנסה לגרום ששאר האזרחים יממנו משהו שהוא חושב שהוא בעל חשיבות עליונה
במקום שכל אחד יממן את צרכיו.
בדיוק כך. זו בדיוק מהות הדמוקרטיה (האמיתית לא השטויות שמלמדים בבית הספר).
תחשוב על זה אחרת - כולם יודעים שהחוקים משקפים את האינטרסים הצרים של השדולות שלוחצות על המחוקקים (זה גלוי מאד בארה"ב עם כל השדולות, אבל קיים באופן מאד דומה בכל הדמוקרטיות), אז למה כשמדובר במוצרים ציבוריים המצב יהיה שונה?

מדינה יכולה להתקיים גם אם התמיכה בעניים היא כולה התנדבותית, אך לא יכולה להתקיים אם הצבא, המשטרה ומערכת המשפט ממומנים באופן התנדבותי בלבד. זה יוצר הבדל גדול, פרקטי.
השאלה אינה מימון ציבורי או התנדבותי, אלא מימון ציבורי או מימון של הנזקקים לשירות. כפי שכתבתי לך מספר פעמים, ההכרעה שאתה ואני נממן את מערכת המשפט שמשרתת בעיקר את החברות הגדולות, היא הכרעה אידיאולוגית. אין כאן שום כורח.

הסכום המקסימלי שאפשר לקבל עליו זיכוי והטבת מס פנסיוניות הוא 609 ש"ח בחודש. ולקה"ש מדובר על עוד 1517 ש"ח שפטורים ממס.
פספסת את הפרשות המעסיק, הפרשות במעמד עצמאי, ושרווחי הון בקרה"ש פטורים לצמיתות, ואגב קרה"ש רק 75% מתוך 1517 פטורים, חלק העובד חייב גם מס וגם ביטו"ל
אתה סופר רק מה שנוח, הכסף שאתה. מקבל מהמעסיק שלך בקרן השתלמות ו חסכון פנסיוני ״לא נחשב״ זו הבעיה , זה לא משנה אם אתה עשיר או עני כולנו תמיד יודעים שאנחנו משלמים הרבה מס סתם ושוכחים את ה״תוספת הקטנה״ או קוראים לה ״בונוס״ כאילו זה לא חלק מחוזה העבודה
לא רק זה אלא גם בתור פנסיונר תקבל אחלה הטבות מס על כל הכספים הללו!! (לא בדקתי במדינות אחרות)
אבל אם המעסיק לא יעביר את תשלומי ביטוח לאומי של משכורת העובד העובד יתבע
אם המעסיק ינכה ולא יעביר = המעסיק יתבע, אם לא ינכה = העובד יתבע. (מדובר רק לגבי החוב ולא על קנס מנהלי וכד')
צר לי אבל חובת ביטוח לאומי של המעסיק היא של המעסיק,
נכון מעשית אבל החובה הזו מוטלת עליו בגין העובד והמעסיק משקלל אותה בעלות העסקת העובד, לו לא היה משלם מס היה לך יותר קל לבקש שכר יותר גבוה בהתאמה ולכן בהקשר של נטל המס ניתן לייחס את זה לעובד
יש הבדל בין ארנונה לבין ביטוח לאומי.
ארנונה אתה משלם כי שכרת מקום מסוים.
אם אתה רוצה לחסוך בעלויות אתה יכול להעביר את המשרד שלך למקום אחר או לשכור מקום יותר קטן וכו'.
+1
או לאפשר לעובד לעבוד מהבית..

כל הדיון על האם תשלומי המעביד לביטוח לאומינץ הן הסטה מהעיקר שנטל המב הכולל נמוך משמעותית מהאמונה המקובלת שמדברת על 50℅ או ,34℅ מס
וזו העילה לטענה שאומרת שיש להפחית דרסטית את תקציבי הבריאות והרווחה שהם כאילו לא תורמים ומותרות .

לגבי החישוב ההוליסטי , יש נטיה בארץ לכל צד לעשות חישוב לפי האינטרס שלו.

פעם היתה שביתה באוניברסיטה והיו הבדלים דרמטים בין האוצר למרצים ברמת נתוני השכר
ואז התברר שהמרצים "החריגו" את נתוני הפנסיה קרהש ושנת השבתון והאוצר הגדיל והוסיף תקציבי מחקר לחישוב השכר ....

@ע.מדי הטענה היא שמס שמגולגל על המעסיק כתוצאה ישירה של העסקת העובד צריך להיכנס בחישוב נטל המס,
אם מחר ישקללו ברנונה גם את כמות הקויביקים המאויישים בבניין אז בהחלט הייתי מצפה שזה גם ייכלל בנטל המס.
ולא מנסים לשכנע עוזרת בית אלא לבדוק את נטל המס שסופג האזרח. אם המע"מ היה פרוגרסיבי ביחס להוצאה אז גם אותו הייתי מכניס לחישוב.

@ע.מדי הטענה היא שמס שמגולגל על המעסיק כתוצאה ישירה של העסקת העובד צריך להיכנס בחישוב נטל המס,
אם מחר ישקללו ברנונה גם את כמות הקויביקים המאויישים בבניין אז בהחלט הייתי מצפה שזה גם ייכלל בנטל המס.
ולא מנסים לשכנע עוזרת בית אלא לבדוק את נטל המס שסופג האזרח. אם המע"מ היה פרוגרסיבי ביחס להוצאה אז גם אותו הייתי מכניס לחישוב.
המס הזה מתחלק בין העובד למעסיק כי שניהם מרוויחים ומפסידים ממנו, ובין השאר כי זה לא לגמרה מס ולכן עצם העובדה שחבות העובד היא על העובד וחבות המעביד היא על המעביד אינה הטיה.
ובשורה התחתונה המיסוי לעובד בארץ נמוך גם בעשירונים העליונים ממה שמופיע בתלוש.
זה ששיטת המיסוי בארץ מסובכת משחקת לידי כולם
לפחות ברמת ההצדקות האידאולוגיות

@סתם מישהוא

א. אשמח לקבל הפניה איך חישבו ב ,oecd את נטל המס
ב. אשמח לקבל הפניה לאיזה מחקר שמראה שהורדת מעמ התחלקה אפילו 30/70 עם הצרכנים
ג. כמו שכן כתוב בלינק בכלל לא ברור כמה ביטוח לאומי הוא מס וכמה הטבה , וכמובן שאין לשכוח שאותו מס עולה ומיטיב לשני הצדדים ולכן אין הגיון לטעון שזה רק מס שכולו על העובד.
ד. ובסהכ גם הגרף שהצגת וגם החישובים שלי מראים שיש קורבנות ויללנות מקצועית בכל עשירון

השאלה אינה מימון ציבורי או התנדבותי, אלא מימון ציבורי או מימון של הנזקקים לשירות. כפי שכתבתי לך מספר פעמים, ההכרעה שאתה ואני נממן את מערכת המשפט שמשרתת בעיקר את החברות הגדולות, היא הכרעה אידיאולוגית. אין כאן שום כורח.
"הלקוח ישלם" זה מודל נהדר כשיש בחירה בין ספקי שירות שונים. למשל, שתי חברות שיש ביניהן מחלוקת מסכימות ביניהן על בורר, משלמות לו שכר טרחה, וההכרעה שלו מקבלת תוקף של פסק דין. האם אתה מתכוון למשהו מעין זה? אין לי התנגדות עקרונית, אבל נראה לי שזה מתאים רק לחלק מעבודתה של מערכת המשפט, ולא להכל. אם למשל אדם נאשם ברצח ומזוכה, האם לפי הצעתך יש לגבות ממנו שכר טרחה עבור השופטים? בעייתי משהו... אתה מדבר גם על המשפט הפלילי או רק על האזרחי, או רק דיני חוזים עסקיים? הצעתך לא מוגדרת מספיק.

@TunaGolem
Care to say something?
מראש לא ראיתי סיבה להתערב בדיון.
אני לא מסכים עם רוב מה שנאמר כאן, אבל אני מודע לכך שאני קיצוני, ואני לא נדחף להזכיר את דעותי בכל פעם שאנשים נורמליים מנהלים דיון. ככלות הכל, אינני טבעוני.

ג"נ: אני אנרכיסט שאוכל צמחונים בלבד.

"הלקוח ישלם" זה מודל נהדר כשיש בחירה בין ספקי שירות שונים. למשל, שתי חברות שיש ביניהן מחלוקת מסכימות ביניהן על בורר, משלמות לו שכר טרחה, וההכרעה שלו מקבלת תוקף של פסק דין. האם אתה מתכוון למשהו מעין זה? אין לי התנגדות עקרונית, אבל נראה לי שזה מתאים רק לחלק מעבודתה של מערכת המשפט, ולא להכל. אם למשל אדם נאשם ברצח ומזוכה, האם לפי הצעתך יש לגבות ממנו שכר טרחה עבור השופטים? בעייתי משהו... אתה מדבר גם על המשפט הפלילי או רק על האזרחי, או רק דיני חוזים עסקיים? הצעתך לא מוגדרת מספיק.
דיברתי על הניצול המסיבי של משאבי המערכת על ידי התאגידים הגדולים. חשבתי שברור מאליו שלא מדובר על משפט פלילי.
וברור שההצעה לא מקיפה את כל המקרים (למשל, האם לשלם מראש או בדיעבד? כמה ישלם הנתבע לפני שברורה התוצאה? וכו'), אבל שים לב שכולם נותנים כדוגמה את הפרוטות שעולה התיאטרון ושוכחים את הכסף הגדול הרבה יותר שהולך למימון צרכים של התאגידים הגדולים. הכל אידיאולוגיה.

@גרהם
האם יש ביסוס כלשהו לטענה לגבי ניצול משאבי מערכת המשפט?
יש פילוח כמה אחוז מהתקציב מנוצל לפי סוג המשפט - פלילי/אזרחי,?
בתחום האזרחי מאוד קשה לכמת את זה, כמה התאגידים משתמשים במערת המשפט ביחס לשאר האזרחים, סתם דייר שנתבע על ידי שכן שלו כי הוא מאובטל משועמם.

• אהבתי
Reactions: ogi
האם יש ביסוס כלשהו לטענה לגבי ניצול משאבי מערכת המשפט?
תחושה שמבוססת על הכרות מסויימת עם המערכת.
סכסוכי שכנים בדרך כלל לא מגיעים לבתי המשפט. לתאגידים הגדולים עלויות נמוכות מאד של התדיינות ולכן הם מעסיקים רבות את המערכת.
בכל מקרה, הטענה שלי היא עקרונית. אני חושב שלא צריך סטטיסטיקה כדי לדעת שהעשירונים הנמוכים נהנים פחות מיתרונות מערכת המשפט מאשר התאגידים הגדולים והעשירונים הגבוהים. יש הרבה מאד אנשים שדה פקטו אפשרות הגישה שלהם לערכאות לא קיימת בגלל חסמים שונים, בעוד השכבות הסוציואקנומיות הגבוהות יודעות לעמוד על זכויותיהן ולתבוע כשצריך.

צדקה יכולה להתקיים באופן וולנטרי, ביטחון לא יכול -- וגם זה הבדל חשוב מאוד.
למה לא? בהחלט יכול, כל עוד כולם מסכימים לשלם. ובניגוד לשירותי רווחה, על ביטחון יש לרוב האנשים שמעוניינים בהמשך קיום המדינה אינטרס אישי לשלם.

בפועל, ההתפגרות מרעב קרתה בארצות שהלאימו את ענף המזון (ברה"מ, סין).
איפה אמרתי שצריך להלאים משהו?

א. אשמח לקבל הפניה איך חישבו ב ,oecd את נטל המס
אתה יכול לראות כאן. אמל"ק:
"The Report is concerned with personal income tax and employee and employer social security contributions payable on wage earnings. In addition, payroll taxes (see section on Payroll taxes) are included in the calculation of the total wedge between labour costs to the employer and the corresponding net take-home pay of the employee."

כלומר - נטל המס זה ההפרש בין עלות ההעסקה, לנטו שלך. כלומר מן הסתם זה כולל את הביטוח הלאומי "של המעסיק".

אשמח לקבל הפניה לאיזה מחקר שמראה שהורדת מעמ התחלקה אפילו 30/70 עם הצרכנים
קשה למדוד את זה ישירות. יש תהליכים שלוקחים יותר זמן. כלומר אם חברה עדכנה את כל המחירים שלה על פי המע"מ הקודם, היא לא תמהר לעבוד אל תוך הלילה ולשנות את כל המחירים. מה גם שכחלק ממחירי הסחורות שאצלה, מגולמות הוצאות ששולמו במע"מ יותר גבוה (למשל הדלק של המשאית שהובילה את הסחורה). זה תהליך שלוקח זמן, ובינתיים מחירי הסחורות והמוצרים משתנים עקב המון סיבות אחרות, אז קשה למדוד את זה.
עבור מוצרים פחות תחרותיים - זה אכן לא בהכרח יגולגל ללקוח. תנובה כנראה תמשיך למכור את הקוטג' שלה באותו מחיר בדיוק, לפחות בטווח הקצר.
אבל בתחומים תחרותיים אין סיבה שזה לא יגולגל ללקוח ברובו. תסתכל למשל כאן, יש איזה 10 חנויות שמוכרות את המכשיר בהפרש של שקלים בודדים, העיקר להיות כמה שיותר גבוה ברשימה. נניח והם תכננו להרוויח 50 שקל למכשיר. מחר מורידים את המע"מ באחוז, כלומר הם יכולים להוריד את המחיר ב 25 שקלים ועדיין להרוויח את אותם 50 שקל למכשיר. מספיק שחנות אחת תעשה את זה, והאחרות יעקבו אחריה.
אבל כל זה דיון אחר, ואני טוען טענה הרבה יותר פשוטה, שהחלק הזה של הדיון בכלל לא רלוונטי לשאלה של המס.

ג. כמו שכן כתוב בלינק בכלל לא ברור כמה ביטוח לאומי הוא מס וכמה הטבה , וכמובן שאין לשכוח שאותו מס עולה ומיטיב לשני הצדדים ולכן אין הגיון לטעון שזה רק מס שכולו על העובד.
לא הבנתי את כוונתך. הכל זה מס..היכן אתה רואה כאן הטבות?
אגב, לפי התזה שלך - כאשר מס הכנסה ירד, לכאורה כל המעסיקים היו אמורים להקטין לך את השכר ככה שהנטו שלך ישאר אותו דבר. בפועל, זה לא מה שקרה. פשוט הנטו של כל מי שמשלם מס הכנסה גדל. המעסיק אפטי לחלוטין לעניין, כי מבחינתו כל מה שמשנה זה עלות ההעסקה שלך, והיא נשארה זהה אחרי הורדת המס, פשוט גודל הצ'ק שהוא גובה בשמך ושולח למס הכנסה קטן קצת.

אני חושב שאתה מפספס כאן את הנקודה העיקרית. הדבר היחיד שמעניין את המעסיק שלך, זה עלות ההעסקה שלך. נניח הוא הקצה לכך כ 20 אלף שקל, שמתוכם הוא גובה בשמך 3000 בחודש עבור ביטוח לאומי. זה בכלל לא משנה לו איזה חלק מה 3000 מופיע לך בתלוש או לא, זה הסכום החודשי שהרואה חשבון שלו העביר לביטוח לאומי. אם מחר בבוקר רק תשונה תקנה חשבונאית, שכלל הסכום יופיע לך בתלוש - הכל ישאר אותו דבר. עלות ההעסקה, הצ'ק החודשי לביטוח לאומי, הנטו שלך, אבל כבר לא תוכל להתכחש לכך שזה חלק מנטל המס שאתה משלם. בכלל לא יהיה שום משחקי כוחות של משא ומתן, כי פשוט כלום לא ישתנה.
אין כאן שום עניין של אינטרסים, זו הדרך הנכונה והיחידה לחשב את נטל המס. בדיוק כפי שמופיע בדו"ח למעלה של ה OECD. ההגדרה היא פשוטה, זה הטריז שבין עלות ההעסקה שלך, לבין הנטו שלך (שכולל גם את ההפרשות לקרן השתלמות ולפנסיה, זה כסף שלך פשוט פחות נגיש, וגם כאן ההפרדה בין החלק של המעסיק לחלק שלך היא שרירותית ומיותרת). מי שמציג את זה אחרת - חוטא לאמת.
אני מניח שחלק מהסיבה שההפרדה המלאכותית הזו השתמרה, זה כדי ליצור את אותה הטייה כמו שיש אצלך. ככה אנשים פחות שמים לב לכמה כסף הם מעבירים בחודש לביטוח לאומי, וככה הם פחות שמים לב לכמה כסף ננעל להם בקרן פנסיה ובקרן השתלמות. על כן הם פחות מתמרמרים על ביטוח לאומי, ופחות מתמרמרים על הפטרנליזם של האוצר בנוגע להפרשה חובה לפנסיה ("המעסיק משלם מה איכפת לי", על אף שזה ממש הכסף שיכל להגיע אליך).

פחות שמים לב לכמה כסף ננעל להם בקרן פנסיה ובקרן השתלמות.
דוקא החלק הזה לדעתי יוצר יותר התמרמרות, ולא פחות. אנשים מסתכלים על הברוטו שכתוב בתלוש, ועל הנטו שנכנס להם לחשבון בנק. הם רואים א. ברוטו נמוך וב. נטו נמוך עוד יותר. הם לא לוקחים בחשבון שחלק מהניכויים שירדו להם מהברוטו הלכו לחסכון על שמם, ושבנוסף המעסיק מוסיף עוד הפקדות לאותו חסכון, שאפילו בברוטו לא מחושבות (אם כי הן כן מוצגות בתלוש השכר).

@סתם מישהו

ראיתי את הציטוט, אבל זה לא תאור של הנוסחה שלפיה הם השתמשו, להכליל זה מילה גורפת שיכולה לומר הכנסנו הכל , הכנסנו 1/2 וכדומה,
ההערה לגבי כך שהורדת דרישה שמעסיקים יפרישו ביטוח לאומי תתבטא בהעלאת שכר - אם אתה אומר שהמקבילה של הורדת מע"מ כן מורישה מחירים אבל קשה למדוד, זה אומר שאין אסמכתה לטענה שלך (או שלי) ואין על מה להתווכח עובדתית כי אתה חושב א ואני חושב ב. מהיכרותי את המציאות בישראל לא מתקלתי במעסיק שירוץ להעלות את את שכר עובדיו במקום לשפר קודם כל את מאזן הרווח שלו, האנלוגיה ל מע"מ רלבנטית וכאשר יהיו מחקרים אשמח לעיין בהם.

לגבי היתרון בתשלומי ביטוח לאומי
1. זה מס אבל חלק ממנו מוחזר לעובד וגם למעביד, כמו שרמזתם אם לא היו תשלומים עבור דמי מחלה זה היה נכנס לברוטו של העובד לא ? (כנראה שחלקית ראה דיון המע"מ) העובד מקבל דמי זקנה, פיצויי פיטורין (העובד היה מגדיל את דרישות השכר ?) ביטוח נכות ותאונות עבודה (העובד היה מגדיל את השכר ובתאונת עבודה תובע את המעסיק) אתה מבין למה זה לא 100% יתרון לעובד ? ולמה חילקו את זה ל שני חלקים ? דרך אגב לעצמאים שהם המעסיקים של עצמם התשלום הכולל נמצא בן השכיר לבין התשלום הכולל למעסיק+שכיר, וזה בדיוק הרציונל של החלוקה, ולגם החרגת תשלום המעסיק לביטוח לאומי לא רק שהיא נכונה חשבונאית היא גם הגיונית מבחינת הרציונל של הפיצויים, אשר להתווכח אם זה צריך להיות לפי החוק או חלוקה אחרת אבל לומר ש כל הביטוח לאומי הוא הטבה לעובד בלבד זה חוסר הבנה בסיסית בתגמולים, ואני לא מדבר אם צריך או לא ביטוח לאומי אלא האם החישוב שלך הוא מדוייק יותר או פחות מהחישוב המקובל בישראל, ולגבי ה OECD כמו שכתבתי, הסבר איך הם חישבו ויותר פרוט היה מועיל כדי להבין אם הם (לשעתי) צודקרים או טועים ובכלל מה הם בפועל עשו לגבי ישראל.

אתה מפספס דבר קטן לגבי המעסיק "שלי", אני לא עושה את החישובים שלו, אני מוכר את שרותי למעסיק והוא משלם עליהם, אני לא שותף בעסק שלו ואילוצי השכר והרגולציה שלו ושזה שלו ולא שלי כמו שלא מעניין אותי זה שהוא אפילו קנה לי מחשב מתקדם + לפטופ לשימושי הבלעדי בעבודה ובבית למרות שזו עלות העסקה ישירה שקשורה רק לגבי, וגם זה שהוא בחר לשכור בניין מגורים יוקרתי במקום נדל"ן זול יותר לא ממש מעניין אותי , זה האילוצים שלו החלטות שלו , וחוקי המס במדינת ישראל לא נחתו עליו בשום רגע בהפתעה, זה המטבח שהוא מבשל בו ואם חם לו שיצא, אני לא חלק מהעיניין, אני חברת כוח האדם של עצמי ולא מעניין אותי חישובי העלויות הכוללים שלו אני מאוד ב"עמ איתו (למרות שהוא אחלה של מעסיק), וזו המציאות בפועל גם אם נדמה למישהוא אחרת ("משפחה"/קביעות/יציבות), אני חי בסביב קפיטליסטית ואני לא עושה את החשבונות שלו ואני לא חושב שזה ראוי שאני אחיה איתו "בקיבוץ" גם לי יש (נניח) משכנתא על 2 מליון ש"ח ל 30 שנה ו 10 ילדים מ 3 נשים + אני חייב לנסוע 3 פעמים לחול וזה מאוד יקר, וזה הוצאות שמאוד חשובות לי ליכולת ההשתכרות שלי , אז ? אולי במו"מ אני אעלה גם את זה ? למה לא ? קיבוץ ...

הועלה פה גם טיעון כשיש הפחתות מיסים היצרנים/יבואנים גורפים את הרווח לכיסם.
אסף צימרג מראה מחקרים שזה לא נכון (גם במקרה של מונופול)
https://assafzim.wordpress.com/2016/07/16/passthrough/

אז לסיכום החלק התיאורטי: יש טיעון תיאורטי חזק שגם ללא תחרות כלל, וגם כאשר יש תחרות מוגבלת, ירידה במכסים תגיע לכיסים של הצרכנים. הירידה הזו במחיר מגיעה מההנחה שמטרתו של מונופול היא למקסם את רווחיו, ולא לאמלל ככל הניתן את הצרכן. לכן, כאשר העלויות שלו יורדות, גם בלי שום תחרות שתכריח אותו להוריד מחירים, הוא יעדיף להוריד מחירים. השאלה שנשארת פתוחה היא כמה מהירידה במכס תגיע לכיסים של הצרכן, וכמה תישאר בכיסים של היבואן או רשת השיווק. וזו כבר שאלה אמפירית.

סוף דבר, אני מרגיש מאד בנוח עם הקביעה שגם במקרים של תחרות מוגבלת או אפילו לא קיימת, הורדת מכסים מגיעה בטווח הארוך גם לכיס של הצרכן, ולעיתים – כולה מגיעה לכיס של הצרכן. האם אפשר למצוא מקרה מסוים, בתקופה מסוימת, בתעשייה מסוימת, שבו הורדת מכסים לא השפיעה על המחיר? כן. אבל אפשר לומר בביטחון ניכר שיהא מצב התחרות אשר יהא, הורדת מכסים תגיע בסופו של דבר לכיס הצרכן.

אז נסכם - בטווח הארוך חלק מהורדת מכסים/מע"מ תגיע לכיס הצרכן, כמה זו שאלה אמפירית, מחקר אמפירי על הפחתת מע"מ לא ראיתי אבל אני מאמין שההסתברות ש 100% הגיע לצרכן היא אפס, אני חושב שבטווח ארוך מאוד עד 50% מההפחתות יתורגמו להנחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א שרשור שיתוף עמותות מיוחדות אוף טופיק 2
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
Tsachi01 שרשור מסעדות מומלצות אוף טופיק 17
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
Mr. Bigglesworth עוד שרשור על זליכה אוף טופיק 32
anonyshmeger שרשור אמרות כנף אוף טופיק 22
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
Mr. Bigglesworth שרשור בחירות 2021 אוף טופיק 187
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
קירכהוף שרשור בנושא שינוי בהשקפת עולם ובסגנון חיים - ספרים , פודקאסטים , בלוגים וסרטים. אוף טופיק 0
L חיסכון לילד (לא עוד שרשור של תכניות) שוק ההון 6
wa11a שרשור מתכונים לתקופת הקורונה אוף טופיק 27
Myrath כלכלה ופיננסים - שרשור ביאור למושגי יסוד אוף טופיק 8
ביולוג ירושלמי שרשור צרכני - מוצרים ישראלים (בלבד!) תוצרת ארץ ישראל. אוף טופיק 13
כ שרשור תשרים וטיפים אוף טופיק 10
מתכנת עמלות ודמי ניהול - שרשור מתעדכן (ניהול אישי IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 865
shlomi171 עוד שרשור על הסבה מקצועית התפתחות אישית 2
always.smile שרשור שאלות על האקסולידית צרכנות פיננסית 5
חסכונית מחפשת שרשור לגבי הורים וכסף אוף טופיק 1
P שרשור מפורום BOGLEHEADS - קבוצה ישראלים שוק ההון 7
Roi שרשור להמלצה לקניית מוצרים איכותיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 729
ס שרשור דמי ניהול שמשיגים דרך שימור לקוחות צרכנות פיננסית 13
Jane Doe שרשור חזיות סולידיות אוף טופיק 35
Y שרשור המלצות ספרים אוף טופיק 115
DiverGirl שרשור על אנשים יוצאי דופן ומעוררי השראה אוף טופיק 21
DiverGirl בילויים סולידיים לזוג - שרשור רעיונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 38
Y שרשור All around player מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
הסולידית עמלות ודמי ניהול - שרשור מתעדכן שוק ההון 2058
yossik למה מספר מגיבים לא קוראים שרשור מתחילתו לפני שמגיבים? אוף טופיק 8
c881 שרשור "פעמונים" לדוגמה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 128
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 2
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
U זכויות תושב חוזר מיסים 1
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קיבוע זכויות רטרואקטיבית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
P העברת זכויות לאחר זכיה של בן משפחה נדל"ן 0
א זכויות/אופציות במגוריט שוק ההון 0
J קיבוע זכויות - מילוי טופס 161ד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G העברת זכויות במגרש בנה ביתך לפני בנייה נדל"ן 6
H שעבוד זכויות בנכס נדל"ן 4
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
ב דיון: זכויות הפרט מול זכויות הציבור - דעות ומשמעויות אוף טופיק 275
Tsachi01 חיפוש שם לערוץ יוטיוב מבלי להפר זכויות יוצרים אוף טופיק 1
D שאלה לגבי זכויות בדירה שרשומה על זוג נדל"ן 5
Fitch חישוב סכום משיכה פטור מקופ"ג אחרי "קיבוע זכויות" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
yossik עובדת סיעודית - התנהלות כספית, זכויות וחובות אוף טופיק 55
D העסקתי עוזרת בית ללא זכויות - מה עושים עכשיו? אוף טופיק 18
yossik זכויות הפרט בחברה דמוקרטית לעומת טובת הציבור. אוף טופיק 117
S זכויות חולה סופני צרכנות פיננסית 30
unrealx אילו זכויות מתבטלות כשעוברים ל- IRA? שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה