• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4%

אני רק אמרתי שלפי טריניטי וכל שאר המחקרים, זה לא משנה כמה כסף נשאר *אחרי* שאתה מת.
אז אם נרצה להיות פרקטים, אם אני פורשת היום ומושכת 50K שח בשנה (שמהווים 4% מהתיק המנייתי ביום הפרישה) - מה הסיכוי שאוכל למשוך כל שנה ב-30 שנים הבאות את הסכום הזה? מה החישובים החדשים אומרים?

היי, אשמח להעלות שאלה שמלווה אותי לאחרונה לגבי מחקר טריניטי וכלל ה4%.

לפי מה שהבנתי מהמחקר ניתן לחיות מתיק ההשקעות אם לוקחים את סך ההון הצבור ביום הפרישה וממנו מחשבים כמה זה 4%, ואת הסכום שיצא ממשיכים באופן קבוע למשוך פעם בשנה עם הצמדה לעליית האינפלציה. על פי שיטה זו למשל תיק של 100% מניות יחזיק ב98% ל30 שנה, וברוב המקרים התיק יהיה בסוף התקופה פי 10 ויותר.

השאלה שלי היא כזאת -
אם על פי המחקר בכל פעם שתיצמד לשיטה הזאת התיק יחזיק סטטיסטית ב98% ל30 שנה, אז לכאורה, ניתן פעם בכמה שנים לעדכן את הקצבה השנתית אותה מושכים, לא? לכאורה העיקר שהקצבה הראשונה בכל פעם תהיה 4% מהתיק, והסטטיסטיקה תתחיל מהתחלה! האם הבנתי נכון ואני צודק, או שפספסתי משהו ויש טעות בידי?

לדוגמא:
נניח שיש לי תיק השעות של 1,000,000 שח, ואני רוצה לצאת לפרישה על פי המחקר. אני מחשב כמה זה 4%, יוצא 40,000 שח משיכה בשנה, 3333.3 שח לחודש. את זה אני מצמיד לאינפלציה, שהיא למשל 3 אחוז שנתי, ולכן שנה לאחר מכן מושכים מהתיק 41,200 שח, ושנה לאחר מכן 42,436 שח וכו'.

בינתיים עברו כמה שנים התיק עלה ויש רצון לעדכן את המשיכה השנתית. למשל עברו 7 שנים והתיק עכשיו עומד על 1,500,000 שח. המשיכה הישנה עומדת כעת 47,762 בשנה. אך אם נאפס את התהליך ונתחיל אותו מהתחלה אז לכאורה נוכל למשוך 4% מהסכום החדש, 1,500,000, כלומר 60,000. ואת סכום המשיכה החדש נצמיד מעתה לאינפלציה ונרוץ עם זה קדימה.

לכאורה על פי מחקר טרינטי יש למשיכה הזאת אותה סטטיסטיקה, של סיכוי של 98% לשרידות של 30 שנה. ואחרי כמה שנים ניתן לעדכן שוב אם רוצים, ואז שוב, ושוב וכו'...

לכאורה הסטטיסטיקה תמיד נשארת אותה סטטיסטיקה בצורה עיוורת.

אשמח לתשובה =)
התשובה הקצרה. לא הם שונים

במקרה הראשון אחרי 7 שנים (שהתיק עלה) אתה כבר לא ב98 אחוז סיכוי הצלחה אלה ב99.5 אחוז (לא באמת המספק רק לדוגמא)

במקרה בשני כן אתה שוב ב98 אחוז

זה נקרא רצף התשואות

בכל מקרה אי אפשר להשוות בין שני במקרים כי זה סיכוים שונים

אבל כן "על הנייר" במקרה השני שוב ירדת ל98 אחוז (ירדת כי היית כבר בסיכוי הרבה יותר טוב)

וכמו שכולם אמרו בסוף סטטיסטיקה זה לא התחייבות. אם תבחר תקופת שיא בשוק המניות אחרי איזה ראלי מטורף
ככל הנראה אתה כבר לא תעמוד על 98 אחוז אלה פחות

אז אם נרצה להיות פרקטים, אם אני פורשת היום ומושכת 50K שח בשנה (שמהווים 4% מהתיק המנייתי ביום הפרישה) - מה הסיכוי שאוכל למשוך כל שנה ב-30 שנים הבאות את הסכום הזה? מה החישובים החדשים אומרים?
כמה אחוז מניות התיק שלך ? וכמה את מאמינה שהתיק ירוויח בשלושים שנה הקרובות ?

הקו הצהוב הוא הקו ההגיוני לדעתו, לפחות ב 2016 (רווח חזוי של בסביבות 3% שנתי ). הקו הכחול זה רווח של קצת פחות מ 6% שנתי, שחור זה 9%, אדום זה הפסד של 1%. הכל ריאלי כמובן.

1710183963224.png

נערך לאחרונה ב:
1.הסיכון העיקרי שלך הוא רצף תשואות נמוכות/שליליות בתחילת הפרישה. ככל שעבר זמן והתשואות היו גבוהות, הסיכון למעשה לא התממש וסיכויי השרידות עלו משמעותית.

2.כשאתה מעדכן את ההוצאות בהתאם לעליות, אתה מגדיל את הסיכון.

3.הגיעו ל 2% כשלון כשבחרו את נקודת ההתחלה באקראי. אם אתה מעדכן את המשיכה (=יוצר "נקודת התחלה" חדשה) אחרי כל שנה של עליות (אבל לא מעדכן למטה אחרי ירידות) אז (בתרחיש הרע שבו הסיכון מתממש) "נקודת ההתחלה" האחרונה שלך היא כבר לא אקראית, אלא הונדסה להיות כשהשוק בשיא. לכן סיכויי הכישלון יהיו גבוהים בהרבה מ 2%.
מצבך אכן יהיה שקול למי שבמקרה פרש באותו יום שבו עשית את העדכון האחרון, אבל הסיכוי שלו להיכנס לביש המזל הזה היה 2% (נגיד, בהנחה שהמחקר נכון, מעודכן, ורלוונטי גם לעתיד) והסיכוי שלך הרבה יותר גבוה - כי אתה ממש "חיפשת" אקטיבית את הנקודה הזו, הוא סתם נולד בתזמון גרוע.
אם כולם ינהגו כמוהו, אז רק חלק קטן מהאנשים "יפרשו" כשהשוק בשיא, אם כולם ינהגו כמוך, אז כולם יתחילו לאכול את התיק בקצב מהיר כשהשוק בשיא.

קודם כול, תודה על התשובות, למדתי המון.

דבר שני,
לפי מה שאתם אומרים, לכאורה, יוצא שניתן לעדכן ולהגדיל את סכום המשיכה השנתי אחרי מספר שנים ("להתחיל מהתחלה") במידה ואחוז המשיכה החדש הוא ה3% או פחות (למשל 2.8%) מתיק ההשקעות בעת העדכון. כי כך סטטיסטית התיק אמור לשרוד ב100% ל"נצח"!

לדוגמא:
אדם פורש עם 1,000,000 שח. הוא מושך 4% שנתי צמוד למדד. בשנה הראשונה 40,000 שח, וכו'...
אחרי 10 שנים המשיכה השנתית שלו עומדת על 49,000 שח.

התיק במהלך השנים עלה וירד וכעת לאחר 10 השנים הוא עומד על 1,800,000 שח. אם הוא יעשה אתחול לפרישה שלו, ויעדכן את האחוז המשיכה ל3% צמוד למדד מהתיק הנוכחי הוא יוכל למשוך באותה השנה 54,000 שח, וכן האלה.

לכאורה הוא כעת שיפר את המצב שלו גם מבחינת המשיכה השנתית וגם מבחינת הסיכוי שהתיק ישרוד. לפי תשובותיכם התיק שלו ישרוד עתה ב100% ל30 שנים (ולא ב98%), ואף לעשרות שנים יותר מכך (כלומר ל"נצח").

אם אני צודק בכך?

אשמח לתגובותיכם בעניין.

• אהבתי
Reactions: MMM
בגדול זה נכון, אבל כדאי להתעקב על נקודה חשובה:
"שורד ב- 100%" אומר שלא הייתה תקופה בעבר בה התיק לא היה שורד. זה לא אומר שלא תהיה תקופה כזאת בעתיד. אך יחד עם זאת, למשוך 3% בשנה נחשב מאוד בטוח.
שוב, מאוד ממליץ על סדרת מאמרי ERN לפני שמתפטרים :)

• אהבתי
Reactions: MMM
קודם כול, תודה על התשובות, למדתי המון.
דבר שני,
לפי מה שאתם אומרים, לכאורה, יוצא שניתן לעדכן ולהגדיל את סכום המשיכה השנתי אחרי מספר שנים ("להתחיל מהתחלה") במידה ואחוז המשיכה החדש הוא ה3% או פחות (למשל 2.8%) מתיק ההשקעות בעת העדכון. כי כך סטטיסטית התיק אמור לשרוד ב100% ל"נצח"!
לדוגמא:
אדם פורש עם 1,000,000 שח. הוא מושך 4% שנתי צמוד למדד. בשנה הראשונה 40,000 שח, וכו'...
התיק במהלך השנים עלה וירד וכעת לאחר 10 השנים הוא עומד על 1,800,000 שח. אם הוא יעשה אתחול לפרישה שלו, ויעדכן את האחוז המשיכה ל3% צמוד למדד מהתיק הנוכחי הוא יוכל למשוך באותה השנה 54,000 שח, וכן האלה.
לכאורה הוא כעת שיפר את המצב שלו גם מבחינת המשיכה השנתית וגם מבחינת הסיכוי שהתיק ישרוד. לפי תשובותיכם התיק שלו ישרוד עתה ב100% ל30 שנים (ולא ב98%), ואף לעשרות שנים יותר מכך (כלומר ל"נצח").
אם אני צודק בכך?
אשמח לתגובותיכם בעניין.
ממש לא.
כי באופן טבעי, השינוי נקודת משיכה שלך מחשק אותך לנתונים של המצב טוב בשוק (שהוא בעצם מאפשר לך לעשות את האתחול).
מה שאומר שאתה במודע מתחיל עם תיק שהסיכוי שלו לנפילה גדול הרבה יותר.

(במילים אחרות: מיסטר X החליט שתיק של 3M מאפשר לו לפרוש בכבוד.
אבל השאלה הגדולה מתי השווי 3M, בשעת הגאות או בשעת השפל.
תיק של 3M יום אחרי משבר 2008 - סביר שיגדל משמעותית בעתיד.
תיק של 3M בשיא יום לפני המשבר - כולנו יודעים מה קרה לו בטווח הקצר...)

ממש לא.
כי באופן טבעי, השינוי נקודת משיכה שלך מחשק אותך לנתונים של המצב טוב בשוק (שהוא בעצם מאפשר לך לעשות את האתחול).
מה שאומר שאתה במודע מתחיל עם תיק שהסיכוי שלו לנפילה גדול הרבה יותר.

(במילים אחרות: מיסטר X החליט שתיק של 3M מאפשר לו לפרוש בכבוד.
אבל השאלה הגדולה מתי השווי 3M, בשעת הגאות או בשעת השפל.
תיק של 3M יום אחרי משבר 2008 - סביר שיגדל משמעותית בעתיד.
תיק של 3M בשיא יום לפני המשבר - כולנו יודעים מה קרה לו בטווח הקצר...)
אך יחד עם זאת, להבנתי, לא הייתה נקודה בהיסטוריה בה שיעור משיכה של 3% לא הספיק...
(או אולי זה 2.5%?)

דבר שני,

לדוגמא:

אם אני צודק בכך?

אשמח לתגובותיכם בעניין.
אתה מעלה פה כל מיני תסריטים מענינים אבל לא קשורים למחקר טריניטי המקורי שבדק אמפירית תסריט פשוט, והניח התפלגות אחידה של מרחב המדגם. כדי לבדוק אם אתה "צודק" או לא אתה צריך להריץ את התסריט שלך על הנתונים ולראות מה תקבל.
באופן כללי צריך להסתכל על תוצאות מחקר כזה ואחרים מסוגו יותר כמו על כלל אצבע ולא כתורה מסיני. הפרישה לפנסיה היא אינדוידיואלית ואין שני בני אדם זהים במצבם באישיותם ובתנאי חייהם. כל מקרה לגופו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
I שאלה בנוגע לקרנות נאמנות ובתי ההשקעות שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה