• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע להייפר אינפלציה

קפבלנקה

משתמש בכיר
דירוג
2,136
בעקבות פוסט של @daat99 בת'רד אחר, התעוררה אצלי השאלה הבאה:
מה קורה לתיק השקעות, נניח של 50% אג"ח ממשלתי כללי (חלקו צמוד וחלקו לא), 50% מניות גלובלי ע"פ שווי שוק במצבים של הייפר אינפלציה כמו שהתרחשה בשנים 1980-5 עם שחיקה של 445% בערך הכסף?

אם אתה מניח אינפלציה במדינתנו הקטנה - אז תחת ההנחות שלך, המניות הגלובליות הנקובות במטח שומרות על ערכן הריאלי, מחציתו של האגח שהוא צמוד שומר על ערכו, והאגח השקלי (25% מהתיק?) יכול לאבד ערך.

אם אתה מניח אינפלציה במדינתנו הקטנה - אז תחת ההנחות שלך, המניות הגלובליות הנקובות במטח שומרות על ערכן הריאלי, מחציתו של האגח שהוא צמוד שומר על ערכו, והאגח השקלי (25% מהתיק?) יכול לאבד ערך.
תודה, לגבי האג"ח הצמוד אני מבין שהוא שומר על ערכו.
בוא נניח רגע שכל הפלח המנייתי נקוב בשקלים בשביל להפוך את זה ליותר דרמטי, וכמו כן, רבים לא חשופים למט"ח כלל.
אז מה קורה? הלכו איזה 80% מתוך 75%?

נניח שרגע שכל הפלח המנייתי נקוב בשקלים
זה לא משנה אם הוא נקוב בשקלים, מה שמשנה אם הוא מגודר מטח.
ותמיד אפשר לייצר תיק+תרחיש שנורא עבור התיק הספציפי הזה. לייתר דיוק - אתה יכול לייצר אולי תיק עם כמעט ללא סיכון, אבל זה גם יהיה תיק ללא תשואה.

מגודר מט"ח, כן. זו הכוונה, סליחה.
אני לא מדבר על מצב תיאורטי כ"כ, זה בערך התיק שלי כיום.

אז אתה צריך להיות מודע למה נקודות ה״תורפה״ של התיק שלך. אילו תרחישים אפשריים (כאלו שקרו בעבר, או אולי עלולים לקרות) יכולים לסכן אותך, אילו הסיכונים אתה מוכן לקחת ואילו לא - וזה ממש לא רק רמת התנודתיות / אחוז אגח מול מניות. אין תיק מושלם, אבל יש תיק שמתאים לך.
זו למשל סוג החשיבה שמובילה לתיקים כמו ״הארי בראון״ שיותר הגנתיים במהותם (מעט נכסים יוצרי צמיחה, הרבה נכסים שמטרתם לא לאבד ערך בסביבת שוק מסוימת) - וכנראה מתאימים יותר למי שכבר צבר הון מספיק וחשוב לו בעיקר לשמור עליו מאשר למישהו שנמצא בשלב בצמיחה של התיק שלו. זה נראה לי מאוד מתחבר למאמר שקישרתי לגבי ניהול סיכונים בהשקעות.

@Yevgeny אני מודה שלא ממש נתתי את דעתי על הסיכון שאינפלציה משתוללת תפגע לי בתיק ההשקעות. גם הסולידית אאל"ט ציינה מספר פעמים שלדעתה אדם שחי ומשלם בשקל, מוטב לו להיות מגודר לשקל. ברור שהחלופה היא סיכון מט"ח, אבל לאור תרחיש של הייפר אינפלציה שכבר התרחש בעבר, האם זו לא הוכחה שתיק מאוזן ששואף לתשואה מוטב לו להיות חשוף למט"ח לפחות בחלקו?

אתה לא חייב ״היפר״אינפלציה בשביל לשחוק את הערך הריאלי של התיק שלך. חוץ מזה, אתה אמנם חי בשקלים, אבל כמה מן המוצרים שאתה רוכש תלויים ישירות או בעקיפין בעלות מוצרים או חומרי גלם בחו״ל?
בכל מקרה, יש הרבה דעות - תחפש דיונים על גידור בפורום. אצלי אישית - כל האגח בשקלים וכל המניות במטח.

החלופה היא סיכון מט"ח
בתיק מפוזר על כל מניות העולם כמו שציינת הסיכון אינו סיכון מט"ח (במובן שאני חושב שהתכוונת) - כי יש לך מניות בהרבה מאוד מטבעות. הסיכון העיקרי הוא ייסוף משמעותי וממושך של השקל. ואז, אם השקל חזק- הערך השקלי של התיק המנייתי העולמי שלך ירד משמעותית ועשוי לבטל/להפחית משמעותית את התשואה שהרווחת.

@קפבלנקה אי אפשר לענות על השאלות האלו בלי לדעת באיזה מניות אתה מושקע. למשל, אם קנית את מניית טבע אז גם באינפלציה של 1000@ לא יקרה כלום לשווי שלה, כי הרוב המכריע של עסקיה בחו"ל במטבעות שאינם שקל (אולי היא תרוויח מהמצב, כי יש לה הוצאות יחסית גדולות בשקלים).
ברור שאם תבחר להמר על השקל באמצעות גידור או כל הימור אחר, תפסיד הרבה כסף.

@קפבלנקה אי אפשר לענות על השאלות האלו בלי לדעת באיזה מניות אתה מושקע. למשל, אם קנית את מניית טבע אז גם באינפלציה של 1000@ לא יקרה כלום לשווי שלה, כי הרוב המכריע של עסקיה בחו"ל במטבעות שאינם שקל (אולי היא תרוויח מהמצב, כי יש לה הוצאות יחסית גדולות בשקלים).
ברור שאם תבחר להמר על השקל באמצעות גידור או כל הימור אחר, תפסיד הרבה כסף.
אני מושקע במדדי מניות מובילים בארה"ב, אירופה ושווקים מתעוררים. גם ביפן. הרוב מגודר לשקל, לא הכל.
אז איך נכון לדעתך לגדר את התיק כנגד סיכון אינפלציה בישראל? פתאום נשמע לי ממש טירוף להחזיק 100% מהתיק מנוטרל מט"ח.

את הבחירה שלי (מניות במטח, אגח בשקלים) עשיתי כי אופק ההשקעה שלי עד שאצטרך את הכסף הוא ארוך - ובטווח הארוך גידור זה עוד עלות ואילו תנודות השערים לדעתי יתמצעו (כי אני מוסיף כסף לתיק בכל רמות השער). זה גם מאוד מפשט את ניהול התיק - לא צריך לחשוב בנפרד על איזון בשני צירים נפרדים (תמהיל מניות מול אגח, ואחוז שקלים מול מטח).

בעקבות פוסט של @daat99 בת'רד אחר, התעוררה אצלי השאלה הבאה:
מה קורה לתיק השקעות, נניח של 50% אג"ח ממשלתי כללי (חלקו צמוד וחלקו לא), 50% מניות גלובלי ע"פ שווי שוק במצבים של הייפר אינפלציה כמו שהתרחשה בשנים 1980-5 עם שחיקה של 445% בערך הכסף?
אגח לא צמוד יישחק כצפוי.

לגבי אגח צמוד - אם כל המשק צמוד מדד, כל צמודי המדד יישחקו וייעלמו בדיוק כמו הלא צמודי מדד. אם חלק מהמשק צמוד וחלק לא, הצמוד מדד באמת ישמור על ערכו ככל הנראה. אני מבסס את האמירה הזו על הנסיון של הונגריה ב-1946. לכן לא צריך להסתמך ב-100% על שמירת הערך של מה שנקרא "צמודי מדד".

לגבי מניות, בגדול הן שומרות על ערכן (אם כי עם תנודתיות מטורפת). כולל החלפות מטבע ומה שלא תרצו. וזה לא משנה אם זה נקוב במט"ח או בשקלים. ערך זה ערך במקרה הזה.

לגבי מניות, בגדול הן שומרות על ערכן (אם כי עם תנודתיות מטורפת). כולל החלפות מטבע ומה שלא תרצו. וזה לא משנה אם זה נקוב במט"ח או בשקלים. ערך זה ערך במקרה הזה.
אני הסתבכתי עם זה קצת, אשמח אם מישהו שמבין יענה:
1. כשיש אינפלציה ניכרת= יש עליית מחירים אדירה בזמן קצר ולכן ערכו הריאלי של הכסף יורד. עד פה ברור.
2. מה קורה בשלב הזה לשער השקל? יורד משמעותית, נכון? כלומר אם שער הדולר היה 4 שקלים לדולר, הייתה אינפלציה של 300%, ובהנחה שהדולר לא התחזק ולא נחלש בתקופה זו, דולר 1 יהיה שווה עכשיו 16 שקל נכון?
3. ולכן במקרה הזה:
א. מי שמחזיק מניות ישראליות (למשל קרן מחקה על מדד ת"א 100): נניח שהיו לי 100K שקל בקרן כזו והערך של המניות אינהרנטית לא השתנה, פתאום יש לי 100K שקל ששווים פי 4 פחות.
ב. מי שמחזיק מניות אמריקאיות (למשל VTI או כל ETF על מניות אמריקאיות) - נניח שהיו לי שם 100K דולרים וגם כאן ערך הנייר ערך עצמו לא השתנה, בגלל שהאינפלציה הגדילה את שער הדולר באותה פרופורציה של האינפלציה, למעשה הייתי מוגן מהאינפלציה.
ג. מי שמחזיק במניות אמריקאיות בקרן ישראלית מגודרת מט"ח (למשל קרן מחקה S&P 500 מגודרת מט"ח)- נניח שהיו לי שם 100K שקל, וגם פה כמובן לא היה שינוי אינהרנטי במדד- הקרן התחייבה לתת לי את השינוי השקלי (כלומר מכפלת השינוי במדד כפול השינוי בשער הדולר)- מה קורה במקרה הזה? האם כיוון שהשינוי בשער הדולר היה כמו האינפלציה האם אני אקבל את השינוי הזה ולמעשה אהיה מוגן מהאינפלציה? האם העובדה שהשינוי במדד עצמו היה 0 ייתן לי גם תשואה 0? ומה אם הייתה עלייה קטנה של 1%?

תודה למי שיעזור להבהיר את זה!!

נניח שהיו לי 100K שקל בקרן כזו והערך של המניות אינהרנטית לא השתנה,
א. נכון אבל - במקרה של חברה בינלאומית (כמו טבע), הערך האינהרנטי שלה לא נקוב בשקלים ברובו, אז שער המנייה בשקלים עדיין יבטא את אותו הערך (כלומר השער בשקלים יעלה בהתאם).
ב. נכון.
ג. גידור מטח אומר שביטלת את ההצמדה לדולר ואתה נשאר צמוד לשקלים, ולכן כן תיפגע מהאינפלציה השקלית.
בפנים זו קרן שמחזיקה את SP500 + חוזה על שער דולר-שקל. אמנם השווי השקלי של SP500 יעלה (כמו במקרה ב.) אבל ערך החוזה העתידי יהיה שלילי וינטרל את זה.

אבל ערך החוזה העתידי יהיה שלילי וינטרל את זה.
האמת שלא הבנתי את הכוונה בזה. להבנתי קרן מגודרת שינויי מטח- משמעה שאני משלם עמלה כלשהי כדי שהחברה תספוג עבורי את הסיכון של פיחות בשער השקל. מה מהות החוזה הזה?

2. מה קורה בשלב הזה לשער השקל? יורד משמעותית, נכון? כלומר אם שער הדולר היה 4 שקלים לדולר, הייתה אינפלציה של 300%, ובהנחה שהדולר לא התחזק ולא נחלש בתקופה זו, דולר 1 יהיה שווה עכשיו 16 שקל נכון?
אם הייתה 0% אינפלציה בדולר אז זה נכון.

3. ולכן במקרה הזה:
א. מי שמחזיק מניות ישראליות (למשל קרן מחקה על מדד ת"א 100): נניח שהיו לי 100K שקל בקרן כזו והערך של המניות אינהרנטית לא השתנה, פתאום יש לי 100K שקל ששווים פי 4 פחות.
לא נכון, צריך להיות לך 400K שקל עכשיו במניות בגלל שהן מייצגות נכסים ריאליים. זה בכלל לא משנה באיזה מטבע הן נקובות, האם הן דואליות, ושאר ירקות. לכן כל הסיפור של הגידור לא רלוונטי.

לצורך הדוגמא, אם יש לי שק קמח שעולה 20 שקל או 5 דולר ואז יש 300% אינפלציה בשקל ו-0% בדולר, יש לי עכשיו שק קמח שעולה 80 שקל או 5 דולר. אותו הגיון תופס לגבי מניות.

ב. מי שמחזיק מניות אמריקאיות (למשל VTI או כל ETF על מניות אמריקאיות) - נניח שהיו לי שם 100K דולרים וגם כאן ערך הנייר ערך עצמו לא השתנה, בגלל שהאינפלציה הגדילה את שער הדולר באותה פרופורציה של האינפלציה, למעשה הייתי מוגן מהאינפלציה.
נכון בתנאי שוב, שאין אינפלציה בדולר.

ג. מי שמחזיק במניות אמריקאיות בקרן ישראלית מגודרת מט"ח (למשל קרן מחקה S&P 500 מגודרת מט"ח)- נניח שהיו לי שם 100K שקל, וגם פה כמובן לא היה שינוי אינהרנטי במדד- הקרן התחייבה לתת לי את השינוי השקלי (כלומר מכפלת השינוי במדד כפול השינוי בשער הדולר)- מה קורה במקרה הזה? האם כיוון שהשינוי בשער הדולר היה כמו האינפלציה האם אני אקבל את השינוי הזה ולמעשה אהיה מוגן מהאינפלציה? האם העובדה שהשינוי במדד עצמו היה 0 ייתן לי גם תשואה 0? ומה אם הייתה עלייה קטנה של 1%?
תיאורטית כן, תקבל פיצוי על עליית המדד בשקלים.

@הסולידית האם תוכלי להכריע בנוגע להשפעת היפר-אינפלציה על תיקים מסוג אלה? נראה לי שזה רלוונטי להרבה אנשים פה. תודה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56

נושאים דומים

Back
למעלה