• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן סל ישראלית מנוטרלת - איפה החסרונות?

זה נכון רק אם אתה מחזיק תפוזים (או שקלים).
לא. זה נכון אם אתה מחזיק כל דבר שהוא לא דולר.
כמו למשל מניות. או זהב. או כיכר לחם.
אתם אומרים שכאשר אמכור את המניה אקבל 10 דולרים. מכיוון שהשקעתי 5 דולר ברכישה שלה, התשואה הדולרית שלי היא 100%.
אם הדולר נפל ב50%, וכל שאר ה"עולם" לא זז אז כן - כל דבר בעולם (כולל מניות) עשה תשואה של 100% מול הדולר.
אבל אם אחפש את המניה בבורסה לא אראה שהתשואה שלה היא 100%.
למה לא?
בטח שתראה את התשואה בבורסה.
אז במכירה שלה אקבל 5 דולרים בלבד
לא, אתה תקבל 10 דולר.
כי השקל התחזק ואני מקבל תמורתו יותר דולרים.
בדוגמא שדיברנו עליה זה לא שהשקל התחזק אלא שהדולר נחלש.
אם השקל הוא זה שמתחזק מול "הכל" הסיפור קצת שונה, אבל המסקנה הסופית זהה.

אם השקל הוא זה שמתחזק מול "הכל" הסיפור קצת שונה, אבל המסקנה הסופית זהה.

במה זה שונה? אם השקל התחזק מול הכל, אבל למשל ערך הלחם בארץ לא עלה אז המחיר הנקוב שלו ירד לעומת השקל וככה גם במצב כזה היה שינוי במדד (דולר או שקל במקרה הזה) אבל לא בערך של מה שיש לי באמת (מניות, לחם..) פספסתי משהו?

במה זה שונה?
החישוב עצמו שונה קצת.
המסקנה נשארת זהה.

כלומר המחיר של הדברים בדולרים נשאר ואילו המחיר של הכל בשקלים יורד.
אם השקל התחזק מול הכל, אבל למשל ערך הלחם בארץ לא עלה אז המחיר הנקוב שלו ירד לעומת השקל וככה גם במצב כזה היה שינוי במדד (דולר או שקל במקרה הזה) אבל לא בערך של מה שיש לי באמת (מניות, לחם..)
בדיוק.
פספסתי משהו?
לא.
נראה שהבנת יופי.

קראת אבל לא הבנת. שזה מובן, זה נורא לא אינטואיטיבי והסולידית לצערי מטעה בנושא (לא בכוונה).
והיא אפילו לא מגדרת בעצמה, היא מחזיקה VT.
בהמשך לתגובתך ולתגובות החברים בדיון הזה, אני מצטט טקסט מהפוסט האחרון של הסולידית:

שתי עובדות שקופצות מיד לעין:

1. כל 25 תיקי ההשקעות רשמו תשואה חיובית ב-2020, הן במונחים שקליים והן במונחים דולריים.
  2. התשואה השקלית של תיקי ההשקעות הללו הייתה גרועה למדי. הסיבה לכך היא שהווריאציה ה”ישראלית” שלהם הורכבה באמצעות מוצרי השקעה שאינם מנוטרלי מט”ח.
אם אני, כמשקיעה ישראלית, משקיעה בקרן מחקה מדד ישראלית על מדד S&P 500, התשואה שלי תושפע משני מרכיבים: 1) תשואת מדד הבסיס (במקרה זה S&P 500) ו-2) השינויים בשער הדולר/שקל.

הדולר הוא אחד הנכסים שלא התאושש ב-2020. למעשה, הוא נסחר כעת בשער הנמוך ביותר מאז 1996, ויש הצופים שנרד מתחת לשער ה-3 שקלים עוד במהלך 2021.

הסיבות והתחזיות פחות חשובות לענייננו. מה שחשוב להבין זה שאם תיק ההשקעות שלנו לא מגודר מט”ח, התשואה שלנו תושפע ישירות משינויים בשער החליפין.

האם גם כאן, הסולידית טועה שוב?
כלומר לפי מה שאני מבין מהדיון, זה שהחשיבה המוטעית שכדאי לנטרל מט"ח זה בגלל שאתה בוחר למדוד בדולר, ואחר כך בשקל ואז אומר שבשקל התשואה הייתה יותר נמוכה, אבל בתכלס ב2 המצבים התשואה היא אותה תשואה, רק במטבעות אחרים?

כן ולא. היא טועה כשהיא משווה תשואה דולרית לשקלית, אין לזה משמעות. היא צודקת כשהיא אומרת שהתשואה (השקלית) מושפעת מהמדד (אשר נמדד בדולרים) ומהיחס שקל/דולר.

אבל בתכלס ב2 המצבים התשואה היא אותה תשואה, רק במטבעות אחרים?
נכון.

ומה שעוד מפריע לי בפוסט שציינת, זה שהסולידית מתייחסת רק לתשואה בשנת 2020 במקום להתייחס גם לסיכון (כמה ירד כל תיק? מה הייתה התנודתיות בו?)

כולם מסכימים שבשנה בה הדולר מתרסק, תרוויח אם תהמר נגדו (="גידור") ולהיפך בשנה בה הוא מתחזק.
המחלוקת היא לגבי המשמעות הכלכלית של פעולת הגידור בקשר להשקעה במדד.

הסולידית ממש לא טועה, לחשיפה למטבע חוץ יש השפעה ישירה על שווי התיק הריאלי (במונחים של כח קניה במדינת המחייה)
יש בפורום כמה [אזהרה ראשונה] שמתעקשים לשדר מנטרות שונות אבל אותי הם ממש לא מצליחים לשכנע. בפועל כל המידע הקיים מצביע על כך שחשיפה למטבע חוץ זה נושא שמטריד משקיעים בכל העולם, ועדות לכך היא התקיימות המכשירים "מנוטרלי המט"ח" שבעצם מנסים לעקוב אחרי תשואת המדד עצמו בניטרול שינויים של שערי מטבע. שכל אחד יעשה מה שנראה לו לנכון.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
לחשיפה למטבע חוץ יש השפעה ישירה על שווי התיק הריאלי (במונחים של כח קניה במדינת המחייה)
לחשיפה למניות יש השפעה ישירה על שווי התיק הריאלי

לחשיפה למניות יש השפעה ישירה על שווי התיק הריאלי

גם מניות וגם מט"ח (אם לא מנטרלים)
עזוב את מה שאני חושב, הנה מה ש-VANGUARD חושבים בנושא:
Currency. Many investors perceive foreign investments as inherently more risky than domestic holdings. For example, it is not uncommon to see investment providers’ websites or literature list foreign equities among the riskiest assets, despite the welldocumented diversification benefits of including foreign securities in a diversified portfolio. Much of the volatility in foreign investing can be attributed to exchange-rate fluctuations, and the desire to avoid the influence of such movements could be an additional reason why investors allocate greater percentages of their portfolios to domestic securities.
מכאן: https://personal.vanguard.com/pdf/ISGGAA.pdf

אולי גם הם טועים..............

בפועל כל המידע הקיים מצביע על כך שחשיפה למטבע חוץ זה נושא שמטריד משקיעים בכל העולם, ועדות לכך היא התקיימות המכשירים "מנוטרלי המט"ח" שבעצם מנסים לעקוב אחרי תשואת המדד עצמו בניטרול שינויים של שערי מטבע
אם הנושא מטריד משקיעים בכל רחבי העולם, יש לך הפנייה לקרנות בארה"ב או במדינה אחרת שמשקיעות במניות מחוץ לארה"ב או למדינה האחרת ומגודרות לדולר או לכל מטבע אחר?

כדי לחסוך הודעות , אני לא אומר שאין דבר כזה, אלא שבעולם מדובר במוצר נישתי וממש לא כזה שבא לתת פתרון למשהו שמאד מדאיג משקיעים בכל רחבי העולם. רק אצלנו הרשות לניירות ערך החליטה לתת פוש לשחקנים המקומיים עם ההגדרות העקומות שלה.

נערך לאחרונה ב:
אם הנושא מטריד משקיעים בכל רחבי העולם, יש לך הפנייה לקרנות בארה"ב או במדינה אחרת שמשקיעות במניות מחוץ לארה"ב או למדינה האחרת ומגודרות לדולר או לכל מטבע אחר?

נגיד זה?
https://www.blackrock.com/au/individual/products/271027/ishares-s-and-p-500-aud-hedged-etf
או זה?
https://www.vanguard.com.au/personal/products/en/detail/8213/Overview

באירופה יש מלא קרנות מגודרות ליורו.
הנה למשל קרן עוקבת סנופי מגודרת ליורו.

זה שיש מלא כאלה ממש ממש לא אומר שזה רעיון טוב, זה לא, לפחות לא למשקיע הממוצע.
אבל אם כבר, לגדר למטבע מרכזי כמו היורו זה הרבה פחות נורא מלגדר למטבע זניח כמו השקל.
למה שמישהו ירצה שכל רכושו עלי אדמות יהיה צמוד למדיניות בנק ישראל או למצב הביטחוני במזרח התיכון?
20%, 40%? אולי. אבל 100%??

https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251903/ishares-sp-500-eur-hedged-ucits-etf

באירופה יש מלא קרנות מגודרות ליורו.
הנה למשל קרן עוקבת סנופי מגודרת ליורו.
לא כתבתי שאין אלא שמדובר בנייר נישתי.
גידור ליורו שגוי מבחינה כלכלית כמו גידיר לשקל. אולי קצת פחות מסוכן.
וכפי שכתבתי מי שרוצה שיהמר על מה שבא לו, רק שיבין שמדובר בגידור או הימור ולא "נטרול" כמו שהרשות מרשה בישראל לקרוא לניירות הערך האלו.

לא יודע מי צודק ומי טועה, ואם בכלל יש כזה דבר צודק/טועה בהקשר של גידור.
אבל אני משתף אתכם בהשקעה שעשיתי באפריל 2020 - רכשתי דולרים ב-20,000 ש"ח (שער 3.6 שח לדולר) וקניתי נייר כלשהו (לא משנה איזה).
שבוע שעבר מימשתי אותו ברווח של 12%.
כעת אני צריך את הכסף ורוצה לבצע משיכה מהחשבון שלי ולהמיר חזרה לשקלים (אני חי בישראל וזקוק לשקלים).
השער כיום הוא 3.2 שח לדולר.
לאחר מימוש ורכישת שקלים נכנסו לחשבוני כ-20,000 שח.
אני מרגיש די רע עם ההשקעה הזו ומתסכל שעסקה עם תשואה של 12% ירדה כמעט כולה לטימיון בגלל ירידת שער הדולר.
נכון, אם הייתי מגדר הייתי מהמר.
אבל אין כאן עוד מישהו שחושב שמדינה שמדפיסה טריליוני דולרים מורידה את שער המטבע שלה ?
מה היה שגוי בעסקה שעשיתי באפריל ? האם הייתי יכול לעשות משהו אחרת ?

שעסקה עם תשואה של 12%
זה העניין, שלא הייתה לך תשואה של 12%.
התשואה הזו נמדדת במטבע שעבר פיחות, ולכן כפי ששמת לב, כשאתה עובר למטבע אחר היא נעלמת.

אילו היית מגדר אכן היית יכול לגרוף את ה- 12% האלה, מצד שני כשהטילים יתחילו ליפול פה ההפסדים שלך יהיו הרבה יותר גדולים.

אבל אני משתף אתכם בהשקעה שעשיתי באפריל 2020 - רכשתי דולרים ב-20,000 ש"ח (שער 3.6 שח לדולר) וקניתי נייר כלשהו (לא משנה איזה).
שבוע שעבר מימשתי אותו ברווח של 12%.
כעת אני צריך את הכסף ורוצה לבצע משיכה מהחשבון שלי ולהמיר חזרה לשקלים (אני חי בישראל וזקוק לשקלים).
השער כיום הוא 3.2 שח לדולר.
לאחר מימוש ורכישת שקלים נכנסו לחשבוני כ-20,000 שח.
אני מרגיש די רע עם ההשקעה הזו ומתסכל שעסקה עם תשואה של 12% ירדה כמעט כולה לטימיון בגלל ירידת שער הדולר.
נכון, אם הייתי מגדר הייתי מהמר.
בוא אני אשתף אותך בהשקעה אחרת שאני עשיתי.
באפריל קניתי שק קמח בסופר הקרוב ב20,000 ש"ח. שילמתי עליו עם כרטיס אשראי אמריקאי לפי שער 3.6 ש"ח לדולר, אז יצא ששילמתי עליו 5,555 דולר.
שבוע שעבר מכרתי את שק הקמח לחבר ברווח של 12% ולקחתי ממנו 6222 דולר.
אחרי שהמרתי את הדולרים האלה חזרה לשקלים גיליתי שמכרתי לו בעצם באותו מחיר שהסופר מוכר את השקים במשך כל השנה האחרונה - 20,000 ש"ח.

אני מרגיש די רע עם ההשקעה הזו ומתסכל
התוצאה לא משנה את נקודת המוצא, שהיתה שכדאי להשקיע במניה X, לכן אתה לא צריך להרגיש רע או טוב בהתאם לתוצאה בדידה.
זה שמרויחים או מפסידים מהימור על שער הדולר לא אומר שזה לא הימור, השאלה שצריך לשואל האם אני מעונין בהימור הזה?.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
ס מה עדיף קופגל"ה או קרן סל ישראלית שוק ההון 21
N מה קובע את המחיר של קרן סל ישראלית הצמודה למדד אמריקאי/עולמי? שוק ההון 13
S קרן סל ישראלית בלאקרוק בלי עושה שוק שוק ההון 5
M קרן סל ביטקוין ישראלית? פוסטים מאיכות נמוכה 7
נ קרן השתלמות - מחקה ישראלית או קרן סל אירית שוק ההון 16
the_newbie חלוקת דיבידנדים של קרן סל אג"ח ישראלית שוק ההון 1
stass תעודת סל \ קרן מחקה דיבידנד מומלצת (ישראלית) שוק ההון 3
R קרן מחקה ישראלית או קרן סל זרה? המתמטיקה של המיסוי שוק ההון 170
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 7
מ קרן סל עם דמי "נאמן" שוק ההון 6
Sp0 קרן סל לחלק הסולידי בתיק שתענה על כמה דרישות מצטברות שוק ההון 11
D קרן סל על הביטקוין - איזו עדיפה? השקעות אלטרנטיביות 2
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
T קרן נאמנות/סל/כספית, האם אלו באמת נחשבים PFIC? מיסים 1
מ קרן סל העוקבת רק אחרי החוזים העתידיים על הS&P שוק ההון 0
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8
ד מה מיוחד בניסיון של בלקרוק לאשר קרן סל של ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 10
M קרן סל או קרן מחקה שוק ההון 4
D קרן סל לעומת קרן נאמנות שוק ההון 6
L קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 4
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
י קרן מחקה (או קרן סל) עולמי וסנופי שוק ההון 6
NightStyle שאלה:קרן סל הנקובה במטבעות שונים ואינה מגודרת שוק ההון 2
ה קרן סל של בינה מלאכותית שוק ההון 7
ז קרן סל בארץ מחלקת שוק ההון 1
R קרן סל צוברת דיבידנדים לאזרח אמריקאי שוק ההון 7
F קרן סל או קרן מחקה מדד שוק ההון 18
A שאלה לגבי קרן נאמנות (או קרן סל) סנטטית שוק ההון 12
אוהד יהודה קרן סל אמריקאית מחקה סנופי נקובה ביורו שוק ההון 3
N קרן מחקה / קרן סל - האסימון לא נפל שוק ההון 17
F מכירת קרן סל לא נזילה שוק ההון 8
K האם עבור רכישה אחת של קרן / תעודת סל לטווח ארוך יש יתרון לבית השקעות לעומת הבנק? שוק ההון 10
א רכישת קרן סל מחקה מדד שוק ההון 5
א איזו קרן סל נחשבת להשקעה פאסיבית קלאסית באגרות חוב? שוק ההון 2
D קרן מחקה פסיבית מול קרן סל שוק ההון 16
J מחיר קרן סל לעומת המדד שאחריו היא עוקבת שוק ההון 14
Y קרן סל מחקה מדד ת"א 125 פוסטים מאיכות נמוכה 1
ה האם יש השהייה בין השער של קרן סל עוקבת מדד חו"ל ל ETF המקביל? שוק ההון 18
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
M מס על קרן סל לבעל אזרחות אמריקאית מיסים 17
W משמעות של שווי קרן סל שוק ההון 2
א מה עדיף קרן נאמנות או תעודת סל? פוסטים מאיכות נמוכה 23
ח הפיכת קרן השתלמות לIRA ורכישת קרנות/תעודות סל עוקבות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 10
Kipodi קרן סל/ETF על Nikkei 225 יפן שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה