• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעקב אחר הוצאות

אורי

משתמש בכיר
דירוג
2,081
בארה״ב קיימים אתרים ואפליקציות רבות (למשל www.mint.com) המתקשרות ישירות עם חשבונות הבנק והאשראי שלך ומציגות לך בזמן אמת את המצב החשבון, פילוח ההוצאות, התחייבויות עתידיות, מסגרת תקציב ועוד. האם קיימות מערכות דומות היכולות להסתנכרן עם מוסדות פיננסיים בישראל? תודה!

נערך לאחרונה ב:
מהיכרות עם בנק הפועלים, המנגנון שלהם כל כך מסורבל ומעצבן..
.לא חושב שהם יתנו מבחינת אגו, אבטחה ויכולת להוציא API נורמלי באופן פתוח.

לדעתי יש בעיות רגולציה בארץ שבגללן אין אפשרות לפתח שירותים כאלה.

לדעתי יש בעיות רגולציה בארץ שבגללן אין אפשרות לפתח שירותים כאלה.
אני לא בטוחה. בינואר 2015 נכנסה לתוקף הרפורמה של המפקח על הבנקים, במסגרתה ניתן לפתוח חשבון בנק מקוון (לאומי למיטב ידיעתי הוא הראשון שאפשר זאת). בעיני זהו תנאי הכרחי ליישום פיתרון כמו Mint בעתיד.

תנאי הכרחי אך לא מספיק.

אני מודה שבדקתי את זה לפני זמן רב ואני לא מעודכן. הבעיה למיטב זכרוני היתה (חוסר) האפשרות לשתף את המידע עם צד שלישי.

הם יכולים להקים API שייתן את המידע בהרשאת קריאה בלבד (ללא אפשרות לבצע פעולות) ואז ניתן יהיה ליצור מערכות כאלה...

הם יכולים, אבל למיטב הבנתי אסור להם.

תודה לכל המגיבים (תרגישו חופשי להמשיך כמובן). מדבריכם אני מבין שכיום אין מוצר שכזה. באופן אישי המקבילות האמריקאיות עזרו לי מאוד להיות עם יד על הדופק על ההוצאות ולעמוד בתקציב. הלוואי שהייתה אפשרות כזו בישראל. אולי עמותת ״פעמונים״תרצה להשקיע בלפתח מוצר/אפליקציה שכזו. (אולי מישהו כאן?). כמובן שמדובר על קריאת נתונים בלבד, ולא מתן הוראות וביצוע פעולות.

לפחות אתר בנק הפועלים מאפשר משהו דומה
זה לא עובד בצורה מושלמת, אבל לפחות זה משהו (המידע נלקח מתשלום בכרטיס אשראי שהבנק מנפיק, אני לא אם עובד או לא עם כרטיסי אשראי חוץ בנקאים)
בנוסף את רוב התשלומים הקבועים (חשמל, מים וכו') ניתן לבצע ישירות מאתר הבנק מה שמאפשר היסטורית תשלומים של לפחות שנה.

@אורי אני בטוח שיפותחו אפליקציות כאלה ברגע שהמידע יהיה קיים.
מי אוסר לפתח API כזה? החוק? המפקח על הבנקים? הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון?
לדעתי כדאי לשלוח מכתבים לבנקים + לגורמים הנ"ל ולבקש. וגם לעיתונאים רלוונטיים.

בעבר היה את אתר https://sygen.co.il שסיפק תמונה מקיפה של כלל ההכנסות וההוצאות שלך. כולל פילוח הוצאות לפי סוג והכל בצורה אוטומטית ומעודכן אחת ליום. בנוסף האתר ידע להתחבר לכל הבנקים וחברות האשראי בארץ ואף לכל חברות הביטוח והציג מידע בנוגע לקרנות פנסיה / ביטוח מנהלים וקופות גמל.
השתמשתי בו בדיוק כמו שאורי אמר והוא סיפק לי מידע מקיף ורב ערך.
כלומר - יש את כל הידע להתחבר לכלל המוסדות הפיננסים בארץ , זה רק עניין של פיתוח.
לפני שאתם רצים להירשם - הייתי מנוי על האתר ואף שילמתי עבור מנוי לחצי שנה , אך כנראה שהוא הקדים את זמנו (2012) והפסיק לעבוד יום אחד. כל פניותי לא נענו - כך שכרגע זהו שלד אינטרנטי. מעניין מדוע הוא לא צלח!

עושה רושם שהיית צריך לתת להם את השם משתמש והסיסמה שלך לכל אחד מהגופים?
אם כן זה ממש לא איך שזה צריך לעבוד, ולא פלא שהם נסגרו.

אין.

הבינלאומי סיפק פעם תכנה שמתממשקת עם בנקים אחרים (מולטיבנק) וזה היה לא רע אבל בטח לא ברמת תוכנות כאלו. ובסוף כמובן שהיא ננטשה.

ראיתי איך חבר שלי בארה"ב עובד עם קוויקן ונעשיתי ירוק מקנאה. קניתי את מיקרוסופט מאני (בזמנו עבדתי שם אז עלתה לי 10$) כמובן שהיא לא עבדה עם שום מוסד בארץ. הכנסתי את כל ההוצאות הקבועות שלי ואפילו כתבתי תכנה שנכנסת לחשבון שלי בלאומי שולפת את כל המידע ומסנכרנת אותו לתוך מאני. זה עבד טוב כמה זמן אבל הייתי צריך להשקיע כל הזמן בתיקונים של שינויים שלהם ואנומאליות ובסוף זנחתי את זה.

איך? איך עד היום אין? קריזה!

יש שתי דרכים נורמליות בהן משהו כזה יכול לקרות בישראל: או רגולציה, או תחרות.

באפיק הרגולציה, הרגולטור יחליט שהבנקים חייבים לחשוף API כזה ואולי אפילו יחליט על ה-API עצמו ועל מבני הקלט\פלט הרלוונטיים (זה קרה, למשל, מענף הסופרמרקטים, כשהרגולטור החליט לאחרונה שהרשתות חייבות לפרסם קובץ מחירים לפי פורמט מסויים).

באפיק התחרות, אם בנק אחד יחליט שהוא פותח API כזה ויפרסם ללקוחות שהו מאפשר לאתרים או אפליקציות של ניהול הוצאות להתממשק אליו, ואז הלקוחות יתחילו לדרוש זאת משאר הבנקים (אם זה יהיה שיקול מספיק חזק בשביל שלקוח יעביר חשבון קיים לבנק X רק בגלל ש-X מציע API כזה), אז אולי יהיה פה כדור שלג שיסחף את כל הבנקים (כמו שהיום כל הבנקים מציגים את האפליקציות שלהם לסמארטפון ונלחמים על הפיצ'רים, וכמו שפעם הם עשו עם אתרי האינטרנט שלהם).

הדרך השלישית - שבה אתר \ אפליקציה מבצעים סוג של scraping על המידע המוצע מתוך אתר הבנק - מועדת לכישלון, כיוון שמאמצי הפיתוח והתחזוקה פשוט עולים יותר מידיי, והריווחיות היא אפסית.

קיימת חברה ישראלית בשם פיננדה. נראה שיש להם גם תוכנה למחשב וגם אפליקציות לסמארטפונים.
באופן אישי לא בדקתי את המוצר שלהם לעומק, אבל שווה להציץ:
https://www.finanda.co.il

אני מתנדב ב"פעמונים" ואני מנסה לחשוב למה צריך דבר שכזה?
מספיק לעבוד עם האקסולידית או אקסל עצמי - אני אסביר:
אם אין לך הלוואות - אז אין לך מה לעקוב אחר הלוואות.
אם יש לך עסקה בתשלומים, או תשלום בהוראת קבע (צהרון, גן ילדים...) - רושמים בכל חודש את ההורדה הקבועה.
אישית - מה שיוצא במזומן אני רושם בחודש הנוכחי. מה שיורד באשראי אני רושם בחודש שיורד האשראי.
רושם כל חודש כשנכנסת המשכורת.
מסכם ב-2 קוביות (ירוק להכנסות/אדום להוצאות)
בצורה שכזו - אני יכול לגשת לאקסל, לראות כמה כסף נדרש החודש, בחודש הקרוב וכן הלאה. אם האדום גדול מהירוק - יש לוודא שיש מספיק כסף בחשבון.
עכשיו, אם יש חשבון אחד, ניגשים ובודקים.
ברגע שיש יותר מחשבון אחד בבית - אחד לכל בן זוג או יותר - אז מתחיל הבלאגן והמלצה אישית שלי - מקסימום חשבון אחד לאדם.

א. כל הכבוד c881, על ההתנדבות!
ב. לגבי פיננדה - אני משתמש בתוכנה זו כבר יותר משנה.
ג. "גילוי נאות" - הקשר היחיד שלי לחברה ולתוכנה היא בתור לקוח שלהם. אחרי שימוש חינם של יותר משנה, קניתי מנוי (נותן עוד אפשרויות).

זו לא תהיה ביקורת, אבל הנה בקצרה הדעה שלי על התוכנה:

א. מאפשרת להתחבר כמעט לכל הבנקים (לדעתי לבנק הדואר עדיין אי אפשר). מצריכה חיבור לרשת ואת פרטי המשתמש לצורך כך. המשמעות היא שאתה צריך לסמוך על התוכנה ומי שכתב אותה, כמובן.
ב. מתחברת גם לחברות כרטיסי אשראי.
ג. לגבי בנק הדואר או אחרים שלא מחוברים - מאפשרת להכניס לתוכה קובץ אקסל עם נתונים. עבדתי בעבר עם בנק הדואר ולטעמי זה לא היה נוח.
ד. מציגה מידע מכל החשבונות ומאפשרת לשמור גיבוי (עם הצפנה).
ה. יש אפשרות, שעוד לא בדקתי אותה, לשמור את המידע ב-"ענן" של חברת פיננדה.
ו. עוד לא בדקתי את אפליקציות הנייד של פיננדה.
ז. התוכנה מאפשרת לקבל דוחות על המצב הפיננסי. מאוד שימושי, אפילו אם תבחרו לנהל הכל בקובץ אקסל, העובדה שהתוכנה מושכת את המידע אוטומטית מקלה את העבודה מאוד.
ח. החלטתי לשלם להם ע"מ להשתמש ביכולות ניהול התקציב של התוכנה (כלומר, לתכנן, לא רק לקבל דיווח). ניסינו להשתמש בזה ועדיין "לא הצלחנו". אני לא בטוח אם הסיבה היא בתוכנה עצמה או שמא קושי פסיכולוגי שלנו, עם התקציב שלנו.

לסיכום: למי שרוצה לרכז את המידע הפיננסי שלו, אני ממליץ, וזה גם בחינם. לגבי ניהול תקציב - אולי בכלל קובץ אקסל עדיף - עדיין לא הגעתי למסקנה בעצמי.
ד"א, העלות של המנוי בתשלום, כששילמתי, היתה 120 ש"ח לשנה.

@c881, מצטרף להבעת הערכה על התנדבותך בפעמונים. אני עושה שימוש קבוע כבר כמה שנים האפליקציה שכזו בארה״ב. היא מאפשרת מעקב צמוד ומיידי אחרי ההוצאות, כולל הזנה ידנית של מזומן. אין הבדל קונספטואלי בין האפליקציה לדף אקסל של פעמונים (אני מכיר אותו), זולת, אולי, שהאפליקציה גמישה יותר על ידי אפשרות תיוג ההוצאות ואפשרות הגדרת תקציבית מראש לפי תחומים (הוצאות על דיוק, חשבונות, בילויים, מזון, חיסכון למשהו וכו, כל דבר שתרצו) שמאפשר לך בכל רגע נתון לראות בדיוק איפה אתה עומד החודש. האפליקציה משותפת לי ולאשתי ונוח יותר לכתוב הוצאה מיד ולא בדיעבד מול המחשב. וזה גם היתרון הגדול של אפליקציה ששואבת נתונים פיננסיים כנגד דף אקסל: קל ומהיר יותר לעשות בה שימוש, אז באמת עושים בה שימוש. זה הכל. וזה עובד. דווקא נראה לי מושלם לפעמונים.

אחרי הרבה חיפושים גם אני נואשתי, ואני עושה את זה ידנית.
פעם ברבעון-חצי שנה מורידה הכל לאקסל (מכל המקורות) ועושה על זה עיבודים.
מחלקת לקטגוריות ועושה PIVOT כדי לראות חריגות ולבדוק איפה אנחנו עומדים.

פיתחתי לפני מספר שנים תוכנה למטרה זו. למה לפתח אחת כשיש הרבה כאלה גם ככה ?
- כד לייבא כל מסמך excel/pdf/csv/txt/html בקלות. זה מאפשר גמישות עבודה מול כל בנק וחברת אשראי, אבל ללא משיכה אוטומטית של המידע.
- כי אני לא סומך על רוב החברות עם מידע פיננסי רגיש. כל המידע נשמר מקומית על המחשב\דרופבוקס.
- היא מכילה שלל יכולות שרציתי שיהיו לי בכלי מעקב הוצאות שלא היה באף כלי אחר שניסיתי.

אני ואישתי משתמשים בה כבר לא מעט שנים.
אני אכין הסבר מסודר ואפרסם פה למי שמעוניין (זה קוד פתוח).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א אפ׳ מעקב הוצאות מומלצת לאייפון צרכנות פיננסית 0
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
B מעקב הוצאות בתווי קניה צרכנות פיננסית 2
R אקסולידית 2.0 - עם מעקב הוצאות אוטומטי צרכנות פיננסית 1
A מעקב הוצאות משק בית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
Yos מעקב הוצאות וחסכונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
א האם מעקב הוצאות זה באמת חובה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
D מעקב אחרי קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S מעקב תזרים מזומנים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
yanosh34 איכות מעקב S&P500 בקופות - בדיקה אמפירית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 177
A מעקב אחרי סטטוס יחידה רישומית פוסטים מאיכות נמוכה 7
ItayG אפליקציית מעקב שווי נכסים/השקעות/הלוואות ונתונים חסכון והוצאות צרכנות פיננסית 18
C מעקב פיננסי עם gnucash - שאלות, תשובות, ורעיונות צרכנות פיננסית 51
O יש כבר מערכות מעקב תקציב מבוססות בנקאות פתוחה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
shlomi171 seekingalpha רשימת מעקב? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א מעקב אחרי s&p500 עם השקעה חוזרת של דיבידנדים שוק ההון 27
ש מעקב אחרי ETF של ishares ב- google sheet אוף טופיק 7
D מעקב אחרי קרנות השתלמות ופנסיה פוסטים מאיכות נמוכה 0
S מעקב אחרי פילוח התיק שוק ההון 2
S מעקב מניות על פי סקטורים שוק ההון 1
O מעקב הפקדות בתיק ההשקעות שוק ההון 27
T מה הסכנות של מעקב סינטטי לעומת אחזקה ישירה? שוק ההון 17
ו מכשיר מעקב אחר מניות שוק ההון 1
NightStyle צעדים לחסימה(פרסומות), אבטחה, פרטיות(מעקב),מהירות הגלישה ברשת. שתפו! אוף טופיק 34
A מעקב אחר דיבידנדים בממשק של IB שוק ההון 0
O מעקב אחר חסכונות - יש חיה כזאת? שוק ההון 8
V מעקב אחר פיקדונות ותשואת אג"ח ב google sheets שוק ההון 0
M מעקב שוטף אחרי תקציב- טיפים? צרכנות פיננסית 1
unrealx יש נייר שנותן מעקב אחרי ממשלתי צמוד + מדד ביחד? שוק ההון 4
שיקלר הצלחת מעקב קרנות אחר מדדים שוק ההון 17
unrealx מעקב אחר מנייה עם GOOGLE FINANCE שוק ההון 13
D מה דעתכם? אלגוריתם מעקב אחר מדדים שוק ההון 2
yossik מעקב אחר יתרות ותנועות בחשבון נאמנות של בית ההשקעות צרכנות פיננסית 1
שיקלר מעקב אחרי תשואת האג"ח ללא מיסים שוק ההון 0
Vit מעקב אחר תיק השקעות (תיק השקעות וירטואלי) שוק ההון 4
ו מעקב אחרי דמי ניהול צרכנות פיננסית 2