• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אייק, המשקיע המתחיל באג״ח, שמבולבל מכמות האפשרויות

איך בודקים איכות עקיבה של קרן אג"ח? יש מדד ייחוס כלשהו?
לכל קרן מחקה יש מדד יחוס. לדוגמה, הקרן שציינתי בתחילת השרשור:
5121686 MTF - מחקה צמודות מדד ממשלתיות 2-5 שנים
מן הסתם עוקבת אחר המדד תל-גוב צמודות 2-5

אבל במקום להשוות למדד היחוס אני בדרך כלל משווה לקרנות דומות על אותו מדד במערכת הגרפים.

3. אם מטרתו של אייק היא הגנה מדפלציה:
אייק החליט לקנות בבית השקעות ישראלי ומפוקח על ידי הרשות לניירות ערך את האג״ח השקלי בריבית קבועה הארוך ביותר של ממשלת ישראל ישירות (רשימה מתעדכנת) ויחזיק אותו עד לפדיון.
לא הבנתי? דפלציה הכוונה שערך הכסף עולה לעומת סל המוצרים? אז מה צריך הגנה על זה?? ואני גם לא יודע מה זה משפיע על שוק האג"ח אולי מכיון שיש דפלציה אז הבנק מוריד ריבית ואז יש עלייה יפה בטוו הארוך??
ריבית זה הקופון שאתה מקבל כל שנה/רבעון.

העניין הוא כזה: אג"ח בפדיון נותן לך 100. אז אם קנית אותו ב- 120 אתה תפסיד כסף בפדיון. מצד שני יש את כל הקופונים שקיבלת בדרך. כדי שלא תצטרך לחשב אם זה יוצא משתלם או לא, ה- "תשואה לפדיון ברוטו" אומרת מה יהיה הרווח השנתי שלך (על פני כל השנים עד לפדיון).
הסתכלתי על האגחים באתר גלובס והייתי מבולבל מצד אחד יש כאלה עם ריבית גבוהה אך המחיר של האגרת כ180 בזמן בשפדיון מקבלים בחזרה רק 100 ומצד שני יש כאלה עם ריבית נמוכה אך המחיר 97 אז יש רווח בעלות האגרת הנמוכה. וגם מה שלא מובן שב-"תשואה נטו" טווחים קצרים מקבלים תשואה יותר גבוהה ממח"מ ארוך וזה ממש נגד ההגיון

צפוי לרדת בריבית כפול המח"מ, לא כפול הזמן לפדיון אז ירד בפחות.
מח"מ ראשי תיבות משך חיים ממוצע של אגרת מה הכוונה "ממוצע"?? אני חשבתי שהכוונה משך החיים של האגרת אך מה הכוונה ממוצע???

מח"מ ראשי תיבות משך חיים ממוצע של אגרת מה הכוונה "ממוצע"?? אני חשבתי שהכוונה משך החיים של האגרת אך מה הכוונה ממוצע???

קראתי את הפוסט כולו כמו כן פוסטים נוספים בנושא והמסקנות שלי:
1. אני לא מבין כלום באג"ח, ממש לא אינטואטיבי בשבילי.
2. אני מקנא בחברי הפורום שמבינים.

MTF מחקה תל גוב-כללי תשואה 2022 מינוס 9.38
אם אייק מודאג גם מעליית ריבית וגם מהתפרצות אינפלציה, הוא יעדיף קרן צמודה עם מח"מ קצר, כדוגמת
5121686 MTF - מחקה צמודות מדד ממשלתיות 2-5 שנים (דמי ניהול: 0.05%).

MTF מחקה‏ תל גוב-צמודות 2-5 תשואה 2022 מינוס 5.69
היכן ההגנה על עליית האינפלציה ועל עליות הריבית במהלך 2022? האינפלציה השנתית היתה 5.3%.

אם אני לא מקבל הגנת אינפלציה, מדוע להחזיק?

אני בטוח שיש הסבר הגיוני והכל נובע מחוסר ההבנה שלי, אשמח להבהרות.

היכן ההגנה על עליית האינפלציה ועל עליות הריבית במהלך 2022?
הריבית עלתה מהר יותר מהאינפלציה, כשריבית עולה אג"ח יורד.

אבל:
כאשר האג"חים שהקרן מחזיקה יתקרבו לפדיון, הם יעלו בחזרה ובנוסף תקבל גם את המדד שהיה.
כך שעם קצת סבלנות אתה כן מקבל הגנת אינפלציה.

ככל שהמח"מ ארוך יותר, תצטרך לחכות יותר.

אג"ח הוא "צמוד" רק במובן שכשהוא מונפק, הריבית שלו נקבעת לפי תחזיות האינפלציה של בנק ישראל.
אתה אומר שהקופונים שהוא משלם והמחיר בפדיון לא ישתנו בין אם תהיה אינפלציה שלילית ובין אם תהיה אינפלציה של מאות אחוזים? אם זה אכן כך, זה לא שהבנתי מהקריאה שלי בעניןן...

לאחר ההנפקה, המחיר שלו בשוק צמוד לתחזיות להעלאת ריבית (כמו כל אג"ח - שקלי או צמוד).
המחיר שלו בשוק הוא מה שמוכנים לשלם, השאלה לגבי הקופונים ומחיר הפדיון בסוף.

אתה אומר שהקופונים שהוא משלם והמחיר בפדיון לא ישתנו בין אם תהיה אינפלציה שלילית ובין אם תהיה אינפלציה של מאות אחוזים? אם זה אכן כך, זה לא שהבנתי מהקריאה שלי בעניןן...
אתה צודק, זו הייתה טעות (וגם בניגוד לתגובה שלי מוקדם יותר בשרשור :)).
מחקתי.

אני קצת נאבד באוסף הנתונים שאני מחפש על קרנות העוקבות אחרי מדדי תל גוב-כללי
לדוגמא 5116181
המחיר שלה היום הוא 126.51 אגורות.
דמי ניהול 0.18 (0.15 + 0.03 דמי נאמנות)
מח"מ - 6.71 שנים
תשואה לפידיון - אין לי מושג. לא ראיתי נתון כזה

מה שבאמת לא ברור לי הוא מה מנגנון התשואה(או - איך אני מרוויח מכל זה). יש 3 מנגנוני תשואה שונים שאני מסוגל לדמיין
1.הערך של הקרן יעלה כל הזמן. אבל נראה שזה לא המצב. ויש קשר בין ערך הקרן למספר 100
2.הקרן מעבירה את הקופונים ישירות לחשבון מסחר שלי כמזומן (אבל אז זאת לא קרן צוברת, ואני מניח שאני משלם מס)
3.הקרן קונה לי עוד יחידות של עצמה, ואז המחיר שלה אמור להיות תנודתי (כל פעם שיש קופון, אני אמור לראות עוד יחידות שלה אצלי, אבל הערך של הקרן אמור לרדת)

אני מניח שאני לא מבין משהו, ובטח המנגנון האמיתי שונה ממה שכתבתי. אשמח להסבר

אני מניח שאני לא מבין משהו, ובטח המנגנון האמיתי שונה ממה שכתבתי. אשמח להסבר
בעיקרון אם אין שינוי ריבית אז הערך של הקרן יעלה עם הזמן. כי היא מחזיקה אג"חים וערך של אג"חים (כולל הקופונים) עולה עם הזמן.

כאשר אג"ח מחלק קופון, הוא נצבר למחיר הקרן. מצד שני הערך של האג"ח יורד (כי הוא כבר חילק קופון) כך שמבחינתך כמעט ולא קרה כלום.

מכיוון שבעולם האמיתי יש שינויי ריבית/אינפלציה אז יהיה שינוי במחיר הקרן. אבל אם תסתכל על המדד בטווח ארוך, נניח 10 שנים, תראה אותו עולה בעקביות.

בעיקרון אם אין שינוי ריבית אז הערך של הקרן יעלה עם הזמן
אז אין קשר למספר 100. לאורך זמן השווי של כל יחידה בקרן אמור לעלות.
כלומר עוד 10 שנים הערך יכול להיות גם 200 או 1000 וככה שאני אמכור יהיה לי רווח. נכון?
יש דרך לדעת מה השוק צופה שיהיה הערך בעוד שנה או חודש?

אז אין קשר למספר 100. לאורך זמן השווי של כל יחידה בקרן אמור לעלות.
נכון. באג"ח יחיד (לא קרן) בד"כ 100 זה מחיר הפדיון.

כלומר עוד 10 שנים הערך יכול להיות גם 200 או 1000 וככה שאני אמכור יהיה לי רווח. נכון?
כן

יש דרך לדעת מה השוק צופה שיהיה הערך בעוד שנה או חודש?
כן, תיכנס לכל אחד מהאג"חים שהקרן מחזיקה ותוכל לראות את ה"תשואה לפדיון" שלו. זה הצפי לעלייה תוך שנה.
באג"ח צמוד זה טיפה יותר מורכב, אבל לצורך פשטות תניח שצמוד ייתן כמו שקלי.

עבור אייק שחי במדינת זימבבואה / אינו סומך על דירוג האשראי או המטבע של מדינתו,
הנה רשימה של קרנות סל זרות על האג"חים הממשלתיים של המדינות המפותחות:

IGLA
מכילה את האג"חים של ארה"ב, יפן, איטליה, גרמניה, צרפת, קנדה, בריטניה.
נקובה בדולר, לא מגודרת, צוברת, מאוגדת באירלנד, נסחרת בלונדון. שיעור הספרד הינו סביב ה-0.1%
דמי ניהול:0.2%
מנפיק:ishares

ראוי לציין ש-7 מדינות אלו מחזיקות יחדיו כ-50%-52.5% מהעושר העולמי.

GOVU
מכילה את האג"חים של המדינות ב-IGLA ובנוסף את של בלגיה ,שוודיה, אוסטרליה, ספרד, הולנד, דנמרק.
נקובה בדולר, לא מגודרת, צוברת, מאוגדת בלוקסמבורג, נסחרת בלונדון. שיעור הספרד הינו סביב ה-0.18%
דמי ניהול:0.2%
מנפיק:amundi

ראוי לציין ש-13 מדינות אלו מחזיקות יחדיו כ-60%-62.5% מהעושר העולמי.

GOVT(50%)+IGOV(50%)
שילוב של אג"ח ארה"ב(GOVT) ושל שאר המדינות המפותחות(IGOV), IGOV מכילה יותר מדינות מב-GOVU.
נקובות בדולר, לא מגודרות, מחלקות, נסחרות בניו-יורק. שיעור הספרד הינו פחות מ-0.1%
דמי ניהול:GOVT 0.35% IGOV 0.05%
מנפיק:ishares

ראוי לציין שמדינות אלו מחזיקות יחדיו כ-62.5%-65% מהעושר העולמי.
שאר שיעור העושר העולמי מוחזק ע"י מדינות מתפתחות.
מדינת ישראל מחזיקה בכ-0.34% מהעושר העולמי.

נערך לאחרונה ב:
ריבית עלתה מהר יותר מהאינפלציה, כשריבית עולה אג"ח יורד.

אבל:
כאשר האג"חים שהקרן מחזיקה יתקרבו לפדיון, הם יעלו בחזרה ובנוסף תקבל גם את המדד שהיה.
כך שעם קצת סבלנות אתה כן מקבל הגנת אינפלציה.

ככל שהמח"מ ארוך יותר, תצטרך לחכות יותר.
בעיקרון אם אין שינוי ריבית אז הערך של הקרן יעלה עם הזמן. כי היא מחזיקה אג"חים וערך של אג"חים (כולל הקופונים) עולה עם הזמן.

כאשר אג"ח מחלק קופון, הוא נצבר למחיר הקרן. מצד שני הערך של האג"ח יורד (כי הוא כבר חילק קופון) כך שמבחינתך כמעט ולא קרה כלום.

מכיוון שבעולם האמיתי יש שינויי ריבית/אינפלציה אז יהיה שינוי במחיר הקרן. אבל אם תסתכל על המדד בטווח ארוך, נניח 10 שנים, תראה אותו עולה בעקביות.
1) אם מדברים על קרנות אג"ח מחקות ממשלתי 2-5 שנים, עוד פיל שאנחנו לא מדברים עליו, הוא שחלקן עלולות לייצר מלכודת מס.

איך מתמודדים עם זה ? קונים כמה, למקרה שאחת מהן פתאום מעלה דמי ניהול ? ומה עשיתם בפועל כשנקלעתם לקרן שהעלתה את דמי הניהול בצורה מוגזמת ?

2) עוד שאלה - יש יתרון של אג"ח ממשלתי צמוד 2-5 שנים לעומת קרן כספית צמודה (שהיא גם "סולידית" באופייה) ?

3) מישהו יכול להפנות לגרפים של 10 שנים ויותר כיצד קרנות אג"ח מחקות ממשלתי 2-5 שנים התנהגו ? שאכן בטווח הארוך הן רווחיות ?

הוא שחלקן עלולות לייצר מלכודת מס
אל תצפה לרווחים גדולים באג"ח, כך שמלכודת מס היא לא מסוכנת.

יש יתרון של אג"ח ממשלתי צמוד 2-5 שנים לעומת קרן כספית צמודה
קרן כספית אינה צמודה.

גרפים של 10 שנים ויותר כיצד קרנות אג"ח מחקות ממשלתי 2-5 שנים התנהגו ?
גוגל: בורסה מדדי אג"ח
אם כי נראה שעכשיו יש להם תקלה.

אל תצפה לרווחים גדולים באג"ח, כך שמלכודת מס היא לא מסוכנת.
אם אני חושב על זה המונח הנכון הוא לא מלכודת מס, אלא שהמוסד הפיננסי פתאום יעלה את דמי הניהול נניח לא סביבות ה 0.1-0.15% אלא לכיוון 0.9%, הדמי הניהול הללו הן לא מס, אלא אחוז מכל הכסף שיושב באג"ח, ללא קשר אם היה רווח או לא. כמו שקורה נניח שקרן השתלמות, לא ?

אה, ואז אתה אומר, ברגע שזה יקרה, לא תהיה בעיה למכור ולעבור גוף, כי המס לא יהיה גבוה, לחשוש מפני מכירה.

נתקלתי במאמר די מקיף שסוקר השקעה באג"ח בסביבת ריבית עולה.

בשורה התחתונה, העלאת ריבית גורמת להפסד בטווח הקצר אבל לרווחים גדולים יותר בטווח הארוך, בעיקר עקב השקעה מחדש של קופונים בריבית גבוהה יותר.

מקווה שזה השרשור הנכון לשאול:
עדיף בשרשור אחר, אבל בקצרה: אם לא יהיו שינויי ריבית נוספים אז דווקא הקרנות האלה צפויות לתת עכשיו תשואה יפה (כי הן יתנו בקרוב את הריבית - הגבוהה - העדכנית). זאת בהנחה שלא יהיו תרחישים מדינתיים קטסטרופלים.

עבור אייק שחי במדינת זימבבואה / אינו סומך על דירוג האשראי או המטבע של מדינתו,
אינני בר סמכות בנושאי מאקרו כלכלה וגאופוליטיקה, אבל מהתעניינות אישית ההשקפה שלי היא שזו טענה מוזרה ביותר לא לסמוך על דירוג האשראי והמטבע של "זימבבואה" ובאותה נשימה להמליץ על אג"ח של מדינות עם דירוג אשראי נמוך וכלכלה בעייתית ביותר כגון איטליה, ספרד ושאר ירקות.

ג.נ. מחזיק אג"ח ישראל וארה"ב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D המשקיע הנבון עדכני להיום? פוסטים מאיכות נמוכה 5
משקיע בתבונה יומנו של המשקיע בתבונה יומני מסע אישיים 8
Shekel Hadash שאלה של המשקיע המתחיל שוק ההון 9
ת מחפש לקנות לשכור את הספר המשקיע הנבון פוסטים מאיכות נמוכה 7
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1
I המשקיע החרדתי יומני מסע אישיים 46
S התנהגות המשקיע בעת משבר בשוק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
שניצלוינאי רישום נכסים על שם המשקיע שוק ההון 10