• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיקים במגוון צבעים

איזה תיק תעדיפו

• תיק 1

הצבעות: 12 63.2%
  • תיק 2

הצבעות: 0 0.0%
  • תיק 3

הצבעות: 2 10.5%
  • תיק 4

הצבעות: 1 5.3%
  • תיק 5

הצבעות: 4 21.1%

• סך הכל מצביעים
    19
  • Poll closed .

Roren

משתמש רשום
דירוג
2
סליחה מראש, זה הולך להיות ארוך...
שלום לכל חברי הפורום,
לאחר מחקר מעמיק (לפחות כך אני סבור) הגעתי למסקנה שעלי לפתוח תיק השקעות פאסיבי ולמטרה זו הרכבתי מספר תיקים אפשריים.
אשמח מאוד אם תביעו את דעתכם על התיקים ועל צורת המחשבה שלי, ובמידה ויש הערות/הארות אתם יותר ממוזמנים לכתוב.

נתונים חשובים :
בן 23
סכום התחלתי של 60k שצפוי לגדול עד סוף שנה ל130k.
טווח השקעה : בינוני ארוך. יכול להיות שהכסף ישמש לרכישת דירה בעתיד אך זה תלוי בהרבה משתנים.
* כרגע משתכר כ7.5k בחודש ומוציא בערך 1k. בשנה הבאה אתחיל לימודים של 3-4 שנים לכן ככל הנראה בתיק לא יושקעו עוד הרבה כספים בזמן הקרוב.
*מעדיף להשקיע דרך ברוקר ישראלי מטעמי נוחות.

- בשל כל הנתונים הנ'ל החלטתי שברצוני להשקיע 70% מנייתי ו30% אג"ח. אני מודע לחסרונות האג"ח אך בכל זאת רואה בו נדבך חשוב למצב שלי.

הרכבי התיקים שחשבתי עליהם : (החלק האגח"י זהה בכולם)
1.
60% - iShares Core S&P 500 UCITS ETF
דמי ניהול : 0.07%

25% - iShares Core MSCI Europe UCITS ETF
דמי ניהול : 0.12%

15% - iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
דמי ניהול : 0.18%

אג"ח -
אפשרויות :
KTF קסם קרן ממשלתי ר. קבועה 2-5 שנים
אג”ח ממשלתי MTF
MTF מחקה משולבת שקליות ר. קבועה ממשלתיות (50%) מדדיות ממשלתיות (50%) חוד

2.
60% - iShares Core S&P 500 UCITS ETF

Global Small-Cap Index Fund - GBP Acc
דמי ניהול : 0.29%

3.
FTSE Developed World UCITS ETF -
(USD) Accumulating (VHVE) - 80%

iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF - 20%

4.
55% - iShares Core S&P 500 UCITS ETF

20% - iShares NASDAQ 100 UCITS ETF
דמי ניהול : 0.33%

או

iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF - 20%
דמי ניהול : 0.15%

* תיק בדגש טכנולוגיה. חשבתי הרבה על האפשרות של הגברת תשואה+סיכון בחלק קטן מהתיק. מניית הטכנולוגיה של ishares נסחרת בישראל וגם דמי הניהול קטנים משמעותית מנאסדק. מבין שהפיזור שלה הוא נטו על טכנולוגיה אבך אשמח לדעת מה אתם חושבים עליה.
עוד סיכון שגורם לי לתהות בעניין הוא השערת הבועה בטכנולוגיה והתמחור הגבוה מאוד של המניות כרגע.

5.
60% - Vanguard Total Stock Market ETF (VTI)
דמי ניהול : 0.03%

40% - Vanguard Total International Stock
ETF (VXUS)
דמי ניהול : 0.08%

* קרנות ארה"ב חשופות למס ירושה. במידה ואני לא חושד מעניין מס הירושה (נהיה אופטימיים), יש עוד סיבה להעדיף את האיריות על פני האמריקאיות?
מכיר את עניין המחלקות מול צוברות, מתקשה להבין מה יהיה עדיף בשבילי.

תודה לכל מי שטורח לקרוא ולהגיב (:

אני מודע לחסרונות האג"ח אך בכל זאת רואה בו נדבך חשוב למצב שלי.
KTF קסם קרן ממשלתי ר. קבועה 2-5 שנים
אג”ח ממשלתי MTF
MTF מחקה משולבת שקליות ר. קבועה ממשלתיות (50%) מדדיות ממשלתיות (50%) חוד
אתה מודע לחסרונות של אג"ח ביחס למה?
הייתי במקומך בודק את התשואה ממנו אחרי עמלות, מסים ודמי ניהול, מול הסיכון שלו.
אני אפילו לא בטוח את התשואה תהיה חיובית.
אנחנו פשוט בריבית אפסית כרגע, זה המצב.
הברירה האחרת היא פשוט לשמור את הסכום הזה במזומן, זה סוג של אג"ח עם מח"מ 0.

יש עוד סיבה להעדיף את האיריות על פני האמריקאיות?
יש לחלק מהאיריות גרסה ישראלית. זה כבר יתרון, בפרט כשאתה מתכוון לסחור בברוקר ישראלי, ששם העלויות של ק/מ והמרת מט"ח של קרנות שנסחרות בדולר/יורו/פאונד, עלולות להיות גבוהות בהרבה.

חלק מהן (למשל אירופה ומתפתחות) טומנות בחובן יתרון נוסף, הן יחייבו אותך בפירעון במס על הרווח הריאלי, ולא הנומינלי (או ליתר דיוק מטבעי). זה יהיה רלוונטי בהשקעה לטווח ארוך, ובהנחה שתהיה אינפלציה שקלית בתקופת ההשקעה שלך בטווח היעד של בנק ישראל, זה אומר שכנראה תשלם פחות מס על רווח ריאלי.
היתרון הזה לא קיים למשל בקרן הסנופי.

מכיר את עניין המחלקות מול צוברות, מתקשה להבין מה יהיה עדיף בשבילי.
זה ממש תלוי על איזו קרן אתה מדבר.
ככלל, יש טווח השקעה. בטווח השקעה מספיק ארוך, ובהינתן הפרש לא גדול מידי בד.נ. (לרעת האירית), כנראה שהאירית תנצח.
אבל כמה זה טווח השקעה גדול וכמה זה קטן, תלוי בהנחות כמו תשואות (מעליית ערך, ומדיבידנד), ובנתונים ספיציפיים על הקרנות כמו דמי ניהול ושיעור מיסוי הדיבידנדים.

ובמידה ויש הערות/הארות אתם יותר ממוזמנים לכתוב.
ניצלת כבר את התקרות בחשבונות פטורים?
קרן השתלמות? אולי פנסיה?

*מעדיף להשקיע דרך ברוקר ישראלי מטעמי נוחות.
זו הנחה משמעותית. אני עניתי תיק 1 בעיקר בגללה.

תודה לכל מי שטורח לקרוא ולהגיב (:
בהצלחה.

רק מזכיר שאני לא מייעץ. לא ממליץ. אני לא רו"ח בארץ או בחו"ל, וגם לא עו"ד בשום מקום. אני לא יועץ השקעות, ולא יודע במה באמת יהיה כדאי לך להשקיע. בדוק החלטות חשובות עם מומחים ולא עם אנשים אקראיים בפורום.

בדוק החלטות חשובות עם מומחים
לא מכירה מומחים, אתה מכיר?
להתלבט עם אנשים אקראים בפורום זה מצוין, בסוף צריך להחליט לבד.
בשל כל הנתונים הנ'ל החלטתי שברצוני להשקיע 70% מנייתי ו30% אג"ח. אני מודע לחסרונות האג"ח אך בכל זאת רואה בו נדבך חשוב למצב שלי.
אם החלטת אז לך על זה. אתה לא חושב שנגיד לך באיזה מחמשת התיקים לבחור, נכון? או שפשוט לא הבנתי את משמעות הסקר.
סכום התחלתי של 60k שצפוי לגדול עד סוף שנה ל130k.
טווח השקעה : בינוני ארוך. יכול להיות שהכסף ישמש לרכישת דירה בעתיד אך זה תלוי בהרבה משתנים.
אז אתה הולך לשים 130K בתיק השקעות פרטי עד גיל 28? או שחלק מזה מיועד לתקציב חירום/מחייה? ולמה אתה קורא טווח השקעה בינוני-ארוך? כבר נתקלתי בכאלה שמבחינתם זה 5 שנים.

הייתי במקומך בודק את התשואה ממנו אחרי עמלות, מסים ודמי ניהול, מול הסיכון שלו.
KTF קסם קרן ממשלתי ר. קבועה 2-5 שנים עשתה 7% בממוצע ב5 שנים האחרונות.
MTF מחקה משולבת שקליות ר. קבועה ממשלתיות (50%) מדדיות ממשלתיות (50%) עשתה 7.5% ב3 שנים האחרונות.
יודע שאין להסתמך על מה שהיה בעבר, אבל האם הריבית האפסית לא הייתה גם בתקופה הזו?

חלק מהן (למשל אירופה ומתפתחות) טומנות בחובן יתרון נוסף, הן יחייבו אותך בפירעון במס על הרווח הריאלי, ולא הנומינלי (או ליתר דיוק מטבעי). זה יהיה רלוונטי בהשקעה לטווח ארוך, ובהנחה שתהיה אינפלציה שקלית בתקופת ההשקעה שלך בטווח היעד של בנק ישראל, זה אומר שכנראה תשלם פחות מס על רווח ריאלי.
היתרון הזה לא קיים למשל בקרן הסנופי.
מעניין. אקרא עוד בנושא.

זה ממש תלוי על איזו קרן אתה מדבר.
ככלל, יש טווח השקעה. בטווח השקעה מספיק ארוך, ובהינתן הפרש לא גדול מידי בד.נ. (לרעת האירית), כנראה שהאירית תנצח.
אבל כמה זה טווח השקעה גדול וכמה זה קטן, תלוי בהנחות כמו תשואות (מעליית ערך, ומדיבידנד), ובנתונים ספיציפיים על הקרנות כמו דמי ניהול ושיעור מיסוי הדיבידנדים.
אני לא יכול להחליט על טווח שבוודאות יהיה. ציינתי את עניין הדירה העתידית אבל באמת במידה ואראה בתקופה מסויימת שלא משתלם לי לצאת ועדיף להמשיך בשכירות, אעשה זאת. לא רואה מצב שיש משהו שיכריח אותי למשוך את הכספים בהפסד, אבל אין לדעת מה החיים מתכננים.

ניצלת כבר את התקרות בחשבונות פטורים?
יש לי קרן השתלמות וקרן פנסיה. לפי הבנתי במידה ואני שכיר אני לא יכול להוסיף מלבד מה שהמעסיק שלי ואני מפרישים מהמשכורת. תקן אותי אם אני טועה.

תודה רבה על ההודעה המפורטת!

אם החלטת אז לך על זה. אתה לא חושב שנגיד לך באיזה מחמשת התיקים לבחור, נכון? או שפשוט לא הבנתי את משמעות הסקר.
הסקר מופנה לבחירת אחד מהתיקים ובכולם יש את אותו יחס מנייתי אג"חי.
לא אקבל החלטות לפי תוצאות הסקר אבל אני חושב שזה כלי נחמד לבדוק מה אנשים אחרים חושבים.

אז אתה הולך לשים 130K בתיק השקעות פרטי עד גיל 28? או שחלק מזה מיועד לתקציב חירום/מחייה? ולמה אתה קורא טווח השקעה בינוני-ארוך? כבר נתקלתי בכאלה שמבחינתם זה 5 שנים.
אני יודע שטווח ארוך הוא 15+ שנים לפחות. לכן כתבתי בינוני ארוך, ולא מספרתי משום שאיני יודע למתי אזדקק לכסף. המטרה היחידה שאני רואה כרגע שתצריך ממני סכום משמעותי היא קניית דירה, וזה עניין שאותו אוכל לשקול בעתיד בהינתן במצב התיק. כפי שכתבתי לדור, במידה וארצה לקנות דירה אבל התיק יהיה בהפסד אני רוצה להאמין שלא תהיה בעיה להמשיך בשכירות עד שהתיק יתאזן.
הכסף לא מיועד למחייה. ציינתי שאני עובד כרגע ואת הכסף שארוויח בשנה הקרובה לפני הלימודים ישמש למחייה בשנים שאלמד ולא אעבוד. אחרי שאוכל לחזור לעבוד (מאמין שבשנה השניה/שלישית זה כבר יקרה), אשתמש בכסף מהעבודה למחייה. אם אראה שמצבי טוב אפילו אשקול להוסיף כספים לתיק.

במידה וארצה לקנות דירה אבל התיק יהיה בהפסד אני רוצה להאמין שלא תהיה בעיה להמשיך בשכירות עד שהתיק יתאזן.
זה כנראה לא קשור ללב השאלה בשרשור, אבל - למה?
דירה היא נכס כמו כל נכס אחר וניירות ערך במובן הזה שהיא יכולה לשנות את ערכה לכיוון כזה או אחר באופן יחסי ליום בו רכשת אותה והחל מהיום בו רכשת אותה.
לכן יש לבחון את כדאיות הרכישה בכל יום מחדש ביחס לאלטרנטיבות. להגיד שתרצה לרכוש דירה אבל תעשה זאת רק אם נכס אחר שברשותך יעבור בדיוק את הנקודה שבה התשואה הריאלית היא אפס זו החלטה שרירותית ורנדומלית לחלוטין בדיוק כמו החלטה על כל תשואה פוטנציאלית אחרת (חיובית או שלילית) של הנכס האלטרנטיבי הנוכחי שאתה מחזיק בו באותו היום.
לדעתי.

לעניין השרשור, לדעתי בסכום שציינת, בהתחשב בגילך ובאופק ההשתכרות שלך, חבל להקצות נכס עם פחות משליש מגודל התיק כולו.
אבל אני לא מכיר את מבנה האישיות שלך ושאר שיקולים ואינני ממליץ על כך.

אולי אתה מתכוון ל7% בסה"כ. לא בממוצע.

MTF מחקה משולבת שקליות ר. קבועה ממשלתיות (50%) מדדיות ממשלתיות (50%) עשתה 7.5% ב3 שנים האחרונות.
נתון ששווה לשים אליו לב לגבי שתי הקרנות זה שדמי הניהול שלהן היו בעבר 0%, ועלו. זה לא המון, אבל גם זה משפיע.

יודע שאין להסתמך על מה שהיה בעבר
לא רק שאין להסתמך על מה שהיה בעבר, זה אפילו הפוך.
משל שאוהבים להשתמש בו לגבי אג"ח, זה לימון שסוחטים אותו.
אם סחטו מהאג"ח כבר הרבה תשואה בשנים האחרונות, כנראה שיהיה קשה להוציא ממנו עוד הרבה.

או אם תחשוב על זה אחרת, יש איגרת שמבטיחה תשואה מסוימת. כשערכה עולה, זה אומר שאתה מקבל מראש חלק מהתשואה העתידית.
אתה יכול לקבל ממנה עוד קצת, ועוד קצת. אבל בסוף, התשואה העתידית סופית, ואי אפשר שכל השנים יהיו טובות במיוחד (בעיקר ביחס לכמה הריבית בהנפקת האיגרת), אם השנים הראשונות היו טובות יותר, בהכרח שהבאות הפסידו משהו מפוטנציאל התשואה העתידית.

וזה מוביל אותי לנקודה נוספת של למה לא להסתכל על תשואות עבר באג"ח.
כי תשואות העתיד ידועות לך כבר עכשיו.
פתח את אחזקות הקרן, ובדוק מה התשואה לפידיון של כל אחת (אפשר לראות למשל בביזפורטל את המונח "תשואה ברוטו") מהן, כך תוכל לדעת את תשואות העתיד מראש, בלי צורך לנחש. קח בחשבון שאתה משלם כאן גם דמי ניהול ועמלות שגם הם יאכלו לך בהכרח מהתשואה.
מעבר לזאת, כדי להבין כמה הקרן מסוכנת, כדאי להסתכל על המח"מ. באגרות שאינן משתנות, הוא מה שממחיש באופן מוצלח את הסיכון בעליית ריבית (שזה הסיכון העיקרי, בעיקר אם מתייחסים לחדלות פירעון של ממשלת ישראל או להיפר-אינפלציה כאפשרויות לא סבירות).
אחרי שהבנת מה התשואה ומה הסיכון, תוכל להחליט אם אתה רוצה להחזיק בנייר הזה.

יש לי קרן השתלמות וקרן פנסיה. לפי הבנתי במידה ואני שכיר אני לא יכול להוסיף מלבד מה שהמעסיק שלי ואני מפרישים מהמשכורת. תקן אותי אם אני טועה.
קרן פנסיה אתה יכול להוסיף הפקדות. אם המעסיק שלך לא מפקיד לך על כל המשכורת, ואתה רוצה להפקיד בעצמך במקום, תוכל אפילו לקבל על זה הטבות במס הכנסה (קרא על סעיף 47).
קרן השתלמות אתה באמת לא יכול להפקיד בעצמך כשכיר. אתה יכול לפתוח עצמאי, ולקבל את ההטבה במס רווחי הון (אבל לא את ההטבה במס הכנסה), אבל זה כרוך בטופסיאדה שייתכן שתרצה להימנע ממנה. בכל אופן, למיטב הבנתי, זה רק יסגור לך את ההפרש בין כמה שהמעסיק מפקיד עבורך לבין התקרה הכללית (כ18K בשנה), כך שאם המעסיק כבר מפקיד, ייתכן שההפרש הזה לא גדול.

בכל מקרה, כדאי לשים לב איפה מנוהלים החשבונות הפטורים, ואם אתה לא מרוצה מהמסלול שם, אולי להחליף.
בנוסף, לפחות לקרן ההשתלמות הייתי מתייחס כחלק מהתיק. אם היא למשל מושקעת בסנופי, הייתי משלים מה שחסר בתיק החייב.

בהצלחה

ומזכיר שוב ש:
רק מזכיר שאני לא מייעץ. לא ממליץ. אני לא רו"ח בארץ או בחו"ל, וגם לא עו"ד בשום מקום. אני לא יועץ השקעות, ולא יודע במה באמת יהיה כדאי לך להשקיע. בדוק החלטות חשובות עם מומחים ולא עם אנשים אקראיים בפורום.
ואני גם לא סוכן ביטוח, לא יועץ פנסיוני, לא משווק פנסיוני ולא יודע כלום.

בהחלט.
דיברתי בהודעה שהתייחסת אליה למיסוי בינלאומי, ומה עדיף.
זה נושא סבוך, שייתכן שאני מבין בו, אבל כנראה מעט מאוד.
עורכי דין או רואי חשבון בינלאומיים עשויים להיות מומחי המיסוי הרלוונטיים לעניין.
אין לי שום רצון או כוונה להחליף אותם, או למלא את מקומם. ולכן אני מבהיר את זה.

להתלבט עם אנשים אקראים בפורום זה מצוין, בסוף צריך להחליט לבד.
תראי קטע ממה @הסולידית דאגה שיהיה כתוב בראש כל עמוד בפורום הזה:
אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד.
אני לא בעל הרישיון המתאים, ולכן עדיף להתייעץ בנושא עם אחד כזה.

בכל אופן, בסוף בנאדם באמת מחליט לבד...

לכן יש לבחון את כדאיות הרכישה בכל יום מחדש ביחס לאלטרנטיבות
מסכים לגמרי, ולכן כתבתי שיתכן והכסף ישמש לרכישת דירה *אך זה תלוי בהרבה משתנים*. מה שציינת בהחלט מתייחס למשתנים המדוברים.

אולי אתה מתכוון ל7% בסה"כ. לא בממוצע
צודק, טעות שלי.

נתון ששווה לשים אליו לב לגבי שתי הקרנות זה שדמי הניהול שלהן היו בעבר 0%, ועלו
דווקא עם הנתון הזה הרגשתי בנוח מכיוון שניסיתי להימנע מקרנות עם דמי ניהול של 0%. הסיכוי שיעלו בהן את דמי הניהול גבוה יותר.

פתח את אחזקות הקרן, ובדוק מה התשואה לפידיון של כל אחת (אפשר לראות למשל בביזפורטל את המונח "תשואה ברוטו")
לא הצלחתי למצוא את הנתון הנל. יכול אולי לתת לי דוגמה עם אחת הקרנות שרשמתי (או אחרות, כרצונך)?

בכל אופן, עוד אחד מהשימושים שחשבתי שיהיו כדאיים בהחזקת אג"ח הוא נעילת רווחים (באופן יחסי) בעת איזונים. בהנחה שאג"ח פחות תנודתי ממניות האיזון שיתבצע יקח חלק מהרווחים ויעביר אותם למקום יותר "בטוח".
אני מניח שתאמר שההנחה שהאג"ח פחות תנודתי אינה נכונה ולכן כל התאוריה הזו לא רלוונטית, או שמא אני טועה?
בכל מקרה, כדאי לשים לב איפה מנוהלים החשבונות הפטורים, ואם אתה לא מרוצה מהמסלול שם, אולי להחליף.
בנוסף, לפחות לקרן ההשתלמות הייתי מתייחס כחלק מהתיק. אם היא למשל מושקעת בסנופי, הייתי משלים מה שחסר בתיק החייב
Noted

לעניין השרשור, לדעתי בסכום שציינת, בהתחשב בגילך ובאופק ההשתכרות שלך, חבל להקצות נכס עם פחות משליש מגודל התיק כולו
יש לי כרגע התלבטות בעיקר בנוגע להאם להכניס את IUIT באחוזים נמוכים (10-15% מסך התיק). במידה ויעשה תשואות כמו בשנים האחרונות זה רווח לא רע גם בסכום המדובר שיעזור לי להגדיל את התיק. השאלה אם שווה את הסיכון. האיזונים התכופים יותר שיגררו מכך גם לא עוזרים מבחינת העמלות...
נניח ואני כן משקיע במדד ולאחר מספר שנים בודדות אני רואה שהוא לא שווה לי מבחינת הסיכון אך איני נמצא בהפסד/הפסד משמעותי, האם אי אפשר פשוט למכור ולפזר בתמהיל הקיים בתיק?

סתם טיפ קטן. יש הבדל גדול מאוד בין etfים בemerging markets וצריך לראות במה תכלס משקיעים. אני מעדיף את emqq על פני eimi וזה עלה ב70% לעומת 15% בשנה האחרונה. כך שדמי ניהול זה לא הכל בחיים . אין בכך כדי להמליץ.

דווקא עם הנתון הזה הרגשתי בנוח מכיוון שניסיתי להימנע מקרנות עם דמי ניהול של 0%. הסיכוי שיעלו בהן את דמי הניהול גבוה יותר.
אל דאגה, הם תמיד יכולים להעלות עוד את דמי הניהול... ;)
בכל אופן הבאתי את זה כי הסתכלת על תשואות עבר. בקרנות כאלו התשואות הן אחרי דמי ניהול. אז אפילו אם משום מה אתה מסתמך על תשואות עבר, ואתה טוען שאותן תשואות יהיו בעתיד, דמי הניהול יפחיתו את זה בקצת. אבל באמת שאין סיבה להסתכל על תשואות עבר כגורם מכריע.

לא הצלחתי למצוא את הנתון הנל. יכול אולי לתת לי דוגמה עם אחת הקרנות שרשמתי (או אחרות, כרצונך)?
לקחתי קרן פשוטה של מגדל לאג"ח ממשלתי שקלי ריבית קבועה 2-5 שנים. מספר הקרן 5122973.
אם תיכנס לפאנדר, תוכל לראות שהיא מחזיקה 6 אג"חים:
ממשל שקלית 0323 22.42%
ממשל שקלית 0324 21.21%
ממשל שקלית 1123 19.22%
ממשל שקלית 0722 17.11%
ממשל שקלית 1122 13.05%
ממשל שקלית 0425 7%

היא מחזיקה גם פקדונות, אבל בסכום זניח יחסית.

עכשיו תוכל לחפש בביזפורטל את האג"חים (בדוגמה הזו כולם תחת סוג "ממשלתי שקלי ריבית קבועה"), או סתם לחפש אותן בגוגל. ותוכל להגיע לדף שלהן כמו זה או זה.
שם תוכל לראות את התשואה ברוטו. ספציפית באג"חים האלו זה נע בין 0.06% ל0.3%. אם תעשה ממוצע משוקלל, תוכל להבין בערך מה התשואה של הקרן.

אגב את המח"מ תוכל למצוא כבר משוקלל עבור הקרן כבר בדף המקורי בפאנדר:
משך חיים ממוצע של איגרות החוב בקרן : 2.98 שנים
המשמעות היא שאם מחר ריבית בנק ישראל עולה באופן פתאומי באחוז, שווי הקרן הזו כנראה יירד בערך ב2.98%. אם היא תעלה ב2%, שווי הקרן יירד בערך ב4.96%. כשמדובר בעליית ריבית מתונה יותר, זה יקרה באופן מתון יותר, וגם בהתאם לתחזיות, ולא רק בהתאם לעלייה או לירידה בפועל.

משום מה את הנתון של תשואה ברוטו אין זמין בפשטות עבור קרנות בארץ, וצריך לעבוד כדי להשיג אותו.
שים לב שיש משמעות שונה לתשואה ברוטו של אג"ח צמוד לעומת אג"ח שקלי.
לאג"ח בריבית משתנה הסיכון של עליית ריבית לא משפיע באופן דומה למה שתיארתי עם המח"מ.

בכל אופן, עוד אחד מהשימושים שחשבתי שיהיו כדאיים בהחזקת אג"ח הוא נעילת רווחים (באופן יחסי) בעת איזונים. בהנחה שאג"ח פחות תנודתי ממניות האיזון שיתבצע יקח חלק מהרווחים ויעביר אותם למקום יותר "בטוח".
מזומן עושה את זה לא פחות טוב.
ואגב, הוא גם סוג של אג"ח, פשוט בריבית נומינלית 0 ומח"מ 0.
פשוט על אחזקה שלו פחות מקובל לגבות ממך עמלות.

בכל אופן, עוד אחד מהשימושים שחשבתי שיהיו כדאיים בהחזקת אג"ח
בנוסף למה?
קיווית להפחתת התנודתיות?
קיווית לקורלציה שלילית?

אני מניח שתאמר שההנחה שהאג"ח פחות תנודתי אינה נכונה ולכן כל התאוריה הזו לא רלוונטית, או שמא אני טועה?
אני חושב שככלל אג"ח הוא נכס הרבה פחות תנודתי ממניות.
יש הבדלים בין מנפיקים שונים.
יש הבדלים גדולים בין אג"ח קצר לארוך. ארוך הוא נכס תנודתי יותר.
יש גם הבדלים כמובן בין סוגי האג"חים.
אבל כמעט כולם תנודתיים פחות ממניות.
אישית אני פחות אוהב קונצרני, כי במקרה הקיצון הוא מסוכן כמו מניות, אבל התשואה שלו, בשונה מהן, מוגבלת. אבל נראה שזה גם ככה לא האג"ח שמעניין אותך....

וכמו תמיד:

תוכל להבין בערך מה התשואה של הקרן
אריץ בדיקות, תודה על ההסבר.

שים לב שיש משמעות שונה לתשואה ברוטו של אג"ח צמוד לעומת אג"ח שקלי.
לאג"ח בריבית משתנה הסיכון של עליית ריבית לא משפיע באופן דומה למה שתיארתי עם המח"מ.
יכול להסביר על זה קצת יותר לעומק?

בנוסף למה?
קיווית להפחתת התנודתיות?
זו הייתה המטרה העיקרית.

בעקבות הדיון וקריאה נוספת, הבנתי שהייתי נעול מחשבתית על אג"ח ממשלתי ישראלי ועלי לחקור אופציות נוספות לחלק הסולידי בתיק שלי.
טרם החלטתי לפסול את אופציות האג"ח הממשלתי ישראלי אבל עכשיו נוספו מתחרים נוספים.
אשמח אם תביעו דעה/תביאו נתונים נוספים שחשוב להסתכל עליהם, יתרונות וחסרונות מול האופציות השונות ובכללי מה שעולה לראשכם שעשוי לעזור.
הקרנות שעניינו אותי :

ISSF302)IGGU) - פיזור עולמי, נסחרת בשקלים, דמי ניהול טובים שאינם צפויים לעלות.
חששות : 1. מגודרת לדולר - האם זה נותן משקל יתר לארה"ב אם כך? האם זה לא מבטל מיתרונות הפיזור העולמי של הקרן? 2. מח"מ של 8.94 - מח"מ דיי גבוה, מה הסיכונים שהוא מביא איתו? היות והמדד בפיזור גלובלי זה לא אמור לרכך את המכה במידה ותהיה עליית ריבית במדינה מסויימת?

iSFF703 - אג"ח ממשלתי אמריקאי טווח בינונים (7-10). דמי ניהול נמוכים מאוד, תשואות לפדיון גבוהות מהחלופות הישראליות, לפי הבנתי קורלציה הפוכה לשוק המניות האמריקאי.
חששות : שוב עניין המח"מ הגבוה, ריבית ארה"ב נמוכה מאוד ויש סכנה שתעלה.

iSFF102 - אג"ח ממשלתי אמריקאי לטווח קצר (1-3). דמי ניהול נמוכים, יותר סולידי.

נערך לאחרונה ב:
יכול להסביר על זה קצת יותר לעומק?
הדוגמה שהבאתי הייתה הפשוטה ביותר. אג"ח ממשלתי שקלי לא צמוד.
באג"ח כזה, אתה יכול לדעת מראש כמה שקלים תקבל בכל תאריך מראש, עד רמת השקל הבודד.

באג"ח צמוד למשל, אתה מקבל בפידיון גם הצמדה לאינפלציה, כך שהתשואה המוצגת (שפעמים רבות תהיה שלילית), היא בעצם תשואה ריאלית.

באג"ח בריבית משתנה התשואה המוצגת נכונה להיום, ויכולה להשתנות עם הריבית. מצד שני, אין לך סיכון של עליית ריבית. לדעתי, אג"ח בריבית משתנה הוא נכס שדיי דומה בסיכונים שלו למזומן.

ISSF302)IGGU) - פיזור עולמי, נסחרת בשקלים, דמי ניהול טובים שאינם צפויים לעלות.
חששות : 1. מגודרת לדולר - האם זה נותן משקל יתר לארה"ב אם כך? האם זה לא מבטל מיתרונות הפיזור העולמי של הקרן? 2. מח"מ של 8.94 - מח"מ דיי גבוה, מה הסיכונים שהוא מביא איתו? היות והמדד בפיזור גלובלי זה לא אמור לרכך את המכה במידה ותהיה עליית ריבית במדינה מסויימת?
אני רואה את הכיוון שאתה הולך אליו. אם זה מה שמעניין אותך, כדאי שתקרא את השרשור הזה.

שוב עניין המח"מ הגבוה
רק מציין שזה לא נחשב מח"מ גבוה בארה"ב.
לואנגראד למשל יש 4 קרנות לאג"ח ממשלתי:
VGSH קצר, מח"מ 2
VGIT בינוני, מח"מ 5.3
VGLT ארוך, מח"מ 18.7
EDV ארוך מאוד (מורחב) מח"מ 24.6

מה שציינת מקביל בערך לאג"ח לטווח בינוני.
אני מסכים שסיכון הריבית מטריד גם כאן. אין לי תשובה טובה לעניין הזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א סימולטר ביצועי תיקים היסטוריים? שוק ההון 5
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
T פתיחת תיקים עוסק פטור במס הכנסה אונליין מיסים 0
T הבהרה בנושא ניהול המשיכה מקרנות/קופות/תיקים שוק ההון 4
E יש אופציה להפריד בין תיקים? שוק ההון 4
E פתיחת כמה תיקים במקביל בבית השקעות אחד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S משתמשי ספארק - האם אפשר לנהל תתי תיקים באותו החשבון? (לילד ושלנו) שוק ההון 3
ל מה דעתכם על מנהל תיקים שוק ההון 166
O לימוד ניהול תיקים התפתחות אישית 1
O לימודי מנהל עסקים/ ניהול תיקים התפתחות אישית 0
הק995 העברת ניירות ערך בין תיקים שוק ההון 1
T סוף סוף כלי ישראלי למעקב אחרי תיקים שוק ההון 14
Y השוואה חישובית בין תיקים מנוהלים להשקעה דרך בית השקעות שוק ההון 15
א תיקים לקראת גיל פרישה שוק ההון 1
מ שאלה לגבי תיקים פאסיביים שאינם מכילים נדל''ן. שוק ההון 12
JBUZZ ניהול תיקים דיגיטלי עם דחיית מס רווחי הון שוק ההון 0
Liron2035 מכירים אתר חינמי לשרטוט גרפים למבט על תיקים סולידיים+דיבדנדים? שוק ההון 1
T שאלה על מנהלי תיקים צרכנות פיננסית 2
J התלבטות בין תיקים שוק ההון 7
T שאלה על מנהלי תיקים צרכנות פיננסית 9
ה השקעה באמצעות מנהל תיקים בחשבון הבנק לעומת השקעה פסיבית על ידי רכישת קרנות נאמנות שוק ההון 31
E פיזור השקעה על פני מספר תיקים? ושאלות נוספות.. שוק ההון 18
A מספר תיקים קטנים מול תיק אחד גדול שוק ההון 7
Avi ריכוז תיקים וחסכונות בחברה אחת שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה