1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תחליף לאג"ח ישראל בתיק פסיבי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י אצטרובל, ‏27/4/16.

1. liranviper

liranviper משתמש בכיר

צודק, לא התנסחתי טוב. התכוונתי קרנות מחקות צוברות ואג"ח ישיר עם מיסוי נומינלי 15%

2. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אורן, בקיצור, אני לא מסכים עם אף אחת מהטענות שלך. אני מחזיק בדעה של דעת, אבל מקבל את הגישה של הסולידית שיש פה קצת שאלה של טעם, וההבדל הינו קטן לעומת השאלות החשובות יותר בבניה של תיק.

להלן פירוט הסתיגויותי:
    אצלי (טווח השקעה קצר) אצל איליה ויבגני (באפר), המטרה איננה פסיכולוגית בכלל.
    אם כך, למה לא מזומן?
    למה קצר? אם אתה רוצה רק לאזן, תרצה שהתנודה המנוגדת של האג"ח תהיה מקסימלית. (אחרת, שוב, למה לא מזומן?)
    אולי עדיף 100% מזומן?
    אישית, האופק שלי סופי לרכיב מסויים בתיק, ואני לא משתמש באג"ח ככרית בטחון בכלל. זוהי שאלה אישית.
    אתה נכנס לטיעונים כמותיים בלי לבדוק מספרית. כדי לענות על השאלה הכמותית יש צורך בסימולציה כלשהי.
    בנוסף, אני חולק על הנתונים לחלוטין. 10% לשנה במשך עשור הם 64%. אני חושב שמאד לא סביר שהשקל ישלש את עצמו בטווח הקרוב מול כל המטבעות בעולם. מצד שני, ההנחה שהתשואה על אג"ח היא 2% בשנה מתעלמת מהשינוי במחיר שיתכן שיאפשר לאזן. (אם תהיה עליה וירידה בריבית)
    הטענה שגויה. (בדקתי מספרית והצגתי באופן גרפי, לא מזמן.)

נערך לאחרונה ב: ‏1/5/16
    לומדת מההתחלה, daat99 ו-liranviper אוהבים את זה.
  3. daat99

daat99 משתמש בכיר

+1
    אצלי המטרה היא תזרים מזומנים ואני משיג אותה באמצעות מניות דיבידנד כך שאג"ח לא מסייע למטרה הזו.
    אני לא מאזן בכלל כך שמבחינתי אין שום משמעות להחזקת נכס "לצורך איזון".
    שווי התיק לא מעניין אותי בכלל כי אני מבין שהוא תנודתי גם כשהכול תקין ולכן אני מתבונן רק בדיבידנדים שמתקבלים מהתיק שהם עולים בעקביות (להמחשה: הדיבידנדים של תיק דיבידעת עלו ביותר מ-4% בזמן שה-SP500 ירד ב-20% בחודשיים הראשונים של 2016 בלבד).

לכל אחד יש את המטרות שלו ולכן אין כאן תשובה נכונה.

4. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

האמת שאג"ח מסייע בדיוק למטרה זו, למטרה זו בדיוק הוא מיועד...

5. מתכנת

מתכנת מודרטור

יש בעולם קרן אג"ח אמריקאי צוברת?

התעריפון הזה לא רלוונטי, אני לקוח שלהם ולא משלם עמלת המרה, המרווח הוא 2 אג' שזה בערך 0.5%
    היו על זה דיונים רבים, המסקנה בגדול היא שבשלב הצבירה בדרך כלל יותר זול ברוקר ישראלי בגלל שעמלות העברה יקרות יותר מעמלות ק/מ.
    אלא אם אתה מתכנן פעולות רבות או מעביר סכום חד פעמי.
    בכל אופן אם תבחר ב IB אשמח אם תשתף אותנו בעמלות המרה והעברה ששילמת.

אצטרובל אוהב/ת את זה.
  6. adamshalev

adamshalev מודרטור

לא בדיוק נכון.
    ראשית אם מבצעים גידור (כמו תעודת סל על מניות ארה״ב מגודר דולר) אז כנגד סיכון המט״ח עומד נושא עלויות הגידור, החסכון בעלויות אולי כן (ואולי לא) מפצה על סיכון המט״ח.
    שנית, בעיני סיכון המט״ח המדובר הוא קצר טווח (קרי להזדקק לכסף עכשיו בדיוק כשהדולר נחלש משמעותית - מצב שאני אישית נמצא בו היום אם כי לא ברמה אקוטית) אבל לא בטווח ארוך, בטווח ארוך סיכון המטבע (הסיכון שהמטבע ישחק באינפלציה גבוהה עד כדי יתפוצץ בהיפר אינפלציה) של השקל גבוה בהרבה מזה של הדולר. השקל עבר לפני כשלושה עשורים היפר אינפלציה חמורה (מאות אחוזים בשנה עד ביטולו ויצירת מטבע חדש - השקל החדש, ממליץ לקרוא) והינו חשוף לסיכונים גדולים של מלחמה אזורית, טלטלה פוליטית ו/או כלכלית, לחצים דמוגרפיים באיזון אוכלוסיה יהודית/ערבית, חילונית/דתית ועוד. הדולר לעומתו מעולם לא עבר היפר אינפלציה (הכי גבוהה היה 30% במאה ה16 לפני שהיה מדד רשמי ו20% במאה ה-20 מאז שהיה מדד רשמי), ומעמדו כמטבע הרזרבה והמסחר העולמי עד היום בלתי מעורער (בשנות ה-90 חלמו על היורו שהיום עומד על סף פירוק, בשנות ה-2000 והיום עדיין חולמים על היואן שבימים אלו היציבות שלו מתבררת כמשענת קנה רצוץ).
    בפרספקטיבה זו - חשיפה לשקל היא סיכון בלתי מפוצה.

daat99, אורי ג. ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  7. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

כשאתה אומר "הדיבידנדים של תיק דיבידעת עלו ביותר מ-4%", למה אתה מתכוון?

נניח שתיק דיבידעת נתן בשנה אחת 3% דיבידנדים.
    בשנה הבאה, הדיבידנדים עלו ב-4%. כלומר הם עלו ב-4% מתוך 3%? כלומר, היום הם 3.12%?
    כלומר, הם עלו ב-0.12% מתוך הקרן?
    אם זו כוונתך, שים לב שזה מאד מטעה ומאד שגוי לשים את ה "4%" הזה ליד 20% ירידה של SP500. תשים את ה-3.12% דיבידנדים מול כמה דיבידנדים מקבלים מ-SP500. לא לשכוח שגם מי שמשקיע בSP500 או VTI או מדד רחב אחר על מניות ארה"ב ו/או העולם, מקבל דיבידנדים.

לגבי אי-הסתכלות על שווי המניות. בשביל משקיע שרוצה מתישהו להוציא את הכספים (כדי לקנות משהו בכסף הזה), יהיה לא נבון שלא להסתכל על שווי המניות בתיק. כי כשהוא ימכור, לא משנה כמה דיבידנדים הוא קיבל בזמן הזה, מה אם הקרן הצטמקה?

נקודה אחרונה. משקיע פאסיבי במדד רחב שמסתכל על מה קרה למניות שלו במשך חודשיים כלשהם קצת מחטיא את המטרה. משקיע פסיבי צריך היה להסתכל על נתוני עבר ולראות שככה מניות מתנהגות. הן יורדות והן עולות, לפעמים הירידה חזקה וארוכה ולא הופכת לעלייה למשך הרבה שנים. לדוגמה אם מישהו נכנס לשוק המניות ב-1999, הוא חווה ירידות רבות וארוכות כך שרק ב-2006 (!) הקרן חזרה לערכה הנומינלי ההתחלתי. ועדיין, אותו מישהו ביש מזל שנכנס ב-1999, קיבל דיבידנדים גם הוא בכל השנים האלה. וגם הוא, כמוך, אם הוא לא מכר את המניות, לא חווה הפסד ממשי אלא רק הפסד על הנייר. ואם הוא איזן את התיק שלו עם אג"ח (וזו רק דוגמה אחת להקצאת נכסים שמטרתה לאזן), מצבו היה יותר טוב מאשר אם היה משקיע רק במניות. כבר ב-2003 הקרן חזרה לערכה הנומינלי ההתחלתי. [כמובן, ייתכנו תיקים בהם בהסתכלות אחורה היה עדיף להשקיע יותר במניות ופחות באג"ח. אבל כשמסתכלים על תרחיש גרוע כמו מה שקרה לתיק שהתחיל ב-1999, יצא שבדיעבד איזון שכזה פעל לטובה.]

נערך לאחרונה ב: ‏13/5/16
    Izik, ogi, MMM ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
תחליף ל"תכלית סל מניות חו"ל" פינת המשקיעים ‏21/5/19
השקעה בשהם ביזנס אגח כתחליף לחלק מהמזומן בתיק פינת המשקיעים ‏16/4/19
Target maturity bond ETFS כתחליף ל bonds פינת המשקיעים ‏2/6/18
האם אג״ח קצר טווח אמריקאי הוא תחליף טוב לפיקדון בבנק? פינת המשקיעים ‏7/5/18
קופות גמל להשקעה או תחליף לפיקדון בבנק פינת המשקיעים ‏18/10/17
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.