• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית מניות ספציפיות בIRA - המגבלה של 10% מגודל התיק

ytoledano

משתמש רגיל
דירוג
37
שלום,
עכשיו שצברתי איזה סכום בקה"ש אני בודק אופציה להעביר אותו לקה"ש IRA. אני מנסה להיסתכל על כל ההשקעות שלי כתיק אחד ומתכוון להקדיש את החלק הזה בתיק להשקעה במניות ישראליות ספציפיות. הבעייה שאני נתקל בה היא המגבלה הזאת (מויקיפדיה):

השקעה בני"ע סחירים של תאגיד מסוים לא תעלה על 10% משווי הקופה. יוצאים מן הכלל יהיו תעודת סל, קרן חוץ או אג"ח מדינת ישראל או מדינת חוץ מאושרת.

הסכום בחשבון IRA יספיק לי לקניית 2 מניות. מצד שני, השווי של כל אחת מהן יהיה פחות מ10% מסך החיסכון הפנסיוני שלי. לא ברור לי איך מחשבים את ה10% והאם זה רלוונטי לקה"ש IRA (לא ברור לי למה מציקים לנו בכלל בנושא אם הקופה נזילה).

אז רציתי לשאול:
1. האם המגבלה של 10% נאכפת בIRA בקה"ש נזילה?
2. האם נאכפת בIRA בקופ"ג לא נזילה?
3. 10% ממה? האם כספים בקופ"ג או קרן פנסיה נלקחים בחשבון?

פחות מ10% מסך החיסכון הפנסיוני שלי.
לא מעניין. 10% מהכסף בקופה.

האכיפה תלויה בגוף המנהל והיא לרוב מתחילה בנו-נו-נו וממשיכה בלמנוע ממך לבצע פעולות שאינן תיקון החריגה.

ומה קורה כאשר התיק מכיל לדוגמה 1.1 מיליון ש"ח: המיליון הראשונים מושקעים בעוקבי מדד וה100 אלף האחרונים במניות. האם הם יכולים להיות מושקעים במניה בודדת או שהאחזקה של מניה בודדת מוגבלת ל10 אש"ח?

ומה קורה כאשר התיק מכיל לדוגמה 1.1 מיליון ש"ח: המיליון הראשונים מושקעים בעוקבי מדד וה100 אלף האחרונים במניות. האם הם יכולים להיות מושקעים במניה בודדת או שהאחזקה של מניה בודדת מוגבלת ל10 אש"ח?
המגבלה היא 10% מהתיק.
כלומר אם יש לך 1.1 מליון ש"ח בקה"ש IRA (שמנוהלים כולם באותו מקום) אז אתה מוגבל ל 110 אש"ח למניה בודדת.

המגבלה היא 10% מהתיק.
כלומר אם יש לך 1.1 מליון ש"ח בקה"ש IRA (שמנוהלים כולם באותו מקום) אז אתה מוגבל ל 110 אש"ח למניה בודדת.

בלבלתי לגמרי. התכוונתי לכתוב שהמיליון הראשון מנוהל בקופ"ג IRA. את המיליון הראשון חייבים להשקיע בעוקבי מדד. השאלה אם הם תורמים לגודל התיק ומאפשרים לקנות מניה בודדת ב110 אש"ח.

בלבלתי לגמרי. התכוונתי לכתוב שהמיליון הראשון מנוהל בקופ"ג IRA. את המיליון הראשון חייבים להשקיע בעוקבי מדד. השאלה אם הם תורמים לגודל התיק ומאפשרים לקנות מניה בודדת ב110 אש"ח.
עכשיו הבנתי. אכן שאלה מעניינת.

אני מנחש שלא, אבל סתם מסיבות טכניות של הצורה שבה הם בטח מנהלים את זה.
הניחוש שלי שיפתחו לך 2 "תיקי השקעות" שונים לגמל IRA שלך - אחד עבור ה1 מליון הראשון, עם המגבלה של עוקבי מדד בלבד, והשני עם מה שמעל שבו מותר לך לקנות מניות בודדות עד 10% (מאותו התיק).
כלומר יהיה לך 100K בתיק השני, ותוכל לקנות בו מניה בודדת במקסימום 10K.
אבל שוב, זה סתם ניחוש.

אגב, את המליון הראשון אתה יכול להחזיק גם במוצר פנסיוני אחר (קופ"ג מנוהלת, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וכו'). להבנתי כל עוד אתה מוכיח שיש לך 1 מליון ש"ח פנסיוניים איפשהו אז אתה יכול לפתוח קופ"ג IRA עם אפשרות להשקיע במניות בודדות.

לפני שנה וחצי הימרתי על מניה שעלתה ועברה את רף 10% בקופת גמל נזילה ira ואז הלמן אלדובי שלחו לי מכתבי התראה לתקן את העניין מיידית. בכל מקרה מיציתי את המניה אז מכרתי.

שלחו לי מכתבי התראה לתקן את העניין מיידית
מעניין אם זאת הודעה אוטומאטית ואם הם באמת עושים משהו בעניין
אאל"ט, היה איזה שירשור שצויין בו שבאחזקה אחוזי ההקצאה (של 10%) יכולים לגדול עם התיק

אאל"ט, היה איזה שירשור שצויין בו שבאחזקה אחוזי ההקצאה (של 10%) יכולים לגדול עם התיק
להבנתי (כנראה מאותו שרשור שדיברת עליו) הם לא ימכרו בכוח נייר, אבל אחרי מספר התראות פשוט חוסמים לך יכול לעשות פעולות בתיק, למעט מכירה של הנייר הבעייתי.
כלומר הנייר יכול לגדול ולתפוס נתח גדול יותר מהתיק, אבל בתמורה אתה תיהיה נעול מביצוע פעולות בתיק.

ראו כאן.
(התיקון שמתכנת דיבר עליו בפוסט השני עבר במאי 2017)

• אהבתי
Reactions: ogi
להבנתי (כנראה מאותו שרשור שדיברת עליו) הם לא ימכרו בכוח נייר, אבל אחרי מספר התראות פשוט חוסמים לך יכול לעשות פעולות בתיק, למעט מכירה של הנייר הבעייתי.
כלומר הנייר יכול לגדול ולתפוס נתח גדול יותר מהתיק, אבל בתמורה אתה תיהיה נעול מביצוע פעולות בתיק.
זה מה שזכרתי (במעומעם)

עכשיו מסתבר שזה אותו השירשור עם @HHH :)

החוק שאני מכיר קובע שאם בזמן הרכישה ערך האחזקה במניה לא עלה על 10% משווי התיק, וערך ההאחזקה עלה בהמשך וחצה את ה 10%, לא תהיה עם זה בעיה.
הבעיה היא עם רכישה מראש של אחזקה במניה במעל 10% מהתיק.
אול אני טועה, אבל זה מה שקראתי. לא זוכר איפה.

אגב, את המליון הראשון אתה יכול להחזיק גם במוצר פנסיוני אחר (קופ"ג מנוהלת, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וכו'). להבנתי כל עוד אתה מוכיח שיש לך 1 מליון ש"ח פנסיוניים איפשהו אז אתה יכול לפתוח קופ"ג IRA עם אפשרות להשקיע במניות בודדות.
קצת בדיליי אבל מצאתי את עצמי בבעיה דומה של פותש. יש לי באותו בית ההשקעות גם פנסיה, גמל וקרה"ש. רק הקרה"ש היא IRA.
קיבלתי הודעה שאני מעל 10% במנייה בקרה"ש IRA וזה נכון אם מתחשבים רק בסכום שבקרה"ש אבל לא אם מתחשבים בסכום הפנסיוני הכולל.
אז המשפט שרשמת מאוד רלוונטי לגבי. יש לך מקור לתמוך בו?
אני כמובן אשאל את בית ההשקעות אבל זאת תקשורת שעשויה לקחת זמן רב והייתי רוצה לדעת את התשובה מבעוד מועד כדי לצמצם סיכונים.

עריכה: אחרי חישוב יותר מדויק, אני חושב שבית ההשקעות דווקא כן התחשב בסכום הכולל של הקופות הפנסיוניות שאני מחזיק אצלו. זה תלוי מתי החישוב נעשה כי קניתי את המניה בכמה פעימות.
על חלק מהקופות אני עם הלוואות - הייתה לי שאלה אם הן נלקחות בחשבון או לא. למי שזה מעניין, לפי החישוב הנוכחי שלי, ניראה שהן כן נלקחות בחשבון.

עריכה נוספת: זה באמת תלוי מתי בית ההשקעות חישב את החריגה וכמה זמן לוקח להם לשלוח הודעה. לפי נבו, בית ההשקעות יכול לבצע את החישוב פעם אחת בסוף הרבעון. במקרה כזה, ייתכן מאוד שרק הסכום בקרה"ש נלקח בחשבון.

נערך לאחרונה ב:
קצת בדיליי אבל מצאתי את עצמי בבעיה דומה של פותש. יש לי באותו בית ההשקעות גם פנסיה, גמל וקרה"ש. רק הקרה"ש היא IRA.
קיבלתי הודעה שאני מעל 10% במנייה בקרה"ש IRA וזה נכון אם מתחשבים רק בסכום שבקרה"ש אבל לא אם מתחשבים בסכום הפנסיוני הכולל.
אז המשפט שרשמת מאוד רלוונטי לגבי. יש לך מקור לתמוך בו?
אני כמובן אשאל את בית ההשקעות אבל זאת תקשורת שעשויה לקחת זמן רב והייתי רוצה לדעת את התשובה מבעוד מועד כדי לצמצם סיכונים.

עריכה: אחרי חישוב יותר מדויק, אני חושב שבית ההשקעות דווקא כן התחשב בסכום הכולל של הקופות הפנסיוניות שאני מחזיק אצלו. זה תלוי מתי החישוב נעשה כי קניתי את המניה בכמה פעימות.
על חלק מהקופות אני עם הלוואות - הייתה לי שאלה אם הן נלקחות בחשבון או לא. למי שזה מעניין, לפי החישוב הנוכחי שלי, ניראה שהן כן נלקחות בחשבון.
אין קשר לסכום הפנסיוני הכולל.
יש לך 45 יום מקבלת ההודעה לתקן את זה, או שהחברה המנהלת תצטרך לתקן את זה.

לשאלה מתי החישוב נעשה, אז ביום שקנית את המניה, וביום האחרון של כל רבעון

אין קשר לסכום הפנסיוני הכולל.
יש לך 45 יום מקבלת ההודעה לתקן את זה, או שהחברה המנהלת תצטרך לתקן את זה.

לשאלה מתי החישוב נעשה, אז ביום שקנית את המניה, וביום האחרון של כל רבעון
אז רשום לי את אחוז החריגה (11%) וזה בהכרח אומר שאחת מההנחות שלך לא נכונה.
יש שתי אפשרויות שמתאימות לאחוז הזה:

1. החישוב לא נעשה ביום שקניתי את המניה אבל כן ביום האחרון של הרבעון. וגם לבית ההשקעות לקח 3 חודשים לשלוח את ההודעה כי מדובר בחישוב שמתאים לסוף מרץ (ולא סוף יוני, את ההודעה קיבלתי בתחילת יולי). אין קשר לסכום הפנסיוני הכולל אלא רק של הקופה.
2. החישוב נעשה ביום שקניתי את המניה (פעם אחרונה הייתה בסוף מאי) וכן מחושב לפי הסכום הפנסיוני הכולל.

וזה בהכרח אומר שאחת מההנחות שלך לא נכונה.
הקטע שזה לא הנחות, זה כתוב במפורש בתקנות.
בסעיף 5(ג) לתקנות יש הוראות מתי החברה המנהלת אמורה לבדוק, לכל הפחות, ומה עליה לעשות.
היא יכולה גם לבדוק במועדים אחרים בנוסף, אבל אני מתקשה להאמין שהחברה המנהלת תטריח את עצמה לעשות זאת.

ובסעיף 10 לאותן תקנות, מצויין בפירוש שאפילו למסלול בניהול עצמי בתוך קופת גמל, יתייחסו בתקנות כקופת גמל.
ולכן על כל מסלול כזה חלות הגבלות ההשקעה בנפרד.

הקטע שזה לא הנחות, זה כתוב במפורש בתקנות.
בסעיף 5(ג) לתקנות יש הוראות מתי החברה המנהלת אמורה לבדוק, לכל הפחות, ומה עליה לעשות.
היא יכולה גם לבדוק במועדים אחרים בנוסף, אבל אני מתקשה להאמין שהחברה המנהלת תטריח את עצמה לעשות זאת.

ובסעיף 10 לאותן תקנות, מצויין בפירוש שאפילו למסלול בניהול עצמי בתוך קופת גמל, יתייחסו בתקנות כקופת גמל.
ולכן על כל מסלול כזה חלות הגבלות ההשקעה בנפרד.
זה גם מה שאני מבין מהחוק. עם זאת, אני לא בטוח מה בית ההשקעות עושה בפועל.
יש הנחה אחת שרשמת שאני לא רואה ציטוט עבורה: "ביום שקנית את המניה" בהתייחס לחישוב. לפי סעיף 5, מספיק שהחברה תבצע את החישוב בסוף כל רבעון.
אם זה המצב אז ייתכן שהאפשרות הראשונה שרשמתי היא נכונה. כלומר, שהחישוב נעשב בסוף מרץ ולקח לבית ההשקעות כמה חודשים לשלוח לי את ההודעה. למרות שהיו קניות נוספות במאי.
אם זה המצב אז למה לא לתקן את החריגה בתחילת כל רבעון ולקנות את המניה מחדש מיד לאחר מכן?

יש הנחה אחת שרשמת ואני לא רואה ציטוט עבורה: "ביום שקנית את המניה" בהתייחס לחישוב. לפי סעיף 5, מספיק שהחברה תבצע את החישוב בסוף הרבעון.
צודק אין את זה בתקנות, אז כנראה אכן נעשה החישוב בסוף הרבעון.
בהקשר של זמן משלוח ההודעה, 3 חודשים מעבר למועד זה בלתי סביר בעליל, יכול להיות מצב שאתה טועה בשערוכים?

צודק אין את זה בתקנות, אז כנראה אכן נעשה החישוב בסוף הרבעון.
בהקשר של זמן משלוח ההודעה, 3 חודשים מעבר למועד זה בלתי סביר בעליל, יכול להיות מצב שאתה טועה בשערוכים?
עברתי על המספרים כמה פעמים ואני לא מוצא טעות. שלחתי עכשיו מייל לבית ההשקעות עם שאלות שאמורות לשפוך אור על הנושא.
מקווה לעדכן שבוע הבא

למה שיתחשבו בסכום הפנסיוני הכולל?
מגבלת ה10% היא לכל חשבון בנפרד.

ההסתכלות על הסכום הפנסיוני הכולל (של פנסיות, לא של קה"ש) רלוונטי רק כדי לבדוק אם אתה מעל הרף שמאפשר בכלל לקנות מניות בודדות בגמל.
בקה"ש אין מגבלה כזאת ואתה יכול לקנות מניות בודדות מהשקל הראשון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R קניית מניות דיבידנד שוק ההון 39
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
A קניית מניות ישראליות בברוקר זר? פוסטים מאיכות נמוכה 7
F קניית מניות של חברה שבה רוב מניות לא סחירות פוסטים מאיכות נמוכה 8
F קניית מניות של ishares - סליקה נדחתה - לאן הלך הכסף? שוק ההון 18
R קניית מניות וונגארד דרך ברוקר ישראלי שוק ההון 3
Odnight קניית מניות חברה בהנחה או השקעה במדד? שוק ההון 15
K קניית מניות /קרנות נאמנות בסכום קטן כל חודש שוק ההון 5
נווד ספרתי קניית מניות בארהב שוק ההון 10
ק קניית מניות חברה בהוזלה שוק ההון 37
ב קניית מניות של nintendo שוק ההון 1
ג שאלה לגבי קניית מניות ומכירה בטווח זמן קצר שוק ההון 24
H קניית מניות בזמן מפולת בשוק שוק ההון 100
מ קניית מניות נוספות בתיק של 60K שוק ההון 6
jenglender מושגי בסיס במערכת קניית מניות שוק ההון 1
Rio מישהו מכם השתמש באפליקציה RobinHood שמאפשרת קניית מניות בחינם? צרכנות פיננסית 16
פ קניית מניות בזעיר אנפין שוק ההון 12
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
S קניית ציוד לטרק ארוך אוף טופיק 22
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
P עסקאות קניית קרקע נדל"ן 13
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
Y קניית נייר ערך העוקב אחרי מחיר SOLANA השקעות אלטרנטיביות 0
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
T קניית בית במערב אירופה נדל"ן 32
L קניית קרן בלאקרוק ביורו בבורסה באירופה דרך IB שוק ההון 0