• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיצוי יכולת השתכרות

Jeremiah

משתמש סולידי
דירוג
17
שלום לכולם,
ברצוני לשתף בהתלבטות שבאה והולכת לי כבר מספר שנים, למעשה מאז שעברתי מקום עבודה.
קראתי דיונים דומים בנושא:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/כסף-לעומת-עניין.7991/page-2
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/כסף-ו-או-עניין.10610/
אך אחד הלך לכיוון הורות/ילדים, והשני זה צרות בהייטק.
לעניין.
אני לא ממצה את יכולת ההשתכרות שלי כשכיר ואני מתלבט האם להחליף עבודה או לא.
קצת נתונים:
בן 37, נשוי עם ילדים, חוסכים כ-20% מהנטו ללא קרנות,קופות פנסיות. ה-20% משתנה האמת, כי טרום קורונה זה היה פחות אך לא רק בגלל הקורונה, היו הוצאות נוספות שכעת אין. מאז הקורונה זה תפס לאזור ה-20% ואף יותר לעיתים.
יש לי תואר ראשון בהנדסת מכונות מאוניברסיטה וניסיון של כ-7 שנים בתחום. כיום אני עובד בצוות קטן, משרת פיתוח מאד מעניין לומד המון ומתפתח אישית. כמו כן אנשים נפלאים ובוס סבבה. שכר ~12500 ברוטו, יש קרן השתלמות והחזר נסיעות וזהו!.
רוב חבריי מהלימודים או קולגות למקצוע שאני עובד מולם או מכיר מעבודות קודמות מרוויחים בין 18-30 אלף ברוטו, וכמובן יש הטבות סוציאליות נוספות.
בלי קשר, לדעתי זה שכר נמוך יחסית לבעל תואר הנדסי עם ניסיון כמו שלי, לא?
מצד אחד, אנחנו חיים סבבה, אפילו חוסכים והכל טוב, מצד שני, אני יכול להרוויח הרבה יותר. מה אעשה עם היותר הזה? פרישה מוקדמת בגיל 50-55, למה לא?

אשמח לשמוע את דעתכם

מה אעשה עם היותר הזה?
כניראה שכל הפוסט שלך מתכנס לשאלה הזו.
מעבר לעבודה עם שכר גבוה יותר שיאפשר לך לפרוש מוקדם פירושה העדפת העתיד על פני ההווה.
הישארות בעבודה בשכר נמוך שנותנת לך סיפוק וסיבה לקום בבוקר אך כזו שלא תביא אותך לחופש כלכלי בזמן סביר פירושה העדפת ההווה על פני העתיד.
אני לא חושב שיש תשובה אחת אבסולוטית לשאלה האם עדיף "לחיות את ההווה" או "לחיות את העתיד". זה תלוי בהשקפת העולם האישית שלך.

יש קרן השתלמות והחזר נסיעות וזהו!.
מעט מאוד מאותן חברות הייטק נוצצות מסוגלות להתחרות בהטבה השלישית שציינת שאתה מקבל - "וזהו!"
תעריך את מה שאתה המעסיק שלך נותן לך....

אני לא חושב שיש תשובה אחת אבסולוטית לשאלה האם עדיף "לחיות את ההווה" או "לחיות את העתיד".
העלת נקודה שלא חשבתי עליה תודה.
בהטבה השלישית
לא הבנתי על מה מדובר?
אך כשכתבתי וזהו, התכוונתי שאפילו אוכל לא מספקים, מה שעלול להוביל לבזבוז כסף למרות שאני משתלט על זה בשנה האחרונה.
שלא נדבר על מענק שנתי, הטבות כלשהן - הייטזון או מועדון אחר וכו'.

ארצה להוסיף שאני עובד שעות רבות, וגם מהבית לעיתים בשעות הערב וגם בסופש כשיש דד ליינים, מה שקורה לא מעט יחסית.

לא הבנתי על מה מדובר?
אך כשכתבתי וזהו, התכוונתי שאפילו אוכל לא מספקים, מה שעלול להוביל לבזבוז כסף למרות שאני משתלט על זה בשנה האחרונה.
שלא נדבר על מענק שנתי, הטבות כלשהן - הייטזון או מועדון אחר וכו'.
מספקים לך שכר שבעזרתו אתה קונה אוכל. אילו היית מקבל תן ביס, זה רק אומר שהיו מורידים לך אחוז כלשהו מהמשכורת ונותנים לך במקומו כרטיס אוכל שרק יגביל את היצע המקומות שתוכל לקנות מהם אוכל (ובכל'ס יעודד אותך לבזבז את הכסף שלך במסעדות במקום לבשל בעצמך)
מה שאתה קורא לו "הטבות סוציאליות" זה מבחינתי לא שונה מאותן פרסומות צרכניסטיות שאתה רואה בטלויזיה. חברות רוצות למשוך אליהן עובדים אז הן נותנות לעובדים ג'אנק צרכני במקום כסף כדי לכנע אותם לעבוד אצלם.
כמובן שכל זה לא תקף להטבות שמעוגנות בחוק (כמו קרן פנסיה, החזרי נסיעות) או הטבות פיננסיות (קרן השתלמות, משכורת 13 וכו')

בכל מקרה, החברה שלך נותנת לך את החופש להחליט מה לעשות עם הכסף שהיא משלמת לך. זאת ההטבה הכי גדולה שאתה יכול לקבל מהמעסיק.
זאת הייתה הכוונה שלי.
ארצה להוסיף שאני עובד שעות רבות, וגם מהבית לעיתים בשעות הערב וגם בסופש כשיש דד ליינים, מה שקורה לא מעט יחסית.
אז כדאי לעשות חשבון ולבדוק כמה כסף תכל'ס אתה מרוויח לשעת עבודה. כל שעה שאתה עובד "בחינם" מורידה את השכר השעתי שלך.
הידיעה של כמה כסף אתה מרוויח תכל'ס לשעה תעזור לך להחליט אם שווה לך העבודה הזו בשעות לא שעות או שמא עדיף לך לפנות את הזמן הזה למשפחה/תחביבים.

בסוף החודש תעשה חשבון כמה הרווחת החודש (הכנסות מינוס הוצאות הכרחיות לעבודה כמו למשל העלות של נסיעה לעבודה)
תחלק את המשכורת בכמות שעות העבודה החודש (פלוס זמן מבוזבז שלא היה מתבזז אילולא היית עובד, כמו למשל הזמן שאתה מבלה על הכביש בדרך לעבודה וחזרה). ותחלץ מזה את המשכורת השעתית שלך.

(חדי העין יבחינו שלקחתי את הרעיון הזה מהספר Your Money or Your Life, מומלץ אם לא קראת :])

יש לך הצעת עבודה?
כיצד זה משפיע על משהו?
אם אתה רומז שבתקופה זו אין גם ככה עבודות, אז ממה שאני רואה, אולי ההיצע ירד אבל לא הייתי אומר שלא קיים.
מספקים לך שכר שבעזרתו אתה קונה אוכל. אילו היית מקבל תן ביס, זה רק אומר שהיו מורידים לך אחוז כלשהו מהמשכורת ונותנים לך במקומו כרטיס אוכל שרק יגביל את היצע המקומות שתוכל לקנות מהם אוכל (ובכל'ס יעודד אותך לבזבז את הכסף שלך במסעדות במקום לבשל בעצמך)
מה שאתה קורא לו "הטבות סוציאליות" זה מבחינתי לא שונה מאותן פרסומות צרכניסטיות שאתה רואה בטלויזיה. חברות רוצות למשוך אליהן עובדים אז הן נותנות לעובדים ג'אנק צרכני במקום כסף כדי לכנע אותם לעבוד אצלם.
מצד שני, כשבקושי יש חלב, קפה ותה, וצריך לדאוג להביא אוכל כל יום אחרת אתה מזמין את אותו ג'אנק, אז דיי חסר לי שדואגים לי לארוחת בוקר וצהריים כמו במפעל.
כל הקטע הזה של התן ביס פחות נפוץ במקומות העבודה שרלוונטיים לי.
חדי העין יבחינו שלקחתי את הרעיון הזה מהספר Your Money or Your Life, מומלץ אם לא קראת
מכיר, לא קראתי, עשיתי את החישוב הזה בזמנו. סתם מדכא.
חלק משעות העבודה שאני מקדיש בבית, נובעות מתוך עניין אישי/הנאה ולא תמיד כי חייב. מבחנתי עם אני קורא ולומד משהו שיעזור לי לעבודה, אני עובד. במקומות עבודה קודמים זה לא היה קורה. הייתי מגיע הביתה ושוכח הכל עד למחרת בבוקר.
חפש עבודה, קבל הצעות ותחליט - אין יותר פשוט מזה.
קצת חושש שזה יתגלה ויותר חושש למצוא משהו שיפתה אותי לעזוב. אני חרד מהרגע שאצטרך להודיע שאני עוזב. מאמין שזה יתפס כמו כבגידה.
ניסית לבקש העלאה?
לרוב יש העלאה שנתית מכובדת, של 10-20%.
אבל: השכר מלכתחילה נמוך כל כך שזה טיפה בים וגם השנה בינתיים לא מדברים על זה עקב קורונה שקצת פגעה בעסקים.
בנוסף אני בקיא ומודע לכספים שנכנסים ויוצאים ואני לא בטוח שיש כסף להעלאה.
עד כה, השכר הועלו לכולם יחד בצורה שווה, כולם עובדים כמוני.
לאחרונה גם גדלנו קצת, אולי אפילו מהר מידי, אז יש עוד משכורת לשלם. בנוסף קנינו ציוד יקר ומתכננים לקנות עוד. זה משחק סכום אפס ואף מלכוד 22. כי אני כן רוצה שיגיעו עובדים חדשים להקל על העומס, אבל בסוף זה נוגס לי בשכר וגם אנחנו לוקחים על עצמנו עוד עבודה, מה שמייצר עוד עומס.

מקום העבודה יציב? יש העלאת שכר כל תקופה?
אם טוב לך שם תבדוק אם אפשר לקבל העלאה. נח לך לתחבורה לעבודה? השעות? המחוייבות? (משגיעים אותך אחרי שעות העבודה/אתה נשאר עד מאוחר)
לא הכל זה כסף. אם טוב לך שם עוד 2000 שח בנטו לפעמים לא שווה את זה
אני בעד לבדוק מקומות אחרים בלי קשר לראות מה הפער האמיתי ולא מה שבראש שלך

מצד שני, כשבקושי יש חלב, קפה ותה, וצריך לדאוג להביא אוכל כל יום אחרת אתה מזמין את אותו ג'אנק, אז דיי חסר לי שדואגים לי לארוחת בוקר וצהריים כמו במפעל.
כל הקטע הזה של התן ביס פחות נפוץ במקומות העבודה שרלוונטיים לי.
עדיף להזמין את אותו ג'אנק ולראות את הסכום יורד מהאשראי בסוף החודש, מאשר לקבל את האשליה (אשליה!) שזה "המעסיק משלם" על ג'אנק הזה ולא להבין שההוצאה היא בדיוק אותה הוצאה בשני המקרים.
מכיר, לא קראתי, עשיתי את החישוב הזה בזמנו. סתם מדכא.
חלק משעות העבודה שאני מקדיש בבית, נובעות מתוך עניין אישי/הנאה ולא תמיד כי חייב. מבחנתי עם אני קורא ולומד משהו שיעזור לי לעבודה, אני עובד. במקומות עבודה קודמים זה לא היה קורה. הייתי מגיע הביתה ושוכח הכל עד למחרת בבוקר.
מדכא זה להסתכל על חצי הכוס הריקה. למה לא תסתכל על חצי הכוס המלאה במקום?
אולי תעדיף לפתח פרויקט משל עצמך שיספק לך עניין במקום לעבוד על הפרוייקט של העבודה?
או לחלופין, אם אתה באמת תופס מזה כפעילות פנאי לפיתוח אישי אז אולי זה לא נכון לראות בזה כ"עבודה" מלכתחילה.

מקום העבודה יציב?
זה תלוי אם נכנסות הזמנות, בפועל עד כה העבודה הקשה מוכיחה את עצמה ויציב כולל תקופת קורונה.
יש העלאת שכר כל תקופה?
עד כה היה, בימי קורונה לא.
נח לך לתחבורה לעבודה? השעות? המחוייבות? (משגיעים אותך אחרי שעות העבודה/אתה נשאר עד מאוחר)
כן לכל.
אם טוב לך שם עוד 2000 שח בנטו לפעמים לא שווה את זה
אני בעד לבדוק מקומות אחרים בלי קשר לראות מה הפער האמיתי ולא מה שבראש שלך
לא יודע למה אתה אומר בראש שלי, אני יודע מה השכר במקומות אחרים כי עבדתי בהם וכי יש לי חברים שם ולפעמים מגייסים כותבים מה השכר המוצע למשרה מסויימת.
עדיף להזמין את אותו ג'אנק ולראות את הסכום יורד מהאשראי בסוף החודש, מאשר לקבל את האשליה (אשליה!) שזה "המעסיק משלם" על ג'אנק הזה ולא להבין שההוצאה היא בדיוק אותה הוצאה בשני המקרים.
סלח לי אבל זה קצת לא קשור למה שכתבתי, אני לא בהייטק וכנראה לא אהיה גם. במקומות עבודה רלוונטים לי ארוחות עולות שקלים בודדים וזה אוכל מבושל בחדר האוכל או קייטרינג. יש מבחר מכובד ואוכל סבבה.
ולי זה לא נכון לראות בזה כ"עבודה" מלכתחילה
זה בערך המצב רק שזה קצת כן עבודה כי עושים דברים שלא רוצים חלק מהזמן.

עד שלא תחפש עבודה במקביל ותקבל הצעה לא תדע מה השכר במקום אחר בפועל. כי ברור שיש טווח רחב של שכר באותו מקצוע. השאלה אם אתה יכול לקבל אותו (מליון סיבות)

מאשר לקבל את האשליה (אשליה!) שזה "המעסיק משלם" על ג'אנק הזה ולא להבין שההוצאה היא בדיוק אותה הוצאה בשני המקרים.

בתיאוריה זה אולי נכון. בפועל. לא.
זה ידוע שמעסיקים, מסיבות כאלו ואחרות, לא תמיד יכולים להתגמש על שכר (או שיש נקודה שמעבר לה הם לא יכולים לעלות) אבל הם כן יכולים (במהלך המשא ומתן לרוב) להתגמש על תנאים. לכן להגיד שבכל מצב התנאים שמקבלים (שהם בהחלט שווי ערך לכסף) הם במקום העלאה במשכורת, שהם היו יכולים לקבל, זה לא תמיד נכון.

וזה כנראה במיוחד לא נכון במקרה של פותח השרשור שכתב שהוא מקבל:
שכר ~12500 ברוטו, יש קרן השתלמות והחזר נסיעות

כאשר לדבריו, בתחום שלו, זה רחוק מאוד ממה שמקובל
רוב חבריי מהלימודים או קולגות למקצוע שאני עובד מולם או מכיר מעבודות קודמות מרוויחים בין 18-30 אלף ברוטו, וכמובן יש הטבות סוציאליות נוספות.

.
.:. שכר ~12500 ברוטו, יש קרן השתלמות והחזר נסיעות וזהו!.
בלי קשר, לדעתי זה שכר נמוך יחסית לבעל תואר הנדסי עם ניסיון כמו שלי, לא?

אשמח לשמוע את דעתכם
הייתי בסיטואציה ממש דומה, אם כי ללא ילדים, עובד בחברה קטנה שבה מעריכים אותי , ולא כל כך סובל להגיע מדי בוקר. שכר נמוך ביחס לענף.
מקום עבודה שבו אתה נהנה שווה זהב, אבל בשביל העלאה של 50% בשכר ומעבר מחברה קטנה לחברה ידועה וגדולה- כאשר נקרתה בפני ההזדמנות עזבתי ללא חרטה.

ויותר חושש למצוא משהו שיפתה אותי לעזוב. אני חרד מהרגע שאצטרך להודיע שאני עוזב.

נשמע שזה מה שעוצר בעדך.
אתה חרד מהשינוי.

כל שינוי (גם לטובה) הוא דבר שדורש תעצומות נפש.
יש אנשים שזקוקים לשינוי, שניזונים ממנו. שהוא מעצים אותך ובלעדיו הם כבים.
יש אנשים שכל שינוי מלחיץ ומפחיד אותם. רק המחשבה על זה מביאה אותם לחרדות ואז הם מתחילים לספר לעצמם סיפורים שמעצימים את הקושי עד כדי קיפאון (שהם לא טובים מספיק, שבלעדיהם העסק יתפרק).

חשוב לשים לב מתי אנחנו מונעים מהפחד. מתי הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו זה פשוט דיסוננס קוגניטיבי (אם תעזוב אתה תיחשב לבוגד? ברצינות?)
אני לא אומרת שצריך לעזוב עבודה שמכל שאר הבחינות היא נהדרת ונפלאה רק בגלל השכר. בהחלט יש סיבות נהדרות להמשיך לעבוד בעבודה שאנחנו מאוד אוהבים גם אם השכר לא בשמיים. אבל אני לא סגורה שזה באמת המצב אצלך. האם לא תוכל למצוא עיניין גם בעבודות אחרות שגם מכניסות יותר כסף?

ממליצה לפחות לא לפחד ״למצוא משהו שיפתה אותך לעזוב״. תן לעצמך לפחות את האפשרות להחליט אם אתה בוחר להישאר.

בתיאוריה זה אולי נכון. בפועל. לא.
זה ידוע שמעסיקים, מסיבות כאלו ואחרות, לא תמיד יכולים להתגמש על שכר (או שיש נקודה שמעבר לה הם לא יכולים לעלות) אבל הם כן יכולים (במהלך המשא ומתן לרוב) להתגמש על תנאים. לכן להגיד שבכל מצב התנאים שמקבלים (שהם בהחלט שווי ערך לכסף) הם במקום העלאה במשכורת, שהם היו יכולים לקבל, זה לא תמיד נכון.
התיאוריה מספיקה לי במקרה הזה.
לא אכפת לי למה החברה לא יכולה להמיר את התן ביס בתוספת כסף לשכר, המטרה שלי היא להגדיל כמה שיותר את אחוז החיסכון שלי תחת האילוצים הצרכניסטיים.
וההבנה שתשלום דרך תן ביס שקול לתשלום באשראי יכולה לחסוך הרבה כסף.

התיאוריה מספיקה לי במקרה הזה.
לא אכפת לי למה החברה לא יכולה להמיר את התן ביס בתוספת כסף לשכר, המטרה שלי היא להגדיל כמה שיותר את אחוז החיסכון שלי תחת האילוצים הצרכניסטיים.
וההבנה שתשלום דרך תן ביס שקול לתשלום באשראי יכולה לחסוך הרבה כסף.

אם המטרה שלך היא להגדיל כמה שיותר את אחוז החיסכון שלך אז אתה *לא* צריך להסתפק בתיאוריה:roll:...
(במיוחד כשהיא לא (תמיד) נכונה בפועל)

(אם תעזוב אתה תיחשב לבוגד? ברצינות?
טוב אולי הגזמתי קצת. מסתבר שקשה לי להעביר מסרים לזרים בכתב.
האם לא תוכל למצוא עיניין גם בעבודות אחרות שגם מכניסות יותר כסף?
האמת שאני לא יודע. אני מסתכל לעיתים בלינקדין, קבוצות פייסבוק רלוונטיות ומדבר עם חברים ומכרים ואנשים שאני עובד מולם בעלי אותו מקצוע כמוני, האמת שלרוב מהצד זה נשמע לא משהו. נכון הם מרוויחים יותר, אבל העבודה עצמה לא דורשת שום יכולת כמעט הרי בשביל למדנו כל כך קשה? בנוסף, כל הפוליטיקות שיש בחברה גדולה - נוראי בעיני.
ממליצה לפחות לא לפחד ״למצוא משהו שיפתה אותך לעזוב״.
קבלתי

האמת שאני מרגיש שכל השרשור קצת מפספס את מטרתו מבחנתי.
האם לדעתכם שכר של קצת פחות מ-12500 (אגב זה כולל החזר נסיעות, הפרשות לפנסיה וקרן השתלמות צריך להוריד עוד כמה מאות שקלים) זה סביר למהנדס בעל ~8 שנות ניסיון?
החלק הבא עלול להיות קטנוני וקנאי אבל אני מרגיש שזו הזדמנות לפרוק:
קולגות שלי מהתחום פונים עליי לתמיכה/ייעוץ טכני - מקבלים יותר כסף ממני
אנשים בעלי כישורי עבודה ירודים (בקושי מצליחים להשתמש במייל, לא מקצועים) - מרווחים יותר ממני ועובדים פחות, כן כן הסתדרות אבל עדיין מעליב
בוגרים טריים מקבלים יותר ממני
והרשימה ארוכה וממשיכה.
לא יודע אם מכירים, אבל היה בזמנו מעין מבחן כישורים של ה-OECD, מצבו של העובד הישראלי הממוצע רע כמובן. מתוך סקרנות עשיתי את המבחן. כמובן לא עד הסוף לא על זמן ולא תחת לחץ כמו שאולי הנבדקים שנדגמו עשו אבל בכל זאת הוא היה לי דיי פשוט.
בקיצור התחושה היא שהשכר קצת מעליב את היכולות שלי, בעיקר כי אני יודע מה קורה בחוץ.

מצד שני, מה אכפת לי? אני נהנה, מתפתח ומרגיש שתורם משהו לא רק למקום העבודה, אלא לפיתוח טכנולוגי בכלל (אולי חי בסרט אבל זו דעתי).

אני מכיר את עולם הנדסת המכונות וזה עולם רחב מאוד, הרבה יותר מהנדסת חשמל או תכנות.
הנדסת מכונות והנדסה אזרחית לא זוכות לכבוד המגיע להן בישראל. הן נחשבות מאוד אפורות ופרימטיביות (האמת שבמובנים מסויימים זה די נכון, כי הטכנולוגיות ברוב התחומים האלה אכן מתקדמות בקצב יותר איטי ממה שקורה בתכנות או בחשמל, בפרט בהייטק). יש מדינות בחו"ל שם הנדסת מכונות זה היי טק לכל דבר, עולם כמעט אחר לגמרי ממה שקורה בישראל.
בישראל אין הרבה ביקוש, אין הרבה היצע ורוב מקומות העבודה בתחומי המכונות (והאזרחית) הם לו-טק; מפעלים קטנים וגדולים כאחד. גם הרבה מהתעשיות הביטחוניות הן בעצם לו-טק עם תנאי לו-טק.
אז מכאן נגזרות כל המשמעויות האחרות - שכר יותר נמוך, תנאים פחות אטרקטיביים וכו' וכו'. בכנות, אני לא רואה איך המצב הזה משתפר, ההייטק רק מתבסס יותר ומפעלים קטנים לא רווחיים במקרה הטוב, נסגרים במקרה הרע.

כמו שאתה מכיר כאלה עם 30K בכל חודש, יש מהנדסים שמקבלים גם 10K בחודש וכמו שכתבתי בהתחלה - מדובר בעולם רחב עם מגוון תפקידים. ההבדלים בשכר יותר קיצוניים בין מהנדס פיתוח-בקרה, לבין מהנדס מכירות ובין מהנדס NPI מאשר בין מתכנת בשפת C למתכנת JAVA או מתכנת Python (שאגב, חלק מהמתכנתים גם שולטים בשלושת השפות האלה ובקושי תמצא מהנדס ששולט גם בפיתוח בקרה, גם במכירות וגם בייצור). לכן לדעתי אתה גם צריך לנתח את פילוח השכר בהתאם לכישורים או לתפקידים, וגם מן הסתם לחברות שבהם המהנדסים מועסקים.
הערה1: אני לא מכיר הרבה מהנדסי מכונות שמקבלים 30K בחודש... אני חושב שהם מקרי קצה יחסית חריגים, או שהם לא מספרים לך את האמת.

אין לי עצה טובה לתת לך אבל אתה מדגיש שאתה נהנה, מתפתח ומרגיש שאתה תורם. לדעתי זה חשוב, ויכול דווקא להיות לטובתך ולטובת הניסיון המעשי שלך, אם בעוד כמה שנים תרצה לעבור תפקיד או להתקדם.
הערה2: השאלה מהו שכר סביר לדעת אנשים פה היא שאלה לא טובה. אם בסוף היום אתה הולך לישון עם בטן מלאה, תחושת סיפוק עצמי והרבה כסף בחסכונות כך שתוכל להבטיח לעצמך איכות חיים טובה בהווה ובעתיד, אני חושב שזה "סביר", אבל זה לגמרי סובייקטיבי.

נערך לאחרונה ב:

נושאים דומים

Back
למעלה