• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מינימום תשלום בט"ל לעצמאי שהוא גם שכיר?

paskar

משתמש בכיר
דירוג
1,228
מישהו יודע מה תשלום בט"ל לשכיר שהוא גם "עצמאי מזדמן" עם הכנסות ממוצעות של 200₪ בחודש?

לפי מה שהצלחתי להבין הצד ה"עצמאי" במקרה הזה מוביל להפסד נטו:

1. נראה שלעצמאי יש מינימום תשלום לבט"ל של כ-220₪ בגלל שאחוז הביטוח (כרגע 9.82%) מתייחס לא להכנסות בפועל אלא למינימום של רבע מהשכר הממוצע:
https://www.btl.gov.il/Mediniyut/Ge...תקרת הכנסה לשיעור מופחת/Pages/עובד עצמאי.aspx

2. חישוב הביטוח על "העצמאי" פשוט מתייחס למדרגה שמתחילה אחרי סכום משכורת השכיר, כך שבכל מקרה הסכום לתשלום הוא מינימום אותו דבר כמו עצמאי שאינו שכיר:
http://www.kolzchut.org.il/he/דמי_ביטוח_לאומי_לעצמאי_עם_מקורות_הכנסה_נוספים

באתר בט"ל ההסבר לא מפורט ולא ממש מובן:
https://www.btl.gov.il/Insurance/Na...t/עובד שכיר וגם עובד עצמאי/Pages/default.aspx

עם כזו הכנסה כעצמאי, אתה יכול להרשם כ"עצמאי לא בקריטריונים" ואז תהיה פטור מתשלום דמי ביטוח
לא תהייה מבוטח בביטוח פגיעה בעבודה (רעיון רע אם אתה מאלף אריות) אבל לא תשלם

תראה, לפי ביטוח לאומי התשלום לביטוח לאומי הוא כאחוזים מהשכר, אין מינימום יש תקרת מינימום שבה משלמים שיעור מופחת (9.82%)
בתלוש שכר שלך מהמעסיק אתה תחוייב בביטוח לאומי לפי הטבלה של השכירים עד 43,240 ש"ח (מעבר לכך לא יהיו חיובים)
נקרא למשכורת שלך ככשיר כ - X
למשכורת כעצמאי כ - Y
לאחר שנלקח בחשבון מה ששולם לך ככשיר, משמע אם לא עברת את ה 43,240
אתה תשלם בט"ל על מדרגות השכר של:
X + 1 ועד X+Y
אם X = 4000 ו Y = 200
אז כשכיר אתה תשלם בט"ל על 4000 שזה 3.5% אאל"ט = 140 ש"ח
כעצמאי אתה תשלם על 4001 עד 4200 שזה אומר:
4001 עד 4200 - 9.82 % = 19.54 ש"ח
סה"כ תשלם: 159.54 ש"ח
אם אתה מרוויח 6000 כשכיר אז אתה כבר תשלם 16.23% על ההכנסה כעצמאי (וגם 12% על החלק בין 5678-6000 כשכיר)
יצא לך כ 270 ש"ח (4.3% מההכנסה)

אני חייב לציין שככה אני רואה את זה, ואין לסמוך על מה שאני אומר, אני בטוח שבביטוח לאומי ישמחו להגיד לך כמה אתה חייב להם (במועד זה או מאוחר יותר) :)

YossiN:
לגבי עצמאים באופן כללי כתוב:
עצמאי ללא הכנסה או שהכנסתו נמוכה מהסכום המינימלי ישלם דמי ביטוח כאילו היתה הכנסתו הסכום המינימלי

השאלה מה המינימום ל-"בעל הכנסה שלא מעבודה", ואם זה חל בכלל לגבי עצמאים:
עצמאי שאינו עונה על אחד מהתנאים הנ"ל הינו "עצמאי שאינו עונה להגדרה" ולענין חובת התשלום והזכאות לקצבאות ייחשב כבעל הכנסה שלא מעבודה.

קפה שחור:
מה שלא ברור הוא אם השכר כשכיר נלקח בחשבון בחישוב "הסכום המינימלי" שממנו נלקחים האחוזים כעצמאי.

כמו כל שאלה בעלת משמעות, אני משער שאי אפשר יהיה לברר את זה בטלפון עם בט"ל ויהיה צריך ללכת לסניף. ביורוקרטיה במיטבה. :)

תודה @קפה שחור על ההסבר מאיר העיניים. גם אני שכיר ועצמאי ומוצא שהביטוח הלאומי הוא כמו חידה בסינית. מדי פעם מגיע חיוב. קשה לקבל הסברים.
לדעתי @paskar יכול להיות מוגדר כעצמאי שאינו עונה על ההגדרה/קריטריון אם הוא עובד מתחת למינימום של X שעות בשבוע (לא זוכר את המספר המדוייק). אני הייתי מוגדר ככה כמה זמן, אבל בשלב כלשהו התחלתי לקבל חיובים כי השכר שלי עלה על 25% השכר הממוצע וזה הכניס אותי לאיזה קופסא אחרת אצלם. (למעשה, הם פשוט התחילו לגבות לי כסף ישירות מחשבון הבנק).
לא יודע אפילו אם ה 25% מתייחס לכלל השכר או לשכר כעצמאי. בכל מקרה, הרבה מכתבים וטלפונים עברו בנסיון לברר מה הסיפור. גם אחרי שהם ביטלו את החיוב, את הכסף שגבו הם לא מחזירים כי זה לא מס אלא פרמיית ביטוח.
בכל מקרה, כדאי פשוט לגשת, או לכתוב להם, ולהגיד להם בדיוק כמה שעות עובדים, כמה מרוויחים בחודש בתור עצמאי, ולקוות שהמשמעות של זה היא פטור מתשלום.

@חיפאי, אז אין לך שום מושג מה היה החישוב במקרה שלך?

אני יודע מראש שלברר איתם באימייל או בטלפון לא יוביל לכלום. האפשרות היחידה תהיה ללכת אליהם פיזית, בשעות הפעילות המוגבלות מאוד שלהם.

שכיר שלא עובד משלם משהו כמו 150-200 ש"ח אאל"ט, מספיק (ואפילו ניתן עוד פחות) יום עבודה של 200 שקל בחודש כדי שהוא ישלם רק 7 ש"ח ביטוח לאומי וזה מספיק (למדינה)
לגביי עצמאי, שהוא רק עצמאי כנראה יש את אותו הדבר רק שיש מינימום גבוה יותר
לגביי עובד היברידי, זה כבר Above my paygrade

@paskar אין צורך ללכת אליהם הכללים כתובים באתר שלהם רק צריך לנבור היטב.
הכללים - מתוך קריאה באתר הביטוח הלאומי -
1. עצמאי מוגדר מי שעובד לפחות 12 שעות שבועיות או מרויח לפחות 15% מהשכר הממוצע במשק. מי שלא חלים עליו שני הכללים הללו נחשב "בעל הכנסה שלא מעבודה".
2. מי שמוגדר כעצמאי ישלם ביטוח לאומי כאילו הכנסתו כעצמאי היא לפחות 2300 ש"ח (אולי אני לא מדייק אבל בערך). אח"כ יחשבו לו את דמי הביטוח על פי הכנסתו הנוספת כשכיר כשמצרפים את שתי ההכנסות וקובעים לפי תעריף מופחת או מוגדל.
3. מי שהוא "בעל הכנסה שלא מעבודה" אם יש לו הכנסה אחרת מעבודה - לא ישלם דמי ביטוח על הכנסתו שלא מעבודה. אם אין לו הכנסה אחרת ישלם 9.82%. או מינימום של 120 ש' בשבוע שזה התשלום של מי שלא עובד כלל.
לשאלתך: עצמאי מזדמן שמרוויח 200 ש' בחודש מן הסתם עובד פחות מ12 ש' בשבוע, ולכן לא ישלם ביטוח לאומי (אם הוא משלם ביטוח כשכיר).

@רובי1
העניין הוא שלא הצלחתי למצוא מפורשות הגדרות מינימום ל-"הכנסה שלא מעבודה". בניגוד לעמוד על "עצמאי", אמנם בעמוד "הכנסה שלא מעבודה" לא כתוב שיש מינימום, אבל לא נאמר מפורשות שאין:
https://www.btl.gov.il/Insurance/National Insurance/type_list/income_not_from_work/Pages/default.aspx

וכאן יש טבלת מינימום לא ברורה, עם שתי עמודות מינימום (5% ו-15%), שאולי רלוונטית למקרה הזה ואולי לא:
https://www.btl.gov.il/Mediniyut/GeneralData/rates_1954_2007/הכנסה מזערית ומרבית לחישוב דמי ביטוח ותקרת הכנסה לשיעור מופחת/Pages/לא עובד ולא עובד עצמאי.aspx

מי שלא עובד משלם בערך 170 ש"ח לחודש. איפה ראית תשלום 120 ש"ח לשבוע?

אני מתחיל לתהות אם שווה בכלל להכנס לכל הבלאגן כעצמאי מינימלי. ייתכן שהנזקים הפוטנציאלים גדולים מהתועלת בהכנסות הקטנות: הצהרת הון תקופתית, עלויות מינימום בט"ל גבוהות יותר אם יהיו חודשים בלי משכורת שכיר, ובכלל להכנס לרדאר של רשויות המס.

נערך לאחרונה ב:
אז אין לך שום מושג מה היה החישוב במקרה שלך?
לא אין לי שום מושג. לדבריהם, החישוב שלהם היה מבוסס על הדו"ח שהגשתי בשנה הקודמת למס הכנסה.
הכללים שציטט @רובי1 מועילים, וזה מה שאני זוכר פחות או יותר. זה גם היה מצבי - עבדתי שעות ספורות בשבוע, והייתי שכיר במקביל.
לדעתי מספיק שתספר להם כמה שעות בשבוע אתה עובד (בפגישה אצלם, או מכתב רשמי) ותבקש שלאור זה יגדירו אותך כמי שאינו עונה על ההגדרה / קריטריון.

לדעתי מספיק שתספר להם כמה שעות בשבוע אתה עובד (בפגישה אצלם, או מכתב רשמי) ותבקש שלאור זה יגדירו אותך כמי שאינו עונה על ההגדרה / קריטריון.
לדעתי, אם עדיין אין לך תיק עצמאי בביטוח לאומי אל תעשה כלום ואל תדבר איתם. אם יפנו אליך - תבהיר להם את היקף העבודה וההכנסות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מינימום רכישה של מניה? שוק ההון 5
P יציאה מעבודות זמניות / עבודות שכר מינימום בגיל מתקדם יחסית לעבודות "רציניות" יותר פוסטים מאיכות נמוכה 35
S חשבון מסחר עצמאי - מה הכוונה מינימום לפתיחת תיק שוק ההון 14
ה מינימום קניה בקרן כספית שוק ההון 7
F מינימום לפתיחת תיק שוק ההון 8
D תמ"א 38 - הריסה ובניה - כמה מינימום שטח מתחייב היזם לדירה? כמה מקסימום? נדל"ן 25
K השקעה כקבוצה בקרן על מנת לעבור סכום מינימום - דרך חוקית? שוק ההון 2
D קרן השתלמות IRA מינימום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
L מינימום השקעה ל-IRA שוק ההון 1
א אזרח אמריקאי שרוצה לפתוח תיק השקעות פאסיבי עם מינימום התעסקות שוק ההון 23
G בית השקעות ללא מינימום שוק ההון 10
שם משתמש בעייתי האם יש מינימום שמתחתיו המעסיק לא חייב להפקיד לקרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
מ מיטב דש- מינימום לפתיחת קרן השתלמות בניהול אישי- 300 אלף? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
V מכירת RSU - איזו שכבה למכור כדי לשלם מינימום מיסים? מיסים 6
ק כמה דירות מינימום כדאי לקבלן פינוי-בינוי נדל"ן 15
F קרנות עם מינימום כניסה גבוה שוק ההון 0
E מינימום יחידות בקניית קרן סל שוק ההון 1
Wonko מינימום בקרן השתלמות שוק ההון 3
E המרת מט'ח בחשבון מרג'ין IB - מינימום 2000$? שוק ההון 5
O שאלה לגבי יחידות מינימום בפקודת מכירה של מניה שוק ההון 1
M מינימום כניסה ל- MF של Vanguard שוק ההון 4
צ סכום מינימום לתיק השקעות שוק ההון 23
אוסף תאים משתכפלים מינימום לפתיחת חשבון בבית השקעות/קופת גמל/קרן השתלמות שוק ההון 8
A מינימום נדרש בהעברה לקרן השתלמות IRA שוק ההון 36
Yoss מינימום הפרשות חובה לפנסיה ב-2014-6 צרכנות פיננסית 15
S איפה ניתן לקבל הלוואה בגובה 100K עם מינימום ריבית? צרכנות פיננסית 12
ל עזרה - שיקולי עמלת מינימום שוק ההון 10
G בית השקעות בלי עמלת מינימום חודשית - יש דבר כזה? שוק ההון 8
Y האם יש דרך מלאכותית כלשהי להגיע לחיוב מינימום באשראי צרכנות פיננסית 10
ה עמלת מינימום - איך משיגים פטור? שוק ההון 12
ש כרטיס אשראי עם מינימום עמלות המרת מט"ח צרכנות פיננסית 45
oz1987 חיוב מינימום באשראי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
Z עלות המרת מטבע בIBKR. באתר שלהם מופיע 0.002%, מינימום 2$ צרכנות פיננסית 1
P קופ"ג להשקעה: היוון מלא אחרי פרישה רק אם יש קצבת מינימום? צרכנות פיננסית 22
R עמלת מינימום כפולה במקרה של פיצול פקודת קניה/מכירה שוק ההון 6
life תיק שכר מינימום שוק ההון 45
turtle רכישת אגח ארוך טווח - כאשר יש שער מינימום שוק ההון 4
waskindalost מהי עמלת מינימום סבירה לרכישת ניע ? שוק ההון 1
kaligola מינימום יחידות ל ETF שוק ההון 12
א סכום קניה VS עמלת מינימום שוק ההון 59
F עמלת מינימום שוק ההון 2
V תשלום ריבית על מינוס דולרי/שקלי בIB שוק ההון 10
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
ר תשלום מס מיסים 5
D תשלום שובר ע"י ההורים נדל"ן 2
I אי תשלום מס יסף מיסים 8
M תשלום מעביד לביטוח אובדן כושר עבודה - האם אפשרי גם חלק השכר שמופנה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
2 תנאי תשלום שהיו בעבר ברכישת דירה מקבלן נדל"ן 18
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
B העברת כסף מ IB לצורך תשלום צרכנות פיננסית 6

נושאים דומים

Back
למעלה