• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחזורי מסחר - שאלה

שרון

משתמש רגיל
דירוג
758
הייתה כתבה לא מזמן בביזפורטל על כך שהשקעה בת"א 100 או הבורסה הישראלית כלל אינה אטרקטיבית לעומת ההשקעה בבורסות אחרות בעולם, בשל מחזורי מסחר נמוכים.

כמה עניינים שלא מובנים לי:

1. אני מניחה שמחזורי מסחר מעידים על כמות העניין שיש למשקיעים להשקיע בבורסה/מדד/מניה זו או אחרת. האם אכן כך?
2. האם מחזור מסחר מחושב על בסיס ממוצע חודשי/יומי?
3. האם יש אזהרה/הערה של מנפיקים בדבר נתוני מסחר נמוכים מהרגיל? האם יש סף/קו אדום של מחזור מסחר בו צריכה חברה לעמוד על מנת להמשיך להסחר בבורסה?

תודה מראש

. אני מניחה שמחזורי מסחר מעידים על כמות העניין שיש למשקיעים להשקיע בבורסה/מדד/מניה זו או אחרת. האם אכן כך?
מחזור מסחר נמוך מעיד על חוסר אטרקטיביות עבור המשקיע האקטיבי (אם המניה/תעודה היתה אטרקטיבית למשקיעים אקטיביים אז הם היו מבצעים יותר פעולות והיינו מקבלים מחזורי מסחר גבוהים יותר).
כמו כן מסחר נמוך גורם לפער מאוד גדול בין המחיר המוצע למחיר המבוקש (מרווח) שאותו המשקיע הפסיבי צריך לשלם גם כשהו רוכש מניות וגם כשהוא רוצה למכור מניות.
ככל שהמסחר יותר דליל כך הפער הזה יגדל ומשקיע אקטיבי או פסיבי שינסה לבצע פעולות עלול לשנות את מחיר המניה/תעודה בצורה שתהפוך את הפעולה ללא כלכלית.

. האם מחזור מסחר מחושב על בסיס ממוצע חודשי/יומי?
בדרך כלל רושמים למה מתכוונים (לרוב זה יומי אבל כל מקרה לגופו).

3. האם יש אזהרה/הערה של מנפיקים בדבר נתוני מסחר נמוכים מהרגיל?
לא!
בכל פתיחת מסחר נתוני המסחר הם נמוכים מהרגיל (אם נתעלם ממסחר מקדים) כי אף אחד לא סחר עדיין.
את המידע הזה ניתן לקבל רק בדיעבד.
את היום יכולה לדעת אם המסחר אתמול היה דליל או לא אבל עד לשניות האחרונות של המסחר אתמול את לא יכלת לדעת בוודאות שהמסחר ה"דליל" של עד אותו רגע לא יהפוך למסחר גדול מאוד בגלל שכמה סוחרים יבצעו עסקאות ענק בסוף היום ויקפיצו את כמות המניות שנסחרו כלפי מעלה.

האם יש סף/קו אדום של מחזור מסחר בו צריכה חברה לעמוד על מנת להמשיך להסחר בבורסה?
חלק מהבורסאות דורשות קו כזה אבל זה בהחלט משתנה ולא משהו שאני אישית מתייחס אליו.
מבחינתי אם הברוקר שלי מאפשר לי לסחור במניה מסויימת שאני רוצה לרכוש אז אני מבצע את הרכישה.
חשוב להבין שכשאני רוכש מניות אני לא מתכנן למכור אותן לעולם כך שמבחינתי המסחר הדליל פוגע בי רק במועד הרכישה ומכיוון שאני רוכש בסכומים קטנים (1000 דולר בכל פעולה) אז זו לא פגיעה משמעותית.

אם ניקח לדוגמא את תיק דיבידעת שאני מתחזק בבלוג שלי אז בראשון בספטמבר רכשתי מניות של חברת PB.
נפח המסחר היומי הממוצע שלהם עומד על 417 אלף מניות (בערך 21.26 מיליון דולר) בלבד!

לצורך הייחוס ניקח לדוגמא את הרכישה שלי מהעשירי באוגוסט של חברת EMR.
נפח המסחר היומי הממוצע שלהם עומד על 4.57 מיליון מניות (בערך 214.79 מיליון דולר).

דוגמא למניה מאוד סחירה: אפל AAPL נסחרת בהיקף מסחר יומי של 57.5 מיליון מניות (בערך 6.7 מיליארד דולר).

דוגמא למניה מאוד לא סחירה: ספאן אמריקה SPAN נסחרת בהיקף מסחר יומי של 4.4 אלף מניות (בערך 76 אלף דולר).

וואו, המון תודה. הארת את עיני. עכשיו יש לי עוד מיליון שאלות...

האם השקעה במניות דיבידנד משולה להשקעת ערך?

האם השקעה במניות דיבידנד משולה להשקעת ערך?
ישנם אלמנטים משותפים בין השקעה במניות דיבידנד להשקעת ערך אבל אני אישית חושב שהשקעה במניות דיבידנד יותר דומה (גם מבחינה פסיכולוגית וגם מבחינת מטרות) למשקיעי נדל"ן מניב כגון דירות להשכרה.

גם בהשקעה במניות ערך וגם בהשקעה במניות דיבידנד (נדל"ן) אנחנו מחפשים חברות (דירות) שלדעתנו ישרדו לאורך זמן ויעזרו לנו בהגעה למטרות שלנו.

המטרה המרכזית של משקיעי הערך היא לרכוש מניה במחיר נמוך ובשלב מסויים בעתיד (גם אם זה יהיה בעוד כמה עשורים) למכור אותה ברווח שהם מקווים שיהיה יותר גדול מהרווח של השקעה פסיבית במדד.
אם זה יקרה או לא זו לא שאלה שאני רוצה לנסות לענות עליה כי לי אין מושג.
@Edward יוכל לספק פרטים נוספים על השקעות ערך כפי שהוא רואה אותם.

המטרה המרכזית של משקיעי מניות דיבידנד (נדל"ן) היא לקבל מהמניות (דירות) משכורת רבעונית קבועה, יציבה וגדלה לאורך זמן כולל במהלך משברים.
בשביל להשיג את המטרה הזו משקיעי מניות דיבידנד (נדל"ן) מחפשים את המניות (דירות) עם הסיכוי הגדול ביותר לשרוד משברים (הביקוש הכי גדול של שוכרים) ודורשים מהן שיוכיחו במעשיהן שהן ממשיכות להגדיל את הדיבידנדים שלהן (הדירות לא יהיו ריקות) בכל שנה - כולל במהלך שנות משברים.
בדומה למשקיעי ערך גם משקיעי מניות דיבידנד (נדל"ן) רוצים לקנות את המניה (דירה) "בזול" כי בצורה הזו המשכורת שלהם תהיה גבוהה יותר על אותו סכום השקעה.
רוב משקיעי מניות הדיבידנד (נדל"ן) לא מתכננים למכור את המניות (דירות) הללו אי פעם ולרוב מתעלמים מגדילה במחיר המניה (דירה) וממשיכים להחזיק בה (להשכיר אותה).

ההבדלים המרכזיים בין משקיעי מניות דיבידנד למשקיעי נדל"ן מניב בם:
1. השקעה במניות דיבידנד הרבה יותר מפוזרת (נפגעת פחות מברבורים שחורים) מאשר נדל"ן.
2. מניות דיבידנד מגדילות את הדיבידנדים בקצב מהיר יותר מאשר גדילת שכר הדירה.
3. מניות דיבידנד גודלות בערכן בטווח הארוך יותר מנדל"ן מניב.

**עריכה**
אם אני אקח לדוגמא את חברת קוקה קולה.
לי אישית יש מניות של קוקה קולה שמספקות לי דיבידנד שנתי שמשתווה לבקבוק קולה אחד בכל שבוע מהקיוסק מתחת למשרד (כולנו יודעים מה המחירים שם - נכון?).
מבחינתי אני לא רכשתי ביט במחשב שמייצג מספרים שעולים ויורדים (מחיר המניה) אלא רכשתי חלק יחסי במכונת ייצור בקבוקי קולה.
כל עוד מכונת הייצור הזו עובדת אני אמשיך לקבל את אותו בקבוק קולה בכל שבוע ללא תלות במחיר המניה עצמו.
מחיר המניה לא משפיע על הוצאות הייצור ולא משפיע על הרווחים מהמכירות (אם המניה של קוקה קולה יורדת ב-50% אז אנחנו לא יכולים לקנות פי2 בקבוקים באותו הכסף במכולת ולהיפך).

• אהבתי
Reactions: Lio
שאלה קטנה, אם מחיר המנייה של קוקה קולה יורד בחמישים אחוז והדיבידנד הוא 3% לדוגמא, האם זה אומר שגם הדיבידנד מצטצמם בהתאם? כלומר הוא יהיה 3% מחצי הקרן?

שאלה קטנה, אם מחיר המנייה של קוקה קולה יורד בחמישים אחוז והדיבידנד הוא 3% לדוגמא, האם זה אומר שגם הדיבידנד מצטצמם בהתאם?
לא.
בהשקעה במניות דיבידנד התשואה של הדיבידנד נקבעת במועד הרכישה ומאותו הרגע היא גדלה לאורך זמן (זו הדרישה שלנו כמשקיעים במניות דיבידנד מהמניות שאנחנו שוקלים לרכוש).

אם נסתכל על היסטוריית המחירים והדיבידנדים של קוקה קולה (שמחלקת דיבידנד יותר גבוה בכל שנה מהשנה הקודמת במשך 53 שנה ברציפות!):
http://finance.yahoo.com/echarts?s=ko+interactive#{"showArea":false,"customRangeStart":912376800,"customRangeEnd":1417298400,"showLine":false,"showCandle":true,"lineType":"candle","range":"custom","allowChartStacking":true}

אז נוכל לראות:
נניח שאתה המשקיע עם הכי פחות מזל שיש והחלטת לרכוש את קוקה קולה במחיר שיא ממש לפני שהיא מתרסקת.
רכשת 100 מניות של קוקה קולה במהלך נובמבר 2000 במחיר שיא של 31 דולר למניה ועם דיבידנד שנתי של 34 סנט למניה - תשואה של 1% בלבד!

עד ליוני 2001 מחיר המניה התרסק ל-21.3 דולר - נפילה של 31.29%!
הדיבידנד השנתי של קוקה קולה נכון לאותו התאריך עמד על 36 סנט למניה (גדילה של 5.88%)!
מבחינתך כמשקיע אתה מקבל תשואה על ההון של 1.16% בלי לעשות כלום בזמן שמחיר המניה התרסק בשליש!

נרוץ קדימה ליולי 2002 ונראה שמחיר המניה עלה ל-28.75 דולר (עלייה של 34.97%) אבל עדיין לא חזר למחיר ששילמת עליה.
הדיבידנד השנתי נכון לאותו התאריך עמד על 40 סנט למניה (גדילה של 11.11%).
התשואה שלך על ההון עומדת כרגע על 1.29%.

נתקדם למרץ 2003 ונגלה שמחיר המניה צנח ל-18.51 דולר - צניחה של 35.61% מהשיא האחרון ו-40.29% ממחיר הרכישה שלך.
הדיבידנד השנתי של המניה עומד על 44 סנט למניה (גדילה של 10%)!
התשואה שלך על ההון עומדת על 1.41%.

באפריל 2004 המניה הגיעה לשיא של 38.5 דולר - זינוק של 108% ובפעם הראשונה אתה נמצא ברווח על הנייר מאז שרכשת את המניה!
הדיבידנד השנתי עומד על 50 סנט למניה (גדילה של 13.64%).
התשואה על ההון עומדת על 1.61% (תשים לב שמי שרוכש את המניה היום יקבל תשואה של 1.3% בלבד!).

באוקטובר 2004 מחיר המניה הגיע לשפל של 19.38 דולר ומחק כמעט לגמרי את כל הזינוק האחרון.
הדיבידנד נשאר ללא שינוי על 50 סנט לשנה בלי לפגוע בתשואה שלך.

בינואר 2008 מחיר המניה הגיע לשיא של 32.8 והדיבידנד עמד על 76 סנט למניה.
התשואה שלך היא 2.45% אבל מי שרוכש את המניה היום יקבל רק 2.31% (והוא לא קיבל דיבידנדים בכל התקופה).

במרץ 2009 (שיא המשבר) מחיר המניה הגיע לשפל של 19.36 דולר והדיבידנד השנתי עמד על 82 סנט.
התשואה שלך היא 2.64%.

בנובמבר 2014 (ממש לא מזמן) מחיר המניה הגיע לשיא של 44.83 דולר והדיבידנד עמד על 1.22 דולר למניה.
התשואה שלך היא 3.93% בעוד שהתשואה של משקיע חדש שרוצה לקנות אותה תהיה רק 2.72% (והוא לא צבר דיבידנדים בדרך).

היום מחיר המניה עומד על 39.26 דולר והדיבידנד השנתי עומד על 1.32 דולר למניה.
התשואה שלך היא 4.26% על ההון המקורי אפילו שהתחלת עם 1% בלבד!!!

מחיר המניה עשה המון זיגזגים בדרך - הדיבידנד המשיך לטפס ולטפס....

חשוב מאוד להבין שמשקיע דיבידנדים לא ירכוש מניות (אפילו של קוקה קולה) במחירים מטורפים כמו המחיר שבו היא נסחרה בדוגמא שהצגתי.
לקחתי בכוונה דוגמא שממחישה מה קורה למשקיע הגרוע ביותר שרכש את המניה בשיא ממש לפני נפילה של שליש וחווה בדרך עוד הרבה מאוד נפילות קשות.

לפי:
http://www.longrundata.com/
אם היית משקיע 1000 דולר בקוקה קולה בנובמבר 2000 ועד היום אז היית מקבל תשואה שנתית של 4.4% בלבד! (זו תשואה נמוכה ביותר).
ולמרות התשואה הנמוכה אם היית משקיע ב-SP500 (דרך תעודת SPY) למשך אותה התקופה בדיוק אז התשואה הכוללת שלך היתה 4.24% לשנה אבל לא היית נהנה מהיתרון הפסיכולוגי של הדיבידנד שגדל תוך כדי משברים.

וואו. המון תודה על התגובה המפורטת והמובנת. אני עוקב זמן רב אחר המידע שאתה רושם כאן. האם אתה אישית (מבלי להמליץ ולייעץ כמובן) היית ממיר נכס נדל"ן למניות דיבידנד בהנחה ומדובר בתקופה ללא הגבלת זמן (טווח ארוך)?
אני אישית שוקל לבצע מהלך מסוג זה לפני מעבר למדינה אחרת מכיוון שאיני מעוניין להתעסק עם כל הקשור לניהול ההשכרה.
עולה גם השאלה של זמן קבלת התשלום על הדירה ומה תהייה רמת מחיר המנייה או המניות, אך בהמשך לתגובה שלך, ככל הנראה לטווח ארוך, החשיבות לכך נמוכה יותר.
מאוד מעניין אותי לשמוע מה דעתך.
המון תודה!

וואו. המון תודה על התגובה המפורטת והמובנת. אני עוקב זמן רב אחר המידע שאתה רושם כאן. האם אתה אישית (מבלי להמליץ ולייעץ כמובן) היית ממיר נכס נדל"ן למניות דיבידנד בהנחה ומדובר בתקופה ללא הגבלת זמן (טווח ארוך)?
יש הרבה יתרונות לנכס נדל"ני מעבר ל"השקעה כלכלית".

אם אנחנו מדברים על השקעה כלכלית נטו אז מניסיוני האישי מניות דיבידנד עוקפות את נכסי הנדל"ן המניב (נדל"ן שנכרש לצורה השכרה ולא לצורך השבחה/מכירה).

מכיוון שאף פעם לא מדובר בשיקול כלכלי נטו אז כל הדיון אינו רלוונטי.
לי אישית יש דירה להשקעה שמושכרת עבור שכ"ד שגבוה מהשכ"ד שאני משלם בעצמי (היא גם יותר גדולה מהמיני-חדר שאני בוחר לגור בו).
אני כן הייתי מעדיף למכור את הדירה ולהעביר את הכסף למניות דיבידנד אבל בשל שיכולים אחרים (כגון שלום המשפחה) אני לא עושה זאת עדיין.
אני כן מקווה שאני אצליח לשכנע את שאר המעורבים לוותר על היתרונות הלא כלכליים של הדירה לטובת היתרונות הכלכליים של מניות הדיבידנד אבל אני לא יודע אם אני אצליח.
איך אפשר לתמחר רגשות?

עולה גם השאלה של זמן קבלת התשלום על הדירה ומה תהייה רמת מחיר המנייה או המניות, אך בהמשך לתגובה שלך, ככל הנראה לטווח ארוך, החשיבות לכך נמוכה יותר.
חשוב להבין שבמניות דיבידנד טווח ההשקעה הרצוי הוא לנצח.
מה שזה אומר זה שאתה לא אמור למכור מניות שממשיכות לשלם את הדיבידנד בזמנו לעולם כך שהמחיר של המניה לא משחק תפקיד משמעותי.
מבחינתי התנאי היחיד למכירת מניה הוא שהחברה הקטינה או הפסיקה את חלוקת הדיבידנדים - אם התנאי הזה מתקיים אז אני לא משאיר לעצמי את האפשרות להמשיך להחזיק במניה!

• אהבתי
Reactions: Lio
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D מחזורי מסחר חריגים שוק ההון 2
E STOP LIMIT מחזורי? פוסטים מאיכות נמוכה 2
א פתיחת חשבון מסחר / אזרחות אמריקאית שוק ההון 2
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
ד מערכת מסחר שאיננה ספארק במיטב דש שוק ההון 4
E חשבון מסחר בארהב שוק ההון 3
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
A הפסקת מסחר בניירות P.T.P שוק ההון 2
H הוזלת עמלות בעת פתיחת חשבון מסחר שוק ההון 9
K האם קיימת מערכת מסחר ישראלית ידידות לטלפון נייד ועם אפשרות להפקדה באשראי? שוק ההון 0
ש גמל להשקעה VS מסחר עצמאי שוק ההון 15
K מסחר/השקעות אקטיביות שוק ההון 29
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3
A התלבטויות לגבי חשבון מסחר שוק ההון 7
ס השוואת קופת גמל להשקעה מול מסחר עצמאי שוק ההון 15
ט פלטפורמת מסחר בבנק שוק ההון 2
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
T מסחר בזהב השקעות אלטרנטיביות 1
N מס' שאלות לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 59
SolidBixby אישור ניכוי במקור מרשות המיסים בעבור מסחר ב IB? מיסים 6
S קופת גמל להשקעה עוקב סנופי VS השקעה בסנופי בחשבון מסחר עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
M מסחר באופציות או מסחר יומי במניות - אופציה אפשרית? שוק ההון 0
I מסחר עצמאי אופציות להון של מעל 500K שוק ההון 23
M נתוני מסחר של מניות ישראליות להורדה או דרך API שוק ההון 5
D דמי ניהול חודשיים וניוד מסחר עצמאי - מיטב דש לעומת בתי השקעות אחרים צרכנות פיננסית 1
L האם מסחר דרך חברה בע"מ נחשב PFIC לאזרח אמריקאי? שוק ההון 19
N פתיחת חשבון מסחר באינטראקטיב בתור תושב אירופה שוק ההון 0
O כספית בבנק בנוסף לחשבון מסחר בבית השקעות שוק ההון 17
ש מיואשת מהממשק של פסגות (מסחר עצמאי) פוסטים מאיכות נמוכה 19
U חשבון מסחר להשקעה לקטינים צרכנות פיננסית 1
DORON455 חשבון מסחר IB - דיווח מס לשכיר מיסים 0
M חשבון מסחר אפוטרופוס לקטין אמריקאי שוק ההון 20
O מסחר עצמאי בפסגות פוסטים מאיכות נמוכה 13
M פלטפורמת מסחר- האם משנה איפה? שוק ההון 2
י עזרה בנוגע לפתיחת חשבון מסחר אמריקאי למשקיע פסיבי שוק ההון 12
ב איחוד חשבונות מסחר שוק ההון 2
I מסחר עצמאי - ביטחון וערבויות שוק ההון 0