• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השתלטות שוכרים על וועד בית

yossik

מודרטור
דירוג
15,792
לפני מספר ימים הייתה פגישת וועד בית והדיירים.
מה שקרה בפועל זה ששוכרי הדירות הדיחו את הוועד המתפעל ובחרו בנציגם.
לצערי ועוד כמה בעלי דירות שלא הגענו לפגישה ההצעה 'עברה' וזוג שוכרי דירות 'השתלטו' על הבניין.
אני במגעים עם בעלי הנכסים במטרה להדיח מהתפקיד את השוכרים מתפקידם.
השאלה שלי - האם לשוכרי דירות יש זכות הצבעה בבחירת וועד הבית למרות שלא הביאו ייפוי כוח מבעל הנכס שלהם.

היה אצלינו בחירות לועד השנה.
אני זוכר שבדקתי וראיתי שאני לא יכול להצביע כי אני שוכר.

שווה לקרוא את תקנון הבית המשותף, להתחלה. אפשר גם להתייעץ עם האגודה לתרבות הדיור.

נשמע לי קצת הזוי שלשוכרים תיהיה חובה לשלם וועד בית אבל לא להיבחר לוועד.

אין לזה כל כך אחיזה במציאות. מה עושים דיירים בבית שכולו מושכר?

הבעלים של הנכסים מחליטים מי ינהל את תחזוקת והשבחת הנכסים שלהם, כמו בכל בית משותף אחר.
הזוי אבל הזכות היא לבעל הנכס שלהם.

בדר"כ רוב הכסף של הוועד הולך לניקיון, גיזום, מים וחשמל. אלה הוצאות שותפות שיותר רלוונטיות לשוכרים שגרים שם מאשר לבעלי הנכס.
ואם זה לא כך הדבר, אז לפי אותה תקנה השוכרים לא אמורים בכלל לשלם את וועד הבית כי על השבחת הנכס השוכרים לא משלמים.

אין לזה כל כך אחיזה במציאות. מה עושים דיירים בבית שכולו מושכר?
בוודאי שיש לזה אחיזה במציאות.
במקרה כזה הבעלים צריכים להגיע לישיבות הועד או לחילופין להעניק לשוכרים שלהם את האפשרות להצביע במקומם.

זה אולי נשמע (לך) הזוי אבל זאת עובדה.
אגב, אם שוכר לא משלם את ועד הבית מי שיקבל את מכתב התביעה (מהועד) יהיה בעל הבית ולא הדייר.
הדייר אולי משלם (על פי תנאי החוזה) את תשלומי הועד אבל האחריות לנכס היא של בעל הבית.

ואם זה לא כך הדבר, אז לפי אותה תקנה השוכרים לא אמורים בכלל לשלם את וועד הבית כי על השבחת הנכס השוכרים לא משלמים.
לפי התקנות שאני מכיר, שוכרים משלמים רק את עלות התחזוקה השוטפת (נקיו, גיזום, מים חשמל).
עלויות אחרות (השבחת הנכס, תיקונים ושינויים גדולים של פעם בהרבה שנים וכו') הם על חשבון בעל הנכס ולא על חשבון הדייר.

השאלה שלי - האם לשוכרי דירות יש זכות הצבעה בבחירת וועד הבית למרות שלא הביאו ייפוי כוח מבעל הנכס שלהם.
מה אכפת לך שמישהו אחר לקח על עצמו את הנטל הזה?

באופן רשמי, תשלומי הועד מוטלים על בעלי הדירות כמו גם בחירת ועד הבית.

מקובל מאוד שבפועל השוכרים משלמים לועד עבור שרותים שוטפים ובעלי הדירות משלמים עבור טיפולים תשתיתיים יקרים יותר (החלפת מעלית וכו).

אם הועד החדש ידרדר את מצב הבניין, כנראה שהשוכרים האחרים יחליפו אותו (אף אחד לא רוצה לחיות בחורבה לא בטיחותית).
ובמקרה קיצון בעלי הדירות יכולים להחליף את הועד.

בדר"כ רוב הכסף של הוועד הולך לניקיון, גיזום, מים וחשמל. אלה הוצאות שותפות שיותר רלוונטיות לשוכרים שגרים שם מאשר לבעלי הנכס.
כל שוכר ונשכיר מסדירים ביניהם.
לפי החוק, חובת התשלום היא על הבעלים.

מאוד פשוט - לשוכרים אין חובה לשלם וועד בית לפי החוק. החובה היא על בעל הדירה (בשונה מארנונה שהחבות המשפטית היא על השוכר)

בארץ השתרש נוהג שמשכירי דירות מכניסים את עלות וועד הבית השוטף על השוכר, אבל זה לרוב בא כתרגיל מיסויי / תפיסה שמי שנהנה מהתחזוקה השוטפת של הבניין זה השוכר ולא המשכיר. באם לא ישלמו את וועד הבית - מי שיקבל את התביעה זה בעל הדירה ולא השוכר

אם האחריות היא על בעל הדירה אז גם הסמכות (חברות בוועד) היא רק אצל בעלי הדירות

אם האחריות היא על בעל הדירה אז גם הסמכות (חברות בוועד) היא רק אצל בעלי הדירות
אבל אין חוק כזה למיטב ידיעתי. כלומר שוכרים יכולים להיות חברי ועד.
מן הסתם בעלי הדירות יכולים לכנס אסיפה ולהדיח אותם, אם צריך.

נכון, זה החיסרון בבית משותף שאתה תלוי גם ברצונות של הדיירים האחרים.
לבעלי הדירות ולשוכרים יש אינטרסים שונים - בעלי הדירות מחפשים למקס רווח והשוכרים מחפשים איכות חיים,
ולכן יש בעיה בהיותם חברים בוועד בית בגלל שהם לא אלו שיצטרכו לשלם על השיפור באיכות חיים.

בעלי הדירות מחפשים למקס רווח והשוכרים מחפשים איכות חיים,
דווקא החשש שלי הוא שהשוכרים יורידו את איכות החיים כי מה שמעניין אותם זה לשלם פחות לועד.

בכל מקרה ועד שמנוהל ע"י שוכרים לא יחליט על שינויים גדולים (שיפוץ הלובי) מהסיבה הפשוטה שאז בעלי הדירות יבטלו את ההחלטה אם היא לא מתאימה להם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות השראה לשבת - השתלטות על שטחים ציבוריים? אוף טופיק 6
לאץ' שוכרים עם פלאפון כשר נדל"ן 23
שם משתמש בעייתי איך שוכרים דירה? האם חייבים עורך דין? צרכנות פיננסית 16
W לבטים לגבי התנהלות עם דיירים שוכרים בדירה שלי נדל"ן 21
Oracle קושי במציאת שוכרים לנדל"ן מסחרי נדל"ן 5
S בדיקת שוכרים בנט המשפט ובהוצאה לפועל, כיצד? נדל"ן 3
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ש הצעת השקעה באורלנדו לנכס עם שוכרים ממשלתיים נדל"ן 22
N שוכרים מהגיהנום נדל"ן 100
A שוכרים שלא משלמים ולא מפנים את הדירה נדל"ן 43
hommie [סקר] האם אתם שוכרים או בעלים של דירתכם? שוק ההון 6
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
אני חדש אני חדש (יוצא לחיים עצמאים) - האם אפשר להתמקח על דמי וועד גבוהים בדירות להשכרה? נדל"ן 44
ש האם להסכים להצעת וועד הבית? לשלם על החשמל המשותף כמו בחשבון המים. אוף טופיק 5
N דילמה- תשלום וועד בית לפי שטח הדירה או באופן שיוויוני ושמירה על שלום בית בבניין נדל"ן 25
Arrow האם וועד בית חייב לפרסם דו"ח על מצב הכספים, ואם כן מתי וכמה? אוף טופיק 8

נושאים דומים

Back
למעלה