• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השתלטות שוכרים על וועד בית

אני שואל ברצינות, ניסית? באת לבעל הבית ואמרת לו שאתה רוצה תחזוקה גבוהה יותר של הבניין ואתה מוכן לשלם עליה והוא סירב?
רק מעלה את הנקודה ששוכר יכול בתום חוזה השכירות (ולפעמים באמצעו) לקום וללכת, אבל הצבעה באסיפה הכללית של וועד הבית נשארת בתוקף עד שמשנים אותה ברוב המתאים.
לכן, אסיפה כללית של וועד הבית דומה יותר לאסיפת בעלי מניות בחברה פרטית, זה הקניין של בעלי הדירות בלבד ורק הם יחליטו מה לעשות בו.
גם אם זה אומר שאת התשלום השוטף משלם השוכר, כיון שהדבר (על פי רוב) מעוגן בהסכם השכירות.

נערך לאחרונה ב:
תודה לכל המגיבים, עזרתם לי מאוד.

שני הסנט שלי:

מיסים - זה לא משנה על מי החוק מטיל את תשלום המס - שוכר/משכיר, דייר/בעל נכס, צרכן/מוכר, עובד/מעביד -- המחיר של העיסקה יגלם בתוכו את תשלום המס (בשוק תחרותי וכו'). אם בעל הנכס היה משלם את הועד - דמי השכירות היו עולים בהתאם, זה הכל.

זכות הצבעה - בעל נכס יכול לדרוש מהשוכר לשטוף את הדירה פעמיים בשבוע ואת הזכות לבוא לבדוק. למה? כי זה נכס שלו. שוכר שפוי יחפש בעל דירה אחר, אבל זה לא גורע מהזכות של בעל הנכס לנסות ולהשכיר אותו בתנאים שמתחשק שלו. זכותו של בעל נכס להשכיר רק חלקים מהנכס (להשאיר חדר נעול, לא להשכיר את המחסן והחניה) כמו גם להחליט שהוא זה שמחליט איך ינוהל הרכוש המשותף (בהתאם לחלקו מול שאר הבעלים). למה? כי זה שלו, גם בלי קשר לחוק.

הצבעה לעירייה - כמו הצבעה לכנסת, מצביעים התושבים/אזרחים, למרות שפעולות מסוימות של הנבחרים יכולות להשפיע על מחירי הנכסים של בעליהם. לא רואה זאת בסתירה לכך שבעלי הנכסים יחליטו מה יעשה ברכושם הפרטי.

ההבדל בין נכס פרטי להצבעה / תשלום מיסים / קבלת שירותים מהעירייה הוא פשוט:

בנכס פרטי (כמו חברה פרטית) ראוי שישלטו הבעלים של הנכס (או החברה).
בדיוק כמו שהמלצרים והטבחים ושוטפי הכלים במסעדה (ובוודאי שלא הלקוחות) לא מחליטים באיזה שעות לפתוח אותה או כמה יעלה המבורגר או האם לפתוח סניף חדש , כך לא הגיוני ששוכרים יהיו בעלי הסמכות החוקית לקבל החלטות שנוגעות לרכוש פרטי שלא שייך להם ושהם לכל היותר שוכרים מהבעלים את זכות השימוש בו.

לעומת זאת, עירייה (וממשלה, ברמה הארצית) היא רשות ציבורית שאחראית לנהל את כל הנכסים והשירותים הציבוריים - חינוך, נקיון הרחוב, הביוב הציבורי, מירוצי סוסים ברחוב הראשי , עדלאידע בפורים, או סוגי הפרחים שישתלו בערוגות בשדרה. לכן - הגיוני שמי שישלם לה (ומי שישלוט בה) הם אלו שמשתמשים בשירותים האלה ואלה שצורכים אותם באופן ישיר. הקו הוא אמנם שרירותי (לכאורה) - אבל די הגיוני. תייירים למשל לא זכאים להששתף בקביעה עד כמה קרובים יהיו המלונות לים, ותושבי אילת לא יוכלו גם להם להכריע עבור תושבי ת"א כמה מסלולי אופניים יהיו בעיר.
בעל דירה, אלא אם הוא גר באותה עיר שבה הוא משכיר את הדירה שבבעלותו --- לא נהנה מהשירותים האלה, לא מושפע מהם ישירות, ולכן גם לא הגיוני שיהיה לו קול בהצבעה או חובת תשלום מיסים, מעבר למיסים שקשורים לנכס עצמו ולא למגורים או לשימוש בו. בדיוק כמו שאם אני מחזיק בדירה במדינה אחרת לא הגיוני שאקבל קול להצבעה בפרלמנט שם או אדרש לשלם מיסים מוניציפליים של מגורים ולממן מירוצי אופניים או בירזיות.

העובדה שהשוכרים משלמים את ועד הבית היא עניין של נוהג, לא עניין של חוק וגם לא ראוי שתהיה עניין של חוק.
בדיוק כשם שהשוכר משלם לבעל הדירה על הזכות השימוש בדירה, כך אפשר לדמיין שהוא בעצם משלם לשכור גם על זכות השימוש בבניין ועל השירותים שמוענקים לו במסגרת זו (מעלית, נקיון הבניין, גינון, תקינות התשתיות, וכו'). אחרי הכל, בעלי הדירה הוא גם שותף לבעלות על החלקים המשותפים בבניין.

העובדה שהצ'ק מועבר מהשוכר ישירות לחברת אחזקה או לועד הבית היא סתם עניין טכני.
אם זה "עוזר לך", תדמיין שבפועל השוכרים לא היו משלמים כלום ושכר הדירה היה גבוה בדיוק במידה שמספיקה כדי לממן את התשלום לועד הבית.

אם לשוכר מסויים יש טענות או מאנות או תלונות או הצעות או רעיונות או בקשות לגבי דברים שקשורים לבניין --- הוא יכול להעלות אותם בפני בעל הדירה (כמי שממנו הוא בעצם "רוכש" גם את השימוש בבניין). אם הוא מאוד רוצה, הוא יכול להתנות דרישות אלה גם הסכם, אבל - הוא יצטרך לקחת בחשבון שבעל הדירה לא יוכל להתחייב להחלטות שיתקבלו בועד הבית שכן יש לו קול יחסי בלבד שם ואין זכות וטו.

נערך לאחרונה ב:
לפני מספר ימים הייתה פגישת וועד בית והדיירים.
מה שקרה בפועל זה ששוכרי הדירות הדיחו את הוועד המתפעל ובחרו בנציגם.
לצערי ועוד כמה בעלי דירות שלא הגענו לפגישה ההצעה 'עברה' וזוג שוכרי דירות 'השתלטו' על הבניין.
אני במגעים עם בעלי הנכסים במטרה להדיח מהתפקיד את השוכרים מתפקידם.
השאלה שלי - האם לשוכרי דירות יש זכות הצבעה בבחירת וועד הבית למרות שלא הביאו ייפוי כוח מבעל הנכס שלהם.
ממש לא!
אין דבר כזה.

הם שוכרים .
כשייקנו דירה משל עצמם, אז יהיה להם say

חוצפנים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות השראה לשבת - השתלטות על שטחים ציבוריים? אוף טופיק 6
לאץ' שוכרים עם פלאפון כשר נדל"ן 23
שם משתמש בעייתי איך שוכרים דירה? האם חייבים עורך דין? צרכנות פיננסית 16
W לבטים לגבי התנהלות עם דיירים שוכרים בדירה שלי נדל"ן 21
Oracle קושי במציאת שוכרים לנדל"ן מסחרי נדל"ן 5
S בדיקת שוכרים בנט המשפט ובהוצאה לפועל, כיצד? נדל"ן 3
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ש הצעת השקעה באורלנדו לנכס עם שוכרים ממשלתיים נדל"ן 22
N שוכרים מהגיהנום נדל"ן 100
A שוכרים שלא משלמים ולא מפנים את הדירה נדל"ן 43
hommie [סקר] האם אתם שוכרים או בעלים של דירתכם? שוק ההון 6
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
אני חדש אני חדש (יוצא לחיים עצמאים) - האם אפשר להתמקח על דמי וועד גבוהים בדירות להשכרה? נדל"ן 44
ש האם להסכים להצעת וועד הבית? לשלם על החשמל המשותף כמו בחשבון המים. אוף טופיק 5
N דילמה- תשלום וועד בית לפי שטח הדירה או באופן שיוויוני ושמירה על שלום בית בבניין נדל"ן 25
Arrow האם וועד בית חייב לפרסם דו"ח על מצב הכספים, ואם כן מתי וכמה? אוף טופיק 8

נושאים דומים

Back
למעלה