• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

היכן לחסוך לדירה ובאיזה אופן?

זה יותר יציבות במקום בו אתה גר, שוק השכירות בארץ מאוד נדיף ולא נפוץ במיוחד למצוא אנשים שגרים בשכירות באותה דירה לתקופה ארוכה (= יותר מ15 שנה).
זה חשוב במיוחד כשיש ילדים ויש להם בתי ספר וחברים באזור, זה חשוב כשאתה רוצה להשקיע על הבית שלך בריהוט ושיפוצים.

ההסבר הוא די פשוט - הכנסה פאסיבית קבועה
אין לי שום דבר נגד השקעות נדל"ן (משקיע בנדל"ן בעצמי).
אבל בהשקעות נדלן, כמו בכל השקעה, צריך לעשות חישובים ולא לקנות סתם נכסים במחירים מופרזים.
מה שאני לא מצליח להבין זה כל אותם אנשים שמוציאים הון על נכס למגורים כאשר הם לא היו מוכנים להוציא סכום דומה אם זאת הייתה דירה להשקעה.
ובכלל דירות בארץ זה משהו שלא מובן לי. אנשים שמים את כל ההון שלהם (והרבה פעמים אפילו פי 2 מההון שיש להם) בדירה אחת ויחידה. אין בזה שום הגיון כלכלי.
ופטורה ממס
עד תקרה מסויימת זה נכון. אבל אני חושב שהייתרון הזה קטן בהרבה מהחסרונות של נדל"ן בארץ.
ביטוח מעליות חדות של שכר דירה,
שכר דירה, בניגוד למחיר הנכס, לא יכול להשתנות בצורה קיצונית יחיסת לשינוי בשכר הממוצע של אנשים שגרים באותו אזור.
דוקא העובדה שאני גם בשכירות נותנת לי הרבה יותר גמישות ליום סגריר (הרבה יותר קל לעבור לדירה זולה יותר כשאתה בשכירות).
ואפשרות לגור בנכס שלך אם תרצה.
כתלות במחיר, זה לא תמיד משתלם.

זה יותר יציבות במקום בו אתה גר
אני דוקא רואה יתרון אדיר בגמישות. ביכולת לעבור דירה בקלות ברגע שאני רוצה.
שוק השכירות בארץ מאוד נדיף ולא נפוץ במיוחד למצוא אנשים שגרים בשכירות באותה דירה לתקופה ארוכה (= יותר מ15 שנה).
בכל הדירות שגרתי בהן עד היום, הסיבה היחידה שעזבתי הייתה שאני רציתי לעזוב.
זה שאנשים לא גרים באותה דירה לתקופה ארוכה זה הרבה פעמים כי הם לא רוצים לגור באותה דירה. שינוי זה דבר חיובי ואפילו נדרש לפעמים.
זה חשוב במיוחד כשיש ילדים ויש להם בתי ספר וחברים באזור
באזורים עם הרבה דירות להשכרה, אין שום בעיה למצוא דירה אחרת באותה שכונה (כלומר באותו אזור של בית הספר והחברים).
זה חשוב כשאתה רוצה להשקיע על הבית שלך בריהוט ושיפוצים.
כלומר זה הרבה יותר סולידי לגור בשכירות כי אתה מבזבז הרבה פחות כסף על שטויות :)
וברצינות - שיפוצים זה בעיה של בעל הנכס. אם משהו דורש שיפוץ הוא ישלם וישפץ אותו.
ריהוט מעולם לא הייתה לי בעיה לקנות ולהעביר איתי כשאני עובר דירה.

ההסבר הוא די פשוט - הכנסה פאסיבית קבועה ופטורה ממס, ביטוח מעליות חדות של שכר דירה, ואפשרות לגור בנכס שלך אם תרצה.
אציין את המובן מאליו - ערך עולה של מניה בהחזקתך זו לא הכנסה פאסיבית. זה מקביל לעליית רווח הון, וכמו רווח הון אינו רלוונטי עד שתמכור.
הכנסה פאסיבית היא כסף נוסף שוטף שנכנס אליך לחשבון בלי שתעשה דבר (גם לא תמכור מניות לצורך העניין).
לכן הכנסה פאסיבית במניות קיימת רק בדיבידנדים.
.
-אם עליית הערך של נדלן הייתה דומה היסטורית לעליית ערך מדד המניות ההשוואה הייתה כמובן נכונה(וכנל גם לגבי דיוודנדים ושכירות) אבל היא לא.
מוזמן להיכנס לקישור עמוד 39-40 ולראות. הפער אפילו יותר משמעותי שכן ב-20 שנה האחרונות הדיוודנים המחולקים על יד sp500 ירדו לכ-2% מול ממוצע
היסטורי מ 1870 של 4.33% שאתה יכול לראות כאן.
-כמשקיע אני יכול להגיד לך שאני מעדיף לקנות חברות שלא מחלקות דיוודנים גדולים שכן לאורך זמן זה מקטין את התשואה בגלל מיסוי. אם חברה רוצה לחלק פרסים למשקיעים שלה אני מעדיף buy back על פני חלוקת דיוודנים.
-"הכנסה פסיבית-בלי שתעשה דבר" -לא באמת קיימת גם בנדלן אני בטוח שלחפש שוכרים ולהתעסק איתם לוקח יותר זמן מלמכור מניות.

נערך לאחרונה ב:
-אם עליית הערך של נדלן הייתה דומה היסטורית לעליית ערך מדד המניות ההשוואה הייתה כמובן נכונה(וכנל גם לגבי דיוודנדים ושכירות) אבל היא לא.

איך זה מוריד מנכונות ההשוואה שלי? לא טענתי שעליית ערך הנדל"ן צפויה לעקוף את עליית המניות.
טענתי שצריך להשוות תפוחים לתפוחים וענבים לענבים. תשואה לתשואה, עליית ערך לעליית ערך.
אין לבלבל בין עליית ערך המניות שלך להכנסה פאסיבית, אלו שני דברים שונים.
אם תטען שעליית ערך המניות צפויה לעקוף לאורך שנים על עלייך ערך הנדל"ן אענה שמעולם לא טענתי אחרת.
זה יתרון לשוק המניות, והוא לא היחיד.
אך לתשובה "למה אנשים משקיעים בערימת בלוקים יקרים (נדל"ן)" ולא רק במניות יש בהחלט כמה תשובות טובות.

-כמשקיע אני יכול להגיד לך שאני מעדיף לקנות חברות שלא מחלקות דיוודנים גדולים שכן לאורך זמן זה מקטין את התשואה בגלל מיסוי. אם חברה רוצה לחלק פרסים למשקיעים שלה אני מעדיף buy back על פני חלוקת דיוודנים.

גם אני לא משקיע בדיוידנדים, ואכן המיסוי הופך את זה ללא כדאי גם בעיני. גם זה לא סותר מה שאמרתי..

-"הכנסה פסיבית-בלי שתעשה דבר" -לא באמת קיימת גם בנדלן אני בטוח שלחפש שוכרים ולהתעסק איתם לוקח יותר זמן מלמכור מניות.

הדבר הכי קרוב לזה נמצא בנדל"ן. וזה מספיק טוב לי עד שתמצא מקום יותר טוב.

כלומר זה הרבה יותר סולידי לגור בשכירות כי אתה מבזבז הרבה פחות כסף על שטויות :)
כל מה שאמרת זה זהב. אבל מה לעשות, האשה, המשפחה...
דירה בישראל זה כבר מזמן לא השקעה, למרות השכנועים של אבא ואמא אלא מוצר צריכה לא זול בכלל.

תלוי. אם זוג צעיר קונה דירת 5 חדרים בגוש דן, משפץ עד העצם ומחליף מטבח כל 3 שנים, אז לא. לא זו לא השקעה מוצלחת בכלל.
נכון. גם אם הוא תורם אותה לאגודה למען החייל זה לא.

אבל מה לעשות, האשה, המשפחה
האשה דווקא? זה מגובה במשהו? אצלנו דווקא הגבר רצה בית על שמנו.
אני דוקא רואה יתרון אדיר בגמישות. ביכולת לעבור דירה בקלות ברגע שאני רוצה.
גם אני, אבל זה לא היה נכון כשגידלנו את הילדים. אפשר אולי לזוז באותה שכונה אבל זה מוגבל ומגביל כשאתה עם משפחה.
ההיסטוריה מלמדת שלא רק שזה השקעה אלא אחת ההשקעות הטובות ביותר
זה תלוי בתאריכי ההשקעה ואורכה. היו שנים שזה לא היה כך.
כשאתה רוצה להשקיע על הבית שלך בריהוט ושיפוצים
ריהוט זה לא השקעה ויש להניח שגם רוב השיפוצים הם לא השקעה אלא כי מתחשק.

לנושא השרשור:
אני חוסך לדירה עם תיק השקעות 45% מניות, לא יודע מתי ארצה לרכוש דירה ובאיזה מימון (אם בכלל אצטרך עד שאחליט) ואני גמיש.

איך זה מוריד מנכונות ההשוואה שלי? לא טענתי שעליית ערך הנדל"ן צפויה לעקוף את עליית המניות.
טענתי שצריך להשוות תפוחים לתפוחים וענבים לענבים. תשואה לתשואה, עליית ערך לעליית ערך.
אין לבלבל בין עליית ערך המניות שלך להכנסה פאסיבית, אלו שני דברים שונים..

1. אין השוואה של תפוחים לתפוחים או ענבים לענבים. אתה יכולה להשוות תשואה בין נדלן ושוק ההון ביחס ל std של כל אחד מהם מדד לסיכון/תשואה.
אבל אין מה להשוות בין עליית ערך של מניות לעליית ערך של נדל"ן הדבר היחידי שמשותף להם זה שאתה מקבל אותם כאשר אתה מוכר, אולם
ההבדלים בינהם עצומים גם בממוצע ההיסטורי לטובת מניות, גם בstd שלהם וגם הנזילות של הנכסים.
2. הדבר הנ"ל נכון במיוחד כשמדובר בדיוודנדים, חוסר חלוקת דיוודנדים לא מעיד דבר על החברה בזמן שנכס שלא משלם שכירות....הבנת.
חברה במקום לחלק דיוודנים יכולה להשקיע בפרוייקטים פנימיים בחברה ואז להעלות את הערך שלה משמע שהדיוונדים ועליית הערך הם בעצם
גוף אחד שנקרא חברה וכמו שכתבתי בנושא יש מעבר מאוד ברור ב-20 שנה האחרונות מחלוקת דיוודנדים להשקעה בחברה ומבחינת תשואה כללית בשוק אין לזה שום משמעות, בנדלן זה ממש לא המצב.
3. מה שכן התכוונת להגיד הוא שקיים ביטחון בדיוונדים ותשואה משכירות שמאפשר לך להסתכל עליהם כמו תלוש משכורות. הביטחון הזה נובע מכך שה-std של שניהם נמוך יחסית לעליית הערך : 1.74 עבור דיוודנדים ו 2.05 עבור שכירות מול 21-23 בעליית ערך של מדדי המניות ו 9-11 בדירות.
אם מכיוון שהדיוודנדים והשכירות הם בעלי מעט std אתה רוצה לקרוא להם תפוחים ובגלל שעליית הערך במניות ודירות הם ה-std גבוהה אתה רוצה לקרוא להם תפוזים שיהיה...אבל בטוח שהמשפט "תשואה לתשואה, עליית ערך לעליית ערך" הוא לא נכון כי שניהם זה תשואה.

אין מה להשוות בין עליית ערך של מניות לעליית ערך של נדל"ן הדבר היחידי שמשותף להם זה שאתה מקבל אותם כאשר אתה מוכר, אולם ההבדלים בינהם עצומים גם בממוצע ההיסטורי לטובת מניות

אז למה אי אפשר להשוות? הנה השוות. הפער בינהם עצום ולטובת המניות. זאת השוואה, וצד אחד יצא גדול מהשני.-המניות. מה הבעיה בהשוואה?
אפשר להשוות גם שקית תפוחים למשאית תפוחים ולהגיד שבמשאית יש תכולה גדולה יותר של תפוחים.
אי אפשר להשוות תפוחים לענבים ולשאול מה יותר בננות.
עליית ערך היא עליית ערך.
הכנסה פאסיבית היא הכנסה פאסיבית.
הכנסה פאסיבית היא לא אשליה של משכורת, היא תזרים קבוע שנכנס בפאסיביות. תקרא לזה משכורת שלישית אם אתה רוצה, אבל זאת לא אשליה, זה באמת תזרים קבוע. הוא נכנס בלי שתמכור דבר ומכאן ניתן לומר שהוא גם פאסיבי. כל עוד לא קרה כלום- תמשיך לקבל אותו. זאת המשמעות של פאסיביות.

מה שכן התכוונת להגיד הוא שקיים ביטחון בדיוונדים ותשואה משכירות שמאפשר לך להסתכל עליהם כמו תלוש משכורות.

לא זה לא. לביטחון אין שום קשר לזה. אמרתי אמנם שהנדל"ן יותר יציב אבל יותר התמקדתי בכך שהכסף שנכנס משכירות הוא הכנסה פאסיבית ואילו מכירת מניות ברווח היא לא. זה לא אומר שנדל"ן הוא הכנסה פאסיבית בגלל היציבות שלו. אין קשר.
הכנסה פאסיבית יכולה להיות מדברים לא יציבים כמו מכונת ממתקים באמצע קניון בזמן הקורונה. רק שפעם ב מישהו יעבור וישים שם שקל. והופ, הנה הכנסה פאסיבית לא יציבה.

בטוח שהמשפט "תשואה לתשואה, עליית ערך לעליית ערך" הוא לא נכון כי שניהם זה תשואה.

לא נכון. אתה יכול לחשב את שניהם ביחד ולקרא לזה "תשואה" אבל זה לא הופך עליית ערך להכנסה פאסיבית. אתה יכול גם לקחת את התפוחים והענבים ולחשב אותם כ"פירות"- זה לא יהפוך את התפוחים לענבים.

אנחנו מתדיינים פה על לוגיקה אז אני ממליץ לך לפשט את מה שאתה אומר כי טיעון לוגי טוב הוא קל ופשוט להבנה. אתה מתחיל לדבר על std אבל אני לא מכיר את המושג (ואין לי בעיה להודות בזה) וזה לא הופך את הטיעון שלך לנגיש יותר, בטח לא שאתה חולק על משהו כל כך בסיסי. איך קשר בין הכנסה פאסיבית למכירה בערך מלבד העובדה ששניהם מגולמים בסוף בכסף ושניהם יכולים להגיע מהשקעה בנכסים.

אמרתי אמנם שהנדל"ן יותר יציב אבל יותר התמקדתי בכך שהכסף שנכנס משכירות הוא הכנסה פאסיבית ואילו מכירת מניות ברווח היא לא. זה לא אומר שנדל"ן הוא הכנסה פאסיבית בגלל היציבות שלו. אין קשר.
הכנסה פאסיבית יכולה להיות מדברים לא יציבים כמו מכונת ממתקים באמצע קניון בזמן הקורונה. רק שפעם ב מישהו יעבור וישים שם שקל. והופ, הנה הכנסה פאסיבית לא יציבה.
מעניין. לך ולי יש כנראה הגדרות בדיוק הפוכות למה זה הכנסה פאסיבית.
מבחינתי מניות זה לחלוטין הכנסה פאסיבית. כל מה שאני צריך לעשות כדי לקבל כסף זה ללחוץ על כפתור והופ יש לי כסף.
לעומת זאת נדל"ן דורש המון עבודה (אני יודע, יש לי כמה דירות), אתה יכול אולי לקרוא לזה הכנסה סמי-פאסיבית או משהו כזה, אבל פאסיבי זה ממש לא.
כנ"ל גם מכונת ממתקים - זה דורש המון עבודה של תחזוקה, מילוי, איסוף הכסף וכו'. זה ממש ממש לא פאסיבי.

אנחנו מתדיינים פה על לוגיקה אז אני ממליץ לך לפשט את מה שאתה אומר כי טיעון לוגי טוב הוא פשוט וקל להבנה. אתה מתחיל לדבר על std אבל אני לא מכיר את המושג (ואין לי בעיה להודות בזה) וזה לא הופך את הטיעון שלך לנגיש יותר, בטח לא שאתה חולק על משהו כל כך בסיסי. איך קשר בין הכנסה פאסיבית למכירה בערך מלבד העובדה ששניהם מגולמים בסוף בכסף ושניהם יכולים להגיע מהשקעה בנכסים.

challenge excepted-אני יגיד שיש לי בעיה עם טיעונים לוגיים נגישים בגלל שלרוב הם דרך שלא אנשים לבלבל בין common sense לעובדות:

בו נחליף את הרעיון של הכנסה פאסיבית בנוחות וקושי לממש את ההכנסה, למה? כי בו נודה בעובדה שגם הכנסה משכירות דורשת מאיתנו זמן והשקעה.
אם הייתי צריך לדרג הייתי שם:
1. דיוודנדים, 2. מכירת ניירות ערך(בפקודה אוטומטית), 2. תגבולי שכירות. 3. מכירת ניירות ערך(לא אוטומטית). 4. מכירת בית.
אני אישית לא חושב שיש הבדל במאמץ בין ה -3 הראשונים תוך כדי שלפעמים התעסקות עם שכירות יכולה להיות מעייפת מכל השלושה.
אם אתה רוצה להמיר את המושג של הכנסה פאסיבית בנוחות אתה מוזמן להעביר את הקו איפה שאתה מעוניין.

2. השוואה בין נכסים, כדי להשוות בין נכסים אתה צריך לבחור מה רוצים להשוות. אם נחליט לדוגמא להשוות תשואות ממוצעות אז אין שום
ספק שמשחק בו 50% מהזמן מורידים לך את הראש ו 50% מהמזמן אתה מרוויח מליון שקל הוא השקעה מצוינת.
אולם אם לא נציג גם את הסיכון קשה מאוד לדעת את אופי ההשקעה והאם פסיכולוגית נוכל לעמוד ברכבת ההרים שבסופה נמצאת התשואה.
יש הרבה דרכים למדוד סיכון, בשוק ההון המדד המקובל היום נקרא beta אולם הוא פחות נפוץ בנדלן, במקום זה כדי להשוות נהוג להשתמש ב std( standard deviation) או בעברית סטיית תקן.
מהו-std אומר, std הוא מדד לתנודתיות ומטרתו למדוד כמה הערך מתפזר סביב הממוצע.
הינה דוגמא להתפזרות של מבחני IQ כאשר SD זה standard deviation:

standard-deviation-example-4.png

נתונים על העקומות: המרכז של העקומה מייצג את הממוצע של ההתפלגות, במקרה השמאלי נראה סביב 100 , ה-SD(סטיית תקן) מייצג את המרווח בו 68% מהדוגמאות נופלות במקרה השמאלי בין 100-7.9 ו 100+7.9 .
עכשיו בו ניקח את הגרפים היפים האלה ונשתמש בהם כדי להסביר על השקעות, כמו שכתבתי ה std בהשקעות אליהם אנחנו מדברים הינו:"1.74 עבור דיוודנדים ,2.05 עבור שכירות , 21-23 עבור עליית ערך של מדדי המניות ו 9-11 עבור עליית ערך של דירות" לכן בשביל אילוסטרציה נבחר את הימני ביותר(השמן ביותר) להיות עליית ערך בשוק המניות, אחריו באמצע זה עליית ערך בשוק הנדל"ן, ומשמאל זה התשואה משכירות/דיבדנים.

מכיוון שהתשואה משכירות/דיבדנים משתנה כל כך מעט עם הזמן נוח מאוד להתייחס אליה כשמתכננים לעתיד(מדד לסיכון) ולכן קל לראות בא משכורת קבועה. לעומת זאת מכיוון שהגרף המרכזי והשמאלי משתנים הרבה מאוד קשה יותר לנבא כיצד הוא יתנהג בעתיד ולכן קשה יותר לקחת אותו בתכנון עתידי.

3. הסיפור ב-2 וב-1 מביא אותנו לתגובה לציטוט הזה: "עליית ערך היא עליית ערך.הכנסה פאסיבית היא הכנסה פאסיבית."
מכיוון שהשקעה במכירת מניות או אגח לצורך העניין לא דורשת יותר מאמץ מאשר קבלת שכירות שניהם יכול להוות משכורת שלישית, האלמנט היחידי
שלעליית ערך של מניות או של נדלן אין זה std מספיק נמוך בשביל להסתמך עליו כמקור הכנסה. את הבעיה הזאת אפשר לפתור בעזרת גיוון תיק
מנייתי בין מדינות והכנסת אג"ח ואלמנטים אחרים בעלי קורלציה נמוכה ותשואה חיובית לתיק , לצורך ההשוואה אני יכול לבנות תיק 70% אגח 30% מניות שיענה בכללותו להגדרה שלך של הכנסה פאסיבית. באותה מידה אני יכול לבנות תיק מניות מוטות דיוודנדים או תיק עם high yield bonds.

מעניין. לך ולי יש כנראה הגדרות בדיוק הפוכות למה זה הכנסה פאסיבית.
מבחינתי מניות זה לחלוטין הכנסה פאסיבית. כל מה שאני צריך לעשות כדי לקבל כסף זה ללחוץ על כפתור והופ יש לי כסף.
לעומת זאת נדל"ן דורש המון עבודה (אני יודע, יש לי כמה דירות), אתה יכול אולי לקרוא לזה הכנסה סמי-פאסיבית או משהו כזה, אבל פאסיבי זה ממש לא.
כנ"ל גם מכונת ממתקים - זה דורש המון עבודה של תחזוקה, מילוי, איסוף הכסף וכו'. זה ממש ממש לא פאסיבי.

נצמד למינוח- הכנסה פאסיבית היא הכנסה מגיעה בפאסיביות - לא מפעולה כלשהי. זה לא מעיד על הדרך שבה השגת אותה.
אין קשר בין העבודה שאנחנו עושים בתחום לבין הדרך שבה אנחנו מקבלים את הכסף מההשקעה.
ברור לכולם שהעיסוק בנדל"ן הוא לא תחום פאסיבי בכלל, ושההפך הוא הנכון (דורש עבודה רבה, תחזוקה מדי פעם, תקשורת עם שוכרים ועוד).
אך ההכנסה השוטפת מנדל"ן מגיעה באופן פאסיבי מבלי שתעשה דבר, כפי שקרה לי בשנה האחרונה.
כנ"ל גם לגבי מכונת הממתקים - ברגע שמישהו קנה את הסוכריה אולי בעל המכונה יכל להיות בחופשה, או לאתר נכסים חדשים.
לעומת זאת כשאני ממיר כסף במניות אני עושה עסקה - גם אם אני קונה וגם אם אני מוכר. זאת פעולה - ולכן בהגדרה זאת לא הכנסה פאסיבית. זאת פעולה בתוך ההשקעה, שאף משפיעה על תיק המניות שלי. היא דורשת חשיבה ואחריות. ההכנסה הפאסיבית עצמה - לא.
דרך לבדוק את הדבר הזה- אתה יכול להוריש הכנסה פאסיבית גם למי שאין לו מושג בכלכלה והוא יהנה ממנה.
אם תוריש לו תיק מנייתי - לך תדע.
זה ההבדל.
ועוד הבדל, אפשר להפריד את התשואה מהנכס.
אני יכול שתהיה לי דירה, ושכל השכירות תגיע לבן שלי, או לסבתא שלי. כנ"ל לגבי כסף ממכונת ממתקים.
אני לא יכול לעשות את זה באופן קבוע בתיק מנייתי- אלא רק למכור חלקים ממנו ולשלוח להם את הרווחים. בשביל להוציא כסף צריך לעשות פעולה. קטנה-אבל כזאת שמשפיעה על שווי הנכס.
הבדל סמנטי לחלוטין, שלא נגזר מהעיסוק בכלליותו. עם הזמן הזמן הבנתי שהחיים הם לא רק הכנסה פאסיבית אלא גם הגנה מפני אינפלציה, פיזור וכ'ו ולכן התחלתי להשקיע גם במניות.
אבל לא בשביל ההכנסה הפאסיבית, וחשוב להבין בשביל מה אתה משקיע במה שאתה משקיע.

נערך לאחרונה ב:
נצמד למינוח- הכנסה פאסיבית היא הכנסה מגיעה בפאסיביות - לא מפעולה כלשהי. זה לא מעיד על הדרך שבה השגת אותה.
אין קשר בין העבודה שאנחנו עושים בתחום לבין הדרך שבה אנחנו מקבלים את הכסף מההשקעה.
ברור לכולם שהעיסוק בנדל"ן הוא לא תחום פאסיבי בכלל, ושההפך הוא הנכון (דורש עבודה רבה, תחזוקה מדי פעם, תקשורת עם שוכרים ועוד).
אך ההכנסה השוטפת מנדל"ן מגיעה באופן פאסיבי מבלי שתעשה דבר, כפי שקרה לי בשנה האחרונה.
ההגדרה שלך קצת סותרת את עצמה.
מצד אחד אתה אומר שההכנסה לא מגיעה מפעולה כלשהי, מצד שני אתה מסכים שבנדל"ן צריך לעשות המון פעולות והמון עבודה. אז איך בדיוק הכנסה מנדל"ן היא פאסיבית?
כנ"ל גם לגבי מכונת הממתקים - ברגע שמישהו קנה את הסוכריה אולי בעל המכונה יכל להיות בחופשה, או לאתר נכסים חדשים.
אבל כמה עבודה הוא השקיע כדי שהמכונה תיהיה שם? כמה עבודה הוא השקיע כדי שיהיו סוכריות במכונה כשמישהו רצה לקנות אותן? כמה עבודה הוא השקיע כדי שהמכונה תעבוד?
אתה גם יכול לעבוד בהייטק שנה ולחסוך את המשכורת ואח"כ לצאת לחופשה. זה לא אומר שעבודה כשכיר זאת הכנסה פאסיבית.
לעומת זאת כשאני ממיר כסף במניות אני עושה עסקה - גם אם אני קונה וגם אם אני מוכר. זאת פעולה - ולכן בהגדרה זאת לא הכנסה פאסיבית. זאת פעולה בתוך ההשקעה, שאף משפיעה על תיק המניות שלי. היא דורשת חשיבה ואחריות. ההכנסה הפאסיבית עצמה - לא.
מה?
שאני אבין - לעבוד קשה שנים מבחינתך זה פאסיביות אבל ללחוץ על כפתור זאת "עבודה"?
נו באמת.
דרך לבדוק את הדבר הזה- אתה יכול להוריש הכנסה פאסיבית גם למי שאין לו מושג בכלכלה והוא יהנה ממנה.
אם תוריש לו תיק מנייתי - לך תדע.
אני רוצה לראות אותך מוריש נדל"ן למישהו שלא מבין בזן או מכונת ממתקים. באמת נראה לך שישאר משהו מההשקעה הזאת?
תיק מניות לעומת זאת אפשר יחסית בקלות ללמד בנאדם מה לעשות. עזוב ללמד, אפשר לכתוב תוכנה בקלות שתייתר אפילו את הפעולות הבסיסיות של האדם ופשוט תדאג שהוא יקבל את אותם 3-4% בשנה ישר לחשבון הבנק.
הבדל סמנטי לחלוטין, שלא נגזר מהעיסוק הגדול. עבודה יכולה להיות קשה, הכנסה פאסיבית מגיעה אחרי עבודה קשה.
אם עבדת כדי לקבל את ההכנסה אז היא בהגדרה לא פאסיבית.
הכנסה פאסיבית היא כזאת שאתה לא צריך לעבוד בשבילה.
אבל לא בשביל ההכנסה הפאסיבית, וחשוב להבין בשביל מה אתה משקיע במה שאתה משקיע.
אני משקיע במניות בשביל ההכנסה הפאסיבית.
אני משקיע בנדל"ן למרות שאני יודע שזה לא פאסיבי, בין הייתר בשביל הגיוון ובשביל העניין. ברגע שימאס לי להשקיע בזה זמן/מאמץ אני אמכור את הנדל"ן ואעבור ל100% השקעה פאסיבית במניות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א היכן להשקיע 300 אלף שקל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
W היכן לסחור במניות? שוק ההון 19
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
I היכן להשכיב קרן חירום? פקדון נזיל, עו"ש או קרן כספית? פוסטים מאיכות נמוכה 1
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
א היכן אתם ואתן קוראים וקוראות חדשות פיננסיות? פוסטים מאיכות נמוכה 17
י היכן הכי זול להפקיד/ לפדות צ׳ק אמריקאי מתוכנית הסיוע האמריקאית? צרכנות פיננסית 3
O התלבטות היכן ללמוד מדמ"ח התפתחות אישית 19
O היכן אוכל ללמוד על השקעות נדל"ן? נדל"ן 3
S היכן ניתן לראות תשואות שנתיות לקרנות פנסיה? אוף טופיק 2
ר היכן לעשות ביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 10
A היכן לעשות ביטוח נסיעות 'חינמי' צרכנות פיננסית 59
G השקעה בנדל״ן- היכן? נדל"ן 3
ל הפקדת כסף לפיקדון בבנק- 250,000 ש''ח היכן הכי אטרקטיבי? שוק ההון 12
ג פליי קארד פרימיום, היכן לעשות? צרכנות פיננסית 6
י היכן ניתן להשיג ליטר מי חמצן בריכוז 3% ב 11 ש"ח -- בירושלים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Fitch הלוואה של 30,000 ש"ח ללא ריבית וללא הצמדה - היכן? צרכנות פיננסית 19
N השוואה שביצעתי בעולם ה: "היכן לנהל את הכסף" שוק ההון 3
N היכן כדאי לרכוש אג"חים ישראלים שוק ההון 6
פשפש היכן כדאי לשמור מזומן שוק ההון 24
ג IB - היכן יושב הכסף שוק ההון 19
ל הנדסת אינסטלציה-היכן? התפתחות אישית 4
P היכן כדאי להחנות כסף? שוק ההון 9
Y היכן העמלות נמוכות ביותר למשקיעים סכומים נמוכים שוק ההון 5
Y היכן להשקיע 150 אלף שקלים? שוק ההון 16
tomer111 היכן קונים IWDA ? שוק ההון 5
G איך להכין מוצרלה? או היכן קונים מצרכים אוף טופיק 0
זאב היכן אתם גרים ? אוף טופיק 7
זאב קורס השקעות בנדל"ן, היכן אפשר לעשות ? התפתחות אישית 2
Y התלבטות היכן לנהל תיק השקעות צרכנות פיננסית 16
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
א לקחת משכנתא יותר גדולה כדי לחסוך לנכס נוסף נדל"ן 5
Sp0 קניית יאכטה למגורים כדי לחסוך פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
ס בן 27 שמתחיל לחסוך לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M האם הייתם מרגישים בנוח לחסוך את חסכונות חייכם בקרן מחקה עולמית\סנופי *סינטתית*? פוסטים מאיכות נמוכה 13
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
M כיצד לחסוך מזומן שבידיי ובנוסף הפקדות חודשיות לטובת פרישה לגמלאות בעוד 10-12 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
M שיטות לחסוך כסף בצורה יומ-יומית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
S מה המקסימום צבירה שניתן לחסוך בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
F מתכנן לחסוך ל 20 שנה בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 11
A האם אני יכול לחסוך עבור משפחתי, מבלי אישור שלהם? שוק ההון 36
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
A פרעון מוקדם למשכנתא - כל הטריקים לחסוך כסף צרכנות פיננסית 62
I הגבול בין לחסוך ולהשקיע לבין להנות יומני מסע אישיים 21
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2

נושאים דומים

Back
למעלה