• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם תוכנית מחיר למשתכן הגיע לכדי מיצוי?

Shnizelia

משתמש בכיר
דירוג
2,020
אני מסתכל על המכרזים החדשים של "מחיר מטרה" או איך שקוראים לזה היום אחרי מיתוג מחדש על ידי שר השיכון התורן והמחיר למ"ר בפריפריה נושק לכיוון ה-15-16 אלף שקל לפני הצמדות. בחישוב מהיר דירה של 100 מ"ר + חנייה תעלה בסביבות ה-1.6 - 1.7 מיליון שקל.

אני מבין שביחס לשוק המחיר מגלם הנחה, אבל כמה כבר זוגות מסוגלים להביא 400 אלף מהבית + להתמנף עם משכנתא של 1.2 - 1.3? הרי כל המטרה של התוכנית הייתה לעזור לזוגות בלי משכורות עתק או כסף של המשפחה להגיע לקורת גג.

תוסיפו לזה שכל המכרזים החדשים ללא היתרי בנייה ונמצאים רק בשלבים הראשוניים ביותר. לדוגמא זוג שיזכה בהגרלה של ה-17.7 בדירה באשדוד במחיר של 15 אלף למ"ר (1.6 מיליון שקל) לא יראה את הדירה לפני 2027 - 2028. בינתיים יצטרכו לשלם שכירות או לגור אצל ההורים.

בקיצור איך שאני רואה את זה אחרי שיסיימו להגריל את השאריות מהתקופה של כחלון התוכנית הופכת לחסרת טעם. כנראה השלב הבא יהיה דירות לשכירות לטווח ארוך בתוכנית ממשלתית כלשהי.

מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:
אני מסתכל על המכרזים החדשים של "מחיר מטרה" או איך שקוראים לזה היום אחרי מיתוג מחדש על ידי שר השיכון התורן והמחיר למ"ר בפריפריה נושק לכיוון ה-15-16 אלף שקל לפני הצמדות. בחישוב מהיר דירה של 100 מ"ר + חנייה תעלה בסביבות ה-1.6 - 1.7 מיליון שקל.

אני מבין שביחס לשוק המחיר מגלם הנחה, אבל כמה כבר זוגות מסוגלים להביא 400 אלף מהבית + להתמנף עם משכנתא של 1.2 - 1.3? הרי כל המטרה של התוכנית הייתה לעזור לזוגות בלי משכורות עתק או כסף של המשפחה להגיע לקורת גג.

תוסיפו לזה שכל המכרזים החדשים ללא היתרי בנייה ונמצאים רק בשלבים הראשוניים ביותר. לדוגמא זוג שיזכה בהגרלה של ה-17.7 בדירה באשדוד במחיר של 15 אלף למ"ר (1.6 מיליון שקל) לא יראה את הדירה לפני 2027 - 2028. בינתיים יצטרכו לשלם שכירות או לגור אצל ההורים.

בקיצור איך שאני רואה את זה אחרי שיסיימו להגריל את השאריות מהתקופה של כחלון התוכנית הופכת לחסרת טעם. כנראה השלב הבא יהיה דירות לשכירות לטווח ארוך בתוכנית ממשלתית כלשהי.

מה דעתכם?
א. שמחיר למשתכן או מחיר למטרה, המטרה היחידה שלו זה תקשורת ופופוליזם, וכל זמן שזה עובד אז יהיה,
ב. מימלא המטרה לא היתה "לעזור לזוגות בלי משכורות עתק או כסף של המשפחה להגיע לקורת גג." לא זכור לי שמי שמרוויח 100,000 ש"ח בחודש לא יכול להצטרף?
ג. דעתי כל זמן שמחלקים כאן סתם כסף תקח, אבל אל תשכח להעיף את מי שעושה שטיות כאלה

אני חושב שהמטרה המקורית הייתה לעזור לזוגות רגילים להגיע לקורת גג. לכן נתנו הטבה של 10% הון עצמי על דירה במחיר עד 1.35 מיליון. בהגרלות הראשונות היה ניתן לקנות 4 חדרים במרכז במחיר הזה.

נערך לאחרונה ב:
לדעתי התוכנית חיה ובועטת! אמנם יקח 5-7 שנים לרוב הדירות להיות מוכנות כי אין אפילו היתרי בנייה, אבל בניגוד לתוכנית הישנה - בתוכנית החדשה ההצמדה למדד תשומות הבניה מתחילה רק מרגע חתימת החוזה, כלומר קונים דירה במחיר מופחת וקבוע, בזמן ששאר מחירי הדירות עולים..

למיטב הבנתי במכרזים החדשים ההנחה תהיה תמיד עד 300-500 אלף או 20% הגבוהה מבין השניים. כלומר אם המחיר למטר עולה מ-18 ל-20 תקבל 300 אלף הנחה על ה-20. זה לא כמו בתוכניות הישנות שהזוכים היו נועלים מחירים של 2017-2018.

במצב הזה אין לי רואה סיבה למה לחכות 5-7 שנים כאשר אנשים לא יודעים במה הם זכו בכלל.

למיטב הבנתי במכרזים החדשים ההנחה תהיה תמיד עד 300-500 אלף או 20% הגבוהה מבין השניים. כלומר אם המחיר למטר עולה מ-18 ל-20 תקבל 300 אלף הנחה על ה-20. זה לא כמו בתוכניות הישנות שהזוכים היו נועלים מחירים של 2017-2018.

במצב הזה אין לי רואה סיבה למה לחכות 5-7 שנים כאשר אנשים לא יודעים במה הם זכו בכלל.
אני לא הבנתי את זה ככה. השמאי הממשלתי מבצע שומה (בהגרלה שנסגרה עכשיו, השומה היא מסוף 2020) והמגבלות של 20% \ 300-500 אלף הם ביחס אליה. כלומר כשהזוכה יצטרך לשלם, זה לפי השומה שכבר בוצעה, לא מבצעים שומה חדשה בהתאם לשינויים בשוק.
כן יש איזשהו אלמנט של חוסר וודאות כי מצמידים את השומה ואת מגבלת ה300-500 למדד המחירים לצרכן (??) + 1%, אז שכל אחד יעשה את השיקולים שלו, אבל לא חושב שההנחה באמת מוגבלת ל300-500 אלף.

צריך לבדוק את זה, אבל ככל שהמחיר למ"ר במכרזים עולה יותר ויותר זוגות priced out of the market. אם במכרזים הישנים 10-15 אלף למ"ר היו קונים דירה במרכז היום אלה מחירים של אשדוד/נתניה.

איך שלא מסובבים את זה התוכנית משרתת זוגות שכבר יש להם הון עצמי מכובד ו/או יכולת להתמנף עם משכנתא רצינית. השאר סתם משתתפים בהגרלות רוב הסיכויים שהם בכלל לא יצליחו לממש את הזכייה.

התוכנית במתכונת הנוכחית לא עושה דבר למעט הגדלת הפערים בחברה. אם יטילו מבחן הכנסה אז יגרילו דירות לזוכים שלא יכולים לקנות.

אם כמות הדירות תעלה על כמות הזוגות הצעירים הנוספים כל שנה התוכנית. תנצח בסוף.

מספר הזכאים שנרשמו להגרלה הקודמת (זוגות, או בודדים מעל גיל 35) 120,000 מתוכם זכו 10,000 בהגרלה הנוכחית השתתפו 112,500 זאת אומרת שנוספו 2500 ברבעון בערך אמור להיות הרבה יותר. מספר הנישאים בשנה אמור להיות בערך כמו חצי ממספר הלידות לפני x שנים בשנת 1994 נולדו 145,000 בישראל.
המסקנה שרבים לא נרשמים (במציאות במגזר הערבי נרשמים אחוז קטן מהזכאים).

בכל אופן אם הצריכה היא 107,000 (אחרי ההגרלה הנוכחית) ובתוספת 10,000 לשנה ואם המדינה משווקת 30,000 בשנה כמו ההבטחות על שנה זו תוך 5-6 שנים העסק נגמר.

תצביעו לי.....

זו תוכנית שצריך לקבור מעצם זה שיש בה הגרלה, ומדינה לא יכולה להתנהל ככה.
אולי נגריל גם הקרנות לחולי סרטן? או את הזכות לנסוע בנת"צ ?
הגרלה היא שיטה לא הכי טובה אבל לפעמים הטובה שיש.
אם לא תעשה הגרלה תצטרך לקבוע קריטריונים שונים שיהיו מקובלים על כל גורמי הקואליציה + הייעוץ המשפטי. בנתיים הדירות יחכו לילדים שלנו.

וזה שיש באגים זה קיים בכל קריקיטוריון.

בנוסף בהמשך להודעתי הקודמת ההגרלה היא רק לקבוע סדרי קדימה אבל בסוף כולם יקבלו.

איך התוכנית תנצח אם המחירים בתוכנית עולים כל הזמן?

לפני מספר שנים דירות בראשון לציון הוגרלו ב-10,000 ש"ח למ"ר. במכרזים החדשים אין מחירים כאלה אפילו באשקלון.

לדעתי יותר הגיוני שיגמר מאגר הצעירים שמסוגלים לרכוש דירות דרך התוכנית.

לא כולם יקבלו , וגם אם כולם יקבלו , לא יקבלו את אותה ההנחה.
אם לא כולם אז כמעט.
ואתה מעדיף שכולם לא יקבלו מתנות מאשר שפלוני יקבל מתנה יותר גדולה ממך ? (לעקור עין אחת ולשכן שתיים).

מוזר לומר את זה על תוכנית שהגדילה ביקושים.
לא אני חשבתי על הפתרון הזה, אבל בגלל זה הלכו על הגרלות. מה גם שאין נתונים שמראים שהתכנית אחראית להגדלת הביקוש, למרות שאני לא פוסל את זה - יש דברים שפשוט לא יודעים.

. מה גם שאין נתונים שמראים שהתכנית אחראית להגדלת הביקוש, למרות שאני לא פוסל את זה - יש דברים שפשוט לא יודעים.
יש הרבה, כל כלכלן מבין זאת, לא שצריך להיות כלכלן גדול כדי להבין זאת.

יש הרבה, כל כלכלן מבין זאת, לא שצריך להיות כלכלן גדול כדי להבין זאת.
למשל? איך אפשר להבין כמה מהעלייה בביקוש נוצרה בגלל התכנית, וכמה בגלל הבהלה לנדל"ן שבגללה קמה התכנית?

לא אני חשבתי על הפתרון הזה, אבל בגלל זה הלכו על הגרלות. מה גם שאין נתונים שמראים שהתכנית אחראית להגדלת הביקוש, למרות שאני לא פוסל את זה - יש דברים שפשוט לא יודעים.
תוכנית שמעודדת קניה דירה גם כאילו שלא רצו מגדילה ביקוש בהגדרה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
M כמה שאלות על תוכנית העלת מסים של האוצר למימון מלחמה מיסים 4
מ תוכנית מילוט אוף טופיק 26
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
Zach Moshe תוכנית Insured Bank Deposit Sweep של IB - יש חסרונות? שוק ההון 1
yancuk תוכנית עבודה עבור רכישת נכס נדל"ן 10
milx תוכנית חסכון לנכדים שתחולק לאחר פטירת הסבתא פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 41
ע גיל 60 ומיסוי מניות RSU לפי תוכנית 102 מיסים 5
מ עליית מחירי הדירות החדשות יותר לעומת דירות ישנות - תוכנית פעולה נדל"ן 23
1337justme למה לא תוכנית חסכון צמודת מדד? שוק ההון 22
Z תוכנית espp ב-E-trade איך מקבלים את הכסף ואילו עמלות נדרשות? שוק ההון 1
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S לאיזה חברת אשראי יש את תוכנית הפינוקים הטובה ביותר ? צרכנות פיננסית 26
L תוכנית חיסכון בדולרים השקעות אלטרנטיביות 3
Bear תוכנית חדשה, מזרח רחוק, מושגים שוק ההון 7
yancuk תוכנית מניות שוק ההון 5
ד השלכות תוכנית המטרו על היצע הדירות והתחדשות עירונית נדל"ן 2
U נאותות תוכנית השקעה במרג'ין על vnq ב IB תוך כדי שוק קורס שוק ההון 10
E תוכנית המתאר החדשה של ת"א נדל"ן 1
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
M תוכנית להשקעה לטווח ארוך - יעד של 15000 הכנסה פסיבית בחודש שוק ההון 5
S תוכנית ההשקעה שלי - פוסט ראשון! שוק ההון 14
G תוכנית חיסכון מזרחי טפחות לקשיש שוק ההון 4
H תוכנית השקעה s&p 500 שוק ההון 7
anonyshmeger ערוץ 2 תוכנית חסכון - ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 1
H תוכנית ליום גשום צרכנות פיננסית 2
navv תוכנית השקעה ומטרה - אשמח לחוות דעת ורעיונות שוק ההון 17
A תוכנית המאה - הזדמנות או סיכון מיותר? נדל"ן 34
ג תוכנית השקעה ומס רכישה נדל"ן 35
ש מהי תוכנית אג"ח למי שרוצה שישים אחוז אג"ח שוק ההון 0
S תוכנית ה qe של הפד שוק ההון 6
4 תוכנית חיסכון ב-Pepper שוק ההון 100
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3
Odnight תוכנית ההשקעה שלי - אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 6
F תוכנית שותפים של Amazon התפתחות אישית 3
כ תוכנית מומלצת לסלולרי עבור נסיעה קצרה לחו"ל אוף טופיק 4
קורא הדוק תוכנית פנסיונית - אשמח לשמוע דעות שוק ההון 33
U תוכנית הסבה - הייטק פלוס התפתחות אישית 1
A תוכנית לא דיברת לא שילמת - סלולארי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
ד תוכנית השקעה בהראל ( מגוון ) כחלופה לבנק צרכנות פיננסית 15
Y תוכנית חסכון בpepper שוק ההון 7
בוריס יופה תוכנית חיסכון פרטי לילד שוק ההון 0
mudale222 תוכנית חסכון לשנה - ריבית 3%! שוק ההון 43
ו תוכנית השקעות שלי - שלב 1 שוק ההון 8
sigler05 פתיחת תוכנית חסכון/פקדון שוק ההון 2
c881 תוכנית חיסכון לכל ילד שוק ההון 420
ארגמן למה אין תוכנית פנסיה לפרישה מוקדמת במקדם 400? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
A איך עובדת תוכנית ESPP? שוק ההון 141
D תוכנית חיסכון: השקעה פעם ברבעון לעומת השקעה כשאפשר שוק ההון 4
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 13

נושאים דומים

Back
למעלה