• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

במידה ויהיה מיתון

להסתכל רק על שיעור האבטלה זה להתעלם מחלק מהותי מהעניין. כשחלקים מכוח העבודה נאלצים לעסוק במקצוע או בתפקידים שלא תואמים להכשרה או לוותק שלהם, החברה כולה משלמת על זה מחיר מבחינת תקבולים ובזבוז של עלות ההכשרות שלהם. זה גם מקשה עליהם לחזור חזרה לתפקידים הקודמים, קריירה זה לא משחק מחשב שאפשר להפסיק באמצע ולחזור לשחק מתי שרוצים. עבור בוגרים טריים זה ממש מגביל את היכולת למקסם את הקריירה שלהם. יש מקצועות שקשה להשיג בהם ניסיון גם בלי מיתון ועבורם זה ממש מכה קשה.
אני מאמין שהשוק במיתון בדרך כלל יותר רציונלי ולכן אני מצפה שהיעילות בו עולה לעומת תקופות של שגשוג (ששם אי רציונליות עולה לטעמי). לכן, אני לא ממש מסכים בנקודה זו. הסיבה שלא מוצאים עבודה היא שהתעשייה של אותו מקצוע לא מסוגלת לקבל את כל הבוגרים אז היא בוחרת את הטובים ביותר שמתאימים לה. זה מאוד דומה לתהליך התייעלות רק בלי הפיטורין.

ברור שלאנשים הספציפיים זו מכה קשה, אבל אז זה מגביר תחרות בין עובדים ומעלה את היעילות מן הסתם. זה מאוד עדין לקבוע כמה חברה יכולה לצמוח ולהישאר יעילה כך שהתזרים שלה ישתפר בצורה בטוחה. יש חברות בשנת 2020 שבנו על ריבית 0 כנראה ל-20 שנה לפי כמות הגיוסים והתזרימים הלא ממש טובים ומה לעשות שזה לא ממשיך לנצח. אי אפשר לצפות ששוק העבודה תמיד ימצא עבודה לכולם ושאנשים יעבדו בחברה ויקבלו משכורת שהולכת ועולה לנצח למרות שהחברה לא מייצרת כסף.

אני מסכים שזה עניין חלקי של מזל, אבל ברור שזה די שולי לעומת הכישורים שאותו עובד מביא (אם נניח שלכל עובד ציון משוקלל והם צריכים לעבור "מבחן" כדי להתקבל אז עכשיו במקום 40 נניח הם יצטרכו לקבל 50 בגלל המיתון). המיתון בסך הכל מזיז קצת את רף הגיוס של חברות (ובעיקר חברות כושלות לטעמי). חברה עם רווח שעולה גם במיתון/עם מספיק מזומנים ותכנית עסקית טובה לטעמי תרצה לגייס יותר עובדים כדי לעשות יותר רווח בעתיד כך שזה תורם למשק בסופו של דבר ומתגמל חברות יציבות וטובות.

חברה עם רווח שעולה גם במיתון/עם מספיק מזומנים ותכנית עסקית טובה לטעמי תרצה לגייס יותר עובדים כדי לעשות יותר רווח בעתיד כך שזה תורם למשק בסופו של דבר ומתגמל חברות יציבות וטובות.
לדעתי זה נכון במיתון קל. כשקצת קשה אז צריך להתייעל, לחתוך שומנים, ויוצאים מזה בריאים יותר.
מיתון עמוק לעומת זאת פוגע גם בחברות יציבות וטובות, ומביא לפגיעה שקשה מאוד להתאושש ממנה.

מיתון יכול כמובן לבוא ברמות עוצמה שונות וכל אחד יתמודד איתו אחרת.
אבל, אם מדברים על הכלל, אז במשבר כלכלי כולם נפגעים, החלשים יותר, ולצעירים יש בדרך כלל פחות עודפים שיסייעו להם לצלוח את התקופה בשלום.
רוב האנשים בעולם חיים מהשכר על עבודתם ולכן לא ריאלי בשבילם להגיב למיתון במעבר לעבודה כמלצר בחצי משרה ו"שיפור כישורים" בשאר הזמן לקראת הפנייה מהמגייס של גוגל שתגיע עוד מעט כשהמיתון יחלוף. התוצאה היותר סבירה היא ירידה בשכר, אבטלה (שמביאה עימה מועקה נפשית, פגיעה בבריאות וביחסים בין אנשים), מעבר לעבודות לא מתגמלות ופגיעה בלימודים והכשרות. על כל אדם פריבילג (יחסית) שיכול לחזור להורים ולהרהר על עתידו, יהיו הרבה אנשים שההורים מפסיקים לממן להם לימודים כי גם ההורים נפגעים ממיתון וגם העתודות שלהם לא בלתי מוגבלות.
ומי שבונה על הסתכלות לטווח ארוך של חברות חזקות צפוי להתאכזב. חברה מרוויחה מלקוחות וכשעסקי הלקוחות חלשים, גם מי שנותן לה שירותים נפגע. כך למשל, לגוגל מוצרים מצוינים, אבל במיתון כל המשק נפגע, הוצאות הפרסום יורדות ולכן הכנסות גוגל מפרסום ייפגעו אנושות בלי קשר למוצרים המעולים והאנשים החזקים שעובדים בה. במצב כזה הקפאת גיוסים ואף פיטורים הם תרחיש סביר, לא כי זה כורח (לגוגל אורך נשימה ארוך, ל חברות אחרות - פחות), אלא כי בחברות ציבוריות מחשבה חושבים גם על מחיר המניה לצד תכנונים לטווח ארוך. כאשר לוחצים על המנכל לדאוג לשורת הרווח ברבעון, הוא אולי ישקול את השלכות הקיצוצים על הטווח הארוך. את השפעתם על מי שצריך להחזיר הלוואות ללימודים, הוא כנראה לא ישקול.

נערך לאחרונה ב:
זה מפתיע אתכם שיש העלאות ריבית ואפשרות למיתון ?

לא. מיתון הוא חלק מהסייקל הכלכלי.
יהיה מאד מפתיע אם לא יגיע מספר פעמים בחיי כל אחד מאיתנו.
אני חושב שלקרוא למה שהולך להגיע(כבר התחיל בעצם) "מיתון" זה מאוד אופטימי.

מה התחיל? חוץ ממחיקת ההון שחווים המשקיעים בבורסה, האנשים הפשוטים לא יודעים בכלל שקורה משהו

מה התחיל? חוץ ממחיקת ההון שחווים המשקיעים בבורסה, האנשים הפשוטים לא יודעים בכלל שקורה משהו
אני מניח שאתה בן 25, לא עבדת בגוף מוסדי בחיים, קראת קצת מאמרים ואתה חושב ( אולי בצדק, לא מכיר אותך) שאתה לא אחד האנשים הפשוטים שאתה מזכיר, אם אתה מומחה בתורת ההסתברות וניהול סיכונים כמו שאתה מתבטא - מה הסיכוי שאתה לא אחד האנשים הפשוטים?

קשה להאמין, אבל אני נוטה להסכים.

יש פה מישהו מחו"ל שיכול לדווח שהוא מרגיש שינוי? לא כולל רוסיה/אוקראינה.

בהחלט סביר.
ובניגוד ל-2008, יש מדינות (למשל, ארה"ב וישראל) בהן קיטוב פוליטי עמוק שבמשבר כלכלי משמעותי, עלול להדרדר למשבר חמור.

למי שיש משכנתא מרגיש את זה בכיס וצריך להתחיל לקצץ במקומות אחרים.

יש פה מישהו מחו"ל שיכול לדווח שהוא מרגיש שינוי?
חבר דיווח שמחיר הדירה שלו בקליפורניה ירד ב15% מהשיא. אבל עדיין 5% יותר מהמחיר בו הוא קנה אותה לפני 10 חודשים
זה לא מזיז לו..

באירופה הם מרגישים, הכפלה של חשבונות בסיסיים X3, יש התחלות של פשיטות רגל בתעשיה הגרמנית, בלגית ועוד...

אני אמנם בישראל אבל לא חושב שדיווח אנקדוטלי רלוונטי יותר מהנתונים.
נדמה לי שלפחות בארה"ב מרגישים מאד את האינפלציה ובאירופה מחירי האנרגיה משתוללים.
אלו נתונים שרלוונטיים כמעט לכל אחד.

הנתונים בארץ -
לכולם העלו משכורות
מחיר השכירות בת״א עלו ב1500-2000 שקל השנה
מחיר דירות עלו ב18% רק השנה
והs&p בתשואה עלובה של 8% ב3 שנים

בוא נגיד ככה -
אם היה קורה משהו, השיח בקמפיין הבחירות היה על זה
עצם זה שהשיח הוא על בן גביר זה מעיד כמה הציבור מנותק ״מקטסטרופה כלכלית״ שאני מתקשה לראות אותה מגיעה (כי כבר שנה שלמה מספרים לי שהנה תכף תכף זה מכה גם בנו)

בוא נגיד ככה -
אם היה קורה משהו, השיח בקמפיין הבחירות היה על זה
עצם זה שהשיח הוא על בן גביר זה מעיד כמה הציבור מנותק ״מקטסטרופה כלכלית״ שאני מתקשה לראות אותה מגיעה (כי כבר שנה שלמה מספרים לי שהנה תכף תכף זה מכה גם בנו)
אני מסכים שהציבור מנותק. לא חושב שהניתוק הזה מקטין את סיכויי המשבר להגיע.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
S במידה ואני מתכנן רילוקיישן פוסטים מאיכות נמוכה 9
Level מה קורה לבעלי האגחים, במידה ומדינת ישראל "מצילה" את אחד הבנקים הגדולים מקריסה? שוק ההון 7
A במידה ולפרויקט יש ליווי בנקאי האם עדיף לשלם את כל הסכום כמה שיותר מהר? נדל"ן 2
N שאלה| יש איזו דרך להימנע מתשלום מס הכנסה במידה וההכנסות מגיעות מחו"ל (ארה"ב) מיסים 2
Harvey מה מקבלים מקבלן במידה ויש פינוי בינוי בבניין ישן נדל"ן 11
S מסלול ביטוח ללא נכות בקרן פנסיה במידה וישנו אכ"ע פרטי על כל השכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S איך הייתם משקיעים בתקופה זו 1M ש"ח במידה ונדרש תזרים חודשי שוק ההון 84
ד האם להעביר את תיק ההשקעות מהבנק במידה ואני חוסך לדירה ב3 שנים הקרובות ? שוק ההון 1
O במידה והייתם יכולים לקנות דירה במחיר למשתכן... נדל"ן 4
D RSU במידה והחברה נמכרת צרכנות פיננסית 0
unrealx האם חייב לעשות תיאום מס במידה ואני בתכנית ESPP ולא עשיתי auto sell? שוק ההון 17
א S&P 500 שקול במידה מסויימת ל VTI ? שוק ההון 11
א כיצד אתם משקיעים באגחים במידה ואת מרבית ההשקעות שלכם אתם מבצעים דרך IB שוק ההון 3
M מה קורה במידה וחברה שמציעה קרן מחקה נופלת? שוק ההון 18
ע במידה ותתחולל במדינה עכשיו קטסטרופה בסדר גודל עצום, מה קורה לתיק השקעות שלי? שוק ההון 33
S השקעה ל3 שנים בתקופת מיתון שוק ההון 18
T סקטורים/מדדים דפנסיביים נגד מיתון שוק ההון 10
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S מיתון תנודתיות בתיק של 100% מניות שוק ההון 79
ש נגיף בעולם, מיתון בישראל שוק ההון 14
S קורונה מיתון אבטלה ומדד המחירים צרכנות פיננסית 3
amikal איזה אפיקי השקעה מניבים תשואה בתקופת מיתון? שוק ההון 19
V אסטרטגיית או אפשרויות השקעה לזמן מיתון (משבר ו/או נפילות ממושכות בבורסות) שוק ההון 20
שרון חיים על פי מיתון צרכנות פיננסית 232
IronMan הגנה על חסכונות מפני קריסת נדל"ן/מיתון בארץ? שוק ההון 15

נושאים דומים

Back
למעלה