• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מיתון תנודתיות בתיק של 100% מניות

solidix2

משתמש ותיק
דירוג
97
אני מחזיק תיק 100% מניות על מדד עולמי בIB (אפיק השקעה 15+ שנים) וכעת אני רוצה להכניס אפיק אג"ח למיתון התנודתיות של התיק (מוכן להקריב תשואה פוטנציאלית עבור ביטחון ושקט נפשי).
דבר ראשון שעשיתי היה לחזור לקרוא את הפוסט המצויין של הסולידית - למה לא 100% מניות והמשפט שתפס לי את העין היה:
חוק התועלת השולית הפוחתת רלוונטי גם להשקעה במניות. התאוריה היא שמעבר לשיעור חשיפה מסוים למניות (בין 75% ל-80%), התשואה העודפת שניתן לצפות לה מחשיפה נוספת הולכת ומצטמקת. התנודתיות (=סטיית התקן), לעומת זאת, רק הולך וגדלה.
אני שוקל לעבור לתמהיל של 80%-20% לטובת מניות בכסף חדש שאכניס.

הדרישות שלי מאפיק האג"ח הן:
1 - יכולת תמרון בשעת משבר, זו הדרישה הכי חשובה מבחינתי כי המטרה של הפלח הזה בתיק הוא לאפשר לי לאסוף מניות בזול בשעת משבר
2 - קורולציה נמוכה למניות

אני מתלבט בין אג"ח זר AGGG (מודע לחובת הדיווח) שמפוזר על פני מספר מדינות ומספר מטבעות לבין קרן מחקה של מדד אג״ח ממשלתי כללי (ידרוש חשבון בברוקר מקומי שכרגע אין לי)
- או אולי שילוב של שניהם (2 קרנות אג"ח נשמע מורכב ואשקול את האפשרות הזו רק אם היתרונות יעלו על החיסרון באיזון)

אשמח לשמוע מה אתם חושבים על כל אחת מהאפשרויות שהצעתי - (אולי ישנה אפשרות שניה יותר טובה?)

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,137
מה מפריע לך יותר, תנודתיות ב$$$ או ב₪₪₪?
@solidix2

solidix2

משתמש ותיק
דירוג
97
הסתכלתי על מידע עבר של 2 הקרנות ובמשבר של 2020 (היחיד שהיה בטווח) נראה של 2 הקרנות אכן יש קורולציה שלילית למניות (כמובן, ביצועי העבר אינם מנבאים את ביצועי העתיד).
גם בדקתי את שער הדולר-שקל במרץ 2020 כדי לראות אם בזמני משבר הדולר מתחזק לעומת השקל ונראה שהשקל התחזק משמעותית מ03.2020

מה לגבי העלאת ריבית? איך היא תשפיע לפי דעתכם על כל אחת מהקרנות?

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
12,905
הסתכלתי על מידע עבר של 2 הקרנות ובמשבר של 2020 (היחיד שהיה בטווח) נראה של 2 הקרנות אכן יש קורולציה שלילית למניות (כמובן, ביצועי העבר אינם מנבאים את ביצועי העתיד).
גם בדקתי את שער הדולר-שקל במרץ 2020 כדי לראות אם בזמני משבר הדולר מתחזק לעומת השקל ונראה שהשקל התחזק משמעותית מ03.2020

מה לגבי העלאת ריבית? איך היא תשפיע לפי דעתכם על כל אחת מהקרנות?
Aggg מורכב מניירות ערך שצמודים למטבעות רבים, לא רק דולר.
לגבי משבר, תלוי בסוג שלו. הקורונה היא משבר עולמי. במשבר מקומי, השקל ייחלש כנראה, כתלות בעצמת המשבר והמשכותו .

Liron2035

משתמש ותיק
דירוג
142
לא טוען שעשיתי בחירה נכונה, אבל אחלוק את השיקולים שלי: אני מחזיק מדד עולמי VT שצמוד למטבעות רבים. חיפשתי חלק יציב שיהיה בנוי באופן דומה (פיזור עולמי ולא צמוד למטבע ספציפי), בדמות נייר בודד עם דמי ניהול יחסית נמוכים, עם הנוחות של רכישה באותו כלי שבו אני רוכש כבר את VT (אצל IB) ומינימום משחקי איזון שבאים במקרה של פיצול לכמה אגחים.
רגע לפני הנפילות של מרץ 2020 עמדתי על 70/30 לטובת VT והיציבות של AGGG יחסית לVT אפשרה לי לישון טוב טוב בלילה גם כשמאות אלפי שקלים "נמחקו".
זה גם לימד אותי שאני מסוגל להתמודד עם יותר מניות, ועכשיו אני בתהליך לכיוון איזון חדש של 80/20
* אומנם אני גר בישראל אבל כדי לא לקבל כאב ראש מתנודות מט"ח, קבעתי יעד שרירותי של 1M$ (דגש על דולר) שאליו אני שואף להגיע תוך כמה שנים טובות ולכן לא אכפת לי מה השווי השקלי היום. כשאגיע אליו אתכנן מסלול מחדש.

עידן פ.

משתמש ותיק
דירוג
344
תכיר www.portfoliovisualizer.com
פה אתה יכול לבחור ETF ספציפיים https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-portfolio
ופה אתה יכול לבחור נכסים בצורה כללית יותר (לרוב נותן טווח גדול יותר) https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-asset-class-allocation

פה אתה יכול לראות דוגמה להשוואה של 100% מניות large cap שזה בעצם S&P500 כ100% או בשילוב של 10/20/40% אגח כולל של ארה"ב, איזון אחת לשנה.

פה שיניתי למשל לאג"ח ארוך (לדעתי האישית עושה (עשה...) עבודה טובה יותר באיזון מניות) שם לב שהוא גם נתן טווח ארוך יותר אז תשנה אם אתה רוצה השוואה ישירה יותר.

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,137
אין לי תשובה לכן חשבתי לשלב.
אשמח לשמוע טיעונים לכל מטבע.
אם אתה חי בישראל ויש לך סיבה לא לסבול תנודתיות שקלית אז שקלי
אחרת לפיזור יש יתרונות

אני אישית מושקע באג"ח ישראלי מטעמי פשטות ונוחות.

dani91

משתמש ותיק
דירוג
641
אישית אני מרגיש יותר בטוח להחזיק אג"ח אמריקאי, מאותה סיבה שאני מחזיק סנופי ולא ת"א 125.
ספיציפית מח"מ בינוני (vgit)

ניצן המצוין

משתמש בכיר
דירוג
692
נראה לי שלפני המטבע בו אתה בוחר את האג"ח והעמלה על הקרן שכחת את השיקול הכי חשוב

מה הזמן לפדיון של האג"ח שאתה מעוניין בו \ חציון הזמנים לפדיון בקרן שתקנה

אג"ח עם 25 שנים לפרעון יתנהג אחרת מאג"ח שיפרע בעוד שנה, ריבית שאמורה להיות קצת יותר גבוהה ותנודתיות מוגברת, כך שקודם כל תחליט זמן פרעון חציוני של הקרן שמתאים לדרך בה אתה משקיע.
הסולידית כתבה גם על זה פוסט נהדר

ilya

משתמש סולידי
דירוג
11
יש יתרון בלהשקיע באג"ח ישראלי לא צמוד כדי לשלם 15% מס במקום 25%?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,712
נקודת האיזון היא ב40% אינפלציה.
בחישוב שלי יוצא 40% מהתשואה.

דוגמה:
נניח שהתשואה הייתה 5% והאינפלציה 2% (40% מהתשואה)

אז בצמוד יש רווח ריאלי של 3%, המס יהיה 0.25 * 3
בשקלי יש רווח נומינלי של 5%, המס יהיה 5 * 0.15
שזה אותו דבר.

NightStyle

משתמש ותיק
דירוג
103
לדעתי, משקיע שחי ועובד במדינת האם שלו צריך להיות חשוף לאג"ח המדינה המקומי, זאת במידה ודירוג האשראי של מדינתו הינו BBB ומעלה.

בעיקר מכיוון שהתנודתיות המט"חית באג"חים זרים לא מפצה על תשואתם.

במידה ודירוג האשראי נמוך מ-BBB , קרן הסל IGLA הינה אלטרנטיבה ראויה לאג"ח זר שאינו ממדינת האם.

זה על רגל אחת.

פה לענייננו יש במדינתנו (שאגב בדירוג +AA) את מדד אג"ח ממשלתי כללי למשל.

AGGG עוקבת אחר מדד אג"ח כללי עולמי, ואילו IGLA עוקבת אחר מדד אג"ח ממשלתי עולמי (טופ 7 מהממשלות המפותחות לפי שווי שוק),

לשתיהן מתאם מאוד דומה, קרוב אף ל-90%.

נערך לאחרונה ב:

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,485
בחישוב שלי יוצא 40% מהתשואה.

דוגמה:
נניח שהתשואה הייתה 5% והאינפלציה 2% (40% מהתשואה)

אז בצמוד יש רווח ריאלי של 3%, המס יהיה 0.25 * 3
בשקלי יש רווח נומינלי של 5%, המס יהיה 5 * 0.15
שזה אותו דבר.
אנחנו מדברים על אותו דבר.

החישוב שלי מתייחס לרווח הכולל - אם הרווח הוא 100 ש"ח 15% נומינלי זה 15 ש"ח מס. אם האינפלציה הייתה 40% ואתה משלם 25% ריאלי, תשלם גם כן 15 ש"ח מס.

במחשבה שניה אני חושב שההסבר שלך יותר מדוייק.

נערך לאחרונה ב:

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
12,905
אנחנו מדברים על אותו דבר.

החישוב שלי מתייחס לרווח הכולל - אם הרווח הוא 100 ש"ח 15% נומינלי זה 15 ש"ח מס. אם האינפלציה הייתה 40% ואתה משלם 25% ריאלי, תשלם גם כן 15 ש"ח מס.

במחשבה שניה אני חושב שההסבר שלך יותר מדוייק.
בחישוב שלך חסר נתון. אי אפשר לחשב מס ריאלי כשלא ידוע מה הקרן אשר עליה שולמה הריבית.

solidix2

משתמש ותיק
דירוג
97
כשאגיע אליו אתכנן מסלול מחדש
חשבת בגדול על המסלולים האפשריים?
אשמח לשמוע גם את השיקולים שלך בעד\נגד אג"ח מקומי.
AGGG עוקבת אחר מדד אג"ח כללי עולמי, ואילו IGLA עוקבת אחר מדד אג"ח ממשלתי עולמי (טופ 7 מהממשלות המפותחות לפי שווי שוק),
AGGG מכילה גם אג"ח קונצנרי בדירוג גבוה - עד כמה זה תורם לדרישות שמניתי מפלח האג"ח?
מה לגבי נזילות? ממה שקראתי הנזילות של AGGG גדולה לעומת IGLA.
מכיר, השתמשתי באתר דומה עבור קרנות איריות אבל הקרנות קיימות מ2014 לכן שווה להסתכל גם על קרנות אמריקאיות דומות.
אכן, אג"ח ארוך עשה עבודה יותר טובה השאלה מה יקרה לו כאשר הריבית תעלה

על פניו האופציה של AGGG לעומת קרן מחקה אג"ח ממשלתי כללי נראית לי עדיפה עבורי מכמה סיבות שהמרכזית היא פיזור מדינות ומטבעות.
חיסרון עיקרי הוא חשיפה לתנודתיות מט"ח שאני מנסה עדיין להבין האם הוא גובר על היתרונות שציינתי.

* המח"מ של AGGG הוא 7.47 שנים? אם כן, זה נחשב מח"מ בינוני?

NightStyle

משתמש ותיק
דירוג
103
AGGG מכילה גם אג"ח קונצנרי בדירוג גבוה - עד כמה זה תורם לדרישות שמניתי מפלח האג"ח?
מה לגבי נזילות? ממה שקראתי הנזילות של AGGG גדולה לעומת IGLA.

מן הסתם שאג"ח ממשלתי נתפס יותר סולידי מקונצרני וכרית הביטחון שבו טובה יותר בעת משברים.

בקשר לנזילות, ל-AGGG יש גודל קרן של 5.5 מיליארד דולר ול-IGLA כ-2 מיליארד דולר - לא חושב שיש בעיית נזילות באף אחת מהקרנות.

עידן פ.

משתמש ותיק
דירוג
344
מכיר, השתמשתי באתר דומה עבור קרנות איריות אבל הקרנות קיימות מ2014 לכן שווה להסתכל גם על קרנות אמריקאיות דומות.
אכן, אג"ח ארוך עשה עבודה יותר טובה השאלה מה יקרה לו כאשר הריבית תעלה
תנסה להחליף את האיריות לאמריקאיות דומות/קרובות ואז לבדוק ב PV.

להגיע למשהו כזה:

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש נגיף בעולם, מיתון בישראל שוק ההון 14
S קורונה מיתון אבטלה ומדד המחירים צרכנות פיננסית 3
amikal איזה אפיקי השקעה מניבים תשואה בתקופת מיתון? שוק ההון 19
V אסטרטגיית או אפשרויות השקעה לזמן מיתון (משבר ו/או נפילות ממושכות בבורסות) שוק ההון 20
שרון חיים על פי מיתון צרכנות פיננסית 232
IronMan הגנה על חסכונות מפני קריסת נדל"ן/מיתון בארץ? שוק ההון 15
F צמצום תנודתיות בתיק ני"ע שוק ההון 26
yodo אשמח להסבר אודות תנודתיות במניית SSO שוק ההון 4
מ תנודתיות כמדד לסיכון שוק ההון 23
אורי צמיחה ממוצעת של... שאלה על תשואה בהינתן תנודתיות. שוק ההון 6
קוף שמבין כסף נזיל בתיק ההשקעות. שוק ההון 24
O התלבטות בנוגע לפלח נדל"ן בתיק נדל"ן 30
א קרן מחקה ישראלית לעומת אירית/לוקסמבורגית בתיק פטור ממס (IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
M חלוקה לאחוזים בתיק ההשקעות שוק ההון 6
GoldenFace אחוז נתח הקריפטו בתיק השקעות אלטרנטיביות 93
T אגח מיועדות בתיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M טעות בתיק ההשקעות שוק ההון 4
stamEhad פיזור נכסים בתיק השקעות בין ניירות שקליים ודולריים - מה הדעה הרווחת ? שוק ההון 11
מ צמצום מספר ניירות בתיק ? שוק ההון 5
מ מזומן בתיק השקעות שוק ההון 5
ס הפקדה לקרן פנסיה מחקה sp מעבר לתקרה והקצאת נכסים בתיק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ מתחיל בתיק פשוט שוק ההון 11
ב שאלות על "החלק הלא ממוסה" בתיק שוק ההון 3
B מציאת קרן לאגח קונצרני בתיק שוק ההון 13
stamEhad שינוי ניירות בתיק קיים - האם כדאי? שוק ההון 15
A החלפת אגח בתיק באגח אחר שוק ההון 1
Y אחוז או כמות מזומן בתיק השקעות בברוקרז׳ שוק ההון 6
G פיזור בתיק חדש שוק ההון 5
B חלוקת פלח האג"ח בתיק שוק ההון 8
R צעדים ראשונים בתיק שוק ההון 24
stamEhad אג"ח, החלק הסולידי בתיק - השוואה בין תיק "שוקולד מריר" VS. תיק "שוקולד מריר בטעמים" שוק ההון 10
B MSCI ACWI עבור החלק המנייתי בתיק שוק ההון 30
ב מה המקבילה של גמל להשקעה מסוג 100% אגח בתיק השקעות ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
שניצלוינאי שיעור המזומן בתיק פוסטים מאיכות נמוכה 8
M שאלה לגבי חישוב מצבי בתיק ההשקעות. שוק ההון 3
B השקעה בשעונים בתור חלק מייצב בתיק ההשקעות שוק ההון 15
D ***** החלק ה"שמרני" בתיק שוק ההון 5
א החלק האגחי בתיק שוק ההון 21
לאונל התלבטות בנוגע ליחס נכסי אינפלציה/דיפלציה בתיק הארי בראון שוק ההון 5
מ שינוי בתיק ההשקעות בהתאם לגיל שוק ההון 1
O דיבידנדים בתיק ההשקעות שוק ההון 5
D מתן משקל יתר לVWO על חשבון VEA בתיק VTI+VEA+VWO שוק ההון 0
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25