בית » השקעות » פירוק לגורמים: איך קרנות מחקות פועלת?

פירוק לגורמים: איך קרנות מחקות פועלת?

עבור משקיעים פרטיים מן המניין, מוצרים עוקבי מדד (אינדקס) הם הדרך המומלצת להשקיע בבורסה.

הסיבה לכך, כפי שטענו משקיעים אגדיים כמו ג’ון בוגל, וורן באפט, דיוויד סוונסון ועוד, היא שמוצרים מדדיים צפויים להנות מביצועים טובים לאורך זמן לעומת מוצרים המתיימרים “להכות את השוק” (השקעה אקטיבית).

המוצרים המדדיים שקופים יותר, זולים יותר ופשוטים יותר להבנה מהמוצרים האקטיביים. אלא שבין המוצרים הללו קיימים הבדלים חשובים. על תעודות סל פירטתי כאן, ואילו על קרנות סל – מוצר שעדיין לא צבר תאוצה בישראל – כתבתי כאן.

הפוסט הזה יוקדש לקרנות הנאמנות המחקות (בלעז Index Funds). אנסה להסביר, במילים פשוטות, איך קרן מחקה עובדת.

שימו לב שההסבר להלן רלוונטי גם לקרנות הסל (Exchange Traded Funds, או בקיצור ETF). קרן סל היא בעצם קרן מחקה, שנעטפה בעטיפה של מניה שניתן לקנות ולמכור בבורסה ככל נייר ערך.

קרן מחקה היא לפני הכל קרן נאמנות, מכשיר פיננסי המאפשר לקבוצת אנשים להשקיע ולהרוויח במשותף מאחזקה וממסחר בניירות ערך. לקרן יש מנהל, אשר משקיע את כספי הנאמנים בהתאם למדיניות מסוימת.

כשקבוצת משקיעים חוברת יחד, כוח הקנייה המשותף של כל משקיע עולה. במילים אחרות, הקרן מאפשרת למשקיע הפרטי לקנות ניירות ערך בכמות גדולה משמעותית מכפי שיכול היה ללא הקרן (חוץ מוורן באפט). כך נחסך מהמשקיע הסיכון של השקעה במניות ספציפיות.

לכל קרן נאמנות יש מטרה, המוגדרת במסגרת מדיניות ההשקעה של הקרן. מטרתן של הקרנות המחקות היא לחקות את ביצועיו של מדד מסוים בשוק ההון.

“מדד” הוא סל של ניירות ערך (כמו מניות, אגרות חוב) המשקף פלח מסוים מהשוק. מדדים מפורסמים שאתם מכירים מהחדשות בערב:
מדד ת”א 25, המשקף את ביצועי 25 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בבורסה לניירות ערך בתל אביב
מדד תל בונד 60 – מדד המשקף את ביצועי 60 אגרות חוב קונצרניות הנסחרות בבורסת ת”א.
מדד הדאו ג’ונס, המשקף את ביצועי 30 מניות נבחרות של חברות ענק אמריקאיות בבורסה לניירות ערך בניו יורק.

 אפשר לחשוב על המדד במונחים של סקר או מדגם. עורכי המדד דוגמים את השוק כדי לקבל תמונה כללית על מצבו.

לפני שתחליטו להשקיע במדד, חשוב להבין שני דברים: ראשית, באיזה שוק ברצונכם להשקיע (למשל, מניות בישראל), ושנית – אילו מדדים עוקבים אחרי השוק הזה, ומה ההבדל ביניהם

שוק המניות בישראל, לדוגמה, מכוסה על ידי שלושה מדדים מרכזיים:  מדד ת”א 25, מדד ת”א 100 (העוקב אחר 100 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר) ומדד יתר 50 (העוקב אחר 50 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין המניות שאינן כלולות במדד ת”א 100).

אם תרצו להשקיע רק בחברות הגדולות במשק, תוכלו להשקיע בקרן המחקה את מדד ת”א 25. אם תרצו ליצור חשיפה גם לחברות בינוניות יותר, תוכלו להשקיע גם בת”א ואולי אף בת”א יתר 50.

כדי לדעת אחר איזה מדד עוקבת כל קרן תידרשו לעיין בפרטי התשקיף, או להיעזר בפורטל קרנות כמו פאנדר.

התפקיד של הקרן הוא להניב למשקיע את תשואת המדד. היא עושה זאת באמצעות קניית מניות (או נכסים אחרים) בהתאם למשקלם במדד.

יש קרנות שיחזיקו בכל המניות במדד בניסיון לחקות אותו. קרנות אחרות יחזיקו רק במדגם מייצג של מניות מכלל המדד. ויש קרנות שיחזיקו בחוזים עתידיים על מחיר המדד, כפי שעושות תעודות הסל (עסקאות swap).

מעצם טבעה, הקרן המחקה לעולם לא תצליח להכות את השוק. התפקיד שלה היא לחקות את המדד ולהתנהג כמוהו.

למעשה, בגלל עמלות וטעויות עקיבה, סביר שהקרן המחקה תשיג ביצועים נמוכים במעט מהמדד עצמו. אבל דווקא מכיוון שהקרן לא מתיימרת להשיג תשואות פנומנליות, העלויות שלה נמוכות משמעותית מקרנות אקטיביות. בעוד שדמי הניהול על קרן נאמנות מנוהלות בישראל עומדים על כ-2.5% בשנה, דמי הניהול בקרן מחקה הם בסביבות 0%. בגלל העלות הנמוכה הזו, רוב הקרנות המחקות מצליחות לתת ביצועים טובים יותר מהקרנות האקטיביות (בטווח הארוך).

לסיכום, קרן נאמנות מחקה פועלת באופן הבא:

1. משקיעים רבים משלבים ידיים…
2. יוצרים משקיע “עצום” בדמות הקרן, לה יש כוח קנייה גדול יותר מכל משקיע בנפרד…
3. הקרן רוכשת ניירות ערך בהתאם לחלקם היחסי במדד שאחריו הקרן עוקבת…
4. התשואה מכלל ניירות הערך תואמת את תשואת המדד (בניכוי עמלות ודמי ניהול) וחוזרת למשקיעים.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

16 תגובות

 1. תודה רבה.. בזכותך אני מתעורר ומבין עד כמה טעיתי שהשארתי כסף בפק”מ במשך שנתיים (!)
  קראתי הרבה מאד חומר מהאתר ועדיין יש לי כל מיני חולמים חסרים בנושאים מסוימים..
  כשאני קונה למשל קרן מחקה של מדד תל בונד 60 .. מה בעצם קורה מאחורי הקלעים.. כביכול אני רוכש כ-60 אג”חים של חברות לפי פרעונות שאינני יודע מהם, והביצועים שלהם תלויים בעלייה/ירידה של הריבית בנק ישראל לאג”חים לא צמודים ו/או תלויה במדד מחירים לצרכן באגחים צמודים?
  האם אני צודק?

  2 דברים נוספים, שהייתי שמח לשמוע את השקפתך לגביהם..
  האם קניית אג”ח ממשלתי ארוך ל-30 שנה בימים אלו, לא מהווה מבחינתי סיכון גבוה מידי ולא כדאי כתוצאה מריבית מאד נמוכה במשק?

  דבר שני, אם היום היית צריכה להיכנס לבורסה עם הון די גבוה, היית לוקחת בחשבון להיכנס לבורסה בהשקעות של 100% אג”חים בדירוג גבוה ולחכות לירידות בבורסה סביב הבועה הגדולה שהחלה מ2009 וכרגע נמצאת בשיא? (מניות)

  מתנצל מראש אם חפרתי..

  • 1. כשאתה קונה קרן מחקה תל בונד 60, אתה קונה למעשה יחידה בתיק השקעות שמורכב מ-60 האג”חים הללו, לפי משקלן היחסי במדד. אתה יכול לדעת בדיוק מה המח”מ ומה הטווח הפירעון של כל אג”ח ואג”ח בתיק. זה הרבה יותר פשוט בקרנות מחקות, כי קרן מחקה מחויבת לחקות את המדד. קרן מנוהלת אקטיבית יכולה לעשות פחות או יותר מה שהיא רוצה, בשקיפות נמוכה הרבה יותר. ביצועי אג”ח תלויים במגוון סיבות – קרא כאן במבוא לאג”ח.

   2. השאלה הזו מקפלת בתוכה ניסיון לתזמן את השוק. זה big no no. כן, הריבית בשפל, אבל מי יודע מתי היא תעלה? זה מסוכן, אבל התיק של בראון בנוי על כך שמרכיביו המסוכנים של התיק מייצרים בסופו של דבר תיק מאוזן (כי הנכסים השונים “סותרים” זה את זה).

 2. היי דורין, תודה על הפוסט מאוד מעניין.
  תוכלי לתת הסבר קצר על ההבדל בין MTF TTF KTF?
  שלושת המושגים מופיעים בחיפוש אחר קרנות מחקות בישראל ולא ברור מה ההבדל ביניהם.
  .

  • אלה שמות שיווקיים של בתי ההשקעות השונים שמנפיקים את אותו מוצר (קרן מחקה).
   MTF – קרנות מחקות (tracking funds) של מגדל.
   KTF – קרנות מחקות (tracking funds) של קסם (חברת בת של אקסלנס).
   TTF – קרנות מחקות (tracking funds) של תכלית. נדמה לי שתכלית קשורה איכשהו לבית ההשקעות מיטב דש, אבל אני לא משוכנעת.

 3. תודה דורין ברור ומועיל.

 4. לא ברור בכלל מה ההבדל בין קרן מחקה לקרן סל? האם זה אותו הדבר בעצם?

  • גם אני אשמח להבהרה בנושא…

   • קרן מחקה היא קרן נאמנות לכל דבר. כלומר, היא לא נסחרת בבורסה בין משקיעים. משקיע שרוצה לקנות קרן נאמנות צריך לשלוח פקודת קנייה לברוקר שלו, שיפיץ לו יחידות השתתפות בקרן.

    קרן סל (ETF) היא בדיוק כמו קרן נאמנות, רק שהיא נסחרת בבורסה בשלב המסחר הרציף. נכון להיום, לא קיימת קרן סל בישראל – יש רק תעודת סל, שהיא מוצר בעייתי ביותר.

    • אלברטו

     היי דורין, בפוסט הקודם שלך ראיתי שאמרת שתעודות הסל הן מוצר בעייתי בגלל שהן לא מחזיקות בנכס הבסיס אלא בנגזרים (עסקאות SWAP וכד’) ופה את רושמת שגם הקרנות המחקות עושות עסקאות SWAP אז מה בעצם ההבדל בין תעודת סל לקרן מחקה? ואני לא מדבר על זה שתעודה זה אג”ח ובקרן נאמנות המניות אצל נאמן אלא אני מדבר על האסטרטגיה של שני מכשירים אלו? ואני מדבר על הסיכון שהם נוטלים כאשר הם עושים עסקאות SWAP? הרי אם הבנק שביצעתי איתו את עסקת הSWAP קורס הסיכון תקף גם לקרן המחקה וגם לתעודת הסל לא?
     אשמח שתבהירי לי את התמונה
     תודה(:

 5. הי דורין,

  שאלה טכנית לגבי רכישת יחידות בקרן מחקה –

  פירטת בפוסט יעודי כיצד לרכוש תעודות סל, ורמזת שם שרכישת יחידות בקרן מחקה היא פשוטה בהרבה.
  ועדיין, משהו שלא לגמרי ברור לי – מחיר הקנייה לא משתנה במהלך היום מכיוון שקרן אינה סחירה. אם כך, מתי נכון לשלוח את פקודת הרכישה? במילים אחרות, מתי מתעדכן מחיר הקנייה, והאם יש חשיבות לתזמון פעולת הקנייה?

  תודה רבה.

 6. המחיר מתעדכן בסוף כל יום עסקים. אין חשיבות למתי שולחים את הפקודה (ובניגוד לקנייה של תעודות סל/מניות אין לך גם שליטה על המחיר – כשאתה שולח את הפקודה אתה יודע את המחיר של אתמול אבל לא יודע את המחיר שתשלם בפועל).

 7. מה בעצם היתרון (או החיסרון) של לקנות קרן מחקה לעומת לקנות באופן עצמאי את כלל המניות המרכיבות את המדד באופן יחסי?

  • היתרון הוא מיעוט עסקאות, פשטות, והרבה יותר קל לאזן את התיק כאשר כל צריך לשלוח רק פעולת קנייה / מכירה אחת, ולא 25 או 100.
   החיסרון הוא שאי אפשר לסחור בקרן המחקה במהלך שעות הבורסה הרגילות, אלא רק פעם אחת ביום.

   לפי דעתי, היתרון עולה על החיסרון 🙂

 8. שאלונת להדיוט בשלבי התקדמות..
  אם אנו שואפים לקנות כשזול ולמכור ביוקר, איך זה מתבטא בתיק השקעות שמבוסס על קרנות נאמנות מחקות? המחיר של יחידה של הקרן פשוט יהיה גבוה יותר או נמוך יותר יחסית למחיר בעבר? בהקשר לאיזון התיק, האם כשאת אומרת למכור נכסים שעלו בערכם ,הכוונה היא לערך היחידה בקרן הנאמנות? קצת מבלבל אותי הנושא אם אפשר הסבר ..
  תודה

 9. יהונתן ביידר

  מועיל וברור כהרגלך, תודה רבה יקרה 🙂

 10. אתר מעולה, כול הכבוד לדורית הרטמן האלופה

השאר תגובה