• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהייה [עצמאות כלכלית למעמד הנמוך]

המתפכחת

משתמש רשום
דירוג
10
שלום,
דבר ראשון אני מרותקת לפוסטים שלך ובמיוחד לצורת הכתיבה המקצועית.
את מצליחה לגרום לי להתעניין בתחום שמעולם לא התעניינתי בו, ולהסביר את רובו בצורה מאוד ברורה, אובייקטיבית להפליא, כתובה היטב אך לא מתנשאת. אז תודה:)
רציתי לשאול,
מה גורלם של אנשי המעמד הנמוך שאין באפשרותם לקנות נכס או לרכוש השכלה אקדמאית (ללא עזרה מההורים)?
כביכול שכר גבוה יחסית מוצע רק לאלו שמחזיקים בפיסת נייר עליה כתוב "תואר", ולא לכולם זה מתאים או מתאפשר.
מהן הדרכים להגדיל את ההכנסה הנמוכה ממילא?

היי,
היום ניתן להשיג השכלה רלוונטית לשוק העבודה (QA, פיתוח תוכנה וכו') בחינם דרך אתרים כמו Coursera, Udacity וספרים רבים (חלקם הלא מבוטל בחינם). כל מה שצריך עבור פוטנציאל השתכרות של כ-15 אש"ח פחות או יותר בחודש הוא זמן, מוטיבציה ללמוד ומוח יחסית ריאלי. בהנחה ויש לך זיקה כלשהי לתחומים הללו, גם ללא השכלה רשמית יהיו מקומות עבודה שישמחו לקבל אותך, על סמך פורטפוליו \ ניסיון מקצועי שביצעת בעצמך. היום יש מגוון אירועים (האקתונים, למשל) שבהם מפתחים מסוגלים להציג את מרכולתם ולהקנות לעצמם מוניטין גם ללא התעודה. למתקדמים יותר, יש אתרים כגון stackoverflow (אתרי שאלות-תשובות בתחום התוכנה שהכותבים בהם מדורגים לפי איכות שאלותיהם ותשובותיהם) ששווי המוניטין בהם גבוה במיוחד.

במידה ואין לך זיקה לתחומים האלה, אני מפנה את המקום לאנשים אחרים שיוכלו לעזור :)

כותב התגובה הינו עצמאי בתחום אבטחת מידע ורכש את מרבית ההשכלה והניסיון הפורמלי שלו בתחום הזה בעצמו.

@המתפכחת
אני מניח שהתכוונת לשאול את הסולידית. כדי שאנשים בפורום ישימו לב שפנית אליהם את צריכה לצייג אותם ככה: @הסולידית
שימי לב שהסולידית לא נוטה לענות לשאלות פרטניות בפורום, אבל בשביל זה יש את הקהילה.

לגבי השאלה שלך, בבלוג MMM יש פוסט נהדר על 50 עבודות שמכניסות 15,000 שח בחודש ומעלה בלי תואר (50,000 דולר בשנה באמריקאית). הרבה מזה תופס לדעתי גם לארצנו.
http://www.mrmoneymustache.com/2013/07/25/50-jobs-over-50000-without-a-degree-part-1/

• אהבתי
Reactions: Roi
קריירה בתחום המכירות לא מצריכה לימודים אקדמאים. כישרון טבעי , יחסי אנוש , תקשורת בינאישית , יכולת הקשבה וזיהוי צרכים וכמובן התמדה ומוטיבציה מספיקים בהחלט !

ולדוברי שפות יש בכלל הזדמנות לקריירה בינלאומית ו/או הרבה נסיעות לחו'ל.

לי עצמי יש תארים , כולל תואר שני במנהל עסקים אבל גם בלי זה הייתי מצליח ובדיעבד התואר השני היה בזבוז של זמן וכסף.

נערך לאחרונה ב:
מה גורלם של אנשי המעמד הנמוך שאין באפשרותם לקנות נכס או לרכוש השכלה אקדמאית (ללא עזרה מההורים)?
לפחות בישראל, הכסף לא מהווה מגבלה משמעותית בדרך לתואר.
שכר הלימוד האוניברסיטאי נמוך ואפשר לחסוך אותו במעט זמן של עבודה באופן יחסי (רצוי לדחות חתונה / ילדים בשביל זה).
למי שלא מתאפשר, יש את האלטרנטיבה של האונ' הפתוחה שגם בה שכ"ל נמוך, אפשר לעבוד במקביל ולגור בפריפריה.

אפשרות אחרת היא עבודות כפיים. אין הרבה ישראלים שאוהבים עבודות כפיים (איפה כן אוהבים?) ובניגוד לאירופה, מדיניות ההגירה הנוקשה מצמצמת את התחרות בחלק מהמקצועות מצד מהגרים.
ראי כתבה בנושא: http://www.themarker.com/career/1.1689249
עם זאת, כמו בשוק המניות, צריך להזהר מתחזיות על בסיס ביצועי העבר. חלק גדול מהמקצועות בעולם נמצאים בסכנת "הכחדה" בגלל הטכנולוגיה ולפני שהייתי לומד מקצוע טכני (ובעצם לפני לימודים של כל מקצוע כמעט) הייתי בודק היטב את השיפורים הטכנולוגים עומדים לייתר את המקצוע שלי.

@גרהם @Koby Paris @adamshalev @Oringa
קודם כל תודה לכולם על התשובות!
לצערי תחום התכנות פחות מעניין אותי, ויצא לי להיחשף לעולם הזה כי אבי ואחי עובדים בזה.
מאוד צורם לי העניין הזה של לימודים אקדמאים.
להשקיע 4 שנים מחיי + כ-12,000 ש"ח על כל שנה, על תואר שלאו דווקא מעניין אותי, כדי שאוכל לצאת לשוק העבודה וליהנות משכר התחלתי קצת יותר גבוה מהממוצע, ועוד בעבודה שאני לא באמת רוצה לעבוד בה.
אם שואלים אותי מה אני רוצה באמת ללמוד אני אומרת פסיכולוגיה או חינוך, ומה יש לי לעשות עם זה:(
זה נשמע מתבכיין ואני יודעת שיגידו שאם אני רוצה עצמאות כלכלית אז צריך קצת לסבול אבל זה פשוט מתסכל אותי שככה העולם בנוי.
אני מניחה שכולם היו רוצים לעשות מה שהם אוהבים ולהרוויח מזה מלא כסף אבל זו לא המציאות.
בכל אופן אנסה לחקור עוד ועוד, אולי אמצא דרך :)
שוב תודה לכולם על התגובות אתם חמודים!

@המתפכחת
[ QUOTEזה נשמע מתבכיין ואני יודעת שיגידו שאם אני רוצה עצמאות כלכלית אז צריך קצת לסבול אבל זה פשוט מתסכל אותי שככה העולם בנוי. QUOTE]
לפעמים דווקא ההפך הוא הנכון.
אני לא חושבת שצריך לסבול בשביל עצמאות כלכלית. צריך להשקיע.
האם תואר אקדמי הוא הדרך הנכונה או היחידה? אני סבורה שלא.
עכשיו, עם סיום הלימודים וההתמחות אני מבינה איזה בזבוז זמן על שטויות זה.
לא חסרות דרכים להרויח בכיף ובהנאה, בלי תואר אקדמי, לא מעט כסף.
אני חושבת שהסוד טמון ביזמות.
לא מדברת דווקא על יוזמות שצריך להשקיע בהן המון כסף ולהסתכן אלא בעיקר להעיז ולהשקיע את עצמך.
כתבת שהיית מעוניינת ללמוד חינוך ופסיכולוגיה, למשל.
תרשי לי להציע רעיונות מתחומים קרובים שאינם דורשים תעודה: קיטנות בקיץ, הפעלות לימי הולדת.
אנשים שמארגנים דברים כאלו יכולים להרויח, והרבה, בלי שום הכשרה פורמלית.
מה הם כן צריכים? תעוזה ורצון להצליח.
זו רק דוגמא, תחשבי על תחומים שקרובים אליך ולתחביבים שלך ועל דרך שתייצרי בה ערך לאנשים אחרים שישמחו לשלם על כך.
ברגע שפיצחת את הנוסחא - המסלול לעצמאות כלכלית מאושר ושמח. לא סבל ולא נעליים.

והנכס הכי יקר זה הזמן, לכן חשוב לקבל החלטות נכונות כבר בגיל צעיר.

ואגב, אולי כדאי לערוך אך כותרת השרשור כדי שהיא תרמז לתוכנו

נערך לאחרונה ב:
אם שואלים אותי מה אני רוצה באמת ללמוד אני אומרת פסיכולוגיה או חינוך, ומה יש לי לעשות עם זה:(
אפשר לעשות עם זה המון. עם תעודה הוראה את יכולה להיות מורה, עם בטחון תעסוקתי (אחרי כמה שנים) ושכר לא רע בכלל (במיוחד מאז הרפורמות שהיו בזמן האחרון). בנוסף את יכולה ללמד שיעורים פרטיים או אפילו חוגים כדי להגדיל את הכנסתך. עם פסיכולוגיה גם אפשר לעשות המון, אבל זה נכון שלהפוך לפסיכולוגית קלינית לוקח הרבה שנים של עבודה בשכר אפסי או מינימום. אז למי שרוצה להרוויח הרבה מהר אולי זה פחות מתאים.

כביכול שכר גבוה יחסית מוצע רק לאלו שמחזיקים בפיסת נייר עליה כתוב "תואר", ולא לכולם זה מתאים או מתאפשר.
אנסה לענות בנקודות :)

* ההנחה שהשכלה אקדמית היא המפתח לעצמאות כלכלית - שגויה עובדתית. לחלק ניכר מתחומי הלימוד באקדמיה יש פוטנציאל (ממומש היטב, למרבה הצער) *להרע* את מצבו הכלכלי של הסטודנט.
*בהמשך לנקודה 1: ככותרת, ובניגוד לרבים אחרים, אני חושבת שחשוב מאוד שתחומים כמו מדעי הרוח יילמדו וייחקרו באוניברסיטאות. יחד עם זאת, לדעתי *אסור* למדינה לסבסד את הלימודים הללו. תואר במדעי הרוח צריך לעלות לפחות 200,000 ש"ח -- זה לוקסוס לא-יצרני המיועד לאנשים עשירים, לא לסטודנטים תפרנים.
* ההנחה שבני המעמד הנמוך (או כל מעמד אחר, בעצם) זקוקים להשכלה אקדמית כדי להרוויח (ובעיקר - לחסוך) הרבה כסף שגויה.
* העקרונות שאני מדברת עליהם בבלוג הם יחסיים, לא אבסולוטיים. זה אמנם קל יותר לחסוך כשיש לך שכר מאוד גבוה -- אבל ברוב המקרים זה ממש לא המקרה. הסיבה לכך היא אינפלציה אישית (או מה שאני מכנה "חוק פרקינסון" של המשכורת) -- בהכללה גסה, ככל שהשכר עולה, לאנשים יש נטייה להגדיל את ההוצאות שלהם (ואף לקחת הלוואות/משכנתאות גדולות יותר עקב עליית יכולת ההחזר) או לפתור בעיות רבות יותר באמצעות כסף (ולא באמצעות מיומנויות אישיות) מה שמוביל לניוון ושחיקה של כושר המחייה (וכזכור, יוקר המחיה הוא פונקציה של כושר המחייה).
* מה שחשוב באמת לצורך עצמאות כלכלית הוא לא כמה את מרוויחה, אלא כמה מתוך זה את חוסכת. אדם שמרוויח 7,000 ש"ח, שהוא מוכשר מספיק כדי לחיות על 3,000 ש"ח, יגיע לעצמאות כלכלית מהר יותר מאדם שמרוויח 30,000 ש"ח ומוציא 29,000 ש"ח.
*אמל"ק: שכר גבוה =! שיעור חיסכון גבוה.
* חוזרת ללמוד, צ'או

מאוד צורם לי העניין הזה של לימודים אקדמאים.
להשקיע 4 שנים מחיי + כ-12,000 ש"ח על כל שנה, על תואר שלאו דווקא מעניין אותי, כדי שאוכל לצאת לשוק העבודה וליהנות משכר התחלתי קצת יותר גבוה מהממוצע, ועוד בעבודה שאני לא באמת רוצה לעבוד בה.
הסברת יפה מאוד מדוע לימודים אקדמאים לא מתאימים לך. ככל הנראה באמת חבל על הזמן ולא כדאי לך ללמוד.

כמה פנינים בהודעה אחת:
אני לא חושבת שצריך לסבול בשביל עצמאות כלכלית. צריך להשקיע.
האם תואר אקדמי הוא הדרך הנכונה או היחידה? אני סבורה שלא.
[
אני חושבת שהסוד טמון ביזמות.
והנכס הכי יקר זה הזמן, לכן חשוב לקבל החלטות נכונות כבר בגין צעיר.

* העקרונות שאני מדברת עליהם בבלוג הם יחסיים, לא אבסולוטיים.
לחסוך, להשקיע ופרישה מוקדמת, כלל אצבע 3% אלה לא עקרונות אבסולוטים?
כלומר 3% יכול להיות 50 אלף ויכול להיות 200 אלף העיקר שזה תואם לעקרון 3%..

אני לא מבין למה בתור בחורה צעירה את מראש מחליטה שהעתיד שלך הוא בתחתית סולם ה"מעמדות". ההבדל בין להצליח בחיים לבין להיות ממוצע הוא לפעול. זה אכן קשה כשכל יום ישנן המון כתבות שמראות כמה קשה לאדם X או לאשה Y. הן מראות שלבכות ולהגיד כמה קשה לי זאת הדרך(אני במיוחד אוהב שמראים אמהות חד הוריות או קבוצה מקופחת אחרת שאין להם כסף לשכר דירה, בזמן שלמרואיינת יש ציפורניים בנויות ובגדים איכותיים, וכו)
לא לעשות כלום יוביל אותך למקום רנדומלי, אולי טוב ואולי לא.

צריך לשים יעדים/שאיפות ולפעול בכיוון הזה, על מנת שיום אחד באמת תגיעי ליעד. לא מתעוררים יום אחד בבוקר ונמצאים במקום של הצלחה, זאת ריצה למרחקים ארוכים.

לא 'רוכשים' השכלה אקדמאית בכסף. השכלה ששווה משהו (והשוק יודע לתמחר את זה - פרט למגזר הציבורי) נרכשת באמצעות למידה ועבודה קשה.

גם לא ברור למה הכוונה במעמד נמוך, הרי מנקודת ראות סולידית אין הבדל בין צעירה בת 20 מבית עמיד לזו מבית עני, שתיהן מעודדות להיות עצמאיות, לעבוד קשה ולחסוך ככל הניתן. חשיבה 'מעמדית' נראית לי לא רלוונטית.

גם לא ברור למה הכוונה 'אין באפשרותם לקנות נכס', ראשית לא ברור למה להעדיף 'נכס' (בית?) על פני תיק ניירות ערך, שנית יש פה רמיזה לכך שרוב אנשי הפורום ירשו את הונם, מה שלא נראה לי נכון לפי מאות הפוסטים שקראתי.

נערך לאחרונה ב:
לחסוך, להשקיע ופרישה מוקדמת, כלל אצבע 3% אלה לא עקרונות אבסולוטים?
כלומר 3% יכול להיות 50 אלף ויכול להיות 200 אלף העיקר שזה תואם לעקרון 3%..
אחוזים (כמו אחוזי חיסכון, אחוזי תשואה וכו') הם בהגדרה מושג יחסי ולא אבסולוטי.

בדור ה-X (או ה-Y או ה-Z) יש כנראה צורך בסיפוק מהיר ומיידי, והמושגים של השקעה (זמן, מחשבה, תשומות) וחסכון כבר אינם הבסיס לחיים.
שני הורי ז"ל היו נטולי השכלה אקדמאית, ולמען האמת אפילו נטולי תעודת בגרות. זה לא מנע מהם להיות אנשי עמל יצרניים, שחיפשו דרכים לפרנס את עצמם ואת משפחתם, ולאורך כל הדרך השתדלו לחסוך ככל שהתאפשר (ובתקופת המיתון שהייתה בארץ, גם נקלעו לקשיים כלכליים גדולים מאד).
הנכס הגדול ביותר בעיני שהם הורישו לי הוא ערך החסכון. אני מקווה שאני מצליחה להנחיל זאת גם לילדים שלי.
עם תואר אקדמי, בלי תואר אקדמי, עם מעמד נמוך או עם מעמד גבוה - המפתח להתקדמות הוא היכולת לדחות סיפוקים מיידיים, לחסוך ולהתמיד במטרות שנקבעו.

לפי הסכום שאישתי משאירה אצל הספרית שלה אני יכול להעיד שהספרית מתפרנסת בכלל לא רע. לא נראה לי שצריך תואר אקדמי בשביל זה.
גם לא צריכים תואר בשביל לפתוח פעוטון ל 5 תינוקות בבית והשכר מעולה מבלי לצאת מהבית.
או שתעשי כמו אישתי ותתחתני עם מהנדס שעובד סביב השעון בהייטק ותהי "אשת מהנדס" ותוכלי לעשות מה שבאמת בא לך בלי לדאוג לפרנסה...

@המתפכחת ושאר הנשים.
אני מזמינה אתכן להצטרף לקבוצת הפייסבוק supergirl זה אופי.
זו קבוצה עם קשקשת הנשים הרגילה, אבל יש בה ריכוז נדיר של עצמאיות, יזמיות וסטארטפיסטיות, והמון חשיבה מחוץ לקופסה.
יש שם בנות מתחום החינוך והפסיכולוגיה, שמצאו נישות עיסוק מיוחדות ורווחיות.
הייתי ממליצה לך לנסות לשאול גם שם, אולי תקבלי רעיונות מעניינים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D תהייה לגבי איסוף נתוני אשראי צרכנות פיננסית 2
י תהייה על מסחר אקטיבי בקרנות עולמיות לעומת החזקה לטווח ארוך שוק ההון 28
לא חשוב שמות תהייה עתידנית בנוגע לקופת גמל להשקעה שוק ההון 41
S תהייה באשר לפיצול ניירות בין ברוקר ישראלי וברוקר זר צרכנות פיננסית 8
O תהייה לגבי TECH ETF'S שוק ההון 11
Z אם תרוויחו מיליון ש"ח בשנה? תהייה... אוף טופיק 61
Z תהייה בנוגע לחישוב התשואה הממוצעת של המדדים שוק ההון 27
ה תהייה לגבי אסטרטגיה בקרן השתלמות IRA שוק ההון 3
T תהייה בקשר למשיכה מוקדמת של פנסיה מיסים 61
ע תהייה על הסכנות בהשקעה בתעודות סל שוק ההון 51
י.ג גיבויים בענן - תהייה לא מחייבת על המודל העסקי של חברות הגיבוי אוף טופיק 4
Y תהייה לגבי מועדי הפקדות לתיק שוק ההון 24
T אין אכיפת רעש עצמאות 2023 אוף טופיק 7
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
M תיק השקעות ללא עצמאות בפעולות- מה לעשות? שוק ההון 37
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
איש ירח עצמאות פיננסית לתינוקות שלך דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 27
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
DavidA עצמאות ממערכת התשתיות בישראל אוף טופיק 68
S עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף אוף טופיק 71
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
ב עצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
F עצמאות כלכלית - תוך כמה זמן? יומני מסע אישיים 24
הנועזת עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 277
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25

נושאים דומים

Back