• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצמאות פיננסית לתינוקות שלך

איש ירח

משתמש בכיר
דירוג
2,705
כחלק מאילוצי הסגר, החלטתי להגדיל את כישורי התפירה שלי. בשיטוט בבלוגוספירה פגשתי בלוג תפירה נחמד שבאחד הפוסטים שלו היא כותבת על בתה, בת ה- 14. לאחר הקורונה, היו צפויים הילדים לצאת לטיול לוושינגטון הבירה. ההורים אמרו לילדה שהיא צריכה לממן חצי מהוצאות הטיול.
אז זה הזכיר לי את המסקנות של הספר "המיליונר בדלת בממול" על אופן ההתנהלות של הורים אמידים מול ילדיהם ומסקנתם שהקניית הרגלים של חסכנות ועצמאות מביאים ילדים, להיות בעלי רכוש ועצמאות גם בבגרותם.
אז אמנם הסולידית איננה אמא (עדיין?) אבל היא כתבה את הדברים הבאים:
"החיסכון המפלצתי שאדם צובר בחייו הוא ביטוי ליעילות, כושר תכנון, משמעת, יכולת דחיית סיפוקים, ובעיקר – יכולת לשחות נגד הזרם ולהפנות עורף לביצה הצרכניסטית — שמעדיפה לחיות את הרגע ולבזבז כל שקל שהיא מכניסה."
וכן:
"תהליך הלמידה הזה הוא תהליך אישי, עצמאי, ומבוסס על החלטות אישיות, עבודה קשה והתמדה. זה משהו שלטעמי ילד צעיר צריך לחוות על בשרו, ללמוד, ולהשיג – לא לקבל מן המוכן."
אנחנו, כהורים, החלטנו לממן לילדים שלנו תואר ראשון אך לדרוש מהם לממן בעצמם רישיון נהיגה. כמו כן, לא השארנו כסף "ייעודי" עבור הילדים אבל אנחנו כן חוסכים עבורם כסף נוסף דרך "חיסכון לכל ילד".
היום במיוחד, שהדיון בנושא אחריות הורית ואחריות ציבורית לילדים שהבאת עולה שוב על השולחן, אשמח לשמוע אם וכיצד אתם ממשים את העיקרון הזה מול הילדים שלכם.

בגדול - אני משתדל להתנהל בעצמי כלכלית נכון ומנסה לחנך את ילדי להיות בני אדם. ככל שהילדים גדלים ויוצאים משלב הילדות לשלב הנערות אני גם לומד להתנתק מאמונות פשטניות על חינוך של "אם אני אלמד את הילד x הוא יגדל להיות x". האמת היא שאני אלמד את הילד x והוא כאדם נפרד ועצמאי יגדל להיות g%&@. בקיצור - תנו לילד דוגמא אישית התואמת לאמונותכם ודעותיכם וקבלו בהבנה את העובדה שהוא יכול לפתח תפישות ואמונות אחרות.

אני מתנהל מול ילדי כלכלית באותו אופן בו אני מתנהל מול עצמי, ולכן אם אני חושב שהוצאה כספית מסויימת תתן לילדיי יתרון תחרותי לעתיד אני לא מתכוון לוותר עליה רק מטעמי "חינוך".

אשמח לשמוע אם וכיצד אתם ממשים את העיקרון הזה מול הילדים שלכם.
אני פתחתי להם חשבון בנק בגיל ההתבגרות והעברתי כל חודש את "התקציב" החודשי שייעדנו להם. אם רצו יותר, הם הלכו לעבוד בחופשים/אחרי הצהריים.
רשיון נהיגה - אנחנו מימנו חצי (מהמינימום הנדרש) והם היו צריכים להשלים.
לא ייעדנו להם כסף ללימודים גבוהים אבל כן אמרנו שאם הם רוצים לחסוך לזה (או לכל דבר אחר), הם מוזמנים לגור שנה-שנתיים איתנו (אחרי הצבא) לעבוד ולחסוך.

האמת שזאת שאלה מעניינת. אני עדיין ללא ילדים אך יוצא לי לחשוב על זה מידי פעם. בתור אחד שלא חי על חשבון ההורים מאז שהשתחררתי מהצבא, אני מרגיש את הקושי של עלות מחיה והקרבות שצריך לעשות בעיקר בתקופת הלימודים. לראות סטודנטים אחרים שאינם צריכים לעבוד במקביל ללימודים כי יש להם סיוע מההורים, קצת עורר בי קנאה.
אני מאוד גאה בדרך שלי וכמובן הוכחתי לעצמי הרבה דברים. אני חושב שאנסה להעביר את המסר של התנהלות נכונה ודחיית סיפוקים על ידי דוגמא אישית. שאיפה שאוכל לעזור לכל אחד מילדי לממן חלק מלימודיהם. אבל הם יצטרכו להבין שאין מתנות חינם. מקווה שאוכל להעביר להם את כל הכלים שצריך מלבד כסף.

שאלה מאוד מעניינת. אמנם אין (עדיין) ילדים, אבל אנחנו כן מדברים על זה.

כרגע החשיבה שלנו היא לא לחשוף אותם לשווי שלנו, כפי שאנו לא חושפים אף אחד אחר. אנחנו חושבים שהרבה תועלת מזה לא תבוא, אלא רק נזק.

אנחנו חושבים שכן נממן להם את עלות התואר הראשון, אבל אם ורק אם נראה אותו כראוי או שיציגו בפנינו תוכנית עסקית.
אנחנו גם חושבים על להקצות להם תקציב חודשי, כפי ש@בת העמק עשתה, וממנו הם יחיו. אני כן צופה מצבים בעיתיים בלתת לילדים שלומדים בבית ספר לממן את עצמם...
בגלל זה:
אנחנו, כהורים, החלטנו לממן לילדים שלנו תואר ראשון אך לדרוש מהם לממן בעצמם רישיון נהיגה.
הייתי עושה הפוך. אמנם העלות הישירה של התואר בתוחלת יקרה יותר, אבל עד אז הם יהיו בוגרים מספיק בשביל להיות מסוגלים להקצות 100% מהזמן הלא לימודי שלהם למימון הלימודים למשך תקופה.

זה גם יגרום להם לחפש מלגות, ולא להיות תלויים באימוש ואבוש, או למשוך את התואר שלא לצורך (במיוחד אם זה תואר במדעי הרוח).

ג.נ - שילמתי כ6k על כל 4 שנות התואר בהנדסה, לאחר מלגות.

נערך לאחרונה ב:
כרגע החשיבה שלנו היא לא לחשוף אותם לשווי שלנו, כפי שאנו לא חושפים אף אחד אחר. אנחנו חושבים שהרבה תועלת מזה לא תבוא, אלא רק נזק.
לפי מחברי הספר "המיליונר מהדלת ממול" זו בדיוק האסטרטגיה הנכונה.
השיקול שלנו במימון תואר הוא שזה משהו שמקדם אותך כלכלית. אנחנו ביררנו עם כל אחד מהילדים מה המטרות שלו בבחירת השכלה אקדמית ובדקנו שהם לא הולכים ללימודים רק "בשביל אבא ואמא". לשמחתנו, הם לא "התברברו" או משכו מעבר לזמן המוקצב.

השיקול שלנו במימון תואר הוא שזה משהו שמקדם אותך כלכלית. אנחנו ביררנו עם כל אחד מהילדים מה המטרות שלו בבחירת השכלה אקדמית ובדקנו שהם לא הולכים ללימודים רק "בשביל אבא ואמא". לשמחתנו, הם לא "התברברו" או משכו מעבר לזמן המוקצב.
שיקול מאוד הגיוני. כל הכבוד גם שהייתם קשובים לתוכניות והרצונות שלהם.

אשתי מכירה יותר מדי אנשים שמושכים לימודי תואר ראשון על פני 5-6 שנים ללא סיבה מוצדקת נראית לעין. בנוסף, יש לה חברה שעשתה עוד שני תארים תחביביים בטענה שהיא לא הייתה מקצה זמן לתחביבים האלה ללא המסגרת של התואר (חוגים לא טוב?) ואימוש ואבוש מממנים.

יש לנו דוגמא עוד יותר קרובה של מישהו שבחר מסלול ארוך (7 שנים וצפונה) שבסופו הוא מתכנן לעסוק בעבודות בשכר לא גבוה בהרבה ממינימום...

הנושא כאוב, ובגלל זה אנחנו נרצה שיציגו בפנינו תוכנית שגם תראה לנו הגיונית לפני שנממן להם את הלימודים.

השיקול שלנו במימון תואר הוא שזה משהו שמקדם אותך כלכלית
מה שמקדם כלכלית זה בעיקר היכולת לחסוך ולהשקיע מגיל צעיר, לאו דווקא תואר או שורת נטו גבוהה. זה אולי מקדם אותם ברמת חיים גבוהה או בכבוד או גם וגם.

הנושא כאוב, ובגלל זה אנחנו נרצה שיציגו בפנינו תוכנית שגם תראה לנו הגיונית לפני שנממן להם את הלימודים.
רק כדאי לזכור שלפני הלימודים מתגייסים לצה"ל, וכשמשתחררים מצה"ל מקבלים מענק שחרור, ולפחות בתקופתי הוא מימן לי את רוב התואר.
מבדיקה קצרצרה בגוגל הכיום המענק עומד על 12K לשימוש חופשי ועוד 17K שנעולים למטרות מסויימות (כגון תואר אקדמי), עבור ג'ובניקים שסיימו שירות מלא.

נראה לי סביר, כהורה, להשלים את לילד את עלות התואר מעבר למה שהמענק מכסה כדי שזה יקדם אותו. אם חישבתי נכון ובאמת מדובר על 30K אז ההשלמה צריכה להיות כמה גרושים.
מצד שני אם הוא בזבז את המענק איזו תרמית פירמידה (נניח דניס ומישל) או על טיול בדרום אמריקה או בכל דרך אחרת, או לחלופין אם הוא לא עשה צבא - אז שילך להרוויח את הסכום של מענק השחרור בעצמו.

אם חישבתי נכון ובאמת מדובר על 30K אז ההשלמה צריכה להיות כמה גרושים.
רוב העלות היא לצורך קיום אם רוצים שהילד ילמד במשרה מלאה והוא לא גר בבית. אה, ואם הוא לומד במכללה פרטית אז הסכום גבוה בהרבה, לא?

רוב העלות היא לצורך קיום אם רוצים שהילד ילמד במשרה מלאה והוא לא גר בבית. אה, ואם הוא לומד במכללה פרטית אז הסכום גבוה בהרבה, לא?
שלא ילמד במכללה פרטית (למה זה טוב?)
לגבי מגורים מחוץ לבית אני מסכים איתך. יש עוד סיבות "נכונות" להוציא עליהן את המענק חוץ מתואר שבהן ההורים יכולים לסייע.

לאורך זמן גידול הילדים יש הרבה הזדמנויות לקחת דוגמא אישית ולהסביר אותה,
למשל , לפני כשבוע שאל אותי אחד הילדים מדוע יש לי טלפון ישן ול-X יש טלפון חדש ויקר ( וברור לו שהמצב הכלכלי שלנו טוב יותר מאשר X )
זאת היתה הזדמנות מצוינת להסביר את הדוגמא שהילדים רואים למילים קצת יותר ברורות.

רק כדאי לזכור שלפני הלימודים מתגייסים לצה"ל, וכשמשתחררים מצה"ל מקבלים מענק שחרור, ולפחות בתקופתי הוא מימן לי את רוב התואר.
מבדיקה קצרצרה בגוגל הכיום המענק עומד על 12K לשימוש חופשי ועוד 17K שנעולים למטרות מסויימות (כגון תואר אקדמי), עבור ג'ובניקים שסיימו שירות מלא.

נראה לי סביר, כהורה, להשלים את לילד את עלות התואר מעבר למה שהמענק מכסה כדי שזה יקדם אותו. אם חישבתי נכון ובאמת מדובר על 30K אז ההשלמה צריכה להיות כמה גרושים.
מצד שני אם הוא בזבז את המענק איזו תרמית פירמידה (נניח דניס ומישל) או על טיול בדרום אמריקה או בכל דרך אחרת, או לחלופין אם הוא לא עשה צבא - אז שילך להרוויח את הסכום של מענק השחרור בעצמו.
עלות התואר היא לא רק שכר הלימוד.

אני לא רואה סיבה לא לסייע לילד ולתמוך בו, אבל רק אם יוכיח שהתכנית מקדמת אותו.

מה שמקדם כלכלית זה בעיקר היכולת לחסוך ולהשקיע מגיל צעיר, לאו דווקא תואר או שורת נטו גבוהה. זה אולי מקדם אותם ברמת חיים גבוהה או בכבוד או גם וגם.
זה גם יכול לעזור להם להתקדם כלכלית, אבל לא כמו היכולת לתכנן לטווח ארוך (בין היתר דרך חסכון והשקעה).

עוד שני תארים תחביביים בטענה שהיא לא הייתה מקצה זמן לתחביבים האלה ללא המסגרת של התואר (חוגים לא טוב?) ואימוש ואבוש מממנים.
וואו! זה אפילו לא הייתי מעלה בדעתי!
כמובן שמימון תואר הוא חלק מתפיסת חינוך ולא עומד בפני עצמו. אצלנו, ממגוון שיקולים, החלטנו כן לממן תואר. רק להדגיש, תואר אצלנו זה לא קדוש ואם היינו רואים שלמי מהילדים אין רצון או יכולת ללימודים, היינו מכוונים לאפיקים תעסוקתיים מועילים יותר או, שולחים אותם להתפרנס באשר ימצאו בעבודות שכר מינימום.
מה שגם מזכיר לי את כתבת הפולואו אפ המזעזעת על הזוגות ש-10 שנים לאחר המחאה החברתית עדיין גרים אצל ההורים ולא מגיעים לדירה. יוקר המחייה כן? אז הוצאתי את המחשבון וחישבתי שחיסכון שכר דירה למשפחה עם 3 ילדים צריך להגיע לפחות ל- 400K. אז איפה הכסף? טוב, עונה האישה, "לא בדיוק התפרנסתי". יש כאלה שהם חזקים ונחושים יגורו אצל ההורים ויצברו הרבה יותר הון ויש כאלה שיראו בהורים עוד מקור הכנסה שמאפשר חיים נוחים.

וואו! זה אפילו לא הייתי מעלה בדעתי!
כמובן שמימון תואר הוא חלק מתפיסת חינוך ולא עומד בפני עצמו. אצלנו, ממגוון שיקולים, החלטנו כן לממן תואר. רק להדגיש, תואר אצלנו זה לא קדוש ואם היינו רואים שלמי מהילדים אין רצון או יכולת ללימודים, היינו מכוונים לאפיקים תעסוקתיים מועילים יותר או, שולחים אותם להתפרנס באשר ימצאו בעבודות שכר מינימום.
מצוין! לא צריך להוציא תואר בכל מחיר ולא בטוח שזו הדרך הכי יעילה/ מהירה לשפר את מצבך.
מסכים שזה הרבה חינוך. אם הייתי ההורים שלה הייתי ממזמן מנתק את הצינור... אישית הניצול הזה של הספונסרים מגעיל אותי.
מה שגם מזכיר לי את כתבת הפולואו אפ המזעזעת על הזוגות ש-10 שנים לאחר המחאה החברתית עדיין גרים אצל ההורים ולא מגיעים לדירה. יוקר המחייה כן? אז הוצאתי את המחשבון וחישבתי שחיסכון שכר דירה למשפחה עם 3 ילדים צריך להגיע לפחות ל- 400K. אז איפה הכסף? טוב, עונה האישה, "לא בדיוק התפרנסתי". יש כאלה שהם חזקים ונחושים יגורו אצל ההורים ויצברו הרבה יותר הון ויש כאלה שיראו בהורים עוד מקור הכנסה שמאפשר חיים נוחים.
לגמרי! ראינו לא מזמן את התכנית משפחה חורגת של אלון גל, ממש חוויה אנטרופולוגית.
אמנם התוכנית שודרה ב2006, אבל התירוצים הם אותם תירוצים...

אם יש משהו שההורות מלמדת אותי שוב ושוב זה שהמציאות גורמת לך לבחון עקרונות שנראו לך מאד חשובים ובלתי ניתנים לשינוי לפני שהם נבחנו בעולם המעשה.
כרגע שאלת התיקצוב של ילדים בוגרים תיאורטית מבחינתי, אבל כבר יש לי ילדים גדולים שמגלים נטיות מקצועיות שונות כך שכבר אפשר לחשוב על הדברים באופן יותר קונקרטי.
אני מסכים שמימון "עיוור" עלול להוביל לתלות והיעדר תכנון לעתיד אצל הצאצא, אבל צריך להזהר שהדרישה ממנו להראות תוכנית עסקית כתנאי למימון לא תהפוך בעצם לשליטה של ההורה ודחיפה להגשמת חלומות ההורה באמצעות השימוש בכוחו של בעל המאה.
אולי לא ישמח אותי אם אחד מילדיי יבחר במסלול ארוך שאין תגמול גבוה בסופו, אבל זו לא סיבה בעיני להפלות אותו במימון התואר מול אחיו שבחר במסלול מתגמל יותר. יהיה לי חשוב שמי שמבצע את הבחירה יבין את משמעויותיה לטווח ארוך ויבין שהעלות שלה באה על חשבון דברים אחרים שהיה מקבל אם היה בוחר בדרך אחרת.
אנקדוטה - במסגרת עבודתי אני פוגש אנשים מאד (מאד) עשירים. לעיתים עולה העניין של מימון ילדים בגירים ותוכניות שעושים ההורים מבעוד מועד. לא מפתיע לגלות עד כמה כוחם של ההורים דל בעניינים האלו ועד כמה צריך להזהר שלא למתוח את החבל יותר מדי כך שמרוב רצון להכווין התנהגות, נפגעים היחסים עם הילד שרואה עצמו בוגר ולא אוהב את עודף ההתניות כדי להנות מההון המשפחתי. במובן מסויים להם קשה יותר כי אצלם, בניגוד אלי ולרוב מי שאני מכיר, מימון של תואר מיותר, למשל, לא בא על חשבון כלום מבחינה כלכלית.

הילד שרואה עצמו בוגר ולא אוהב את עודף ההתניות כדי להנות מההון המשפחתי
לעיתים קרובות עדיף לילד לוותר באופן גורף על ההון המשפחתי מאשר לנהל את חייו לפי התניות ההורים. @המהנדל ואני לא דיברנו על זה. הכוונה שלנו היא שיש ציפייה שהילד יהיה עצמאי, כולל מגורים ופרנסה אבל, שהתובנה היא, שתואר אקדמי במקצועות מפרנסים (שלא לדבר על רפואה!) דורש הרבה פעמים קצת "דחיפה" או "עזרה" ואז, אם הילד הולך לכוון הזה, מעולה. אם אתה רוצה ליסוע לאשרם וללמוד על האופי הרוחני של החיים גם סבבה. כל כך סבבה, שאולי ניקח את הכסף, נתפטר מהעבודה ונעשה זאת בעצמנו.

לעיתים קרובות עדיף לילד לוותר באופן גורף על ההון המשפחתי מאשר לנהל את חייו לפי התניות ההורים. @המהנדל ואני לא דיברנו על זה. הכוונה שלנו היא שיש ציפייה שהילד יהיה עצמאי, כולל מגורים ופרנסה אבל, שהתובנה היא, שתואר אקדמי במקצועות מפרנסים (שלא לדבר על רפואה!) דורש הרבה פעמים קצת "דחיפה" או "עזרה" ואז, אם הילד הולך לכוון הזה, מעולה. אם אתה רוצה ליסוע לאשרם וללמוד על האופי הרוחני של החיים גם סבבה. כל כך סבבה, שאולי ניקח את הכסף, נתפטר מהעבודה ונעשה זאת בעצמנו.
ואם ה"ילד" בן ה 25-30 לא אוהב שאביו המהנדס דוחף אותו באמצעות מקל וגזר כספיים להיות כמוהו (בשם הקוד "מקצוע מפרנס"), אבל כן מבין היטב שיהיה עליו להיות עצמאי, כולל מגורים ופרנסה ברמה של מי שלמד באשרם, אז אין מניעה לממן לו תואר כמו לאחיו שכן מגשים את הציפיות ונענה ל"דחיפה". בכל מקרה, אשתדל מאד להמנע מהיררכיה של מי שחלומותיו ראויים למימון ומי שחלומותיו לא ראויים למימון.
אבל, כאמור, מניסיון שלי, כשעוברים משלב התכנון לשלב הביצוע, לפעמים הדברים נראים אחרת.

להמנע מהיררכיה של מי שחלומותיו ראויים למימון ומי שחלומותיו לא ראויים למימון.
אני לא אממן חלום של אף אחד מלבד חלומותי שלי ושל בן- זוגי. הילדים שלי יממנו את החלומות שלהם בעצמם. הגשמת חלומות היא, בעיניי, משהו שצריך לעמול בשבילו. ממילא, אם הוא ניתן כלאחר יד, אז יש זלזול, חוסר נחת ואי תחושת הישג. זה גם עולה במחקרים שונים על ילדי עשירים ואולי זה חלק מהסיבה שאנשים שזוכים בלוטו מפסידים את כל כספם ולא משנים במידה משמעותית את איכות החיים שלהם.
מסיבות שונות, בינהן סוציולוגיות ומשפחתיות, חשוב לנו כן לממן לימודי מקצוע (בינתיים מדובר באקדמיה אבל, זה לא קדוש) אבל לא דברים אחרים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
T אין אכיפת רעש עצמאות 2023 אוף טופיק 7
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
M תיק השקעות ללא עצמאות בפעולות- מה לעשות? שוק ההון 37
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
DavidA עצמאות ממערכת התשתיות בישראל אוף טופיק 68
S עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף אוף טופיק 71
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
ב עצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
F עצמאות כלכלית - תוך כמה זמן? יומני מסע אישיים 24
הנועזת עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 277
ה תהייה [עצמאות כלכלית למעמד הנמוך] התפתחות אישית 115
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
א התנהלות פיננסית ברילוקיישן לארה"ב צרכנות פיננסית 9
האזרח החשדן התנהלות פיננסית משפחתית צרכנות פיננסית 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
י איך עושים את זה? שינוי תודעה, חשיפת ילדים בגילאי בית ספר לתכני הבלוג ולאוריינות פיננסית אוף טופיק 2
T מעורבות פיננסית נמוכה של בת הזוג אוף טופיק 63
ק אוריינות פיננסית פוסטים מאיכות נמוכה 2
גרהם קידום אוריינות פיננסית במסגרת התנדבותית התפתחות אישית 22
E אפס השכלה פיננסית. איך מתחילים? אוף טופיק 4
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
K פיתוח השכלה פיננסית התפתחות אישית 0
מ הלוואה על חשבון "פוליסה פיננסית"? צרכנות פיננסית 4
M התייעצות פיננסית רכישת דירה VS דירה להשקעה שוק ההון 4
א זמן מת בצבא - מחפש ספרים או בלוגים מומלצים להשכלה פיננסית התפתחות אישית 5
MichaelScott על פרשת דרכים פיננסית יומני מסע אישיים 123
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
O אחרי פגישה עם יועץ פנסיוני עלתה אפשרות להשקעה בפוליסות פיננסית, דעתכם שוק ההון 51
ע פוליסה פיננסית - למה אני מרגיש שכולם דוחפים אותי לשם? שוק ההון 53
F איטליה - התנהלות פיננסית צרכנות פיננסית 18
S התחלת השקעה פיננסית שוק ההון 6
ט סימולציית פעילות פיננסית מגיל 21 עד 40 צרכנות פיננסית 0
F מה צריך ללמוד כדי להגיע לעצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
amidar דוגמא (יפה?) ללימוד התנהלות פיננסית כבר מהבית... צרכנות פיננסית 5
oz1987 המרכז להשכלה פיננסית התפתחות אישית 4
F קורס התנהלות פיננסית אקדמאית צרכנות פיננסית 0
Espresso התנהלות פיננסית בחו"ל צרכנות פיננסית 4
לא חשוב שמות ראיונות לפעילות קבוצתית העוסקת בהתנהלות פיננסית אוף טופיק 0
ה דרך פיננסית חדשה ושאלות יומני מסע אישיים 25
S עצה להמשך התנהלות פיננסית שוק ההון 53