• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית

הנועזת

משתמש בכיר
דירוג
2,892
עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית

"עבדו קשה. התרחקו מטיפוסים בזבזנים. שפרו את כושר המחייה שלכם. חסכו חלק גדול ככל הניתן מהכנסתכם. ודאו שיש לכם מספיק כסף נזיל וזמין לשעת חירום. השקיעו את ההפרש בקרנות מחקות זולות תוך מזעור עלויות השקעה היקפיות (עמלות, דמי ניהול ומיסים). אל תשימו את כל הביצים בסל אחד. אל תהיו חמדנים מדי. אל תהיו שמרנים מדי. לעולם פיקחו עין על התעשייה הפיננסית, נציגיה ותכסיסיה. תכננו לטווח הארוך והתעלמו מהרעש."

אתחיל מתשבוחות. אם יש לי השתייכות כלכלית-פוליטית, לאיזשהו מחנה, זהו המחנה המנוסח המקצועי והמלומד של הסולידית. אני חותמת בעיינים עצומות על 90% מכל הנאמר במאמריה, מההיבטים הפילוסופיים של המינימליזם, ביקורתה הפוליטית על מעמד הבינים ה-"מתקרבן" וסגנון החיים הצרכני הגובל בעבודת אלילים, בגישתה המעודדת תכנון לטווח הרחוק , השקעות עצמאיות באופן המקדם פרישה מוקדמת, ועד הטכנאות של אפיקי החיסכון וההשקעה. בדבריה היא מקצועית, היא רהוטה והיא מדוייקת.

במאמר זה איני מבטלת או קוראת תיגר על עצם התכנים של הסולידית, אלא קוראת תיגר על מעשיותם של הכלים המקצועיים במציאת פיתרון כולל ליציאה לפנסיה מוקדמת, אפילו עבור באיי הפורום הסולידיים כביכול. ברצוני לטעון במאמר זה כי על מנת לסלול נתיב חיים לעצמאות כלכלית עבור הזרם המרכזי בחברה הישראלית, יש להשקיע מאמץ בכיוון אחר, פחות תובעני ובמקביל מייצר תוצאות כלכליות ברמת החיים, כבר בתחילת הדרך של הזוג/ היחיד הצעירים.

בלא מעט מהתייחסויותי בפורום אני מעלה את הטענה, כי על פי דעתי רק מעטיי מעטים על פי דרכה של הסולידית יצליחו להגיע לידי עצמאות כלכלית של ממש קרי, פרישה מוקדמת. לא משום הפרשנות הלקויה שלהם או לחילופין כח הרצון הדל שלהם, אלא משום העדר ההון ההתחלתי המאפשר קיצור דרך מהותי, לפרישה מוקדמת . נקודת המוצא האוטוביוגרפית של הסולידית לפיו הצליחה לצור הון עצמי משמעותי בגיל צעיר, כמעט שאינו מתאים לאף אחד, אם מפאת גיל המהווה משתנה בלתי תלוי ואם מפאת כישרון ויכולת.

מי שאולי יצליח ללכת במשעוליי הסולידית עד לידי פרישה מוקדמת משמעותית ומלאה, הוא הצעיר שיבחר בחיי פרישות מרצון לכל ימי חייו- מעין פקיר מודרני המתקלח במים קרים, רוכב על אופניים קילומטרים ולא מביאים ילדים לעולם, שמראש זקוק לסכום חודשי נמוך בהרבה מהממוצע, שבגינו יוכל לחסוך בצעירותו ולשמור על הכנסה נמוכה וקבועה לכל ימי חייו. ארגז הכלים אותה מציעה הסולידית, אינו פונה ואינו מסוגל לכבוש את הזרם המרכזי- אגב היא גם מודה בזה.

אבל פחות מעניין אותי להשמיע מה לא, אני משתדלת להיות אדם יותר מעשי מפילוסופי, ברצוני כאן להציג טיעון שלא כמאמר מוסגר במסגרת דיון על נושא אחר, ולהשמיע מה לדעתי הנוסחה לפריצת מרוץ העכברים, או בשלב ראשון התמודדות טובה יותר עם בעיית יוקר המחיה בארץ – והיא הוויתור על דירת מגורים והחלפתה בדירה לצורך השקעה, בסכום היוצר תזרים חיובי חודשי, כך שהדירה מהווה נכס ולא התחייבות, כמו אצל מרבית משקיי הבית בישראל. או במילים אחרות רכישת דירה להשקעה, ששכר הדירה המתקבל ממנה עולה או משתווה לשכר הדירה המשולם לצורך דיור. כמה פשוט.

רק על מנת לסבר את האוזן ,מרכיב המגורים לפי תחקיר של גלובס מ- 2011 (סביר שנתון זה אף עלה), דורש מהישראלי הממוצע מספר שיא של 129 משכורות, על מנת לרכוש דירה ממוצעת. עלות הדיור מתוך ההכנסה של הישראלי היא מן הגבוהות בעולם. למרות זאת שיעור הישראלים הגרים בדירה בבעלותם היא כ-70%!! ברצוני רק לציין כי מרכיב זה- המרכיב הנדל"ני השקט במשוואה ניהול משק הבית אליו, משום מה אין לו כלל התייחסות בדבריה של הסולידית ובאופן רוחבי רואים בו סוג של גזירת גורל.

רכישת דירה למטרת מגורים ע"י זוגות צעירים באופן אוטומטי, על חשבון יצירת הכנסה אלטרנטיבית כדירה למטרת השקעה, משמעותה וויתור על כספים שיכלו להוות מקור חיסכון העיקרי והבטוח יחסית, לצורכי פנסיה או לפרישה מוקדמת. לצורך הדגמה דירת מגורים 3 חדרים ברמת גן , בעלות 2,300,000 ₪ מניבה שכ"ד של 6500 ₪ לחודש(3% תשואה).לעומת: דירה לצורכיי השקעה בדרום תל אביב שתניב גם היא 6500 ₪ אבל בעלות 1700000(4.5% תשואה ממוצעת, ניתן גם להשיג תשואה גבוהה יותר, ראו מאמרים ביומן המסע "הנועזת"). אם נשכור את אותה דירה/ או דירה קטנה יותר וניקח את ה 600 אלף/ יותר המהווים את הפער בין שתי הדירות, ונקנה בהם דירת חדר וחצי בדרום תל אביב המניבה 2700 ₪, יווצר פה חיסכון של 32,400 אלף ₪ לשנה, כאשר ההנאה ממגורים באותה דירה אותה רצינו לקנות, לא תפגם. מלבד אותה אי נוחות פסיכולוגית של דירה מושכרת. השאלה הנשאלת אם לא עדיף לשלם לפסיכולוג כמה מפגשים על חשבון החיסכון, ולא לחוש באותה חוסר נוחות, הנובעת רובה ככולה מהנורמה של רכישת דירה למגורים, המהווה בפועל נטל ולא נכס.

חסכנות, יחד עם התנהלות נכונה בכספים הפנויים שיווצרו בדרך שהוצגה למעלה, הניתנים להשקעה על פי משנתה של הסולידית באמצעות השקעה בשוק כולו ע"י תעודות סל, ואם על ידי גיוון התיק בדרכים נוספות (דיבידנדים למשל או תיק הארי בראון), יועילו לתיק ללא ספק. אך נקודת המוצא לקראת נתיב הפנסיה המוקדמת תהיה מבוססת יותר ובקצב התקדמות מהיר יותר באפיק הנדל"ני לצורכי השקעה (או כל נתיב השקעה אחר המייצר תשואה קבועה, ולא נמוכה מידיי), ובעייני תהפוך אותה לאפשרית, עבור אותה משפחה ישראלית ממוצעת.

נערך לאחרונה ב:
אמלק:
נדלן להשקעה צפוי להשיא תשואה עודפת על פני השקעה מדדית שוק ההון.

1. זה ממש לא פסיבי (גם אם ננסה להפוך את זה ל"לא אקטיבי")
2. איתור הזדמנויות דורש הרבה יותר זמן ומאמץ.

והטיעון האלמותי:
אין דיור להשכרה לטווח ארוך בארץ. אתה נתון לחסדיו של המשכיר שלך. אתה לא ישן בלילות, רואה 200 דירות עד שמתפשר על אחת, רודף אחריו על כל ברז דולף וכד'.

ג.נ - אני בעד, בהינתן דירה שאני יכול לשכור גם 50 שנים עם בעל-בית-הכי-טוב-בעולם.

הינתן דירה שאני יכול לשכור גם 50 שנים עם בעל-בית-הכי-טוב-בעולם.
קיימים כאלה ודווקא לא מעט (קנו דירה להשקעה ומעדיפים יציבות על פני רווח)

קיימים כאלה ודווקא לא מעט (קנו דירה להשקעה ומעדיפים יציבות על פני רווח)
זה כמו תשואות עבר, אתה יודע את זה רק בדיעבד.
בהתחלה כולם יגידו לך שהם בעלי בית מהאגדות. בפועל אחרי X שנים פתאום הבת שלהם תרצה לגור בדירה...

נהנתי לקרוא, כתיבה עם הומור.
אני רוצה להעלות נקודה נוספת, הדירות להשכרה בדומה לדירות למגורים השכירות בהם עולה במחזוריות, בדרך כלל בהתאמה עם עליית מחירי הנכסים עד לשלב שמתפתחת בועת מחירי נכסים והם בורחים כלפי מעלה למחירי השכירויות.
בבדיקת נתונים הסטוריים ניתן לראות שבמחזור עליות מחירי השיכרויות ( 7-10 שנים ) הם נוטים להכפיל את עצמם נומינלית, במידה ולמתגוררים בדירה שכורה ויש הכנסות פסיביות מנכסים מניבים הם מגנים מפני עלייה זו, כאשר פורשים מעבודה וחיים מהכנסות פסיביות.
משקיע בשוק ההון שפרש משוק העבודה ומייצר הכנסה חודשית פסיבית של 12,000 ש"ח לדוגמא שמתוכם הוא משלם 4,000 ש"ח שקלים עבור דיור, בתקופה של הכפלת מחירי השכירויות ( והשכירות חודשית מגיע לסכום של 8,000, תזכרו זה קורה בטווח של 7 עד 10 שנים) הוא עלול להיקלע לקשיים.

משקיע בשוק ההון שפרש משוק העבודה ומייצר הכנסה חודשית פסיבית של 12,000 ש"ח לדוגמא שמתוכם הוא משלם 4,000 ש"ח שקלים עבור דיור, בתקופה של הכפלת מחירי השכירויות ( והשכירות חודשית מגיע לסכום של 8,000, תזכרו זה קורה בטווח של 7 עד 10 שנים) הוא עלול להיקלע לקשיים.
אבל כנראה גם הבורסה תעלה. תבדוק נתונים של ארה"ב (יש הכי הרבה) או של ישראל (המדינה המדוברת שבה אנו חיים או לפחות רובנו).

אמלק:
נדלן להשקעה צפוי להשיא תשואה עודפת על פני השקעה מדדית שוק ההון.

1. זה ממש לא פסיבי (גם אם ננסה להפוך את זה ל"לא אקטיבי")
2. איתור הזדמנויות דורש הרבה יותר זמן ומאמץ.
עוד לפניי הדיון שוק ההון או נדל"ן, הטענה פה היא המנעות מדירה למגורים , כי דירה כזו משמעותה קבירת הכסף הפנוי תחת מוצר צריכה גדול במיוחד, היוצר הוצאה חודשית מפלצתית למשך מרבית החיים הבוגרים. מרכיב הדיור הוא המרכיב היקר ביותר במשקיי הבית. אם פלוני חושב שהוא יכול לייצר תזרים שוטף ממדדים/ דיבידנדים פאסיבי אקטיבי נורמטיבי...בגובה של 4.5%, אני בעד אין לי שום סנטימנטים דווקא לנדלן. אבל דיי עם האיוולת של דירות למגורים, זו טעות במיוחד לנוכח בועת המחירים הנוכחית.

מ
אבל כנראה גם הבורסה תעלה. תבדוק נתונים של ארה"ב (יש הכי הרבה) או של ישראל (המדינה המדוברת שבה אנו חיים או לפחות רובנו).

מה הקשר בין מחזור עליית השכירויות בישראל לבין עליית שוק ההון בארה"ב?

בכל מה שקשור לנדל"ן והוצאות על דיור, הדבר הכי חשוב זה פשוט לגור בדירה הכי קטנה שתספיק לך ובמיקום הכי זול שמתאים לך.
שאלת השכירות/בעלות היא משנית עבור אדם ששואף לעצמאות כלכלית, משום שעבורו היא מתורגמת להבדל קטן בתשואה, על חלק קטן מההון.
לצערנו, אף אחד כאן לא ייצא לפנסיה מוקדמת בזכות תשואה עודפת של 1.5% על 600 אלף ש"ח (המספרים מתוך הדוגמה שנתת, @סנופי ).

עוד לפניי הדיון שוק ההון או נדל"ן, הטענה פה היא המנעות מדירה למגורים , כי דירה כזו משמעותה קבירת הכסף הפנוי תחת מוצר צריכה גדול במיוחד, היוצר הוצאה חודשית מפלצתית למשך מרבית החיים הבוגרים. מרכיב הדיור הוא המרכיב היקר ביותר במשקיי הבית. אם פלוני חושב שהוא יכול לייצר תזרים שוטף ממדדים/ דיבידנדים פאסיבי אקטיבי נורמטיבי...בגובה של 4.5%, אני בעד אין לי שום סנטימנטים דווקא לנדלן. אבל דיי עם האיוולת של דירות למגורים, זו טעות במיוחד לנוכח בועת המחירים הנוכחית.
אני מעדיף מגורים בשכירות. סל הדאגות קטן יותר. הסיכון הפיננסי תחום היטב. ויש גמישות רבה יותר במקום המגורים ורמת ההוצאות על מגורים.
אבל - בת זוגתי חושבת אחרת וזה משהו שבחרתי לא להתווכח עליו.
בלי לשפוט אם מחירי הדירות מנופחים עכשיו או לא (התשואות באופן כללי בעולם נמוכות יותר, וההשוואה למניות בעייתית) אבל לדעתי זה לא נכון להשוות את ישראל למדינות אחרות בפזיזות. אנחנו לא ארה״ב ולא אירופה, הדמוגרפיה שונה, החוקים שונים, המיסוי שונה, ההיצע שונה. הכל שונה. שווקי הנדל״ן בעולם לדעתי הם הרבה פחות קורלטיביים אחד לשני משווקי המניות בעולם.

בכל מה שקשור לנדל"ן והוצאות על דיור, הדבר הכי חשוב זה פשוט לגור בדירה הכי קטנה שתספיק לך ובמיקום הכי זול שמתאים לך.
שאלת השכירות/בעלות היא משנית עבור אדם ששואף לעצמאות כלכלית, משום שעבורו היא מתורגמת להבדל קטן בתשואה, על חלק קטן מההון.
לצערנו, אף אחד כאן לא ייצא לפנסיה מוקדמת בזכות תשואה עודפת של 1.5% על 600 אלף ש"ח (המספרים מתוך הדוגמה שנתת, @סנופי ).

במידה והמדדים למציאת דירה למגורים הם כשל דירה להשקעה, אז אין לנו וויכוח. מעבר לזה לדבר שעות על פרומילים בעמלות זה שווה מאמץ רב, אבל לייצר הכנסה המייצרת נכס בסוף הדרך, במרווח של אחוז וחצי לעומת נכס אלטרנטיבי המשולים ל2700 שח לחודש זה כסף קטן עבורך...אני לא יכולה להבין את זה.

נערך לאחרונה ב:
@adamshalev לא בטוחה שהבנתי את הטיעון אבל הכניעה בשם הסעיף האמוציונלי לבן /בת הזוג לא ברור שהדור של ימינו יכול להרשות לעצמו את הלוקסוס הזה. הנתון של דירת המגורים בישראל שווה ל 129 משכורות, מדבר בעד עצמו, ללא השוואות למדינות אחרות בעולם. הנהייה אחר דירת מגורים היא סוג של נקודת עיוורון, בדיוק בגלל הטיעונים האלה.

ואו... ארוך. ואחרי כל זה בעצם מסתכם להאם השקעה בנדלן:
א. משתלמת (יותר מהחלופות)
ב. פאסיבית
לדעתי פספסת שקפצת למסקנה המוטעית הזו,
@סנופי התכוונה לזה:
עוד לפניי הדיון שוק ההון או נדל"ן, הטענה פה היא המנעות מדירה למגורים , כי דירה כזו משמעותה קבירת הכסף הפנוי תחת מוצר צריכה גדול במיוחד, היוצר הוצאה חודשית מפלצתית למשך מרבית החיים הבוגרים. מרכיב הדיור הוא המרכיב היקר ביותר במשקיי הבית. אם פלוני חושב שהוא יכול לייצר תזרים שוטף ממדדים/ דיבידנדים פאסיבי אקטיבי נורמטיבי...בגובה של 4.5%, אני בעד אין לי שום סנטימנטים דווקא לנדלן. אבל דיי עם האיוולת של דירות למגורים, זו טעות במיוחד לנוכח בועת המחירים הנוכחית
תרצה לקחת את הכסף ולהשקיע בשו' ההון, מצויין, כל עוד לא תשרוף את הכסף על דירה למגורים.
אני מאוד מסכים עם מה שהיא טוענת, אין צורך להיכנס לוויכוח מה יותר טוב, כל עוד את משקיע ולא שוקע

מעבר לזה לדבר שעות על פרומילים בעמלות זה שווה מאמץ רב, אבל לייצר הכנסה המייצרת נכס בסוף הדרך, במרווח של אחוז וחצי לעומת נכס אלטרנטיבי המשולים ל2700 שח לחודש זה כסף קטן עבורך...אני לא יכולה להבין את זה.
לא אמרתי שזה כסף קטן, אלא שזו סוגייה משנית בהקשר של עצמאות כלכלית (שזו כותרת השרשור שפתחת): לא זה מה שיעשה את ההבדל בין מישהו שיצליח להגיע לפרישה מוקדמת, או לא.

(ואני לגמרי מסכים שגם פלפולים על פרומיל לכאן או לשם בדמי ניהול או כמה אחוזים באלוקציה של נכסים לא יעשו את ההבדל הזה)

@adamshalev לא בטוחה שהבנתי את הטיעון אבל הכניעה בשם הסעיף האמוציונלי לבן /בת הזוג לא ברור שהדור של ימינו יכול להרשות לעצמו את הלוקסוס הזה. הנתון של דירת המגורים בישראל שווה ל 129 משכורות, מדבר בעד עצמו, ללא השוואות למדינות אחרות בעולם. הנהייה אחר דירת מגורים היא סוג של נקודת עיוורון, בדיוק בגלל הטיעונים האלה.
הטיעון הוא שלטעון שזה לא נכון כלכלית לקנות בגלל פרמטר כמו מספר משכורות מתעלם משלל פרמטרים אחרים חשובים לא פחות כמו מיסוי, כיוון דמוגרפי ועוד ששונים מהותית מאלו בחו״ל.
לגבי הכניעה - לא כל בעיה פתירה בכסף, אבל מאלו שכן זה שיקול תועלתני כמו כל אחר שבא בסופו של דבר למכסם אושר.

לדעתי פספסת שקפצת למסקנה המוטעית הזו,
לא פספסתי דבר, למרות שהיה קל לפספס, לא היה ברור מהתחלה מה המטרה של הפוסט. עוד אנשים הבינו את אותו דבר.

הייתי בטוח שזה הולך להתנגח במשהו שהסולידית מאמינה בו. לקנות בית למגורים זה כל כך רחוק מדברים שהסולידית מאמינה בהם.

חוץ מזה שבשרשור המקורי נטען שבמניות יותר קשה/אטי להגיע לעצמאות כלכלית מאשר נדלן מניב. יש ויש. לרוב נדלן מניב יש מינוף אשר מגביר את הרווחים, ולכן מי שמצליח, מצליח יותר בגדול מאשר מי שמשקיע במניות ללא מינוף. מצד שני, אין כאן אנשים שבאים ואומרים, מינפתי את עצמי עם נדלן ונחתתי קשה על הת** בגלל תקופה בלי שוכרים/דירה שהתגלו בה נזקים וכו. אני לא הייתי מודה בדבר כזה. אבל זה לא אומר שהם לא קיימים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
S עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף אוף טופיק 71
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
ב עצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
F עצמאות כלכלית - תוך כמה זמן? יומני מסע אישיים 24
ה תהייה [עצמאות כלכלית למעמד הנמוך] התפתחות אישית 115
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
T אין אכיפת רעש עצמאות 2023 אוף טופיק 7
M תיק השקעות ללא עצמאות בפעולות- מה לעשות? שוק ההון 37
איש ירח עצמאות פיננסית לתינוקות שלך דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 27
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
DavidA עצמאות ממערכת התשתיות בישראל אוף טופיק 68
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254

נושאים דומים

Back
למעלה