מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית

הנושא בפורום 'פרישה מוקדמת' פורסם ע"י qwerty, ‏17/6/17.

1. qwerty

qwerty משתמש רשום

מהנסיון הצנוע שלי ברגע שאתה מרגיש על סף העצמאות הכלכלית ואינך חייב באמת להתאמץ אז פתאום הכל מאבד משמעות. אין סיבה להתאמץ להשלים תואר אקדמי (נוסף) אין טעם להתאמץ ולעבור תקופה קשה בעבודה. אין ממש טעם ללמוד תחומי דעת חדשים כי לא באמת תצטרך אותם. הכל נהייה סתמי. פתאום הגעתי לתובנה שהאנשים שנאבקים לשרוד כלכלית מרוויחים לפחות את התחושה שיש הצדקה אמיתית לקושי שלהם, יש להם מוטיבציה לעמוד באתגרים לא לוותר גם שקשה להם: ויש משמעות למאמצים שלהם - כדי לפרנס את עצמם ואת משפחתם.
    ואילו מי שלא באמת חייב - מרגיש שהכל סתמי ריקני - האם מישהו ממכם מכיר תחושות כאלו ?
    אני חושב על האפשרות של לפרוש כעת אבל אני חושש שהצעד הזה לא רק ייפלוט אותי ממעגל העבודה בצורה לא הפיכה. (הייטק) אלא גם שארגיש את הסתמיות הזו ואכנס לכל מיני "סרטים" עם עצמי. קראתי גם כאן בפורום וראיתי שרבים ממשיכים לעבוד גם אחרי היציאה לעצמאות..
    גם אם לכאורה אלמד משהו בשביל הכיף - אם לא אעשה בו שימוש הוא יתמסמס וייעלם, יישאר בעיקר בין דפי הקלסר של הסיכומים שעשיתי כשלמדתי אותו.
    יוצא שבכל מקרה צריך מטרה להתאמץ בשבילה, גם אם אבחר איזו מטרה ראויה להגשים מבלי שארוויח עליה כסף - היא תהייה כרוכה במאמץ אז מדוע לא כבר לעבוד ולהרוויח על זה ?
    אני צריך עזרה למצוא רעיונות של מה לעשות במצב של פרישה..אני שואל את עצמי האם לחיות חיים נוחים, לעשות מעט, לראות סרטים, סדרות, לקרוא ספרים, לקרוא ב QUORA, ללמוד בקורסרה... האם זה משהו שיוכל לייצר אושר מתמשך? ועוד משהו שיכול להתמודד בהצלחה עם החרדה שנלווית להיפלטות ממעגל העבודה כשיש לך ילדים לפרנס ? הגעתי קצת למבוי סתום בנושא.. כל כל מיני רעיונות אחרים שיש לי לגבי מטרות שראוי להתאמץ בשבילן כרוכים בהוצאה כספית נוספת שלא כלולה בתחשיב הרגיל. כספים שאתקשה להוציא כאשר אני חי מחסכונות.

קצת על עצמי - נשוי עם שני ילדים וגר ברעננה- אני ואישתי עובדים (קשה מידי) במשרות מכניסות- ובנוסף יש לנו הכנסות משכירות של 8000 ש"ח בממוצע לחודש , מעבר לזה יש לנו וחסכונות של בערך 2 מיליון שקל.
    דרך אגב אני לא מרגיש באמת שאני ואישתי עצמאיים כלכלית כי רמת ההוצאות שלנו היא גבוהה בכמה אלפי שקלים טובים מההכנסה הפאסיבית. ונצטרך להצטמם אם שנינו לא נעבוד.. אישתי לא מוכנה לחיות בצמצום.... אכילת חסכונות היא צעד שכרוך בהרגשה מאוד לא נעימה לדעתי... מעבר לזה אני מרגיש שחלק לא זניח מהעושר שלנו הוא בזכות עזרה כלכלית שקיבלנו מההורים וזה לא הוגן שאנו נזכה בזה מהורינו אבל לא נעניק דבר דומה לילדינו, כשאני יודע כמה זה מקל ולכן אני מרגיש באיזה שהוא מקום מחויב להמשיך לעבוד כדי לחסוך עוד כדי שאוכל לעזור גם להם בבוא הזמן.
    יש למישהו תובנות בנושא הזה ?

2. יעקב

יעקב משתמש רשום

אני שותף להרבה מהתהיות שאתה מעלה כאן.
    אני לא יודע אם פרשתי אבל הפסקתי לעבוד לפני 3 חודשים ובתיאוריה אני כנראה לא חייב להמשיך לעבוד (הכנסות משכר דירה ועוד קצת חסכונות). כרגע אני נהנה מהזמן בבית אבל אני חייב לציין שמתחיל להיות חסר לי עניין. דרך אגב גם בעבודה לא היה לי עניין, אני לשניה לא מתגעגע למשרד.
    אני כרגע חושב על כיוונים שונים, אבל זה לגמרי שונה כשאתה לא לחוץ כלכלית.
    בכל אופן, לשאלתך, לדעתי זה מאוד תלוי במבנה האישיות שלך, אני מכיר אנשים שלא יכולים להעסיק את עצמם ויהיה להם מאוד קשה לא להיות במסגרת של עבודה שמנהלים להם את הזמן. חלקם מאותם אנשים מתלוננים שהם לא סובלים את העבודה שלהם אבל ברגע שהם כמה שבועות בבית מתחילים להשתגע. אני חושב שהטריק פה זה למצוא אנשים בסטטוס שלך, שיש להם זמן פנוי והם "בראש שלך".
    לגבי ללמוד כל מיני דברים, לדעתי הגישה שלנו נהרסה בגלל הקשר שנוצר בין תשלום לבין הזמן שלנו. ברגע שלא תרגיש שאתה צריך להיות מפוצה כספית על הזמן שלך, אז אולי גם תהנה מהדרך ומהלמידה ולא תחשוב אם זה נותן לך משהו או לא. אנחנו כל כך רגילים לעשות דברים רק אם הם נותנים לנו כסף; תואר ראשון, תואר שני, איזה קורס שקשור לתחום שלנו. אני לומד עכשיו איטלקית, אולי אגור שם יום אחד, אבל אולי לא, אני נהנה מהתהליך.
    לגבי העזרה לילדים, זה מעניין, בעיניי לממן להם לימודים ולחסוך להם בערך 50 אלף היום שאמורים להגיע לסכום של 200 אלף בערך כשישתמשו בזה זו עזרה מספקת והיא גדולה בהרבה ממה שאני קיבלתי, מצד שני היתה לי שיחה בנושא עם שכן והוא עוזר לכל ילד כל שנה ברמה של 50-70 אלף שקל. מממן להם לימודים, דירה, אוטו ובנוסף יש להם הון עצמי של מליון שקל לדירה (מניח שזה גם ממנו בשלב זה או אחר). אז ההשקפות כאן מאוד שונות וכנראה תלויות באמצעים שיש לכל אחד ובמה שהוא התרגל לקבל בעצמו כשהיה צעיר.
    מה שבטוח תמיד אפשר לעזור עוד, אבל מה קורה במצב כזה? הבן של אותו שכן מחפש בית קרקע ב2.5 מליון שקל, למה? כי יש את הכסף. אם היה 2 מליון בטח היה מחפש ב4 מליון. בקיצור, אין לזה סוף.
    אני גם לא יודע כמה שעות אתם עובדים וכמה אתם רואים את הילדים וכמה כח יש לכם בשבילם אחרי יום עבודה או בסופש אחרי שבוע עבודה. אז יש גם יתרונות מהסוג הזה כשלא עובדים.
    אני חושב שככל שאתה עובד יותר זמן (במיוחד כשכיר) יותר קשה להסתדר בלי עבודה מסודרת

סנופי, Koby Paris ו-Roi אוהבים את זה.
  3. גילגמש

גילגמש משתמש רשום

Koby Paris, MMM ו-יעקב אוהבים את זה.
  4. אנא-אל

אנא-אל משתמש רשום

תשאל הפוך, בשביל מה לפרוש אם אתה לא מרגיש עצמאות כלכלית, יש לך רצון לחסוך עוד למען ילדיך, ואין לך תחביבים שכל מה שחסר לך זה זמן בשבילם.
    הסולידית אמרה מאד יפה שאושר זה היעדר סבל, השאלה איך "תסבול" הכי פחות, בעבודה או עם זמן פנוי.

אני חושבת שהתחושה הזאת שהגעת לייעד ופתאום אין לאן לשאוף, יכולה להיות דיי מערערת אבל מתרגלים להכל וזה יחלוף ותמצא מטרות חדשות.

נערך לאחרונה ב: ‏18/6/17
    נולי, Ofec_Bar, יעקב ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  5. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

ויפאסנה? זן בודהיזם? אקזסטציאליזם?

זה לא באמת עוזר... אבל משעשע.

6. c881

c881 משתמש רשום

אז אתה מגדיר את עצמך דרך העבודה.
    נסה להגדיר את עצמך בדרך אחרת. ילדים, מקצוע.
    אם בכל זאת חייב לעבוד, אפשר להיות פרילנסר ולעבוד בקצב שלך.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  7. stass

stass משתמש רשום

לדעתי זאת בדיוק הסיבה שחשוב להתחיל ו"לצבור תחביבים" ולפתח רוטינות כמה שיותר מוקדם.

ספורט, קריאה, "תחביבים ממוחשבים" אם זה גיימינג ואם בנית אתרים \ תוכניות שותפים \ עיצוב \ תקלוט \ גידול תמחי תבלין וכו וכו.

והפיתוח הזה דורש עבודה קשה.

Judith, nicepo1, יעקב ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  8. Ofec_Bar

Ofec_Bar משתמש רשום

אני מסתכלת על זה הפוך - זאת בעיניי הסיבה למה אסור לאבד את התחביבים שכבר יש/היו לנו כילדים! אנחנו מתחילים כיצורים בעלי סקרנות והנעה פנימיים, אבל מצופים לאבד אותם כשמתבגרים.

9. רוני

רוני משתמש רשום

העלת נקודות מאוד נכונות, עליך להיערך בהתאם, הגעה לעצמאות הכלכלית אין פרוש הדבר לשבת בחוסר מעש (שבוע לאחר הפרישה מהעבודה, התחלתי לטפס על הקירות), העצמאות הכלכלית נותנת לנו את האפשרות לבחור מה לעשות בזמן הפנוי, מניסיוני האישי, אני בעד קריירה שנייה, עיסוק שימלא אותך ויגרום לך להנאה.

סנופי ו-יעקב אוהבים את זה.
  10. סנופי

סנופי משתמש רשום

doc29, רוני, nicepo1 ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  11. בת העמק

בת העמק משתמש רשום

מה שאני מבינה מהמשפט הזה הוא שמשמעות=כסף לתחושתך. האם אתה בטוח שזאת האמת? (משפט המפתח של ביירון קייטי :) )
    תחשוב על הילדים שלך, מבחינה כלכלית הם רק נטל. האם הם נותנים לך משמעות שהיא לא כסף? וזוגתך? והחברים? והציפורים (סתם חייבת לדחוף אותם לכל מקום)?
    ללמוד דברים חדשים זה תמיד תענוג. אפשר לצאת מהאקסיומה שלימוד צריך להיות קשור לתעודה בקצהו. מה עוד שחלק חשוב מהלמידה בחיים לא קשור בכלל למוסד ו/או תעודה. ללמוד להנות מהחיים, ללמוד להיות בן זוג והורה טוב יותר, להכיר את עצמך, לטייל, לבהות- אין צל"ש בסוף אבל יש חיים נהדרים.
    בדיוק!
    זה תהליך למידה מצויין, במיוחד כאשר אין לך חרדות כלכליות יותר. מניסיוננו, לוקח זמן והתרגלות להנות מאי עשייה. האמת שאין דבר כזה אפס עשייה. יש סידורים ודברים שצריך לעשות בבית אבל זה לא ממלא את כל היום כך שלאנשים חסרי מנוחה זה יכול להיות עונש. מצד שני, שוב מניסיוננו, אפשר להיות פתוחים לרעיונות עסקיים חדשים ולהכיר תחומי עניין שלא חשבנו עליהם קודם.

12. Fitch

Fitch משתמש רשום

לבזבז זמן עם הילדים שלך יכול להתברר כירושה טובה עבורם, יותר מעוד 100-200K.

אפשר להפנות את הזמן לפרויקטים "שאף פעם לא היה לי זמן אליהם" - ללמוד להשיט מפרשית, להקים גינה, לשפץ אופנוע, נגרות, ריתוך, להמציא סקייבורד לחתולים וכד'.

יעקב אוהב/ת את זה.
  13. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

14. stass

stass משתמש רשום

נשמע פואטי אבל אני לא בטוח שכך הדבר. אף אחד לא 'מצפה' ממך לשום דבר. פשוט בצורה טבעית האחריות עליך משתנה. כך היה תמיד, וזה תקף די לכל בעלי החיים.

15. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש רשום

אני לא איבדתי את התחביב שהיה לי כילדה - הוא הפך למקצוע שלי. ומאז אין לי תחביב של ממש.

16. Ron B

Ron B משתמש רשום

לא יודע אם זה רלווטי אליך. אבל בכל זאת:
    לדעתי, עבודה תמיד תעשיר אותך (לא רק כלכלית) אינטלקטואלית יותר מלשבת וללמוד לבד ולקרוא חומר באינטרנט.
    בכל תחום שאני חושב עליו בעבודה אתה נחשף לבעיות, אתגרים ותשתיות, שלא תחשף אליהם בבית או בחוגים.
    לכן, הסוד הגדול (והדבר היחיד שחסר בפילוסופיה היפה של ה"סולידית") הוא זה: מצא לך מראש עבודה שתאהב.
    אל תגיע למצב בו אתה מרגיש שהעבודה שלך הוא סיוט והאנשים שם הם מאורת נחשים ארסיים.
    זה לא קל. אבל זה בהחלט אפשרי והרבה יותר חשוב מאשר אם תחסוך עוד מאות שקלים ע"י התנהלות יותר חסכונית.
    הדרך לעשות זאת היא למצוא מקצוע שאתה טוב בו. כשאתה טוב בעבודה שלך, אין פוליטיקה ואין נחשים. יש רק הערכה וסיפוק.
    במקרה כזה, אתה יכול תמיד להוריד אחוזי משרה ולא לפרוש לגמרי עד כמה שנוח לך, ולהנות גם מסביבה מעשירה כלכלית, אינטליקטואלית וחברתית (גם זה חשוב) וגם מחופש.

sagilevi ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  17. qwerty

qwerty משתמש רשום

תודה לכל מי שענה. קראתי את כל המידע שנתתם....
    התייחסות לכמה ענינים:
    אני מאוד אוהב ללמוד והשלמתי לפחות 10 קורסים בקורסרה ובפלטפורמות דומות. לא מעניין אותי תארים פורמליים.. אבל מנסיון אם לא עובדים ומשתמשים בידע הזה - הוא מתמסמס....ולא תמיד קל להתנתק מהמחשבה שהלמידה הזו היא קצת לחינם....ושוב אם מגיע קטע קצת יותר משעמם או קשה מידי - לא תמיד קיים הדרייב להמשיך ולצלוח אותו בכל מחיר...
    לבת עמק - אני לא חושב שהמשמעות היא כסף - אני מנסה לחפש את המשמעות ולא כל כך מוצא....
    לכאורה אפשר ללכת על מטרות גדולות של "להציל את הרעבים של העולם" אבל אם כך למה לא להשקיע בילדים שלי עצמי ??
    התשובה היא שאני לא בטוח שתהייה לי הסבלנות לילדים שלי עצמי לאורך זמן....אולי כשיגדלו יותר
    כדי באמת לצאת ולשנות את העולם צריך מבנה אישיות מסוים,
    ואני ? ISTJ-T ...יותר מאתגר....
    לרון - הצעת למצוא עבודה "שאני אוהב - " - כמה אנשים כאן יכולים בכנות לומר שהם עובדים בעבודה שימשיכו לעשות גם כשיהיו 10 מיליון דולר בבנק.
    אני אשמח לרעיונות. מניסיוני זה לרוב או עבודה קשה ומתישה מידי או עבודה משעממת מידי. לא פשוט להיות ב SWEET SPOT
    מי שמצא אותה - אנא פרטו...

18. amidar

amidar משתמש רשום

אחד הדברים שהכי קשים לי (היום) בחיים זה העובדה שאני נדרש לוותר על (חלק מ) התחביבים שלי כי אני עדיין לא עצמאי כלכלית. אני רק מחכה ליום שאוכל לחזור לעשות את כולם (רובם? חלקם?)...
    (סדר הכתיבה לא קשור לרמת האהבה שלי לתחביב)

צלילה
    סקי
    צילום
    טיולים
    מחול (לרקוד, לא לראות הופעות)
    סרטים
    כדורעף
    ספרים
    גינון בגינה
    לגו (מדהים שאין גיל לתחביב הזה!)
    נגרות
    ועוד...

מאד קשה לשלב את זה ברמה של הנאה עם עבודה, גידול ילדים, זוגיות וקריירה.
    משער שברגע שנושא העבודה יורד מהפרק, כמות הזמן שמתפנה מאפשרת לחזור אליהם בכמות הזמן הראויה :)

Ofec_Bar ו-יעקב אוהבים את זה.
  19. גילגמש

גילגמש משתמש רשום

לגבי עבודה קשה ומתישה מדי, היתרון בעצמאות כלכלית היא שאתה יכול לווסת את הקושי או הלחץ אם ע"י מו"מ מול המעסיק או ע"י עצמאות.

20. sagilevi

sagilevi משתמש רשום

אני עובד בתכנות, אשמח להמשיך לעבוד באותו תחום ללא קשר לכמות ההון שצברתי.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.

שתפו: