• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לגור על גלגלים ו/או לבנות בית במושב

הרעיון המוביל אותי לכיוון חופש כלכלי כרגע הוא הגדלת הכנסות בעסק שלי כאשר את עודף ההכנסות אתעל ל:
  1. בניית נכס שיהיה שווה יותר מעלות בנייתו מיד עם סיום בנייתו כיוון שאין עלות לקרקע עליו הוא נבנה.
  2. פתרון דיור זמני בדמות קניית בית על גלגלים שעלותו החודשית דומה לעלות שכ"ד אך כאן אני נשאר עם נכס (הקרוואן/אוטובית) שאוכל להשכיר או למכור.
בעודי שוקל את ביצוע שתי האסטרטגיות הנ"ל יחד או לבחור רק אחת מהן אני שואל את עצמי (ואתכם ) האם אני מפספס כאן משהו בחישובי?

עוד כמה פרטים
  • אני עצמאי עם הכנסות חודשיות סביב ה₪20,000.
  • אני בזוגיות ללא ילדים.
  • שכ"ד אותו שילמתי עד כה נע סביב ה ₪3000/חודש.
  • עלות בניה קלה פלוס פיתוח תוך הקפדה על הוצאות מינימליות יכולה להסתכם ב ₪500,000 אותם כנראה אלווה מהבנק במלואם (אין לי כמעט הון עצמי משמעותי).
  • עלות מקום לשים בו קרוואן לחודש נעה בין חינם ל600-1000 ש"ח.
  • עלות שנתית לרישוי של קרוואן הינה פחות מ ₪50.
  • עלות שנתית של אוטובית כולל רישוי, ביטוחים ותחזוקה יכולה לנוע סביב ה ₪12,000.

קודם כל, אם יש ברשותך קרקע שניתן לבנות עליה, אין על פניו סיבה לא למכור את הקרקע מייד. הייתי שוקל למכור מייד את הקרקע בגלל שבניה של בית זה עסק מתיש ויקר, ולא נשמע שיש לך נסיון בזה. אתה עשוי להיתקל בים של ביורוקרטיה, אישורים, עיכובים וחריגה בעלויות וייתכן שבסוף התהליך גם תצא מותש וגם לא עשיר כל כך. את מיטב מאמציך הייתי מנתב לעסק שלך ולא להרפתקאות נדל"ניות.

לעניין קראוונים, מבדיקות בנושא קראוונים ואוטוקראוונים מול שכירות שיצא לי לעשות בעבר, המסקנות הן כאלה:

העלות האפקטיבית של אוטוקראוון לחודש כולל עלות המימון והפחת (ה-60-100K שקל) היא בין 1,500 ל-2,000 ש"ח לחודש. זה הזוי לחלוטין כאשר ניתן למצוא פתרונות דיור רגילים לא רעים בלא הרבה יותר מהסכום הזה. כך שאוטוקראוון זה לא באמת חסכוני אלא שאלה של סגנון חיים - האופציה להיות בתנועה וכו'.

מבחינת קראוון נגרר - כאן המתמטיקה הרבה יותר טובה כי לא צריך טסט, ביטוח יקר, פחות תיקונים וכו'. עדיין העלות הכוללת היא משמעותית (500-1,000 ש"ח בחודש כולל פחת ומימון), אבל זה כבר יותר סביר וכן חסכוני אם ניתן למצוא קרקע לחנות עליה בזול. את האופציה הזו כבר הייתי שוקל עם זוגתך.

להערכתי, ובהתאם למצבך בו אתה מכניס 20,000 ש"ח בחודש:

עזוב אותך משטויות. תחתוך דרסטית בהוצאות לרמה שאתה וזוגתך חיים מ-8-10K שקל בחודש. זה לגמרי אפשרי כשחיים ביחד בשכר דירה של 3,000 ש"ח בחודש. את ההפרש תחסוך ותשקיע.

קודם כל, אם יש ברשותך קרקע שניתן לבנות עליה, אין על פניו סיבה לא למכור את הקרקע מייד. הייתי שוקל למכור מייד את הקרקע בגלל שבניה של בית זה עסק מתיש ויקר, ולא נשמע שיש לך נסיון בזה. אתה עשוי להיתקל בים של ביורוקרטיה, אישורים, עיכובים וחריגה בעלויות וייתכן שבסוף התהליך גם תצא מותש וגם לא עשיר כל כך. את מיטב מאמציך הייתי מנתב לעסק שלך ולא להרפתקאות נדל"ניות.

לעניין קראוונים, מבדיקות בנושא קראוונים ואוטוקראוונים מול שכירות שיצא לי לעשות בעבר, המסקנות הן כאלה:

העלות האפקטיבית של אוטוקראוון לחודש כולל עלות המימון והפחת (ה-60-100K שקל) היא בין 1,500 ל-2,000 ש"ח לחודש. זה הזוי לחלוטין כאשר ניתן למצוא פתרונות דיור רגילים לא רעים בלא הרבה יותר מהסכום הזה. כך שאוטוקראוון זה לא באמת חסכוני אלא שאלה של סגנון חיים - האופציה להיות בתנועה וכו'.

מבחינת קראוון נגרר - כאן המתמטיקה הרבה יותר טובה כי לא צריך טסט, ביטוח יקר, פחות תיקונים וכו'. עדיין העלות הכוללת היא משמעותית (500-1,000 ש"ח בחודש כולל פחת ומימון), אבל זה כבר יותר סביר וכן חסכוני אם ניתן למצוא קרקע לחנות עליה בזול. את האופציה הזו כבר הייתי שוקל עם זוגתך.

עזוב אותך משטויות. תחתוך דרסטית בהוצאות לרמה שאתה וזוגתך חיים מ-8-10K שקל בחודש. זה לגמרי אפשרי כשחיים ביחד בשכר דירה של 3,000 ש"ח בחודש. את ההפרש תחסוך ותשקיע.
נהנתי לקרוא, רב תודות על הפירוט, מידע מעולה

אגב אני מודע לקשיי הבניה
הקרקע היא של אימי
היא לא בבעלותי למוכרה
אני בונה מסיבות אמוציונליות כמו גם כלכליות
היינו שיהיה לי מקום משלי להניח בו את הראש
לארח בו חברים
לאכסן בו דברים ושלא ידרשו ממני שום דבר
בנוסף אני בונה בבניה קלה, בית קטן יחסית ופשוט כך שיהיה תהליך קל יחסית

אגב אני מודע לקשיי הבניה
הקרקע היא של אימי
היא לא בבעלותי למוכרה
אני בונה מסיבות אמוציונליות כמו גם כלכליות
היינו שיהיה לי מקום משלי להניח בו את הראש
לארח בו חברים
לאכסן בו דברים ושלא ידרשו ממני שום דבר
בנוסף אני בונה בבניה קלה, בית קטן יחסית ופשוט כך שיהיה תהליך קל יחסית
אם הקרקע בבעלות אמך- רק היא יכולה לקחת עליה משכנתא- בהתאם לשכר שלה. (כמו כן הביטוח משכנתא לגילאי 60+ גבוה מאוד).
אם אתה רוצה ללכת על זה אתה צריך להעביר בעלות...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
C לגור בשכירות עם ילדים נדל"ן 41
Tsachi01 לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן אוף טופיק 83
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
M קנית בית לגור נדל"ן 7
S בעלי אזרחות פורטוגזית, חשבתם לעבור לגור בפורטוגל? אוף טופיק 1
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
V יקר לגור בפריפריה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 87
ויטל עוברים לגור ביחד - איך לא ליפול לכל הצרכנות יתר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
S איפה כדאי לגור כשעובדים במרכז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
flower איך זה לגור בשכירות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 117
R להתחיל לגור לבד ולהתמודד עם הוצאות מחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
M לגור בזול /אלנטרנטיבות לתשלום שכירות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
L לחזור לגור אצל ההורים? צרכנות פיננסית 13
shlomi171 עברו לגור באוהל ביער: "הרווח אחר לגמרי" אוף טופיק 8
ג לגור בשכירות או לרכוש דירה? נדל"ן 12
חובב_פנסיה2022 כסא גלגלים בחינם בהשאלה לתקופה ארוכה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
צ אופניים 4 גלגלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
C מעבר לבית על גלגלים צריך ייעוץ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
Y גלגלים עבים באופניים חשמליים אוף טופיק 9
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
M פחת על דירה כהוצאה מוכרת לעצמאי שעובד מהבית - רעיון טוב או לא? מיסים 6
H מכירת מניות או הלוואה צרכנות פיננסית 7
S אדריכל או מעצב פנים - עבור דירת קבלן אוף טופיק 13
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
M מטבע Base בחשבון IB - שקל או דולר? שוק ההון 5
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 20
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה