• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן

Tsachi01

משתמש בכיר
דירוג
1,441
למדתי שני דברים בחיים:
- אין (כמעט) שחור ולבן בחיים. אין טוב ורע מוחלט. אין נכון ולא נכון מוחלט. בודדים המקרים שכך הדבר.
- כל אדם מדבר מפוזיציה כלשהי (גם אני וגם הפוסט הזה, לכן אין אובייקטיביות מוחלטת כמעט אף פעם)

כך גם לגור אצל ההורים .

ואתמול הגיע דייב רמזי והעלה סרטון לערוץ שלו בו דיבר בשחור ולבן מוחלט על לגור אצל ההורים (ולא פעם ראשונה)
בזה שהוא יוצא חזק וחוצץ על הורים שעוזרים לילדיהם עם חשבונות.
ואותי זה קומם, כי הבנאדם הזה דאג שכל משפחתו תעבוד אצלו בחברה עם משרות , חיים נוחים ושכר מאוד מתגמל.

והבת שלו, רייצל קרוז, הוא דאג לה לתוכנית רדיו שלמה משלה, עם צוות שלם שעובד בשבילה, הוא דואג לה לכל המסביב, עזר לה להוציא לאור שני ספרים,
ומגיע באופן קבוע להתארח בתוכניות הרדיו שלה בשביל לקדם אותה. מי היה בכלל שומע עליה מבלי העזרה והתמיכה של אבא והשם של אבא ? כנראה שאף אחד.

הבנאדם שווה מעל 200 מליון דולר, מישהו באמת חושב שילדיו לא נהנים מחלק מזה? אז עם כל הכבוד, ויש לי כבוד אליו ואל פועלו,
הוא צריך לתת גילוי נאות בנושא לפני שהוא מטיף לאחרים.
והצוות שלו גם מחק את התגובה שלי בנושא שאמרה בדיוק את זה, וזה מסביר למה מרבית התגובות שם תומכות בדבריו.
אם היה מאמין בצדקת הדרך שלו באופן מוחלט, כנראה שלא היה חושש מביקורות על דבריו.

באותה שיטה של מוסר כפול דייב רמזי נוקט בזמן שיורד חזק על אנשים ששוקלים/פונים להוצאה לפועל כדי למחוק את חובם בטענה של : ״חובות צריך לשלם״ ו״אל תחפש את הדרך הקלה החוצה״ בזמן שהוא עצמו (!) פנה להוצאה לפועל בזמן שעבד בעברו כסוכן נדלן כדי להסדיר את חובותיו ולהתחיל מחדש.

וכך גם המנחה שלצידו, שגם יורדת על אנשים שגרים עם ההורים כבר בכמה פודקסטים שלה, וטוענת שהם צריכים לעבוד הרבה יותר קשה ולתת עוד שעות. והיא מדברת ספציפית על עבודות כפיים מזדמנות כמו רשתות למזון מהיר ואצטט אותה: ״ תזיזו את הת** וקחו עוד עבודה במקדונלדס״ וכל זה בזמן שהיא עובדת כמנחה בתוכניות רדיו, כאילו מה קורה כאן? היא בעצמה ציינה שהרבה בזכות העבודה שלה כמנחה אצל רמזי הצליחה לצאת מהחובות שלה. אז די קל לדבר מהפוזציה שבה היא נמצאת.

זה מזכיר לי את אחד מחבריי בעבר שניתק איתי קשר כי הרגיש שאני לא בlvl שלו עקב העובדה שאני עדיין גר עם הוריי, רק הוא שוכח את העובדה שאבא שלו עזר לו משמעותית מבחינה כלכלית ברכישת הדירה לו ולאחים שלו.

אז לאט לאט אתה מגלה בחיים שאף אחד הוא לא אורים ותומים לא בנושא זה ולא בשום נושא.
והלכה למעשה אין כמעט אדם שלא קיבל עזרה/נעזר בצורה כזו או אחרת במהלך חייו מגורם כלשהו.

עכשיו, יכול מאוד להיות שאם הוריי לא היו מקבלים אותי חזרה לביתם בתחילת היומן מסע שלי, אז הייתי מעלה הילוך בהחזר החובות, ונמצא בלי חובות היום, או לקראת סיומם, אבל גם באותה מידה יכול מאוד להיות שהייתי עם חובות הרבה יותר גבוהים, שרק ממשיכים לתפוח ולתפוח והייתי נכנס לסיחרור ומאבד שליטה מוחלטת עליהם, ודיבור על חזרה ללימודים בשנים הקרובות, היה הופך לחלום רחוק. בטח עם יוקר המחיה של היום והאינפלציה הגבוהה.

ובאמת לא זכור לי שבשנים שחייתי בדירות שותפים מצבי הכלכלי היה טוב יותר. דווקא עכשיו לראשונה מזה שנים רבות אני מתחיל להרגיש היפוך מגמה.
והסטיגמה הזו שאם אתה חי אצל ההורים אז אתה בטלן ומתעלק עליהם היא כלל לא תמיד נכונה. אני יכול להעיד על עצמי שחוץ מדאגה של הוריי לקורת גג, מיטה ומזון במקרר (וכן, אני מודע לכך שזה המון), אני משלם על הדברים האישיים שלי בעצמי, ועושה הכל לעצמי. אם זה כביסות, ארוחות , תשלום חשבונות וחובות שלי, הגעה עצמאית לעבודה ולימודים וכו׳. ויתרה מזאת, אני מהרגע שחזרתי להוריי לקחתי על עצמי את רב מטלות הבית , נקיונות ותחזוקה כולל טיפול בבע״ח. לכן אנחנו כחברה צריכים לצאת מהסטיגמה הזאת של לחיות אצל ההורים = בטלן/מפונק/עלוקה/ילד ז** . וכן, אני בטוח שיש לא מעט מקרים שזה אכן המצב.

למה שאני יעבור לגור לבד, אגדיל משמעותית את הוצאותיי ובכך ארחיק משמעותית את בניית העתיד שלי ממני, רק בשביל לנופף לסביבה בעצמאות? לא תודה.
אני נשאר אצל הוריי עד שאצא מהחובות שלי וייתכן וגם עד שאסיים את התואר שלי. מי שלא יאה לו, זה שלו.
ואל תחשבו שזה חיים תותים לגור אצל ההורים בגיל כזה, ממש ממש לא. ברור שהייתי מעדיף לגור לבד, שלא תטעו. אבל מבחינתי זה הכרח כרגע.

לסיכום -
כל אחד מדבר מפוזיציה.
כל אחד קיבל עזרה כזו או אחרת במהלך חייו.
כל אחד מדבר עקב הנסיון האישי שלו, נסיבות ומאורעות חייו הספציפיות.
כל אחד נק׳ פתיחה טובה יותר וטובה פחות.
כל אחד רואה דברים אחרת על איך לחיות את חייו ואיך נכון לפתור את בעיותיו.

בנושאים סבוכים ומורכבים אלה אין אמת מוחלטת של כדור הארץ עגול ולא שטוח.
שבת שלום ושקטה לכולנו .

נערך לאחרונה ב:
לדעתי, כל עוד המצב הכלכלי מאפשר עדיף ורצוי לגור לבד ( אלא אם כן חוסכים למטרה מאוד מסוימת).
אחרת, עדיף להשאר להתייצב כספית ולא להכנס לבור כלכלי.

ואתמול הגיע דייב רמזי והעלה סרטון לערוץ שלו בו דיבר בשחור ולבן מוחלט על לגור אצל ההורים (ולא פעם ראשונה) בזה שהוא יוצא חזק וחוצץ על הורים שעוזרים לילדיהם עם חשבונות.
צריך להבין שהפוזיציה פה היא שהבן אדם מתפרנס מלדבר על דברים פרובוקטיביים.

זה מזכיר לי את אחד מחבריי בעבר שניתק איתי קשר כי הרגיש שאני לא בlvl שלו עקב העובדה שאני עדיין גר עם הוריי, רק הוא שוכח את העובדה שאבא שלו עזר לו משמעותית
מבחינה כלכלית ברכישת הדירה לו ולאחים שלו.
מזל שהוא עשה את זה מוקדם. חסך לך עוד חבר בכאילו בחיים.

יש גם גרסה רחבה יותר. אני מניח שאצל מוסלמים נפוץ יותר כמה משפחות בבית אחד, או קומפלקס מגורים.
יש חסרונות אבל גם יתרונות. ריכוז משאבים, חסכון ע"י "scale" או חלוקת העלויות הקבועות, יותר אנשים לחפות כשלמישהו צץ דבר לא צפוי (או כן צפוי), יותר סיכוי שלא יהיה צריך בעלי מקצוע לכל דבר.

נערך לאחרונה ב:
צריך להבין שהפוזיציה פה היא שהבן אדם מתפרנס מלדבר על דברים פרובוקטיביים.

הוא לא תמיד היה ככה. וגם היום, הוא עדיין סהכ מעלה תוכן טוב ומדבר לעניין. אבל כן, יש לא מעט פרובוקציות וקליקבייט.
רק מדגיש את הנקודה שלי - אף אחד לא מושלם וכולם מדברים מפוזיציה כזו או אחרת. לכן לקחת כל עצה עם הפעלת שיקול דעת ועין פקוחה.

מזל שהוא עשה את זה מוקדם. חסך לך עוד חבר בכאילו בחיים.

ממש ככה.
זה היה ממש מכוער איך שהוא עשה את זה -
אחרי שלא נפגשנו תקופה בגלל הקורונה, הוא הזמין אותי לדירה החדשה שלו, כבר זה די נסגר רק נשאר לקבוע שעה, ואז הוא שאל אותי ספציפית בוואטסאפ לפני שבא לקבוע איתי שעה שאבוא : ״אתה עדיין גר עם ההורים?״ עניתי לו כן ומאותו רגע הוא פשוט השתקק ונעלם מאז ועד היום.
you just can't make this s*** up

מוזר. בדרך כלל בחורות נרתעות מבחור שגר אצל ההורים.

עכשיו זה מאוד פופולרי לדבר על דברים כמו sigma male grindset ושטויות כאלה (ע"ע אנדרו טייט וחבריו).
בזמן שאפשר למצוא איזשהו היגיון בחלק מהטענות, הרבה מאוד מהאנשים האלה לא מחוברים למציאות, הם חושבים שהם המציאו את תחום העבודה הקשה ויש להם בעלות עליו, ומי שלא עושה כמוהם (קם בארבע בבוקר כדי לעשות יוגה ולהתאמן למרתון ואז ללכת לעבודה) הוא אפס מאופס שלא ישיג שום דבר בחיים שלו.

מדהים איך דושבגים מזוייפים כמו אנדרו טייט הפכו להיות role models לגברים.

הם חושבים שהם המציאו את תחום העבודה הקשה ויש להם בעלות עליו, ומי שלא עושה כמוהם (קם בארבע בבוקר כדי לעשות יוגה ולהתאמן למרתון ואז ללכת לעבודה)

הם לא עובדים כזה קשה. מדובר בסך הכל בתדמית שהם מנסים למכור.

נערך לאחרונה ב:
לדייב רמזי יש מותג למכור. הוא מאוד נחרץ בהרבה דברים כי זה הברנד שלו.
בארץ בכלל, טיפש מי שישר עובר לגור לבד (או לפחות בלי שותפים).
זאת הדרך הכי טובה להשיג יתרון בחסכון, לרוב האנשים זה ההבדל בין סכום ראשוני למשכנתא (או להשקעה, לא משנה), או לנצח לרוץ אחרי הזנב.

כן, פעם זה לא היה ככה, היה זול. כן, אפשר לשקר את עצמנו שבארה"ב כיום זה לא ככה, כי יש מרחבים.
המציאות היא, שמי שרוצה לשכור בעיר, יצטרך לשלם והרבה. גם לדעת לדחות סיפוקים לכמה שנים זה מאפיין של חסינות.
וחשוב לזכור, אנחנו עדיין לא ארה"ב באינדיבידואליות שלנו. "לעזור" לילדים זה דבר מקובל. הילדים לא עוברים חצי מדינה ממך ונפגשים רק בקריסמס. התרבות לא זהה.

לא צריך לקחת את דייב ללב. מאוד כיף לשמוע אותו, אבל כולנו יודעים שעצות ההשקעה שלו רשלניות במקרה הטוב. ושקריות המקרה הרע.

למדתי שני דברים בחיים:
- אין (כמעט) שחור ולבן בחיים. אין טוב ורע מוחלט. אין נכון ולא נכון מוחלט. בודדים המקרים שכך הדבר.
- כל אדם מדבר מפוזיציה כלשהי (גם אני וגם הפוסט הזה, לכן אין אובייקטיביות מוחלטת כמעט אף פעם)

כך גם לגור אצל ההורים .

ואתמול הגיע דייב רמזי והעלה סרטון לערוץ שלו בו דיבר בשחור ולבן מוחלט על לגור אצל ההורים (ולא פעם ראשונה)
בזה שהוא יוצא חזק וחוצץ על הורים שעוזרים לילדיהם עם חשבונות.
ואותי זה קומם, כי הבנאדם הזה דאג שכל משפחתו תעבוד אצלו בחברה עם משרות , חיים נוחים ושכר מאוד מתגמל.

והבת שלו, רייצל קרוז, הוא דאג לה לתוכנית רדיו שלמה משלה, עם צוות שלם שעובד בשבילה, הוא דואג לה לכל המסביב, עזר לה להוציא לאור שני ספרים,
ומגיע באופן קבוע להתארח בתוכניות הרדיו שלה בשביל לקדם אותה. מי היה בכלל שומע עליה מבלי העזרה והתמיכה של אבא והשם של אבא ? כנראה שאף אחד.

הבנאדם שווה מעל 200 מליון דולר, מישהו באמת חושב שילדיו לא נהנים מחלק מזה? אז עם כל הכבוד, ויש לי כבוד אליו ואל פועלו,
הוא צריך לתת גילוי נאות בנושא לפני שהוא מטיף לאחרים.
והצוות שלו גם מחק את התגובה שלי בנושא שאמרה בדיוק את זה, וזה מסביר למה מרבית התגובות שם תומכות בדבריו.
אם היה מאמין בצדקת הדרך שלו באופן מוחלט, כנראה שלא היה חושש מביקורות על דבריו.

באותה שיטה של מוסר כפול דייב רמזי נוקט בזמן שיורד חזק על אנשים ששוקלים/פונים להוצאה לפועל כדי למחוק את חובם בטענה של : ״חובות צריך לשלם״ ו״אל תחפש את הדרך הקלה החוצה״ בזמן שהוא עצמו (!) פנה להוצאה לפועל בזמן שעבד בעברו כסוכן נדלן כדי להסדיר את חובותיו ולהתחיל מחדש.

וכך גם המנחה שלצידו, שגם יורדת על אנשים שגרים עם ההורים כבר בכמה פודקסטים שלה, וטוענת שהם צריכים לעבוד הרבה יותר קשה ולתת עוד שעות. והיא מדברת ספציפית על עבודות כפיים מזדמנות כמו רשתות למזון מהיר ואצטט אותה: ״ תזיזו את הת** וקחו עוד עבודה במקדונלדס״ וכל זה בזמן שהיא עובדת כמנחה בתוכניות רדיו, כאילו מה קורה כאן? היא בעצמה ציינה שהרבה בזכות העבודה שלה כמנחה אצל רמזי הצליחה לצאת מהחובות שלה. אז די קל לדבר מהפוזציה שבה היא נמצאת.

זה מזכיר לי את אחד מחבריי בעבר שניתק איתי קשר כי הרגיש שאני לא בlvl שלו עקב העובדה שאני עדיין גר עם הוריי, רק הוא שוכח את העובדה שאבא שלו עזר לו משמעותית מבחינה כלכלית ברכישת הדירה לו ולאחים שלו.

אז לאט לאט אתה מגלה בחיים שאף אחד הוא לא אורים ותומים לא בנושא זה ולא בשום נושא.
והלכה למעשה אין כמעט אדם שלא קיבל עזרה/נעזר בצורה כזו או אחרת במהלך חייו מגורם כלשהו.

עכשיו, יכול מאוד להיות שאם הוריי לא היו מקבלים אותי חזרה לביתם בתחילת היומן מסע שלי, אז הייתי מעלה הילוך בהחזר החובות, ונמצא בלי חובות היום, או לקראת סיומם, אבל גם באותה מידה יכול מאוד להיות שהייתי עם חובות הרבה יותר גבוהים, שרק ממשיכים לתפוח ולתפוח והייתי נכנס לסיחרור ומאבד שליטה מוחלטת עליהם, ודיבור על חזרה ללימודים בשנים הקרובות, היה הופך לחלום רחוק. בטח עם יוקר המחיה של היום והאינפלציה הגבוהה.

ובאמת לא זכור לי שבשנים שחייתי בדירות שותפים מצבי הכלכלי היה טוב יותר. דווקא עכשיו לראשונה מזה שנים רבות אני מתחיל להרגיש היפוך מגמה.
והסטיגמה הזו שאם אתה חי אצל ההורים אז אתה בטלן ומתעלק עליהם היא כלל לא תמיד נכונה. אני יכול להעיד על עצמי שחוץ מדאגה של הוריי לקורת גג, מיטה ומזון במקרר (וכן, אני מודע לכך שזה המון), אני משלם על הדברים האישיים שלי בעצמי, ועושה הכל לעצמי. אם זה כביסות, ארוחות , תשלום חשבונות וחובות שלי, הגעה עצמאית לעבודה ולימודים וכו׳. ויתרה מזאת, אני מהרגע שחזרתי להוריי לקחתי על עצמי את רב מטלות הבית , נקיונות ותחזוקה כולל טיפול בבע״ח. לכן אנחנו כחברה צריכים לצאת מהסטיגמה הזאת של לחיות אצל ההורים = בטלן/מפונק/עלוקה/ילד ז** . וכן, אני בטוח שיש לא מעט מקרים שזה אכן המצב.

למה שאני יעבור לגור לבד, אגדיל משמעותית את הוצאותיי ובכך ארחיק משמעותית את בניית העתיד שלי ממני, רק בשביל לנופף לסביבה בעצמאות? לא תודה.
אני נשאר אצל הוריי עד שאצא מהחובות שלי וייתכן וגם עד שאסיים את התואר שלי. מי שלא יאה לו, זה שלו.
ואל תחשבו שזה חיים תותים לגור אצל ההורים בגיל כזה, ממש ממש לא. ברור שהייתי מעדיף לגור לבד, שלא תטעו. אבל מבחינתי זה הכרח כרגע.

לסיכום -
כל אחד מדבר מפוזיציה.
כל אחד קיבל עזרה כזו או אחרת במהלך חייו.
כל אחד מדבר עקב הנסיון האישי שלו, נסיבות ומאורעות חייו הספציפיות.
כל אחד נק׳ פתיחה טובה יותר וטובה פחות.
כל אחד רואה דברים אחרת על איך לחיות את חייו ואיך נכון לפתור את בעיותיו.

בנושאים סבוכים ומורכבים אלה אין אמת מוחלטת של כדור הארץ עגול ולא שטוח.
שבת שלום ושקטה לכולנו .
ההורים שלי עבדו קשה בשביל שלי יהיו חיים קלים.
אני מוכן לעשות את זה גם בשביל ילדיי.
דייב רמזי סתם מחרטט
אפילו ראש הממשלה השאיר את יאיר בבית :)

לא בהכרח מאמין במה שאכתוב עכשיו, רק לשם האיתגור האינטלקטואלי:

הכל בחיים זה שחור או לבן, פשוט רובנו מעדיפים רוב הזמן להנות מהספק עד שהמציאות תכתיב לנו להחליט.

ולאחר שהצבתי את הגישה השלטת בתגובה שלי אומר צעירים אשר "מעיזים" לצאת מבית הוריהם מבלי להבטיח לעצמם שהם אכן ישרדו שם בחוץ, הם חסרי אחראיות בלשון המעטה. אולי הם אפילו דיי חצופים? כי על ההשלכות של אשליית המסוגלות (ככל שיהיה מדובר באשליה) לא רק הם יצטרכו לשלם, אלא גם בני הזוג שלהם, הילדים שלהם, לעתים קרובות המשפחה הקרובה ומי יודע באיזה שלב זה עלול גם להגיע לקהילה ולמשלם המיסים הישראלי (בסנריו דמיוני שבו עשרות/מאות אלפי זוגות מגיעים באותו טווח זמן של כמה שנים לחדלות פירעון במשכנתא לדוגמה?).

יש לי ספקות סבירים לגבי כשירותו של דור ה-Y לנהל משק בית יציב ובריא לאורך זמן, וספקות אפילו גדולים יותר לגבי דור ה-Z.
עוד שני נתונים שראוי לדעת בהקשרים הללו:
1. מספר הרווקים הולך ועולה, כולל במדינות אולטרה דתיות כמו איראן והודו (דליתי הנתון מהספר "לישון באלכסון" של אליקים כסלו).
2. אחוז הגירושין בישראל נע איפשהו באיזור 30~40 אחוזים בשנים האחרונות. המגמה הכללית היא עלייה לפי הבנתי.

צריך גם לזכור שאנו מצויים בעידן שונה מאוד מהעידן של הורינו/דור ה-X. נראה לי שבעיני מספר אנשים משפחה היא כבר ממש לא ערך עליון, גם אנשים מאוד דתיים גילו את הטלפון הנייד והוואצפ', GPT וקריפטו נכנסו לתמונה, יוטיוב לצורך העניין הוא כבר גדול ב-18 שנים מתינוק שנולד היום. אני עדיין מתקשה לתפוס זאת.

בהצלחה להורים הטריים בעידן קצת מעורפל ומהיר בו אנו חיים.

נערך לאחרונה ב:
לא בהכרח מאמין במה שאכתוב עכשיו, רק לשם האיתגור האינטלקטואלי:

הכל בחיים זה שחור או לבן, פשוט רובנו מעדיפים רוב הזמן להנות מהספק עד שהמציאות תכתיב לנו להחליט.

ולאחר שהצבתי את הגישה השלטת בתגובה שלי אומר ילדים שמעיזים לצאת מההורים מבלי להבטיח לעצמם שהם אכן ישרדו שם בחוץ, הם חסרי אחראיות בלשון המעטה. אולי הם אפילו דיי חצופים? כי את ההשלכות של אשליית המסוגלות (ככל שהיא תתקיים) לא רק הם יצטרכו לשלם, אלא גם בני הזוג שלהם, הילדים שלהם, לעתים קרובות המשפחה הקרובה ומי יודע באיזה שלב זה עלול גם להגיע לקהילה ולמשלם המיסים הישראלי (בסנריו דמיוני שבו עשרות/מאות אלפי זוגות מגיעים באותו טווח זמן של כמה שנים לחדלות פירעון במשכנתא לדוגמה?).

יש לי ספקות סבירים לגבי כשירותו של דור ה-Y לנהל משק בית יציב ובריא לאורך זמן, וספקות אפילו גדולים יותר לגבי דור ה-Z.
עוד שני נתונים שראוי לדעת בהקשרים הללו:
1. מספר הרווקים הולך ועולה, כולל במדינות אולטרה דתיות כמו איראן והודו (דליתי הנתון מהספר "לישון באלכסון" של אליקים כסלו.
2. אחוז הגירושין בישראל נע איפשהו באיזור 30~40 אחוזים בשנים האחרונות. המגמה הכללית היא עלייה לפי הבנתי.

צריך גם לזכור שאנו מצויים בעידן שונה מאוד מהעידן של הורינו/דור ה-X. נראה לי שבעיני מספר אנשים משפחה היא כבר ממש לא ערך עליון, גם אנשים מאוד דתיים גילו את הטלפון הנייד והוואצפ', GPT וקריפטו נכנסו לתמונה, יוטיוב לצורך העניין הוא כבר גדול ב-18 שנים מתינוק שנולד היום. אני עדיין מתקשה לתפוס זאת.

בהצלחה להורים הטריים בעידן קצת מעורפל ומהיר בו אנו חיים.
למה אתה מתייחס לדור ה-Y ודור ה-Z כאילו הם נכים? "לא כשירים לנהל משק בית"... כאילו שזו בעיה אצלם במוח, ולא בגלל שזה עולה מיליונתאלפים שקל בחודש ושכל יומיים מקצצים אותם באיזה גל פיטורים.
אני מאמין ביכולות של הצעירים, הם יודעים היטב מה הם עושים. וסמוך עליהם שהם עוד יהיו מוכנים להפיל את בסטיליה שוב פעם אם לא תהיה להם ברירה.

הם חסרי אחראיות בלשון המעטה.
נו, ברור.
תן להם סיבה אחת טובה למה להיות אנשים "אחראיים" בשוק שכבר איבד כל רסן. זה לא שהמעסיק שלהם או בעל הבית שלהם או המדינה שהם משלמים לה מיסים הולכים להראות איזושהי מידה של אחראיות כלפי מצבם, אז למה להם להיות הפראיירים ולהראות שהם אחראיים מהצד שלהם?
כי את ההשלכות של אשליית המסוגלות (ככל שהיא תתקיים) לא רק הם יצטרכו לשלם, אלא גם בני הזוג שלהם, הילדים שלהם, לעתים קרובות המשפחה הקרובה ומי יודע באיזה שלב זה עלול גם להגיע לקהילה ולמשלם המיסים הישראלי
הקהילה ומשלם המיסים הישראלי == דור ה-Y ודור ה-Z (ומספר הולך ופוחת של X-ים)
אז זה כן הם משלמים על הטעויות של עצמם בסופו של דבר.

הקהילה ומשלם המיסים הישראלי == דור ה-Y ודור ה-Z (ומספר הולך ופוחת של X-ים) אז זה כן הם משלמים על הטעויות של עצמם בסופו של דבר.
בהקשר הזה מוטב לא להכליל, הרבה מהם השכילו לקרוא את מצב העניינים וחלקם אל-הורים, חלקם רווקים, אחד אמר לי שאומנם יגדל ילדים בשלב כלשהו כרווק, אבל רק מאימוץ. העולם משתנה. זה יהיה מאוד לא מקובל בעיני אם אדם שהיה זהיר ולא נטל על עצמו משכנתא לדוגמה, יצטרך בדרך לא דרך לממן את אלו שהיו פחות זהירים. כרגע מדובר בסנריו היפותטי כמובן.

למה אתה מתייחס לדור ה-Y ודור ה-Z כאילו הם נכים?
אני לא מתייחס לדור שלי בצורה כזאת, אבל מעדיף לשוחח על הדור שלי בצורה קצת יותר מפוקחת וריאלית.

נערך לאחרונה ב:
טיפש מי שישר עובר לגור לבד
אני עזבתי (הועזבתי) בגיל 18
סכום ראשוני למשכנתא
קיים, בלי עזרה משמעותית מההורים (אמא נתנה לי כמה אלפי שקלים ללימודים ומאז אני עצמאי)

כמו שצחי אמר, אין שחור לבן.
בזמנו לא רציתי לעזוב את הבית אבל בדיעבד זה דחף אותי להרוויח יותר.
מה שבטוח, מטומטם אני לא

והסטיגמה הזו שאם אתה חי אצל ההורים אז אתה בטלן ומתעלק
תרשה לי להציג גישה הפוכה לסטיגמה הזאת.

אם הצלחת לגרום להורים שלך לא לבעוט אותך החוצה ואתה כבר בגיל "מתקדם" (30+), הרבה יותר סביר שזה בגלל שיכולת דחיית הסיפוקים שלך היא גבוהה באופן יחסי, היכולת שלך להיות אדפטיבי ומסתגל (הרי הדירה לא שלך) ובגדול להיות צנוע בצרכים שלך היא גבוהה מאוד.

להבדיל מצעירים סולידיים שבכל זאת חייבים פעם בשבוע לארח חברים או להריץ בינצ' נטפליקס בסלון בשביל הנפש, כשאתה גר עם ההורים אתה כנראה לא יכול להרשות זאת לעצמך ברוב המקרים, בהנחה שאתה מכבד את ההורים שלך. ומגבלות מהסוג הזה הן בגדר Understatement.

אתה סוג של חייל במצב"ה וזמין באל כרחך לכל סינג'ור שאדם בגילך כבר לא אמור להתעסק איתו.

אתה מעביר שעות רבות במהלך היום/השבוע/החודש עם אנשים שיש ביניכם פער גילים משמעותי מאוד שבהחלט עלול לעכב אותך בחיים ולהקשות עליך (עצות לא רלוונטיות, ייצירת לחץ מיותר בקבלת ההחלטות בחיים, חוסר יכולת לכבד או להבין את הצרכים שלך במידה ומתעוררים).

אפילו אם אתה קונה לעצמך את הציוד והמזון להם אתה זקוק, לא תמיד יהיה לך איפה לאחסן אותם כי לא מדובר בבית או במקרר שלך.

האם אתה זקוק לכמה שעות של שקט למען למידה טובה/הסבת מקצוע או ערב לפני מבחן? סיכוי טוב שאת ההורים שלך זה פחות יעניין כי הם יותר בקטע של לראות את הנכדים או לצפות ביחד עם הגיסים ב-"אח הגדול" ב-00:00 ולהריץ פרלמנט משפחתי רועש בסלון.

זכורים לי כאן פוסט או שניים של הייטקיסטים שציינו שבגלל שהוריהם זקוקים לתמיכה כלכלית הם לא יעזבו את הבית שלהם או משהו בסגנון. צריך לקחת בחשבון גם צעירים מרשימים מהסוג הזה.

מה הקשר בין כל זה לבין פרזיטיות?

כמו כן, לדעתי זה מאוד נאיבי לחשוב שהשניצל, הפתיתים או הקניידלך שאמא בישלה לך כשהיית בן 12, רלוונטים לצרכים הקלוריים שלך בתור בחור בן 30 שמקפיד ללכת למכון הכושר. הרבה יותר סביר שברוב המקרים הילדים "העצלנים" הללו רוכשים את המזון הרלוונטי להם בעצמם ולפחות בחלק מהזמן מכינים לעצמם את האוכל או מכבסים בעצמם את הבגדים. כמו כן, מתחלקים במטלות הבית ובהוצאות.

ובל נשכח שההרגל של ההורים לשלוח לילדיהם "העצמאים" מידי שבוע קופסאות פלסטיק וסירים גדושים באוכל, לסייע כלכלית ולעשות בייביסיטינג לנכדים (ואם אתה גר עם ההורים, כנראה שאתה שותף למאמץ המשפחתי גם אם אינך מעוניין בכך), ממזמן נהפכו למסורות הכרחיות בקרב חלק גדול באוכלוסיה. כך שלא ברור לי למה בדיוק מתכוונים לגבי הדרישה הזאת לעזוב את הקן.

תוהה מתי כבר יצוץ הישראלי שירים את הכפפה ויפיק קורס ביוטיוב/Udemy שמלמד כיצד לגור אצל הוריהם עד גיל מאוחר. אני לא מזהה אלטרנטיבה אחרת כל זמן שתנאי המשחק לא כלכך מיטיבים עם כל מי שלא זכה ליתרון דטרמיניסטי כלשהו.

נערך לאחרונה ב:
תרשה לי להציג גישה הפוכה לסטיגמה הזאת.

אם הצלחת לגרום להורים שלך לא לבעוט אותך החוצה ואתה כבר בגיל "מתקדם" (30+), הרבה יותר סביר שזה בגלל שיכולת דחיית הסיפוקים שלך היא גבוהה באופן יחסי, היכולת שלך להיות אדפטיבי ומסתגל (הרי הדירה לא שלך) ובגדול להיות צנוע בצרכים שלך היא גבוהה מאוד.

להבדיל מצעירים סולידיים שבכל זאת חייבים פעם בשבוע לארח חברים או להריץ בינצ' נטפליקס בסלון בשביל הנפש, כשאתה גר עם ההורים אתה כנראה לא יכול להרשות זאת לעצמך ברוב המקרים, בהנחה שאתה מכבד את ההורים שלך. ומגבלות מהסוג הזה הן בגדר Understatement.

אתה סוג של חייל במצב"ה וזמין באל כרחך לכל סינג'ור שאדם בגילך כבר לא אמור להתעסק איתו.

אתה מתגורר עם אנשים שיש ביניכם פער גילים משמעותי מאוד שבהחלט עלול לעכב אותך בחיים ולהקשות עליך (עצות לא רלוונטיות, ייצירת לחץ מיותר בקבלת ההחלטות בחיים, חוסר יכולת לכבד את או להבין את הצרכים שלך במידה ומתעוררים וכו').

אפילו אם אתה קונה לעצמך את הציוד והמזון להם אתה זקוק, לא תמיד יהיה לך איפה לאחסן אותם כי לא מדובר בבית או במקרר שלך.

זכורים לי כאן פוסט או שניים של הייטקיסטים שציינו שבגלל שהוריהם זקוקים לתמיכה כלכלית הם לא יעזבו את הבית שלהם או משהו בסגנון. צריך לקחת בחשבון גם צעירים מרשימים מהסוג הזה.

מה הקשר בין כל זה לבין פרזיטיות?

כמו כן, לדעתי זה מאוד נאיבי לחשוב שהשניצל, הפתיתים או הקניידלך שאמא בישלה לך כשהיית בן 12, רלוונטיים לצרכים הקלוריים שלך בתור בחור בן 30 שמקפיד ללכת למכון הכושר. הרבה יותר סביר שברוב המקרים הילדים "העצלנים" הללו רוכשים את המזון הרלוונטי להם בעצמם ולפחות בחלק מהזמן מכינים לעצמם את האוכל או מכבסים בעצמם את הבגדים. כמו כן, מתחלקים במטלות הבית ובהוצאות.

ובל נשכח שההרגל של ההורים לשלוח לילדיהם "העצמאים" מידי שבוע קופסאות פלסטיק וסירים גדושים באוכל, לסייע כלכלית ולעשות בייביסיטינג לנכדים (ואם אתה גר עם ההורים, כנראה שאתה שותף למאמץ המשפחתי גם אם אינך מעוניין בכך), ממזמן נהפכו למסורות הכרחיות בקרב חלק גדול באוכלוסיה. כך שלא ברור לי למה בדיוק מתכוונים לגבי הדרישה הזאת לעזוב את הקן.

תוהה מתי כבר יצוץ הישראלי שירים את הכפפה ויפיק קורס ביוטיוב/Udemy שמלמד כיצד לגור אצל הוריהם עד גיל מאוחר. אני לא מזהה אלטרנטיבה אחרת כל זמן שתנאי המשחק לא כלכך מיטיבים עם כל מי שלא זכה ליתרון דטרמיניסטי כלשהו.

מאוד נכון וחכם מה שכתבת. בהחלט לא מלקקים דבש אצל ההורים, מכל הבחינות.
אבל כפי שאמרתי אין שחור ולבן בחיים, כל החלטה ודרך שאנו בוחרים זה לשים מאזניים ולשקול פלוסים מול מינוסים.

אתה מדבר על הסרטון הזה?

אם כן, אז לדעתי הוא לא דיבר על מקרים כמו שלך:
אני יכול להעיד על עצמי שחוץ מדאגה של הוריי לקורת גג, מיטה ומזון במקרר (וכן, אני מודע לכך שזה המון), אני משלם על הדברים האישיים שלי בעצמי, ועושה הכל לעצמי. אם זה כביסות, ארוחות , תשלום חשבונות וחובות שלי, הגעה עצמאית לעבודה ולימודים וכו׳. ויתרה מזאת, אני מהרגע שחזרתי להוריי לקחתי על עצמי את רב מטלות הבית , נקיונות ותחזוקה כולל טיפול בבע״ח.

לפי מה שהבנתי, הם דיברו שם על מבוגרים צעירים שגרים אצל ההורים, לא משלמים על ההוצאות שלהם,
אבל לא משתמשים בכסף כדי לחסוך או לסגור חובות, אלא כדי לחיות ברמת חיים עודפת (למשל רכישת מוצרי יוקרה).
זה כמובן שונה מהותית מהמקרה של צעיר אחראי שגר אצל ההורים כדי לחסוך...

מעבר לנושא של הכסף, דיברו שם בסרטון גם על התופעה הסוציולוגית של ההורים שמנסים לגונן בצורה עודפת על הילדים (כולל הבוגרים), כך שהם לא מפתחים אחריות.

למשל שמעתי על מקרים של צעירים בגיל 30+ שלא ידעו להפעיל מכונת כביסה, לבשל, או לבצע ניקיון בסיסי של הבית (למשל ניקיון שירותים).
בעבר הביאו כאן בפורום גם קישור לכתבה על הורים שהולכים עם הילדים הבוגרים לראיונות עבודה (!).

בקיצור, כמו שכתבת בהתחלה - אין כאן עניין של שחור ולבן.
יש כאלו שזה אחלה בשבילם לגור אצל ההורים לתקופה מסוימת (צריך כמובן לראות אם זה בסדר מבחינת ההורים),
ויש כאלו שזה מזיק להם כי הם לוקחים את זה לכיוונים שליליים.

לפי מה שהבנתי, הם דיברו שם על מבוגרים צעירים שגרים אצל ההורים, לא משלמים על ההוצאות שלהם,
אבל לא משתמשים בכסף כדי לחסוך או לסגור חובות, אלא כדי לחיות ברמת חיים עודפת (למשל רכישת מוצרי יוקרה).
זה כמובן שונה מהותית מהמקרה של צעיר אחראי שגר אצל ההורים כדי לחסוך...
תוהה אם גם מהם אפשר ללמוד משהו מעניין על העידן בו אנו חיים. בהנחה שרובנו מעוניינים באיכות החיים הגבוהה ביותר האפשרית, דרך אחת להשיג אותה היא להיוולד לסביבה הנכונה או עם הנתונים האישיים שמסוגלים לספק את המשתנים הרלוונטים לשוק העבודה המודרני, ודרך אחרת היא להמשיך לגור אצל ההורים (יש לבחירה הזאת מחירים רבים שאנשים מוכנים לשלם עד נקודה מסוימת).

לפני שמישהו יטרח לצעוק את חוסר הלגיטימיות של הדרך השנייה מכיוון שהיא נעשית על חשבון מישהו אחר, מי אמר שגם הדרך הראשונה אינה כזאת רק באופן עקיף יותר?

יש כאלו שזה אחלה בשבילם לגור אצל ההורים לתקופה מסוימת
אם תרשה לי להיות מעט ציני והיתולי לרגע: מדוע רק לתקופה מסוימת? איך נבטיח לעצמנו שלא נמצמץ ראשונים מול הקבלנים בניסיון לחתוך את מחירי הדיור? ;)

כל עוד לא עבר מספיק זמן מתקופת הריבית האפסית ו-14/15 שנות הפריחה הכלכלית בישראל, כנראה שהרבה יתקשו לתפוס את הלגיטימיות של אסטרטגיות כאלו.
מסקרן אותי לראות מה תהיה ההתייחסות ל-Late bloomers שגרים אצל ההורים, לאחר מיתון קשה ו-7 שנים מדשדשות לדוגמה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
E לגור ביחידת דיור אצל ההורים של הבת זוג? אוף טופיק 133
L לחזור לגור אצל ההורים? צרכנות פיננסית 13
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
ש מה הסיבה שלכם להשאר לגור בארץ אוף טופיק 2
C לגור בשכירות עם ילדים נדל"ן 41
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
M קנית בית לגור נדל"ן 7
S בעלי אזרחות פורטוגזית, חשבתם לעבור לגור בפורטוגל? אוף טופיק 1
V יקר לגור בפריפריה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 87
ויטל עוברים לגור ביחד - איך לא ליפול לכל הצרכנות יתר? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
S איפה כדאי לגור כשעובדים במרכז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
flower איך זה לגור בשכירות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 117
R להתחיל לגור לבד ולהתמודד עם הוצאות מחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
M לגור בזול /אלנטרנטיבות לתשלום שכירות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 35
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
לבארי האם לגור על גלגלים ו/או לבנות בית במושב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
shlomi171 עברו לגור באוהל ביער: "הרווח אחר לגמרי" אוף טופיק 8
ג לגור בשכירות או לרכוש דירה? נדל"ן 12
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
D תשלום שובר ע"י ההורים נדל"ן 2
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
O מה לעשות עם ההורים- חיסכון לילד שוק ההון 32
T מגורים לבד או אצל ההורים התפתחות אישית 62
ס לצאת מהבית של ההורים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
מ דיון על סיוע מצד ההורים אוף טופיק 106
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
Y בן 40, לא מצליח לצאת מבית ההורים. אוף טופיק 37
N לצאת מהבית של ההורים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
P מגורים אצל דירה של ההורים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
נ מוקדש לכל ההורים שבסוף עצביהם באוגוסט אוף טופיק 141
deussex איך ההורים שלכם (דור הפנסיה) שומר על ערך הקניה של הכסף שלהם בבנק ? שוק ההון 16
deussex שאלה עבור ההורים לשמירת ערך הון בעו"ש שוק ההון 10
O משכון נכס של ההורים לצורך קבלת משכנתא נדל"ן 34
ד עזרה בניהול החשבון של ההורים שוק ההון 8
D ההורים פתחו לי קופת גמל לחיסכון לפני שנת 2000, אשמח להכוונה/ייעוץ. (בן 25, סטודנט) שוק ההון 5
ד לא מצליח לצאת מהבית של ההורים אוף טופיק 232
P יציאה לדרך חדשה ועזיבת בית ההורים לראשונה בגיל 31 יומני מסע אישיים 9
מ האם לצאת מבית ההורים או לחסוך? יומני מסע אישיים 107
צריכה עצה רוצה לעזוב את הבית של ההורים. משכנתא או שכירות? נדל"ן 122
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65
כ קופת גמל להשקעה דרך ההורים צרכנות פיננסית 29
ד תיקון 190 ע''ש ההורים ככלי השקעה שוק ההון 2
EverydayGuy השקעה במכשירים פיננסים דרך ההורים שוק ההון 5
I התייעצות פרוצדורלית - השקעה עבור ההורים שוק ההון 14
לא חשוב שמות דיון| רווקות, זוגיות, אלהורות, ולגור אצל ההורים. התפתחות אישית 152
א התיעצות עם ההורים שבינכם אוף טופיק 28

נושאים דומים