• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון?

noam23

משתמש רגיל
דירוג
610
אחת מתופעות הלוואי של העדר הפרדת דת ומדינה בישראל, היא שכל מגורים משותפים בין גבר לאישה (ולא משנה השלב של הקשר או רצון בני הזוג) גורם למדינה להתייחס אליהם כזוג נשוי (מבחינת זכויות וחובות), ע"ע ידועים בציבור. פשוט, כשרק חוקי דת קובעים מי רשאי להתחתן ומי לא, יוצא שהרבה לא רשאים, וכך נוצר לו מוסד הידועים בציבור, שכברירת מחדל מכריח חובות/זכויות של זוג נשוי על כל זוג שעובר לגור ביחד, באשר הוא.

אחת התוצאות של ידועים בציבור היא שאם תחליטו להיפרד יום אחד, צד אחד יוכל לנסות ולתבוע מחצית מרכושכם, כשם שהיה נשוי לכם כדת וכדין.

כלומר, אם אישה רוצה לגור ביחד עם גבר (אישה שעמלה ועומלת על תיק השקעות מניב), ולא רוצה לתת לו זכות על מחצית מרכושה (שצברה בעבר או שתצבור בעתיד), לא מספיק לה לא להתחתן איתו, אלא היא צריכה להחתים אותו על הסכם ממון מיוחד שיצריך ממנה השקעה כספית ועוגמת נפש כשתסביר לבן זוגה שהיא מפחדת שהוא יגנוב אותה כשיפרדו (כמה רומנטי). אחרת, דמה בראשה ביום פרידה.

החתמה על הסכם ממון היא צעד די לא נעים מבחינה רומנטית, ולבצע אותו כשלא מתחתנים או מביאים ילדים, אלא כשסתם רוצים לעבור לגור ביחד עם בן/בת זוג, נשמע לי פשוט הזוי. האם ישנה דרך אחרת להבטיח שמחצית מרכושכם לא ילך לפרטנר שאינכם נשואים לו (בניגוד לרצונכם) ביום שתחליטו שלא לגור ביחד, פרט לביצוע הסכם ממון?

נערך לאחרונה ב:
כל מגורים משותפים בין גבר לאישה (ולא משנה השלב של הקשר או רצון בני הזוג) גורם למדינה להתייחס אליהם כזוג נשוי (מבחינת זכויות וחובות), ע"ע ידועים בציבור.
פשוט לא נכון.
, צד אחד יוכל לנסות ולתבוע מחצית מרכושכם, כשם שהיה נשוי לכם כדת וכדין.
כל אחד יכול לתבוע כל אחד אחר על מה שהוא רוצה, גם אני יכול לתבוע אותך על מחצית מרכושך אם בא לי.

כל מגורים משותפים בין גבר לאישה (ולא משנה השלב של הקשר או רצון בני הזוג) גורם למדינה להתייחס אליהם כזוג נשוי (מבחינת זכויות וחובות)

הבל.
כנ"ל לגבי סיפור מחצית הרכוש בפרידה כשמדובר בזוג. קל וחומר כשמדובר בחתונה על פי ההלכה היהודית, שבה מוגדרים באופן מפורש מאד הנכסים של האישה, ששייכים אך ורק לה ולבעל אין שום חלק בהם. הקיצר מההתחלה ועד הסוף, מאיפה המצאת את כל זה?

שלום אורי,

אתה כותב בלקוניות "לא נכון".

אז אחדד את דברי:
פגשת אישה, עברתם לגור ביחד. אתם משלמים שכר דירה ביחד, יוצאים, מבלים, ישנים ביחד, דואגים אחד לשני. עברו מספר חודשים. מזל טוב! לפי פסקי דין שניתנו בישראל, אתם ידועים בציבור. עם ההגדרה החדשה יגיעו גם זכויות בחלוקת הרכוש ביום פרידה.

"קל וחומר כשמדובר בחתונה על פי ההלכה היהודית, שבה מוגדרים באופן מפורש מאד הנכסים של האישה, ששייכים אך ורק לה ולבעל אין שום חלק בהם"

אז תן לי לחדש לך, אם היא לא עשתה איתו הסכם ממון, ברבות השנים לבעל בהחלט יכול להיות חלק בנכסים הללו.

פגשת אישה, עברתם לגור ביחד. אתם משלמים שכר דירה ביחד, יוצאים, מבלים, ישנים ביחד, דואגים אחד לשני. עברו מספר חודשים. מזל טוב! לפי פסקי דין שניתנו בישראל, אתם ידועים בציבור. עם ההגדרה החדשה יגיעו גם זכויות בחלוקת הרכוש ביום פרידה.
מזל טוב! אתה מדבר שטויות.
אבל במקרה שלך עדיף שתתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום, לא עם פורום עם אנשים אנונימיים.

Body Solid,

אני מצטט מתוך המקור שהבאת:

התנאים לתחולת חזקת השיתוף
  • מי שמבקש להחיל את חזקת השיתוף צריך להוכיח את התנאים המצטברים הבאים:
    • בני הזוג מנהלים יחד חיים משותפים תקינים - באופן כללי, יש להוכיח כי עד למועד הסכסוך בין בני הזוג, בני הזוג ניהלו יחד חיים משותפים, תקינים, תחת קורת גג אחת, גם אם היו בין בני הזוג סכסוכים בלתי פוסקים. עם זאת, בית המשפט עשוי להקל בדרישות מסוימות, בהתאם לכל מקרה ומקרה.
    • מאמץ משותף – יש להוכיח כי קיים מאמץ משותף של שני בני הזוג בפרנסת המשפחה וניהול קופה משותפת אשר מכוחם התאפשרה צבירת הרכוש:
      • מאמץ משותף כולל הן השתתפות בפרנסת המשפחה באמצעות עבודה חיצונית והן תרומה לפרנסה באמצעות ביצוע עבודות הבית.
      • לצורך הוכחת מאמץ משותף אין הכרח שכל אחד מבני הזוג ישתתף באופן שווה במימון רכישת הנכס, ודי בכך אם הנכס נרכש במאמץ משותף.
      • ניהול קופה משותפת אינו דורש חשבון בנק משותף. גם אם הכספים של בני הזוג נוהלו בנפרד, אך הכספים משני החשבונות שימשו לצרכי הבית והמשפחה, נחשב הדבר כאילו התקיימה קופה משותפת.

התנאים הללו מתקיימים עבור זוג שחי בדירה אחת לתקופה, משלם ביחד חשבונות ודואג ביחד שמטלות הבית יתבצעו. אין פה שום דבר מיוחד!

נערך לאחרונה ב:
מזל טוב! אתה מדבר שטויות.
אבל במקרה שלך עדיף שתתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום, לא עם פורום עם אנשים אנונימיים.
אני בהחלט אתייעץ, אבל לפני כן אשקיע פה מעט מאמץ בכדי שאנשים יבינו שהדיעה שלך שגויה מהיסוד, ואף מטעה ומסוכנת. שירות לציבור כמו שאומרים.

@noam23
עדיף שתמחק את הציטוט. בעלת הבית לא אוהבת שמעתיקים לכאן קטעים ארוכים (זכויות יוצרים).
שים לב שנושא עיקרי הוא שמדובר ברכוש שנצבר בזמן שהייתם ביחד. לא רכוש שהיה לך מלפני כן.
מעבר לכך צריך לנהל משק בית משותף ועוד דרישות כדי להוכיח שהתכוונת לשתף.
זה לא כזה פשוט שכל בחורה שהכרת לחודשיים-שלושה ישר זכאית לחצי מכל מה שעמלת עבורו כל חייך.
וכמו שאמרו לך לפניי, עדיף שתתייעץ עם עו"ד שמתמחה בתחום.

Body Solid,

אני מצטט מתוך המקור שהבאת:

התנאים לתחולת חזקת השיתוף
  • מי שמבקש להחיל את חזקת השיתוף צריך להוכיח את התנאים המצטברים הבאים:
    • בני הזוג מנהלים יחד חיים משותפים תקינים - באופן כללי, יש להוכיח כי עד למועד הסכסוך בין בני הזוג, בני הזוג ניהלו יחד חיים משותפים, תקינים, תחת קורת גג אחת, גם אם היו בין בני הזוג סכסוכים בלתי פוסקים. עם זאת, בית המשפט עשוי להקל בדרישות מסוימות, בהתאם לכל מקרה ומקרה.
    • מאמץ משותף – יש להוכיח כי קיים מאמץ משותף של שני בני הזוג בפרנסת המשפחה וניהול קופה משותפת אשר מכוחם התאפשרה צבירת הרכוש:
      • מאמץ משותף כולל הן השתתפות בפרנסת המשפחה באמצעות עבודה חיצונית והן תרומה לפרנסה באמצעות ביצוע עבודות הבית.
      • לצורך הוכחת מאמץ משותף אין הכרח שכל אחד מבני הזוג ישתתף באופן שווה במימון רכישת הנכס, ודי בכך אם הנכס נרכש במאמץ משותף.
      • ניהול קופה משותפת אינו דורש חשבון בנק משותף. גם אם הכספים של בני הזוג נוהלו בנפרד, אך הכספים משני החשבונות שימשו לצרכי הבית והמשפחה, נחשב הדבר כאילו התקיימה קופה משותפת.

התנאים הללו מתקיימים עבור זוג שחי בדירה אחת לתקופה, משלם ביחד חשבונות ודואג ביחד שמטלות הבית יתבצעו. אין פה שום דבר מיוחד!
צריך כוונת שיתוף
האם ישנה כוונת שיתוף?

מה זה ידועים בציבור?
יש לך הגדרה משפטית?
ובהיעדר הגדרה משפטית, האם מגורים "מספר חודשים" נחשבים לדעתך כסטטוס כזה?

Body, אני לא מדבר בהכרח על חודשיים שלושה של מגורים משותפים, זה גם יכול להיות קשר של מספר שנים. הנקודה היא שלא היה רצון לשיתוף נכסים.

לגבי רכוש שנצבר ביחד, אז בזמן שגרתם ביחד קנית מניות חדשות, רכב חדש, קיבלת אופציות במקום העבודה, וכו' וכו'...

לגבי רכוש שנצבר ביחד, אז בזמן שגרתם ביחד קנית מניות חדשות, רכב חדש, קיבלת אופציות במקום העבודה, וכו' וכו'...
במקרה הזה החוק הוגן, לא? נניח לדוגמה שבן הזוג עסק במקביל בתחזוקת הבית/בישולים/נקיונות שאיפשרו לך לצבור את כל הטוב הזה...

צריך כוונת שיתוף
האם ישנה כוונת שיתוף?

מה זה ידועים בציבור?
יש לך הגדרה משפטית?
ובהיעדר הגדרה משפטית, האם מגורים "מספר חודשים" נחשבים לדעתך כסטטוס כזה?
ההגדרה לידועים בציבור נמצאת כיום תחת עמימות משפטית מסוימת. התנאים העיקריים הם קשר של זוגיות ומשק בית משותף. שזה תופס לכל זוג שחי ביחד, באשר הוא.

המצב כיום הוא שכל שופט מחליט כ-ר-צ-ו-נ-ו מהו פרק הזמן להגדרת ידועים בציבור. אין שום חוק בעניין.

Body, אני לא מדבר בהכרח על חודשיים שלושה של מגורים משותפים, זה גם יכול להיות קשר של מספר שנים. הנקודה היא שלא היה רצון לשיתוף נכסים.

אז יראו את זה לפי שלא היה חשבון בנק משותף, משכנתה משותפת, חשבון השקעות משותף. הכל לפי ענין יתברר לגופו

"קל וחומר כשמדובר בחתונה על פי ההלכה היהודית, שבה מוגדרים באופן מפורש מאד הנכסים של האישה, ששייכים אך ורק לה ולבעל אין שום חלק בהם"

אז תן לי לחדש לך, אם היא לא עשתה איתו הסכם ממון, ברבות השנים לבעל בהחלט יכול להיות חלק בנכסים הללו.

תן לי לחדש לך, שכתובה היא הסכם ממון. אז לפני שאתה רץ להאשים את הדת ואת חוסר ההפרדה בין דת למדינה, לפחות תלמד על מה אתה מדבר.
ולחדש לך 2, ידועים בציבור זה סטטוס משפטי לא אוטומטי, וצריך לטרוח טרחה גדולה כדי להוציא אותו.

מהכותרת שלך:
האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון?
נשמע כאילו אתה מחתים על הסכם ממון כל בחורה שאתה נפגש איתה לסטוץ ומביא הביתה :lol:
אם אתה מדבר על מספר שנים ביחד זה כבר כמעט כמו זוג נשוי ואתה אמור לקחת את זה בחשבון.

אני בהחלט אתייעץ, אבל לפני כן אשקיע פה מעט מאמץ בכדי שאנשים יבינו שהדיעה שלך שגויה מהיסוד, ואף מטעה ומסוכנת. שירות לציבור כמו שאומרים.
בסדר גמור, נשמח אם תוכל לשתף אותנו במסקנות מהיעוץ.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Namy מימוש RSU לפני חופשת לידה מיסים 3
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
כ מכירים 10 90 מעניין מקבלן? פטור ממד וללא הלוואת קבלן (אפילו לפני היתר) נדל"ן 1
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
B קרקע שנרכשה לפני קום המדינה נדל"ן 5
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
א תשואות מפורסמות של קופג וקהש - לפני או אחרי הוצאות ניהול השקעות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
ח הכנות לפני קבלת אזרחות אמריקאית - מבחינת מיסים שוק ההון 15
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
U מה הצעדים הנדרשים לפני פרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
ע ביטחונות לפני כניסה לדירה נדל"ן 1
Homer הפקדת סכום גדול בפנסיה לפני פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G הכנה לפני פגישה עם סוכן פנסיה עבור קרוב משפחה צרכנות פיננסית 1
P הבדלים עיקריים בין משכנתא לפני קניה, לכזו על בית בבעלות? נדל"ן 8
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
deussex סוגיית צביעת דירה לפני יציאה/כניסת דייר - אשמח לתובנות נדל"ן 29
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
deussex לפני מהלך להעברת ביטוח מנהלים ופנסיה ממגדל לקופת ברירת מחדל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
ד הלוואה לפני משכנתה נדל"ן 8
A היטל השבחה בהעברת זכות לפני היתר בניה נדל"ן 11
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
A היטל השבחה בדירה שהוקמה לפני 1950 נדל"ן 7
ה החלפת קרנות לפני סוף השנה שוק ההון 3
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
ס הגשה פיזית של טופס 135 (תקופה לפני 2019)- האם אפשר להגיש אצל כל משרד שומה? מיסים 5
R הלוואת גישור על דירה על הנייר לפני קבלת טופס 4 נדל"ן 6
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
נ האם לפני השימוש בכסף כדי להעביר בהדרגה לנכסים סולידיים כדי להשאר רגוע שוק ההון 5
ש הגנה מפני התחזקות הין לפני טיול ארוך ביפן צרכנות פיננסית 19
V מספר הצעות שקיבלתי לקרן פנסיה מקיפה ומשלימה - אשמח לדעתכם לפני שאני בוחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8

נושאים דומים

Back
למעלה