• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קורס/ ספר מומלץ להבנת דוחות כספיים

• פותח הנושא gal_v
  • פורסם בתאריך

gal_v

משתמש רשום
דירוג
3
הי,

קראתי את הספר המשקיע הנבון וראיתי את הקורס "ניתוח דוחות כספיים והערכת שווי חברות" של המכללה למנהל ביוטיוב אבל אני מרגיש שחסר לי עוד מידע.
יש עוד ספר/קורס שמומלצים כדי להבין דוחות כספיים?
התחלתי לראות יסודות החשבונאות 1 של המכללה למנהל ביוטיוב אבל אני מרגיש שזה לא מקדם אותי ואני מתפזר עם כל ההרצאות שיש באינטרנט בנושא הזה

תודה

נערך לאחרונה ב:
צפיתי בקורס ניתוח דוחות של המכללה למנהל ביוטיוב והוא מעולה בעיניי.
אם לא הבנת אותו, אני מנחש שאולי אין לך רקע בסיסי בחשבונאות, ולכן ממליץ לך על קורס יסוד. דברים כמו "מבוא לחשבונאות פיננסית", "יסודות החשבונאות" וכו' יכולים לתת מענה מעולה.
יש כמה ספרים לניתוח דוחות, כולל בעברית של הפתוחה ויש גם קורסים פרונטליים מצוינים בזה (למשל בהר הצופים בימי שישי החל מעוד שבועיים, בפקולטה ברחובות, בת"א ועוד).

תתחיל מסגירת פערים על מה זה בכלל דו"חות כספיים ואיך כותבים אותם, הניתוח שלהם אחר כך יהיה הרבה יותר פשוט.

צפיתי בקורס ניתוח דוחות של המכללה למנהל ביוטיוב והוא מעולה בעיניי.
אם לא הבנת אותו, אני מנחש שאולי אין לך רקע בסיסי בחשבונאות, ולכן ממליץ לך על קורס יסוד. דברים כמו "מבוא לחשבונאות פיננסית", "יסודות החשבונאות" וכו' יכולים לתת מענה מעולה.
יש כמה ספרים לניתוח דוחות, כולל בעברית של הפתוחה ויש גם קורסים פרונטליים מצוינים בזה (למשל בהר הצופים בימי שישי החל מעוד שבועיים, בפקולטה ברחובות, בת"א ועוד).

תתחיל מסגירת פערים על מה זה בכלל דו"חות כספיים ואיך כותבים אותם, הניתוח שלהם אחר כך יהיה הרבה יותר פשוט.
זה לא שלא הבנתי את הקורס ניתוח של המכללה למנהל,הבנתי הכל. גם למדתי תואר בהנדסת תעשיה וניהול אז למדתי את חשבונאות ניהולית ופיננסית.
אבל כשאני קורא דוחות באתר של מאיה עדיין אני מרגיש שחסר משהו,אני אפילו לא יכול לשים דגש על מה.
אולי כדאי לי לרענן את החומר של חשבונאות פיננסית דרך ההרצאות ביוטיוב, זה יכול לעזור ?
יסודות החשבונאות יכול לעזור לי?
עד כמה רישום של תנועת יומן יכולה לתרום לקריאת דוחות?
מה ההבדל בין קורסים כמו "יסודות החשבונאות א+ב" לקורסים כמו "חשבונאות פיננסית א+ב" ?
תודה

נערך לאחרונה ב:
זה לא שלא הבנתי את הקורס ניתוח של המכללה למנהל,הבנתי הכל. גם למדתי תואר בהנדסת תעשיה וניהול אז למדתי את חשבונאות ניהולית ופיננסית.
אבל כשאני קורא דוחות באתר של מאיה עדיין אני מרגיש שחסר משהו,אני אפילו לא יכול לשים דגש על מה.
אולי כדאי לי לרענן את החומר של חשבונאות פיננסית דרך ההרצאות ביוטיוב, זה יכול לעזור ?
מה ההבדל בין קורסים כמו "יסודות החשבונאות א+ב" לקורסים כמו "חשבונאות פיננסית א+ב" ?
תודה
עזוב אותך רישום תנועות. אם אתה יודע איך בנוי מאזן ואיך בנוי דוח רווח והפסד אתה יודע את מה שחשבתי שחסר לך.
בוא תמקד את השאלה, אתה קורא דוחות כספיים של חברות ומה אתה מרגיש שחסר לך?

כדי לקרוא דוח כספי ולהבין אותו כמו שצריך, צריך לדעת את תקני החשבונאות הרלוונטיים- רק ידיעה של מה כל מילה מייצגת לא תעזור יותר מדי אלא צריך להבין איך כל סעיף בדוח ( או לפחות העיקריים ) מתמשקים אחד עם השני. לדעת לזהות פעולות חשבונאיות שאין להן שום אחיזה בפעילות או בתוצאות החברה בפועל, ועוד הרבה דברים שבאמת אני לא רואה ספר שיכול ללמד את זה בצורה מקיפה כמו שצריך ( הרבה מהספרים פשוט לוקחים את המספרים ועושים התאמות בלי הסבר יותר מדי או מחשבים יחסים שהרבה פעמים לא נותנים כמעט מידע שימושי). צריך להבין הבדל בין הכרה בהוצאה לבין הכרה בנכס ועוד מלא מקרים שנשמעים הזויים למישהו שלא למד את תקני IFRS ו IAS.

מה שהכי מפחיד בספרים האלה זה שהם יכולים ליצור תחושת ביטחון שגויה אצל מישהו שלא באמת מבין מה קורה במאזן, בדוח התזרים ובדוח רווח והפסד, זה טוב ונחמד לדעת איך הדוחות בנויים באופן כללי, אבל רוב הפעמים זה לא עוזר כל כך כדי לקבל החלטות לגבי ביצוע השקעה בחברה ספציפית.

תודה
ההבדל הוא יסודות החשבונאות הן יותר קשורות להבנת המבנה של הדוחות באופן כללי, ביצוע פקודות יומן וכו'. ( יותר דומה להנהלת חשבונות)
חשבונאות פיננסית א' זה בדרך כלל קורס שכולל את התקנים על נדלן להשקעה, התחייבויות פיננסיות, מלאי, ירידות ערך, רכוש קבוע ואולי עוד כמה נושאים קטנים יותר ששכחתי ( שכחתי גם את השמות הספציפיים)
חשבונאות פיננסית ב' זה בדרך כלל מיסים ודוח התאמה לצרכי מס, התאמת דוח רווח והפסד כדי לבנות דוח תזרים מזומנים, ואלי עוד דברים קטנים ששכחתי.

יש עוד תקנים בחשבונאות שהם קריטיים כדי להבין את הדוחות כמו שצריך ( בעיקר על היוון הוצאות אשראי, הסכמי חכירה, והתקנים שעוסקים בהשקעה בחברות אחרות, הכרה בהכנסה).

בקטע נפרד, כדי לנתח דוח כמו שצריך, צריך קודם לחשוב על הפעילות של החברה עצמה- איזה דוח יהיה הרלוונטי ביותר עבור החברה? למשל בחברת קבלן בניה יהיה מעניין בעיקר לראות דוח תזרים ואת המאזן, בחברת אחזקות יהיה מעניין יותר לראות דוח שינויים בהון ומאזן, קמעונאי זה בעיקר דוח רווח והפסד ודוח תזרים.
צריך להבין קודם איפה אופי הפעילות של החברה משתקף הכי טוב בדוח- הרבה אנשים קופצים לדוח רווח והפסד אפילו שיש מקרים ( קבלן בניה זו דוגמא מצויינת) שבהם הדוח הזה הוא מטעה מאוד.

עזוב אותך רישום תנועות. אם אתה יודע איך בנוי מאזן ואיך בנוי דוח רווח והפסד אתה יודע את מה שחשבתי שחסר לך.
בוא תמקד את השאלה, אתה קורא דוחות כספיים של חברות ומה אתה מרגיש שחסר לך?
הנה מספר שאלות, אשמח אם תוכל לעזור לי:
שאלות על הדוחות של שופרסל:
זה הלינק להורדת הדוחות:
https://maya.tase.co.il/reports/details/1197649
1. בעמוד 41 בדוח של שופרסל רשום "תמצית דוחות על רווח כולל אחר ביניים מאוחדים" מה הדוח הזה אומר?
2. הדוחות מעמוד 61 זה הדוחות סולו של שופרסל?

שאלות על הדוחות של נייר חדרה :
זה הלינק להורדת הדוח :
https://maya.tase.co.il/reports/details/1214428
1.הדוחות מעמוד 142 זה הדוחות סולו?
2.עמוד 83 מה ההבדל בין רווח למניה בסיסי לרווח מדולל למניה?
3.עמוד 84 מה זה רווח שמיוחס לזכויות שאינן מקנות שליטה?

במשקיע הנבון גראהם מדבר על נתון מהדוחות הכספיים שנקרא ערך מאזני, הוא מחשב מחיר חלקי ערך מאזני והוא מחשב ערך מאזני למניה, למה הוא מתכוון ערך מאזני, איך הוא מגיע לנתון של ערך מאזני?

כדי לקרוא דוח כספי ולהבין אותו כמו שצריך, צריך לדעת את תקני החשבונאות הרלוונטיים- רק ידיעה של מה כל מילה מייצגת לא תעזור יותר מדי אלא צריך להבין איך כל סעיף בדוח ( או לפחות העיקריים ) מתמשקים אחד עם השני.
אז איך אתה ממליץ להמשיך עם הלמידה?
מרוב ההרצאות של קורסים שיש ביוטיוב אני מרגיש שאני מתפזר.
אשמח אם תוכל למקד אותי מה ללמוד.
תודה רבה

ענה לך נכונה דויד, לא תצליח לקרוא דו"חות ברמה סבירה מכמה קורסים, בגדול דו"חות נכתבו ע"י רו"ח ולמען רו"ח (וגם הם לא תמיד קוראים אותם כמו שצריך).
יש תחום ספציפי שמעניין אותך? אין דין דו"ח של בנק כדין דו"ח של חברת נדל"ן או קבלן.

ספר נחמד שקראתי ומסביר את נושא הדוחות כספיים בצורה מצוינת להבנת הבסיס "מספרים ומה שביניהם" של רו"ח איתמר בן-מאיר וד"ר קרן בר-חוה

יש תחום ספציפי שמעניין אותך? אין דין דו"ח של בנק כדין דו"ח של חברת נדל"ן או קבלן.
אין תחום ספציפי.
פשוט מרגיש לי שחסר לי מידע.
גם בקורס של ניתוח דוחות כספיים של המכללה למנהל המרצה אומרת שלקרוא דוח ולנתח מגמות זה רק 20% מהזמן בלנתח חברה וכל שאר הזמן זה להבין את הסביבה העסקית,המתחרים וכו'.
אז עד כמה להשקיע בלהבין את כל הדוח הכספי מההתחלה ועד סופו?

אז עד כמה להשקיע בלהבין את כל הדוח הכספי מההתחלה ועד סופו?
כמו שאמרו לך, קורסים או ספרים בנושאי חשבונאות וגם מימון, וגם אז זה יתן לך הבנה מאד מוגבלת אא"כ יש לך ידע ונסיון ספציפיים של התחום נשוא הדו"ח.
כמה להשקיע כבר תלוי בך. שים לב שיש הבדל בין לקרוא דו"ח כספי ולהבין דו"ח כספי, זה ממש לא אותו הדבר.
גם אנשים שמנתחים דו"חות בצורה מקצועית לא יודעים לנתח את כולם, אנליסט פארמה לא ידע לנתח בצורה טובה חברת נדל"ן וגם ההפך לא.

ספר טוב למתחילים, פשוט לקריאה ואינו דורש הרבה ידע קודם.

Financial Statements: A Step-by-step Guide to Understanding and Creating Financial Reports

אשמח אם תוכל למקד אותי מה ללמוד.
תודה רבה
בכנות אני אגיד לך, גם תלמידי חשבונאות שמסיימים תואר הרבה פעמים לא מרגישים שהם יודעים מספיק כדי לנתח דוח של חברה כמו שצריך, במסגרת התואר בחשבונאות בדרך כלל יש קורס של ניתוח דוחות כספיים, אבל גם שם זה לרוב חישובים של יחסים פיננסיים שלא נותנים יותר מדי מידע נוסף.

ההרגשה של התפזרות היא הגיונית, חלק גדול מהשנים הראשונות בתואר בחשבונאות זה לעשות הכל כמו רובוט בלי להבין כמו שצריך, לאט לאט לאורך 3 שנים יש דברים שפתאום מתחברים לאט לאט. אם אתה רוצה ללמוד את זה לעומק בצורה רצינית בזמנך הפנוי ואתה מוכן להשקיע זמן, אתה יכול לעשות את הקורסים באוניברסיטה הפתוחה, הסיבה שאני אומר שכדאי משם, זה שחשבונאות זה קצת כמו מתמטיקה - התרגול בסוף מוביל להבנה- בלי לפתור שאלות זה קשה להבין את המנגנון של איך הכל עובד, והדרך הכי טובה שאני יכול לחשוב לתרגל את החומר זה לעבוד עם סילבוס של אוניברסיטה עם כל התרגילים.

יש אנשים שמקבלים רשיון לעבוד כרואי חשבון בלי שעשו תואר בכלל ( אין חובה לעשות תואר - רק לעבור הרבה מבחני מועצה) , כך שזה כנראה כן אפשרי לעשות את זה באמצעות ספרי לימוד כלשהם ( אפשר לנסות לעשות חיפוש בגוגל).

רק תמיד לזכור, כמו כל דבר דוחות כספיים ניתנים למניפולציות חריפות מאוד כמידת החריפות של הכותב..
כוונתי שדוח כספי לא בהכרח מציג נכוחה את מצב החברה.

רק תמיד לזכור, כמו כל דבר דוחות כספיים ניתנים למניפולציות חריפות מאוד כמידת החריפות של הכותב..
בדיוק בגלל זה חשוב לדעת לקרוא את הדו"חות כמו שצריך :)

לפי מה שהבנתי השינויים שאפשר לשחק איתם הם מינורים , כלומר לא ניתן להפוך חברה כושלת לחברה רווחית ומצליחה אלא אפשר לשחק עם ניואנסים קטנים(בעיקר עם החובות אבודים של לקוחות ומלאי מת) כלומר אם חברה מפסידה קצת אפשר לשחק עם הנתונים כדי שהיא תצטייר כחברה שמרוויחה קצת או לא מפסידה כלל אבל לא כחברה שמרוויחה ומצליחה מאוד.
אני טועה(אני לא מדבר על פרשות כנו אנרון)?

לפי מה שהבנתי השינויים שאפשר לשחק איתם הם מינורים , כלומר לא ניתן להפוך חברה כושלת לחברה רווחית ומצליחה אלא אפשר לשחק עם ניואנסים קטנים(בעיקר עם החובות אבודים של לקוחות ומלאי מת) כלומר אם חברה מפסידה קצת אפשר לשחק עם הנתונים כדי שהיא תצטייר כחברה שמרוויחה קצת או לא מפסידה כלל אבל לא כחברה שמרוויחה ומצליחה מאוד.
אני טועה(אני לא מדבר על פרשות כנו אנרון)?
במילה אחת: כן.
ב2 מילים: מאד טועה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H קורס/סרטונים/ספר מתאים התפתחות אישית 8
A מה קורה אם הסוכן הבורסאי שלך קורס? שוק ההון 1
N קורס/עבודה לסטודנט התפתחות אישית 3
H אשתי רוצה ללמוד קורס בהייטק. התפתחות אישית 24
D קורס מומלץ לייעוץ משכנתאות והשקעות נדל"ן שוק ההון 0
M קורס ברוקר למסחר בבורסה של אינטראקטיב ישראל- מישהו מכיר יכול להמליץ ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ה קורס חווית משתמש אוף טופיק 3
I האם קורס פנסיה מצויין מייתר את הצורך בתכנון פנסיוני+פרישה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
הסולידית ★★★קורס השקעות ופנסיה מומלץ בהנחה לגולשי הסולידית - Simplifynance★★★ שוק ההון 0
הפרופסור קורס ספרות לגברים אוף טופיק 0
V קורס שמתמקד ברקורסיה התפתחות אישית 19
mk1 המלצה לספר/קורס להשקעות ערך במניות התפתחות אישית 2
TheMailMan קורס מחשבים/סייבר/תכנות לילד בן 9 התפתחות אישית 14
W קורס פייתון התפתחות אישית 1
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
Emilia קורס מקצועי במכללה או לימוד עצמי? יומני מסע אישיים 5
ד קורס המסחר העצמאי של אקסלנס טרייד פוסטים מאיכות נמוכה 4
M מה קורה אם בית ההשקעות קורס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A לחזור ל"הייטק" עם קורס של ג'ון ברייס? התפתחות אישית 2
ט קורס אופציות - כדאי? התפתחות אישית 12
Y קורס יועצי משכנתאות התפתחות אישית 22
U נאותות תוכנית השקעה במרג'ין על vnq ב IB תוך כדי שוק קורס שוק ההון 10
R עזרה לגבי איזה קורס ללמוד התפתחות אישית 5
N קורס אנגלית מומלץ? התפתחות אישית 1
S קורס בתקשורת נתונים התפתחות אישית 2
S מה קורה אם בית השקעות קורס? צרכנות פיננסית 1
D קורס חוקרים פרטיים התפתחות אישית 13